r 1 3E3 J Onderzoek naar de problematiek van Noord-Beveland Arrestatie na bomaanslag te Amsterdam Uur staken in de Amsterdamse bouw STREEKNIEUWS Zuiger „Ir. P. F. van der Wallen" verdwijnt van Zeeuwse wateren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 ajirtl 1971 Kr. 20860 MIDDELBURG, 15-4. G.S. van Zee land zullen een werkgroep instellen die de problematiek van Noord-Be veland zal gaan onderzoeken. Het instellen van de werkgroep blijkt no dig na het uit brengen van een rap port door de provinciale planologi sche dienst, waarin een analyse van de bestaande situatie op Noord-Be veland wordt gegeven. De bevolking van Noord-Beveland bestaat voor 18 procent uit bejaar den, terwijl deze percentages voor Zeeland respectievelijk Nederland 13,3 en 10,1 procent bedragen. Het totale inwonerstal is de laatste jaren teruggelopen met tien procent. Deze gang van zaken baarde twee Zeeuw se statenleden van de CHU ernstige zorgen. Ze stelden op vier januari een drietal vragen over deze proble matiek aan G.S. In het rapport, dat de P.P.D. heeft samengesteld, worden enkele facto ren genoemd, die in dit verband een rol zouden kunnen spelen. Deze zijn: Fataal geschopte voetbal ROERMOND, 15-4. Een partijtje voetbal tijdens de middagpauze heeft donderdagmiddag fatale gevolgen ge had voor een 26-jarige werknemer van de metaalwarenfabriek N.V. Thilco, de heer M. Gubbels. Toen hij een op het gebouw geschopte bal er af wilde halen, zakte hij door het uit asbestplaten bestaande dak. Hij viel met zijn hoofd op de tien meter la ger gelegen fabrieksvloer. Korte tijd later overleed hij in het ziekenhuis te Tegelen. Uitkeringen sociale fondsen NVV UTRECHT, 15-4. De sociale fond sen van het N.V.V. hebben in 1970 een bedrag van ruim f 1,4 miljoen uitgekeerd aan leden van de bij het N.V.V. aangesloten vakbonden. De uitkeringen van het fonds ge zondheidszorg beliepen f 611.376, die van het fonds uitkeringen bij huwe lijk en overlijden f 616.210 en die van het N.V.V. ongevallenfonds f 178.730. Advertentie Ditishetrecept: Kaasfonduevan Nededandsekaas. C&qaelon Inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn ln de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 600 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. igen. Binden me ZIERIKZEE, 15-4. - De Stichting Sportcentrum kreeg de beschikking over de tekening van het grote com- biprojekt - sporthal/zwembad - waar van, zoals het zich thans laat aan zien, rond 1 juli de bouw van start kan gaan. Het projekt wordt gesitu eerd op het zg. „oude sportveld"ge legen tussen de Julianastraat en het Groene Weegje te Zierikzee. Verklaring der cijfers: 1. Tochtpor- taal; 2. Hal; 3. Beheerder; 4. Toilet heren; 5. Toilet dames; 6. Centrale verwarming; 7. E.H.B.O.; 8. Toestel- berging; 9. Kleedruimte; 10. Was ruimte; 11. Leider; 12. Spelersingang; 13. Spelhal; 14. Tribunes; 15. Bad meester; 16. Restaui-ant; 17. Open plaats overdekt; 18. Keuken; 19. Ber ging; 20. Personeel; 21. E.H.B.O.; 22. Machineruimte; 23. Berging; 24. Ba- sin; 25. Kinderbad; 26. Instruktiebad; 27. Doorloop douches; 28. Toilet ge handicapten; 29. Werkkast; 30. Dou ches vast; 31. Toiletten; 32. Kleed cabines; 33. Garderobe; 34. Kleedlo kaal gehandicapten. 1. het onbreken van voldoende werkgelegenheid ter plaatse 2. de thans niet erg grote bereidheid tot forensisme; 3. de niet voor iedereen acceptabele kwaliteit van de leefbaarheid op Noord-Beveland, en 4. het ontbreken van voldoende wo ningen en/of de kwaliteit ervan. De nieuw opgerichte werkgroep zal de resultaten van haar onderzoekin gen ter hand stellen aan G.S. van Zeeland. Man poogde chef dood te rijden AMSTERDAM, 15-3. De recherche van bui eau Kattenburg in Amster dam-oost heeft woensdagmiddag de 48-jaiige gemeente-arbeider by de plantsoenendienst G. N. aangehou den op verdenking van een tweevou dige poging tot moord op zyn chef, de 43-jarige voorman-hoogdtuinman J. Jordaan. De verdachte, die zwaar suiker zieke is, trachtte woensdagmiddag tot tweemaal toe zijn chef met een auto dood te rijden. De eerste maal miste hij Jordaan, die met een an- dere man juist de Ritzema Bosstraat in Oost overstak op weg naar de schaftkeet, op een haar. Hij stopte en zei tegen Jordaan: „Nu heb ik je gemist. De volgende keer rijd ik je kapot". Enige minuten later herhaal de zich dezelfde scene, toen Jordaan terug naar het werk liep. Hierna deed deze aangifte. De reden van de moordpogingen van N. was het naar huis sturen van N. door Jodraan, omdat collega's N. te gevaarlijk vonden worden. Ver dachte raakte namelijk op zijn werk vaak in coma als gevolg van zijn ziekte en bleef dan enige uren bui ten bewustzijn. Man bedient zich van wisseltrucs DORDRECHT, 15-4. De Dortse po litie waarschuwt voor een man die in een blauwe Volkswagen rijdt en zich schuldig maakt aan wisseltrucs. Bij een benzinestation in Dordrecht vroeg hij met een bankbiljet van 500 Franse francs te mogen betalen. Hij kreeg f 350 terug. Later bleek dat de pompbediende een vrijwel waar deloos bankbiljet van een Afrikaan se staat in handen was gespeeld. Aanvaring bij lichtschip Texel ROTTERDAM, 15-4. Bij het licht- schip Texel is de afgelopen nacht tijdens dichte mist de Franse trawler „St. Jean" uit Boulogne in aanvaring gekomen met de Duitse coaster „Mil- stedt" van de rederij Adolf Feind uit Hamburg. De Duitse coaster liep daarbij een gat van tien meter bo ven de waterlijn op. De Franse traw ler werd minder ernstig beschadigd. Beide schepen konden, ondanks de averij, de reis op eigen kracht voort zetten. Brand verwoest woonhuis VLAGTWEDDE, 16-4. Een lelie uitslaande brand heeft donderdag avond de showroom, garage en het woonhjuis van de familie W. A. Zuur- man aan de Weenderstraat in Vlag- wedde volkomen in de as gelegd. Volgens een voorlopige schatting be draagt de schade ruim 100.000 gul den. De inboedel en drie nieuwe auto's in de toonkamer gingen verlo ren. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De familie Zuurman, met drie kleine kinderen, kon slechts in nacht kleding het vlammende pant ont vluchten. De heer Zuurman is tegen brand verzekerd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. HET LOO. Deze leuke foto van prins Maurits werd ter gelegenheid van zijn 3e verjaardag op morgen, zaterdag 17 april, gemaakt door zijn vader, mr. Pieter van Vollenhoven. AMSTERDAM, 15-4. Tijdens een vergadering donderdagavond in Krasnapolsky in Amsterdam van ruim 50 gedelegeerden van bouwvak kers op Amsterdamse bouwwerken is besloten volgende week woensdag 21 april, de schafttijd met één uur te verlengen. Men wil zo met kracht de laatste hand kunnen leggen aan de onderlinge discussies over de sinds november slepende looneisen voor de bouwvakkers in het algemeen en die van Amsterdam in het bijzonder. Tezelfder tijd zullen in de achtste vergadering op hoger niveau onder handelingen worden gevoerd tussen afgevaardigden van de bouwvakbon den en van de bouwpatroonsorgani- saties. Deze vergadering moet vol gens de gedelegeerden van vanavond een beslising brengen. Valt deze on gunstig uit dan overwegen de Am sterdamse bouwvakkers in samen werking met hun bonden scherpe maatregelen te nemen. Tot de looneisen van' de in dit ge val Amstei'damse werkers in de bouw behoren onder meer: 25 gul den per week netto bij het loon, dit bedrag dient tevens opgenomen te Munitie opgegraven te Schijndel SCHIJNDEL, 16-4. De Mijnoprui- mingsdienst heft ruim 1000 lichte ar tilleriegranaten en twee keer zo veel zware kogels voor boordmitrailleurs van jachtvliegtuigen uit de tweede wereldoorlog opgegraven in een nieuw industrieterrein ten oosten van Sschijndel (N.B.) De munitie stond nog op scherp, aldus de Mijnoprui- mingsdiens, die nog maar de helft van het terrein heeft onderzocht. Het gemeentebestuur van Schijndel had om deze opsporing van gevaarlijke erfenissen uit de oorlog gevraagd, omdat er in de nabije toekomst en kele industriële vestigingen op het terrein zullen komen. SPORTCOMPLEX TE ZIERIKZEE PiMlUte,16 -I HXÓÓ*i$V# 2A 26 19 16 31 r-.jL 16 -f* „1 '1 -J AMSTERDAM, 15-4. Verdacht van bomaanslag op de Russische handelsdelegatie in Amsterdam is in de loop van donderdag aangehouden de 35-jarige Amerikaanse kunst schilder F. R. VV. De man, die in Duitsland werd ge boren is, naar de recherche mee- deeld van Joodse bloede. Hij is ge trouwd met een Nederlandse vrouw en woont sedert enkele jaren in Ne derland. Volgens de recherche voldoet de kunstschilder aan het signalement, dat door getuigen is opgegeven. Bij huiszoeking in zijn woning in de om geving van Amsterdam werd kle ding gevonden, die de verdachte ten tijde van de bomaanslag zou hebben gedragen. Verdere gegevens wilde de recherche niet verstrekken. Op de vraag of de man heeft bekend, luid de het antwoord: geen commentaar. Advertentie worden in de nieuwe cao 40-urige werkweek, 8 procent vakantietoeslag en 115 procent vorstverlet. Ten aanzien van de bonden had den de gedelegeerden in plaats van stemadviezen liever gezien dat er een pakket strijdadviezen was gekomen. Men verklaarde zich voorts solidair met de stakers in de baggerwerken. Na de schaft-verlenging van woens dag zullen in een nieuwe vex-gadering de verdere stappen worden bespro ken. Vergadering N.C.V.B./C.P.B. De afdeling Zierikzee van de Ned. Christen Vrouwenbond komt woens dag 21 april gezamenlijk bijeen met de Chr. Plattelandsvrouwen Bond in het Herv. Verenigingsgebouw. In de ze avondvergadering zal het onder werp „Paleistuinen" worden behan deld door de heer J. Vogel te Apel doorn. De causerie zal met dia's toe gelicht worden. Afscheid ds. 1. Westerink Woensdag 21 april zal in een geza menlijke dienst van de Chr. Ger. Kerken van Kerkwerve en Haamste de in he kerkgebouw te Kerkwerve afscheid worden genomen van ds. J. Westerink, Chr. Ger. predikant te Kerkwerve, die een beroep aannam naar Nunspeet. De dienst vang aan om 19.30 uur. ZIERIKZEE Afd. N.C.V.B. Op 21 april vindt in het hervormd verenigingsgebouw een bijeenkomst plaats van de N.C.V.B.-afdeling. De heer J. Vogel te Apeldoorn zal bij kleurendia's spreken over het onder werp: „Paleistuinen". Dit vormt een gecombineerde vergadering met de C.P.B. Lezing Hubert Lampo Heden (vrijdag)avond spreekt de Belgische schrijver Hubert Lampo in de foyer van de Concertzaal over het onderwerp „Wat is magisch realis me Op deze Z.V.U.-avond zal de heer Lampo lezen uit eigen werk en dat van anderen. Diploma Bloemsierkunst Dezer dagen slaagde voor het di ploma Bloemsierkunst te Kapelle o.a. mej. P. N. Beije, werkzaam bij bloemenmagazijn Romijn alhier. KERKWERVE Rheumafonds De kollekte ten behoeve van het Rheumafonds heeft te Kerkwerve f 167,- opgebracht. NUTSSPAARBANK.. Uw ideale geziiisbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank Jeugdpreiniesparen 10 premie BROUWERSHAVEN: Markt, donderdags van 9.0 10.30 uur. BROUWERSHAVEN Wandeltocht Rode Kruis Op zaterdag 24 april aanstaande wordt door de afdeling Brouwersha ven van het Ned. Rode Kruis weer een wandeltocht georganiseerd. Het vertrekpunt is bepaald bij hotel „De Drie Schorren", aan de Ring te Drei- schor; tijd van vertrek: 's middags 2 uur. Zowel individueel als in groeps verband is deelname mogelijk op de afstanden 8 en 15 km. Iedere deelne- mer(ster) die de tocht binnen de ge stelde tijd volbrengt ontvangt een fraaie herinneringsmedaille en voor gi'oepen wordt bovendien een herin neringsvaantje beschikbaar gesteld. Aanmeldingen voor deze tochten zijn mogelijk bij J. A. van Schelven, Brouwershaven, J. G. van Maanen, Noordgouwe; K. Mandemaker, Zon- nemaix-e en de heer v. d. Geer, Drei- schor. NIEUWERKERK Verbond Veilig Verkeer De algemene ledenvergadexing van de afdeling Schouwen van het Vex*- bond voor Veilig Verkeer zal dit jaar worden gehouden te Kerkwerve op vrijdagavond 16 april a.s., in het gemeentelijk verenigingsgebouw. Deze avond zullen aan de geslaagden va nde gehouden cursussen de cer tificaten word enuitgereikt. Verder zal door de heer Jasperse, rijschool houder te Middelburg, een causerie worden gehouden over het onder werp slippen. Vrouwenver. „Debora" organiseert verkoping Door de vx-ouwenvereniging „De bora" van de Ger. Gemeenten wordt dinsdag 20 april a.s. weer een verko ping gehouden. Hiervoor is heel wat aardige baby- en kleuterkleding aanwezig. Verder handwerken, o.a. geborduurde tafellakens, overhand doeken, kleedjes, kussens, gebreide sokken, gehaakte bedsprei, enz. Al les bij elkaar te veel om op te noe men. Ook de heer Hoekman zal weer aanwezig zijn met boeken. De baten van deze verkoping zijn voor de zen ding. De verkoping wox'dt gehouden van 2 tot 5 en van half 7 tot 8. Daar na worden dia's vertoond over het zendingswerk in Nigeria en Nieuw- Guinea (West-Irian). Een en ander vindt plaats in zaal „Rehoboth" aan de Ooststraat. OOSTERLAND Bouw woonhuis Het dubbele woonhuis, dat door bouwbedrijf Boogert N.V. alhier ge bouwd wordt aan de Van den Abee- lestraat voor rekening van de heren Jac. van der Maas Cz. en J. F. Slin gerland, is thans zover gevoi'dex-d dat de kap erop kan worden geplaatst. Op deze plaats mogen niets anders worden gebouwd dan dubbele woon huizen, daarom staan deze woningen aan elkaar. Eerlang zullen-naast deze twee er nog twee komen, waarna de bouwgrond op deze plaats in de Van den Abeelestraat een eind zal zijn volgebouwd voor wat woningbouw betreft. BRUINISSE Onder de passagiers uit Zeeland die momenteel een trip maken met de Henri Dunant, behoort ook me vrouw Hogerheide-de Waal uit Brui- nisse. ANNA-JACOBAPOLDER Bijeenkomst N.C.V.B. In „Ons Dorpshuis" kwam de af deling Anna Jacobapolder van de Nederlandse Christenvrouwenbond in vergaderig bijeen onder leiding van mevr. Quist-Abrahamse. Als spreekster trad deze avond op mevr. A. Pikard-Florusse uit Zierikzee over het onderwerp: „Maatschappelijk werk en gezinsverzorging". Ze be lichtte de moeilijkheden en mogelijk heden hiervan. Voor de bejaarden zorg beschikt de vereniging over 60 helpsters, meestal gehuwde dames, terwijl de gezinsverzorging een on derbezetting heeft van maar 20 meis jes. Tenslotte werd nog gespx-oken over de streek vergadering op 18 mei te St. Maartensdijk en de landdag in Axel op 14 september. De volgende vergadering hoopt de afdeling te houden op 5 mei. Brand in Veluwezoom gesticht ARNHEM, 15-4. In enkele hectaren moeilijk toegankelijk bos in het na tionale park „De Veluwezoom" heeft donderdag brand gewoed. De bx-and, waarvan de politie vermoedt dat deze is gesticht omdat op dxie verschil lende plaatsen vuurhaarden wei-den ontdekt, verwoestte anderhalf tot twee ha. bos. Door snel ingrijpen van de brandweerkorpsen uit Rheden, Velp, Dieren en Arnhem kon word- den voorkómen dat het vuur zich uitbz-eidde. Bij het blussingswerk, dat bijna anderhalf uur in beslag nam, assisteerden een aantal vrijwil ligers en personeel van de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonu menten. Afscheid van predikantsechtpaar Westcrink Bejaardenkoor 's Heerarendskerke zong te Kerkwerve KERKWERVE, 13-4. Dinsdag middag ontvingen de bejaarden van Kerkwerve het bejaardenkoor uit het rusthuis „Poelwyk" te 's-Heer Arendskcrke. Na aankomst der gas ten werd eerst een kopje thee ge dronken. Daarna las ds. Westerink een ge deelte uit de bijbel en ging voor in gebed. Deze heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de gasten uit Poelwij k die onder lei ding van directrice Schout en enkele helpstei-s gekomen waren. Gezongen werd door allen „Daar juicht een toon, daar klinkt een stem". Daai'na zong het koor onder enthousiaste leiding van de heer Lammers uit Hclnkenszand enkele geestelijke lie deren. Het koor lelt plus minus 30 leden en de gemiddelde leeftijd is 80Vz jaar. De leden waren alle in de Zuid-Bevelandse klederdracht. Er werd goed gezongen. Na afloop be dankte ds. Westerink het koor en de dii*igent onder aanbieding van een oorkonde met het wapen van Kerk- werve en een plalenbon. Hannie v. d. Hoek las een eigen gemaakt gedicht voor over haar be- levenisen die zij in de 3 maanden dat zij in „Poelwijk' als Inas meisje gewerkt had. Door haar was ook het contact gelegd met de bejaarden so ciëteit in Kerkwerve. De directrice en alle koox*leden ontvingen bloemen. Er werd nog een kop koffie met gebak gebruikt waarna de gasten vertrokken. Afscheid predikant Daai'na werden ds. en mevr. Wes terink toegesproken en dank ge bracht voor hun meeleven en mede- wei-king voor de bejaai'denmidda- gen. Drie bijzettafeltjes werden aan geboden en een tinnen asbak en bloemen. Ds. en mevr. Westcrink dankten voor de vriendelijke woor den en cadeaux en nodigden allen uit om eens aan te komen als ze in hun nieuwe woonplaats Nunspeet wonen. Daarna was er gelegenheid om het predikantsechlpaar persoon lijk te groeten en het beste toe te wensen. Op de laatste middag van het seizoen die 11 mei zal zijn, zal een bezoek worden gebracht aan de bewoners van het rusthuis „Poel- wijk". BRUINISSE, 15-4. Dc Ir. P. F. van der Watten, dc scliclpenzuigcr was cp dc Zeeuwse wateren steeds een imposante verschijning. Dit bekende schip gaat echter binnenkort ver dwijnen, daar de kalkbranderij die dc opgezogen schelpen tol kalk ver werkte te Briellc, haar poorten gaat sluiten. Verschillende oorzaken hebben hiertoe geleid. In de eerste plaats toch wel de afsluiting van de zeega ten, waarin de zuiger haar werkter rein vond, naast de steeds hoger wordende sociale lasten, die veel zelfstandigen de nek breken, of aan de rand van de afgrond brengen en niet in de laatste plaats dc steeds hoger wordende eisen die men gaat stellen (terecht overigens) aan dc mi lieuhygiëne. Want de kalkfabriek schijnt nogal wat stof te hebben ver spreid en in 1971 neemt men dat niet meer zo gemakkelijk als in 1931. Er zouden dus ook nogal wat investe ringen moeten plaats vinden, om dc zaak aan te passen aan de eisen van de nieuwe tijd. Hoe het zij het per soneel is ontslag aangezegd en de ir. Van der Wallen, zal verdwijnen. Puttend uit eigen herinnering me nen wij te weten, dat zeker meer dan een halve eeuw in de Zeeuwse wate ren en voor de kust, dc schelpenzui- gerij werd uitgeoefend, waarbij veel rudimenten van vroeger geleefd heb bende planten en dieren mee naar boven kwamen, waarvan de meeste echter nooit werden uitgesorteerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3