0LGA BEZOEKT DE PAAS-SHOW! DEURL00 bilt DE ZIERIKZEESCHE COURANT Recordaantal van 900.000 buitenlanders bezocht Nederland Zeker 118 doden in het Westduitse verkeer gedurende de Paasdagen Jong paar door uitlaatgassen omgekomen Alle drukterekords op wegen geslagen Eerste Kamer achter „stroomlijnen" van bestelroutes Duidelijk ruzie tussen India en Pakistan WAT 1EQT 01 C5 'A ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 april 1971 127ste jaargang Nr. 20858 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 o/o B.T.W. In dit nummer: Record-Paasbesoek in Schouwerfs Westhoek Gedurende het Paasweekeinde: A Alle hotels en pensions in de „randstad" waren vol DEN HAAG. 12-4. Tijdens het af gelopen paasweekeinde, vrijdag tot en met maandag, hebben 900.000 bui tenlanders een bezoek aan ons land gebracht; een record-aantal. Tot dusver hadden tijdens de paasdagen nog nooit meer dan 750.000 buiten landse gasten Nederland bezocht; dat was in 1962, toen de paasdagen op 22 en 23 april vielen en de weersom standigheden buitengewoon goed wa ren. Er kon toen massaal gekam- peerd worden en er was een weelde aan bloeiende bollen. Vorig jaar bezochten tijdens de paasdagen 540.000 buitenlanders ons land; in 1969 600.000. Zaterdagavond waren in de rand stad alle hotels en pensions vol en konden ook de particuliere adressen geen selaas meer bieden. Logieszoe- kende automobilisten werden naar plaatsen tot ver buiten de randstad verwezen. Veel jongere toeristen ga ven er echter de voorkeur aan in de auto te overnachten. De 900.000 bezoekers kwamen via HAMBURG. 12-4. Het bijzonder drukke verkeer tijdens de Paasdagen heeft in West-Duitsland volgens tot dusver bekende cijfers aan zeker 118 weggebruikers het leven gekost. Degenen die na de Paasvakantie naar hun haardsteden wilden terug keren moesten genoegen nemen met lange files op de weg, die soms een lengte van meer dan twintig km be reikten en wachttijden die vaak in de uren liepen. De gevreesde chaos die zich vrij dag had voorgedaan bleef door de speciale maatregelen van de politie maandag uit. Met hulp van hef- schroefvliegtuigen werd het verkeer over zijwegen omgeleid als zich op stoppingen voor deden. Frankrijk en Italië In Frankrijk eiste het paasverkeer volgens voorlopige gegevens 61 do den, hetgeen volgens de politie in vergelijking met andere jaren niet hoog is. Er vielen 766 gewonden, van wie 284 ernstig. Volgens een voorlopige schatting zijn in Italië dertig mensen bij ver keersongelukken omgekomen en zijn er circa honderd gewonden. Het aan tal verkeersslachtoffers zou lager zijn dan met Pasen in de afgelopen jaren. Vrij toegang elke dag van 2 tot 5 uur (geen verkoop) ,De meubelshowroom van Zierikzee" MEELSTRAAT 31 IIEERIIUGOWAARD, 12-4. In een autobox aan het Rubensplein te Heerhugowaard is in de nacht van eerste op tweede Paasdag een paar tje om het leven gekomen door kool- menoxydevergiftiging. Het zijn de 26-jarige timmerman B. J. van der B. uit Heerhugowaard en zijn 20-jarige verloofde C. W. M. P. uit Naaldwijk. Nadat zij de auto in de garage hadden gereden, bleven zij in de au to en lieten de motor draaien om profijt te hebben van de verwar ming. De uitlaatgassen die in de af gesloten ruimte vulden, hebben de jonge mensen vergiftigd. Familieleden die ongerust waren geworden omdat het paar niet thuis kwam, troffen eerst maandagmiddag dc lijken in de auto aan. De motor draaide nog. ROTTERDAM.-Vorige week werden de eerste stakingsgelden nan de gcorgn- inseerde slakende bagger nars uitbetaald in bet stiikingshiircau ran ilc boutO- bond te Sliedrecht. 16 doorlaatposten ons land binnen; daarvan boekte Bergh/autoweg de meeste: ruim 290.000 gevolgd door Wernhout, waar zo'n 130.000 buiten landers passeerden. In tegenstelling tot de vroege kille paasdagen van 1970 begon de drukte nu reeds op donderdagavond. Vol gens het Nationaal Bureau voor Toe risme was daar onder meer debet aan de bloeiende hyacinthen, nar cissen en tulipa's, gecombineerd met redelijk weer en wat genoemd wordt, magische aantrekkingskracht van Amsterdam en onze kust. Verder scheen in het westen sterk uitgebrei de hotelaccomodatie een woordje mee te spreken. Bovendien gebrui ken vele buitenlanders het paas weekeinde om voor de komende zo mer een plaatsje in ons land te be spreken. De drukte van donderdag bete kende, dat in het westen van ons land de logiesproblemen zich toen reeds aankondigden. In de grote ste den en in de kleinere toeristencentra, in het bijzonder aan de kust, was des avonds de voorraad nog niet bezette bedden over het algemeen nog slechts mondjesmaat. Zaterdag kwam er aanvankelijk „enige lucht", nadat via de pers en geluidswagens de bui-gerij in ver schillende plaatsen werd opgeroepen om niet gebruikte logeerkamers be schikbaar te stellen. Maar toen die dag nieuwe aantallen toeristen ons land binnendrongen was tegen de avond de gehele randstad zo vol, dat een nare noodsituatie dreigde te ont staan. Zelfs de grote nieuwe hotels konden geen uitkomst brengen. De V.V.V.'s Bij de V.V.V.'s werkte men op vol le toeren, soms tot diep in de nacht om iedereen onderdak te brengen. Het was in sommige gevallen zelfs nodig om logieszoekende automobi listen naar plaatsen ver buiten de randstad te verwijzen; tot zelfs naar Leeuwarden, Zwolle, de Achterhoek, Eindhoven en Zeeland. Sommige jon gere automobilisten gaven er dan ook de voorkeur aan in de auto te overnachten in plaats van nog een reisje te ondernemen naar een ho telbed elders. Maar het Nationaal Bureau voor Toerisme is echter van oordeel, dat ook dit jaar de V.V.V.'s de welhaast traditionele paasslag om de bedden hebben gewonnen. Van de 900.000 toeristen, die het paasweekeinde ons land met een be zoek hebben vei-eerd, waren de Duit sers in de meei'derheid. De Fransen waren een goede tweede, gevolgd door de Belgen en Engelsen. Ook waren er vrij veel Amerikaanse, Ca nadese en Britse militaire verlofgan gers en in Duitsland werkzame bui tenlandse arbeiders, die hier wel eens een kijkje wildeh nemen. Het Nationaal Bureau voor Toeris me had de indruk, dat meer gasten dan andere jaren van tevoren in ons land hadden geboekt. Lang niet alle buitenlandse bezoe kers dronken de paasvakantie de be ker tot de bodem leeg: vele van hen gingen op Eerste Paasdag weer op weg naar huis en de uittocht ging op de ochtend van de Tweede Paasdag door. Attracties De grootste attraktie bleek de na tional e bloemententoonstelling „Keu kenhof" te zijn, die 95.000 bezoekers boekte tegen 13.000 in 1970. Maduro- dam kwam met 58.000 kijkers op dc tweede plaats (in 1970: 23.000). De Efteling boekte er 40.000 (7.500); Schiphol 38.000 (22.500) diergaarde Blijdorp 35.000 en de Scheveningse Pier 34.000 (21.000); het Rijksmuseum 30.000 (18.000); dierenpark Wassenaar 23.000 (4.013) voor 20.000 bezoekers tekende het leeuwenpark Burgers, de Spidorondvaarten in Rotterdam, de Amsterdamse dierentuin Artis en Avifauna. De Rotterdamse Euromast was goed voor 18.500 bezoekers: Lin- naeushof voor 18.000: Bergman rond vaarten Amsterdam voor 17.500; het recreatiecentrum Duinrell 12.000 en het Nederlandse Openluchtmuseum en dc Hoge Veluwc ieder voor 10.000 bezoekers. Prinselijk paar )>ij- iMattheus passion NAARDETN. 10-4. Dc traditionele c it veering van Bachs Mattheus Pas sion door de Nederlandse Bachver- cniging. onder leiding van Charles de Wolft' in de Grote Kerk te Naor- c'.en, is vrijdag ook bijgewoond door prinses Beatrix en prins Claus. Voorts waren bij deze uitvoering, die door vele honderden uit alle delen van hel land werd meegemaakt, de minister-president P. de Jong en de .staatssecretaris van CRM. C. van der Poel. RIVA DEL GARDA (Italië). De Westduitse Bondskanselier Willy Brandt en zijn zoon Lars voor de lens van een fotograaf in de tuin van hotel Du Lav, nadat'zij in Riva del Garda aankwamen voor een vakantie van 10 dagen aan het Garda-meer, temidden van de bergen in deze streek. Volgens Rijkspolitie: DEN I-IAAG, 13-4. Nog nooit is het tijdens Pasen zo druk op de Neder landse autosnelwegen geweest als dit jaar op Tweede Paasdag. Volgens de Rgkspolitie zijn maandag alle Paas- records geslagen. Overal in het land hebben mensen die na een paar vrije dagen huiswaarts keerden met grote vertragingen op de rijkswegen te kampen gehad. Om ongeveer drie uur 's middags begonnen de moeilijkheden. Rond dat tijdstip kwam het verkeer in de omgeving van Weert op de autosnel weg Maastricht-Weert vrijwel tot stilstand. Het heeft uren geduurd voordat ter plaatse weer enige orde in de verkeerschaos geschapen was. In Zeeland vormde zich bij de Ha ringvlietbrug een file die 26 km ver der pas eindigde. Tussen Kruiningen en Bergen op Zoom groeide in de namiddag een file aan tot 14 km. Ook op de rijksweg Amersfoort-, Apeldoorn kon het" verkeer zich slechts traag voortbewegen. Bij de stoplichten ter hoogte van Voort huizen stonden op een gegeven mo ment in beide richtingen files van meer dan vijf kilometer. Tussen Bre da en Rotterdam bereikte een auto file een lengte van 15 km. In de loop van de avond had de Rijkspolitie grote moeite om het vastgelopen verkeer op de rijksweg Arnhem-Den Haag-Rotterdam weer in goede banen te leiden. Van Maarsbergen tot Utrecht had zich een file gevormd van 20 km. Als ge volg van een ongeluk bij Bodegraven ontstonden op dezelfde autoweg gro te opstoppingen en groeide een file aan tot circa 6 km. Tegen middernacht leken de moci- lekheden opgelost. Wel was het op alle autowegen nog vrij druk maar het verkeer kon volgens dc Rijkspo litic redelijk doorstromen. ,Buileiil)ussen van P.T.T." DEN HAAG, 10-4. Dc Eerste Ka mer heeft een wijziging van de post- wet aanvaard, die zal leiden tot liet „stroomlijnen" van bestelroutes. Het zal een besparing van twee miljoen gulden per jaar opleveren. Het stroomlijnen houdt in: brievenbussen op straatniveau bij hoogbouw; „buitenbussen", als de huizen meer dan tien meter van de straat liggen; minimumnormen voor de afme tingen van brievenbussen (26,5 cm breed, 3,2 cm hoog). De P.T.T. zal de buitenbussen, des gewenst, voor de eerste keer gratis ter beschikking stellen. De regeling gaat in één jaar na publikatie van KAUATSJI NIEUW DELHI. 10-4. Dc ruzie tussen India en Pakistan om dc bloedige strijd in Oosl-Paki- stan, wordt steeds geprikkelder. ..Volslagen verzinsels en boosaar dige propaganda" noemde Pakistan dc berichten in de Indiase pers. waarin de beschuldiging werd geuit dat de Pakistaanse luchtmacht bi.i het bestrijden van opstandelingen in Oost-Pakistan bommen en napalm gebruikt. Niettemin werd in deze ontkenning officieel bevestigd, dal dc Pakistaanse luchtmacht de rege ringsstrijdkrachten bij hun operaties ondersteunt. Er werd echter niet bij gezegd op welke wijze dal gebeurt. In Westpakistaanse berichten werd India ervan beschuldigd troepen aan de grens met Oost-Pakistan samen te trekken, om zich in de strijd te Advertentie Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wat baat de fraaiste dek- i schaal als hij leeg is? een algemene maatregel van bestuur in de Staatscourant. De andere voor zieningen moeten binnen drie jaar tot stand komen. De bestelling aan huis zal in de toekomst alleen doorgaan als de bus sen aan de eisen voldoen. Heeft men geen goede brievenbus en heeft men ook geen stappen genomen om de post op een postkantoor af te halen, dan wordt deze als onbestelbaar be schouwd. De nu door de Eerste Kamer aan genomen wijziging van de postwet zal een produktiviteitsverbetering meebrengen voor de postverzorging - 12.000 P.T.T.-ers - het meest ar beidsintensieve deel van het postale bedrijfsproces. De besparing - ge raamd op twee miljoen per jaar - zal op langere termijn nog groter worden, omdat betere mogelijkheden ontstaan voor het motoriseren van de bestelling mengen. De Pakistaanse V.N.-Ver tegenwoordiger heeft enkele dagen geleden bij secretaris-generaal Thant geklaagd over de inmenging van In dia in dc binnenlandse aangelegen heden van Pakistan. Hij zei dat de toestand in Oost-Pakistan weer zo goed als normaal is. Verwachting tot woensdagavond: Meer zon Droog weer met wolkenvelden maar ook perioden met zon; zwakke tot matige wind tussen noord en oost; minimumtemperaturen ongeveer 3 graden, maxima morgen van 8 gra den in het noordwesten tot omstreeks 14 graden in het zuidoosten van het land. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal lot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 proeent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 14 april. Zon op 5.4(7, onder 19.35. Maan op onder 6.37 15 april. Zon op 5.45. onder 19.36. Maan op 0.29. onder 7.16. Laatste kwartier: 18 april (13.58). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 14 april 15 april 5.14 v.m. 5.41 v.m. BROUWERSHAVEN 14 april 15 april 4.58 v.m. 5.28 v.m. 17.33 n.m. 18.01 n.m. 17.17 n.m. 17.53 n.m. EXCELSIOR de uitgekiende matrgudenharl ■Doodtij: 20 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 13-4. Het K.N.M.I. deelt mede: De aanvoer van vrij koude lucht uit Scandinavië houdt ook woensdag aan. In deze lucht komen wolkenvelden voor. hier en daar af gewisseld door perioden met zon. Maandag, toen het vooral in het bin nenland zonnig was, kwam in de middag de temperatuur niet hogcr dan 13 a 14 graden. De aanvoer van de vrij koude lucht wordt in stand gehouden door een hogedrukgebied, waarvan het centrum zich langzaam van de Britse eilanden naar de Noordzee verplaatst. Maandag was het alleen in het Alpengebied en aan dc Franse Rivièra beduidend war mer. daar kwam de temperatuur bo ven de 20 graden. In Spanje. Zuid- Italie en Jougbslavië was het onbe stendig weef. veroorzaakt door daar aanwezige depressies. l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1