beschermt tegen tandbederf MIJN VROUW, MIJN SUPERIEUR Afwijzend standpunt ten aanzien van een nieuwe herindeling India bindt strijd aan tegen de armoede Museum van Westlandse tuinbouwhistorie De beveiliging in Nederland bevindt zich nog in de kinderschoenen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 maart 1971 Nr. 20848 FEUILLETON door LENA SCHAGEN Op de receptie drukte Kolenbran der de bruid de hand en zei: „Ria, ik zal je heel erg missen, want je was onderhand een deel van het be drijf geworden. Doch ik gun je je geluk. Alles, wat ik je kan wensen, wens ik jou en je man voor je ko mende leven. Veel geluk, m'n kind". De ontroering werd hem haast te machtig. Ria was eveneens aange daan, want ze kende haar baas en wist, dat hij van haar was gaan hou den als van een dochter. Daarom boog ze zich naar voren en omvatte zijn hoofd, op elke wang een kus drukkend. „Dank u. meneer. En ook ontzettend veel dank voor het kost bare geschenk van u en meneer van Wingerden. Dit zullen we nooit ver geten". Ook Van Wingerden kreeg een beurt. Nadat hij zijn gelukwensen, uiteraard op meer zakelijke toon, had aangeboden, drukte ze even zijn hand, maar ook hij ontkwam niet aan een paar kussen. Gelijk fluistei» de ze hem in het oor: „Geweldig, dat u ons aan een huis hielp, meneer. En ook heel veel dank voor het mooie kadoo. We waren er stil van, toen we het gisteravond zagen". De dag tevoren, toen ze nog even naar het huisje gingen om te kij ken, of alles in orde was en ze niets vergeten hadden, kwamen cr twee mannen uit de lift. een kolossaal pak dragend, dat ze in de flat zet ten. Erik gaf ze elk een gulden voor de moeite, waarna ze zenuwachtig van nieuwsgierigheid het pak los maakten. Het was een grootbeeld televisietoestel met een kaartje er bij: „Met onze beste wensen, Direk- ti Cargadoors- en Expeditie bedrijf Van Wingerden - Kolenbrander. Waarbij ze even stil waren van ver bazing. Alles wat ze gedacht hadden, maar dit. „Hang het maar niet aan de grote klok. dat we zo'n kostbaar kadoo ge kregen hebben," waarschuwde Erik diezelfde avond zijn bruid. „Onder het personeel zouden ze het als een precedent kunnen beschouwen, zo- iels van: waarom zij wel en wij niet?" Waarop Ria begrijpend knik te. Hoewel beiden niet zo veel ge voeld hadden voor een bruiloft, leg den ze zich neer bij de beslissing van de beide ouderparen en vooral de vier zusters van Erik. Wat is een trouwerij zonder bruiloft? Nou? Maar een koude bedoening. Niks hoor, als jullie hem halverwege het feest willen piepen, is dat jullie goed recht. Maar feest gaan we vieren. En de eerste uren doen jullie mee. Wat zeg ik? Jullie hebben toch ze ker niets te vertellen! Dus lieten Erik en Ria zich alles welgevallen; de vele toasten tijdens de lange maaltijd, omdat ze immers allen van harte gemeend waren. De vele gelukwensen van de talrijke personeelsleden, die Ria of Erik wat intiemer gekend hadden, tijdens de receptie dankbaar knikkend, de soms zotte geschenken in ontvangst ne mend: „Wc hebben al drie peper- en zoutstelletjes", fluisterde Ria haar man tussen de bedrijven door gauw in het oor, waarop hij heel kalm en nuchter reageerde: „Dan is het te hopen, dat we er nog vier bij krij gen; hebben we elke dag van de week een andere". Hetgeen een lach bui bij dc jonge getrouwde mevrouw van Boot tengevolge had. Er was en bandje, dus er werd ge danst. Er was vrolijkheid, er werd gezongen. Iedereen was vriendelijk tegen het jonge paar, maar naar ge lang de avond vorderde, wilden Erik en Ria zo stil mogelijk verdwijnen, maar ze zagen er geen kans toe. Tol Willem, de oudste broer van Ria. even bij het paar kwam zitten. Om zichtig zei hij: „We gaan een polo naise lopen, jullie vooraan. Op een gegeven moment kommandeer ik stop, omdraaien en dan zijn jullie achteraan. We lopen door de zaal de gang in, buiten om en zo weer naai de zaal. Als we nou in de gang zijn, laten jullie los en gaan er vandoor, gesnopen?" Erik knikte begrijpend. Er kwam een lach op z'n gezicht. „Da's niet gek, zwager. We zaten al te piekeren hoe we het konden aanleggen. „Ik zag het", viel Willem hem in de rede. „Je wagen staat op zij van de zaal. Ik heb 'm nog even bij laten vullen. Jullie zouden niet ver geko men zijn, do tank was bijna leeg". Geschrokken keek Erik hem aan. „Waarempelje hebt nog gelijk. Ik wilde het gisteravond doen door alle andere dingen die ik aan m'n hoofd had. ben ik 't glad ver geten". „Dat geld krijg ik wel van je. dat komt wel goed. O ja.... je hoeft je wagen niet te controleren er zit geen ballon achterop en ook niets anders Erik klopte zijn zwager op dc schouders. „Reuze, Willem, Dat zul len Ria en ik niet vergeten". Hij keek naar zijn vrouw „Die broer van jou is 7.6, hè?" Ze keck hem met een hartelijke blik aan Fantastisch, Wim. En heel veel dank. We zullen iets leuks voor je meenemen". (Wordt vervolgd) Gemeenteraad Duiveland Advertentie alles aan gedaan moet worden wat muur enigszins mogelijk is; de da ders trachten op te sporen en dan een flinke boete. Hopelijk zal met de komst van nog een wachtmeester der rijkspolitie te Oosterland het vandalisme in dit dorp, dat nog steeds welig tiert, een halt kunnen worden toegeroepen. Verder kwa men nog verschillende vragen aan de orde, totdat men overging tot be spreking van de samenvoeging van gemeenten zoals al enige tijd op Schouwen-Duiveland aan de orde is, zulks naar aanleiding van een voor stel van de raad van de gemeente Brouwershaven om de zes gemeen ten in de regio tot één gemeente sa men te voegen. Het college van b, en w. van Duiveland heeft de pro's en contra's onder ogen gezien en zijn tenslotte tot de conclusie gekomen dat er h.i. geen behoefte is op Schouwen-Duiveland om te komen tot een herindeling van de zes ge meenten tot één. De heer Stoutjes- dijk (CHU) zag ook niet veel in herindeling, maar zou toch graag het standpunt van de gemeente Wester - schouwen willen zien nagevolgd om eerst deze zaak eens te onderzoeken. „We kunnen dat nu wel botweg, af wijzen maar een onderzoek lijkt mij toch wel gewenst" Commissie van onderzoek Ook verschillende andere raads leden vonden een instelling van een commisie van onderzoek ter zake gewenst. Gp het Ministerie van Bin nenlandse Zaken volgt men de reak- ties van de verschillende gemeente raden, is de mening van de heer Ro meijn en daarom pleitte hij voor een positief oordeel, want hij is evenals zijn' fraktiegenote, mevr. Van der Zande-Vleugels Schutter, van me ning dat het toch komt tot een her indeling. Mevr. Van der Zande bleek er beslist van overtuigd dat het mi nisterie al lang beslist heeft, dat Schouwen-Duiveland één gemeente moet worden. De heer Bakker was tegen het voorstel van b. en w. om een herindeling af te keuren. Hij toonde zich voorstander van een commissie. „Organisfeer vergaderin gen in de verschillende dorpen van de gemeente; op die manier kan men ook het oordeel van de bevolkingbe- treffende deze materie te weten ko men '.Na gehouden stemming bleek dat de SGP, AR en CHU zich schaarden achter het afwijzend voorstel van het college van b. en w. De P.v.d.A. en Gemeentenbelang waren tegen (7 tegen 4 stemmen). Verder werd besloten eervol ontslag te verlenen aan de heer P. Troost als onderwijzer aan de openbare basis school te Oosterland, wegens zijn benoeming te Dordrecht, zulks met ingang van 1 mei a.s. Via-het be*, middelend ox-gaan van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten is een verzoek om garantie van ren te en aflossing van een geldlening ingekomen ten behoeve van den bouw van een woning aan de Erling Steenstraat in Nieuwerkerk voor de heer C. den Dikkenboer aldaar inge diend. Besloten werd hierop in te gaan. Ingevolge art. 85, lid 2 der Wo ningwet is elke gemeente verplicht een deskundig college voor het uit brengen van schriftelijk advies bij de toepassing van de voorschriften omtrent de welstand in te stellen, aan welke verplichting tot op heden door de gemeente nog niet is vol daan. De hoofden van gemeentewer ken hebben een bespreking gehad met de secretaris van het Instituut Stad en Landschap betreffende dit onderwerp. Gezien de uitslag van deze bespreking is bet college van mening - ten behoeve van dit doel - aansluiting te zoeken bij genoemd instituut. Het welstandstoezicht strekt zich uit over alle aanvragen cm bouwvergunning en de daaraan verbonden kosten van advies zullen - naast de verschuldigde leges - ten laste van de aanvragers komen. Besloten werd er gevolg aan te ge ven. Op advies van het school hoofd der openbare basisschool te Nieuwerkerk werd de thans in tij-r del-ijke dienst fungerende onderwij zer Provoost mede op advies van de inspcctrice van het L.O., met ingang van 1 april a.s. benoemd in vaste dienst aan de school te Nieuwerkerk. Verder volgde vaststelling van een verordening houdende de voorwaar den, waarop de gemeente mede werking zal verlenen aan het in fcouwexploitatie brengen van de grond. In een 16-tal artikelen is deze verordening samengesteld en hij werd na enige korte opmerkingen goedgekeurd. Gelet op art. 4 het be paalde hierin van de Exploitatie verordening Duiveland besloot de Raad aan Zeelandhuis N.V. te Ouwcrkerk medewerking te verle nen tot het in bouwexploitatie brengen van gronden en daarvoor een overeenkomst aan te gaan als bedoeld in de „Exploitatie-verorde- ring Duiveland, vastgesteld bij raadsbesluit van 22 maart 1971. De muziekvereniging: „Oosterlands Fanfare", die elk jaar een subsidie van de gemeente ontvangt van f 700.-, verzocht deze subsidieverle ning te herzien. Men kan er met dit bedrag niet meer komen. De weke lijkse contributies zijn opgevoerd tot f 0.75 per lid; de hoogste van Schou wen-Duiveland en een verdere ver hoging lijkt voorlopig onmogelijk. Gok andere gezelschappen in de ge meente gaan gebukt onder schul denlast. Besloten werd om in het vervolg de jaarlijkse contributie te verhogen tot f 1200,- en ook de drumband van dc wandelclub te Nieuwerkerk „De Vierbannen" een jaarlijkse subsidie van f 100.- toe te kennen. De hoer Stouten (SGP) vond de verhoging met f 500,- 's jaars nogal hoog. Hij wees op een vrou wenvereniging in zijn woonplaats Oosterland die elk jaar nog geld overhoudt en dat aan de zending schenkt. Hij is de mening toegedaan dat wie van muziek houdt, er dan ook wat voor over moet hebben en niet telkens maar de gemeente op de rug moet springen. Met de drie SGP-stemmen tegen werd het voor stel toch aangenomen. NIEW DEHLI, 24-3. De nieuwe regering van India heeft aan het parlement haar plannen voorgelegd voor de bestrijding van de werkloos heid en armoede en voor het verbe teren van de economische toestand. Het regeringsprogramma werd uitvoerig door president Giri uiteen gezet in een rede tot een gezamenlij ke vei'gadering van beide huizen van het parlement. Dinsdagavond zijn de vier perma nente leden van de plan-coïnmissie afgetreden, hetgeen duidde op dras tische wijzigingen in het regerings beleid. President Giri zei, dat het bewind van premier Gandhi zich zou con centreren op het doen verdwijnen van de armoede. Als onderdeel daar van zal het vijf-jarenplan, dat voor ziet in een jaarlijkse economische groei van 5,5 procent tot 1974, op nieuw in beschouwing worden ge nomen. Hiermee wordt beoogd snel ler te investeren en de investeringen doelmatiger te gebruiken. DEN HAAG, 24-3. Op een twee hectare groot terrein in de Madepol der te Loosduinen zal een „levend" historisch natuurmuseum tot stand komen. Het museum zal zijn gewijd aan de geschiedenis van de tuin bouwstreek Westland. De gemeente Den Haag is thans bereid de benodigde grond op billij ke voorwaarden af te staan aan de eind vorig" jaar opgerichte stichting' „Westlandse tuinbouwhistorie". Het museum zal een recreatief ka rakter krijgen. Mij wil onder meer rond het terrein viswater aanleggen. Er zijn reeds ongeveer 600 voor werpen en werktuigen van histori sche betekenis bijeen gebracht. Zij hebben niet alleen betrekkingen op de tuinbouw, maar ook op de bevol king van de streek. Op het terrein zullen ook oude, thans vrijwel ver dwenen druiven-muurkassen worden opgebouwd en zullen verscheidene oude teelten worden beoefend. Ook zullen oude Westlandse klederdrach- ten en huizen te zien zijn. Stijgende populariteit premier De Jong HILVERSUM. 24-3. De populari- teit van premier De Jong blijkt nog steeds toe te nemen. Blijkens de re sultaten van het onderzoek in het ka der van de reeks politieke verken ningen van de KRO-rubriek „Brand punt" is thans 19,9 procent van de Nederlandse kiesgerechtigden van ooi-deel, dat de heer P. de Jong in "het nieuwe kabinet premier moet worden. In november van het afge lopen jaar kreeg De Jong niet meer dan 9,3 procent, waarmee hij wel bovenaan stond, maar met zeer ge ringe vooi'sprong op Biesheuvel (toen 8 procent). Biesheuvel staat blijkens de jongste enquête nog op de tweede plaats, maar nu met 5,6 pi-ocent. BAD TöLZ. Het gebruik is niet ver verspreid. Destemeer amuseert de aanblik van een lege bank, waarop toch al iemand zit en wel van hout. Dit exemplaar van solied ambachte lijk werk ontdekte de fotograaf in Ohlstadt bij Bad Tölz. Daar in de Bovenbeierse bergdorpen - is nog menige boerderij, waar volgens oer oude gewoonte de zijdelen van de bank, naast het oude huis als galerij van de voorvaderen dienen. In fraai houtsnijwerk ziet men daar groot moeder en grootvaderzoals zij eens - in bonte kledij - bespiegelend hun vrije avond doorbrachten. wilde liever een prioriteitenschema zien opgesteld. De gewraakte ant woorden werden daarna nog kort onder de loep genomen. Scholenbouw Oosterland De heer Romeijn informeerde naai de mogelijkheid van meer speel ruimte voor de Nieuwerkerkse jeugd en naar de scholenbouw in Ooster land, waarbij als antwoord stond aangegeven dat het wachten is op een geldlening. De voorzitter had hierover een gesprek te Middelburg en hij kan in april terugkomen. Wet houder Overbèeke (AR) betoogde dat er scholen zijn die veel slechter zijn dan die te Oosterland en vreesde dat deze bij de urgente verklaring zul len vergaan. De heer Romeijn infor meerde verder naar het straatvegen in de gemeente waarvoor aangege ven stond dat dit op tijd zal plaats hebben, wat, vraagsteller nogal rek baar vond. De voorzitter repliceerde dat het in elk geval op tijd zal ge beuren. Verder drong de heer Ro meijn er op aan wat meer reclame te maken voor grondverkoop voor industrievestiging e.d. „Gooi er eens een 500 gulden tegenaan" zo zei hij „voor een advertentie in één of an der groot blad". De voorzitter twij felde echter aan de doelmatigheid hiervan. Mevrouw Van der Zande- Vleugels Schutter vreesde dat de to renbouw in Nieuwerkerk wel nim mer van de grond zal kunnen komen want er is nog ongeveer 3 ton be nodigd en hoe zal dit er kunnen ko men, zo vroeg zij zich af. „Bij een antieke mooie kerk kan geen moderne toren verrijzen, zoals te Ouwerkerk waar ook de kerk modern is." Verder wees zij nog op het doel matig gebruik van gronden in de gemeente hetzij voor agrarische of recreatieve doeleinden. De heer Op 't Hoff informeerde naar de klok in zijn woonplaats Sirjansland. Er is gesproken met de klokkenist, die wegens zeer drukke werkzaamheden feitelijk de klok wel eens een beetje verwaarloost. Hij beloofde echter in het vervolg er meer werk van te ma ken. Verder informeerde hij naar de grond te Oosterland waar op het af gebroken Dorpshuis heeft gestaan. De voorzitter zei dat er binnenkort een bespreking over zal komen met de vertegenwoordigers van Baron Schimmelpenninck van der Oije, of met hem zelf. De heer Van Klinken SGPbesprak eveneens hét pro bleem van speelruimte voor de jeugd van Nieuwerkerk. Verder werd in het algemeen veel aandacht gewijd aan de steeds doorgaande vervuiling in de gemeente en wat hieraan te doen. Er worden overal maar hopen vuil gedeponeerd en de. gemeente wordt hiermee niet accep tabeler voor toerisme. De voorzitter zei dat er bijna niet tegen te vech ten is. De heer Bakker vond dat er DUIVELAND, 23-3. De raad dezer gemeente vergaderde in het gemeen tehuis- te Nieuwerkerk onder voor zitterschap van burgemeester J. D. de Kam. Alle leden waren tegenwoor dig, die door de voorzitter werden welkom geheten. Na het ambtsgebed volgde de Ijjst van ingekomen stuk ken die voor kennisgeving werden aangenomen. Verder was er een tweetal verslagen, respektieveljjk van de vergadering van de Beatrix - school (vertegenwoordiger de heer J. op 't Hoff) en van het dagelijks bestuur van het werkvoorzienings schap Schouwen-Duiveland, met als vertegenwoordiger de heer A. Stout- jesdjj k. Hierna beantwoordde de voorzit ter enige vragen van raadsleden ge steld op de vorige vergadering, ge volgd door het verslag van het col lege voor de verlening van bijstand in de gemeente Duiveland. Hieruit bleek dat dit college in het jaar 1970 zeven maal vergaderd heeft en dat er in dit jaar aan bijstand werd be taald in de gemeente Duiveland aan personen boven 65 jaar f 43.944,- en aan personen beneden 65 jaar f 43.815,50, totaal f 87.759,50. Op ver zoek van de heer Romeijn. (Gemeen te belang) werd aan de orde gesteld de beantwoording van de vragen, gesteld in de algemene beschouwin gen bij de begroting 1971. De heren Romeijn en Bakker (PvdA) vo'nden de beantwoording der gestelde vra- geen veel te summier. Ze geven de in druk dat er maar een beetje om heen gedraaid wordt. De heer Bak ker betoogde dat op deze manier het vertouwen in het beleid van het col lege geschokt wordt en de heer Ro meijn vond dat het gezegde „Het zal worden bekeken" het idee wekt dat men er zich maar van af maakt. Hij DEN HAAG, 24-3. Als het aan de 37 exposanten uit Nederland, Duits land en Zweden van de geopende tweede internationale beveüigings- en politietentoonstelling „Safetj' Fair'71" in het Nederlands congres gebouw te Den Haag ligt, is er voor geen overvaller meer droog brood te verdienen. Uit het uitgebreide assor timent van beveiligings-apparatuur tegen inbraak, overval, brand en voor bank-inrichtingen, alsmede geldtransport- en andere bewa kingsmethoden, blijkt dat men het antwoord klaar heeft op het nog steeds toenemende aantal overval len. In werkelijkheid staan de zaken er echter heel anders voor. Wil men de beveiligings- en verzekeringsdes kundigen geloven, dan is nog maar het eerste begin gemaakt met een algemene en deugdelijke beveiliging van objecten in Nederland „waar wat te halen valt". DEN HAAG. Een memorandum van de Nederlandse Vereniging van Jour nalisten over de akute economische problemen in de Nederlandse kranten wereld, werd aangeboden aan premier De Jong. Hier neemt hij het geschrift aan uit handen van de voorzitter van de N.J.V. de heer J. J. van Raalte. Auto-ongeval-baby leeft JUINCY (Illinois), 24-3. - Een baby, die door een auto-onge luk in de Amerikaanse stad Quincy, lillinois, int het moe derlichaam werd gerukt en uit de wagen werd geslingerd, heeft het ongeval overleefd. De moeder, die acht-en-een- halve maand zwanger was, is omgekomen. De vader en drie anderen werden gewond. De auto was in een bocht gaan slingeren en was enkele malen over de kop geslagen. De baby, die vier kilo weegt, maakt het goed. De arts die het kind on der ~£yn hoede heeft, zei nog nooit van een dergelijk voor val te hebben gehoord.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7