CHIPS DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verzoenende toon Brezjnew op 24ste partijcongres te Moskou Bijna vijftig overvallen leverden dit jaar ruim negen ton op 4 a7p°, deze week bijl GOLDEN WONDER Stijgend tekort aan MAVO-Ieraren Ned. Linoleumfabriek ontslaat 300 man Vergunning Pechiney aluminiumfabriek Tracé van Zoomweg raakt waterwingebied Fruitteeltmalaise is nog niet afgelopen Landbouwschap over Brusselse besluiten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 aprd 1971 127sle jaargang: Nr. 20852 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h lakenman <i Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. dit nummer: F. F. F. Renesse Vooruit60 jaar ZIERIKZEE lijk het gevolg van de overval op een geldtransport in Wateringen (f 2 mil joen) en een overval op de Nuts- spaarbank in Amsterdam f 330.000). Er werden tot nu toe dit jaar 28 overvallen gepleegd op postagent schappen, banken, grenswisselkan toren, uitzendbureaus, een geldtran sport en een juwelencentrum. Op de beide eerstgenoemde instellingen heett de onderwereld het de laatste maanden vooral gemunt: dit jaar werden 12 banken en 9 postagent schappen „bezocht". De buit bedroeg bij de banken f 561.500 en bij de post agentschappen f 96.000,Telt men daarbij nog de beide overvallen op twee grenswisselkantoren (in Ubach over Worms en in Venlo), twee uit zendbureaus (in Amsterdam en in Leiden), een geldtransport In Alk maar en een juwelencentrum in Eindhoven, dan komt men op een be drag van f 769.100,Zes van de 28 overvallen mislukten. De politie wist 27 (vermoedelijke) daders aan te hou den. De meeste legden geen bekente nissen af. De overval op de Amrobank in Heer op 16 februari bleek na zorg vuldige naspeuringen van de Rijks politie door de beheerder zelf te zijn verzonnen. De man had in enkele jaren f 15.000 in eigen zak gestoken en wilde op „effectieve wijze" schoon-schip maken. De grootste buit werd binnenge haald op 22 februari en op 1 maart, toen de Nederlandse Middenstands- bank in Utrecht (buit f 200.000,en het bijkantoor van de Bank van Van Lanschot te Eindhoven (buit f 132.000.het doelwit van de over vallers waren. In Amsterdam ztfn in totaal drie overvallen gepleegd. Eindhoven volgt daarna met twee „kraken". HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 1-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Het ziet er naar uit, dat bij ons in het heersende weertype waar bij de middagtemperaturen enkele graden onder normaal blijven, in de komende 24 uur geen verandering komt. Een depressie ten westen van de Britse eilanden breidt zich naar de Golf van Biskaje uit. terwijl bo ven Frankrijk de luchtdruk laag blijft, onder invloed van een storing, die van de Middellandse zee noord waarts koerst. Hierdoor stroomt vrij koude lucht uit Duitsland naar ons land. Er komt in deze lucht veel be wolking voor. maar de regenkansen zijn er klein in. Langs de westflank van een hogedrukgebied boven Rus land trok een frontale storing van Polen over Duitsland naar Denemar ken en veroorzaakte daar regen en plaatselijk ook wat natte sneeuw. Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Slechts iemand, die zijn last zelf .draagt weet hoe zwaar die is. Verwachting tot vrijdagavond: Koude nacht Aanvankelijk opklaringen, maar la ter weer wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke, morgen meest matige wind in hoofd zaak uit oostelijke richtingen; mini mumtemperaturen dicht bij het vries punt; maxima omstreeks 10 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 2 april. Zon op 6.14, onder 19.14. Maan op 10.00, onder 3.07. Eerste kwartier: 2 april (16.46). HOOGWATERSTANDEN DEN HAAG, 31-3. Tussen 1 januari en 1 april van dit jaar zjjn in Ne derland 49 overvallen gepleegd. De ca. 90 rovers gingen er met een to tale buit van f 395.864,vandoor. De justitie wist ongeveer 40 verdachten aan te houden. Slechts een klein deel van hen legde, na geconfronteerd te zjjn met overtuigend bewijsmateriaal een bekentenis af. MOSKOU, 30-3. Op krachtige maar, bjj verrassing, ook zeer ver zoenende toen heeft de Russische partijleider Leonid Brezjnew dins dag Peking en Washington opgeroe pen de betrekkingen met het Krem lin in de toekomst te verbeteren. Tevens stelde hjj voor een wereld conferentie over de ontwapening te houden waaraan de v\jf grote kern- mogendheden zouden moeten deel nemen. In zijn zes uur durende toe spraak bij de opening van het 24ste partijcongres in Moskou verwierp Brezjnjew echter even krachtig de „lasterlijke verzinsels" die Peking over de Sowjet-Unie meent te moe ten verspreiden en waarschuwde hij de Verenigde Staten dat Moskou „Amerikaanse agressiedaden" niet kan negeren. De regering in Bonn hield hij de mogelijkheid voor dat uitstel van de ratificatie van het vorig jaar gesloten niet-aanvalsver- familiezak potato VVS paprika 3^25 75 De nieuwe Goudgoed catalogus is uit. Vraag uw VéGé-winkelier. Westduitse maatregel tegen luchtvervuiling BONN. 31-3. Het Westduitse par lement heeft woensdag maatregelen tegen luchtvervuiling door auto's goedgekeurd door te stemmen voor vermindering van het loodgehalte in benzine. Het huidige gehalte van 0,44 gram lood per liter zal tot hoogstens 0,15 gram worden teruggebracht. drag met Moskou een verstoring van de verbeterde wederzijdse betrek kingen zal opleveren en tevens een verslechtering van het politieke kli maat in Europa. De bijna 5000 afge vaardigden van de verschillende Sowjet-republieken en de 101 dele gaties van communistische en an dere het Kremlin goedgezinde par tijen uit zo'n negentig landen legde hij vervolgens zijn omvangrijk vre- desprogram voor bedoeld als „bij drage aan de strijd voor de vrede en de internationale samenwerking". De voornaamste punten waar het program op steunt zijn het likwide- ren van de militaire grenzen, het af wijzen van kolonialisme en racisme, het verbieden van nucleaire, bacte riologische en chemische wapens en het stopzetten van de vervaardiging van kernwapens. In zijn toelichting wees de Russische partijleider erop dat Moskou een vermindering van gewapende strijdkrachten voorstaat in gebieden waar de militaire con frontatie een gevaar vormt, zoals bijvoorbeeld in Centraal-Europa. Waarnemers geloven dat Moskou hiermee zeer dicht bij de NAVG- voorstellen is komen staan dat oost en west tot een evenwichtige wederzijdse vermindering van de strijdkrachten moeten komen. DEN HAAG, 1-4. Het falend be leid van de regering ten aanzien van het lerarenopleiding is de oorzaak van het stijgend tekort aan leraren bij het middelbaar algemeen vor mend onderwijs (Mavo). Deze opleidingen zijn tenminste vijftien jaar te laat gestart en dat dan nog in onvoldoende mate. Slechts in twee steden werd begonnen met een minimaal aantal kandidaten. Dii zei de heer P. J. Geelkerken, voor zitter van de Vereniging voor Mulo, de Mavo-sectie in de Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel (ABOP) heden (donderdag) op de algemene vergadering in Scheveningen. Er wordt bij het Mavo onder hoog spanning gewerkt, mede .door het ontstellend tekort aan bevoegde do centen Er is een tekort van 1500 le raren, dat binnen een jaar zal zijn gestegen tot 2000, „Een afschuwelijk feit als wordt bedacht, dat ongeveer een zesde van de nodige mankracht ontbreekt." KROMMENIE, 31-3. De N.V. Ne- deilandse Linoleumfabriek te Krommenie gaat een grootscheepse Brand in huurkazerne: Zeven doden BOSTON, 31-3.Bij een brand in een huurkazerne in de Amerikaanse stad Boston zijn zeker zeven mensen om het leven gekomen. In het vijf verdiepingen tellende gebouw woon den ruim honderd mensen, voor het merendeel bejaarden. De oorzaak van de brand is niet bekend. Levenslang voor Calley FORT BENNING, 31-3. Luitenant William L. Calley is tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld voor het vermoorden van burgers in het Zuid- vietnamese dorp My Lai, drie jaar geleden. VLISSINGEN, 31-3. Pechiney Ne derland N.V. heeft woensdag van het college van burgemeester en wethou der s van Vlissingen vergunning ge kregen voor het exploiteren van een aluminiumfabriek met een produk- tiecapaciteit van 170.000 ton per jaar, bestaande uit twee series smeltovens elk met een jaarcapaciteit van 85.000 ton. Dientengevolge, aldus een medede ling van Pechiney, heeft de vennoot schapsdirectie besloten haar fabriek in Vlissingen-Oost, waarvoor de eer ste bouwwerkzaamheden in oktober 1969 begonnen waren, in bedrijf te stellen. De voorbereidende maatregelen voor deze inbedrijfstelling zullen on verwijld beginnen. TWEEDE KAMER reorganisatie uitvoeren, waardoor 300 werknemers zullen moeten af vloeien. Met de vakbonden is in prin cipe overeenstemming bereikt over èén sociaal begeleidingsplan. De fabriek in Wij he zal worden ge sloten, waardoor 150 man zonder werk komt. De andere 150 ontslagen, vallen in Krommenie. De linoleum- fabricage in Krommenie wordt ge concentreerd in de fabriek zuid, de linoleumfabricage in de fabriek noord inclusief de kurkmalerij wordt wordt opgeheven. De produktie in Coevorden wordt normaal voortgezet De ontslagen zijn het rechtstreeks gevolg van een efficiency-onderzoek dat de directie van de C.L.U. (Conti nentale Linoleum-Union), waarvan de Nederlandse Linoleumfabriek (N.L.F.) een onderdeel is, in de eerste helft van 1970 heeft ingesteld in haar Europese bedrijven, waaronder de Nederlandse. In Elspeet kregen 250 kinderen polioprik ELSPEET, 31-3. Ca. 250 kinderen zijn woensdag in Elspeet gevacci neerd tegen polio. Onder hen waren zeer velen die voor de eerste keer zijn ingeënt. De prikploeg sprak van „een succes". Persoonlijke militaire groet in liet openbaar is niet meer verplicht DEN HAAG, 31-3. Minister W. den Toom van defensie heeft besloten de groetplicht te herzien. Deze herzie ning heeft alleen betrekking op de persoonlijke militaire groet in het openbaar. De overige bepalingen over de militaire groet, zoals de functionele groet, het eerbewijs (het militair saluut, de eregroet), de groet aan boord van schepen of binnen het kazerne complex en de groet in het kader van het ceremonieel blijven ongewijzigd. DEN HAAG, 31-3. Het door minis ter drs. J. A. Bakker van verkeer en waterstaat vastgestelde tracé van de Zoomweg (Rijksweg 19) - de verbin ding via de Volkerakdam tussen het westen des lands en West-Brabant - Vomt in aanraking met het voor Zee land belangrijke waterwingebied van Huybergen en Ossendrecht. De beschermingsgebieden liggen grotendeels westelijk yan het tracé. Een meer oostelijke ligging was niet mogelijk omdat dan het natuurgebied van „Het Grote en Kleine Meer" zou worden aangetast, aldus minis ter Bakker in antwoord op schrifte lijke vragen van de Kamerleden drs. W. R. V. Dusarduijn (KVP) en C. F. van der Peijl (CHU). De Kamerleden, die vroege naar maatregelen om de vitale Lfwrgen van de Zeeuwse drinkwatervoorzie ning te waarborgen hebben ten ant woord gekregen, dat bij verdere uit werking van de plannen grote aan dacht besteed zal worden aan die maatregelen. UTRECHT, 31-3. „De Malaise in de fruitteelt behoort nog niet tot het veileden". Bat constateerde, in de woensdag te Utrecht gehouden alge mene vergadering van de Neder landse Fruittelersorganisatie, de even tevoren gekezen nieuwe voor- zitetr, de heer L. J. Nysten uit Sit- tard. De opleving in de fruitprijzen die de laatste maanden valt waar te ne men houdt volgens hem nog geen tendens in dat het nu beter wordt. Hij zegde daarom de vergadering toe dat de aandacht van het hoofd bestuur niet zal verslappen. Een toezegging die uitgelokt was door een der leden, de heer A. C. Bakker uit B»emster, die terugden kend aan felle en massaal bezochte vergaderingen in de voorgaande ja ren en aan de grote fruittelersde monstratie in Den Haag in de zomer van 1970, zich ietwat ongerust maakte over de „matigheid" van de ze vergadering en over het geringe bezoek: de paar honderd leden die er waren zaten er, door Utrechts stadsschouwburgzaal verspreid, wat verloren bij. „Blijf de noden van de fruitteler in het middelppunt van de belangstelling plaatsen", vroeg de heer Bakker en, zoals gezegd, van voorzitter Nijsten kreeg, hij hierop een positieve reactie. DEN HAAG, 31-3. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap ziet als positieve kant van de vorige week in Brussel genomen besluiten op het gebied van de landbouw, dat de E.E.G.-raad de langdurige prijsbe vriezing heeft doorbroken en na de jarenlange discussie een begin met gemeenschappelijk structuurbeleid heeft gemaakt. Hiermee is een dreigende impasse en zelfs afbraak van de gemeenschap voorkomen. Het dagelijks bestuur hoopt, dat de resolutie in waarlijk communautaire zin zal worden uit gevoerd, en niet door nationale maatregelen zal worden doorkruist. Met voldoening constateert het dage lijks bestuur dat de prijsverhogingen voor de veehouderijsector in sterke mate overeenstemmen met de voor stellen van het landbouwschap. De nieuwe akkerbouwprijzen, die voor de Nederlandse akkerbouw met ge middeld anderhalf a twee procent zullen stijgen, zijn echter zeer teleur stellend. Het bestuur legt er de na druk op, dat na deze prijscorrecties geen nieuwe periode van prijsbevrie- zing mag intreden. Jaarlijks zal ten minste de algemene kostenverhoging als gevolg van de inflatie in de prij zen moeten worden gecompenseerd. BREDA. - De verkiezingsmotoren draaien op volle toeren. Congressen werden en worden gehouden; spre kers trekken het land door. Hier mi nister-president De Jong wordt op zijn wenken bediend door partijge noot Schmelzer tijdens de partijraad- vergadering in het Turfschipte Breda. Links: K.V.P.-voorzitter Van der Stee FORT BENNING. Luitenant William Calley passeert hier een fotograaf bij het gebouw van de krijgsraad, die hem schuldig bevond aan moord met voorbedachte rade op 102 onbewapende Vietnamese burgers in My Lai. Deze balans valt op te maken aan de hand van de overvalmeldingen in de eerste drie maanden van 1971. Dat dit aantal bijzonder groot is, moge nog blijken uit het feit dat in 1970 meer dan 80 overvallen - een record aantal - werden gepleegd, terwijl men nu al bijna 50 maal heeft toe geslagen. De verdwenen geldbedra gen zijn in verhouding tot 1970 nog wat „aan de lage kant", maar de om vangrijke buit in dat jaar - ongeveer vier miljoen gulden - was voorname-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1