Kies bij een van onze 2900 vestigingen de spaarvorm die bij n past.. Raiffeisenbank fZi Boerenleenbank Verrassende winsten en verliezen BLIK DOOR HET WERELD ARAM EN DE GULDEN STEEN Jacht- en visboothavens in Zeeland Pnj zen melk en melkprodukten hoger Inenting tegen kinderverlamming Sparendat is niet zomaar geld opzij leggen. Dat is de juiste manier van sparen vinden. Dan kunt u het beste naar de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank gaan. Daar vindt u keuze uit liefst 8 spaarvormen. Enwenemenergraagdetijdvooromsamenmetu tot een gged advies té komen. We hebben 2900 vestigingen, dus we zijn vast en zeker ook bij u in de buurt. Welkoml de bank voor iedereen 2900 vestigingen Een door het Algemeen Dagblad gepubliceerde verkiezings-enquête, gehouden in de tweede helft van fe bruari, gaf o.a. te zien dat de hui dige regeringscoalitie in de nieuwe Tweede Kamer juist geen meerder heid zou behalen. Ze zou komen op 74 van de 150 zetels (nu 83). Maar minstens zo verrassend is, dat de daartegenovergestelde alternatieve coalitie van P.v.d.A., D '66 en P.P.R. op geen stukken na tot een meerder heid zou komen. Die zou het niet verder brengen dan 46 zetels. Welis waar een grote winst, verdubbeling zelfs, voor D '66, van 7 op 14 zetels, maar een enkele zetel voor-de P.P.R. - nu 3 afgescheidenen van de K.V.P. - en een flink verlies voor de P.v.d. A. van 37 naar 32 zetels. Groter nog zou het verlies zijn voor de K.V.P.die van 42 - maar daar zijn er al drie van afgescheiden (P. P.R.) - naar 35 zou gaan, maar dan toch de grootste partij blijft. De op zienbarendste verrassing van deze enquête is zeker wel, dat de nieuwe partij DS '70 al direct met 14 zetels uit de bus zou komen. Dat is zelfs beduidend meer dan de grootste op timisten in dié partij zelf in hun hoofd hadden! Aan de hand van deze uitslag zou een minderheidsregering, waartoe eventueel de zg. progressieve combi natie van D '66, P.v.d.A. - P.P.R. zou willen overgaan, geen schijn van kans hebben. Daar zou het verschil in zeteltal te groot voor zijn. Zelfs als men D '70 tot samenwerking zou kunnen verleiden, zou die combina tie met 60 zetels nog te klein blijven voor een minderheidsregering. Dan zou de huidige regeringscoalitie dat beter kunnen aandurven, omdat zij vaak nog op medewerking zou kun nen rekenen van bv. de S.G.P. en G. P.V., die samen nog op 5 zetels zou den komen. Anderzijds is het opvallenddat hoewel de huidige coalitiepartners in zetelaantal beduidend achteruit zou den gaan en de meerderheid zou ver liezen, toch de meerderheid van de ondervraagden, 62 pet. min of meer tevreden is over het beleid van het kabinet De Jong en deze premier zelfs weer als de meest populaire voor deze funktie wordt aangewe zen, door liefst 21 pet. Waarna vol gen Luns en Biesheuvel. Men zou toch zeggen: dan klopt er iets niet in de stembepaling. Waar de reeds samengaande con fessionele partijen in ieder geval dus wel tgt de regeringspartners zullen gaan behoren, kunnen zij, volgens deze uitslag, alleen een behoorlijke meerderheidsregering vormen indien bv. ook DS '70 tot de coalitie zou toetreden. Dan- moet' er over ew-weer wel wat water in de wijn worden gedaan, maar zo'n coalitie lijkt zeker niet onmogelijk. In ieder geval neemt DS '70 volgens deze uitslag niet de wip-positie in, die men haar wel toe denkt. Ook met deze partij is im mers een zg. progressieve coalitie vrijwel niet mogelijk, leidt althans niet tot een meerderheid. Het is echter wel begrijpelijk, dat de confessionele groepering ook met de V.V.D. nog' niet vooraf tot een re geerakkoord wilde komen. Nu im mers houdt zij ook de weg open naar samenwerking met DS '70 en verge makkelijkt dit de waarschijnlijk te verwachten onderhandelingen daar mee voor een kabinetsvorming. Nu is, zowel hier als in andere landen, reeds gebleken, dat men aan een kiezersonderzoek als dit nog niet al te veel waarde moet hechten. In de laatste weken vóór de verkiezing kunnen er nog vele fluktuaties on der de kiezers plaatsvinden. In de tweede plaats hebben enquêtes als deze al eens meer een opmerkelijk verschil met de werkelijke uitslag getoond. Vogel uit Arnhem gevonden in Ghana CAPE COAST, 3-4. Een schooljon gen in de Ghanese plaats Cape Coast heeft een trekvogel gevangen, die om de poot een ringetje droeg met het opschrift „Arnhem vt. K 399443" De vogel krijgt onderdak in de die rentuin van de plaatselijke universi teit. Aanmelding fusies bij de overheid DEN HAAG, 3-4. De ministerraad is akkoord gegaan met het advies van de sociaal-economische raad om in de bestaande fusiegedragsregels bepalingen op te nemen tot tijdige melding van fusieprojecten bij de overheid. BURGERLIJKE STAND GEMEENTE WESTERSCHOUWEN Geboren. 4. Véronique, d. van H. A. van Felius en A. J. Krijger (Burgh); 6. Bartel, z. van C. Looij- aard en J. J. van Dongen (Haam stede); 6. Carolien Alicja, d. van J. Faber en D. M. Scholten (Seroosker- ke, geb. te Zierikzee); 16. Andrea Maria Cornelia, d. van J. A. van den Broeke en P. C. Joosse (Haamstede). Gehuwd: 19. Johannes Cornelis Hogendoorn, 30 jr. en Sara Lena Maatje Veerhoek, 22 jr. (beiden Re- nesse); 19. Frank van Baaien, 23 jr. en Gerda Adriana Albrecht, 22 jr. (Den Heider-Katwijk). Overleden: 1. Martina Anna Dale bout, 75 jr., geh. met C. J. Boot (Noordwelle, overl. te Zierikzee); 5. Marinus Klaas Daane, 77 jr., wedn. v. J. de Nooijer (Haamstede, overl. té Vlissingen); 11. Adriaan Tonis den Boer, 50 jr. (Haamstede, overl. te Middelburg); 27. Cornelius Kesteloo, 82 jr., wed. van L. J. Berman (Haam stede); 28. Anna Cornelia van der Werf, 84 jr., wed. van A. Hanse (Haamstede); 29. Leendert de Ruiter, 73 jr., geh. m. A. N. Westenbrugge (Renesse); 28. Jan van Antwerpen, 61 jr., geh. m. B. J. P. Gaanderse (Se- rooskerke, overl. te Zierikzee). Vertrokken: 1. D. J. de Rijke (Se- rooskerke) naar Zweeloo; 1. mej. M. H. Barendse (Burgh) naar Alkmaar; 2. M. Dijkgraaf (Noordwelle) naar Rilland-Bath; 2. A. J. Strasek en gezin (Renesse) naar Nijmegen; 3. P. A. van den Hoek (Renesse) naar Utrecht; 3. D. J. Wiilemsen (Haam stede) naar Goes; 8. mej. C. L. Gle- rum (Burgh) naar Heemstede; 8. mej. P. C. den Boer (Haamstede) naar Rotterdam; 8. H. W. Remmers en echtg. (Noordwelle) naar Rotter dam; 10. mej. S. P. van der Werf (Haamstede) naar Rilland-Bath; 18. mej. C. E. Cramer (Renesse) naar Zierikzee; 30. W. C. Pierik (Haam stede) naar Vlissingen. Aantal inwoners per 1 april 197iï 4302. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk" Beroepen te Neeriangbroek A. Baars, Papendrecht; te Lunteren: B. M. Meijndert, Woudenberg. Aangenomen naar Hilversum als predikante voor bijzondere werk zaamheden (ten bate van het bejaar- denwerk) mej. J. H. Meijer, kandida te te Amersfoort. Bedankt voor Klazienaveen D. W. Koelman, Geldermalsen. Geref. Kerken Beroepen te Axel: H: Vollmuller, 's-Gravenmoer. Geref. Gemeenten Beroepen te. Almelo: C. de Ridder, Nunspeet; te H. I. Ambacht: L. Huis man, Vlaardingen. Bedankt voor Bodegraven: Chr. v. d. Poel, Yerseke; voor West-Kapelle: L. Hoogerland, Werkendam. Tweetal te Capelle aan de IJssel: L. Blok, Beekbergen en J. van Haa- ren, Amersfoort. nOud-Gereformeerde Gemeente Bruinisse: Donderdagavond 8 april 7.30 uur, ds. L. Gebraad, (bevestiging lidmaten). MARKTBERICHTEN De eierveilingen Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld Aanvoer 1.698.557 stuks, stemming redelijk. Prijzen (per 100 stuks): eie ren van 51-52 gram f 10,35-1060; 56-57 f 12,10-12,70; 61-62 f 12,70- 13,70; 66-67 f 12,90-13,60. Eierveiling Barneyeld Aanvoer 1.211.363 stuks, stemming redelijk. Prijzen (per 100 stuks): eie ren van 51-52 gram f 10,79-11,21; 56-57 f 12,58-13,19; 61-62 f 13,32- 13,64; 66-67 f 13,41-13,57. Eiermarkt Barneveld Aanvoer ca. 2.100.000 stuks, han del matig. Eieren van 50-58 gram f 10,85-13,40 per 100 stuks, kg-prijs f 2,17-2,31; eieren van 59-64 gram f 13,55-13,95 per 100 stuks, kg-prijs f 2,30-2,18; eieren van 65-69 gram f 14,00-14,30; kg-prijs f 2,15-2,07; wit te eieren 50 tot 75 cent per 100 stuks lager. 46. Hevig geschrokkén staarde Aram het meisje na. Door geen enkel teken had zij blijk gegeven hem te herkennen. Zwijgend en strak voor zich uitziend was zij langs hem heen gelopen en in haar ogen had Aram dezelfde zielloze uitdrukking gezien, welke hij ook bij de aapmensen had waar genomen. Een wurgend gevoel van angst hield hem een ogenblik gevangen. Hij had een somber voorgevoel van een gevaar, groter dan ooit een menselijk brein voor mogelijk had gehouden. Doch even later vermaande hij zich. Hij maakte een bewe ging alsof hij Tamuhia achterna wilde snellen, doch meteen bedacht hij zich. Wat zou hij kunnen uitrichten alleen tegen alle krijgers en hoogwaardigheidsbekleders die haar omringden cn in een omgeving welke hem onbekend was en waar iedere stap die hij deed een onzekere zou zijn? Neen. eerst en voor alles moest hij het geheim van deze tempel oplossen. Want dat zij een ver schrikkelijk en gruwelijk geheim verborg, was zekervoor de jonge krijger. Vastberaden liep Aram verder de don kere gang in. Zijn weg voerde hem langs trappen en gangen, slechts hier en daar flauw verlicht door een flakkerende flam bouw. Steeds hoger klom hij. zonder een levend wezen te bemerken. Spookachtig klonk het holle geluid van zijn voetstappen door de hoge gewelven en menigmaal be kroop hem de lust terug te keren en ijlings het daglicht op te zoeken. Doch plotseling werd zijn oor getroffen door een zacht zoemend geluid. Vóór hem lag een brede trap en toen hij die enkele treden had beklommen, bleef hij als ver lamd staan staren naar hef. zonderlinge schouwspel voor hem. Belangrijke ontdekkingen in zonnestelsel WASHINGTON, 3-4. Twee Amerikaanse en een Franse geleerde hebben meegedeeld dat twee belangrijke ontdekkingen in ons zon nestelsel zijn gedaan door kunstmanen, namelijk het waaien van een „interstellaire tvaterstofwind" van hoge temperatuur en het feit dat kometen over miljoenen kilometer door een eveneens uit wa- tersof bestaande wolk zijn omhuld. De ontdekkingen zijn gedaan door de Amerikaanse kunstmanen „Ogo-5" en „Oao-2". De interstellaire „wind" kan beter een storm genoemd worden, want de snelheid is ongeveer 16.000 km per uur. Hij schijnt te ko men uit de richting van de sterrenbeelden Schorpioen en Schutter en zich langs het vlak van de ecliptica naar het sterrebeeld Stier te bewegen. De temperatuur is ongeveer 5000 graden Celsius. ZIERIKZEE, 3-4. Vorige week ver scheen een brochure „Jachthavens en visboothavens in Zeeland", een uitgave van de provinciale raad voor de recreatie in Zeeland. In het boek je wordt een inventarisatie gegeven van jachthavens en visboothavens in Zeeland en een overzicht van de ont wikkeling sinds 1960. Bovendien wordt melding gemaakt van de uit breidingsmogelijkheden van de be staande havens. Medegedeeld wordt dat in Zeeland het aantal jachthavens de laatste tien jaar sterk is toegenomen. In 1960 had Zeeland de watersporters 330 ligplaatsen te bieden in 1965 wa ren het er 1554, in 1968 reeds 2912 en in 1970 werH een aantal bereikt van 3565. Het Veerse meer bezit 'thans bijna de helft van het totale bestand. Uit de (vele) verstrekte cijfers blijkt o.a. dat het aantal ligplaatsen in het watersportgebied Grevelingen in 1970 183 bedroeg, in 1969 182 en in 1968 75. Aantal ligplaatsen gebied Oosterschelde in 1970 588, in '69 532, in '68 523, in '65 172 en in '60 65. In het Grevelingenbekken en in de Oosterschelde worden nagenoeg alle ligplaatsen vast verhuurd. Het Veer se meer heeft daarentegen nog veel ruimte .beschikbaar. Het vorige jaar waren er circa 460 ligplaatsen vrij. De bestaande jachthavens in Zee land hebben een gezamenlijke uit breidingsmogelijkheid van 1022 lig plaatsen, waarvan 700 in het Veer havens kent. De haentjes met min der dan 25 ligplaatsen worden voor al door sportvissers aangedaan. Het totaal aantal specifieke aanleggele- genheden voor visboten bedraagt thans 215. Daarnaast vinden sport vissers ligplaats in de jachthavens, maar cijfermateriaal hierover is niet beschikbaar. DEN HAAG, 3-4. Met het oog op de verhoging van de EEG-pryzen in de zuivelsector heeft de minister van economische zaken er zyn goedkeu ring aan gehecht dat deze kostenstij ging van 2,3 cent per liter met in gang van heden 5 april voor een groot deel in de consumptiemelkprij- zen wordt doorberekend. Daarnaast mogen een aantal kos tenstijgingen bij de melkhandel in de prijzen tot uitdrukking worden ge bracht. Pas in het najaar zal-het res terende deel van de EEG-kostenstij- ging in de consumptiemelkprijzen worden doorberekend, zo deelt het ministerie van economische zaken mede. Dit betekent dat per 5 april dc prijzen voor melk met 2 cent per hele liter mochten worden verhoogd bij verpakking van melk in eenhed- den van minder dan 1 liter is der halve geen verhoging toegestaan. Voor melkprodukten is in ver band met hogere kostenstijgingen bij de bereiding daarvan een prijsver hoging van 3 cent per hele liter cn 1 cent per halve liter toegestaan. Voorts is uit een onderzoek gebleken dat het gerechtvaardigd is. voor melk in kartonverpakking van 1 li ter, een extra prijsverhoging van 1 cent toe te staan. Gemeente Zierikzee Zoals u bekend zal zijn wordt er in deze gemeente elke eerste woensdag van de maand in het wijkgebouw van het Groene Kruis, Jannowekken 10, gele genheid gegeven om kinderen kosteloos te laten inenten tegen DKTP, DTP en Pokken. Ik verheug mij er over te hebben vernomen dat met name het aantal tegen polio gevaccineerde kinderen voor Zierikzee zécr gunst'.g is te noemen. Juist dc laatste weken is wederom gebleken hoe gevaarlijk deze ziekte zich openbaart en dat een polio-epidemie in korte tijd veel slachtoffers maakt Met nadruk wil ik al degenen die om de een of andere reden hun kinderen nimmer of onvolledig hebben laten inenten, dringend verzoeken dit alsnog ernstig te overwegen. Voor één of meerdere injecties komen in aanmerking alle zojuist bedoelde personen in de leeftijd lot 18 jaar. Tk wek u derhalve op van bovengenoemde gelegenheid gebruik te maken en een daad te stellen tot heil van uw kind, u zelf en uw naaste. Zierikzee. april 1971 I>e burgemeester van Zierikzee, TH. II. DE MEESTER t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 5