handig de postgiro MIJN VROUW, MIJN SUPERIEUR DE WOEDE VAN DE BOEREN Gunstige ontwikkeling bij de Cöop. Raiffeisenhank te Bruinisse die duidelijke postgiro-overzichten van al uw betalingen en ontvangsten! da's makkelijk! BLIK DOOR HET WERELD Drie doden bij verkeersongeval Aardschokken in Chili Rijpaardenmarkt in België Bomaanslag op spoorlijn in Italië ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE niusciag so maait ion Nr. 20851 Plan voor nachtkluis en loketten met kogelvrij glas BRUINISSE, 29-3. In hotel Storm werd vorige week de 52e algemene jaai vergadering gehouden van de Coöp. Raift'eisenbank Bruinisse. De voorzitter de heer Jac. de Jonge kon in zijn openingswoord zyn teleur stelling over de matige opkomst niet verhelen. Hij herdacht allereerst het overladen van twee gewaardeerde leden, de heer \V. van den Berg Dz., (50 jaar lid) en de zoveel jongere heer A. C. llanse, met een minuut stilte. Advertentie) DODELIJKE ONGELUKKEN GROOTEGAST. Als gevolg van een verkeersongeval is de 20-jarige J. Warris uit Grootegast om heat le ven gekomen. Hij reed met zijn auto op de Noord wij kerweg te Kornhorn, toen zijn auto op volgens de politie onverklaarbare wijze van de weg reed en op de parkeerstrook tegen een daar geparkeerde aanhangdagen botste. Het slachtoffer overleed ter plaatse. GRONINGEN. De 21-jarige L. L. Leedeman uit Groningen is in zijn wooplaats verongelukt op de krui sing Wilhelminakade-Koninginne- ïaan. ZUNDERT. In Zundert is als ge volg van een auto-ongeluk de 49-ja- x'ige leraar J. Eggink uit Roosendaal om het leven gekomen. DE NHAAG. In de Noordlimburg se gemeente Heel en Panheel is een inhalende personenauto in volle vaart op een tegemoet komende auto gereden. Een van de inzittenden van de inhalende auto, een 3-jarig Por tugees jongetje, werd zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht, waar he tkort na aankomst overleed. AMSTERDAM. De zesjarige Erik van Gent uit Amsterdam is om heat leven gekomen toen hij in de Wijt- tenbachstraat in de hoofdstad werd aangereden door een auto. GARRELSWEER. In het acade misch ziekenhuis te Groningen is de 54-jarige D. Boven uit Delfzijl aan zijn ernstige verwondingen overle den, die hij opliep bij een frontale botsing op rijksweg 41 bij Garrels- weer, gemeente Appingedam. MIDDELHARNIS. Maandagmor gen is in het ziekenhuis te Dirksland de twintigjarige J. M. de Bruijn uit Stad aan 't Haringvliet overleden. Zaterdagavond was hij met zijn auto op de Dirkslandsedijk tegen een boom gebotst, waarbij hij ernstig ge wond werd. Kuiersdam heette dit deel van Eüe- rneet rond de jaren 1920. Er staan niet minder dan 18 kinderen op waarvan sommigen waarschijnlijk al niet meer toe gerekend kunnen wor den. Wie er allemaal opstaan? Daar zijn we na veel moeite niet achter kunnen komen. De heer De Jonge besprak aller eerst de financieel economische toe stand in ons land en in de wereld, om via de t.v. die veel invloed heeft op de samenleving, de algemene tendens naar schaalvergroting te onderstrepen, waardoor zovele klei nere ondernemingen gedoemd zijn te verdwijnen. De landbouw kent het sanerin>sfonds, met aantrekkelijke en minder aantrekkelijke kanten. Gok in de eigen branche kent men die schaalvergroting, het samengaan van „Utrecht" en „Eindhoven" is daarvan een tendens. Binnen de coöperaties zal men echter lot nieu we organisatievormen moeten ko men, hij dacht hierbij onder meer aan een coöperatie op aandelen. Stijgende winst De kassier de heer L. Ottens kon in zijn jaaroverzicht een forse winst stijging te zien geven. Vast staat wel dat de „Boerenleenbank' Tot eon der best florerende zaken van Bruinisse behoort. Een aantal zusterbanken op Schouwen-Duiveiand werd voorbij gestreefd. Zwaar drukt echter de verhoging van de vennootschapsbelasting op het budget van de bank een stij ging van f 10.000,ten opzichte van vorig jaar). Het aantal verwerkte dagboekposten (bijna 13.000 meer dan vorig jaar), brengt de computer voor de bank in zicht. De werkzaam heden die men voor de gemeente gaat doen zullen het groeiproces naar de computer toe (centrale ad ministratie) nog doen versnellen. De rekening en de balans over hel boekjaar 1970 werden goedgekeurd en vastgesteld (Balanstelling f 8.032.406,80, winst f 24.210,61). Het winstsaldo werd aan de reserve toe gevoegd, de algemene reserve stijgt daarmee tot ruim f 106.000,Nadat als stemopnemers waren benoemd de heren A. Bal en Joh. Bal-Krijger, werd als bestuurslid herkozen -de heer L. A. Jonker, ais plaatsvervan- gendlid Raad van Toezicht werd in de vacature J. J. van de Velde (niet herkiesbaar) gekozen de heer S.. Beekman. Als lid van de Raad van Toezicht de heer J. Flohil. De voorzitter ontvouwde daarna een tweetal nieuwe plannen die het bestuur zich voorstelt in het komen de jaar uit te voeren, n.l. het aan schaffen van een nachtkluis en het voorzien van de loketten van kogel vrij glas. De bedoeling van de nacht kluis werd nader uiteengezet, terwijl uitvoerig over de loketten van kogel wij glas en hun doelmatigheid, werd gesproken. Er zullen nadat de kas sier zijn nieuwe woning zal hebben betrokken, nog enkele nieuwe loket ten worden gemaakt. Omstreeks 1 juli hoopt de kassier zijn nieuwe woning in gebruik te nemen, de daarna aan de oude wo ning uit te voeren verbouwingen, om dit tot kantoor te transformeren, hoopt men omstreeks eind oktober gereed te hebben. Service-pakkot De uitvoering van het service-pak ket van de Raiffeisenbanken leidde ertoe, dat men ook de reisbemidde- ling Ier hand nam. (Een volgende stap van de gezamenlijke boeren leenbanken zal wellicht zijn, boek houding en belastingzaken). Om met zijn tijd mee te gaan, heeft ook Bruinisse zich op de reis- bemicïdeling toegelegd. De heer D. Both, werkzaam op de bank, behaal de het daarvoor nodige diploma en daarom gaf de hee.r Both, bij een aantal vertoonde dia's een toelich ting. Films over Spanje, Oostenrijk, de Rijn en de Canarische eilanden waren op de dia's te zien. De heer H. J. van de Zande met bestuur en kassier als gast op deze avond, dankte voor de ondervonden gastvrijheid en voor de samenwer king die men in de dagelijkse prak tijk steeds mocht ondervinden, di recteur en bestuur feliciterend met de behaalde resultaten en de voor spoedige groei van het bedrijf. De vraag of „het geld" in de naas te toekomst goedkoper zou worden, werd met enige reserve, bevestigend beantwoord. Honderdjarigen in de Sowjet-Unie MOSKOU, 27-3. Karoem Pi- ral uil de Sow jetrepubliek Georgie heeft zijn 121e ver jaardag gevierd. Hij is een van de tweeduizend Georgiërs boven de honderd, meldt Tass. Zes van de tien werken nog. De veldslag die boeren in Brussel leverden - compleet met slachtoffers en een spoor van verwoesting - kan niet als een verrassing zijn gekomen, zeker niet voor de ministers die in de Europese hoofdstad weer vergader den over landbouwproblemen. Die problemen zijn er bij de vleet en met name Europese commissaris Mans- holt mag men niet verwijten dat hij daarvoor niet vaak en met klem aan dacht heeft gevraagd. De kern van de zaak is dat de landbouwers en tuinders van Europa hun inkomen zeker niet hebben zien meegroeien met dat van de werkers in de indu strie. Dat is niet onlogisch: hun moge lijkheden tot produktieverhoging konden ze wel uitbuiten, maar daar mee was nog geen afzet gevonden. En om de prijzen die men de Euro pese boeren betaalde enigszins in de koers te houden van een redelijk in komen was de idee van export ook al uitgesloten: op de wereldmarkt was niet te concurreren, integendeel. De konsekwentie voor industrieën zou simpel zijn geweest: overscha kelen naar iets anders, waarmee wel te concurreren is en de klant maar laten kopen waar hij hei het voorde ligst krijgt. Halfslachtig beleid Zo verdween vrijwel de Europese camera-industrie, zo komt elektroni sche apparatuur van verscheidene soorten nagenoeg uitsluitend uit het verre oosten;' Japan, Hongkong, Tai wan, Singapore, waar de filialen van dood. In het ziekenhuis van Hooge- veen is later de 25-jarige Jantje He ling uit Gees overleden. De 21-jarige bestuurder van de tweede bij het ongeval betrokken auto, Arend Klein uit Hoogeveen, is in het ziekenhuis overleden. Hij had als medepassagier zijn verloofde. Europese en Amerikaanse concerns ook uit de grond schieten. Het is een oplossing die voor de landbouw niet mogelijk is. Wat men wel kan doen is streven naar hyper moderne, en dat wil zeggen: grote bedrijven in een beperkt aantal zo dat de exploitant een redelijke prijs krijgt en er geen al te grote over schotten ontstaan. Om die ontwikke ling te stimuleren zijn sinds jaar en dag in Brussel voorstellen gedaan aan regeringen, die steeds over het algemeen deze niet durfden te ne men - ook agrariërs zijn kiezers en die trapt men niet graag op de tenen. Resultaat, een halfslachtig beleid dat de schatkisten duur te staan kwam, zonder de agrariërs veel te helpen, die reden hebben hun onge duld te tonen en dit nu in Brussel ook hebben gedaan. Te hopen is dat ze daarmee E.E.G.- commissie en ministers ertoe inspi reren eindelijk een eind te maken aan het pappen en nathouden en te beginnen met een echte oplossing die zeker niet in alle opzichten aange- naa mzal zijn voor de boeren maar tenminste een afzienbaar eind be looft van de huidige misère. Een be langrijke stap schijnt thans op deze weg gezel. ROME. Bij twee inbraken en een overval in twee Italiaanse steden is in totaal 160 miljoen lire (ongeveer 950.000 gulden) buitgemaakt. HOOGEVEEN, 29-3. Als gevolg van een verkeersongeval op de pro vinciale weg Hoogeveen-Emmen in de omgeving van het dorp Nleuw- land zijn drie mensen om het leven gekomen en moesten zes anderen minder of meer ernstig gewond in een ziekenhuis worden opgenomen.. Bij het ongeval was enerzijds be trokken een uit Duitsland afkomstige personenauto, die werd bestuurd door de Nederlandse beroepsmilitair E. H. Witteveen, gelegerd in de Westduitse legerplaats Bramsche. Hij had zes meisjes, afkomstig uit Gees, Emmen, Sleen en Schoonoord als passagiers in zijn auto, die totaal is uitgebrand. Bij het ongeval werd de in deze auto zittende 27-jarige Har- mina Jansen uit Emmen op slag ge- Flitsen uit het buitenland MADRID. De Spaanse politie heeft in Las Palmas de Gran Canaria de Nederlander Robert Daniël Johan nes F. gearresteerd. Hij zou als kas sier de „Chase Manhattan Bank" in Heidelberg voor een bedrag van 312.000 mark hebben benadeeld. Hij viel in Las Palmas op door zijn on gewoon grote uitgaven. WASHINGTON. Het Amerikaanse leger heeft bekendgemaakt dat in de loop van dit, jaar begonnen zal wor den met de vorming van een nieuwe experimentele mobiele divisie die in Europa zal moeten ingrijpen als er een aanval op de NAVO-landen zou worden gedaan. PARIJS. Atleten, die hun naam beschikbaar stellen voor publici- teitsdoeleinden teneinde daaruit, fi nancieel voor deel te trekken, zullen volgens de voorgestelde nieuwe Olympische amateurregels niet kun nen uitkomen op de Olympische spe len. TOKIO. De premier van Japan, Sato, heeft een minister opdracht gegeven besprekingen met de be langrijkste Japanse dagbladen te be ginnen en er op aan te dringen, de verhoging van de abbonnements- prijs met twintig procent opnieuw in beschouwing te nemen. FEUILLETON SANTIAGO, 29-3. In midden-Chili zijn zondagavond en maandagoch tend drie krachtige aardschokken ge voeld. Het epicentrum lag bij de ha venstad Valparaiso. Door de schok- internationale twaalfpuntschaal had ken, die een kracht van vijf op de den, vlogen in deze stad de mensen in paniek de straat op. Tot dusver is echter geen melding gemaakt van persoonlijke slachtoffers of schade. Precies zes jaar geleden werd de zelfde streek door een aardbeving verwoest. BRUSSEL, 28-3. Voor de eerste maal in de geschiedenis is afgelopen zaterdag in België (in Leopoldsburg) een rijpaardenmarkt gehouden. Van de 120 paarden die voor deze markt waren ingeschreven, weiden er slechts 31 toegelaten, omdat de or ganisatoren de kwaliteit van de markt hoog willen houden. De bedoeling was niet aleen de fokkers in staat te stellen hun jon ge dieren aan de markt te brengen, maar ook om de rijpaardenliefheb bers in België de gelegenheid te bie den ook in eigen land te kopen. De paarden werden voorafgekeurd en twee dagen tevoren kreeg men ge legenheid de dieren te testen. Er kwamen meer dan tweeduizend lief hebbers opdagen, en er werden vrij hoge prijzen geboekt. De hoogste prijs werd betaald voor een 5-jarige ruin, die ruim f 11.000,opbracht. De andere paarden deden prijzen, variërend van f 2.800,tot bijna f 6.000,—. KEULEN. Een nieuw tehuis van baksteen, beton en glas voor onge veer 150 weeskinderen - ontstond in het plaatsje Bensberg bij Keulen. Het is een schijnbaar versterkt rond dorp. In de twaalf cirkelvormig ge legen en door hoge tuinmuren ver bonden woonhuizen, komen de wees kinderen onder de hoede van diako- nessen, die een bijzondere opleiding hebben genoten. MILAAN, 28-3. In de nacht zijn twee bommen ontploft op de spoor lijn Milaan-Venetië, niet ver van Vicenza. Een railstuk van ruim ze ventig cm. werd weggeslagen, de an dere rail verbogen. De sneltrein Mi laan-Venetië die even later passeer de ontkwam door zijn snelheid (120 km. per uur) aan een ramp en „sprong" over de breuk heen. De be- stuux'der had echter wel een flinke schok gevoeld en stopte bij het na- bux'ige station van Girisignano om al arm te slaan. Het tx-einverkeer werd direct tot stilstand gebracht en kon pas in de loop van de ochtend wor den hervat. Ditishetrecept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfarojf» witte wijn ln de pan verwannen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 600 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen» goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op «mimiT afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. tgen. Binden me WARSCHAU. Het dodencijfer na het mijnongeluk in Zabre bij Kato wice in Polen is gestegen tot acht. Ze nipte van haar thee. Knikkend ize ze: „Voortreffelijk zeg. Hoe kun je dat zo goed?" „Ik heb wel eens gekampeerd. Maar dat niet alleen. Thuis keek ik het van m'n zussen af. Zondagsmor gens was iedereen bij ons thuis altijd lui, behalve ik. Dus was ik dooi*- gaans het eerste op en maakte thee klaar, sneed brood, zodat iedereen, die beneden kwam, kon aanvallen. Ik had geen zin om zo lang te wach ten". Ria begon van haar beschuitje te knabbelen. Ze keek naar zijn blote, gespierde benen. „Is dat niet koud?" „Kind. 't is 't mooiste weer, dat je maar kunt bedenken. Nota bene in oktober. Ik zag er vanmorgen al een paar het water induiken". „Dat is toch veel te koud!" „Dat moet je straks zelf maar con- ti'oleren. Ik denk wel, dat ik ook even in het water duik. Wat wil je nog meer: bad voor het huis; dag en nacht geopend". Ze keek naar de koffers, die nog in de slaapkamer stonden. „O, Erik!" „Wat is er?" „Zijn de koffers nog. niet uitge pakt?" „Welnee, dat heeft toch geen haast?" „Maar misschien zit alles in de kreukels! Jouw goeie pok!" „O. dan hang je het uit. Als er niets ergers is. Eet nu.... waarom geef ik je nu zulke lekkere, warme thee? Direkt is je ei ook koud. Ze begon meteen aan een beschuit te knabbelen. „Sorry, Erikzeld zaam lief van je .om me zo te ver wennen". Hij knipoogde. „Als je nog thee wilt. geef je maar een schreeuw. Ik ben in de keuken". „O, Erik?" „Ja?" Hij stond weer in de deur opening. „Hoe komen we aan eten?" „De provisiekast staat zo ongeveer vol met allerhande blikken. Je moet zelf straks maar eens kijken. En wat we tekort komen, kunnen we in Nun- speet wel halen. Dat is een kwar tiertje rijden". „We moeten in elk geval melk hebben". „Maak maar een lijstje Ria genoot van haar ontbijt, pelde het ei en constateerde, dat hel pre cies aan haar verwachtingen beant woordde: niet te hard en niet te zacht. Toen ze alles op had, zette ze het blad voorzichtig naast het bed en riep: „Ei'ik, ik heb 't op!" „Moet je nog meer?" „Jawel, maar wat anders". Ze zag hem aankomen, een droog doek in de hand. „Wat dan?" Ria strekte haar armen uit. hem met een innige blik aankijkend. „Jou. schat van een man". Hij keek even naar de vrouw, die nog altijd met uitgestoken armen rechtop in bed zat. Hij liet dc doek vallen en liep langzaam op haar toe. Maar toen hun monden elkaar von den, schopte hij zijn schoenen uit en trok haar helemaal tegen zich aan. ..Ria, heerlijk vrouwtje.wat heb ik verschrikkelijk naar dit mo ment verlangd Uren later liepen ze hand in hand Hoor het zomerhuisje. Ria zei: „Dit is gewoon een bungalow, of hoe noe men ze datJe zou er gewoon in kunnen wonen. Ik bedoel altijd. Ik wist wel. dat ze dit ding hier hadden. Felic en Bas. maar ze hadden het al tijd over „ons zomerhuisje" en dan door LENA SCHAGEN denk je aan een primtief geval, van hout opgetrokken, met een miniatuur keukentje, een slaapvertrek, waarin je je nauwelijks kunt wenden en een soort huiskamer. Maar dit „Alle conmfort is hier: gas, elek triciteit, wataerleidingDe haard in de kamer kan ook branden; ik heb 'm vannacht een poos aan gehad om te proberen, 't Is een gashaard. Enne heb je gezien, in de keuken, wat er allemaal in voorraad is?" ..Zouden we dat mogen gebruiken?" „Waarom niet? Voor we weggaan, vullen we hel weer aan. Zo, schrijf es op, wat we nodig hebben, zodat we niet elke dag naar Nunspeet hoe ven. Halen we het straks. Maar we moeien wei opschieten, want hel is al over vijven". „En ik moet nog eten koken. Doe jij het maar. Ik kan wel eens een an dere keer mee naar Nunspeet". „Misschien wel zo goed, ja. Dus melk. Ik zal maar flessen nemen, hc? En wat nog meer? Vlees enne.... boter zeker, hè? Wacht, ik schiijf het zelf wel op. Jee. ik mug wel opschie ten. Als het in een winkel vol is. haal ik het niet eens voor zessen". „Wat geeft dat? We behelpen ons wel. Molk Is het voornaamste. En boter Het was al over zevenen, toen ze samen aan de maaltijd zaten. Dicht naast elkaar en kijkende naar het donker worden. Toen ze klaar wa ren, hielp hij met het afwassen. Ria bog alles netjes weg cn draaide zich om naar Erik. die een sigaret had op gestoken. Maar ze nam de sigaret uit zijn mond en sloeg haar armen om zijn hals. „We zullen samen altijd gelukkig zijn. hè Erik''" (Wordt vervolgd) f.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7