Ig. beschermt tegen tandbederf MIJN VROUW, MIJN SUPERIEUR Subsidievoorstel Concertzaal Zierikzee werd aangenomen Ditisheticcept: Kaasfondueraa Nederlandsekaas. uit het buitenland Oud-minister Lieftinck naar partij DS '70 IJsselmeer „zit" met olievlek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 april 1971 Mr. 20856 Gemeenteraad Brouwershaven BROUWERSHAVEN, 5-4. Op (lc jongste vergadering van de gemeen teraad, onder voorzitterschap van loco-burgemeester L. M, Moermond zijn nog verschillende belangrijke zaken behandeld. Aan de orde kwam het verlenen van subsidie aan cul turele evenementen in regionaal ver band. B. en w. lichtten toe. dat een bespreking tussen regionale verte genwoordigers heeft plaats gevonden over het verstrekken van deze sub sidie t.b.v. culturele evenementen op Schouwcu-Duivelaud op basis van het door de werkgroep van de ZVU samengestelde weusenprogramma. Het gemeentebestuur van Zierikzee zou graag zien, dat de overige ge meenten op Schouwen-Duiveland een subsidie zouden verlenen en hierbij werd gesteld, dat de con certzaal te Zierikzee mede bijdraagt lot de leefbaarheid van Schouwen- Duiveland. „Met deze uitspraak zijn we het wel eens, alhoewel misschien een klein aantal inwoners uit deze gemeente jaarlijks de concertzaal bezoeken. Men wordt echter wel in de gelegenheid gesteld deze zaal tc bezoeken. Aan de andere kant is het ook zo. dat jaarlijks voor de leer lingen van het voortgezet onderwijs enkele jeugdvoorstellingen worden gegeven, die door de basisschoolleer lingen kunnen worden bezocht", al dus het college van b. en w. Het te kort voor 1971/1972 zal voor de regio CaQuelon lnwrgrea met knoflook. DwiiCh*l£drogo witt# wijn in do p&m verwarm#» tot d# wijn grut teuiaan. Y«crolgena 600 fr fijngesneden jong belegew OoaiM toevoegen, goed roeren en weer #aa de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak t afmaken met zont, peper, nootmuskaat •n wat kirsch. gen. Binden me bedragen f 21.425,oftewel f 1, per inwoner. In het nieuwe seizoen zullen de volgende culturele evene menten plaats vinden: 9 toneelvoor stellingen, 3 concerten, 6 jeugdvoor stellingen en 6 schooiconcerten. B. en w. zeggen het verzoek van Zierikzee alles billijk te vinden en stellen voor - de subsidie voor deze gemeente a f 3214,verlenen. De heer Ph. v. Ast (VVD) zei niet veel te zien in het bezoek uit onze gemeente aan Zierikzee. Hij vroeg zich af, gezien de beknotting van subsidie aan plaatselijke verenigin gen, of we dit nu zo maar moeten doen. „Ik vind het nogal wat", aldus spreker. Ook de heer M. Matthijsse (PvdA) vond het een aanmerkelijk bedrag. Hij vroeg of de tekorten alleen dooi de ZVU gemaakt worden of dat ook de andere evenementen hierin zijn gecalculeerd. „Aan de andere zijde kunnen we ons niet permiteren om de zaak te laten kelderen, vooral voor het grote belang der jeugdvoor stellingen. Want als we neen zeggen kan de schooljeugd hier niet meer naar toe. Hoewel onze fraktie niet staat te popelen om deel te nemen moeten we aan de andere kant reëel stellen, dat, wanneer wij een nota uitgeven voor één gemeente op Schouwen-Duiveland we niet het éne culturele centrum, dat we heb ben moeten gaan slopen". Geen kleinigheid De heer J. J. Klaasse zag wel de gelijk de noodzaak van een cultu reel centrum op Schouwen-Duive land, maar als we zien, dat we een enkel lichtpuntje niet kunnen reali seren, vraagt hij zich af of deze sub sidie dan wel verantwoord is." De voorzitter was het met de spre ker eens, dat het heus geen kleinig heid is, „maar thans hebben we te Zierikzee een zaal met 430 plaatsen, die aan alle eisen voldoet. Voorheen moesten we voor een cultureel eve nement naar Goes. Zierikzee zit ie der jaar voor een tekort van f 18.000. Wij zijn voorstander van één ge meente. Bij realisering hiervan zou den we ook mee moeten helpen be talen in tekorten. We zeggen ook steeds dat we een leefbare woonge- meente willen worden. Welnu, dan moeten we de mensen die hier ko men wonen, en dei-gelijke evenemen ten meerdere malen bezoeken ook in Geslaagden bü brandweer Scliouweii-Diuvelandse pompbedieners deden examen KERKWERVE, 6-4. Te Kerkwerve vend de afsluiting plaats van een gedurende de afgelopen winter maanden gehouden cursus pompbe- diener bij de brandweer. Enige we ken geleden werd door een twintig tal cursisten een schriftelijk examen afgelegd. Degenen die hiervoor een voldoende hadden behaald moesten tonen ook werkelijk water met de pomp tc kunnen spuiten. Voor het schriftelijk examen wer den 4 kandidaten afgewezen, zodat die dag 16 kandidaten examen af legden. Na afloop van het examen werd in café Weber de uitslag bekendge maakt door de heer Pieterse, ad junct-inspecteur bij de Districtsin- spectie voor het Brandweerwezen te Breda. Verheugend was dat door hem alle kandidaten gefeliciteerd konden worden, omdat allen een vol doende hadden gehaald voor het praktisch gedeelte. Dankwoorden Namens de Vereniging van Bevel voerenden bij de Gemeentelijke Vrij willige Brandweren op Schouwen- Duiveland werd het woord gevoerd door de secretaris van die vereniging de-heer J,. Landman. Deze sprak een woord van darik tot de heer V. d. Berge van de Inspectie voor het Brandweerwezen, die de cursus had gegeven en de heren Pieterse en Pi lar d, die het examen hadden afge nomen. Naast een gelukwens tot de geslaagden sprak de heer Landman ook een woord van dank tot de cur sisten voor hun bereidheid deze cur sus te volgen in hun vrije tijd. Na mens de cursisten werd het woord gevoerd door de heer J. Kiesenberg, die aan de heer v. d. Berge een stof felijke blijk van waardering aan bood. De geslaagden De geslaagden zijn van het brand weerkorps: Bruinisse: L. Kik en W. W. Jumelet; Oosterland: C. v. d. Ha- en M. Dooge; Kerkwerve: J. M. van Langeraad en C. P. Hart; Scharen- dijke: A. v. d. Panne; Dreischor: J. Kiesenberg; Brouwershaven: J. v. d. Weele en C. Slager; Zierikzee: L. Jonker, L. Braai en P. Verspeek; Wissekerke: D. P. Fortuin; Kamper-- Iand: J. G. Dnerink en P. W. Gouds waard. DUSSELDORF. De plannen voor een „kyberneiische stad". De foto toont het universiteitsterrein met het torenachtige collegegebouw, veelbesproken kijkobject ban een ongewone tentoonstelling in de Kunstholle Dusseldorf. de gelegenheid stellen hen iets aan te bieden. Met dit besluit staat of valt het hele programma", aldus de voorzitter. De heer Klaasse: „dit zou dus toch pleiten voor meer woon gelegenheid te Schuddebeurs". De raad besloot haar medewerking aan het voorstel te verlenen. Ongegrond verklaard werden een drietal ingekomen bezwaarschriften op de woonforensenbelasting. Bij de vaststelling van enige be grotingswijzigingen merkte de heer C. de Munnik op, dat de post ver bouw Vismijn te Brouwershaven thans het dubbele laat zien. De voor zitter deelde mede, dat in eerste in stantie te provisorisch is geraamd, o.a. afscheidingen met platen. De heer Matthijsse stelde dat dit in het vervolg degelijker dient te gebeuren. Volkstelling valt duurder uit DEN HAAG, 7-4. Bij de behande- ling van de moties in de Tweede Kamer in februari jl. die beoogde een grotere privacy te bewerkstelli gen bij de volkstelling, had minister mr. R. J. Nelissen reeds gezegd dat de volks- en woningtelling dan duurder zou worden dan de be grootte 23 miljoen gulden. De grotere waarborg tot het ge heim houden van de persoonlijke gegevens, die de Tweede Kamer wenste, zou dus de belangrijkste kos ten verhogende factor zijn, maar daarnaast is er nog een aantal te genvallers geweest, die ten dele een gevolg zijn van te optimistische prognose van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Echtpaar omgekomen SITTARD, 7-4. Op de Urmonder- baan tussen de gemeenten Sittard en Urmond is een vrachtauto bij een inhaal manoeuvre frontaal in botsing gekomen met een tegemoetkomende personenauto. Het daarin gezeten echtpaar werd op slag gedood. Na deze botsing' vloog nog een an dere personenwagen tegen de veron gelukte auto's op. In totaal werden bij het verkeersongeluk negen men sen zodanig gewond dat ze naar het ziekenhuis in Sittard moesten wor den overgebracht. Onder hen bevin den zich enkele zeer ernstig gewon den. De omgekomenen zijn de 64-jarige J. Jansen en diens 60-jarige echt genote uit Geleen. Pleidooi voor minister van sportzaken AMSTERDAM, 7-4. „De enige mo gelijkheid om op het gebied van de lichamelijke opvoeding en de sport tot de noodzakelijke coördinatie en centralisatie te komen is het aanstel len van een bewindsman, die zich verantwoordelijk weet voor de voortgang van de lichamelijke op voeding en de sport in Nederland". Deze conclusie werd dinsdagmid dag uitgesproken door de heer J. P. Kramer, voorzitter van de Konin klijke Nederlandse Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Li chamelijke Opvoeding tijdens de in het Rai-congrescentrum in Amster dam gehouden 109e openbare jaar lijkse vergadering van deze organi satie. „Zonder een centraal beleid, waarbij ik de inbreng van het parti culier initiatief als een gegeven zon der meer zie, zal er van de ontwik keling van de lichamelijke opvoe ding en de sport in ons land niets terecht komen", zo zei de heer Kra mer voorts. „Flifseit" WASHINGTON. China heeft on langs nog meer militairen naar hel noorden van Laos gezonden, zodat er daar nu 18.000 tot 20.000 moeten zijn, zo hebben mensen van het pen tagon gezegd. MONTREAL. Een staking bij dc Canadese spoorwegen is afgewend. Op het laatste ogenblik hebben par tijen in een loongeschil overeen stemming bereikt. De 7.000 leden van de bond van machinisten zou den om 18 uur (onze tijd) het werk neerleggen om kracht bij tc zetten aan hun looneisen, als voor dat tijd stip geen akkoord zou zijn bereikt. MOSKOU. Het 24ste congres van de Sowjetrussische communistische Partij heeft het rapport van het centrale partijcomité, dat bij dc ope ning van het congres door eerste se cretaris Leonid Brezjnew was inge diend, eenstemmig goedgekeurd. PLEIKU. Ongeveer 1.000 Zuid- vielnamesc militairen in „vuurba- sis zes" op dc Zuidvietnamesc hoog vlaktebij de grens met Laos en Cam bodja hebben tc kampen met be- voorradingsmoeilijkheden. Ze wor den belegerd door troepen van Noord-Vietnam en dc Victcong die een regen \an mortieren op de ba sis afschieten LONDFjN. Premier Heath van Groot-Brittainnië, die zijn officiële besprekingen met Bondskanselier Brandt begint, zal daarbij alles in het werk stellen van dc Westdultse regeringsleider diens volledige steun voor dc Britse EEG-kandida- luur te verkrijgen, zo luidt de me ning van politieke kringen in Lon den. GENEVE. De Sowjct-Unic heeft op de ontwapeningsconferentie van Ge neve een door het westen gedaan voorstel over een gedeeltelijk ak koord inzake het verbod van onder grondse kernproeven verworpen. DEN HAAG, 7-4. De oud-minister van financiën, dr. P. Lieftinck, slaat de algemene politieke ontwikkeling in ons land niet zonder groeiende bezorgdheid gade. De in Washington gevestigde au toriteit op financieel gebied - hij was president van de wereldbank en is nu bewindvoerder van het Interna- ISLAMABAD. De president van Pakistan, Jahja Chan, heeft de Sow- jet-Unie verzocht India er toe te be wegen zich niet langer te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Pakistan. ROME. De Romeinse politie heeft traangas gebruikt om duizend kra kers te verdrijven, die vorige week 200 nieuwe flats in een voorstad van Rome hadden bezet. De krakers wo nen in barakken. Er zijn een twin tigtal arrestaties verricht. tionaal Monetaire Fonds - heeft de ze bezorgdheid tot uitdrukking ge bracht in een schrijven aan dr. W. Drees jr., lijsttrekker van DS '70. In deze brief deelde dr. Lieftinck mee zijn lidmaatschap „van de huidige Partij van de Arbeid" te beëindigen en zich aan te sluiten bij DS '70. Deze bezorgdheid spruit vooral voort uit het streven van een aantal belangrijke politieke partijen om „zelfs voor de verkiezingen niet par tij- maar regeringsprogramma's op te stellen en instemming met zulke programma's bij voorbaat als voor waarde te stellen voor toekomstige samenwerking bij de komende kabi netsformatie. Het streven in deze richting gaat zelfs zover dat men zich in sommige gevallen op de be noeming van bepaalde toekomstige regeringspersonen zou willen vast leggen". Dr. Lieftinck acht dit in strijd zo wel met verstandige politiek, die al ternatieve opldssingen openlaat, als met ons constitutionele bestel. Een aardige prent van de Boomdijk te Bruinisse in 1910. Het was in die tijd nóg volop de gewoonte, dat de waÉ gebleekt werd op „den bleik" of anders gezegd een stukje grasland. Geheel rechts beneden aan de dijk ligt de gezinswas keurig uitgelegd om nog witter te worden, dan de man met de witte baard, die tegen de afrastering aangeleund staat. ENKHUIZEN, 7-4. Een grote olie vlek van ongeveer een kilometer lengte drijft op het IJsselmeer van- •uit Enkhuizen richting Amsterdam. De herkomst van deze olievlek kon nog niet worden nagegaan. Tussen Amsterdam en de Lemmer is een druk tankvaartverkeer. Volgens een medewerker van de Enkhuizer ha vendienst is dit de grootste olievlek die tot nog toe op het IJsselmeer is gesignaleerd. Advertentie FEUILLETON „Toen kwam er een nieuw echtpaar in de buurt. Hij was iets bij de K.L. M„ ik weet niet meer precies wat. cn overdag altijd weg. Binnen een maand had hij een verhouding met die vrouw. Het dorpl bemerkte het. Toen heb ik een vréselijke scène ge maakt en besloot, er vandoor te gaan. Op de een of andere manier kwam die man erachter. Bas en hij hebben een onderhoud met elkaar gehad, wat er besproken is, weet ik niet. maar die K.L.M.-er was in elk geval een gentleman. Hij kwam me opzoe ken en zei, van alles op de hoogte te zijn. Zei. dat zijn vrouw er spijt van had en dat hij haar vergeven had. Natuurlijk was ik weer zo gek. Nog een poosje ging het goed, maar van een collega hoorde ik, dat hij nog al eens in Amsterdam kwam en daar een vrouw had zitten, voor wie hij betaalde. Ik ben het gaan controle ren. Het klopte. Schijnbaar had hij daar nog niet genoeg aan, want toen ons meisje trouwde, kregen we een nieuwe Elsje. Aanvankelijk had ik niets door. want ze speelden hun spelletje bijzonder geraffineerd. Doch op een middag kwam in onverwacht vroeger thuis dan normaal. Enfin, je begrijpt het. Zo gebruikten zelfs ons bed. Dat-was drie dagen geleden. Hij schaamde zich niet eens. Ik ontsloeg Els op staande voet. maar tot m'n verbazing zei Bas. dat zc bleef. ..Als er wat te ontslaan valt. ben ik daar mans genoeg voor. En als het je niet zint. kun jij gaan. Ik heb meer dan genoeg van ie". Dat zei hij gisteren. En daar heb ik m'n konsekwenties uit getrokken, heb m'n koffers ge pakt en ben naar huis gereden. Zo. nu weet je alles. Kijk me maar eens goed aan: ik ben het produkt van een mislukt huwelijk. Volkomen ka pot". Ze zuchtte diep. ..Goddank, dat ik hier nog een thuis heb' „Wal zegt vader ervan?" „Hou" maar op. Die is in staat Bas te vermoorden. En dan te weten, dat pap altijd zo hoog tegen hem opzag: Mijn schoonzoon Bas, fabrikant van plastic gebruiksartikelen. Wel eens van gehoord? Wereldbekend merk, enzovoort „Ga je nu scheiden?" Felie keek haar schoonzuster met opgetrokken wenkbrauwen aan. „Weet jij soms nog wat anders? Heb ik nog niet genoeg geduld gehad met die schobbejak? Na alles, wat hij me heeft aangedaan? Heb jij soms nog een goed woord voor hem? Ik heb gedaan, wat ik als zijn vrouw meende te moeten doen: Alles be dekken met de mantel der liefde. Net zo lang, tot die mantel op 't lest vol zat met gaten. Hoofdstuk 9. Hoewel Ria het plan had om de hele dag bij haar schoonouders te blijven, zei zc na het eten, toen ze hielp met afwassen: „Ik ga met de trein van vijf voor drie terug, moe der". Mevrouw van Boot keek haar na denkend enkele ogenblikken aan. Ze begreep haar en zei dus enkel: ..Goed kind. Kom gauw eens terug, hè?" „Dat doe ik". In de trein dacht ze: eigenlijk is het laf van me, dat ik wegging. Felic zal best begrepen hebben, dat zij er dc oorzaak van is. Maar ik kan niet nog een hele middag in een gedruk te stemming zitten. Ik vind het el lendig voor Felie. maar het depri meert me. als zc er telkens weer over begint. Hoe kan een man zoiets toch doen? Als ie van elkaar houdt, kun je dan ook naar een andere vrouw verlangen? Zijn mannen dan zo ge compliceerd? Ik heb wel eens gele zen. dat vrouwen monogaam zijn. doch mannen polygaam. Je leest zo iets. maar het dringt helemaal niet .tot je door. Wat kan cr in Felie's hu welijk de oorzaak van zijn. dat Bas genoeg van haar kreeg? Ligt de door .LENA SCHAGEN schuld in zo n geval enkel bij de man of.Dat kan niet. ik zal vast niet goedpraten wat Bas gedaan heeft en misschien nog doet. maar Felie moet er op de een of andere wijze ook de bet aan zijn. Als er een huwelijk strandt, dan moet de schuld bij bei de partijen liggen. In het hotel met een vreemde vreemde vrouw in bed en dan jc eigen vrouw bellen en vragen, hoe het er mee is. Dat is toch wel het toppunt van gemeenheid, zoiets zou Erik nooit doen. Natuurlijk niet. Of A ba. je zou lelijke gedachten krijgen door wat je vandaag aan na righeid hebt gehoord. En geen man meer vertruowen. Maar Erik wel; hij is een schat en dol op me. En ik op hem. Maar.... Felie en Bas zullen ook wel stapel op elkaar gewcesl zijn. toen ze pas getrouwd waren. Hoe kunnen twee mensen dan na jaren toch uit elkaar groeien? Dun moet de liefde toch niet groot genoeg geweest zijn. Echte liefde verdiept zich immers steeds meer in het hu welijk? Vóór ze trouwde, hield ze al ontzettend veel van Erik. maar nu nu Was het niet meer in woorden weer tc geven. Hoe zal Erik dit opvatten? En zijn zusters? 't Geeft toch altijd min of meer een schandaal. Misschien weel Erik er iets op te vinden, een uitweg, een compromis. Erik is zo vinding rijk. weer overal raad op. Jammer, dat hij vanavond niet thuiskomt. Terug in do stad liep ze nog even door dc winkelstraten en stapte ten slotte een tearoom binnen, want zc had dorst gekregen. Daar zat ze eni ge tijd. dronk haar thee en rookte een sigaret, terwijl ze om zich heen keek naar dc gaande en komende bezoekers cn bezoeksters. Het was erg druk. zodat ze maar weer plaats maakle voor anderen. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 9