AGENDA Behoudens goedkeuring gemeenteraad Vroege zwemmers aan strand te Renesse Deel Noordbavenpoort en nieuwbouw burgemeesterswoning Zweedse Rode Kruis ziekenliuis krijgt uitbreiding met 24 bedden Wolkbreuk in Rio Britse kritiek op landbouwbeleid van E.E.G. STREEKNIEUWS u Advertentie Vechtpartij aan boord van vliegtuig SCHIPHOL, 29-3. Aan boord van een -Caravelle van Transavia, die va kantiegangers van de Canariscfre eilanden terugbraéht naar Nederland is. zondagavond een vechtpartij uit gebroken, toen de 31-jarige, manu- fafctürier G. B. uit Den Haag een van zijn mede-passagiers te lijf ging. De man, die onder invloed van sterke drank verkeerde, had naar zijn zeg gen tijdens de vakantie al nare erva ringen opgedaan met zijn mede-pas sagier. Op de terugreis kwam het tot een uitbarsting. Met behulp van eni ge mannelijke passagiers slaagde de yliegtuigbemanning erin de man te overmeesteren en in bedwang te hou den,'fot hét toestel op Schiphol was geland; waar de rijkspolitie klaar ajió'nd. omde vechtersbaas in ont- yungst té nemen. Opmerkelijk vonnis MAASTRICHT, 29-3. De rechtbank te Maastricht heeft de 26-jarige met selaar B. uit Hoensbroek confrom de eis veroordeeld tot tien maanden ge vangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaai'delijk, onder de bijzondere voorwaarde dat deze straf niet ten uitvoer zal worden gelegd, wanneer hij binnen drie jaar zijn schoonvader het bedrag van f 6391, waarvan hij hem heeft opgelicht zal hebben te rugbetaald. Gevangenisstraf voor mishandeling van Turk BREDA, 29-3. De Bredase recht bank heeft maandag de 21-jarige W. L., de 23-jarige L. v. d. W., en de 27- jarige M. v. d. K., allen uit Tilburg, die op 1 januari in Tilburg in een steeg van de Nijverstraat een Turk van f 250 hebben beroofd, conform de eis veroordeeld tot ieder tien maanden gevangenisstraf. Bij de be roving werd de Turk ernstig mis handeld. Vliegtuig, gedwongen naar China te vlieden O HONGKONG, 30-3. Een door vijf gewapende mannen gekaapt vlieg tuig van „Philippines Airlines" is ge dwongen naar China te vliegen. Het toestel is inmiddels in Kanton gear riveerd. Van de 44 inzittenden moch ten in Hongkong 19 passagiers, onder wie een baby, het vliegtuig verlaten. Handtekeningen tegen echtscheidingswet ROME, 29-3. In Italië is zondag in het gehele land een campagne begon nen om een half miljoen handteke ningen te verzamelen tegen de echt- scheidingswet, die in december on danks krachtig verzet van R.K. zijde van kracht is geworden. De handte- deningen zijn nodig om een referen dum te laten uitschrijven tof afschaf fing van de omstreden wet. Volgens de grondwet moet de gelegaliseerde handtekeningen voor 10 juni a.s. bij een zijn gebracht. Utrecht krijgt oecumenisch centrum UTRECHT. 30-3. In het Utrechtse nieuwbouwproject Hoog-Catharijne zal een oecumenisch kerkcentrum verrijzen, dat het karakter draagt van ..Open Deur" en ..Papegaai" in Amsterdam. Het kerkcentrum zal komen op de plaats waar nu het klooster staat van de zusters van de eucharistie, nl. op de hoek van de Westerstrnat en do Catharijnesingei. Ontvoering en juwelendiefstal in Londen LONDEN, 29-3. Maandagochtend is de 26-jarige prins Sayajirao van Baroda (India) uit zijn woning in Londen ontvoerd. Hij werd in een auto geduwd en na een rit door Lon den op het Berkcley-plein eruit ge zet nadat hem voor 20.000 pond aan juwelen afhandig was gemaakt. De prins was niet ernstig gewond. Tijdens het weekeinde waren in Londen twee gelijksoortige overval len uitgevoerd, waarbij voor 30.000 en 20.000 pond aan juwelen, schilde rijen en baar geld werd buitgemaakt. Verkeersdode door springen van hand LEEK. 29-3. De 60-jarige automo bilist J. Krikke uit Heerenveen is maandagavond op rijksweg 43 bij Lcttclbert (gemeente Leek) omgeko men. Hij werd aangereden door een vrachtauto die een klapband kreeg. Beide auto's kwam in de sloot te recht. De heer Krikke was op slag dood. ZIERIKZEE. 30-3. Op de heden (dinsdag) te houden vergadering van de gemeenteraad, komt het voorstel van b. en w. aan de orde de zuide lijke vleugel van de Noordhaven poort met bijbehorende aangebouw de woning te bestemmen tot ambts woning van de burgemeester. Voor het in gereedheid brengen van deze ambtswoning is een krediet vereist van f 35.000. Het college stelt voor een rijks- en provinciale subsidie aan te vragen en vraagt machtiging tot het openen van onderhandelin gen om te komen tot verkoop van het pand 't Vrije 29. Het pand 't Vrije moet voor de hui dige burgemeester - gelet op de ge zinssamenstelling en het begeren van de burgemeester centraler in de binnenstad te wonen, als ongeschikt worden aangemerkt. In een toelich ting wordt dit uitvoerig uiteen gezet. Weliswaar is de nieuw aan de Noordhavenpoort gebouwde woning verhuurd aan de N.V. Mondragon, die plannen had tot het inrichten van een restauratie. De N.V. „Mon dragon' 'is evenwel bereid gebleken de aangegane huurovereenkomst te annuleren. Onderzocht is in de poort alsnog op een niet ingrijpende wijze voldoende woonruimte voor de burgemeester en zijn gezin te scheppen. Hiervoor kon worden te ruggegrepen op een destijds door de rijksdienst voor de monumentenzorg ontworpen plan, dat aan alle wen sen voor een burgemeesterswoning voorziet. Dit plan kan op korte ter mijn worden gerealiseerd. De, geka pitaliseerde lasten voor het pand 't Vrije 29 bedragen f 128.744,76; kos ten die wegvallen bij verkoop van het pand. Bate Noonlhavenpoort De gekapitaliseerde bate van de Noordhavenpoort bedraagt 104.903,14 gulden. Het in orde brengen van de poort tot woning zal naar verwach ting' een bedrag vergen van f 35.000, waarin 30 pet. rijksbijdrage en 5 pet. provinciale bijdrage kan worden aangevraagd, terwijl 30 pet. via de verfijningsregeling algemene uitke ring uit het Gemeentefonds zal worden terug ontvangen. Van het bedrag van f 35.000 - zal - bij hono rering van deze bijdrage - uiteinde lijk f 12.250 ten laste van de ge meente blijven. Daar de bijdragen nog niet officieel zijn toegekend, wordt het bedrag van f 35.000, voors hands volledig voor rekening van gemeente geraamd. Rekening hou- houdend met een gecalculeerde huur van rond f 4.100 per jaar, komt de gekapitaliseerde bate op f 69.903,14. RENESSE, 29-3. Ondanks het feit, dat de thermometer zaterdagmiddag een gemiddeld lagere temperatuur aangaf dan het algemeen gemiddelde rond deze tijd, en het water nog maar zo'n vijf graden Celcius be droeg, begaven zich toen op het strand van Renesse toch reeds twee moedige zwemmers te water voor een verkwikkend bad. Het waren de broers E. en J. Janse uit Renesse, resp. 22 en 18 jaar oud die tot dit kloeke besluit waren gekomen. Zij hadden weinig belangstelling toen zij om half vijf een fikse duik in het koele nat namen. Ongeveer vijf minuten hielden ze het in het water vol, waarna nog een kort sprintje over het strand getrokken werd. Volgens deze vroege zwem mers van dit jaar was het allemaal best meegevallen. Hoewel ze er elk jaar vroeg bij zijn was dit toch ei genlijk wel het record, want voor april hadden ze het nog nooit aange-t durfd. En zo spoedden de broers zich even later met druipnatte haren en een handdoek onder de arm duinaf waarts, verwonderd nagestaard door die enkele bezoeker die, gehuld in winterjas een blik op de zee kwam werpen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Toestemming staatssecretaris Dam in Maduroflam DEN HAAG, 29-3. Nederlands miniatuur stad je Madurodam, dat woensdag in aanwezigheid van zijn burgemeester, prinses Beatrixzijn poorten heropent, heeft er een stukje Amsterdam bijgekregen. Op de gebruike lijke schaal van 1 25 staan er modellen te pronken van het koninklijk paleis op de Dam en van de Nieuwe Kerk, als mede van de Schreierstoren. Aan een getrouwe copie van het nationaal monument wordt gewerkt. Het Damproject heeft' een plaatsje gekregen in het hart van Madxirodam, Dronken man zette dochtertje mes op keel ARNHEM, 29-3. De Arnhemse wijk „Het Spijker-kwartier" is in de nacht van zondag op maandag in rep en roer geweest. De 29-jarige los arbei der A. J. E., die stomdronken was en ruzie had gekregen met de vrouw met wie hij samen leefde, zette zijn anderhalf jarig dochtertje een groot broodmes op de keel. De politie werd gewaarschuwd en er verschenen acht agenten, die echter niet durfden in te grijpen. Een vriend van de los ar beider werd te hulp geroepen, maar ook deze kon niets uitrichten. Dat was wel het geval met de daarna van huis gehaalde broer van E., die ech ter nog anderhalf uur nodig had om de los arbeider zo ver te krijgen, dat hij zijn dochtertje en het grote mes afgaf. Zelf ging hij daarna op bed liggen, waar de politie hem, zonder dat hij zich nog verzette, kon arres teren. Nadat de wonden verbonden waren, die hij zichzelf had toege bracht, werd hij ingesloten. Hotel Frommei' op Schiphol geopend SCHIPHOL, 29-3. Ml'. F. Th. Dijck- meester, burgemeester van Haarlem mermeer, waaronder Schiphol res sorteert, heeft maandagochtend het bijna 400 kamers en 80 bedden tel lende hotel Frommer Schiphol ge opend. Van vrijdag op zaterdag vo rige week logeerde hier ter gelegen heid van de gereedkoming van hel hotel gratis de hele bevolking van Nederlands kleinste zelfstandige ge- meente.Katwoude. ZIERIKZEE, 30-3. W|j vernemen dat de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid voor het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis bouwvergunning heeft verleend tot uitbreiding met een totaal van 24 bedden. De uitbreiding houdt impli ciet in een vergroting van de poli kliniek en de nieuwbouw wordt ook aan deze zijde gerealiseerd. Het plan tot uitbreiding van het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis da teert al van geruime tijd, maar het ziet er thans naar uit dat de plan nen op zo kort mogelijk termijn zul len kunnen worden gerealiseerd. Hoewel thans de tekeningen nog niet zijn goedgekeurd, betreft het hier al leen technische kwesties, zodat er gegronde hoop bestaat dat nog dit jaar met de uitbreiding kan worden gestart. De voorbereidingen hebben - gelijk gemeld - lange tijd in beslag genomen. In de brief van de staats secretaris wordt zulks ook wel er kend, zodat de verwachting bestaat Vijf en dertig doden RIO DE JANEIRO, 29-3. By een wolkbreuk die zondagavond boven Rio de Janeiro losbarstte, zyn 35 mensen omgekomen. Er zyn voorts tientallen gewonden. De materiële schade loopt in de miljoenen. Gevreesd wordt, dat het dodencij fer nog zal stijgen, daar er nog tal rijke personen vermist -worden. Het zou de zwaarste wolkbreuk van de afgelopen 20 jaar zijn. De krotten van honderden mensen stortten in. De bewoners hadden zich te voren in veiligheid kunnen stellen. dat thans de zaak niet meer op de lange baan geschoven zal worden. Het ziekenhuis werd - zoals men zich herinneren zal - in 1957 oficieel geopend door prinses Beatrix, waar van hiernaast een archieffoto van de aankomst te Zierikzee, thans veer tien jaar geleden. LONDEN, 29-3. Het huidige land bouwbeleid van de Europese Econo mische Gemeenschap zou tot een handelsoorlog met de Verenigde Staten kunnen leiden en de kans dat dat gebeurt wordt nog groter als Engeland tot de Gemeenschap toe treedt. Dit staat in een rapport dat de Britse landbouweconoom John Marsh voor de Brits-Noordameri- kaanse studiegroep heeft opgesteld. DODELIJKE ONGELUKKEN IJSSELMUIDEN. De 12-jarige Jan van Dieren uit IJsselmuiden is om gekomen toen een onverlichte kar waarop hij met enige andere kinde ren zat, werd aangereden door een personenauto. De 12-jarige G. Vahl, eveneens uit IJsselmuiden, werd zwaar gewond en overleed enige uren later in een ziekenhuis. UTRECHT. De 39-jarige mevrouw D. Stum-Voorthuizen uit Renswoudc is maandagmiddag in haar woon plaats door een personenauto aange reden en om het leven gekomen. De vrouw reed op haar fiets en verleen de geen voorrang. Zij was op slag dood. Jongetje verdronken EDE. 29-3. De twee jaar oude Wil lem van de Loosdrecht uit Ede is maandag verdronken in een sloot bij het huis van zijn ouders. Het is niet bekend hoe het kind te water is ge raakt. Huis „Uncle Sam" wordt afgebroken TROY (New York), 29-3. Het huis van Sam Wilson, staande in Troy aan de oevers van de Hudson, in het noorden van de staat New York, zal worden afgebroken. Het moet plaats mokert voor een autoweg. Aan Sam Wilson heeft de Ameri kaanse regering volgens over levering de bijnaam „Uncle Sam" te danken. In 1812 waren nabij Troy soldaten gelegerd. Het vlees dat onder hen werd verdeeld, werd eerst gecontro leerd en dan voorzien van de letters „U.S." („United States") Het was geleverd door de sla ger Sam Wilson, die al gauw de bijnaam Uncle Sam" kreeg naar de letters die op zijn vlees werden aangebracht. La ter zou de naam „Uncle Sam" in verband zijn gebracht met de regering zelf. Dinsdag 30 maait Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad. Nieuwerkcrk Kleuterschool, 7.45 uur, ledenverga dering alg. kleuterschool. Oosterlanü Kerkgebouw. Ger. Gem., 7.30 uur, alg. ledenvergadering Chr. School vereniging. Haamstede Zaal Ger. kerk, 7.45 uur, vergadering A.R.-Kiesvereniging. Woensdag 31 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Huis van Nassau, 8 uur, afdeling Al gemene Bond van Ambtenaren. Oude school Kerkplein, ingang We- vershoek, 9 uur, kledingbeurs Leger des Heils. Donderdag 1 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, Herv. Vrouwenvereniging „Wees een zegen". Vrijdag 2 april Zierikzee Mondragon, clubavond Deltafoto. Huis van Nassau, 8 uur, ledenverga dering N.V.S.H. Goes Prins van Oranje, 20 uur, opvoering blijspel „In de holte van je arm", (voorstelling ZVU Zierikzee), ver trek Havenplein Zierikzee, 19.25 uur. Maandag 5 april Zierikzee Openb. MAVO-school, Calandweg, 7.45 uur, vergadering speeltuinver. „Malta". Dinsdag 6 april Burgh Hotel Bakker, 7.45 uur, vergadering Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Dreischor De Drie Schorren, 8 uur, alg. leden vergadering Coöp. Raiffeisenbank „Dreischor". Woensdag 7 april Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, alg. leden vergadering Coöp. Raiffeisenbank „Zierikzee e.o.". ZIERIKZEE Pomp schoot los Maandagavond reed - in het kader van een oefening - één der brand weerauto's, waarachter een pomp was gekoppeld door de Hoofdpoort straat. In het midden van de straat schcot de zekeringspen van de kop peling los, als gevolg waarvan de pomp zijn eigen weg zocht en een terplaatse staande scooter aanreed en ernstig beschadigde. Tegenover de bekommernis over het geschon den voertuig staat alleen de troost, dat er op het moment geen mensen liepen. „Aa rdappel tjes Het leven wordt moeilijker, dames en heren. Iedereen kan er wel over mee praten. Ook het dienstertje in een Westhoekse restauratie, dat ge roepen werd een echtpaar te bedie nen. De echtelieden gebruikten een maaltijd in de samenstelling waar van o.m. gebakken aardappeltjes (let op: gebakken zijn het altijd „aardap peltjes") waren opgenomen. Deze aardappeltjes bleken van uitstekende kwaliteit en met name mevrouw had nog wel trek in een extra portie. Het verzoek werd ste reotiep doorgegeven: „Kunnen we nog wat aardappeltjes bijkrijgen?" Nu dat kon. Dienstertjes - altijd opererend opzij en achter de rug van mensen, die zich vol zitten te eten - zijn toch al schatten en deze was geen uitzondering. Ze repte zich dus naar de kombuis om de piepertjes te halen. Ze deed het heel correct. Ik schets u dat: dekschaaltje met aard appeltjes in één hand. Lepel en vork voor het opscheppen in de andere hand. Een smetteloze doek over één der lichtgebogen armen. Het meisje arriveert by de smul lende echtelieden en zei met één hand het schaaltje (met aardappel tjes) langszij de etenden neer op de tafel. Weer correct poetst zij dc lepel af met de witte doek en zet die in het schaaltje. Weer correct poetst zij ook de vork en toen heeft het lieve kind even een kleine storing gekre gen. Zij wilde de vork energiek ter bestemder plaatse brengen, maar prikte toen krachtdadig in het haar van mevrouw, dat echter van moge lijk Koreaanse oorsprong bleek. Ver taald betekent het clai een volledige vrouwenpruik daarna eventjes boven het dekschaaltje (met aardappeltjes) zweefde. Een pruik aan een vork en een vrouw die ontsteld naar hel hoofd greep, als was ze plotseling ontkleed. Onbekend is of serveuses (laten we het mooie woord eens ge bruiken) bij de opleiding worden af gericht op dergelijke situaties. Ze zal wel een heel indringende „sorry" gezegd hébben, maar welk excuus men ook hanteert, het is al- Hjd te gering ten opzichte van het zwevende haar boven aardappeltjes. Trouxvens denk er maar over na: wat moet je in zo'n situatie. Gewoon keihard de kunstdos er weer op plakken en nieuwe aardappeltjes ha len? Ik weet het niet, maar het is niet mijn enig probleeml SCH1F.REILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2