DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voorlopige regering Oost-Pakistan zoekt erkenning elders Verolme dagvaart de Staat De V.S.-troepen in Europa Vaste oeververbinding over Dordtse Kil inzake West-Berlijn HET TOENEMEND ZIEKTEVERZUIM Russen zouden bereid zijn tot concessies Staatssecretaris ontvouwt plan voor reorganisatie van kinderbescherming ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 april 1971 127ste jaargang Nr. 20860 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer: Tekening com bi-projekt Telefoon (01114) 1495 Oosterland Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De massa vertrapt de ge- vallene. i Advertentie t Nog hevige gevechten in verschillende steden. De inhoud van hel document zou in het kort hierop neerkomen: Mos kou gaat ermee akkoord dat de Bondsrepubliek op het consulaire vlak de Westbcrli.incrs in het buiten land vertegenwoordigt onder het voorbehoud dat de Westberlijnse be volking op deze manier niet de Westduitsc nationaliteit verkrijgt. Wcst-Bcrlijn zou kunnen delen in a-politieke en a-militaire akkoorden, gesloten door West-Duitsland met instemming van de Grote Vier. De vertegenwoordiging van West-Ber- lijn op politiek gebied en in kwesties betreffende de veiligheid zou het zelfde geschieden als momenteel hel geval is. dat wil zeggen via bemidde ling van Amerika. Groot-Brittannic en Frankrijk. Het reizigers- en handelsverkeer tussen de Bondsrepubliek en het westelijk deel van Berlijn zou aan geen enkele beperking meer onder hevig zijn en kan dus geheel verlo pen overeenkomstig dc internatio nale gebruiken. Het blad voegt er aan toe dal dit standpunt van Mos kou steunt op de bereidheid van Bonn deel te nemen aan besprekin gen om tot een akkoord met de be langhebbende partijen te komen. Tenslotte zouden de Westberlijners HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 16-4. Hel K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land is onder depressie-invloed gekomen en krijgt een wisselend karakter. Koud weer met noordwestelijke wind. waarbij buien worden afgewisseld door op klaringen lijkt hierbij het meest waarschijnlijk. Het Europese hogc- drukgebied heeft plaats gemaakt oor een depressie die van IJsland naar Skandinaeic is getrokken en daarbij zijn invloedssfeer verder over Wcstcuropa uitbreidt. Een bij behorend koufront zal in de nacht van viijdag op zaterdag met een smalle regenzone over ons land naar het oosten trokken. Op de nadering hiervan wakkerde de zuidwestelijke wind vrijdag aan de kust al aan tol krachtig. De op de Noordzee aanwezige uitge strekte mistveldcn dreven hierbij landinwaarts en met de temperatu ren rond de 6 graden had het weer vooral in de ochtend een onaange naam karakter, vooral vergeleken bij de zon en middagtempcraturen van meer dan 20 graden die donder dag in oen groot deel van ons land gemeten werden. AMSTERDAM. De officiële foto, ter gelegenheid van het bezoek van de Canadese gouverneur-generaal en diens echtgenote, op het paleis te Amserdam gemaakt. Op de voorste rij v.l.n.r.: gouverneur-generaal Ro land Michener, H.M. de Koningin en mevrouw Michener. Daarachter v.l. n.r.: mr. Van Vollenhove, prinses Beatrix, prins Bernhard, prinses Margriet en prins Claus. Verwachting tot zaterdagavond: Af on toe een hui Af en toe een bui, maar ook zonnige perioden; matige tot krachtige wind ruimend van zuidwest naar noord west: minima omstreeks 5 graden, maxima rond 9 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen 0-5 graden on der normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel, droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 17 april. Zon op 5.41. onder 19.40. Maan op 2.19, onder 9.18. 18 april. Zon op 5.39. onder 19.42. Maan op 2.55, onder 10.38. 19 april. Zon op 5.36, onder 19.43. Maan op 3.21, onder 12.04. Laatste kwartier: 18 april (13.58). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 17 april 6.59 v.m. 19.19 n.m. 18 april 7.53 v.m. 20.16 n.m. 19 april 9.01 v.m. 21.33 n.m. BROUWERSHAVEN 17 april 6.49 v.m. 1.9.18 n.m. 18 april 7.44 v.m. 20.18 n.m. 19 april 8.54 v.m. 21.37 n.m. Doodtij: 20 april. CALCUTTA, 15-4. De voorlopige regering van „Bangla Desj" (Oost- Pakistan) is een diplomatiek offen sief begonnen om erkenning te vin den bij „bevriende landen". Tegelij kertijd wordt in de „bevrijde gebie den" van Oost-Pakistan een nieuw bestuur ingesteld en wordt gepro beerd de economie van het land weer op gang te brengen. Arabische top contra Jordanië CAIRO, 16-4. De vertegenwoordi gers van Arabische koningen en staatshoofden die van 10 tot 15 april in Cairo bijeen zijn geweest hebben in een slotresolulie de schending van de akkoorden van Cairo en Amman door de Jordaanse autoriteiten ver oordeeld, evenals het ..complot om het Palestijnse verzet te likwideren". Zij „eisen de onmiddellijke beëindi ging van alle militaire operaties in Jordanië". Advertentie UflflIlflflIflIlflIllflUlfflIlllfflIflIfMIflfli S Voor artistieke 5 H bruidsreportages JAN KRAKEEL 2 Nieuwe Boogcrdstraat 12 *E Zierikzee. Tel. 01110 2691 lllllllllllllllllllllllilllMilllllllllll'llllllllll Rechtszaken ROTTERDAM. 15-4. Via zijn Haag se advocaat mr. J. van Andel heeft scheepsbouwer Cornelis Verolme de staat der Nederlanden en de Rijn- Schelde groep laten dagvaarden. De scheepsbouwer is het niet eens met de werkwijze van de commissie Win- semius, die tot taak heeft de moge lijkheden van een fusie tussen Rijn- Schelde en Verolme te onderzoeken. Verolme heeft daarmee waarge maakt wat hij enkele weken geleden al dreigde: het aanspannen van een procedure als de commissie unaniem tot fusie van beide scheepsbouwcon- cerns zou adviseren. De zaak zal op 12 mei aanstaande voor de rechtbank in Rotterdam dienen. AMSTERDAM. De ramen van de Russische handelsdelegatie aan het Museumplein in Amsterdam, icorden dichtgetimmerd, nadat het gehele pand glasloos was geworden door de bomaanslag van donderdagmorgen vroeg. Linksboven het verwoeste balkon boren de hoofdingang. oeververbinding over de Dordtse Kil Intussen wordt in de belangrijkste steden van Oost-Pakistan nog hevig gevochten tussen de Westpakistaan- se regeringstroepen en het bevrij dingsleger van Sjeik Moedjiboer Rachman. Volkerenmoord In een radioboodschap over radio „De stem van het vrije en revolutio naire Bengalen", die in Calcutta is opgevangen, heeft de premier van de voorlopige regering, Tajoeddin Ah med, een beroep gedaan op „alle landen ter wereld, de Verenigde Na ties en hel Rode Kruis" om stelling te nemen tegen „de volkerenmoord, die door de Pakistaanse troepen wordt bedreven". Tajoeddin richtte zich met name tot Engeland, de Sow- jet-Unie en India. Twee afgezanten van de voorlopi ge regering, Chowdhoeri en Jackaria zijn in verband hiermee respectieve lijk naar Londen en Amsterdam ver trokken. Do twee gezanten, die beide lid zijn van het bestuur van sjeik Moed- jiboers Awamiliga, zijn woensdag avond per vliegtuig uit Calcutta vertrokken. Regeringsprogramma Woensdag heeft de voorlopige re- ring haar eerste bijeenkomst gehou den, waarbij sjeik Moedjiboer niet aanwezig was. Het kabinet heeft toen een programma van zeven pun ten opgesteld, om het bestuur over Oost-Pakistan over te nemen. Poli tieke kringen in Calcutta zien in de afwezigheid van sjeik Moeljib een bevestiging dat hij of door de West- pakistani is gearresteerd, of tijdens de gevechten is omgekomen. Verzoek om normalisering In. haar programriia vraagt de voorlopige regering de bevolking van de bevrijde gebieden de dage lijkse gang van zaken te herstellen en het bestuur weer normaal te la ten functioneren. Ook de banken, commerciële en industriële instel lingen en de scholen, die sinds 26 maart gesloten zijn, moeten weer in bedrijf worden gesteld. Premier Ah med waarschuwde het Bengaalse volk dat voor de strijd een lange adem nodig zal zijn en spoorde hen aan een sober leven te leiden opdat „Bangla Desj kan opstaan uit de ruïnes van het voormalige Oost-Pa- kastan". Waarnemers in Calcutta menen dat de nieuw eregering met een rampzalige economische situatie ge confronteerd wordt. De systemati sche vernieling, van veel industrieën door het WestPakistaanse leger heeft tot een ineenstorting van de econo mie en tot werkloosheid voor hon derdduizenden arbeiders geleid. WASHINGTON, 16-4. Twee raads lieden van president Nixon, Robert H. Finch en Donald Rumsfeld, zullen een reis van enige weken door Euro pa en Noord-Afrika maken om na te gaan in hoeverre .onder de Ameri kaanse militairen aldaar rassendis criminatie en misbruik van verdo vende middelen voorkomt. Hun reis voert door Engeland, Italië, Frank rijk, Spanje, West-Duitsland, Zuid- Slavië, Roemenië en Marokko. Als begin van de reis zullen beide raadslieden in Genève zondag de openingsbijeenkomst van de Wereld gezondheidsorganisatie bijwonen. Vrouw poogde politieman aan te rijden AMSTERDAM, 16-4. Verdacht van poging tot doodslag op een po litieman is donderdag de 39-jarige Duitse vrouw H. A. P. M.-R. aange houden. Zij zou donderdagmiddag op de Ookmeerweg in Amsterdam-west met haar auto zijn ingereden op de 48-jarige brigadier A. J. Cupers, die haar wegens een overtreding had staande gehouden de politieman werd weggeslingerd en sloeg met zijn hoofd tegen de straat. Hij liep verwondingen aan de kaak, schaaf wonden en vermoedelijk een lichte hersenschudding op. De vrouw was naast de brigadier, die fietste, op het trottoir gaan rij den om de weg naar Haarlem te vragen. De politieman maakte een aanmerking op de overtreding en vroeg om haar papieren. Maar zij weigerde deze te geven. Toen hij het kenteken van de auto wilde noteren gaf de vrouw plotseling vol gas. DORDRECHT, 15-4. De minister van Verkeer cn Waterstaat, drs. J. A. Bakker, heeft donderdag tijdens een verkiezingsbezoek aan 's-Gra- vendeel meegedeeld, dat hy er van uitgaat dat de zozeer gewenste vaste Tegen die tijd kan het verkeers beeld echter zeer veranderd zijn. Overigens verklaarde de minister het denkbaar te achten, dat het vol gende kabinet nog eens met de pro vincie en de belanghebende gemeen ten beraadt over de kosten verde ling. geen brug maar een tunnel zal zyn. Het rijk heeft zich tot dusver af zijdig opgesteld ten aanzien van de financiering van een vaste oeverver binding tusen de Hoekse Waard en het Eiland van Dordt. De minister betoogde, dat de tunnel niet op het Rijkswegenplan komt en dat de Pro vinciale weg, die van 's-Gravendeel dc Hoekse Waard inloopt, zeker niet voor 1978 op het Rijkswegenplan wordt geplaatst. toeslemming krijgen reizen in Oost- Duitsland, inclusief Oost-Berlijn, te maken dat nu om humanitaire, reli gieuze. culturele of zelfs toeristische •redenen is. Het document zou daar entegen wel bevestigen dat West- Berlijn geen onderdeel uitmaakt van de Bondsrepubliek en zich niet op dc regering in Bonn kan verlaten. UTRECHT, 16-4. Het toenemende ziekteverzuim moet vooral worden toegeschreven aan een groter wor dende invloed van de subjectieve faktcren die tot aibeidsongeschikt- heid leiden. Een deel van die fak- toren zal liggen in de arbeidsom standigheden, een andere faktor kan zijn dc mate van integratie in het bedrijf. Tot deze conclusie is drs. A. D. W. Tilanus, lid van de Tweede Kamer, gekomen na analisering van het in 1967 verschenen rapport van de commissie, onderzoek Ziekteverzuim, waarin o.m. werd gemeld dat het aantal ziektegevallen per man in tien jaar met 20 procent is toegeno men. Drs. Tilanus was vrijdagmid dag de „feestredenaar" bij het jubi leum van de heer A. G. Mater, di recteur van de Gemeenschappelijke Medische Dienst (G.M.D.), die 40 jaar geleden zijn intrede deed in de we reld van de sociale verzekering. Volgens drs. Tilanus zullen voor een gerichte therapie van het ziekte verzuim de subjectieve faktoren de grootste aandacht moeten hebben. Sprekende over de invloed van de arbeidsomstandigheden, signaleerde hij het feit dat de gemiddelde leef tijd in de produktiebedrijven hoger ligt dan in de dienstverlenende be drijven. Veel jongeren krijgen een betere opleiding, waarmee ze in de administratieve sector of in de hoge re functies een plaats krijgen. Het eenvoudige meestal zwaardere werk blij it over voor de ouderen. Ze moe ten voortdurend op hun tenen staan om mee te kunnen en hebben er gauw behoefte aan er eens een paar dagen uit te zijn. Gunstige ontvangst vijf westerse mogendheden DEN HAAG, 15-4. Een jongere die voor kinderbeschermingsmaatrege len in aanmerking komt zal in de toekomstvisie van staatssecretaris Wiersma van begin af aan worden begeleid door een cn dezelfde hulp verlener. De onderminister van justitie ont vouwde zijn plannen voor een nieu we organisatie van de kinderbe scherming - jeugdbescherming, zoals hij het voortaan wil noemen - in een discussienota die donderdag werd gepubliceerd. Bij het stuk, dat onder meer is gebaseei'd op voorafgaand overleg en recente publikaties over de jeugdbescherming, is een ant- woordenvelop ingesloten, waarin men zijn kritiek kan oysturciiL Staatssecretaris Wiersma gaat bij zijn schets uit van vier hoofdfunk- ties die hij onderling gescheiden houdt. WARSCHAU, 16-4. Volgens het Poolse blad „Zycie Warszawy" zyn de Russen bereid inzake dc kwestie West-Berlijn enkele belangrijke con cessies te doen. Een „vertrouwelijk document", waarin deze concessies staan opgesomd zou op 26 maart al door dc Russische ambassadeur Pjotr Abrassimow aan dc drie westerse mogendheden zyn overhandigd die het allen zeer gunstig hebben ont vangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1