BEZOEKT DE PAAS-SH0W! DEURLOO ISTA DE ZIERIKZEESCHE COURANT STREVEN NAAR VERSTERKING VAN LOKAAL BESTUUR Volgens senator Scott heeft Nixon plan voor terugtrekking van troepen Staatsgreep in Laos mislukt Verolme en de Stichting Verolme Trust Weinig tevredenheid over „terugtrekkingsrede" van Nixon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 april 1971 127ste jaargang Nr. 20857 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer „Up to clate-dngte Renesse Wetsontwerp gewestvorming ingediend hij Tweede Kamer Samenvoeging van genieenten en gewestvorming DEN HAAG, 8-4. Voor de naaste toekomst zal moeten worden ge streefd naar een versterking van het lokaal bestuur, en wel langs twee wegen: samenvoeging van gemeen ten en gewestvorming. Voor wat be treft de gewestvorming willen minis ter mr. H. K. J. Beernink en staats secretaris mr. C. van Veen van bin nenlandse zaken het in het algemeen noodzakelijke formeel-juridische ka der vastleggen in een „wet op de ge westen". Het ontwerp van deze wet is donderdag bij de Tweede Kamer ingediend. De minister en de staatssecretaris schrijven in hun memorie van toe lichting, dat het dagelijkse samen levingsverband zich thans meestal over het gebied van meer dan een gemeente uitstrekt. Deze discrepan tie tussen de grenzen van het samen levingsverband en die van de ge meenten zal een systematische schaalvergroting van het lokale be stuur tot gevolg hebben, wil men al thans niet in een situatie geraken, waarin de overheidszorg hoe langer hoe meer tekortkomingen zou gaan vertonen. Het streven naar bestuurlijke schaalvergroting zal echter gepaard moeten gaan met bijzondere aan dacht ook voor de kleinere schaal en voor de uit een oogpunt van de mocratie noodzakelijke decentralisa tie. In de visie van de minister en de staatssecretaris zal het gewest een aanvulling vormen op de thans be staande lokaal-bestuurlijke organi satie. Het zal het verwijde samenle vingsverband weer. onder één be stuurlijke noemer moeten brengen, Advertentie Vrij toegang elke dag van 9 tot 5 uur (geen verkoop) „De meubelshowroom van Zierikzee" MEELSTRAAT 31 WASHINGTON, 8-4. De Republi keinse fraktieieider in de Ameri kaanse senaat, Hugh Scott, heeft donderdag gezegd dat president Ni xon in een bijeenkomst met parle mentsleden een uitvoeriger uiteen zetting over de plannen voor troe penterugtrekking uit Vietnam heeft gegeven dan in zijn televisietoe spraak. Volgens Scott heeft Nixon een vastomlijnd plan, maar hij kan geen definitieve datum aankondigen om dat het tijdstip voor beëindiging van de Amerikaanse deelname aan de oorlog afhankelijk is van de vrijla ting van alle Amerikaanse krijgsge vangenen door Hanoi. De Ameri kaanse oorlogsaktiviteiten in Viet nam zouden echter wel binnen de huidige ambtstermijn van Nixon worden beëindigd, aldus Scott. Dc woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, zei dat de pre sident ook in zijn onderhoud met dc congresleden geen datum heeft ge- AMSTERDAM. Een overzicht van het niet meer in gebruik zijnde schoolgebouw in Pernis bij Rotter dam waarin, bij een gasontploffing, woensdagmiddag een kind om het leven is gekomen en één zwaar ge wond. noemd. Volgens Scott heeft Nixon gezegd dat de V.S. alle deelneming aan de oorlog zullen staken. Op de vraag of daaronder ook vliegbases en ondersteuningseenheden vielen, antwoordde Nixon „Dit houdt alles in". Nixon zou ook geen strijdmacht voor onbepaalde tijd in Zuid-Viet- nam willen houden, zoals in Zuid- Korea. Nederland geeft Oeganda financiële hulp DEN HAAG. 8-4. Nederland liccfl uit fondsen voor ontwikkelingssa menwerking aan Oeganda financiële hulp toegezegd tot een bedrag van 3,6 miljoen gulden. De toezegging zal gehonoreerd worden in de vorm van een lening, die kan worden besteed voor zowel de financiering van projecten als voor de aankoop van alle goederen die de Oegandese regering in het ka der van zijn ontwikkelingsprogram ma nodig heeft. De lening zal ver strekt worden tegen zachte voor waarden: een rente van 2¥2 procent, een looptijd van 30 jaar en een af- lossingvrije periode van acht jaar. met behoud echter van de - eventu eel met het oog op hun taak vergro te - gemeenten. Door middel van het gewest zal een bundeling van krachten moeten plaatsvinden ter vervulling van die lokaalbestuurijjkc taken, die het sa menlevingsverband als geheel be treffen en de maat van de afzonder lijke gemeenten te boven gaan. Onder deze taken zal zich als eer ste aandienen de planning - in gro te lijnen - van de ontwikkeling in de regio met in aansluiting hierop de zorg voor een juiste en tijdige re alisering van de planning. Om de verantwoordelijkheid hiervoor waar te maken' zal het gewest in het al gemeen zowel rechtstreeks uitvoe rend als coördinerend en dirigerend moeten optreden. De rechtstreekse uitvoering zal met name die voor zieningen betreffen, die zich qua draagwijdte over meer dan een ge meente uitstrekken en een integrale aanpak vereisen. De realisering van de planning dient overigens zoveel mogelijk aan de gemeentebesturen te worden overgelaten. Samenvatting 1 Aar. de gemeentebesturen de be voegdheid wordt gegeven bij gemeenschappelijke regeling ge westen te vormen; 2. Niettemin ook de centrale over heid bij de gewestvorming een duidelijke taak is toebedeeld, die omvat: a. vaststelling van een struc- uurschëts voor de bestuurlij ke indeling; b. goedkeuring van gewestrege- llngen; c. debevoegdheid tot" het geven van een aanwijzing aan de raden van gemeenten om voor een bepaald gebied een gewest te vormen; d. de bevoegdheid een gewest regeling op te leggen; 3. Het bestuur van het gewest be staat uit een gewestraad, een dagelijks bestuur en een voor- zïtter 4. De gewestraad door middel van rechtstreekse verkiezing kan worden samengesteld; 5. De vergaderingen van de ge westraad in beginsel en in de regel openbaar zijn; 6. Het gewest de grote lijnen van de ontwikkeling van zijn gebied bepaalt en daartoe een ontwik kelingsprogramma vaststelt; 7. Aan het gewest een rechtstreek se uitvoerende taak kan worden toegekend, waartoe de mogelijk heid is geschapen het gewest met gemeentelijke bevoegdhe den toe te rusten; 8. Het gewest een coördinerende taak heeft en ter vervulling daarvan over de bevoegdheid beschikt aan de gemeentebestu ren richtlijnen en bindende aan wijzingen te geven; 9. Het gewest de bevoegdheid toe komt de medewerking van de gemeentebesturen aan de uit voering van zijn verordeningen in te roepen; 10. De financiële middelen van het gewest bestaan uit, behalve in komsten uit eigen belastingen, bijdragen v%n de gemeenten, ter tegemoetkoming waarin de ge meenten krachtens een voorlo pige verfijningsregeling een uit kering uit het gemeentefonds ontvangen. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's LEIDEN. Donderdagmiddag heeft prinses Margriet door het leggen van een gouden naald op een oud kussen in een vitrine, de tenoonsteUing „De Gou den Naald" in de Lakenhal te Leiden officieel geopend. Achter de prinses loco-burgemeester B. Menke. Advertentie lliifiiifjifïiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin S Voor artistieke E bruidsreportages 1 JAN KRAKEEL 1 Nieuwe Boogerdstraat 12 E E Zierikzee. Tel. 01110 2691 II IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHTl VIENTIANE, 8-4. In de Laotiaan- se hoofdstad Vientiane zijn acht mensen, onder wie voormalige hoge officieren, gearresteerd omdat zij betrokken zijn geweest bij een po ging tot omverwerping van de Lao- tiaanse regering, zo is in Vientiane vernomen. Alle militairen moeten in hun kazernes blijven, zo werd ge zegd. Eusie liet beste middel 't DEN HAAG, 8-4. Prof. riir. H. J. Hofstra heeft donderdagiddag inm een pleidooi van lange duur voor dc commissie-Winscmius de bezwaren uiteengezet die de heer C. Verolme en de Stichting Verolme Trust heb-' ben tegen het ontwerp-rapport der commissie en tegen een door die commissie op dit moment met het RÜn-Schcldc concern aan te bevelen fusie. De rechtskundig adviseur van dc heer Verolme, mr. J. van Andel, die na de heer Hofstra het woord heeft gevoerd raakte, naar het A.N.P. is verteld, zo geëmotioneerd dat de heer Winsemius hem het woord moest ontnemen. De heer Verolme zelf heefl in een slotwoord nog eens de redenen ge noemd die ertoe hebben geleid dat zijn concern in een financieel slech te positie kwam te verkeren. Fusie het beste middel? De heer Hofstra, die ongeveer twee uur aan het woord is geweest. Y'crwachting tot zaterdagavond: Droog weer Droog weer met wolkenvelden maar ook zonnige perioden; overwegend matige wind uit noordoost tot noord; minimumtemperaturen omstreeks 4 graden, maxima aan de kust van 9 tot 12, in het binnenland van 12 tot 16 graden. Voor zondag: Aantal uren zon; 3 tot 9. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN onder 19.28. .35, onder 5.24. onder 19.30. i.48, onder 5.36. onder 19.31. 03, onder 5.51. onder 19.33. .18, onder 6.10. (21.10). heeft o.a. opgemerkt dat de vraag waarom het in concreto gaat is, of het verantwoord is op de daarbij aangegeven voorwaarden een con crete fusie af te dwingen waarover tussen de belanghebbenden een niet onaanzienlijk verschil van mening blijkt te bestaan. Hij zei voorts te menen dat de commissie-Winsemius ten onrechte doel en middel heeft verwisseld. Doel is, volgens het convenant van 29 januari 1970 in het belang van de Nederlandse scheepsbouw en de handhaving van de daai-mee verbon den directe en indircete werkgele genheid het voortbestaan van het Verolme-concern zoveel mogelijk te verzekeren. Als een van dc middelen tot dal doel zijn aangewezen dc mogelijk heden te onderzoeken tot integratie van het Y'crolme-concern met andere bedrijven. Dc vraag is dus. of dc voorgestelde concrete fusie het beste middel is om het beoogde doel tc be reiken. 10 april. Zon op 5.56, Maan op 19 11 april. Zon op 5.54, Maan op 20. 12 april. Zon op 5.52, Maan op 22 13 april. Zon op 5.49, Maan op 23. Volle maan: 10 april HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 10 april 3.15 v.m. 15.41 n.m. 11 april 3.46-v.m. 16.10 n.m. 12 april 4.17 v,m. 16.39 n.m. 13 april 4.46 v.m. 17.06 n.m. BROUWERSHAVEN 10 april 3.03 v.m. 15.17 n.m. 11 april 3.31 v.m. 15.45 n.m. 12 april 4.01 v.m. 16.15 n.m. 13 april 4.30 v.m. 16.45 n.m. Doodtij: 13 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-4. Het K.N.M.I. deelt mede: In grote delen van Europa is het mooi voorjaarsweer. In noord oost Frankrijk. Zuid-Duitsland, het Alpengebied en op de Balkan komen overdag de temperaturen boven de 20 graden. Restanten van een opvul lende depressie brengen in Wcst- Krankrijk nog wat regen, terwijl in Spanje en Portugal het kwik nau welijks boven de 15 graden komt. Gok in onze streken blijft het weer aan de koude kant, met matige tot krachtige winden tussen noordoost en noord wordt lucht uit Denemar ken en van de Noordzee aangevoerd, waarin wolkenvelden voorkomen. Aan zee wordt het niet wanner dan 8 tot 12 graden, in het zuidoos ten van het land kan de tempera tuur 's-middags tot ongeveer 15 gra den stijgen. Overigens blijft hel droog weer. Dc noordoostelijke cir culatie wordt in stand gehouden door een gebied van hoge barome terstanden, dat zich van de oceaan over Schotland naar Zuidnoorwegen uitstrekt. Dc as van dit luchtdruk systeem zal zich in het komende et maal nog iets naar het zuidoosten verplaatsen, maar dit zal vrijwel geen verandering brengen in het huidige weertype. Advertentie Telefoon (01114)1495 Oosterland LEYLAND WASHINGTON. 8-4. President Nixon is er duidelijk niet in geslaagd met zijn laatste toespraak dc oppo sitie van het congres tegen de oorlog in Indo-China in. te tomen al waren enkele, voornamelijk republikeinse, leiders tevreden met dc indruk dat hjj toch ren datum voor de algehele tri ugtrekking in zijn hoofd heeft. Plaatsvervangend republikeins lei der in de Senaat Robert Griffin (Mi chigan zei: ..praktisch gesproken heeft hij een datum vastgesteld voor het beëindigen van de Amerikaanse aanwezigheid: verkiezingsdag 1972". en hij vertolkte daaimee de gevoe lens van verscheidene collega's. De overheersende kritiek richtte zich echter op het feit dat de president niet in het openbaar aen datum voor de definitieve terugtrekking wil noe men. Senator Edmund Muskic bij- oorbeeld, beschouwd als de be langrijkste democratische kandidaat voor de verkiezingen, zei „erg te leurgesteld te zijn in wat de presi dent tc zeggen had. Hij gaf ons geen aanduiding over het tijdstip waarop dc interventie beëindigd zou moeten zijn". Senator Edward Kennedy was zeer ..geschokt te moeten horen drit op een moment waarop het land hel geweld verafschuwd dat zijn oorlog dagelijks onder de burgers van zuid oost-Azië brengt, de president met geen woord rept over de prijs die zij moeten betalen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1