Proefbakker-demonstrateur J. Rotte vierde zilveren jubileum „Individuele leraar behoeft begeleiding" AGENDA Twee-en-een-half jaar voor messteek VERHOGING UITKERINGEN SOCIALE VERZEKERINGEN Brusselaars bedreigen Belgische boeren ilioen voor hart- vaatziekteonderzoek Willeke kreeg de gouden televisiering Elektrische auto Jubilaris bij Kon. Zeelandia ZIER1KZEE, 3-4. Op een gezelli ge bijeenkomst in de foyer van Mon- dragon zaterdagmiddag werd op passende wijze gehuldigd, de heer J. G. Rotte, die het feit herdacht de ze dag vijfentwintig jaar in dienst by Zeelandia te Zierkzee te zijn als pi oefbakker-demonstrateur. Allereerst sprak de heer M. Doe- leman H. J. zn. enkele woorden tot de jubilaris en zijn gezin. Niet zo lang geleden werd een jongen die niet geschikt was voor enig ander beroep bakker, maar de tijden zijn veranderd en tegenwoordig stelt men ook aan bakkers hoge eisen. Een voorbeeld hiervan is de nieuwe school te Wageningen waar de bak kersopleiding op M.T.S. niveau ligt. De behoefte aan bakkers is terugge lopen en beter onderwijs in deze branche was zeker nodig". Aldus de heer Doeleman. Hij merkte verder opdat ook de jubilaris, de heer Rot te aan de ontwikkeling van dit on derwijs zijn steentje heeft bijgedra gen door middel van zijn werk bij Zeelandia. Er is niet alleen vakken nis nodig om een goed bakker te zijn, maar ook liefde voor het vak en vakmanschap zijn de eisen voor een goed vakman. Opmerkelijk is wel het feit er geen familie te vinden is waar zoveel bakkers in voorko men. Overal op Schouwen-Duive- land en Walcheren zijn bakkers te vinden die de familienaam Rotte dragen. Al deze bakkers zijn oor spronkelijk afkomstig uit Ooste r- land. Op 1 april 1946 kwam de heer Rot te in dienst van Zeelandia. De jubi laris heeft niet stilgezeten maar be haalde het diploma patroonsoplei ding en Brood en Banketbakker. Ook in de ijsbranche behaalde de heer Rotte de nodige diploma's. Bakkers zijn over het algemeen niet de gemakelijkste personen en velen van hen hebben een vrij conserva tieve instelling. De heer Rotté heeft niet alleen veel werk verricht in de proefbakkerij maar ook daarbui ten. Veel demonstraties zijn door hem gegeven in het gehele land. De heer Rotte heeft zich speciaal altijd aangetrokken gevoeld tot de gevulde broodsoorten waarbij krentebrood wel zijn specialiteit genoemd kan worden. Expert De heer Doeleman waagde het de heer Rotte een grote expert in Ne derland te noemen op het gebied van gevulde broodsoorten. Tot slot van zijn toespraak sprak de heer Doe leman waarderend over de grote vakkennis van de jubilaris en be wondering voor de vriendschappelij ke wijze waarop de heer Rotte met zijn medewerkers omgaat. Ook de manier van omgaan met de verte genwoordiger en klanten werd op hoge prijs gesteld. De kern van het succes van de heer Rotte moet in het feit gezocht wor den dat een zeer kritische in stelling aanwezig is. De heer Doeleman dankte de heer Rotte voor alle verdiensten en wen ste hem nog veel goede jaren bij Zeelandia toe. De jubilaris kreeg het Zeelandia speldje opgespeld en daarna werd hem en zijn familie een cadeau aangeboden in de vorm van een gigantisch krentebrood waarvan het middelste gedeelte opgetild kon worden. Hieronder bevond zich een enveloppe met inhoud. Namens het personeel sprak de heer J. Willemse een woord van dank tot de jubilaris. Het vakman schap en de persoonlijke inzet zijn van het allergrootste belang bij dit beroep vooral bij de voqi-lichtings- avonden en de demonstraties door het hele land die gegeven worden door de heer Rotte.. Hij timmert letterlijk en figuurlijk aan de weg want in de vrije tijd, waarover de heer Rotte beschikt is hij altijd aan zijn huis bezig. Maar een doe-het-zelver heeft ook rust nodig en de heer Willemse liet deze gelukwens vergezeld gaan met een geschenk van het personeel van Zee landia. Een grote gebloemde zonne- parasol werd de heer Rotte aange boden. De heer F. J. van Hoofstadt haalde nog enkele herinneringen op uit de loopbaan van de heer Rotte en over handigde de jubilaris namens de kollega's van de proefbakkerij een mand met bloemen aan die als de bloemen uitgebloeid zijn opgemaakt zal worden met vaste planten. Na dankwoorden van de heer Rot te voor de ondervonden vriendschap en belangstelling bleef men nog een poosje gezellig bijeen. Man onder betonmixer VOORBURG, 3-4. De 17-jarige bromfietser H. J. de Havik uit Leid- schendam is overleden nadat hij op de kruising Nieuwe IJavenstraat- Oosteinde te Voorburg door een be tonmixer was overreden. De rijdende betonmolen, bestuurd door een 53- jarige Leidenaaiy sloeg links af. De jongeman kwam uit tegengestelde richting. Flitsen uit het buitenland LONDEN. Dé 30.000 machinisten van de Britse spoorwegen besloten zondag te beginnen met een stipt heidsactie. Zij willen 15 procent sa larisverhoging, terwijl de directie van de spoorwegen slechts 9 procent wil geven, evenals aan de overige 160.000 Britse spoorwegarbéiders. Advertentie De Zeelandia-jubilaris Rotte en familie voor een passend dekor, nl.van gevlochten brood. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Rechtbank Middelburg MIDDELBURG, 3-4. De officier van justitie van de rechtbank de Middelburg heeft tegen de 23-jarige woonwagenbewoner J. van P. uit Goes tweeëneenhalf jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf met af trek geëist. De man stond terecht omdat hij op 27 december van het vorig jaar zijn medekampbewoner, A. V. Kirchiju- enger tijdens een vechtpartij met een mes in het hoofd zou hebben gesto ken. Het mes brak af en bleef vijf centimeter diep in het hoofd steken, waardoor het slachtoffer gedeelte lijk verlamd raakte. De officier van justitie noemde het in 'zijn requisitor een wonder dat de man de steken overleefd had. Vol gens hem stond het onomstotelijk vast, dat J. van P. met het mes had gestoken. Hij overwoog zelf, of de term „poging tot moord" niet beter op zijn plaats was. De rechtbank doet op 16 april uitspraak. Met terugwerkende kracht vanaf 1 maart gaan uitkeringen W.A.O., A.O.W. en A.W.W. omhoog DEN HAAG. 3-4. Met tcrugwer- kende kracht vanaf 1 maart gaan de uitkeringen ingevolge de wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzekering (W.A.O.), de Algemene Ouderdoms wet (A.O.W.) en de Algemene We duwen- en Wezenwet (A.W.W.) om hoog. Per 1 april stagen ook de kin derbijslagen. De verhoging van de welvaartvaste uitkeringen is een ge volg van dc gestegen indexcijfer van lonen (tot 341) per 28 februari j.l. Kinderbijslagen per kwartaal: voor een eerste kind van f 135,72 tot f 140,40 voor een tweede een derde kind van f 153,66 tot f 158,34 voor een vierde en vijfde kind van f 205,14 tot f 211,38 voor een zesde en zevende kind van f 226,98 tot f 234,00 voor een achtste cn elk daarop volgend kindvan f 251,16 tot f 258,96 Deze verhoging, welke dus ook wikkeling in 1971, reeds met 2 pro- ruim 3 procent bedraagt, zal per 1 cent verhoogd. Om te voorkomen, april 1971 ingaan. dat deze uitkeringen ten opzichte van de arbeidsongeschiktheidsuitke- A.O.W. en A.W.W. ringen achterblijven bij de loonont wikkeling. heeft de ministerraad in- In tegenstelling tot de arbeidson- middels een ontwerpbesluit aan- gcschiktheidsuitkcringen en de kin- vaard, waarin is voorgesteld de derbijslagen zijn dc A.O.W.- en A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen met A.W.W.-uitkeringen per 1 januari ingang van 1 maart 1971 met 1 pro- 1971, vooruitlopende op de loonont- ct'nl verhogen. De voorgestelde verhogingen bedragen: A.O.W. voor gehuwde bejaarden voor ongehuwde bejaarden A.W.W. voor weduwen met kinderen voor wed. zonder kinderen voor wezen tot 10 jaar voor wezen van 10 tot 16 jaar f 2136,- voor wezen van 16 tot 27 jaar f 2784,- per jaar f 6390.— tot f 6456,— f 4506,— tot f 4554,— f 6390,— tot f 6456.— f 4506,— tot f 4554.— f 1440,— tot f 1458,— tot f 2160,— tot f 2814.— per maand f 532,50 tot f 538,— f 375,50 tot f 379,50 f 532,50 tot f 538,00 f 375,50 tot f 379,50 f 120,— tot f 121,50 f 178,— tot f 180.— f 232,— tot f 234,50 APELDOORN, 3-4. Afknappen, stress, nervositeit, agressie, onzeker heid, hartkwalen, frustaties, je hoort het van alle kanten, hier ligt een probleem van de eerste orde. De in dividuele leraar heeft begeleiding nodig. Terecht komt eindelijk een lera renopleiding nieuwe stijl van de grond. De zittende leraar moet even wel de begeleiding krijgen, die hij nodig heeft om zijn onderwijs anno 1971 eigentijds te kunnen geven. Drs, H. A. van den Bijllaart, voor zitter van de vereniging van docen ten bij het christelijk voorbereidend wetenschapelijk en hoger algemeen voortgezet onderwijs (C.V.H.O.) zei dit in de jaarrede van de algemene vergadering, die in het christelijk lyceum in Apeldoorn is gehouden. burgemeester van Brugge, de heer Vandamme, heeft de brief aan de gerechtelijke instanties laten over handigen. Al eerder, vrijwel onmiddellijk na de boerenbetoging in Brussel van viertien dagen geleden, is er sprake geweest van acties van Brusselaars tegen de boeren. Het bleef toen bij het besmeuren van een boerderij (in Beuzet) met teer en het strooien van spijkers op de wegen bij enkele boerderijen. BRUSSEL, 4-4, De burgemeester van Brugge heeft een anonieme brief gekregen waarin een aantal Brusselaars gedreigd heeft met een actie tegen boeren in de komende zomervakantie. In de brief staat dat Brusselaars het deze zomer de boeren bijzonder moeilijk zullen maken. Er zullen boerderijen en hooibergen in brand gestoken worden, aldus de brief. De Premier De Jong deelde vrijdag avond, na afloop van de wekelijkse kabinetszitting, mee dat de regering van twee instituten voor weten schappelijk onderzoek, t.w. het insti tuut voor planteziektekundig onder zoek in Wagepingen en de stichting voor psychonomie in Amsterdam, al „bij onderscheiding" een bedrag van in totaal f 500.000 heeft toegekend voor aanvulling en modernisering van nieuwe apparatuur. Het geld, zo deelde rriinister-presi dent De Jong mee, wordt geput uit de zgn. beleidsruimte, een interde partementaal fonds, dat hoofdzake lijk is bestemd voor de financiering van geavanceerde wetenschappelijke onderzoekingen, die interdisciplinair en voor meer dan een departement van belang zijn. W.A.O. De voor 1 januari 1971 ingegane arbeidsongeschiktheidsuitkeringen zullen met ingang van 1 maart 1971 in het algemeen met 3,02 procent worden verhoogd. Aangezien in de arbeidsongeschiktheidsuitkeringen, - die na 31 december 1970 zijn inge gaan, reeds een deel van de loon stijging is verwerkt, zullen deze uit keringen niet volledig met 3,02 pro cent worden verhoogd. De verhoging van deze nieuwe uitkeringen be draagt, indien zij zijn ingegaan in de maand: januari 1971 2,71 procent; februari 1971 0,29 procent. Voorts zal ook het maximum dag loon, waarnaar de premies ingevolge de W.A.O., de ziektewet (Z.W.) en Werkeloosheidswet (W.W.) worden berekend, verhoogd worden. Daarbij zal 't maximum dagloon voor de be rekening van de uitkeringen krach tens de W.A.O., de Z.W. en de W.W. per 1 maart 1971 stijgen van f 99,20 tot f 102,20. Ook voor de berekening van de uitkering ingevolge de wet werk loosheidvoorziening zal het maxi mum dagloon ingaande 1 maart 1971 worden verhoogd tot f 102,20. Voor de berekening van de pre mies ingevolge de W.A.O., de Z.W. en de W.W. zal het maximum dag loon ingaande 1 januari 1972 worden verhoogd tot f 102,20. MOSKOU. De Russische pers ver oordeelt, voor het eerst, in vrij' krachtige bewoordingen, het optre- treden van het Pakistaanse leger in Oost-Pakistan en vindt, dat „een po litieke regeling" noodzakelijk is. DEN HAAG, 3-4. De regering-De Jong heeft besloten tot voorzetting van het hart- en vaatziektcnonder- zoek voor een bedrag van 1 miljoen gulden. Dit is een project waarin on derzoekers van verscheidene uni versiteiten en instituten samenwer ken. Onderzoek naar betoging BRUSSEL, 3-4. Het Brusselse par ket heeft meegedeeld, dat drie on- derzoekrechters zijn aangesteld om na te gaan wat precies de aanlei ding geweest is tot het geweld dat volgde op de boerenbetoging in Brussel, twee weken geleden en wat er toen precies gebeurd is. Op 23 maart, de dag van de demonstratie zijn 26 betogers aangehouden. Vijf daarvan zijn op vrije voeten gestéld, maar 21 anderen worden nog vast gehouden. Israël wijst aanbod van Sadat van de hand TEL AVIV/DAMASCüS, 3-4. De jongste voorstellen van Egypte voor een heropening: van het Suezkanaal zün door de Israëlische minister zon- der portefeuille Israël Galili als „ab surd" van de hand gewezen, Galili, c«n yan de nauwste medewerkers van Qolda Mèir, benadrukte in een radio-interview echter dat dit zui ver „zijn persoonlijke mening is". „Old-Tiiners" gingen onder de hamer LEIDSCHEDAM, 4-4. In het na- tionaal automuseum te Leidschen- dam is zaterdag Nederlands eerste veiling van antieke automobielen, motorfietsen en andere curiositeiten gehouden. Ongeveer 2000 auto-en thousiasten waren getuige van deze voor ons land unieke gebeurtenis. Er ging een totaal van 74.940 onder de hamer. Voor tien exemplaren hadden de liefhebbers kennelijk weinig over, zodat deze onverkocht bleven. Het hoogste bod ging naar een grote Rolls Royce uit 1927. Een garagehou der uit Beekbergen had er 13.500 gulden voor over. Twee Amerikaanse politiemannen gedood RIVERSIDE, (Californië), 3-4. Twee politiemannen die even voor middernacht vrijdagavond uit hun auto stapten voor een onderzoek naar een roofoverval in Riverside (Californië), zijn vanuit een hinder laag doodgeschoten. In de negerwijk waarin dit gebeurde is de toestand door rassenonlusten dikwijls gespan nen geweest. Rechercheurs ontdekten bij toeval hasjiesj AMSTERDAM, 4-4. Rechercheurs van de Amsterdamse politie hebben zaterdagavond bij toeval twee Ita lianen op heterdaad betrapt, toen deze bezig waren met het in repen snijden van een plak hasjiesj. Voor een routine-onderzoek voer den de rechecheurs een huiszoeking uit in een etablissement in de Am sterdamse binnenstad. In een ka mertje troffen zij de 30-jarige stu dent A. B. en diens landgenoot de eveneens studerende 23-jarige P. G. aan met een plak hasjiesj van onge veer 100 gram. Ontwikkeling lonen DEN HAAG, 3-4. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek is het gemiddeld verdien de uurloon van volwassen manne lijke werknemers (arbeiders en em- ployé's) tussen oktober 1970 en ja nuari 1971 met circa 6 pet. gestegen. Het weekloon liep over dat tijdvak met bijna 5Vz procent op. Deze gegevens resulteren uit een ioononderzoek dat door het C.B.S. is ingesteld in nijverheid, handel, ver voer en bank- en verzekeringsbe- di-ijf. Israëlische vice-minister op Congres overleden JERUZALEM, 4-4. De Israëlische vice-minister van binnenlandse zaken rabbijn Salomon Ben-Meir, leider van de nationale religieuze partij, is tijdens het congres van de arbeiders partij in Jeruzalem aan een hartaan val overleden. Hij was 60 jaar. Man van 103 jaar kan na dertig jaar weer zien PRINCE ALBERT, SASKAT- SCHEWAN, 3-4. Een 103 jaar oude man die dertig jaar blind was, kan na een hoornvliestransplantatic in een ziekenhuis in Prince Albert in Saskatschewan weer voorwerpen tot op ca. 1 meter zien. De operatie was mogelijk dank zij iemand uit Little Rock, in Arkansas, wiens iedentiteit niet bekend is gemaakt en die een van zgn ogen beschikbaar had ge steld. Nederlander verongelukt in Frankrijk MARGUERITE, 4-4. Bij een ver keersongeluk in de Zuidfranse plaats Max-guerite is zatei'dagmorgen de Hagenaar P. Klok om het leven gekomen. Zijn echtgenote en een echtpaar uit Valkenisse werden ern stig gewond en zijn opgenomen in een ziekenhuis in Nimes. Noord-Brabant en de tweede luchthaven DEN BOSCH, 3-4. Hel voorstel van Gedeputeerde Staten van Noord Brabant om de tweede nationale luchthaven te px*ojectex*en bij Steen bergen in West-Brabant, komt aan de orde in de statenvergadering van donderdag 29 april. De luchthaven, aldus gedeputeerden in hun nota. welke maandag aan de provinciale staten zal worden aangeboden, zal de provincie „enorme impulsen" geven. AMSTERDAM, 3-4. De Gouden Televizierring, die dit jaar via een enuête werd toegekend aan de po pulairste televisiepersoonlijkheid is zaterdag door Willie van Hemert. re gisseur van „De Kleine Waarheid" uitgereikt aan Willeke Albert!, hoofdrolvertolkster in deze NCRV- produktie. Zij was met grote meerderheid van stemmen eerste geworden voor ombudsman Marcel van Dam, „Voor de vxist weg" Willem Duys en „Een van de acht" Mies Bouman. Willie van Hemert, die zelf een zilveren schaal kreeg, noemde zijn pupil een „kleurig stukje onkruid tussen de kweekrozen". Hij doelde daarmee op het feit, dat Willeke Alberti zich te midden van een schare geschoolde acteurs en actrices naar het voorste plan heeft gespeeld. Op deze bijeenkomst in Amster dam, die onder andere werd bijge woond door de weduwe van Jan Mens, de auteur van de Kleine Waarheid, werd ook de nieuwe lang speelplaat van Willeke Alberti met 14 liedjes uit de televisie-produktie ten doop gehouden. Maandag 5 april Zierikzee Openb. MAVO-school, Calandweg, 7.45 uur, vei-gadering speeltuinver. „Malta". Huis van Naussau, 7.30 uur, Vrou wenbond Partij v. d. Arbeid. Dinsdag 6 april Zierikzee Lange Blokweg 16, 19.30 uur, be stuursvergadering korfbalver. „All- Ready". Burgh Hotel Bakker, 7.45 uur, vergadering Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Dreischor De Drie Schorren, 8 uur, alg. leden- vergadering Coöp. Raiffeisenbank „Dreischor". Woensdag 7 april Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, alg. leden vergadering Coöp. Raiffeisenbank „Zierikzee e.o.". Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Ger. Vei-enigingsgebouw, 8 uur, Gei*. Vrouwenvereniging. Renesse De Ark, 9.30 uur v.m., „Up-to-date"- cursus voor meisjes. Donderdag 8 april Renesse Hotel Bi*oekhoven, 8 uur, vergade- ring Ox*anjevereniging. Zaterdag 10 april Zierikzee Concox-dia, 2.30 uur, bijeenkomst D.S. '70. BEKENDMAKING De burgemeester van Zierikzee maakt bekend, dat het spreekuur van de secretaris van de woon ruimte-adviescommissie inplaats van op woensdag 7 april a.s., zal worden gehouden op woensdag 21 april a.s., van 19.00 toot 20.00 uur. De burgemeester voornoemd, TH. H. DE MEESTER. Kalverenvierling BRUSSEL, 3-4. In een weide in het Belgische gehucht Vlierbeek te Kes- sel loopt momenteel een kalveren- vierling die veertien dagen geleden ter wereld gekomen is. De vier kal veren zijn voor het eerst buiten. Volgens dierenartsen is het uiterst zeldzaam dat een dergelijke vierling in leven blijft en opgroeit, maar de ze vierling maakt het tot dusverre uitstekend. Zodra ze in de wei waren zijn de vier gefilmd door de Belgi sche televisie. Mond-op mond beademing redt kleuter AMSTERDAM, 3-4. Dankzij on- middellijk toegepaste mond-op-mond beademing door een onbekend geble ven meisje heeft de vierjarige Rene van der Velde het er levend van af gebracht, nadat hij bij het spelen aan de watei-kant van de Sloterkade in de Schinkel was gevallen. De kleuter wei*d door de heer Au- keWiex*da, die gekleed in het water was gesprongen, uit de gracht ge haald. Het jongetje bleek x*eeds be wusteloos te zijn. Een passerend meisje paste de beademings-methode toe en zag he jongetje tot leven ko men. Een inmiddels gearriveerde politieman nam de taak van het meisje verder over. Voor verdei*e behandeling werd Rene nog in het St. Lucasziekenhuis onderzocht en kon nog enige tijd later naar huis terugkeren. Kinderen geweigerd op Clir. kleuterschool GORKUM, 3-4. Zes kleuters uit het buurtschap Achterdijk (gem. Ke- dichem), bij Leerdam, zijn niet toe gelaten tot de christelijke kleutex*- school in Leei'broek. De toelating werd geweigerd omdat de ouders niet bereid waren te verklaren dat hun kindei*en later de christelijke la gere school zullen bezoeken. Kedi- chem heeft namelijk zelf geen kleu terschool. Twee andei*e kinderen uit Achter- dijk werden wel toegelaten omdat zij al broertjes en zusjes op de lagere christelijke school hadden. DEN HAAG, 3-4. Een groep Duitse bedrijven hoopt reeds begin 1972 voor de dag te komen met een elek trische auto, die aan redelijke eisen voldoet, aldus de Nederlnads-Duitse Kamer van Koophandel in haar ..Mededelingen". De groep staat on der leiding van de Theinisch-West- fiiHsche Elektrizitatswerke (R.W.E.) cn omvat verder Varta, Bosch, Bayer en Messerschmidt-Bolkow-Blohm. Het probleem, waarop de construc tie van een werkelijk bruikbare elek trische auto tol nu toe is gestuil, is de betrekkelijk geringe hoeveelheid stroom, die de tot dusver bekende accu's bergen en hel betrekkelijk grote gewicht van deze accu's. De groep wil dit vraagstuk nu eens grondig aanpakken en zal daarbij niet alleen naar een efficiënte auto streven, maar meteen ook zorgen voor een dicht net van stations, tvaar men accu's kan laden of ruilen. Voorlopig denkt men aan een voer tuig voor zakelijke doeleinden, zoals taxi en bestelwagen. k f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2