Ik vind wassen op een koopje verkeerde zuinigheid. Wie niet? Busverbinding Zierikzee-Dreischqr blijft een moeilijke zaak Bungalow Haamstede geheel uitgebrand STREEKNIEUWS ARAM EN DE GULDEN STEEN TELEURGESTELD RUIL ZE IN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 april 1971 Nr. 20855 Gemeente Brouwershaven Bewoners willen lichtpunt in dreef aan Bogerdweg BROUWERSHAVEN, 5-4. Bij de aanvang van de vergadering der ge meente Brouwershaven werd het raadslid, de heer P. J. Oooge beëdigd door de voorzitter, de heer L. M. Moermond. De raadsvoorzitter feli citeerde de heer Dooge met zijn be noeming en hoopte op een goede sa menwerking in het belang der ge meente. N.a.v. gestelde vragen in de vorige raad deelde de heer Moermond mee, dat er nog niets is bereikt in de bus verbinding tussen Dreischor en Zie- rikzee (zulks n.a.v. een gestelde vraag door de heer Klaasse). De voorzitter zag er niet veel in zitten, daar het hier een onrendabel traject betreft. Hij zegde toe opnieuw con tact op te nemen met de verkeers- commissie in b. en w. De nieuwe brandsirene, die thans geplaatst is in de klokketoren van het stadhuis te Brouwershaven schijnt een hoog percentage aan ge luid te verliezen. Het ligt in de be doeling, dat in de gemeente controle gehouden zal worden met luisterap paraten. Tenslotte deelde de voorzitter me de, dat de Gasunie heeft meegedeeld dat, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, de kernen Brouwers haven en Dreischor vóór het stook- seizoen op het aardgas zullen zijn aangesloten. Lichtpunt gevraagd Door een aantal bewoners van een dreef aan de Bogerdweg te Drei schor was een verzoekschrift inge komen om een lantaarn in deze dreef aan te brengen. B. en w. zeggen in hun toelichting dat men dit stuk voor kennisgeving gelieve aan te ne men omdat de financiële middelen momenteel ontbreken. Dit punt zal in de begroting 1972 nader in behan deling worden genomen. De heer J. J. Klaasse zei deze lezing diep te be treuren, omdat deze mensen hier van licht zijn verstoken, maar wel mee mogen helpen betalen aan diverse verhogingen der plaatselijke belas tingen. De voorzitter zegde alle me de werking toe, dit zo spoedig mo gelijk te realiseren wanneer er een financieel kansje is. De heer A. C. Dalebout zei het te bevreemden, dat de Planologische Dienst wel drie, maar geen twee wo ningen goedkeurt in het bestem mingsplan inzake landhuizen te Schuddebeurs. Heeft de raad dan helemaal niets meer te zeggen De heer Klaasse zei dat de planologen bang zijn voor concurrentie van Zierikzee betreffende Schuddebeurs. Ieder mens heeft tegenwoordig „in spraak" aldus de heer Klaasse maar een raadslid zit onder het plak der planologen. In de vakature wijlen de heer L. C. Braber werd gekozen tot lid van recreatiecommissie de heer M. Mat- thijsse. Vastgesteld werd een voorberei- dingsbesluit voor de „Kloosterweg" te Noordgouwe. Aan mevr. G. Schuurman-van Rhee te Groenekan werd verkocht de woningen Pieterhofje 2 en 4. te Zon- nemaire, welke zij tot één woning wil samenvoegen en restaureren voor de prijs van f 2000,per wo ning. Ten behoeve van de verwe zenlijking van het park bij de Ned. Herv, kerk te Brouwershaven werd van de kerkvoogdij gekocht een perceel grond, groot 240 m- voor de prijs van f 660, Verhuurd werd aan de heer N. S. Krabbe te Zonnemaire een perceel grond aan de Trambaan aldaar. Eervol ontslag werd verleend aan de leden van de welstandsadvies commissie, bestaande uit de burge meester q.q., de heer ir. K. L Ruige, architect te Rotterdam en de heer A. Kapinga, hoofd gemeentewerken van Brouwershaven. Instituut Stad en Landschap B. en w. adviseerden in hun toe lichting om de Stichting ..Instituut Stad en Landschap" te Rotterdarh aan te wijzen als deskundig college belast met het schriftelijk uitbren gen van de adviezen op bouwaanvra- gen door het college. De gemeenten Brtiinisse en Middenschouwen ma ken reeds gebruik van deze dienst, terwijl de raad van Duiveland reeds tot toetreding heeft besloten. Weke lijks of tweewekelijks houdt deze commissie een zitting op een centrale plaats door een architect-gedele geerde voor het uitbrengen van een advies. Wanneer een woning niet is geplaatst op de lijst voor beschermde monumenten moet alleen alvies wor den ingewonnen voor het verande ren van het uiterlijk van een ge bouw. Het tarief hiervoor (leges) zal worden berekend naar de bouwkos ten en kan variëren van f 10,tot f 300.— per geval. De heer M. Matthijsse merkte op dat men iets gaat opruimen, maar is er iets degelijks te vertellen qver de commisie die straks komt Werkt dit niet vertragend? Voorzitter: „we verwachten, dat deze commissie de zaken met de nodige souplesse zal behandelen". Op een vraag van de heer J. A. v. d. Bijl, of alle zaken via deze commissie lopen zei de heer Moermond, dat dit wel .de bedoeling is. De heer v. d. Bijl vond het sterk kosten verhogend. Hij deelde mede tegen te stemmen. De voorzitter at tendeerde de raad erop, dat de wet een welstandcommissie voorschrijft. Van de gemeenten, die er reeds mee werken wordt geen enkele klacht vernomen. Na deze op- en aanmerkingen ging de raad met de stem vari de heer v. d. Bijl tegen, mee met het voorstel van b. en w. Met de heer W. Kesteloo te Nieu- werkerk werd een stukje grond ge ruild dat de gemeente nodig heeft t.b.v. de aanleg van een helling i.v.m. de tewaterlating van zeiljachten in de haven van Brouwershaven. Met de stem van de P.C.G.-fractie tegen besloot de raad tot vaststelling' verordening opcenten personele be lasting en opcenten grondbelasting gebouwd en ongebouwd. (Pers. bel. heffing 300 opcenten, gebouwd 60 en ongebouwd 30 opcenten). De voorzitter merkte nog op, dat deze beslissing moet worden geno men om te kunnen blijven draaien, anders komt de begroting in gevaar. hem van rechts komende S. uit Haamstede. Beide wagens werden aan de voox-zijde beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet Advertentie Omtrent de oorzaak tast men in het duister HAAMSTEDE, 5-4. De bungalow ,,'t Mierenest", eigenaar familie Dr. J. F. van Royen uit Rotterdam, is maandagmiddag geheet uitgebrand. Omwonenden van camping ,,'t To rentje" aan de Kloosterweg, waar aan de bungalow is gelegen, ontdek ten maandagmiddag omstreeks 13.15 uur een hevige rookontwikkeling en waarschuwden de brandweer die met de nevelbluseenheid uit Haam stede en de hogedrukspuit uit Re- nesse, weldra ter plaatse was. Commandant was de heer S. v. d. Hoek uit Renesse, bevelvoerder Haamstede de heer N. J. Jonker. De ze besloten het vuur met drie stralen uit de hogedrukpomp en één uit de nevelspuit het vuur te lijf te gaan. Daar niemand thuis was werd de in gang geforceerd en toen bleek dat bijna alles al totaal zwart geblakerd gesmolten en verkoold was. Schijn baar heeft de brand al lang gewoed, doch doordat alles potdicht was af gesloten, bleef het bij smeulen. Me vrouw Van Royen verklaarde, nadat zij uit Rotterdam was gearriveerd, dat zij zaterdag nog wat had schoon gemaakt en toen geen oliekachel heeft gebruikt, doch wel een elek trisch kacheltje. Toch is volgens de brandweer de vuurhaard ontstaan in de kamer waai de oliekachel stond. De brandweer kon te ongeveer 15.30 uur inrukken en toen hadden alleen de vier overgebleven muren van de 20 x 8 meter groot zijnde bungalow, nog waarde. De rest is totaal verloren en de schade be draagt dan ook meer dan f 60.000 die door verzekering gedekt wordt. De bungalow was vroeger van hout, doch er is later een stenen muur om gebouwd. De Technische Recherche komt vandaag (dinsdag) naar de plaats des onheils voor een nader on derzoek. De belangstelling was groot en we merkten o.a. burgemeester Everwijn op. Zoals gezegd tast men over de oorzaak volkomen in het duister. ZIERIKZEE Zusjes geslaagd Op het in het Prot. Chr. Streek ziekenhuis „Bergzicht" te Goes ge houden examen ter verkrijging van het vérpleegstersdiploma A, slaagde mej. A. Schouls. Op dezelfde dag slaagde haar zusje mej. M. P. Schouls tot landmeetkun dig ambtenaar van het kadaster aan het C.T.O. van het Kadaster te Apel doorn. RENESSE Aanrijding personenauto's Maandagmiddag 14 uur vond op de splitsing Kromme Reke-Lange Reke te Renesse-een aanrijding plaats tus sen twee personenwagens. D. uit Re- nesse rijdend op de Lange Reke, ver leende geen voorrang aan de voor Advertentie Dobbelman... als u gewoon' bijzonder goed wit en kleur wilt wassen... 6,15 L 47. Zwijgend en met een uitdrukking van afschuw op zijn gezicht bleef hij staan kij ken naar de vreemde, bolvormige massa, vervaardigd van hetzelfde materiaal als het beeldje, dat nog steeds verborgen was in de plooien van zijn mantel. Het geheel had iets van een reusachtige aardbol, die langzaam om,zijn eigen as draaide. Onderzoekend liet Aram zijn blikken door de ruimte dwalen en plotseling zag hij dat do kamer waarin hij zich bevond ongeveer dezelfde vorm had als het hoofd van het beeld. Hij moest zich dus boven in de tempel bevinden en plotseling drong met een feilloze zekerheid tot hem door. dat hier voor hem, in deze langzaam wen telende massa, de oplossing van het gehele mysterie moest liggen. De grote bol was het een of ander monsterachtig brein en van hieruit liepen de draden van het ge heim, van de gruwelijke rcpticlvogels, die menselijke wezens gehoorzaamden, van de wonderlijke krijgers, van de willoosheid welke zich van^icdcrcen in deze omgeving meester maakte. Doch deze bol was hier niet vanzelf gekomen! Dit moest geschied zijn door mensenhanden! Welk een gruwe lijk monster had hier de hand in gehad? Plotseling werd Aram bevangen door een wilde woede. Hij trok zijn zwaard, vastbesloten om de wentelende massa vóór hem te vernietigen. Doch op hetzelfde ogen blik klonk een scherpe stem. die zijn naam riep en bij het horen van die stem kromp Aram ineen, terwijl het zwaard kletterend op dc stenen sloeg. Collecte Rheumafonds yan 18 tot 22 maart werd er in Renesse gecollecteerd voor het Rheumafonds. Hierbij verzamelden de collectrices het bedrag van f 644,-. BROUWERSHAVEN Toneelavond voor bejaarden De toneelgroep van „Crescendo" gaf- dezer dagen een voorstelling voor de leden van de bejaardenso ciëteiten van Dreischor, Brouwers haven en Noordgouwe. Woorden van welkom sprak mevrouw P. v. d. Wer- ve-v. d. Have, in 't bijzonder tot de leden van de toneelgroep, die hierna een opvoering te zien gaven van het vrolijke spel „Tropenkolder". Uit het steeds opklinkende applaus bleek wel dat de aanwezigen zeer genoten van het geboden spel. Na afloop dankte de heer Janse uit Brouwershaven, mede namens de leden van Noord gouwe voor de ontvangen uitnodi ging voor de geslaagde avond, en de spelers voor het gebodene. Vervol gens werden de tonelisten bedankt door mevr. v. d. Werve, die de dames een plantje en de heren een presentje aanbood. DUIVELAND College van bijstand Het college voor de verlening van bijstand in de gemeente Duiveland bestaat momenteel uit de volgende personen: C. P. Kuijper te Ouwer- kerk (wethouder), voorzitter; J. van dér Maas, Oosterland, secretaris; A. L. Bakker, Oosterland; A. van Klin ken, Nieuwerkerk en mevr. A. F. van der Zande-Vleugels Schutter, Nieu werkerk (allen raadsleden) en de he ren D. Hanse, Sirjansland; J. J. Smits te Ouwerkerk en Matth. Steenpoorte Mz„ Oosterland, leden. Mevr. van der Zande kwam in de plaats van de heer S. Overbeeke, wegens diens be noeming tot wethouder van Duive land en het raadslid A. L. Bakker verving de heer Mar. Boogert, omdat deze niet meer in de raad terugkeer de na de verkiezingen vorig jaar. NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank SALARIS of PENSIOEN BURGH-HAAMSTEDE: Julianastraat/Bernhardstraat, dinsdags van 11.00-12.30 uur. OOSTERLAND Bij de vorige week gehouden examens, uitgaande van de Inspectie van de Brandweer te Breda, slaag den de brandwachten M. Dooge en C. van der Have Chr.z. voor pomp- bediener, beiden verbonden aan de vrijwillige brandweer van Duive land en woonachtig alhier. Brandweerwedstrijden 15 mei Op zaterdag 15 mei a.s. zullen bier ter plaatse brandweerwedstrjjden plaats hebben. Het onbewoonde woonhuis Molenweg 18, voorheen bewoond door de fam. A. Bal, zal als „proefobject" dienst doen. Een twaalftal brandweerkorpsen zullen aan deze wedstrijden deelnemen; twee van het eiland Thoien en de rest van Schouwen-Duiveland. SIRJANSLAND MOSKOU. Hier ziet men enkele in woners van de Russische hoojdstad „smullen" van de kranten, dje uit voerig de gebeurtenissen van het 24- sle partijcongres brachten. „Vrienden van de Nederlandse Hart stichting". Spijtig dat de belangstel ling miniem was. De Volkerak percelen Ons bericht over de toewijzing van de mosselpercelen in het Volkerak en op enkele andere plaatsen in Zee land, behoeft nog wel enige aanvul ling. Er werden vrijdag jl. door de commissie 72 percelen toegewezen. Vierenveertig kwekers konden een vrije keuze maken, de overige 28 per celen waren reeds in gebruik. Van deze 72 percelen moesten er 18 wor den toegewezen aan kwekers uit an dere plaatsen dan Bruinisse. De Brui- nissenaars kregen er dus 54. Een tweede uitgifte zal spoedig volgen; met het overbrengen van zaad of jonge mosselen uit de Gre- velingen naar de nieuwe percelen kan in elk geval deze week begonnen worden. Alle kwekers hebben name lijk deze week de beschikking over één of meer percelen. Inentingen tegen polio Te Bruinisse werden vorige week 17 inentingen tegen polio verricht toen per circulaire bekend was ge maakt, dat daarvoor gelegenheid be stond. Verkiezingscampagne C.H.U. De verkiezingscampagne van de C.H.U. in Zeeland, begint woensdag morgen op de Gemeentehaven te Bruinisse. Er zal daar gelegenheid zijn, te spreken over Bruinisser pro blemen, met de lijstaanvoerder drs. B. J. Udink en andere kandidaten. Bouw opslag- en sorteerloods Grintdam over Krammerplaat Voor rekening van C. Meijer N.V. te Kruiningen werd het bouwen van een opslag- en sorteerloods te Sirjansland opgedragen aan Bouw bedrijf L. W. Boogert te Oosterland. BRUINISSE Geslaagden cursus E.H.B.O. Door de heer G. Louber uit Zie rikzee, chirurg aan het Zweedse Ro de Kruis ziekenhuis te Zierikzee, werden deze week dé diploma's uit gereikt aan hen die de in Bruinisse door de heer Van Fraasen, arts en de heer B. van der Kloot georgani seerde E.H.B.O.-cursus volgden. Het waren dit jaar voor het groot ste deel dames, namelijk mevrouw De Wit-Jansen en mevrouw Stout- jesdijk uit Nieuwerkerk, mejuffrouw Van Driel en de heer De Bilde uit Oosterland en de dames N. van den Bos, I. Deurloo, N. Schrier. W. Ver wijs, mevrouw Van der Werf-van den Bout, mevrouw Van den Berge- Mol en de heer B. van den Berge. Propagandaavond Ned. Hartstichting In hotel restaurant „Storm" te Bruinisse werd een propaganda avond gehouden voor dc Ncd. Hart stichting. Loco-burgemeester W. van Gilst sprak een openingswoord waarin hij wees op de toenemende sterfte als gevolg van hart- en vaatziekten en het goede werk van de genoemde stichting om die sterfte teVug te dringen, door het nemen van pre ventieve maatregelen. De heer P. de Graaf uit Goes ging op het gesprokene van de heer Van Gilst nader in. Iedere dag krijgen in Nederland gemiddeld meer dan 100 mensen een hartinfarct, waar van deel vrijwel direct overlijdt. Het bestrijden van de hart- en vaatziekten heeft al een grote orh- vang genomen. De overlevingskans van het deel dat niet direct over lijdt wordt groter door de aanpak die men de laatste jaren aan de be strijding heeft gegeven. Directe zie kenhuisopneming is dringend ge wenst cn wordt dan ook regelmatig toegepast, want in het ziekenhuis heeft men alles, wat kan dienen om de gewenste ingrepen te doen sla gen. Ook de nazorg, dc revalidatie van door een hartinfarct getroffenen heeft al goede resultaten bereikt. Het is de Nederlandse Harlsstich- ting, die dit alles coördineert en sti muleert. Na de causerie van dc heer De Graaf, werden enkele filmpjes vertoond en uiteindelijk werd een comité gevormd, waarin vertegenwoordigers van diverse vrouwenverenigingen zitting namen, om onder leiding van mevrouw Van den Berg-Oranje te komen tot het stichten van een afdeling van de Het lossen van grint in de haven te Bruinisse, voor het aanleggen van een grinldam over de Krammerplaat ter bescherming van de Grevelingen- dam, die door de stroom wordt be laagd, is beëindigd. Gerekend wordt dus dat de grintloper, die over de Krammerplaat is aangebracht, voor lopig hoog genoeg is. uit het buitenland BUENOS AIRES. De nieuwe mi litaire machthebbers in Argentinië hebben maandag bekend gemaakt, dat over drie ja r de democratie zal worden hersteld. MADRID. De Spaanse regering heeft de hoofdredacteur van het avondblad „Madrid" een boete opge legd van 250.000 peseta wegens een artikel waarin hij de politieke struc tuur in Spanje en het ontbreken van een parlementaire oppositie aan de kaak stelt, aldus is van welingelichte zijde in Madrid vernomen. Advertentie OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE? voor de moderne PFAFF zlg-zag lichtgewicht Wij ruilen alle merken In, ook vreemde I NAAIMACHINEHUIS Kortemeestraat 17 BERGEN OP ZOOM BON: voor gratis folders zen den aan Pfaff ant- woordno. 102, Bergen op Zoom. Naam: Adres: Plaats:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3