BLIK DOOR HET WERELD Bengalenland, een concentratie van rampen VENSTER Zeeuwse meisjes bezochten geslaagde „up to date-dag", Renesse Voorproefje vakantiedrukte in Westhoek Twee Tsjechoslowaakse lifters deden mislukte poging om het land uit te komen Stichting Welzijnsbevordering weduwen en weduwnaars stopt er mee STREEKNIEUWS NUTSSPAARBANK.. Uw ideale geziiisbank bent welkom bü uw Nutsspaarbank voor TERMIJNSPAREN en DEPOSITO'S tot 7 RENTE NOORD WELLE: tegenover "Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. BURGH Afscheid bij het Domein Zondag zal het 47 jaar geleden zijn dat de heer M. Barendse uit Burgh bij de Dienst Domeinen in dienst trad. De heer Barendse zal binnen kort zijn werkkring verlaten. Op dit afscheid komen we nog nader terug. OOSTERLAND PaaszangdJenst Wat nu in Oost-Pakistan gebeurt heeft veel overeenkomst met het dra ma Biafraslachtpartijen begeleiden de geboorte van de eigen staat van een volk dat maar amper in staat kan zijn die strijd te winnen. Merk waardigerwijs is echter de belang stelling en het medeleven in het wes ten aanzienlijk minder dan indertijd toen de Ibo's in Nigeria hun wanho pige strijd leverden. Merkwaardiger wijs, want het treurspel van Bangla Deshk kan veel ernstiger gevolgen hebben. Maar misschien is men er te zeer aan gewend dat rampen Oost- Pakistan. teisteren. In november was dit de vloedgolf die meer dan een half miljoen mensen het leven kost te. Maar intussen is het bevolkings aantal al weer op het oude peil - dat is waarschijnlijk de grootste ramp voor het land van de Bengali's: de bevolkingsexplosie hier beneemt haast alle uitzicht óp een enigszins redelijke toekomst. Wanneer Nederland meent al dicht bevolkt te zijn - in Oost-Pakistan le ven per vierkante kilometer gerekend kend bijna drie maal zoveel mensen samengepakt: 75 miljoen op een ge bied dat maar nauwelijks twee keer zo groot is als de Benelux. En voor het jaar 2000 zal dit aantal verdub beld zijn ook al wordt nu terstond met het ingrijpendste programma van geboortenbeperking begonnen. Dergelijke programma's zijn wel be raamd maar tot uitvoering kwamen ze niet, voornamelijk om psycholo gische redenen. De Oost-Pakistani's kregen de indruk of de vreemdelin gen van West-Pakistan, de Punjabi's er alleen maar propaganda voor maakten om te voorkomen dat de Oost-Pakistani's de meerderheid van de bevolking zouden gaan uitmaken, wat ze inmiddels overigens toch al doen. Verschil in religie Dit wantrouwen, al dan niet mis plaatst, teken de absurditeit waar mee indertijd op basis van het mos lim-geloof deze twee ver-uiteenlig- gende gebieden tot één staat werden verenigd. Ver-uiteenliggend ook door de aard van de mensen - Punjabi's worden nu uit wrok vermoord door Bengali's en omgekeerd, opnieuw een aanwakkering van wederzijdse haat die toch af te fel was. De verschillen liggen er ook in de economie. West- Pakistan is naar Aziatische begrip pen rijk bedeeld met industrie, Oost- Pakistan moet voornamelijk leven van de jute-oogst, een produkt waar aan een wereld vol industrieel ver vaardigde synthetische vezels hoe langer hoe minder behoefte heeft. Die bevolkingsexplosie en die eco nomisch zwakke positie die daardoor steeds zwakker wordt bieden weinig vooruitzichten voor een bloeiende zelfstandige staat Bangla Desh. On der Brits bestuur is een tijd lang de band nauwer aangehaald met West- Bengalen - een samenleven dat ka pot ging aan het verschil in religie. De moslims konden niet vreedzaam samenleven met hun hindo-broeders die nu in India leven. Hoewel ander zijds nu juist die lotsverbondenheid der hindoe- en moslim-Bengali's er toe leidt dat in India geijverd wordt om in te grijpen. Die Indiase Bengali's hebben hun eigen deelstaat, waarin Péking-ge- zinde communisten een zeer sterke positie innemen. Men vreest daarom niet alleen dat India en Pakistan over Bengalen in oorlog kunnen raken als New Delhi geen kans ziet zijn Ben- BERLIJNEen kunstmatig meer in een hal van het Westberlynse tentoon stellingsterrein, maakte het voor dc eerste maal mogelijk motor-, roei- en zelfs zeilboten te demonstreren tijdens de Internationale Boten- ene Vrije- tijdstentoonstelling 11)71 in hun oereigen element. Onder voorwaarde dat z\j niet meer diepgang dan een meter hebben. De zachte bries voor de Flying Dutchman en Finn Dinghy, die het oversatg gaan op het 900 meter grote overdekte meer toonden, veroorzaakten ventilatoren aan de rand van het bassin. Duiveland De hoofdaktiviteit richt zich thans op Duiveland, met name op de transportleiding naar het oostelijk deel. De leiding naar Brouwersha ven „moet" ook nog, m^ar in de Srnalstad zelf is al veel werk verzet om het gas waardig te kunnen ont vangen. De kosten voor het ener giebedrijf voor de grote provinciale operatie belopen zo'n f 35 miljoen, hetgeen omgerekend zou neerkomen op duizend gulden per aansluiting. Krachttoer In het algemeen is de aardgas voorziening voor Schouwen-Duive- land een „tour dc force" (krachttoer) geweest voor de energiemaatschap pij. De aanvoer via zinkers was niet eenvoudig. Zierlkzee kreeg bij de voorziening voorrang, omdat het eigenlijk - met het gebruik van pro- paanlucht - al klaar voor de ont vangst van het aardgasl. Op een onlangs te Zierikzee ge- RENESSE, 8-4. Byna tachtig meisjes uit allerlei plaatsen in Zee land waren naar „Dc Ark" in Renes se gekomen voor dc „Up to date" dagkursus. Na een welkomstwoord en een kopje koffie werden de meisjes in twee groepen verdeeld, hun leeftij den varieerden van 12-20 jaar. Mevr. Breekweg, schoonheidsspecialiste van Beauty-Farm „De Ark" en haar assistente vertelden aan de ene groep over dc huidverzorging voor opgroeiende meisjes waarna, met duidelijke toelichting, ccn eenvou dige make-up bij één der deelneem sters werd gedemonstreerd. Zij gaf veel tips ovei' een goed en zo voor delig mogelijk gebruik van de schoonheidsmiddelen cn raadde aan produktcn *tan eenzelfde merk pas send bij het type huid, te gebrui ken en daarbij advies te vragen aan een deskundige winkelier of schoon heidsspecialiste. Alle vragen werden daarna duide lijk beantwoord. Onderwijl gaf de heer Kooremans, leraar van de Stichting Huishoudelijke Voorlich ting ten Plattclandc, aan de andere groep ccn les in beter bewegen, waarbij de meisjes leerden hun spie ren goed te gebruiken. Tafelmanieren Nadat dc heer Breekweg, direk- teur van „De Ark" een leerzaam praatje over tafeldekken en tafel manieren had gehouden konden de meisjes deze raadgevingen in prak tijk brengen tijdens een gezellig en smakelijk diner. Na de middag wis selden de groepen voor de demon straties in huidverzorging cn beter bewegen. Tenslotte, na dc thee, loonden en kele deelneemsters praktische cn hippe kleding uit Holty's Young Shop en schoenen van de fa. Verton. De dag w^s .georganiseerd door dc kring Schouwen-Duiveland van dc Ned. Bond van Plattelandsvrouwen cn de afdeling Haamstede van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. De meisjes die, op verzoek, hun mening over de dag hadden opge schreven reageerden, met behalve wat kritiek, ook met: leuk cn leer zaam, geslaagd, „hardstikke gezellig" bedankt voor de fijne dag, plezierige dag waarvoor ik graag uit Z-Vlaan- dcren gekomen ben." De aardgasvoorziening voor Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 8-4. Schouwen-Dui veland heeft zjjn aardgas. Maar zo geformuleerd is het toch nog piet juist, want er zyn nog gemeenten waar het lang nog niet voor elkaar is. Van P.Z.E.M.-zyde merkt men op dat de leidingen in 1973 gereed kun nen zyn. De taak voor de ^aaste toekomst is derhalve het gas te brengen op die plaatsen in Zeeland en in het bijzonder ook Schouwen-Duiveland, die tot nu toe daarvan verstoken zijn. Bij elkaar is de provinciale ont sluiting een kolossale operatie, die jaren vergt. Ruim vier jaar is men thans in de provincie hiermede be zig en er komen dus nog enkele ja ren bij, voordat alles in orde is. houden vergadering, zijn deze bij zonderheden medegedeeld. De eer lijkheid gebiedt te zeggen, dat wij - tot onze spijt - door eigen onop lettendheid, deze vergadering heb ben gemist, vtan vullend hier enkele mededeling, ontleend aan de P.Z.C.: op bedoelde vergadering ontving mevr. Looy (zijn „stond model" voor alle huismoeders die te maken hebben met aardgas) van de P.Z.E. M. een fraaie gaskachel, terwijl het gemeentebestuur van Zierikzee toe zegging kreeg van de directeur van de Gasunie drs. G. W, Bruggeling voor twee antieke gaslantarens, waarvoor burgemeester Th. H. de Meester zijn erkentelijkheid uit sprak. BURGH/HAAMSTEDE, 8-4. On danks het koude weer hebben veel landgenoten, haast allen bewoners der grote steden, gemeend hun Paasvakantie aan de kust door te mceten brengen in de hoop dat een vleugje zon het vertoeven aange naam zal maken. Cndanks het gemis aan de ver langde zon hebben de vele vroege liefhebbers van zuivere lucht, het toch wel naar hun zin gehad. Een trui en een jas meer aan, en aldus gekleed trokken de stedelingen er op uit. Langs de stranden flaneer den ze reeds maar in grote hoeveel heden kon men ze ook aantreffen in de dennen van het Domeinbos, voor al families met schoolgaande kin deren, want ouderparen met heel jonge babys en kleuters zijn er prak tisch niet te vinden in de Westhoek. Op elke camping zijn een aantal caravans gedurende de vakantie be zet, niet allemaal, doch wel een flink deel. Meer in trek zijn de bungalow parken. Deze huisjes, indien de mo gelijkheid tot verwarmen er is, staan zeer in het teken der belangstelling. Een voorbeeld hiervan is het Bun galowpark ,,'t Zeep" dat bijna alle huisjes bezet heeft. Het doet wat vreemd aan nu de vakantieweek voor de Paasdagen valt, immers in alle voorgaande jaren viel deze vrije week na de Pasen. In ieder geval hebben dc vroege vakantiegangers reeds bijna een week droog weer gehad ondanks dc lagere temperaturen hebben ze het na0r hun zin en genieten evenveel als in het hoog-seizoen met zwem en strandgenoegens. MÜNCHEN, 8-4. Twee Tsjechoslo waakse lifters hebben een mislukte poging gedaan, met een „gekaapte" auto het land uit te komen, zo heeft de Beierse grenspolitie donderdag verteld. Een Westduits echtpaar, dat woensdag op weg was van Frankfort naar Karlovy Vary, het vroegere Karlsbad - een kuuroord - gaf de Tsjecho-Slowaken een lift. Toeri de ze laatsten in de auto zaten gaven zij al snel het bevel naar de grens met West-Duitsland te rijden en de grens te passeren zonder te stoppen. De Tsjechoslowaken zeiden, hand granaten bij zich te hebben en dreig den deze te gebruiken als aan hun bevel geen gehoor gegeven zou wor den. De Tsjechoslowaakse grenswach ten vuurden waarschuwingsschoten af toen de auto van het Westduitse echtpaar met vrij grote snelheid de Westduitse grens naderde. De wagen kwam even later tegen een betonnen paal tot stilstand. De twee „lifters" werden gearres teerd en het Duitse paar mocht na een verhoor de reis naar Karlovy Vary voortzetten. DEN HAAG, 8-4. De „Stichting Welzijnsbevordering Weduwen en Weduwnaars" zal by gebrek aan middelen worden opgeheven. Naar de voorzitter wan het Stich tingsbestuur, de heer J. van der slag uitgebracht van de winkelweek. Het Groene Kruis werd een bedrag ter hand gesteld van f 400,35. Adviescommissie Na de pauze werd een uiteenzet ting gegeven van een bespreking met b. en w.; rijksmiddenstandscon- sulent de heer Korstanje en het be stuur van de middenstand. Het is de bedoeling in de toekomst een advies commissie te vormen.'uit leden van de middenstand en gerpeenteraad met betrekking tot eventuele uit breiding van zaken industrievesti- gin, recreatie en dergelijke. Ook werd door de voorzitter offi cieel afscheid genomen van de heer A. Faasse, die wegens sanering van zijn bedrijf, afscheid nam als be stuurslid. Hij dankte hem voor zijn bestuurswerkzaamheden. De contro lecommissie bestaat uit de heren D. Verwijs en M. Nelisse. Rondvraag Bij de rondvraag werd geadvi seerd de contributie te verlagen nu de vereniging weer zelfstandig is en niet meer bij de bond is aangesloten. Dit zal nader bezien worden. Heijden, op een persconferentie in Den Haag meedeelde, moet dit „om dat de regering, eerst zo begrijpend tot en met de minister-president toe, het heeft laten afweten. „Het in Delft gevestigde „Bureau bemidde ling Huishoudelijke Hulp in moeder loze gezinnen," gedreven döör vrij willigers, zal worden gesloten. De bestuursleden van de Stichting zul len als aktiegroep blijven streven naar lotsverbetering voor de 450.000 weduwen, 150.000 weduwnaars en 300.000 kinderen in onvolledige ge zinnen. De Stichting heeft in een als af scheid bedoelde „Welzijns"-nota een overzicht gegeven van wat zij bij de overheid heft trachten te bereiken. „Doe niet zo stijf LONDEN, 8-4. De Britse kranten hebben donderdag de 20-jarige doch ter van koningin Elizabeth zachtjes op de vingers getikt, omdat zij wei gert „hot pants" te dragen. „Doe niet zo stijf, Anne", zei eèn vette kop in de „Sun", die eraan toe voegde: „Wij zouden het juist fijn vinden als onze prinses hot pants droeg". Het commentaar volgde na opmerkingen, die prinses Anne had gemaakt in een televisie-uitzending. gali's ervan te weerhouden hun stamverwanten aan de andere kant van de grens tehulp te snellen, Zelfbestuur Volgens de Pakistanen zijn al Ben gali's uit India de grens overgeslo- pen om guerrilla te gaan voeren i?i Oost-Pakistan. Bovendien kan men ervoor gaan vrezen dat ook de Chi nezen betrokken gaan raken in de vrijheidsstrijd van de Bengali's - als die zich in de steek gelaten voelen door alle anderen zal hun iedere hulp "ii Peking welkom zijn - en de vol gelingen van Ma o zijn graag bereid revolutionaire guerrillastrijders te helpen. De Russen die nu hun ver bolgenheid jegens de Pakistaanse re gering openlijk uiten doen dit ivaar- schijnlijk ook omdat ze die onge wenste ontwikkeling aan de kim zien. Een burgeroorlog in het toch al explosieve gebied van India, Pakis tan en Burma met China vlak bij is a' onbehaaglijk schouwspel, Wordt het inderdaad een langgerekte vrij heidsoorlog volgens Vietnamees mo del dan is het vooruitzicht nog min der aanlokkelijk. Men zou loensen dat de Punjabi's en Pathanen van West-Pakistan als nog tot een akkoord zouden komen met de Bengali's waarbij deze de door hen verlangde mate van zelfbe stuur krjigen - iets waar bijvoor beeld sjeik Moejiboer Rachman voor is, al is het alle maar omdat het be trekkelijk dun bevolke West-Pakis tan haast onmisbaar is om de enor me overbevolking van Oost-Pakistan te helpen opvangen. Dat zou de re delijkste oplossing zijn, maar in de vechtsfeer maakt de rede doorgaans niet zoveel kans. Prinses Margriet bij liefdadigheidspremière DEN HAAG, 9-4. Prinses Margriet, mr. Pieter van Vollenhoven en de Noors ambassadeur in Nederland, de heer Gunnar Rogstad, hebben don derdagavond in het Asta-theater in Den Haag de galapremière voor Ne derland bijgewoond van de flim „A song of Norway", een musical ovef leven en muziek van de Noorse com ponist Edvard Grieg. De opbrengst van de voorstelling en van die welke gelijktijdig in Amsterdam en Rotter dam werden gehouden, is bestemd voor een reis van twee weken voor gehandicapte Nederlandse kinderen naar Noorwegen. De reis zal geba seerd zijn op de plaatsen waar de opnamen voor de film gemaakt zijn en omvat bezoeken aan Oslo, Nes- byen, Balestrand, Loen, Otta en Lil- lehamer. Inplaats van de avondgodsdienst oefening met de eerste Paasdag in de Ned. Herv. Kerk alhier zal er een Paaszangdienst plaats vinden, waar bij het kerkkoor Bruinisse-Ooster- land weer medewerking zal verele- nen, onder leiding van dq heer J. van den Berge. Collectes De kerkkollektes in de Ned. Herv. Kerk alhier brachten op in de maand maart: voor de kerkvoogdij f 643,81; voor de diakonie f 214,60; voor de centrale verwarming f 132,57; en voor de voorjaarszendingskollekte f 541,27. De plaatselijke zendingscommissie in de Ned. Herv. Kerk alhier deelde mede dat er in de zendingsbussen in het eerste kwartaal van dit jaar ge offerd werd de som van f 270,46. BRUINISSE Cijfers uit de mosselhandel Tot en met 3 april werden in het tot 24 april lopende mosselseizoen 1970-'71 aangevoerd door de kwekers van de percelen uit Zeeland 427.305 tonnen mosselen en uit de Wadden zee 324.772 tonnen, totaal 752.077 (vo rig jaar waren deze cijfers: Zeeland 395.461 tonnen en Waddenzee 485.164 tonnen). Afgenomen door de handel werden 685.153 tonnen, door het mosselfonds 66.924 tonnen. Geïmporteerd werden 68.904 tonnen, tegenover vorig jaar 22.264 tonnen. Van deze mosselen gingen 169.827 tonnen naar België (204.365 tonnen), naar Frankrijk '263.701 tonnen (311.113 t.), naar West-Duitsland 2917 (4658 t.), naar overige landen 1473 tonnen (1145 t.), naar het binnenland 21.527 tonnen (21.850 t.) en inlegge- rijen 105.855 tonnen (111.680 t.). Deze mosselen werden aangevoerd in 2252 partijen, waarvan er 34 wer den afgekeurd en 171 niet verkocht (de gemiddelde hoogste inschrijfprijs was in de week eindigend 27 maart f 13,87 per ton). De 66.924 tonnen mosselen gekocht door het mosselfonds zullen op don derdag 16 april om 4 uur, via de vei ling te Yerseke worden verkocht in 26 kavels van plm. 2500 tonnen. Tot en met 16 april kunnen de ka vels in het fonds geloste mosselen worden bezichtigd. De tijd voor op vissing is wel heel kort. Voor 26 april mogen ze (om te voorkomen dat ze in de handel terecht komen) niet op gevist worden, terwijl op 1 mei de percelen leeg moeten zijn. Collectes De voorjaarscollecte in de Ned. Herv. Kerk te Bruinisse gehouden bracht op in de kerk f 1048,65, op de zondagsschool f 56,88. SINT PHILIPSLAND Plaatselijke ondernemers vergaderden Advertentie TWEEDE KAMER Accepteert Australisch Nieuw-Guinea vluchtelingen niet? DEN HAAG, 8-4. De Australische regering heeft, aldus het Kamerlid P. Jongeling (GPV) in schriftelijke vragen aan minister mr. J. M. A. H. Luns van buitenlandse zaken, ver scheidene uit West-Irian (voormalig Nederlands Nieuw-Guinea) afkomsti ge vluchtelingen naar West-Irian te ruggezonden. Gevraagd wordt of de Nederlandse minister bereid is zich tot de Australische regering te wen den. Aangedrongen dient te worden op het beëindigen van de terugzen ding van vluchtelingen naar West- Irian, het verstrekken van perma nente in plaats van tijdelijke ver blijfsvergunningen aan vluchtelingen uit West-Irian, het beter beschermen op Australisch gebied van vluchte lingen tegen uitvallen van Indonesi sche troepen over de grens en het er kennen van de vluchtelingen in de zin van het vluchtelingenverdrag. KERKWERVE Vergadering S.G.P. Op maandag 19 april wordt in het verenigingsgebouw te Kerkwerve een verkiezingsbijeenkomst gehouden van de S.G.P. Als spreker treedt op de heer C, Flipse te Middelburg over het onderwerp: Koers houden". De plaatselijke ondernemers van St. Philipsland en Anna Jacobapol- der 'kwamen in jaarvergadering bij een in hotel „De Druiventros'' te St. Philipsland onder leiding van dc heer W. van Dommelen. Nadat de penningmeester, de heer H. Bosman, zijn jaarverslag had uit eengezet, werd hem decharge ver leend voor zijn beheer. De aftredende bestuursleden, de heren J. de Visser, P. de Kok en K. Kramer, werden met meerderheid van stemmen herkozen, terwijl de heer W. Neele werd gekozen in de plaats van de heer A. Ffaasse. Daarna werd door de voorzitter ver- LES MENUIRES (Savoie, Frankrijk). Om een gelijkmatige bruinverbran- ding te bereiken, heeft Louis Fou- cherand in Les Menuires, Savoie een „zonnestraalbrander" ontworpen. Het apparaat werkt goed, maar men moet er wel een wekkertje bij hebben, want wie in slaap valt krijgt zonne brand.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 5