DE ZIERIKZEESCHE COURANT Daders aanslag op Gulf raffinaderij Europoort in Israël gepakt Einde aan opstand in Canadese gevangenis Alleenwonende man in Amsterdam door wurging om het leven gebracht Felle brand in bejaardenhuis Emmeloord Nixon praat over nieuw tijdperk met China 120 ha heidegrond door brand verwoest Ministerraad akkoord met uitbreiding van ziekenfondspakket Verdachte van bom-aanslag op Russische handelsvertegenwoordiging vrij ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 19 april 1971 127ste jaargang Nr. 20861 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur; M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer Zierikzee I kampioensclub ROTTERDAM, 18-4. Eén van de vyf vorige week in Israël gearres teerde leden van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina heeft be kend in de nacht van 14 op 15 maart j.l. de bomaanslag op de Gulfraffina- derij in Europoort te hebben ge pleegd. De Israëlische politie die het vijftal arresteerde, heeft de Neder landse Rijksrecherche daarvan op de hoogte gesteld. Degene die de beken tenis in Israël aflegde is een vrouw. Gearresteerd werden een Frans echtpaar van 60 en 69 jaai*, twee in Parijs wonende zusters van 21 en 26 jaar en een uit West-Duitsland af komstige vrouw van 26 jaar. Welke van de vier vrouwen de aanslag op de Gulfraffinaderij heeft gepleegd is niet bekend. De Rijksrecherche wacht op nadere gegevens uit Israël zo deelde zondagavond mr. S. J. van der Hoeven, uffieier van justitie in Rotterdam mee. Er zijn overigens aanwijzingen, zo verneemt het ANP uit Israëlische bron, dat de vrouw die bekend heeft schuldig te zijn aan de aanslag op de Gulfraffinaderij, ook betrokken is geweest bij de vliegtuigkaping op 6 september van het vorige jaar. Op die dag werden door Palestijnse ac tiegroepen drie vliegtuigen gedwon gen van koers te veranderen. Eén daarvan was een machine van de El Al, die men kort na het opstijgen van Schiphol trachtte te kapen. Er ontstond een vechtpartij aan boord, waarbij de manlijke kaper dodelijk werd gewond en zijn vrouwlijke me dewerkster werd overmeesterd. Deze laatste. Leila Chaled, werd later „afgeruild" tegen passagiers die gevangen werden gehouden na de gedwongen landing van de twee te gelijkertijd gekaapte toestellen van de Swissair en van de Panam. Deze toestellen zijn opgeblazen. Wat de aanslag op de Gulfraffina derij betreft: kort na de brand rees reeds het vermoeden, dat hier sabo- KINGSTON (ONTARIO), 19-4. Aan de opstand in de gevangenis van Kingston, die vjjf dagen geduurd heeft, is zondagavond een einde ge komen na de vrijlating van vjjf ci piers, die woensdag door de opstan dige gevangenen gegijzeld werden. De toestand van de cipiers is naar verluidt goed. Tijdens de opstand zou een gevan gene door een medegevangene ver moord zijn en zouden elf gevangenen verwondingen opgelopen hebben. Voor de vrijlating van de cipiers zouden geen concessies aan de ge vangenen zijn gedaan. Een zesde cipier, die door de op standelingen gegrepen was, werd vrijdag reeds ongedeerd vrijgelaten. Vierhonderd van de vijfhonderd opstandige gevangenen zijn naar an dere gevangenissen overgebracht. AMSTERDAM, 18-4. De 58-jarige alleenwonende apothekersbediende Josef Sterman is zondagmiddag om streeks half één vermoord in ztfn woning op de tweede etage in de 2e Oosterparkstraat aangetroffen. De man, die van Duitse afkomst was en vermoedelijk zowel de Duitse als Nederlandse nationaliteit bezat, was gewurgd met de ceintuur van zijn ochtendjas. Aangenomen wordt, dat hij vrijdag om het leven is ge bracht. De politie was gewaarschuwd door bovenburen, die al enige dagen geen geluid meer in de - gehorige - wo ning van hun buurman hadden ge hoord. Het slachtoffer werd gekleed in zijn ochtendjas met daaronder zijn pyama in de woonkamer gevonden. Volgens commissaris Sanders van de recherchegroep ernstige delicten ver toonde het stoffelijk overschot geen noemenswaardige verwondingen. Ook duidde niets op een vechtpartij. Men heeft nog niet kunnen vaststel len of er iets uit de woning -is ver dwenen. De recherche heeft grote belang stelling van een ongeveer 25-jarige man in wiens gezelschap de apothe- kei'sbediende de laatste dagen voor zijn dood is gezien. Alle bewoners konden in veiligheid worden gebracht EMMELOORD, 18-4. Een felle brand in het bejaardencentrum „De Golfslag" t in Emmeloord heeft zon dagmorgen de van de bovenbouw los staande keuken, administratieruim ten, liften, recreatiezaal en dienst vertrekken verwoest. Alle 130 aan wezige bejaarden konden tijdig in veiligheid worden gebracht. De brand, die naar de politie ver moedt waarschijnlijk door kortslui ting in de recreatiezaal is ontstaan, veroorzaakte, volgens het bestuur van „De Golfslag" en de gemeentelij ke brandweer van de Noordoostpol der, een schade van ongeveer één miljoen gulden. „De Golfslag" is te gen brandschade verzekerd. De brand moet om tien over vijf zondagmorgen al hebben gewoed. Op dit tijdstip bleven de electrische klokken van het centrum staan. De brand werd om ongeveer half zes ontdekt door mevr. Straat uit een te genover het centrum liggende straat. Zij sloeg alarm bij de brandweer en politie. Haar echtgenoot, de 33-jarige vertegenwoordiger B. Straat, is gaan helpen bij het redden van bejaarden en raakte daarbij gewond, toen een raam naar beneden klapte. Na in hec ziekenhuis zijn wonden te hebben la- t enhechten kon de heer Straat huis waarts gaan. In het centrum, dat plaats biedt aan 138 bejaarden, waren 130 perso nen aanwezig van wie acht bedlege rig waren. Dezen zijn in een zieken huis opgenomen. De overigen zijn bij familieleden en kennissen onder gebracht. tage in het spel was. Aangenomen werd, dat er een kneedbom was be vestigd aan de leiding naar een op slagtank voor stookolie. Er z(jn na deze aanslag drié tanks uitgebrand, waarbij in totaal een schade van een miljoen gulden werd aangericht. De twee gearresteerde zusters he ten Nadia en Mariene Bardali. Zij werden op 11 april in Tel Aviv gear resteerd nadat de politie ontplofbare stoffen bij de meisjes zelf en in hun bagage aangetroffen had. De meisjes zijn dochters van een rijke Marokkaanse zakenman, die in Casablanka woont. Hij heet Bachir Bardali, is mohammedaan en heeft een busonderneming. Ceylon wijst Noord- Koreaanse diplomaten uit COLOMBO, 17-4. De Ceylonese re gering heeft de Noord-Koreaanse ambassadestaf uitgewezen. Officieel is geen redenopgegeven, maar Noord-Korea is de laatste dagen be schuldigd van medeplichtigheid aan een complot om de regering van mei vrouw Bandaranaike omver te wer pen. Nixon optimistisch over economie in de V.S. WASHINGTON, 17-4. President Nixon heeft verklaard dat 1971 voor de economie van de Verenigde Sta ten een goed jaar zal zijn en dat het volgende jaar zeer goed zal worden. Hij deed zijn uitlatingen tijdens een gesprek met een groep vrienden uit Wall Street, de straat waarmee in de wandeling de New York Stock Ex change wordt aangeduid. Egypte, Libië en Syrië vormen een federatie CAIRO, 17-4. Egypte, Libië en Sy rië hebben besloten een federatie te vormen die de naam „De Federatie van Arabische Republieken" zal krijgen, zo schrijft het gezaghebben de Egyptische blad „Al Achram" za terdag. Arabische leiders in Moskou MOSKOU, 17-4. De Prawda meldt dat president Djaafar el Nimeiry van Soedan in Moskou is gearriveerd aan het hoofd van een delegatie, waar onder meer de Soedanese minister van defensie deel van uitmaakt. De delegatie werd op het vliegveld van Moskou begroet door president Pod- gorny van de Sowjet-Unie, de Sow- jetrussische minister van buiten landse zaken Gromyko en diens col lega van defensie Grestjko. President Djaafar el Nimeiry van Soedan is inmiddels uit Moskou ver trokken. De meeste leden van de Soedanese delegatie zijn echter in de Russische hoofdstad gebleven voor nader overleg. „Kleine Waarheid" meest verkochte hoek AMSTERDAM, 17-4. Op het lijstje van de meest vei'kochte boeken, dat maandelijks door het bureau CPNB wordt opgesteld op basis van gege vens van vijftig boekverkopers, staat voor maart „De kleine waarheid"' van Jan Mens bovenaan. WASHINGTON, 17-4. Terwijl het Amerikaanse tafeltennisteam na het spectaculaire zevendaagse bezoek aan China in Hong Kong aankwam verklaarde president Nixon tijdens een interview voor de radio dat de Verenigde Staten in een nieuw tyd- perk zijn beland wat betreft de mo gelijke betrekkingen met het land van Mao Tse Toeng. Nixon zei dat de uitbreiding van de handelsbetrekkingen met Peking de weg opent voor het maken van nieuwe gebaren op de daarvoor ge schikte momenten. „Maar, zo voegde hij er aan toe, het is nog veel te vroeg om te speculeren over de toe lating van de volksrepubliek China tot de Verenigde Naties of over het hervatten van de wederzijdse diplo matieke betrekkingen. De Verenigde Staten hebben trouwens al enkele stappen vooruit gedaan, terwijl de Chinezen er nog slechts een hebben gezet met het uitnodigen van do ta feltennisploeg. Het is' nu dus;, aan hun om verder te spelen". MUNCHEN. In totaal 120 jonge da mes in modieuze drachten-„look" moeten voor de gasten van de Olym pische Spelen 1972 te Miinchen zor-~ gen. De eisen voor de sollicitanten zijn erg hoog. Men vraagt tenminste twee moderne talenaantrekkelijk uiterlijk, geestelijke beweeglijkheid en tactvol optreden. Enige honderden sollicitanten werden geïnterviewd en een twintigtal, dat aan alle voor waarden voldeed, werd reeds in dienst genomen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's DEN HAAG, 17-4. De ministerraad is vrjjdag akkoord gegaan met de voorstellen van de minister van so ciale zaken en volksgezondheid tot uitbreiding van het verstrekkingen pakket krachtens de ziekenfondswet en de.algemene wet bijzondere ziek tekosten. Minister-president De Jong zei na afloop van de wekelijkse kabinets zitting dat er naar wordt gestreefd nog voor hel eind van deze kabinets periode de uitbreidingen te verwe zenlijken. Wat het ziekenfondspakket betreft worden de volgende verstrekkingen ingevoerd: Chronisch intermitterende hae- modialyse; Chronisch intermitterende beade ming; Revalidatie-dagbehandeling; Hulpverlening door trombose diensten; Uitbreiding ziekenhuisbehande ling met niertransplantatie; Gezinsverpleging, georganiseerd door ziekenhuizen. Deze nieuwe verstrekkingen zul len met terugwerkende kracht tot 1 januari 1970 worden ingevoerd. Ook wordt de in 1969 aan zieken fondsverzekerden verleende aan spraak op psychiatrische dagbehan deling uitgebreid met psychiatrische nachlbehandeling. Onder meer zul len de kosten van verblijf in een zgn sluisinternaat voor rekening van de ziekenfondsverzekering kunnen wor den gebracht. Bovendien vervalt, ter bevorde ring van een doelmatige geslachts- ziektebestrijding, de huisartsenver wijzing als voorwaarde voor inscha keling en honorerering van derma tologen. Ziekenfondsverzekerden die lijden, of menen te lijden, aan een geslachtsziekte kunnen zich dus rechtstreeks tot een specialist wen den. Minister-president De Jong deelde verder mee dat ohder de werking sfeer van de algemene wet bijzonde re ziektekosten zullen worden ge bracht „Het Dorp" in Arnhem en de medische kleuterdagverblijven. Op grond van deze uitbreiding zal de geneeskundige hulpverlening aan gehandicapte bewoners van „Het Dorp" in beginsel ten laste van de A.W.B.Z. kunnen worden gebracht. Ook de kosten van door medische kleuterdagverblijven te verlenen ge neeskundige behandeling en verzor ging zullen voor rekening van de A.W.B.Z. komen. Deze verstrekkingen zullen terug werkende kracht tot 1 januari 1971 genieten. Tenslotte wordt - evenals in de ziekenfondswet - de ziekenhuisbe handeling in het kader van de A.W.B.Z. met ingang van 1 januari 1970 uitgebreid met de verstrekking van niertransplantatie. LUYCKGESTEL, 17-4. In de Ne derlands-Belgische grensstreek in de buurt van Luyckgestel (N.B.) is vrij dagmiddag naar schatting 120 ha heidegrond door brand verloren ge gaan. De schade aan Nederlandse zijde bleef - volgens de rijkspolitie in Kleuter gevallen van rijwiel-zitje AMSTERDAM, 17-4, De 4-jarige Ingeborg van den Heuvel uit Am sterdam is in de Linnaeusstraat ach terover van de fiets van haar moe der gevallen, doordat een steuntje van het zitje brak. Het meisje, dat waarschijnlijk door een achterop- rijdende auto werd geraakt, overleed kort na het ongeval. Directeur Ned. Chr. reisver. verongelukt UTRECHT, 17-4. De directeur van de Nederlandse Christelijke Reisver- eniging, de 50-jarige heer J. Hooge- werff uit Zoetermeer, is vrijdagavond op het verkeersplein Oudenrijn ver ongelukt. De heer Hoogewerff kwam met zijn auto in een slip, de wagen sloeg over de kop en botste tegen een lichtmast. De heer Hoogewerff over leed zaterdagochtend in het zieken huis. Twee andere inzittenden van de auto werden licht gewond. Belastingplan DS'70 DEN HAAG, 17-4. D.S/70 heeft een belastingplan ontvouwd waarin een verlaging van de loon- en in komstenbelasting de komende par lementaire periode tot 1975 is opge nomen. Het belastingplan, dat is opgesteld door een commissie onder voorzit terschap van lijsttrekker dr. W. Drees jr., komt jp hoofdzaak neer op een wijziging in de diverse tarieven van deze belastingen. Luyckgestel - beperkt tot twee hec tare. De heidebrand brak omstreeks twee uur 's middags uit op Belgisch gebied in de buurt van de gemeen te Lommei. Het vuur bewoog zich vervolgens, voortgedreven doör een forse wind in Nederlandse richting. De brandweerkorpsen uit de Belgi sche gemeenten Lommei, Leopolds- burg en Moll, bijgestaan door brand weerkorpsen uit Eindhoven, Val- kenswaard, Bergeijk en Luyckgestel waren omstreeks half zés het vuur meester. Verhoging garagetarieven DEN HAAG, 17-4. De ministers van economische zaken en van ver keer en waterstaat hebben toege staan dat de garagetarieven worden verhoogd, en wel met f 0,90 per uur bij uurtarieven en met zes procent bij karweiprijzen. De verhogingen vloeien voort uit de per 1 januari en 1 april 1971 opgetreden loonkosten stijgingen, waarvan de doorbereke ning uit een oogpunt van kostendek king in verband met het arbeidsin- tensieve karakter van de garage- werkplaatsen aanvaardbaar is te achten. Deze verhogingen kunnen oplopen tot 1,20 per uur, resp. 7% procent op de karweiprijzen, indien na 30 oktober 1970 nog geen stijging van externe kosten in de tarieven is doorberekend. Bezwaren tegen Pechiney MIDDELBURG, 17-4. Het Pcchi- ney-collectief. waaronder het Zeeuws Aluminiumcomité, de pro- projectgroep Rün-Schcldc-Delta en wereldwinkel Middelburg hebben b. en w. van Vlissingen 1420 handteke ningen doen toekomen van mensen, die evenals z(j ernstig bez.waar ma ken tegen het verlenen van een hin derwetvergunning aan Pechiney, de aluminiumfabriek in het Sloegcbied. AMSTERDAM, 18-4. Zondagavond om elf uur is de 35-jarige Ameri kaanse kunstschilder F. R. W.. die verdacht werd betrokken te z(jn ge weest b(j de bomaanslag op de Rus sische handelvertegenwoordiging te Amsterdam, door de politie vrijge laten. Bij de reconstructie is gebleken, dat de kunstschilder zo goed als ze ker niet degene is geweest, die door getuigen kort voor de explosie bij het gebouw van de handelsvertegen woordiging is gezien, zo deelde de politie mede. Verwachting tot dinsdagavond: Iets hogere temperaturen Droog en vrij zonnig; in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist; zwakke tot matige wind tussen zuid west en zuidoost; minimumtempera turen omstreeks 5, maxima van 12 graden in het noordwesten tot 18 graden in het zuidoosten van het land. Voor woensdag: Aantal uren zon: één tot negen. Min.-temperaturenvan ongeveer normaal tot drie graden boven nor maal. Max.-temperaturen: twee of meer graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 20 april Zon op 5.34, onder 19.45 Maan op 3.40, onder 13.32 Nieuwe maan: 25 april te 5.02. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 20 april 10.31 v.m. 23.10 n.m. BROUWERSHAVEN 20 april 10.20 v.m. 23.10 n.m. Doodtij: 20 april. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 19-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Over Westeuropa heeft zich geleidelijk een westelijke circulatie ingesteld, die in stand gehouden wordt door een groot lagedrukgebied voor de Noorse kust enerzijds en een gebied van hoge luchtdruk dat zich over Middeneuropa handhaaft, an derzijds. Het front veroorzaakt in onze om geving bewolking, maar regen is uit deze bewolking nauwelijks te ver wachten. Met de zuidwestelijke wind wordt lucht aangevoerd, waarin de temperaturen in Westeuropa waar den van 15 a 18 graden bereiken. De zelfde of iets hogere temperaturen worden ook uit het Middellandsezee- gebied gemeld, maar in die streken is het wel zonniger dan bij ons. Het laat zich aanzien, dat in deze weersituatie nog geen grote veran deringen zullen optreden. Wel zal de wind iets meer naar zuidelijke rich tingen krimpen, zodat de temperatu ren enige stijging kunnen onder gaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1