DEN HARTOG N.V. BOUWDE 1.000 WONINGEN IN REGIO Stichting Zeeuws Studiefonds „Flitsen" uit het buitenland Fransman houdt elf kinderen in gijzeling Parijse jongen met eigen toestemming „ontvoerd" „Nieuw Leven" te Ouwerkerk na m afscheid van voorzitter J. Boot ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 5 april 1971 Nr. 20854 Plechtigheid te Zierikzee ZIEKIKZEE, 2-4. Den Hartog N.V. bouwde op Schou- weu-Duivelaud duizend woningen, waarvan 450 te Zierikzee en 550 in andere gemeenten in de regio. Het 1000ste „viel" te Zierikzee. Het werd het nieuwe (erker) pand Keeten straat 21 en de toekomstige bewoners worden de heer en mevr. H. Geleijnse- Sleeuwenhoek, die van de binnenstad naar West trekken. De „duizendste was voor het bouwbedrijf aanleiding vrijdag j.l. een feestelijke plechtigheidje op touw te zetten, waarby niet alleen talrijke mensen „uit de bouw", maar ook vele autoriteiten aanwezig waren, die toeschouwden toen de voorzitter van „Beter Wonen" (de opdrachtgever) de heer J. Coumou een reusachtige kar tonnen sleutel (met „all in" de echte huissleutel) overhandigde en mevr. Ge- leijnse met een voorjaarsruiker bedacht. De voorzitter van „Beter Wonende heer J. Coumou (l.) tijdens zijn toe spraak in de Keetenstraat. Rechts de heer P. A. den Hartog Dit licht zonbeschenen, maar toch nog fris buitengebeuren speelde zich af voor het huis in de Keetenstraat, onmiddellijk waarop de aanwezigen, die met twee bussen naar plan-West waren gebracht, het huis binnen vluchtten om te kunnen constateren dat de huizen van ditsoort drie slaapkamers hebben en een badka mer boven. Twee beneden heel rui me kamers, een gang met open trap en een keuken met bijkeuken; een handig type woning, waarvan ook een nog royalere uitvoering bestaat (vier slaapkamers, twee toilets en garage). Sleutelceremonie „Ik hoop dat nog vele huizen na deze duizendste zullen volgen en wens de bewoners veel plezier in deze woning", aldus de heer Cou mou, voordat hij zijn sleutelaet op voerde, mede tegenover de directeur van de N.V. de heer P. A. den Har tog en de andere directieleden en bedrijfsgenoten. Zijn woorden bleken inleiding op een pittige spraakwaterval, die kort nadien neerviel in de restaurant ruimte van „Mondragon", waar een gul glas de vreugde weerspiegelde van het bouwbedrijf en de inhoud de toch nog voorjaarskille botten weer gezwind op temperatuur bracht. Aandacht waard „Is de oplevering van de duizend ste woning in een periode van tien jaar de moeite waard om aandacht aan te schenken", vroeg de heer Den Hartog zich af. Óm velerlei redenen niet - zo meende hij - maar wel als men deze duizendste ziet als bewijs van hetgeen een goede samenwer king vermag. Het is uiteraard ook belangrijk, omdat 1000 gezinnen door betere be woning gelukkig of gelukkiger wer den. De directeur bezweek een beetje voor de verleiding een handvol bouwproblematiek in de bijeen komst neer te leggen. Facetten daar van zijn: lage toetsingsnormen, vaste grondprijs en architectenhonora rium; de kosten van toezicht en het renteverlies zijn afhankelijk van de bouwtijd. „Wat overblijft van de to taal aanvaardbare stichtingskosten is voor de aannemer", schertste hij met een ondertoon van ernst. Het werd allemaal wat badinerend ge zegd, maar het werd toch gezegd, waarna een brokje historie werd op gehaald. De bouW van 1000 wonin gen, ging van start met de eerste 29 te Zierikzee, waarvan op oudejaars dag 1961 opdracht werd verkregen van „Beter Wonen". In de overeen komstige periode van toen tot nu werden elders in het land plm. 3000 woningen opgeleverd. Gezamenlyk In het kader van het bouwend be zig zijn, vond de heer Den Hartog het streven om gezamenlijk iets mPJ5 goeds tot stand te brengen belang rijk, met als doel een financieel haalbaar produkt, dat goed bewoon baar blijft. Zich richtend tot de familie Ge- leijnse: het is beter te spreken van huis dan van woning, want mijn huis - hoe klein ook - is mijn kas teel. „Daar ben ik baas; daar voel ik mij heer en meester". Als stoffe lijke herinnering aan deze dag bood de heer Den Hartog de nieuwe be woner daarop een fototoestel aan. Wonen vroeger De heer-Coumou gaf een schets van het wonen te Zierikzee in de loop der tijden, gaande van de Gil- dewoninkjes, via heel simpele hui zen (kamertje, keukentje, gangetje met geteerde muurtjes) naar het (weer) bouwen en wonen in West. „Merkwaardig was in het verleden juist de middelpunts verplaatsing van west naar oost en nu gaat het juist weer andersom". Er komt daar ook op het punt van aankleding wel iets goeds, al eist de natuur zes jaar daarvoor. De heer Coumou tipte - inhakend op opmerkingen van de heer Den Hartog - nog even het prijsprobleem aan,'maar de sfeer was intussen te ontspannen om diep in de bouwpro blematiek te duiken. Het liep uit op een geestrijk geschenk voor het be drijf. De familie Geleijnse kreeg een slagroomtaart toegezegd. Synthese Burgemeester De Meester was nogal geschrokken van de prijsperi- kelen en schertste: „het tweede glas sherry smaakte me al niet meer", een bon mot, die goed viel. Daarna serieus: „ik hoop dat het zal komen tot een synthese tussen de oude stad en de nieuwe wijken". De heer De Meester wilde zich echter niet uit sluitend vastleggen op de nieuw bouw buiten de wallen; hopelijk zul len in de binnenstad ook zoveel mo gelijk partikuliere woningen worden opgeknapt. Verheugend is dat in West vol doende woonstroken komen, waar door de idee wordt gewekt in de stad te wonen en toch buiten. Tenslotte sprak hij de hoop uit dat de West-mensen" zich geheel met Zierikzee verbonden zullen voelen. „Mogen de volgende 1000 woningen spoedig volgen", zo besloot hij. Nadien gebruikten de genodigden op de bovenzaal een koud buffet en was het zoveelste bouwplechtigheid- je ten einde. Zonder theatrale over wegingen, dacht men toch: „een stad die leeft, bouwt aah zijn toekomst". DODELIJKE ONGELUKKEN DEN HAAG. Zondagmorgen is de vierjarige Manolito M. G. op weg naar het academisch ziekenhuis in Utrecht overleden nadat hij ernstig gewond was geraakt bij een onge luk met een door zijn moeder be stuurde auto. De moeder van de kleuter, afkom stig uit Oisterwijk, en één der ande re passagiers zijn met ernstige ver wondingen opgenomen in het aca demisch ziekenhuis in Utrecht. AMSTERDAM. De 74-jarige bromfietser G. Smits uit de hoofd stad is op het kruispunt Sumatra- straat-Molukkenstraat in Amster dam-Oost om het leven gekomen, toen hij met zijn bromfiets op een kruispunt een passerende auto geen voorrang verleende. Hij botste tegen de auto aan en werd op slag gedood. DEN HAAG. In het Diakonessen- huis in Leeuwarden is overleden de 21-jarige A. S. uit Oenkerk die ern stig gewond was geraakt nadat de door hem bestuurde auto op de Rijksweg van Drechten naar Harde- garijp was geslipt en tegen een boom was terechtgekomen. De oorzaak van het slippen van de auto is niet bekend. AKEN. In een ziekenhuis in Bar- denberg, bij Aken, zijn twee jonge Nederlanders overleden aan de ver wondingen die ze daags tevoren bij een verkeersongeluk hadden opge lopen. De Westduitse politie geeft hun namen op als de gebroeders De Liege uit Kerkrade, 18 en 20 jaar oud. APELDOORN. Op de Zwolseweg in Apeldoorn is het 5-jarige Turkse jongetje Ilham Ylmaz bij het spelen door een auto aangereden. Het kind was op slag dood. SINT-ANTONIS. De 8-jarige Wil ly Bontrup uit Sint-Antonis bij Box meer is bij zijn huis door een auto overreden. Hij was op slag dood. De jongen wilde ploseling de weg over steken. ZEVENAAR. De 23-jarige H. Vaar- wijk uit Zeddam is in het ziekenhuis te Zevenaar overleden aan de gevol gen van een verkeersongeluk. De heer Vaarwijk is tb Babberich in een bocht met hoge snelheid met zijn auto over de kop geslagen. SCHIJNDEL. De 37-jarige mevr. H. M. van Cuijk-van Doorn uit Mill, moeder van twee kinderen, is vorige week in het ziekenhuis te Boxmeer overleden. Zij was op 18 december 1970 bij een autobotsing op de pro vinciale weg Grave-Boxmeer bij Mill gewond. HELMOND. Op de Deurnseweg in Helmond is de 25-jarige bromfiets- bestuurder A. Verhees uit Mierlo- Hout tegen een bermpaaltje gereden. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij op slag overleed. MEDEMBLIK. In zijn woonplaats is de 4-jarige Christian Breg uit Me- demblik bij het oversteken aangere den. Het jongetje overleed ter plaat se. STADSKANAAL. In het Groning se Alteveer is op de Beumeesweg de 17-jarige bromfietser H. Z. Buurke uit Winschoten door onverklaarbare oorzaak met zijn bromfiets tegen een boom gebotst. Hij was op slag dood. JISP. Bij Jisp is op de Kanaaldijk door onbekende oorzaak een perso nenauto van de weg geraakt en te gen de muur van een sluis gereden. De bestuurder, de 18-jarige C. de Jong uit Kwadijk, was op slag dood. WEZEP. De 22-jarige H. S. uit Oi- debroek is zondagmorgen op de Landhuisweg in Wezep met zijn auto uit de bocht gevlogen en tegen een boo mgereden. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis in Zwolle is hij overleden. NEW YORK. Ongeveer 250 gevan genen in New York hebben twee van de drie etages van de federale ge vangenis bezet en twee bewakers in gijzeling genomen. De opstandelin gen zijn volgens de politie ongewa pend, HOUSTON. Een groep rijke Ame rikaanse burgers zoekt naar moge lijkheden om extra vluchten naar de maan, waarbij de overtollige Apollo- ruimtevluchten zouden kunnen wor den gebruikt te financieren. Dat is in Houston vernomen. CAIRO. Egypte en Jordanië zijn het eens geworden over de noodzaak van een Arabische topconferentie over de moeilijkheden met de Pales tijnse commando's in Jordanië. Beide landen verschillen echter nog van mening op welk niveau een dergelij ke conferentie moet worden gehou den. DJAKARTA. De Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, Adam Malik, doet alle mogelijke moeite om de betrekkingen met de Chinese volksrepubliek te normaliseren. Dit berichtten de bladen in Djakarta. Programma voor 1971 is gereed OUWERKERK, 2-4. De leden van de muziekvereniging „Nieuw Leven" te Ouwerkerk vergaderden in zaal Vijverberg onder voorzitterschap van de heer J. Boot, die vele aktivi- tciten in het afgelopen jaar memo reerde, gedccltelyk in goede samen werking met de harmonie „Crescen do" uit Drcischor. Het jaarverslag 1970-'71 is als volgt: 6 juni: medewerking samen met „Crescendo" aan het festival te Schuddbeurs; 13 juni: gezamenlijk concert te Bruinisse; 18 juni: bin nenhalen van de Avondvierdaagse; 27 juni: concert te Dreischor; 4 juli: concert te Ouwerkerk; 13 juli: con cert te Noordgouwe in het „De Roos huis"; 17 juli: concert op de camping gevolgd door lampionoptochl en kampvuur; 25 juli: concert tc Zon- ncmaire; 31 juli: wederom concert op de camping met lampionoptocht en kampvuur, na afloop hiervan te vens serenade bij de familie Pankow 6 augustus: medewerking aan de lampionoptocht te Rencsse; 22 au gustus: concert op de tent door „Nut een Uitspanning" uit Zonncmaire. 29 augustus: concert te Yerseke: 20 november: serenade ter gelegenheid ZIERIKZEE, 5-4. De reeds eerder geconstateerde daling van het aantal aanvragen bij de Stichting Zeeuws Studiefonds heeft zich verder voort gezet in 1968/1969 en 1969/1970. Het aantal aanvragen, aldus wordt medegedeeld, verminderde van 270 voor het studiejaar 1967/'68 tot resp. 247 en 202 in 1968/*69 en '69/'70, of wel een terugval van 25 in twee jaar. Het aantal toekenningen daalde met een zelfde percentage, terwijl het verleende bedrag aan renteloze voorschotten in deze periode met 21,7 verminderde, waarbij dient te worden opgemerkt, dat tijdens de verslagperiode weer een stijging van het bedrag is waar te nemen. Sinds de oprichting van het fonds BAR-LE-DUC, Frankrijk, 4-4. In het Franse dorpje Cousances-les- Farges heerst grote spanning. Daar houdt een 33jarige invalide man, De- nis Job, voor de tweede dag, bewa pend met een pistool en een geweer, elf van zijn kinderen als gijzelaars vast. Nadat hij zatei'dag zijn vrouw had doodgeschoten, heeft de politie zijn huis, een buiten gebruik zijnd spoor wegstation, omsingeld, maar de man dreigde zijn kinderen te zullen doden als de politie zou naderen. De invalide heeft zondag zijn dochtertje van 18 maanden en zijn 12-jarige dochter in vrijheid gesteld, zaterdag stond hij zijn zuster' toe, van het huwelijk van de heer P. v. d. Weyde met mej. Smits; 19 decem ber: serenade bij het ere-lid, de heer C. B. Boogerd bij diens 80e ver jaardag; 26 februari: jaarlijkse uit voering. Inkomsten cn uitgaven De inkomsten hebben bedragen: contributie leden f 261,45, donateurs f 488,uitvoering 560,92, rente f 10.15, giften f 240.-, totaal f 1.560,52 De uitgaven waren: aanschaf en re paratie f 313,40, verteer f 379,50, uit voering f 336,39. huur dorpshuis f 125,—, K.N.F. f 103.85, maandblad f 19,14, dansmuziek f 70,43, diversen f 383.85, salaris f 520,—, totaal f 2.251.56, een achteruitgang dus van f 691,04. Het saldo 1969-'70 was f 3.922,81 cn dat van 1970-'71 f 3.231.77 met genoemde achteruit gang. De gemeente Duiveland zal f 500,meer subsidie verlenen. De heer J. Boot was aan de beurt van aftreden als bestuurslid en stel de zich niet meer beschikbaar voor de voorzittersfunktie. Na 31 jaar achtte hij de tijd gekomen, heen tc gaan en het werk aan een jongere kracht toe te vertrouwen. Als nieu we voorzitter koos de vergadering de heer J. B. Manni. In de kascommissie was de heer J. Stoutjesdijk aftredend en niet her kiesbaar. Zijn plaats zal worden in genomen door dc heer J. Boot, die in 1956 werd meer dan f 1.000.000, aan toelagen verstrekt, hetgeen in houdt dat per jaar gemiddeld ca. f 78.0000,werd uitgekeerd. Voor het m.b.o. en havo wordt mo menteel een tegemoetkoming ver leend van maximaal f 650,voor thuiswonende en f 1.600,voor uit wonende leerlingen met inbegrip van een bedrag maximaal f 200,voor boeken en leermiddelen. Overigens duiden de huidige om standigheden er op dat weer in stij gende mate een beroep van het Z.S.F. zal worden gedaan. Het feit, dat voor het studie jaar 1970/'71 reeds meer dan f 120.000,werd toegezegd aan 86 aanvragers duidt hier reeds op. zijn twaalfde kind, eefi jongetje van drie maanden, mee te nemen. Volgens zondagavond ontvangen inlichtingen heeft Dênis Job te ken nen gegeven, dat zijn 12-jarige doch tertje Denise terug moet komen voordat hij de andere gegijzelde kin deren zal vrijlaten. Hij had Denise slechts laten gaan om het dochtertje van 18 maanden, Sylvie, te begelei den. Daarna had zij terug moeten komen. De autoriteiten weigeren echter Denise te laten terugkeren naar de vader. Daarop zou de man boos ge worden zijn en besloten hebben geen van de kinderen in vrijheid te stel len. het eerste jaar als reserve zal optre den. De andere leden van de com missie zijn de heren J. L. Manni en P. S. Vijverberg. Vervolgens werden de activiteiten voor het aanstaande zomerseizoen vastgesteld als volgt: 29 mei: pink sterconcert te Dreischor; 12 juni: concert te Ouwerkerk; 10 juli: op de camping; 24 juli: concert te Drei schor; 14 augustus: op de camping en 4 september: concert te Dreischor. Nicuw-vaandel Tijdens de rondvraag kwam een klacht over het slecht kunnen ver staan op de uitvoering naar voren. Hoe hierin te voorzien is nog een open vraag. Verder werd nog uit voerig van gedachten gewisseld over het probleem: werving nieuwe leden zonder dat men tot een oplossing kwam. Het vaandel is versleten en niet meer te herstellen. Diverse mogelijk heden werden onder ogen gezien, om te trachten een nieuw vaandel te fi nancieren. Onder unanieme instemming werd op voorstel van de heer Dc Feyter de heer Boot tot ere-voorzzitter be noemd. Bij monde van de heer A. de Later werd hem namens alle aanwe zigen hartelijk dank gebracht voor het vele werk, door hem verricht gedurende tal van jaren. De heer Geleynse neemt de sleutels (een grote en een kleine) in ontvangst. (Foto's: „Beter Wonen"). Na moord op echtgenote DJAKARTA. Het Djakartaanse dagblad „Indonesia Raya" veront schuldigt zich vrijdag voor zijn be richt van donderdag dat de Oostpa- kistaanse leider sjeik Moedjiboer Rachman naar Djakarta gevlogen was om asiel te vragen in Indonesië. JOHANNESBURG. Uit een dia- mantslijperij in Johannesburg zijn diamanten ter waarde van ongeveer een miljoen gulden verdwenen. NEW YORK/GENEVE. Een V.N.- woordvoerder heeft in New York meegedeeld dat secretaris-generaal Thant de evacuatie van alle V.N.- personeel uit Oost-Pakistan heeft gemachtigd. TANANARIVE. President Tsira- nana van Malaggasie heeft meege deeld, dat dertig' mensen zijn omge komen bij de politieke strijd in het zuiden van het eiland Madagascar. TRIPOLI. Libië en de westerse oliemaatschappijen hebben een 5- jarige overeenkomst voor de olie prijzen gesloten. Dit heeft de Libi sche vice-premier, majoor Abdesa- Jallaud, bekendgemaakt. DAMASCUS. Generaal Abdel Rahman Khleyfawi heeft zaterdag een nieuwe Syrische regering ge vormd. Khleyfawi volgt als premier generaal Hafez Al Assad op, die tot president is gekozen. CAIRO. Egypte heeft zondagavond mededelingen gedaan over een nieu we olievondst in het westelijke woestijngebied ten zuiden van El Alamein, die de grootste van het land tot nu toe belooft te zijn. AMMAN. De Palestijnse verzets beweging heeft zondag bekendge maakt, te hebben besloten, haar commando's op te dragen uit Am man te vertrekken. VATICAANSTAD. Paus Paulus heeft zondag de goede week ingeleid met een mis in de Sint Pieter waar bij hij volgens traditie palmtakken zegende. PARIJS. Frankrijk is het met de Sowjet-Unie eens over het beginsel van ontwapenngsoverleg tussen de Vyf Mogendheden met kernwapens. Dit hebben functionarisen in Parijs donderdag verklaard naar aanlei ding van de oproep van de Russische pratyleider Brezjnjev op het 24ste partycongres in Moskou. Zij merk ten op, dat Frankrijk al tien jaar voorstander is van dergelijk overleg. PARIJS, 5-4. Een 14-jarige Parijse scholier heeft met drie kameraden zijn eigen ontvoering georganiseerd. Hij is in de ouderlijke woning terug gekeerd, nadat zijn vader, directeur van een grote handelsonderneming, liet gevraagde losgeld van 100.000 frank had betaald. De 14-jarige Thierry bevond zich alleen in de geparkeerde auto van zijn moeder toen hij donderdagmid dag „ontvoerd" werd. 's Avonds kre gen de -ouders een anoniem tele foontje, waarin werd meegedeeld, dat zich in hun brievenbus een briefje bevond. Daarin stond in blok- letters geschreven, dat de ontvoer ders een losgeld van 100.000 fr. in bil jetten van 100 frank gisten, waarna Thierry acht uur later H?vrijheid zou worden gesteld. De jongen werd in derdaad zaterdagochtend in het ge bied van Parijs „vrijgelaten", waar na hjj per taxi naar huis reed. De politie, aan wie de vader de zaak had voorgelegd, ontdekte snel, dat de verklaringen van de jongen niet helemaal klopten. Na enkele uren ondervraging gaf Thierry ten slotte toe, de ontvoering te hebben georganiseerd met zijn kameraden Stephan en Alain (16) en Mare (19). Stephen verklaarde, dat zij daartoe waren overgegaan, omdat Thierry er over klaagde, dat hij geen liefde van zijn ouders ondervond. Verongelukt tijdens trainingsrit DEN BOSCH, 3-4. Tijdens een trai ningsrit voor de motorcross langs de Costerplas in Den Bosch, die zondag werd gehouden is zaterdag de 24-ja- rige H. A. van Grinsven uit Berli- cum uit de bocht gevlogen en op de baan terecht gekomen. De jongeman werd zodanig ge wond, dat hij enkele uren later in het ziekenhuis overleed. MUNCHEN. Ongeveer 3.000 jonge lieden hebben in München gedemon streerd tegen de onlangs opgerichte uiterst-rechtse „Duitse Volksunie" (D.V.U.). Wat het losgeld betreft, 90.000 franc is teruggevonden. Personeelsafvloeimg bij KLM niet te vermijden DEN HAAG, 3-4. Het zal niet te vermijden zijn dat bij de K.L.M., voornamelijk in de indirecte sfeer, een aantal medewerkers afvloeit. Dit aantal wordt door de directie van de luchtvaartmaatschappij voor het be grotingsjaar 1971-1972 geschat op 100 a 200. Dit heeft de minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, vrijdag geantwoord op de schrifte lijke vragen van de Tweede Kamer leden di\ Oele en ir. Posthumus. Aanslag in Saigon SAIGON, 3-4. Bij een explosie van een kleefbom voor een café in een buitenwijk van Saigon is een twaalf tal doden en gewonden gevallen. Na dere bijzonderheden zijn niet bekend Vijftig doden door regen val in Columbia BOGOTA, 4-4. Zware regenval die sedert tien dagen Colombia treft, heeft een vijftigtal mensenlevens geëist. In Bogota is vernomen, dat ook de materiële schade zeer groot is. Van niet-officiële zijde is meegedeeld, dat de regering in het hele land de eco nomische noodtoestand zal afkondi gen. Onder traktor gekomen WESTERBORK, 3-4. Zaterdagmid- dagis de 65-jarige landbouwer H. Koning uit Westerbork onder een traktor terechtgekomen. Hij was op slag dood. De heer Koning hielp een buurman bij het lostrekken van diens tractor die vast zit in het wei land. Maar door het trekken sloeg de traktor om, met het noodlottige gevolg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3