Ik kijk naar wat een wasmiddel doet. En... wat ik er voor betalen moet. Simpel toch? Vereniging herdenkt op 6 april het zestigjarig bestaan ARAM EN GULDEN „Koppenbelasting" Flitsen uit het buitenland ij gewestvorming Wat biedt de BEELDBUIS? Nederland heeft er nieuw dagblad bij STEEN Vergadering V.V.V. „Renesse Vooruit" SMARTEGELD SYDNEY, 30-3. De 39-jarige uit Nederland afkomstige Pe ter van der Gaag, vrachtauto chauffeur, die in 1968 ernstig gewond werd toen zijn wagen door een andere vrachtauto van de weg werd gedrongen, heeft een vergoeding van 44.000 (Austr.) dollars - 176.000 gul den - toegewezen gekregen. Peter van der Gaag, die in de huurt van Melbourne woont, kan alleen nog lichte werk zaamheden verrichten. Zaterdag 3 april, 21.45 uur: Eurovisie Songfestival '71. Katja Epstein zal Duitsland vertegenwoordigen. RENESSE, 30-3. Bij de in hotel „Het Wapen van Renesse" deze week gehouden voorjaarsvergade ring van de V.V.V. Renesse. Vooruit stond de voorzitter stil bü het feit dat de vereniging op 6 april a.s. 60 jaar bestaat. Veel, heel veel ,is er in dit tijdsvak veranderd. Van de zeer bescheiden schaal waarop men in dertijd is begonnen kan men nu vaststellen dat het vreemdelingen verkeer tot bloei is gekomen. Ter vergelijking met vroeger illustreerde de voorzitter dit aan de hand van een oud vouwblad dat hem onlangs door de heer J. Gloude ter hand was gesteld. Rust en stilte werden hier in nog gegarandeerd, alsmede zeer billijke prijzen. Bijzonder negatief vond de heer V. d. Vet het feit dat een kwart eeuw geleden in Den Haag een com missie in het leven werd geroepen ter bevordering van de vakantie spreiding. Het resultaat hiervan is bedroevend, als men ziet dat in het komende seizoen de Nederlandse en Duitse vakanties precies gelijk val len. Dit brengt het gevaar met zich mede dat de vakanties duurder gaan worden. Zeer eenzijdig en negatief noemde de voorzitter de reactie van de Kamer van Koophandel hierop. Een schrale troost is het dat ook in de omliggende landen de prijzen een stijgende tendens vertonen. Als voorbeeld voerde hij aan dat voor de Duitsers de marken in ons land al tijd nog 13 t> meer waard zijn dan in hun eigen land. Hoge investeringen De investeringen welke ten aan zien van de recreatie moeten worden gedaan zijn verre van kinderachtig waarbij de voorzitter nog niet eens rekening hield met de voorziening van water en riolering. Ten aanzien van Renesse was het onderzoek door de consumentenbond ten aanzien van de zuiverheid van het zeewater bijzonder gunstig. XJit diverse reacties welke werden vcr- NIEUWERKERK, 31-3. Woensdag middag, omstreeks 2.00 uur vond er nabjj de kruising Rijksweg 18-Vis- serskeg, te Nieuwerkerk een autoon geluk plaats, waarbij twee personen gewond werden en twee auto's zwaar beschadigd. De heer J. A. de K. uit Oudenbosch kwam met zijn personenauto uit de richting Zijpe en wilde vermoedelijk de Vissersweg inslaan. Hierbij kwam hij wellicht te veel links, terwijl uit tegenovergesteld richting een perso nenauto, bestuurd door de heer A. D. uit Hansweert, aankwam. Een bot sing volgde. Met een hoofdwond en een hersen schudding werd de heer K. overge bracht naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee. De heer D. liep enkele gekneusde ribben op. Beide personenauto's werden zwaar beschadigd, cn werden kort daarna door een kraanwagen van garage Ista uit Oosterland weggesleept. De plaatselijke arts verleende eer- nomen heeft dit reeds zjjn invloed doen gelden op de verhuur in het ko mende seizoen. De voorzitter benadrukte nog ééns de toegangswegen en het strand schoon te houden. De gemeente streeft hiernaar, „maar laten wij zelf hieraan ook mee werken". Op 15 maart j.l. vond een geanimeerde praatavond plaats met het gemeente bestuur van Westerschouwen. Hier bij kwam ook het invoeren van een toeristenbelasting ter sprake. Hoewel hij zelf in zijn algemeenheid geen vporstander van het invoeren van belastingen is zei de voorzitter dat, gezien de voorzieningen welke door de gemeente ten behoeve van de re creatie moeten worden getroffen, hieraan niet is te ontkomen. Om de ze redenen is hij zelf dan ook voor stander van het invoeren van deze belasting waardoor het mogelijk wordt verbeteringen en voorzienin gen te treffen welke anders noodge dwongen achterwege zouden moeten blijven. De Brouwersdam Verder werd o.m. de situatie welke ontstaat na de opening van de Brou wersdam besproken. Het contact met het gemeentebestuur noemde de voorzitter bijzonder goed en hij sprak dan ook de wens uit dat dit bestendig mag blijven. Aan de in middels tot stand gekomen prospec tus van de Noordzee badplaatsen werd een bijdrage van f 500,- ge geven. In dit seizoen zullen de Deltawer ken een der toeristische hoogtepun ten zijn waarbij veel dagjesmensen worden verwacht. Reeds nu wordt het elk weekend in de "Westhoek aanmerkelijk drukker. Naar aanleiding van een vraag van de heer W. L. Kristelijn deelde de voorzitter mee dat de Stichting Renesse een bedrag van f 5000, beschikbaar heeft gesteld voor de aanleg van een plantsoen tussen de Jan vèn Renesseweg en de Oude Moolweg vooral ten gerieve van de ouder recreanten. ste hulp. Door de rijkspolitie wordt een onderzoek ingesteld. QUITO. In Ecuador is woensdag een openlijke strijd om de macht uitgebroken tussen een groep lei dende militairen en minister van de fensie Jorge Acosta Velasco. Emigratie van Joden uit de Sowjet-Unie TEL AVIV, 31-3. Dinsdagochtend is een vliegtuig vol Joodse immi granten uit de Sowjet-Unie in Israël aangekomen. De nieuwë immigranten zijn me rendeels jongeren. Hoeveel het er precies zijn is niet bekend. Dit is de tweede groep van deze omvang die in vier dagen tijds in Israël is aan gekomen. Ten aanzien van een vraag uit de vorige vergadering van de heer T. Teeuw, die meende dat verhuurbe drijven voorrang verlenen te hebben boven partikuliere verhuurders, deelde de voorzitter mee dat na in formatie bij een drietal V.V.V. in de lande kwam vast te staan dat daar ook dezelfde procedure werd gevolgd als te Renesse. Een andere metho de kent men niet. Naar aanleiding van een door hel; ANW onder de gasten gehouden enquête zal naar voorbeeld van Bergen aan Zee, waar de voorzitter onlangs een bezoek aan de V.V.V. bracht, een eenvoudige vragenlijst worden samengesteld. Provinciale V.V.V. Door de Provinciale V.V.V. zal ook een enquête worden gehouden welke een tijd van twee jaar zal omvatten, een tijdsduur waarop men niet zo lang wil wachten. Voor de secreta resse mevr. A. Borgmeijer-Mater be tekent dit wel een extra belasting. Door de verstrekte gegevens hoopt men meer over de wensen van de gasten te weten te komen. Reeds op de najaarsvergadering hoopt men hier een overzicht van te kunnen geven. Dit seizoen zullen de rond leidingen op Slot Moermond plaats vinden onder de leiding van de di recteur van de Oudward Bound School de heer J. H. Ranft. Twintig procent van de kaartverkoop zal ten gunste komen van de V.V.V. Over de ontwikkeling van het strand als de Brouwersdam klaar is heeft de voorzitter een onderhoud gehad met ir. H. A. Ferguson van de Delta Dienst. Uit dit gesprek kwam vast te staan dat er nog niets met enige zekerheid valt te zeggen. Alle kans is 'aanwezig dat na de sluiting de stroom verder zee ingaat waardoor het weer minder gevaar lijk wordt. De mogelijkheid is ook aanwezig dat er een z.g.n. schorwal ontstaat of een gladstrand; de ont wikkeling ten aanzien hiervan zal na de sluiting moeten worden afge wacht. DEN HAAG, 31-3. De inwoners van de gewesten zullen een „be scheiden" financiële bijdrage moeten leveren voor het werk van die ge westen. Voor deze „koppenbelasting", zoals staatssecretaris mr. C. van Veen de ze heffing aanduidde bij de open baarmaking van de richtlijnen voor de voorbereiding van de nieuwe be- stuurseenheden in ons land, wordt gedacht aan een bedrag van maxi maal f 10,- per inwoner per jaar. Behalve deze belasting zullen de inkomsten van de gewesten in ons land - gedacht wordt aan in totaal een dertig- tot veertigtal gewesten - gevonden worden door de bijdragen NIEUW DELHI. De Indiase minis ter van binnenlandse zaken, K. C. Pant, heeft woensdag in het Lager huis in Nieuw Delhi meegedeeld dat er in de staat West-Bengalen in nog geen jaar meer dan 500 politieke moorden zijn gepleegd. SAN CLEMENTE. President Ni- xor houdt op 7 april een toespraak voor de Amerikaanse televisie waar in hij de omvang bekend zal maken van het volgende troepencontinent dat. de Verenigde Staten uit Zuid- Vietnam zullen terugtrekken. GENEVE. Be Scwjet-Unic en de met haar verbonden landen hebben op de ontwapeningsconferentie in Genève, waaraan door 25 landen wordt deelgenomen, een ontwerp verdrag ingediend waarbij bacterio logische wapens worden verboden. BUENOS AIRES. In het centrum van Buenos Aires zijn vijf aanslagen gepleegd op gebouwen waar Ameri kaanse bedrijven gevestigd zijn. Er is schade aangericht maar er zijn geen doden of gewonden gevallen. De politie heeft het toezicht op de ondernemingen in het centrum van de stad verscherpt. LONDEN. Na een staken van ne gen weken is woensdagavond een einde aan het loonconflict bij de Britse Ford-fabrieken in zicht geko men. BARI. Negen leden van de „revo lutionaire voorhoede" zijn in Ïïari gearresteerd en beschuldigd van po gingen, opnieuw een fascistische par tij in Italië te willen stichten. van de in het gewest samenwerken de gemeenten en via het gemeente- fqnds, waarin het rijk geld stort. „Als een gewést een bescheiden be groting heft, zal de op te leggen be lastingheffing ook bescheiden moe ten zijn", aldus de staatssecretaris. Consumentenvoorlichting BRUINISSE, 31-3. - Dinsdag 30 maart vergaderde te Bruinisse de herv. vrouwenvereniging „Helpt El kander", onder leiding van mevr. H. M. de Koning-Jumelét. Nadat op de gebruikelijke wijze was geopend en gezongen was Gezang 33 1, hield mevrouw B. de Waal-Jumelet een meditatie over Joh. 18 25. Deze me ditatie werd afgerond met het geza menlijk zingbn van Gezang 49 1. Na de pauze hield mej. C. G. Re zelman van de Stichtjng Voorlichting voor Huishouding en Gezin in Zee land een causerie over consumenten voorlichting. Mej. Rezelman wekte VRIJDAG 2 APRIL. NED. I. Na de verkiezingen, de fabel en het journaal zaagt de VARA van dik hout planken. Dat gebeurt in de feestzaal Salamander in het Belgische Mechelen. Verschillende gasten verlenen hun medewerking, zoals Wilma, de Zangeres zonder naam, Johnny Hoes, Dikke Leo en zijn troubadoers, Vader Abraham en zijn zeven zonen, Liserte enz. Zij al len worden begeleid door het orkest van Charley Neder pelt. Na. hel jour naal het betere knokwerk met Man- nix. Renpaard vermist, brengt onze detektive in de wereld van de paar densport. De eigenaar van een kost baar renpaaïd vraagt Mannix het op te sporen maar deze merkt al snel dat er niet veel van de .verhalen van de man kloppen. Het wordt daar door voor Mannix een netelig zaakje. Vijfentwintig minuten met Marcel van Dam om van alle inspanning een beetje bij te komen en daarna is hpt tijd voor Hadimassa met de vaste ploeg o.l.v. Dimitri Frenkel Frank. Tot slot van de avond Koos Pöstema met een Klein uur U, waarin men sen met feiten en meningen. NED. II. Na het journaal, de fabel en de politieke rubriek Ter Visie. Om half acht de dokumentaire Zeezand. Henk Nijland laat zien hoe moeilijk het is in Nederland nog zand af te graven. Zand is een schaars artikel geworden en wordt nu opgezogen uit de Noordzee. Doch dan moet het ont- zout en gezuiverd worden. Op die manier wordt een zandbak duur. Na het journaal aktualiteiten met Hier en nu en dan is het tijd voor hel „Fotomodel" ofwel een aflevering van Please Sir. Bernard wil graag gaan trouwen en spaart zoveel mo gelijk geld bij elkaar. Penny komt op voor Herv. vrouwenver. haar gehoor op vooral prijsbewust ie kopen en niet alleen af te gaan op goed in het gehoor liggende recla meleuzen. Tal van voorbeelden wer den door haar genoemd, van wat juist cn niet juist is in dit opzicht. De talrijke vragen over dit onderwerp werden goed beantwoord. In het vervolg zal mej. Rezelman, te beginnen in september 1971. elke eerste donderdag van de maand zit ting houden in de huishoudschool te Zierikzee. Wie op het eiland voor lichting wenst of moeilijkheden heeft kan haar daar dan consulteren. Spreekster wees op het belang van de consumentenbonden en de voor lichting in de Consumentengids. De presidente dankte mej. Rezel man voor haar duidelijke uiteenzet ting. Tot slot werd gezongen Psalm 68:10 en werd'op de gebruikelijke wijze geëindigd. UTRECHT. 31-1. In Apeldoorn is woensdagmiddag het eerste nummer van een nieuw dagblad van de per sen van Wcgcncrs couranten concern gerold. Het is het Reformatorisch Dagblad (R.D.). dat zesmaal per week gaat verschijnen en voorlopig uit sluitend per post wordt verzonden. Het eerste nummer is gedateerd 1 april cn glijdt vandaag (donderdag) in de brievenbussen van ruim 20.200 abonnees. Althans dat was de abon neestand vorige week vrijdag, want de telling kan men nauwelijks bij houden. De redactie van het Reformatorisch Dagblad bestaat uit zeven pei*soncn plus de (27-jarige) hoofdredacteur drs. L. 8. Janse uit Brcukelen. me dewerker politicologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Direc teur van hel nieuwe dagblad is de heer K. Bokma uil Sappcmccr. het idee hem fotomodel te maken maar de fotograaf kijkt niet naar hem doch ziet alleen Potter, iets dat Ber nard niet zo leuk vindt. Potter gaat zo buiten zijn schoenen lopen dat de schoolleiding wel in moet grijpen. Uit Duitsland het programma „Es must nicht immer ein schlager sein". In Nederland onder de titel „Lang leve de operette". Farce majeure ju bileert deze avond. Voor de 75e maal een satirisch programma. Dat is toch wel een felicitatie waard. Tot slot van de avond dagsluiting en het laat ste journaal. VRIJDAG 2 APRIL. NED. I: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Een lach en een traan 20.00 Journaal; 20.20 Mannix; 21.10 De Ombudsman; 21.25 Hadimassa; 22.15 Een klein uur u; 22.55 Journaal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 10.05 Ter visie; 19.30 Pe- ratie Zeezand; 20.00 Journaal; 20.20 Hier en nu; 21.10 Please Sir; 21.35 Lang leve de operette; 22.25 Farce majeure; 22.50 Dagsluiting; 22.55 Verkiezingen; 23.05 Journaal. ZATERDAG 3 APRIL. NED. I. In het middagprogramma voor de kinderen avonturen met Rik- kie en Slingertje en de rubriek Tech niek van morgen brengt nieuws over researchwerk. De middag wordt be sloten met het populaire programma Stuif-es-in. Na de Fabeltjes krant een praatje van de Ned. Middenstan- derspartij en dan Poets, dat gevolgd ivordl door de Gouverneur en J. J. De titel voor deze aflevering is „Ru moer rond een protestsong". Die song is gericht tegen de gouverneur en wordt gezongen door de klein dochter van de huishoudster. Ieder een probeert te voorkomen dat de gouverneur het lied te horen krijgt maar ongelukkigerwijs is hij degene die de prijs aan deze zangeres moet uitreiken. Na het journaal de Moun- ties-show. Beide grappenmakers ont vangen gasten, als de in Frankrijk erg beroemde zanger David Alexan der Winter, Tony Hollande en de danseres Sheila O'Neill. Hierna een half uur durende reportage over de beroemde band van Glenn Miller die enige weken geleden in Nederland optrad. Hoofdschotel voor deze avond is de finale van het Eurovisie Song festival, gehouden te Dublin. Pim Jacobs zal vertellen hoe onze Saskia en Serge het eraf brengen. Na liet laatste nieuws in het kader van de wereldkampioenschappen ijshockey de wedstrijd Rusland-Zweden. NED. II. Voorafgaand aan de Fa beltjeskrant de wedstrijd ijshockey Tsjechoslowakije-Finland. Na het journaal gaat de Evangelische Om roep verder met hel kinderprogram ma waarin Goede Vrijdag en Pasen in het vizier worden genomen. Dren te en Zuid-Holland komen hierna uit legen elkaar in de wedstrijd „Daad bij het ivoord", en het journaal van acht uur wordt gevolgd door een af levering uit de serie Marcus Welby. In deze aflevering, die getiteld is „De trots van een Griek", komt onze dok ter in aanraking met een eigenzin nige visser die uit Griekenland af komstig is. De man blijkt aan een ernstige ziekte te lijden cn de arts adviseert hem het rustiger aan te doen. Hij voelt daar niets voor en wil zelfs meedoen aan de jaarlijkse duikivedslrijd waarin hij al enkele malen kampioen werd. Marcus kan hem niet tegenhouden. Brandpunt Special wordt gevolgd door de speel film Moderato Contabilc" van Pe ter Brook. Hoofdpersoon is een ge frustreerde vrouw. Ze is al lang uit gekeken op haar vastgelopen huwe lijk als ze plotseling wordt gekon- fronteerd met een crime passioncl. Nooit had ze kunnen vermoeden dat de liefdesgolven weer zo hoog zou den oplaaien. Hel intrigeert haar en ze knoopt een relatie aan met een arbeider die ze probeert hevig ver liefd op haar te maken. Als h\j be grijpt dat zij hem wil brengen tot cm eenzelvig soort misdaad verlaat hij haar. Tnt slot van do avond de epiloog door pastoor A. Vcrwey uit Zulphcn cn voor het laatste journaal de avond besluit pen verkiezingsuil- zending. verzorgd door de Bejaarden cn Arbeiders Part ij. «14. Aram bracht met een simpele bewe ging van het beeldje het monster tot stil stand en steeg af. Zodra dc reuzenhagedis zich bevrijd voelde van zijn last, maakte het dier haastig rechtsomkeer cn even la ter was het door dc nevels opgeslokt. Aarzelend vervolgde Arnm zijn weg te voet. Toen hij vlakbij de tempel was, v er traagde hij zijn pas nog aanzienlijk, in voortdurende angst dat hij ieder ogenblik ontdekt zou kunnen worden. Doch hoewel er verschillende krijgers rondliepen en een paar hem zelfs op korte afstand passeer den, scheen niemand hem enige aandacht te schenken. Al die vreemde, aapachtige wezens hadden dezelfde, zielloze uitdruk king in hun ogen en ze bewogen zich voort zonder één woord te uiten, bijna alsof het automaten waren. Er ging een dreiging van uit. alsof er achter dit alles iets ver schrikkelijks schuilging, te vreselijk om onder woorden te brengen. Aarzelend ging Aram vooruil. Hij had nu de ingang van de tempel bereikt On derzoekend keek hij om zich heen. doch aangezien niemand hem scheen op te mer- ken, waagde hij het tenslotte het gdbouw te betreden. Langzaam liep hij de lange gang door, die naar het binnenste van dc tempel leidde. Het rook er vochtig cn duf ook hier drong geen enkel geluid tot hem door. Toen hij een hoek omsloeg, zag hij een paar passen van zich af plotseling een fi guur en een kreet steeg hem naar dc lip pen. Nog net bijtijds wist hij zich echter te bedwingen. Hij stond tegenover Soewnrt, de Handelaar! Advertentie Dobbelman... als u gewoon bijzonder goed wit en kleur wilt wassen... 6,15 Frontale botsing op Rijksweg 18 bij Nieuwerkerk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4