DE ZIERIKZEESCHE COURANT C.N.V. AFWIJZEND INZAKE FEDERATIE VAKCENTRALES Waarschuwing op sigaretten in België? V.N.-conunissie over inflatie in W.-Ëuropa Russische hulp aan Eip Drie centrale landbouworganisaties ongerust over uitlatingen van Mansholt Grenswisselkantoor te Venlo overvallen Schippers willen snelheid van schepen op Westerschelde aan banden leggen Oostpakistaanse „vrijheidsstrijders" melden grote successen Huisartsenopleiding zou in gevaar zijn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 maart 1971 127stc jaargang Nr. 20851 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77, Redakfeur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakonman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit hummer: Toestemming uitbreiding Rode Kr. ziekenhuis Teleurstelling bij liet N.V.V. UTRECHT, 20-3. De Verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vak verbond heeft maandag samenwer king van de drie vakcentrales in een federatie zoals bedoeld door hel C.N.V. afgewezen. Wel is het C.N.V. bereid het overlegorgaan van de drie vakcentrales te institutionaliseren, in die zin dat het een orgaan van over leg en samenwerking met een eigen rechtspersoonlijkheid. Du besluitvorming binnen liet or gaan van overleg en samenwerking zou zodanig moeten worden geregeld dat alleen bindende besluiten kun nen worden genomen als elk van de centrales vooraf gelegenheid heeft gehad zich een oordeel le vormen in eigen kring. Over onderwerpen waarover geen algehele overeen- -temming te bereiken valt, zou het orgaan volgens hel C.N.V. geen be slissing kunnen nemen. Daarbij zou den bijvoorbeeld religieuzen of an dere factoren een rol kunnen spelen. Het C.N.V. meent dat gestreefd moet worden naar een verantwoorde co ördinatie binnen hel O.O.S. om de beschikbare mankracht zo goed mo gelijk te benutten. Nauwere samen werking binnen het orgaan mag niel kostenverhogend werken noch in to taal noch voor elke centrale afzon derlijk. Bij verdergaande samenwer king dienen daarom vooraf de finan ciële gevolgen nauwkeurig te worden onderzocht en overwogen. In een verklaring wijst hot C.N.V. er op, dal het verbond zich vorig jaar oktober in zijn beleidsconclusies bereid heeft verklaard tot een zo groot mogelijke samenwerking tus sen de drie vakcentrales, maar dat daarbij als voorwaarde werd gesteld dat de zelfstandigheid van de vak centrales gehandhaafd moest blijven, dat een samenwerkingsorgaan niet zelfstandig bindende beslissingen zou mogen nemen en dat voor degenen die het evangelie als norm voor hun handelen beschouwen organisatori sche mogelijkheden moesten blijven bestaan om een medebepalende in vloed uit te oefenen op het praktisch beleid. BRUSSEL, 29-3. Op ieder pakje sigaretten dat in België verkocht wordt zou duidelijk in het Neder lands, Frans en Duits de waarschu wing moeten staan dat het roken van sigaretten gevaarlijk kan zijn voor de gezondheid. Voor pakjes waarop deze waar schuwing niet staat zou een boete van ongeveer f 3,50 geheven moeten worden. Dit is in het kort de inhoud van een wetsvoorstel dat door twee Belgische kamerleden is ingediend. De initietiefnemers zijn de heren De Keersemaeker en Van Damme, beiden lid van de fraktie van de Christelijke Volkspartij in de kamer van volksvertegenwoordigers. Een federatieve samenwerking in de gangbare betekenis van deze woorden is zeer wel denkbaar met inachtneming van deze uitgangspun ten. Maar inmiddels is gebleken, al dus de Verbondsraad van het C.N.V. dat het N.V.V. het begrip federatie een iuhcud wenst te geven die daar ver bovenuit gaat. Bovendien wenst het N.V.V. een federatie nadrukke lijk te beschouwen als een slap naar volledige eenwording van de Neder landse vakbeweging. Een dergelijke opzet is voor het C.N.V. niet aanvaardbaar, omdat dc afzonderlijke beleidsbepaling in ei gen kring er praktisch door wordt uitgesloten, zeker als men de besluit vorming wil overdragen aan de aan gesloten bonden op basis van leden tallen en ongeacht de centrale waar bij ze zijn aangesloten. Hel N.V.V. Het N.V.V. is teleurgesteld over het besluit van de Verbondsraad van het C.N.V.het N.K.V.-voorstel tot vorming van een federatie van vak centrales af te wijzen. Volgens het N.V.V. bestaat het reële gevaar dat hierdoot- binnen de vakbeweging te genstellingen worden geschapen, die niet in het belang zijn van de werk nemers. In zijn eerste reactie op het C.N.V.- besluit zegt het N.V.V., dat nu met name elke mogelijkheid ontbreekt om tot een verdere democratisering van de besluitvorming binnen de vakbeweging te komen en om een opening te bieden voor categorale or ganisaties die zich eventueel bij een federatie zouden willen aansluiten. GENEVE, 29-3. Dc inflatie in West-Europa is verleden jaar krach tiger en algemener geweest dan op DEN IIAAG. 29-3. Dc drie centrale landbouworganisaties in Nederland zijn, naar zij het A.N.P. meedelen, ernstig verontrust over uitlatingen van de vicc-voorzitler der Europese Commissie, dr. S. L. Mansholt, volgens welke de georganiseerde landbouw in dc E.E.G. zijn leden onvoldoende en onjuist zou hebben voorgelicht. Dc drie centrale landbouworganisaties distancieren zich uitdrukkelijk van deze opvatting van dr. Mansholt. Zij zullen zich tot hun partners in het C.O.P.A. (samenwerkingsorgaan der landbouworganisa ties in dc E.E.G.) wenden over de vraag, welke houding het C.O.P.A. in deze kwestie zal innemen. VENLO. 29-3. Een naar schatting 25-jarige man heeft maandagmiddag even na 3 uur het grenswisselkan toor op het station te Venlo overval len. Dc overvaller dwong dc loket- tistc met een vuurwapen geld af te geven. Hij verdween daarop met een onbekend bedrag. Politic en marc- BADHOEVEDORP. Bijna de gehele bevolking van het dorp Katwoiide, Nederlands kleinste gemeente, even hoven Monnickendam, sliep het weekeinde in het gloednieuwe hotel Frommer bij Badhoevedorp, dat maandag jl. geopend werd. Voor het hotel was het een generale repetitie om een groot aantal gasten in één klap op te vangen. Op de foto een beeld van het inboeken. chaussec zijn een grootscheepse speurtocht begonnen. De overval is vrijwel onder de ogen van de marechaussee gebeurd. Het wisselkantoor is slechts door een glazen wand gescheiden van de visi- tatiedienst van de marechaussee. Normaal kunnen de dienstdoende marechaussees de lokettiste zien zit ten. Kennelijk is de overvaller van de situatie goed op de hoogte ge weest. want van de korte afwezig heid van de marechaussee heeft hij gebruik gemaakt. Direct na de overval werd alarm geslagen. De inmiddels weer gearri veerde marechaussee zette de achter volging in, maar in de drukte op het perron raakte men het spoor bijster. Naar alle waarschijnlijkheid heeft hij kans gezien in een juist vertrekken de trein te springen. Jury zaak-Sliaroii Tale concludeert doodstraf LOS ANGELES, 30-3. De jury heeft maandagavond de doodstraf aanbevolen voor hippieleider Char les Manson en drie vrouwelijke vol gelingen. Zij worden schuldig geacht aan moord op de actrice Sharon Tate en anderen. Luitenant Calley schuldig bevonden aan moord FORT BENNING, 29-3. Luitenant William Calley is schuldig bevonden aan moord in verband met de mas sa-slachting op 16 maart 1968 in het Zuidvictnamesc dorp My Lai. De jury heeft Cally op vier punten van de aanklacht schuldig verklaard. Cally kan de doodstraf krijgen of le venslange gevangenisstraf. Het von nis zal door dezelfde jury van zes officieren worden bekendgemaakt. LONDEN, 30-3. Volgens het insti tuut voor strategische studies in Londen is de totale waarcfè van de militaire hulp die de Russen sinds juni 1967 aan Egypte hebben ver strekt. in 1.970 toegenomen van 17 tot 38 miljard gulden. Egypte heeft de sterkste luchtverdediging buiten de Navo en het Pact van Warschau, al dus het instituut in zijn jaarover zicht. enige tijdstip van de afgelopen twin tig jaar. Dit staat in een rapport dat de Eco nomische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties heden (dins dag) heeft gepubliceerd. De belang rijkste oorzaken van de inflatie wa ren volgens de commissie de verho ging van de lonen en de uitzonderlijk sterke en wijdverbreide stijging van de groothandelsprijzen van fabrieks- produkten. In acht van de dertien landen waarover het rapport gaat waren de loonsverhogingen verleden jaar groter dan in een-van ucw'oor- gaande achttien jaar en in de meeste overige landen stegen de lonen meer dan in twee jaar het geval was ge weest. In vergelijking met eerdere periode van grote loonsverhogingen werd in 1970 een kleiner deel van de gestegen loonkosten vergoed door produktiviteitsverbeteringen. TERNEUZEN, 29-3. Dc afdeling Terneuzen van de Koninklijke Sehippcrsvcr. „Schuttcvaer" is van mening dat dc snelheid van op de Schelde varende schepen aan banden moet worden gelegd. Ook zouden de schepen in de na bijheid van de havens Terneuzen, Hansweert en Walsoorden slechts met matige snelheid moeten varen. De afdeling is er tevens voorstan der van dat er een regeling komt. die het verplicht stelt dat koersver anderingen van tevoren duidelijk moeten worden aangegeven. Op de Schelde geldt nog steeds het verouderde binnenaanvaringsregle- ment „Schuttevaer" streeft er al en kele jaren naar om het voor de bin nenwateren geldende vaarreglemcnl ook op. de zeearmen van toepassing tc verklaring, aldus de heer J. de Reus, voorzitter van de afdeling Terneuzen van de K.S.V. Schutte vaer. NIEUW DELHI/CALCUTTA, 29-3. De Oostpakistaanse „vrijheidsstrij ders" van sjeik Mocdjibocr Rachman bleven maandag hevige gevechten en gtcic sucesscn melden, terwijl volgens dc officiële Pakistaanse ra dio in dc oostelijke provincies alles rustig was. De geheime zender „Vrij Benga len" riep om dat radio-Dacca na bloedige gevechten stormenderhand door duizenden „vrijheidsstrijders" was veroverd en dat verscheidene steden, waaronder Jessore en Comil- la. eveneens in handen van Mocdji- Iroers troepen waren gevallen. Hei Indiase persbureau P. T. I. meldde maandagavond dal er volgens „zeer betrouwbare berichten" in Dacca verbitterde gevechten gaande waren en dat liet Westpakistaanse leger zich had teruggetrokken op het mi litaire district daar. P. T. I. en de Indiase radio deelden voorts mee dal radio-Dacca, de sterkste zender van Oost-Pakistan, plotseling uit de lucht was verdwenen en haar uil zendingen niet had hervat. Radio Pakistan daarentegen meld de dal in Dacca liet uitgaansverbod UTRECHT. 29-3. Dc toekomstige opleiding van de buisarts in Neder land is in gevaar. Deze alarmerende opniiiking is maandagmiddag ge lanceerd door de Koninklijke Neder landse Maatschappij tol bevordering der geneeskunst, de landelijke buis artsen-vereniging en liet Nederlands Iluisai lsengenootseliaj) Deze drie organisaties vrezen, dat de v< ger ing een aantal unanieme adviezen die dc huisartsenopleiding verplicht stellen, naast zich zal neer BUENOS AIRES. Generaal Alejan dro Lanusse (midden) is beëdigd als de nieuwe president van Argentinië, de derde binnen een jaar. Geheel rechts admiraal Pedro Gnavi, bevel hebber van de zeestrijdkrachten, tweede van links brigade-generaal Carlos A. Reg, de luchtmachtchef. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Beter als een boer te paard j v gezeten dan als heer te voet f gegaan. maandag gedurende twaalf uur was opgeheven en dat alle banken in dc provincie open waren alleen geen zaken mochten doen hangende een onderzoek naar recente transacties. In Dacca functioneerden volgens de Pakistaanse radio alle regerings bureaus. bedrijven cn openbare diensten normaal. De hoofdstraten waren vol verkeer, twee Engelsta lige kranten kwamen sinds zondag weer uit en verwacht werd dat an dere dagbladen dinsdag weer zouden verschijnen. Ook in dc grote haven stad Tsjittagong keerde dc normale toestand weer snel terug, aldus de lezing van de Pakistaanse radio. Een groep gewapende ..schurken" had de levens van vreedzame burgers be dreigd. maar tegen hen waren pas sende maatregelen genomen cn men was de toestand nu weer meester. Mensen die dc stad hadden verlaten, konden volgens dc radio gerust te rugkeren. leggen met het arguirient dal dit in EEG-verband op moeilijkheden zou stuiten, omdat in de andere EEG- landen ook nog geen verplichte op leiding toi huisarts is. De diic organisaties heben op oen te Utrecht gehouden persconferentie de vrees geuit, dat met name de mi nister \a» onderwijs en weten schappen het EEG-argument ge bruikt om tc verbloemen dat het in feite om dc kostenfactor gaat. Dc verplichte huisartsenopleiding zou te duur worden. Verwachting tot woensdagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden maar op de meeste plaatsen droog weer; matige tot krachtige wind tussen noordoost en oost; minimum temperatuur om streeks 1 graad, maxima morgen van 6 graden in het noorden tot 11 gra den plaatselijk in het zuiden van het land. Voor donderdag: Aantal uren zon: 4 tot 11. Min.-temperaturenomstreeks nor maal. Max.-temperaturen: 0 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTAN DEN 31 maart. Zon op 6.19, onder 19.11. Maan op 8.02, onder 1.04. 1 april. Zon op 6.17. onder 19.13. Maan op 8.54, onder 2.13. Eerste kwartier: 2 april (16.46). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 31 maart 1 april 7.01 v.m. 19.23 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 30-3. Hel K.N.M.I. deelt mede; Boven Scandinavië heeft zich een vrij krachtig hoped rukgebied ontwikkeld. In deze gebieden vriest het 's nachts dan ook nogevcer 5 graden, waarbij zich plaatselijk mist vormt. De alweer krachtiger wor dende zonnestraling zorgt er echter voor. dat dc temperaturen overdag tot omstreeks 6 graden oplopen, be halve in die gebieden waar dc mist niet optrekt. Boven het Middellandse zeegebied is de luchtdruk laag. zo treffen we boven Spanje cn Zuid- Ilalië een tweetal lagedrukgebieden aan. die in deze landen regenachtig cn wisselvallig weer veroorzaken. Het Scandinavische hogedrukgebied cn de genoemde depressie-systemen houden in onze omgéving een ooste lijke stroming in stand, waarmee droge lucht wordt aangevoerd, waar in naast wolkenvelden ook opkla ringen voorkomen. Doordat het Scan dinavisch hogedrukgebied nog maar weinig van plaats verandert, ziet het er naar uit. dat het wat schrale weer nog wel even zal kunnen aanhouden. 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1