DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tsjoeadanga hoofdstad van „onafhankelijk Bangla Desj" Duits-Nederlands straalvliegtuig West-Pakistan waarschuwt India Drama op zee Amerika en Oost-Pakistan De strijd in Laos Druggebruik een zeer ernstige bedreiging Aardverschuiving in Peru Toename gevallen van suikerziekte I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 april 1971 127ste jaargang Nr. 20855 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag ,dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Busverbinding op Dreischor moeilijk De toestand in Oost-Pakistan TSJOEADANGA, 5-4. Een groepje buitenlandse cori espondenten heeft maandag vanuit India een bezoek gebiacht aan de Oost-Pakistaanse stad Tsjoeadanga, die in handen is van het „bevrijdingsleger". Daar vertelde dr. Asaboel Hoeq Joardar, die zich „hoofdadviseur va nde be- vrydingstioepen" noemt, dat sjeik Meedjiboer Kachman springlevend is en dat hij maandag nog een bood schapper van hem had ontvangen. Tsjoeadanga, de hoofdplaats van het westelijk district Koesjtia, fun geert volgens dr. Hoeq als voorlopige hoofdstad van het „onafhankelijke SCHIPHOL, 5-4. Onder het oog van een duizendtal genodigden is maandagechtend in Bremen het eer ste VFW-614 straalvliegtuig een pro- dukt van de thans samenwerkende Duitse VFW en Fokker fabrieken, uit de hangar getrokken. Fokker fabriceert de vleugels. De Duitsers de rest. De twee straalmo toren worden betrokken van de Brit se Rolls Royce fabrieken. De VWF- 614 is het kleinste straaltoestel van de westelijke burgerluchtvaart. De aan ongeveer 40 passagiers plaats biedende machine kost de luchtvaartmaatschappijen ongeveer 9 miljoen gulden. Men kan er dus ongeveer 10 kopen voor dezelfde prijs als 1 Jumbo Jet, maar die biedt dan ook plaats aan bijna 400 passa giers. NIEUW DELHI, 5-4. De West-Pa- kistaanse politieke leider Ali Bhoet- to heeft maandag India beschuldigd van inmenging in Pakistaans interne aangelegenheden, en gewaarschuwd dat het Pakistaanse volk een „pas send antwoord" zal geven als Nieuw Delhi in die houding volhardt. Radio Pakistan, dat dit meldde, gaf niet aan of Bhoetto daar nog nader over had uitgeweid. ROTTERDAM, 5-4. In een cel van de Rotterdamse rivierpolitie zit op het ogenblik de 21-jarige matroos Anton H. uit Breda vast, die ervan wordt verdacht op 28 maart j.l. aan boord van de Shelltanker „Arca" de 41-jarige bootsman J. van Wulffraat uit Rotterdam te hebben neergesto ken. Volgens de politie heeft het dra ma zich afgespeeld terwijl de tanker in internationale wateren ten noor den van Borneo voer. LEIDSCHENDAM. In het nationaal automuseum in Leidschendam is een aantal oude wagens onder de hamer gekomen. De belangstelling voor de Oldtimers was groot. Op de foto een Hispano Suiza uit 1927. Over het al gemeen vielen de verkoopprijzen wat tegen. Bangla Desj". De strijd die nu gaan de was zou worden voortgezet tot el ke Westpakistaanse militair in Oost- Pakistan was uitgeschakeld. „Er wordt een nieuwe natie geboren en de Verenigde Naties krijgen spoedig een nieuw familielid", aldus dr. Hoeq die in burger was maar twee pistolen aan zijn riem droeg. Tsjoeadanga, ten noorden van Jes- sore, ligt ongeveer 200 km ten noord oosten van Calcutta en circa 25 km van de Indiase grens. In tegenstelling tot andere steden by de westgrens, die door ongere gelde Awami-troepen worden be heerst, vertoont deze stad een tame lijk ordelijk beeld. Veel van de 35.000 inwoners zijn weggetrokken, maar er hebben zich nog geen gevechten voorgedaan, hoewel zaterdag j.l. en kele toestellen van de Pakistanase luchtmacht een korte aanval op de stad zouden hebben ondernomen. De buitenlandse correspondenten werden er per jeep heen gebracht nadat zc drie kilometer te voet had den afgelegd. De grensaanduiding, vorige week dinsdag nog „grens van Cost-Pakistan", luidde nu: „Bangla Desj" (Bengaalse Natie). De weg naar Tsjoeadanga was op veel plaat sen met boomstammen versperd. Geen Vietnam Gevraagd naar het tekort aan wa pens en munitie bij het „bevrijdings leger", antwoordde dr. Hoeq dat de Westpakistaanse regeringstroepen er genoeg van bezaten. „We zullen ze met hifn eigen kogels en-wapens do den", zei hij. Verscheidene leden van de Oostpakistaanse „rifles" in het gebied liepen rond met Chinese mi trailleurs, buitgemaakt op tegenstan ders van wie er 250 te Koesjtia in hinderlagen zouden zijn gedood. Dr. Hoeq wilde op dit tijdstip niet speculeren over een verenigngd Ben galen (Cost-Pakistan met het India se West-Bengalen), maar voegde er- WASHINGTON, 5-4. Functionaris sen van het Amerikaanse ministerip van buitenlandse zaken hebben maandag verklaard, dat in de Pakis taanse burgeroorlog beide partijen momenteel hun posities lijken te consolideren. Volgens hen wordt nu nog slechts sporadisch gevochten, maar valt een hernieuwd oplaaien van de strijd te voorzien. Zij menen uit de onvolledige berichten die Washington bereiken, te kunnen op maken dat de Pakistaanse strijd krachten Dacca, Tsjittagong en ver scheidene andere steden in handen hebben, terwijl de Bengaalse „vrij heidsstrijders" het platteland be heersen. Het State Department blijft in zijn commentaar neutraal. Metselbedrijf dicht ALPHEN AAN DEN RIJN, 5-4. Het metselbedrijf Heruer in Alphen aan den Rijn, dat al geruime tijd in fi nanciële moeilijkheden verkeerde, heeft maandagmorgen de circa veer tig werknemers ontslag aangezegd. Het ziet er naar uit dat de mensen spoedig elders werk kunnen krijgen. aan toe: „Wij willen hier geen twee de Vietnam. Het is allemaal aan het volk, daarover te beslissen". Hij sprak zich uit tegen wapenhulp en gewapende interyentie van buitenaf, en verklaarde dat hij het betreurde als zijn mensen naar India of andere landen waren gegaan om wapens te vragen: „Zij begrijpen niet de inter nationale implicaties daarvan". Olie bedreigt dolfijnen en vogels PERTH, 5-4. Een reusachtige olie vlek bedreigt de dolfijnen en de pin- guines en andere vogels op twee ei land-reservaten 45 km ten zuiden van de Australische stad Perth. Red dingsploegen proberen zoveel mo gelijk vogels te redden. Intussen worden monsters van de olie geno men om na te gaan waar de vlek vandaag kan komen. SAIGON, 6-4. Een groep van on geveer 300 Zuidvietnamese comman do's - de tot de eerste infanteriedi visie behorende keurtroepen de „Zwarte Panters" (Hac Bao), zijn dinsdagmorgen in alle vroegte een aanval begonnen op de Ho Tsji Minh weg. Zij waren naar Laos overgevlo gen met 25 Amerikaanse helicopters. Om veiligheidsredenen kon men in Saigon nog geen nadere mededelin gen doen. Emigratie Surinamers naar Nederland PARAMARIBO, 5-4. Het emigra tie-overschot van Surinamers naar Nederland heeft het vorig jaar on geveer 5400 personen bedragen. In 1969, een jaar van politieke rust in Suriname, was dat aantal slechts 1500. Van 1966 tot 1970 vertrokken ongeveer 15.000 Surinamers meer naar Nederland dan omgekeerd. Nu de winter in Nederland achter de rug is, neemt het aantal reizigers naar het moederland beduidend toe. Voor de loketten van de belasting dienst in Paramaribo staan dage lijks lange rijen mensen voor een vertrekstempel. Iedere dag verstrekt deze dienst zo'n 400 a 500 vertrek brief] es. Invalide man dreigt met zelfmoord METZ, 5-4. De 33-jarige invalide Denis Job uit de Lotharingse ge meente Causance-les-Forges heeft maandag doen weten, dat hij zich dood zal schieten, zodra dinsdag het klokkengelui voor de begrafenis van zijn vrouw begint. Job heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn vrouw met een jachtgeweer doodgeschoten en zich daarna met zijn twaalf kinderen in zijn woning, een verlaten spoorweg station, verschanst. Job heeft evenwel inmiddels zes van zijn kinderen vrijgelaten. Hij heeft er nu nog zes bij zich. Werkstuk kritische artsen DEN HAAG, 5-4. De medische kerngroep van vijf kritische artsen hebben maandag in het internatio naal perscentrum Nieuwspoort een collectief werkstuk gepresenteerd als noodzakelijk geachte informatie aan de jeugd en ouderen. Zij zijn ervan overtuigd, dat het gebruik van drugs in de westerse maatschappij zo'n grote omvang Jeugd sloeg eendjes dood VENLO, 5-4. De afdeling Venlo van de Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft de hulp van de po litie ingeroepen nadat gebleken was, dat de jonge eendjes, die nabij het stadscentrum in de Rijnbeek zwem men, worden doodgeslagen. Op vrije middagen en na school tijd opereren jongens voorzien van een stok, langs de beek om de jonge eendjes in het water dood te knup pelen. Ook een moedei-eend, die met haar kroost in de beek zwom, werd op deze ergerlijke wijze doodgeslagen. Enkele manaden geleden zijn in deze beek enkele eenden met een kata pult doodgeschoten. TWEEDE KAMER Kleuters niet toegelaten op kleuterschool? DEN HAAG, 6-4. Het Kamerlid C. Laban (P.v.d.A.) heeft staatssecreta ris mi\ J. H. Grosheide van onder wijs schriftelijk gevraagd of hij kan bevestigen, dat zes kleuters uit de buurtschap Achterdijk in de gemeen te Kedichem niet zijn toegelaten tot de christelijke kleuterschool te Leer broek, omdat de ouders niet wilden verklaren dat zij hun kinderen te zij ner tijd ook naar de christelijke la gere school zullen zenden. Als dit zo is, wil het Kamerlid weten aan welk wettelijk voorschrift het schoolbestuur dan de bevoegd heid meent te kunnen ontlenen om voor toelating van kinderen tot een uit de algemene middelen bekostigde school deze voorwaarde te kunnen stellen. Die voorwaarde aldusde heer Laban, betekent in feite een beper king van de in ons land bestaande vrije schoolkeuze voor de ouders. School en gezin DEN HAAG. 5-4. Dr nationale ouderavond, die in november vorig jaar in het kader van het interna tionale jaar voor het onderwijs in ons land is gehouden, heeft de aanzet opgeleverd voor een nieuw soort ouderavond. De nationale ouderavond heeft gewerkt als een stoot tot con tact over school, onderwijs en opvoe ding tussen school en gezin. heeft aangenomen, dat de werking van deze stoffen aan iedereen moet wórden duidelijk gemaakt. Het is een boekwerk geworden „Jeugd on der drug", gebaseerd op de resulta ten van wetenschappelijk onderzoek, dat over de gehele wereld werd ver richt en waarin ook bijdragen over kunst en authentieke interviews en discussies werden opgenomen. Zij zijn tot onder meer de conclusie ge komen, dat druggebruik zonder me dische indicatie een ernstige bedrei ging vormt voor de individuele mens voor de gehele samenleving en voor de totale cultuur. LIMA, 5-4. Hevige jregenval heeft de afgelopen dagen in Peru veertien mensenlevens geëist en talrijke ge wonden. Bij een aardverschuiving in Cajamarca, in het noorden van het land, kwamen zes mensen om het leven en werden er zeven gewond. In Cuzco verloren acht mensen het leven toen een vrachtauto weggleed van een door regenwater ondermijn de weg. Ongelukken floor mist DEN HAAG, 5-4. Tussen Bodegra ven en Vleuten de Meern op de au tosnelweg Den Haag-Utrecht hebben zich maandagmorgen circa 20 auto ongelukken voorgedaan als gevolg van een dichte mist. De ziekenwagen hoefde niet uit te rukken: er waren geen gewonden. Wel was er sprake van een grote materiele schade. Als gevolg van de verkeers ongelukken vormde zich in de rich ting Den Haag een file van 5 km en in de richting Utrëcht een van 8 km. GENEVE. 5-4. De wereldgezond heidsorganisatie heeft maandag be kend gemaakt dat het aantal geval len van suikerziekte overal toeneemt en dat het sterftecijfer als gevolg van deze ziekte nu twee- en soms zelfs driemaal zo hoog is als tien jaar geleden. De stijging wordt in hoofdzaak toegeschreven aan de ho gere levensstandaard, de eetgewoon ten, de hogere leeftijd die gemiddeld bereikt wordt, het vaker voorkomen van deze ziekte in de tweede levens helft en de verbeterde opsporings methodes. Toch, aldus de wereldge zondheidsorganisatie, zijn er vele gevallen die niet geconstateerd wor den. in het bijzonder bij mensen bo- v/pn de 40 die teveel wogen. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's t f De een bouwt een schip, de ander jaagt het op de klippen. Engelse bergbeklimmer omgekomen INVERNESS, 5-4. Tijdens de be- klimming van een berg in de Schotse hoogvlakten is een Engelsman omge komen. Twee metgezellen, onder wie een jongen van 13 jaar, werden zwaar gewond. De drie mannen die met een touw aan elkaar vast waren gebonden, maakten een val van 230 meter langs een steile rotswand van de 1230 meter hoge Creag Meagaigh berg bij Inverness. Reddingsploegen, die met zware regenval te kampen hadden, brach ten de twee overlevenden maandag naar een ziekenhuis. Mail overleden na val door glazen wand AMSTERDAM, 5-4. In het zieken huis van de Vrije Universiteit in Amsterdam is afgelopen zondag de 24-jarige F. J. Versluis aan de verwondingen overleden, die hij vo rige week donderdag had opgelopen bij een val door een glazen wand. De heer Versluis liep in een win kel op het Gelderlandplein in Am- sterdam-Buitenveldert dwars door een glazen wand midden in de win kel. Hierbij kreeg hij een slagaderlij ke bloeding aan de lies en diverse hoofdwonden. AMMAN. In de nacht van maan dag op dinsdag is in de Jordaanse hoofdstad Amman twee uur lang ge schoten met zware mitrailleurs en kanonnen. Het is niet bekend of er doden ztfn gevallen. Zowel de Jor daanse autoriteiten als de leider van het Palestijnse verzet hebben er geen verklaring voor gegeven. DUBLIN. Het Eurovisie Songfestival 1971 werd gewonnen door de Franse zangeres Severine, die voor Monaco uitkwam. Hier is zij gefotografeerd v de strijd, samen met de winnares van vorig jaaar, Dana. Verwachting tot woensdagavond: Nu en dan zon Verspreide opklaringen, maar ook plaatselijk een bui; vannacht hier en daar mist; weinig wind; minimum temperaturen ongeveer 5 graden, maxima morgen van 8 graden in het noordwesten tot omstreeks 13 graden in het zuidoosten van het land. Voor donderdag: Aantal uren zon: 4 tot 10. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: GO procent. ZON- EN MAANSTANDEN 7 april. Zon op 6.03, onder 19.23. Maan op 16.04, onder 14.53. 8 april. Zon op 6.01, onder 19.24. Maan op 17.14, onder 5.03. Volle maan: 10 april (21.10). HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-4. Het K.N.M.I. deelt dag vooral in het binnenland tot mede: Hoewel de temperaturen over- rond vijftien graden kunnen oplopen, wil het met het voorjaar toch nog niet erg vlotten. De in west en mid den Europa aanwezige lucht is voch tig en onstabiel, zodat er buien en regen in voorkomen, en ook uitge strekte gebieden met mist. Daarbij komt dat in de kuststreken de afkoe lende invloed vn het koude zeewater duidelijk merkbaar is. Het voor ons land belangrijkste druksysteem is een ondiepe depres sie boven Polen, die weinig van plaats verandert, en de wind boven onze' omgeving uit noordelijke rich tingen doet waaien, zodat in het noorden van het land de temperatu ren nog aan de lage kant blijven met maar weinig kans op zon. In het zuidoosten zullen de weersomstan digheden in het algemeen wat gun stiger zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1