Westenschouwen's raad vergaderde in het Dorpshuis te Renesse Ongeluk met binnenschip bij Stavenisse AGENDA voordelig uit met NS Vier ton fraudes bij werklozenuitkering Instelling van adviescommissie over een eventueel bedrijfsfonds dagbladpers Vijfjarenplan voor Zuid-Vietnam Soeharto bezocht gevangenkamp LAATSTE NIEUWS POST 1 Rnad vrijwel geheel achter nota van h. en w. inzake gemeentelijke herindeling VVESTERSCHOUWEN, 25-3. Voor de raadsvergadering, donderdag avond in het Dorpshuis te Renesse gehouden, bestond een vry grote be langstelling. Onder het publiek be vond zich een groep .dames en heren van de cursus Maatschappijleer en Gespreksavonden, georganiseerd door de Plattelandsvrouwen en Ned. Ver. van Huivrouwen en een aantal leerlingen van een Lyceum in Am stelveen. Allen hebben de raad aan het werk gezien en kunnen constate ren wat een raadsvergadering in fei te is. De raad kon zich praktisch geheel achter de nota van b. en w. over de gemeentelijke herindeling scharen, met alleen de stem van de heer J. v. de Berge (pc) tegen. Zoals reeds uit voerig werd bericht wil het college een studie laten maken over de her indeling, en dan pas na het uitko men van deze studie, niet door een belanghebbende groep te maken, een standpunt innemen. De voorzitter, burgemeester H. P. Ever wijn belichtte in het kort nog eens de nota, waarna als eerste spre ker de heer J. Lustig (PvdA) de nota prees om de juiste stelling. Hij wees wel op een door hem eerder gedane suggestie om,gezien de drukke werkzaamheden van b. en w. enkele commissies te formeren tot bijstand van de zwaarste posten. Hij merkte verder op om, indien er gemeenten tegen deze nota zijn, dan met de po sitieven door te gaan, en desnoods alleen. Voor 1 juli zou het antwoord der gemeenten op Schouwen-Duive- land toch wel rond moeten kunnen zijn en binnen jaar een deskundig rapport. Mogelijk dan ook de bevol king middels een hearing horen en Advertentie m m 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f45.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen MontferJand f 60.- 3 dagen Friesland f 62.- 3 dagen Brabant f 64.- 5 dagen Terschelling f 75.- Prijzen van elk station in Nederland. Vertrek dagelijks. Inlichtingen in de NS-reiskrant op de stations. Vrouw mishandelt minnaar DEN HAAG, 25-3. Woensdagavond omstreeks half tien is de 44-jarige gescheiden vrouw F. W. L. D. in haar woning in de Smitsstraat in Den Haag aangehouden op verden king van zware mishandeling van haar 35-jarige minnaar. De man die bij de gearresteerde vrouw in huis woonde kreeg woensdagavond ruzie met de 17-jarige dochter van de vrouw. Deze ruzie liep op een gege ven moment zo hoog op dat de vrouw de man, die waarschijnlijk- kwaad de deur uit was gegaan op straat met een briefopener in de rug stak. De verwondingen zijn niet van ernstige aard. TUTTLINGEN. Alle bokalen hebben één ding gemeen. Het is verheffend om ze te winnen, maar deprimerend om er thuis naar te kijken. Erg en thousiast waren derhalve de besten x>an de Europese kampioenschappen junioren van de Noorse skiërs toen zij in Nesselwang Allgauin plaats van een beker een draaibare spiraal kregen, waarmee verbluffende licht- effekten kunnen worden bereikt. dan zou eind 1972 een standpunt be paald kunnen zijn. Andere stemmen Daar bij fusies en groter worden meestal verliezen ontstaan, was de heer A. D. Dalebout (pc), nu al de schrik om het hart geslagen bij een eventuele herindeling van Schou- wen-Duiveland. Hij zei dat een zelfstandig bestuur noodzakelijk blijft. Met Zierikzee als centrum ge meente zal alle contact met b. en w. verloren gaan. Mevrouw A. Friderichs-Landegent complementeerde het college met deze nota en ook zij was van mening dat, ondanks dat er wel eens moei lijkheden zijn, ieder leeft in de sfeer die hij graag heeft. Een stemming kan dan ook pas komen na een juiste voorlichting die uit het te laten maken studierapport moet komen. Anders was de mening van de heer J. v. d. Berge (pc) die het niet noordzakelijk achtte om een studie te laten maken. „Anderen moeten nu maar eens proefkonijn zijn, Wes- terschouwen is volkomen voor haar taak berekend". De heer L. Tieleman (pc) was vol komen tegen de nota Brouwershaven en hij verweet deze gemeente deze nota openbaar te hebben gemaakt zonder eerst te informeren naar de mening van de andere gemeenten. Spreker vroeg wel naar een streven van opclassificering der gemeente. De voorzitter constateerde dat in grote lijnen de raad achter de stu- die-opdracht stond en deze opdracht niet op de lange baan geschoven moet worden. Wel meende spreker dat hij uit de raad de gedachte kon vaststellen dat het college naar één gemeente wil. Dit is echter niet waar, doch de problematiek van een gemeente houdt niet op aan haar grenzen. Daarom zal ook het college pas een standpunt bepalen na het uitkomen van het studierapport. „Wij achten de nota Brouwersha ven wel nuttig om er een studie over te laten maken". Juist dat gezegde maakte het voor de heer Tieleman moeilijk om een zekere voorkeur van het college te kunnen begrijpen, doch deze onrust week toen de voorzitter hem. ant woordde dat, wanneer b. en w. het eens waren met Brouwei'shaven, er een heel ander rapport zou zijn ver schenen. Met de stem van de heer v. d. Berge tegen werd de nota ge meentelijke herindeling Wester- schouwen aanvaard. In mei weer gratis sporen voor 65-plussers UTRECHT, 26-3. Treinreizigers met een 65 -abonnement kunnen in mei weer twee dagen gratis sporen, en wel op dinsdagen, woensdagen, donderdagen en zaterdagen uitge zonderd Hemelvaartsdag en de za terdag voor Pinksteren. Het aantal houders van een 65 -kaart bedraagt momenteel 110.000. N.S. verwacht dat het er deze zomer 125.000 zullen worden. Medisch oudheidkundig museum in Den Bosch DEN BOSCH, 25-3. Over enige maanden zal Den Bosch een medisch oudheidkundig museum rijk zijn. Een zeer kostbare verzameling van medi sche instrumenten van de jaren voor en rond de christelijke jaartelling van de heer Jan Breukel, die in Den Bosch een tandartsenpraktijk heeft, zal als basis voor dit museum dienen. De voorzitter deelde verder mede dat het college binnenkort met voor stellen zal komen om een toeristen belasting in te voeren en deze te doen laten ingaan op 1 januari 1972. Het voorstel om aan de heer L. Leeuwe die grond, waarop hij de fruitteelt uitoefent, in erfpacht van de gemeente heeft, een restitutie der erfpachtscanon te verlenen van f 130,- por hectare, werd na gehou den stemming met 8-3 stemmen verworpen. Voor stemden de heren v. d. Berge en de beide wethouders Hoogerhuis en Steur. Man rijdt in op minnaar van echtgenote DORDRECHT, 25-3+e politie van Dordrecht heeft donderdag de 41- jarige aannemer A. N. uit Ridder kerk aangehouden, omdat hij in Dordrecht de minnaar van zijn vrouw, bij wie zij was gaan wonen, met de auto opzettelijk heeft willen aanrijden. De aannemer wachtte de vriend van zijn vrouw, die met de fiets op de weg naar huis was, op de hoek van de straat op in zijn au to. Hij reed op zijn rivaal af, die zich nog net op tijd kon redden. De fiets werd totaal vernield. Enige weken geleden waren beide mannen op straat al in een gevecht geraakt, waarbij onder meer een eta lageruit sneuvelde. Voorzitter van het Landbouwschap over de Brusselse hesluiten DEN HAAG, 25-3. Ir. C. S. Knott- nerus, voorzitter van het Landbouw schap, is blij dat er in Brussel iets gebeurd is op het gebied van de structuurpolitiek. Met de prijsver hoging voor rundveehouderüpro- duktcn z.i. bijna voldaan aan de wensen van het C.O.P.A., het sa menwerkingsorgaan van de land bouworganisaties in de E.E.G. De akkerbouw echter is er het slechtst afgekomen: bij elkaar blijven de prijsverhogingen voor granen ten minste twee procent beneden het geen het Landbouwschap gevraagd had. Niet voldoende )-vaccin te Ede polio- Minder perenaanvoer, DEN HAAG, 2^-3. Op de Neder- Iandse fruitveilingen loopt het aan bod van peren op het ogenblik sterk terug. Vrijwel uitsluitend is thans nog het ras Conference beschikbaar en hiervan wordt een goede kwali teit aangeboden, maar bet zal niet lang meer duren of de voorraad van deze peren is uitgeput. Steekproeven in Amsterdam AMSTERDAM, 25-3. Bij een steekproef onder 190 van de nog geen 4.000 personen, die in Amster dam een uitkering krachtens de Werkloosheidswet ontvangen, zijn 38 fiaudegevallen aan het licht geko men, waarbij he totaal ging om een bedrag van vier ton. Amsterdam's wethouder vöbr So ciale zaken L. J. Kuypers heeft dit donderdag bij de begrotingsbehan deling in de Amsterdamse raad meegedeeld. De gevallen zijn gemeld aan de justitie, die een strafvervol ging heeft ingesteld. In de hoofdstad zijn 360.000 personen in loondienst, van wie een procent een uitkering krachtens de W.W. ontvangt. ZIERIKZEE, 25-3. In de nacht van woensdag op donderdag heeft zich bij Stavenisse een ongeluk met een binnenschip voorgedaan. Er was veel materiële schade, zo meldt de Rijks politie te water. Het zandschip Negeb (2985 ton) van het transportbedrijf Oosterwijlc in Rotterdam, dat gesleept werd door de sleepboot Buffel, was op weg van Kats op Noord-Beveland naar Rot terdam. Bij Stavenisse begon het voorschip van de Negeb te zinken. Binnen een minuut was het gehele voorschip onder water verdwenen. De bemanning werd gered door de collega's van de sleepboot. Het schip ligt in het gebied waar kabels van de Provinciale Zeeuwse FJektriciteitsmaatschappij lopen. „Verontruste ouders" richt zich tot premier DEN HAAG, 25-3. Het actiecomité „Verontruste Ouders" en de stichting „De Nieuwe Golflengte" hebben in een brief minister president P. dc Jong gevraagd zich persoonlijk actief te scharen achter de pogingen van gemeentelijke en justitionele functionaris sen, die tegen allerlei „misstanden" willen optreden. Zy noemen: druggebruik, het verpolitieken van het onderwys buiten de ouders om, het zich tussen kind en ouders plaatsen van organisaties als „Sociale Joenit" en „Release", die de jeugd dag in dag uit overspoe len met radio- en televisieprogramma's, die eerder demagogisch dan pedagogisch genoemd kunnen worden. De brief is geschreven mede naar aanleiding van wat „Veront ruste Ouders" en „De Nieuwe Golflengte" noemen de onrustbarende ontwikkeling rond het medisch maatschappelijk consultatie bureau in Haarlem. De beide organisaties hebben met groeiende veront waardiging de ontwikkelingen rond het gemeenschappelijk jeugd beleid gevolgd. Zij gaan er van uit, dat zij de toekomst, de over levingskansen van de jeugd, belangrijker achtten dan politieke of ideologische doelstellingen in welke vorm dan ook. EDE, 25-3. De vaccinatieeampagne die de G.G. en G.D. van Ede vrijdag gaat houden om niet of niet volledig tegen polio ingeënte kinderen alsnog te vaccineren, zal slechts ten dele uitgevoerd kunnen worden, omdat men niet meer dan 300 vaccines ter beschikking heeft. In totaal zijn ongeveer 2000 kin deren in de gemeente Ede niet tegen kinderverlamming ingeënt. De geneeskundige dienst in Ede maakt zich in het bijzonder ongerust over de situatie in Ederveen en Harskamp, twee dorpen in de ge meente Ede, waar de vaccinatiegraad ongeveer, 55 procent bedraagt. Het tekort aan vaccines vindt de G.G. en G.D. niet ernstig, omdat men het uitgesloten acht, dat alle niet- ingeënte kinderen zullen verschijnen DEN HAAG, 25-3. Minister dr. M. A. M. Klompé van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft een commissie ingesteld, die tot taak heeft de regering op korte termijn te adviseren over de wenselijkheid en uitvoerbaarheid van de instelling van een bedrijfsfonds voor de dag bladpers. De persraad heeft in zijn rapport over „concentratie in de dagblad pers" van 29 januari 1968 een derge lijke commissie al vermeld en dit idee is nader uitgewerkt in het rap port van de commissie „concentratie tendenzen in de pers". SAIGON, 26-3. President Thieu van Zuid-Vietnam heeft op een massa bijeenkomst van ambtenaren en boe ren een vijfjarenplan voor de econo mische en sociale ontwikkeling van plattelandsgebieden aangekondigd. Uitvoering van zo'n plan is nu mo gelijk, zei hij, omdat de Vietcong vrijwel is verdreven. Er zullen ban ken komen waar de boeren geld kunnen lenen. Waarnemers geloven dat de aan kondiging van het plan mede ten doel heeft de steun van de boeren te krijgen bij de presidentsverkie zing van, oktober. Thieu heeft zich weer kandidaat gesteld. Geen hoop meer voor project supersonisch passagiersvliegtuig V. S WASHINGTON, 25-3. Amerikaan se regeringsfupnetionarissen hebben donderdagavond verklaard dat er geen hoop op bestaat het project van het supersonische passagiersvlieg tuig, de „SST", in leven te houden met financiering van particuliere zijde nu de volksvertegenwoordiging er de benodigde gelden aan heeft onthouden. Barney Vierling, onderdirecteur van het regeringsbureau voor het SST-programma, zei dat de deur nu is gesloten voor het aantrekken van particuliere gelden en dat het bu reau niet met banken in onderhande ling is. Het besluit van Boeing niet met het project door te gaan heeft reper cussies voor de werkgelegenheid. Doden door springende vliegtuigband NIEUW DELHI, 25-3. Een weinig voorkomend ongeluk heeft donder dag op het vliegveld van Nieuw Del hi twee doden en twee gewonden geëist. Een der banden van het lan dingsgestel van een Boeing 737 sprong tijdens het oppompen. Stuk ken van de band troffen vier men sen. Twee van hen lieten het leven, een chef-monteur en een monteur van de „Indian Airlines". „Liefhebbers" van t.v. en radio ROERMOND. 25-3. In de nacht van woensdag op donderdag is inge broken in het magazijn van het elec- trisch installatiebureau Thijssen aan de Elmpterweg in Roermond. Er wordt voor naar schatting f 20.000. aan apparatuur ontvreemd, waaron der kleuren- en zwart-wit t.v.-toe stellen. stereo - radioinstallaties, meetapparatuur, band- en casettere- corders. De inbrekers hebben zich toegang verschaft door een houten buitendeur te forceren. In deze commissie is genoemd tot voorzitter, tevens lid, prof. mr. dr. M. Rooij, hoogleraar in de leer der massacommunicatiemiddelen aan de universiteit van Amsterdam. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 27 en zondag 28 maart Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110)2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok ter Van Hoorn. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag oip 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel.(01115)-1280, neemt waar voor dokter Terpstra en dok ter Simons. De weekeindedienst Haamstede- Renesse-Brouwershaven gaat in za terdagmorgen 9.00 uur en eindigt maandagochtend 8.00 uur. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01I14)-1388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster W. Steutel, Haamstede, tel (01115)-226, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel (011)0)2180 heeft dienst. DJAKARTA, 26-3. President Soe harto van Indonesië heeft, voor zo ver bekend voor het eerst, een kamp bezocht waar communistische ge vangenen al vijf jaar zonder vorm van proces gevangen worden gehou den. Het was het kamp Tjimangga, honderd kilometer ten z.w. van Dja karta. Hij sprak met gevangenen, deelde sigaretten uit en zei dat de gevangenen een nieuwe kans zouden krijgen als zij hun fouten oprecht betreurden, zo meldt het Indonesi sche persbureau Antara. Er zijn ongeveer 90.000 politieke gevangenen in Indonesië. Rijksuniversiteit voor Rotterdam? ROTTERDAM, 2B-3. Het Alge- meen Bestuur van de Medische Fa culteit Rotterdam (MFR) heeft de minister van onderwijs en weten schappen meegedeeld, dat het onder voorbehoud van enkele wijzigingen en er van uitgaande, dat de federa tieve opzet niet is te realiseren, de „proeve van een voorontwerp van wet inzake de vestiging van een Rijksuniversiteit in Rotterdam" aan vaardt. Daarbij heeft het Algemeen Bestuur zieh van tevoren met dc di verse M.F.R.-geledingen verstaan. Hte Algemeen bestuur verklaart in zijn brief, dat het een overtuigd voorstander is van de totstandko ming in Rotterdam van een Rijks universiteit. Die universiteit moet volgens het Bestuur worden opge bouwd uit de Nedprlnndse Econo mische Hogeschool (N.E.H) en de Medische Faculteit Rotterdam (M.F. R.), die dan niet langer twee (ge scheiden) instelingcn van weten schappelijk onderwijs in Rotterdam moeten zijn. Vrijdag 26 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, Ver. van Rechtsz. Hervormden. Mondragon, vergadering Stad en Lande, 7.30 uur, vergadering, 8.30 uur lezing. Zaal Chr. Geref. Kerk, 8 uur, verga dering A.R.-Kiesvereniging. Brouwershaven Oude school Zuiddijk, 7.30 uur, film voorstelling. Burgh-IIaamstede Hotel R.T.M.-Station, 8 uur, Oranje vereniging Burgh-Haamstede. Dorpshuis, 8 uur, opvoering musikal „Schouwse Vrouwenstreken". Zaterdag 27 maaart Zierikzee Concordia, 8 uur, feestavond Ver. voor Openb. Onderwijs. Westenschouwen Wandeltochten A.N.W.B. Zondag 28 maart Westenschouwen Wandeltochten A.N.W.B. Maandag 29 maart Zierikzee Huis van Nassau, koffiekamer, 8 uur, algemene ledenvergadering Zierik- zeesche Oranje Vereniging. Mondragon, 8 uur, Philatelica. Huis van Nassau, 8 uur, Alg. Bond van Ambtenaren, afdeling Rijkswa terstaat. Renesse Het Wapen van Renesse, openb. ver koping woonhuis. Dinsdag 30 maart Nieuvverkerk Kleuterschool, 7.45 uur, ledenverga dering alg. kleuterschool. Woensdag 31 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Huis van Nassau, 8 uur, afdeling Al gemene Bond van Ambtenaren. Vrijdag 2 april Zierikzee Mondragon, clubavond Deltafoto. Goes Prins van Oranje, 20 uur, opvoering blijspel „In de holte van je arm", (voorstelling ZVU Zierikzee), ver trek Havenplein Zierikzee, 19.25 uur. Maandag 5 april Zierikzee Openb. MAVO-school, Calandweg, 7.45 uur, vergadering speeltuinver. „Malta". Dinsdag 6 april Burgh Hotel Bakker, 7.45 uur, vergadering Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Dreischor De Drie Schorren, 8 uur, alg. leden vergadering Coöp. Raiffeisenbank „Dreischor". Even kijken in de post vanmorgen. Een bejaarde collega van vroeger zei altijd: „er is weer veel reut", d.w.z. veel post, maar niet allemaal te ge bruiken. Geniet u even mee Op 2 april vliegt een hoog gezelschap naar Paramaribo „om de minder be kende recreatieve mogelijkheden van Suriname te onderzoeken". Zo gaan ze de vuurdans zien van de Aucauer stam en in korjalen varen. Aardig klusje dacht ik. Wat doet je man O, die kijkt naar tmurdansen. Weet je wel. Een ander bericht„na veel expe rimenten is de firma X erin geslaagd tenslotte als eerste volkomen ladder- vrije mini-pantles te ontwikkelen. Men kan er kapot van zijn en de toekomst ziet er zonniger uit, met dn aanvullende mededeling: „de lad- derproof - minie-panlies worden in twee maten geleverd in de mode kleuren sauanna en camel". Zo dat was dat, alsof de basis Khe San in Vietnatn nooit heeft bestaan. Financieel wordt er in Nederland toch iets aan sport gedaan, (N.S.F.: geef ons (toch) de 50.000 voor het zwembad) want het Nederlandse Golf Comtiê krijgt 9000 altijd ge docht dot het zo'n dure chique sport was) en de Nederlandse Honkbal Rnnd krijgt f 86.000. De schaapskud de van Ruinen moet het niet 20.000 po* jaar doen. De rabarber doei f 1,21 per leg deze week en de grote peen 6 tot 17 c(. per kg, ja. witlof J1B 02-1 lOct. Niemand heeft - zo bleek - zo mnnr witlof iv zijn tuin. Het is la, Ila of lib. De Non. Ned. Akademie van Wetenschappen u>t! een „ctea- r'vn house" (onklarings- en informa- tiehuis), dat f 135.000 per jaar aan personeelskosten gaat doen. Vit „Nieuw Wereld Nieuws": in 1063 maakte Ghandl met 80 mede werkers een mars „op wielen". Hij trok 6.000 km dwars door India om een „schoon, eerlijk en vrij India" te propageren. Na fstaat er) een broodje uit hel vuistje" begint op 1 april de tentoonstelling „Wo on expo" in de Mnrijkehal te Utrecht. Wie zee post naar Australië wil versturen (hé ja, laten we eens zeepost naar Australië versturen) moet hel m.s. ..Waitera" gebruiken, die 1 april zee kiest. Uit een dissertatie: ,.in 1940 ont dekte men dot ui russen dezelfde ge netische eigenschappen hebben als chromosomen van hogere organis men". En wij altijd alleen maar den ken dat in dat jaar de Duitsers kwa men. Dom genoeg! SCH1ERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2