SINAS 0LGA Onderhandelingen in bouwnijverheid blijken niet te lukken deze week bij vruchtenlimonade literfles 75 Zweeds bedrijf te Goes gaat sluiten Kamerverkiezingen voor radio en t.v. Tsjechen moeten het karig doen Renault en Citroën naar Joegoslavië Vrouw liet haar man door derde doden Kennedy: Indo-China is bloedig drama PRINS BERNHARD BIJ SLUITING BR'HAVENSE GAT O C3 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 april 1971 127ste jaargang Nr. 20863 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, Ie). (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J' 10,25; per maand J' 3,45; per jaar J 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 o/o B.T.W. In dit nummer: Prins Bernhard bij sluiting BPhavense Gat Praten over C.A.O. DEN HAAG, 21-4. De werkgevers en werknemers in de bouwnijverheid zijn woensdagochtend om tien uur in het kantoor van de „Stichting R:.ad van Bestuur Bouwbedrijf" in Den Haag opnieuw om de tafel gaan zitten om te praten over de nieuwe cao voor de bouwnijverheid. Om half twaalf werd cp verzoek van beide partijen de vergadering geschorst, zonder dat enige mededelingen over de stand van zaken konden worden gedaan. De onderhandelingen tussen weikgeveis en werknemers in de bouwnijverheid zijn woensdagmid dag na enkele uren vergaderen vast gelopen. 55 DEN HAAG, 21-4. De N.V. Am- berg te Goes beëindigt haar activi teiten. De hoofddirectie van dit Zweedse bedrijf heeft hiertoe beslo ten. Dit besluit aldus een commu niqué, vloeit voort uit de gewijzigde omstandigheden op de Zweedse markt, die een rationalisatie van de produktie onvermijdelijk maken. Het bedrijf is Goes vervaardigt founda tions voor de Zweedse markt. De produktie wordt nu in Zweden ge concentreerd. Gedurende de laatste 4 maanden heeft het bedrijf te Goes zich bezig gehouden met loonop- drachten. De plaatselijk eindustrie heeft zich bereid verklaard tot het in dienst nemen van vrijwel het voltallige personeel, circa 75 werkneemsters, onder handhaving van de uit het in dienstverband met Arnberg N.V. voortvloeiende rechten. Met de vakbonden is volledige overeenstemming bereikt, aldus de directie. De voorzitter van de werkgevers- onderhandelingsdelegatie de heer J. de Groot, deelde na afloop van de vergadering mee dat het aantal ge schilpunten tussen beide partijen zo groot is dat men op dit moment on mogelijk tot overeenstemming kan komen. De werkgevers boden onder meer een loonsverhoging na 1 juli van an derhalf pet. en indexering, en twee- eneenhalf pet. per 1 januari plus in dexering. De werknemers daarente gen vroegen per 1 juli 1971 vijf pet. plus indexering en per 1 jan. 1972 drie pet. Naar loonexplosie De eis van de werknemers, aldus de heer De Groot, komt neer op on geveer hetzelfde als wat de werkne mers op 9 maart vroegen, namelijk acht en twee pet. „Als we op de eis van de werknemers ingaan, zou dit een loonexplosie betekenen. Het zou zijn: hollen naar de afgrond". Over een staking zei de heer De Groot dat de werkgevers weliswaar geen sta king willen, maar dat het woensdag morgen gedane bod het uiterste is op cUt ogenblik. Onrust verwacht De heer De Groot van de werkge versorganisatie verklaarde tijdens de persconferentie dat 'n verhoging van het aanbod van de werkgvers de HILVERSUM, 21-4. De NOS en de omroeporganisaties werken woens dagavond 28 april mee aan een grote geccmbineerde radio- en televisie uitzending over de Tweede Kamer verkiezingen. Centrum van het schakelprogram ma is televisiestudio 1 in het om- roepkwartier te Hilversum. Hier is het knooppunt van beeld en geluids verbindingen en de directe verbin dingen met de computer in Den Haag, die de uitslagen en tussen standen van de N.A.P.-verkiezings- dienst levert. Het NOS-radioverkiezingspro- gramma op Hilversum I zal herhaal delijk kort worden onderbroken voor reportageflitsen van de wedstrijden Ajax-Atletico Madrid en Real-PSV. Deze beide wedstrijden worden ove rigens die avond op de andere zen ders rechtstreeks en vrijwel geheel uitgezonden. De NOS-televisie heeft woensdag avond onder meer camera's staan in Krasnapolsky te Amsterdam, waar verschillende partijen bijeen komen in de Minerva-sociëteit te Leiden en ten huize van twee voormaligè mi nister-presidenten: dr. W. Drees in Den Haag en prof. J. de Quay in Beers. continuiteit van de bouwproduktie in Nederland in gevaar zou brengen, in het bijzonder die van de gesubsi dieerde woningbouw. Ook zou vol gens de heer De Groot te hoge loons verhogingen tot onaanvaardbare consequenties voor de huren kunnen leiden. „Het zou een debacle gaan' worden in Nederland", aldus de heer De Groot. Hij stelde dat de stand punten van beide partijen nu zover uit elkaar liggen, dat op korte ter mijn geen ovreenstemming zal kun nen worden bereikt. Over de mogelijke stakingen in de bouw wilde de voorzitter van de werkgeversdelegatie zich niet uitla ten.. „We prefereren geen staking, maar het is duidelijk dat de onrust in de bouw in de komende dagen zal met ons 'voorstel tot het uiterste ge gaan". PRAAG, 21-4. In tegenstelling tot de Sovvjet-Unie waar de burgers voor de komende vijf jaar aanzien lijk meer consumptiegoederen in het vooruitzicht zijn gesteld geeft Tsje- chcslowakije in het nieuwe vijfja renplan opnieuw de voorrang aan de zware industrie boven de produktie van consumptiegoederen. Volgens de richtlijnen van het plan die tijdens een persconferentie in Praag zijn gepubliceerd is het groei percentage van de produktie in de machinebouw voor de komende vijf jaar op 45 gesteld en in de chemische industrie op 60, terwijl de produktie in de sector van de consumptiegoe deren slechts 30 procent hoger moet liggen dan in de voorgaande vijfja rige periode. Overigens zullen vol gens het plan tweemaal zoveel per sonenauto's op de markt moeten ko men namelijk 170.000 jaarlijks. BELGRADO, 21-4. Regie Nationale des Usines Renault en de fabriek van Litostroj in Ljubljana zullen in de omgeving van deze stad een au tomobiel fabriek gaan bouwen met een produktie van 30.000 Renault- auto's per jaar. Zij zullen daarbij steun ontvangen van de Wereldbank, twee andere Joegoslavische deelgenoten en de Zuidslavische maatschappij die zich bezig houdt met investeringen op het internationale vlak, zo heeft de re gering in Belgrado bekendgemaakt. Andre Citroen S.A. zal gaan sa menwerken met de fabriek van de Joegoslavische onderneming Tomas in Koper, zo is ook bekendgemaakt. Er zullen in de omgeving van Koper twee fabrieken verrijzen, maar hoe veel die gaan kosten is niet gezegd. Tomas wil dit jaar 8.000 auto's as sembleren en dat aantal vergroten tot uiteindelijk 18.000 stuks. Het Westerschelde-water MIDDELBURG. De gemeenten op Noord- en Zuid-Beveland zullen er bij Ged. Staten van Zeeland op aan dringen een wetenschappelijk ver antwoorde controle op de vervuiling van het Westerscheldewater moge lijk te maken. Zij denken aan een soort meetnet, zoals ook bij het me ten van luchtverontreiniging be staat. De moord op een Italiaan te Amsterdam AMSTERDAM, 21-4. De vrouYV van de in Amsterdam vermoorde Italiaanse restauranteigenaar Roma no Mazzilli (38) is door de recherche aangehouden. Zij wordt er van ver dacht het misdrijf te hebben uitge lokt. Verdachte, de 30-jarige Adria- aa Mazzilli-W. heeft bekend via een tussenpersoon de nog op vrjje voeten zgnde 60-jarige Jan van der V. een Indische Nederlander, een bedrag van 20.000 gulden te hebben betaald cm haar echtgenoot dood te schie ten. Aan de tusenpersoon, de eveneens gearresteerde schilder M. H. (39) be taalde zij bovendien 300 gulden per week. Als de aanslag lukte zou aan de moordenaar nog een uitkering van 30.000 gulden worden gedaan. De vrouw was bezeten door haat jegens haar man. Sinds mei vorig jaar deden zich tussen de echtlieden voortdurend ruzies voor. De vrouw vond, dat haar man 's nachts na slui ting van zijn restaurant later thuis kwam dan nodig was. Ook zou het slachtoffer zijn kinderen (twee jon gens van 7 en 8 jaar) hebben gesla gen en de vrouw hebben gedreigd dat hij haar ook nog eens zou doden. Lange voorbereiding De vrouw werd maandagavond in verzekering gesteld aanvankelijk verklaarde zij dat ze alleen een knal had gehoord maar niemand had ge zien. Pas 's avonds vertelde zij een man met een hoed op en een masker voor bij het bed te hebben gezien. Deze late mededeling was voor de recherche aanleiding haar vast te houden. Verdachte ging in de loop van dinsdag bekennen. Ook de schil der, die dinsdagmiddag wegens me deplichtigheid bij het betreden van zijn woning in Amsterdam-Noord werd aangehouden, heeft een volle dige bekentenis afgelegd. Hij ont ving sinds december f 300,per Yveek om zich geheel aan de voorbe reiding van de moordplannen te kunnen wijden. WASHINGTON, 21-4. Senator Edward Kennedy heeft dinsdag ver klaard dat de politiek van de rege- ring-rNixon in Vietnam dan wel tot een sterke beperking van de acties van Amerikaanse landstrijdkrachten heeft geleid, maar evenzeer heeft bij gedragen tot een groter bloedbad on der de burgerbevolking, met wel 45.000 doden over de afgelopen tYvee jaar. In Vietnam, Laos en Cambodja groeide het aantal slachtoffers en vluchtelingen onder de burgerbevol king snel als gevolg van de Ameri kaanse bombardementen, zo zei hij bij de opening van een tweedaagse hoorzitting van de subcommissie voor vluchtelingen, waarvan hij voorzitter is. „Voor de rechtstreeks betrokken volken neemt de oorlog nauwelijks af. Meer dan onze regering wil toe geven, draagt de Amerikaanse mili taire aktiviteit - speciaal de onbe perkte luchtoorlog - in hevige male Laatste caisson: zaterdag 1 mei KEGALLE (Ceylon). Een Ceylonese moeder staat jammerend buiten de mili taire gevangenis in Kegalle op Ceylon, waar haar zoon naar verwachting zal worden geëxecuteerd voor deelname aan de gewapende opstand. De tassen bij haar voeten bevatten de eigendommen van haar zoon. door militaire autoriteiten aan haar afgegeven. SCHARENDIJKE, 21-4. - In tegenwoordigheid van Z.K.H. prins Bernhard zal zaterdag 1 mei a.s. de laatste shiileaissoii in de dam door het Brouwers- havense Gat worden geplaatst. Dc prins der Nederlanden zal - in gezelschap van verschillende genodigden van Den Ossc vertrekken met het m.s. „Pieter Caland", dat eerst naar het zuidelijk sluitgat vaart, Yvaar een demonstratie zal Y\rordcn gegeven van dc bestortingen met dc kabelbaan. Na de aan boord te gebruiken lunch, YY'ordt het noordelijk sluitgat bereikt, waar de laatste caisson Yvordt afgezonken. Dc minister van Verkeer en Waterstaat zal een korte toespraak houden. Na het plaatsen van de laatste caisson, vaart het schip terug naar Den Ossc en vindt dc debarkatie plaats. AMSTERDAM. In het RAI-gebouw te Amsterdam werd een glazenwas sers-wedstrijd gehouden in het kader van de opening van de vierde inter nationale vakbeurs „Interclean '71". Drie van de twintig deelnemers tij dens het leveren van hun prestaties, als gekleefd aan de enorme lappen glas van het gebouw. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Met vuil water kan men niet schoon wassen. WAT 1EQT 01 61 IT 5 v bij tot deze groeiende tol aan men senlevens", aldus de senator. Spre kend over de bezorgdheid van de re gering dat duizenden Zuidvietnamese burgers gedood zouden kunnen wor den als de Ver. Staten zich te snel terugtrokken, verklaarde hij„wij kunnen ons niet door het visioen van een uiterst twijfelachtig bloedbad in de toekomst blind laten maken voor het bloedbad dat nu gaande is - elke dag - in Vietnam en heel Indo-Chi- Advertentie PERFOLATEX matras super aktiverende nachtrust Vliegtuig Belgische luchtmacht neergestort BRUSSEL, 21-4. Een opleidings vliegtuig van de Belgische lucht macht van het type Siai Marchetti is woensdag op het militaire vlieg veld van Goetsenhoven neergestort. De piloot is bij dit ongeval om hel leven gekomen. Het verongelijkte vliegtuig maakte deel uit van een formatie van vier vliegtuigen die een acrobatische oe- fenvlucht maakte. Er wordt een on derzoek ingesteld. Verwachting tot vrijdagavond: Perioden met zon Perioden met zon maar ook hier en daar een bui; zwakke tot matige zuidoostelijke wind; minimumtempe raturen ongeveer 7 graden, maxima morgen omstreeks 20 graden, maar in het noordwesten enkele graden lager. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: 0 lot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 23 april. Zon op 5.28, onder 19.50. Maan op 4.24, qrfder 17.59. Nieuwe maan: 25 april te 5.02. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 23 april 1.29 v.m. 14.04 n.m. BROUWERSHAVEN 23 april 1.21 v.m. 13.41 n.m. Springtij: 26 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 22-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Kleine storingen zullen het komende etmaal het voorjaarsweer temperen. Het blijft weliswaar zacht, maar perioden met zon zullen plaat selijk afgewisseld worden door bui en. Deze zachte en enigszins onsta biele lucht wordt aangevoerd in een zuid tot zuidoostelijke stroming tus sen een langgerekt hogedrukgebied, dal zich uitstrekt van Scandinavië naar dc Balkan cn een Y'ore van la- gedruk boven de Britse eilanden en de Golf van Biscaje. In België en Frankrijk heerst hetzelfde wisselen de weertype als bij ons, woensdag onweerde het in Parijs. Onder in vloed van het genoemde hogedruk- gebicd is hel ten oosten van ons land, in Oostenrijk en op de Balkan standvastig weer met veel zon en maximumtemperaturen van 20 gra den hogér.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1