SHERRY 0LGA DE ZIERIKZEESCHE COURANT De hulp aan de Nederlandse landbouw met rente-subsidies Klacht tegen Nixon Hongersnood bedreigt Oost-Pakistan De stijging van de olieprijzen Actiegroep „Oosterschelde open" „overviel" minister Udink bij Zeelandbrug De E.E.G., de boeren en de prijzen rage bestrijding hart- en vaatziekten Zeeland krijgt wellicht N.V. Westerscbelde-oeververbinding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 april 1971 121ste jaargang Nr. 20856 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: I» zomer start bouw sporthal/zwembad Vergadering Landbouwschap DEN HAAG, 7-1. Zo snel mogelijk niet voorstellen komen over de ma nier, waarop de Nederlandse land bouw met rentesubsidies kan worden geholpen. Zo snel mogelijk van de Brussels besluiten inzake laf vloei - ings- en omscholingsregelingen een uitwerking voor Nederland maken, die gaat in de door het Landbouw schap gewenste richting. Met deze opdrachten aa ndagelijks bestuur en secretariaat sloot het bestuur van het Landbauwsohap in zijn woens dag gehouden vergadering uitvoerige nabeschouwingen over de Brusselse Pr\js- en structuurbesluiten af. Advertentie Pedro Ornella fles ^AS' Over rentesubsidies, jarenlang door het Landbouwschap gevraagd, jarenlang door Nederlandse minis ters van landbouw afgewezen, nu te langen leste door minister Lardinois aanvaard, heeft het sehap nog een rota van zes jaar geleden liggen. WASHINGTON, 7-4. Drie leden van het Amerikaanse congres hebben president Nixon van de V.S. en leden van zijn kabinet woensdag aange klaagd bij de arrondissementsrecht bank in Washington. Zij zijn van me ning, dat voortzetting van de oorlog in Vietnam het grondwettige recht van het congres, over een oorlog te beslissen, schendt. Het congres had de oorlog niet verklaard. De aanklagers willen, dpt Nixon de oorlog beëindigt als het congres niet binnen 60 dagen een voortzet ting ervan goedkeurt. P.T.T.-kantoren open op Goede Vrijdag DEN HAAG. 7-4. De PTT-iUensten worden op Goede Vrijdag uitgevoerd als op werkdagen. De postkantoren z\jn die dag dan ook normaal geopend. In die gemeenten waar op Goede Vrijdag geen koopavond wordt ge houden. is de avondopenstelling van de postkantoren vervallen. De buslichtingen vinden eveneens plaats als op werkdagen en er rij den nachtposttreinen zowel in de nacht van donderdag op vrijdag als van vrijdag op zaterdag. Op Tweede Paasdag geldt de zon dagsdienst. KARACHI, 7-4. Anderhalf miljoen mensen in Oost-Pakistan worden be- dieigd door een hongersnood, die een grotere omvang zal hebben dan in dertijd in Biafra, zo voorspelt Iain MacDonald, die de hulpverlening aan Oost-Pakistan coördineert voor de organisaties „Christian Aid" en „Oxfam". Hij wijst erop dat door de gevechten in Oost-Bengalen niet de landbouwwerkzaamheden worden verricht die nodig zijn om in novem ber dc oogst binnen te kunnen halen. Be graanvoorraden zouden over twee maanden zijn verdwenen. Hongers nood is onvermijdelijk omdat de ver bindingen over de weg en door dc lucht door de gevechten zijn verbro ken, aldus MacDonald. Maar zonder oude en nieuwe do cumenten te reproduceren resp. pro duceren kon men het in deze verga dering' alvast eens worden over een concreet verzoek aan de minister van landbouw: voor glastuinders die van oliestook op aardgas overschakelen wil men graag een zodanige rente subsidie dat de man zelf nog slechts het door de E.E.G.-minislerraad vastgestelde minimum van drie pro cent rente- hoeft te betalen. De hoofdafdeling tuinbouw van het schap ging ermee akkoord, hoewel ze eigenlijk voor deze tuinders een renteloos krediet had Voorgesteld - juist op de dag waarop de E.E.G.- minislerraad daar door zijn besluit inzake het minimum aan eigen ren te een stokje voor stak. Fruitteelt en pluimveehouderij Wat meer duidelijkheid zou hel testuur graag willen hebben over het besluit Vn de E.E.G.-minister- raad, de financiële steun in de vorm van rentesubsidies te bezien in sa menhang met de produktiedoelein- den van de gemeenschap. Volgens een persbericht van het Nederlandse ministerie van landbouw houdt dit in, dat aan sektoren waar overpro duce heerst of dreigt geen of min der steun zal worden verleend. Als voorbeelden noemt dit persbericht de fruitteelt en de pluimveehouderij. De heer Zijlstra v(C.B.T.B.) was be ducht voor een zodanige uitleg, dat' ook de hele veehouderij niets aan deze vorm van steun zal hebben. Brand in Amsterdam AMSTERDAM, 8-4. Een brand, die woensdagavond de panden Zeedijk 23 en Geldersekade 52 in het centrum van- Amstei'dam verwoestte, moet volgens de politie veroorzaakt zijn door het stoken van open vuur op een houten vloer. Dat zou gedaan zijn door „hippies", die geregeld in het pand aan de Geldersekade (een voor de sloop bestemd pand) huisden, aldus de politie. De brandweer bluste het vuur dat met tien stralen en een waterkanon, maar niet verhinderd kon worden dat de panden geheel uitbrandden. DEN HAAG, 7-4. Benzine en an dere oliepiodukten zullen wegens de gestegen kosten van ruwe olie uit Libië in prijs moeten stijgen, vinden de oliemaatschappijen en zij hebben het overleg daarover met het minis terie van economsiche zaken ge opend. Over de omvang en het tijdstip van de prijsverhoging kan van de zijde van de olie-industrie nog geen mede deling worden gedaan. Amerikaanse ijshockeyers waren woedend GENEVE, 7-4. Een volkomen ver woeste bar, gesloopte hotelkamers en stukgeslagen bloempotten in het Metropole-hotel in Gcnève zijn Be stille getuigen nadat de Amerikaan se ijshockeyers hun woede over dc degradatie naar dc B.-groep van het wereldkampioenschap hadden ge koeld. Hoewel dc directie van het hotel in Gcnève elk commentaar weigerde zeiden enkele personeelsleden dat dc kamers en ruimten welke door de Amerikanen gebruikt waren, eruit zagen als „een stuk land in Califor nia na een zware tyfoon. Deuren waren ingeslagen, meubels zwaar beschadigd, overal slingerden lege flessen en vrijwel alles was be smeurd. met kauwgom. Dc Amerikanen hadden vooral huisgehouden in de bar waar alles wat niet spijkervast zat, was mee genomen. Tijdens bezoek aan Zeeland de minister in diskussie. die aan het slot zei „Wij zijn er voor om de ar gumenten van de studiegroep Oos terschelde op waarde te schal fc. n. Wij zullen dan ook bekijken of de argu menten dusdanig steekhoudend zijn dat er een hernieuwd onderzoek in gesteld moet worden". Minister Udink beloofde de actiegroep hierover ook contact op te nemen met minister Bakker van verkeer en waterstaat, nog vóór deze de studiegroep Ooster scheid e op 3 mei aanstaande zal ont vangen. MIDDELBURG. 7-4. De verkie zingstournee van minister B. J. Udink van de C.H.U., woensdag in Zeeland, is wel op tijd maar niet geheel vlek keloos verlopen. Tijdens een stop bij de tol bij de Zeelandbrug werd minister Udink omringd door leden van de actie groep „Oosterschelde Open". Deze hadden spandoeken en borden bij zich, waarop o.a. „Zeeland in de greep der dwazen" stond. ^Ook be- kalkten ze de auto van de minister met stickers. De actiegroep ging met DEN HAAG, 7-4. Het is te betreu ren, dat de indrukwekkende bocren- betoging in Brussel ontaardde in zin loze vernielerij en geweldpleging, waarbij slachtoffers vielen. Het is echter tevens te betreuren, dat het normale overleg tussen de E.E.G.- autoriteiten, de nationale regeringen en de landbouworganisaties niet op tijd tot een positief resultaat had geleid. Dit merkte de voorzitter van hel Landbouwschap, ir. C. S. Knottne- rus in de woensdagmorgen gehouden bestuursvergadering van het schap cp. Het lijkt er volgens hem sterk op, dat beslissingen in de E.E.G. die voor boeren en tuinders noodzakelijk zijn. alleen kunnen worden genomen na zware politieke en buitenparlemen taire druk van het bedrijfsleven. Hij vroeg zich af, of de verschillende regeringen en ook de Europese Com missie zich ervan bewust zijn. dat ze besluiten nemen over het welzijn van enige miljoenen boeren en tuin ders en landarbeiders in Europa. De prijsvaststellingen ontaardt meestal in een touwtrekkerij om voordelen van de nationale schatkisten binnen te halen. De heren beseffen blijkbaar niet, dat de boeren en tuinders in al die jaren dat geen besluiten worden genomen, niet wisten waar ze aan toe waren. En om het nog erger te maken, beweerde dr. Mansholt, dat de voorlichting aan de boeren on voldoende zou zijn geweest. DEN HAAG, 7-4. Staatssecretaris Kruisinga (volksgezondheid) heeft het parlement een aantal beleids maatregelen meegedeeld ter bestrij ding van hart- en vaatziekten. Zoals bekend heeft het kabinet vo rige week besloten voor dit doel een miljoen extra beschikbaar tc stellen. Het gaat om aanvullende maatre gelen getroffen in overeenstemming met het advies van de gezondheids raad, zo deelt dc onderminister in een brief aan Eerste en Tweede Ka mer mee. De heer Kruisinga wil betere voor lichting. uitwerking van methodie ken voor bevolkingsonderzoek, effi ciënte samenwerking van de zieken huizen, onderzoek naar betere reva- lidatiemogclijkheden en wetenschap pelijk onderzoek. Voorzover de ge adviseerde activiteiten in het rapport van de gezondheidsraad dc Neder landse draagkracht tc boven gaan. wordt een aantal aktiviteitcn in hei kader van de Wereldgezondheidsor ganisatie ontwikkeld. PERFOLATEX matras super aktivereride nachtrust NEW YORK. Ds. Ralph Abernathp, voorzitter van de S.C.L.C., dc Ameri kaanse beweging voor gelijke burgerrechten, met gebalde vuist tijdens een toespraak In WaU Streef in New York. De beweging eist een minimaal in komen voor iedereen ran 6500 dollar, dc terugtrekking van alle Amerikaanse troepen uit Indo-China en de vrijlating van alle ..politieke peronpenen". Op de achtergrond het standbeeld ran George Washington. MIDDELBURG, 7-1, Als de Zeeuwse staten op 2.9 april akkoord gaan nut het voorstel van Gcdcpu- feerde Staten, z.,1 Zeeland overgaan tot de opi ichting van een N.V. Wcs- tcrschelde-oevervcrbinding. In deze samenwerkingsvorm zullen naast de provincie ook nog andere publiekrechtelijke organen zitting hebben, o.a. de gemeenten van Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beve land. Nadat de oprichting een feit zal zijn zullen ook andere gemeenten in staat worden gestold aandelen in de N.V. te verwerven. De N.V. nioct beschouwd worden als een concentratiepunt, vanwaar alle activiteiten, gericht op de tot standkoming en naderhand instand houding van de oeververbinding over dc Wcsterschelde gebundeld zullen wikkclingsmaatschappij. anderzijds worden. Enerzijds zal het een ont- een exploitatiemaatschappij zijn. In de statuten staat onder andere, dat hel maatschappelijk kapitaal is vast gesteld op één miljoen gulden. De DEN HAAG. Minister-president P. de Jong heeft de minister van bui tenlandse zaken van Saoedie-Arabië, Sayid Omar Sakkaf, ontvangen. Op de foto ontvangt de premier uit han den van zijn gast een fraaie gouden dolk Dit nymmcr bestaat uit 14 pagina's it ntfinme J De mensheid is groot, de f J mensen zijn klein. raad van commissarissen moet uit tenminste vijf en ten hoogste negen leden beslaan. Het college meent, dat de initiatie ven voor de totstandkoming van oen vaste oeververbinding, welke in dit geval uit een brug-tunnel-verbinding zal bestaan binnen afzienbare tijd door het provinciaal bestuur van Zeeland zal moeten worden genomen, aangezien de realiseringskansen in de vorm van een door het rijk aan te leggen verbinding bijzonder klein is. Verwachting tot vrijdagavond Kans op regen Half tot zwaar bewolkt met voorna melijk in het zuiden en midden van het iand nu en dan wat regen; over wegend matige noordoostelijke wind; minimumtemperaturen ongeveer 5 graden, maxima morgen van 8 gra den in het noorden lot omstreeks 13 graden in het zuiden van het land. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min-tempera turen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN .9 april. Zon op 5.58. onder 19.26. Maan op 18.23. onder 5.13. Volle maan: 10 april (21.10). HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 8-4. Het K.N.M.I. deelt mede: In het afgelopen etmaal heeft een depressiesysteem boven het Ibe risch schiereiland zich naar het noordoosten uitgebreid. Fronten van dit systeem brengen in Frankrijk re gen. die mei zwakke zuidelijke bo venwinden dichterbij komt. In onze omgeving was dit reeds merkbaar aan een toename van de bewolking op hogere niveaux. Mede door de aanwezigheid van een zwakke rug van hoge luchtdruk boven Schotland cn Noorwegen nam de noordoostelij ke wind tot malig en aan de kust tot vrij krachtig toe. Hiermede wordt lucht uit noord Duitsland aange voerd. waarin de temperaturen over dag tot 10 13 graden oplopen. Al leen in hel uiterste zuiden van het land kunnen de temperaturen énkele graden hoger worden. Het Iaat zich aanzien dat de kans op wat regen in het komende etmaal ook voor ons land vrij groot zal zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1