CINZANO VERMOUTH DE ZIERIKZEESCHE COURANT Twentse boeren kwamen en trokken zich weer terug Mr. Geertsema over de politieke partijen Ministers over kosten van plan-Mansholt Europese ministers geschokt door dode bij demonstraties Russisch instrukteur vraagt in Nederland te mogen blijven Om redding van Rolls Royce De bosbouw in de toekomst Trieste toestand in Zuid-Soedan Opiniepeiling in West-Berlijn Driemanschap in Argentinië De strijd in Laos Nog praten over Midden-Oosten olie deze week bi]{ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN ÉN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 J' 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief v/h Lakenman Ochtmèn, Zierikzee. 4 B.T.W. Donderdag 25 maart 1971 127ste jaargang Nr. 20848 WAARIN OPGENOMEN In dit nummer: Start jeugdwerk te Brouwershaven FLENSBURG. In de Bondsrepubliek demonstreerden 30.000 boeren uit Sleeswijk-Holstein voor verhoging van de landbouwprijzen in de E.E.G. De boeren, die met tractoren naar verschillende verzamelpunten waren gekomen, blokkeerden een aantal wegen en bruggen, waardoor grote verkeersopstoppingen ontstonden. - Brussel, waar de E.E.G.-ministers vergaderden, kreeg met een zeljde euvel te kampen, hoofdzakelijk als gevolg van de aktie van Belgische boeren. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's DEN HAAG, 24-3. Een deel van de demonstrerende boeren in Twente heeft woensdagmiddag rond drie uur de blokkade van wegen en verkeers- knooppunten in de buurt van Goor, Diepenheim en Markelo opgeheven. Intussen zijn de grensposten Gla- nèrbrug, De Poppe, Glane, Overdin- FRANKFORT. In Frankfort is 8 jaar gevangenisstraf geëist tegen de voormalige SS-antropoloog Bruno Beger, die beschuldigd wordt van medeplichtigheid aan moord op 86 gevangenen van het concentratie kamp Auschwitz en aan poging tot moord op 29 gevangenen. kei, Knalhutte en Rammelbeel vol gens de politie nog steeds voor alle verkeer (behalve voetgangers) geslo ten) wegens de blokkade met land bouwvoertuigen. Alleen bij Tubber- gen is het volgens de Enschedese po litie op-het ogenblik mogeiijw ei u nu en dan door te komen. Aan Duitse zijde, waar volgens de politie op verschillende plaatsen ook door boeren werd' gedemonstreerd, werd de grens in de loop van de dag door de autoriteiten gesloten. De problemen van de politie in Twente spitsten zich bij de actie van de boeren toe op de verkeerstechni sche kant van de zaak. Men zag zich op diverse plaatsen met langgerekte files geconfronteerd. De boerenactie zelf verliep ordelijk. Er deden zich geen incidenten voor die politiein- grijpen noodzakelijk maakten. GRONINGEN, 24-3. „De confes sionele partijen houden toch kenne lijk nog andere mogelijkheden open. Welke dat zijn laat zich niet zo mak kelijk bevroeden. Alleen de tyd kan dat leren". Tot deze conclusie kwam mr. W. J. Geertsema, fraktievoorzitter en lijsttrekker van de VVD, dinsdag avond tijdens een te Groningen ge houden verkiezingsbijeenkomst. Als mogelijke kandidaat voor een ge sprek met de confessionele partijen noemde mr. Geertsema DS'70, die hij zelf, zoals hij zei, met vreugde had begroet. „Met DS'70 heb ik voor het eerst socialisten ontmoet die kunnen rekenen. Maar het blijven socialis ten". Mr. Geertsema zei te menen, dat de confessionele partijen rekening willen houden met de achterban in KVP en ARP, die nog altijc( voor samenwerking met de socialisten is. BRUSSEL, 24-3. De Europese ministers van Landbouw hebben op nieuw beraadslaagd over de voorge stelde stiuctuurmaatregelen voor de Europese landbouw en wel speciaal ever de financiële gevolgen hiervan. Tot besluiten is het echter nog niet gekomen. Dinsdagmiddag en -avond wordt het beraad over struc tuur cn prijzen voortgezet en mis schien dat in de nacht van dinsdag op woensdag een besluit kan -vallen. De integrale uitvoering van het structuurplan Mansholt vergt een bedrag van rond 1182 miljoen dollar in drie jaar tijd. De ministers heb ben een groot deel van hun tijd be steed aan discussies over de vraag of na die drie jaar het plafond van 285 miljoen dollar per jaar, zijnde het „structuurgedeelte" van het Eu ropese landbouwfonds, doorbroken mag worden. De raad voelt in meer derheid niet veel voor een doorbre ken, maar landbouwcommissaris Mansholt heeft verklaard „zich niet le willen laten opsluiten in een en veloppe", m.a.w. hij wil de moge lijkheid van een doorbreking van dil plafond wel degelijk open houden. KEULEN. Onder het motto „Een reis rond de wereld" werd - tegelijk met de dit jaar georganiseerde „tuinshow" - in Keulen een ontspanningspark geopend. Een droomlandschap van schuimstof geeft de bezoeker de illusie, tussen Seine. Rijn en Bosporus te wandelen. Allerlei gebouwen en toestanden zifn natuurgetrouw nagebootst. Veel roerighekl in Brussel BRUSSEL, 24-3. Net als ieder ander zyn de ministers van de Euro pese ministerraad bfyzonder ge schokt dooi het feit dat by de boc- lenbeleging in Brussel dinsdag een dode is gevallen. De raad is er ook van cvettufgd. dat het by de demon stratie van dinsdag niet zal blijven, als de raad het niet brengt tot het treffen van maatregelen, zo heeft de Ncdetlandse minister van landbouw verklaard, in antwoord op vragen van journalisten. Dc ministers hebben de leiders van de Copa, de overkoepelende or ganisatie van de Europese Land bouworganisaties. ontvangen. Het bezoek van deze leiders heeft, aldus de Nederlandse ministers geen direct gevolg gehad voor het verloop van de bespreking in de Europese Land bouwraad. Wèl is dc vraag gerezen, zo 2ci de Ncdetlandse minister, of. gezien dc ernst van de situatie en als er geen beslissingen genomen worden, de Ccpa-leiders nog dc woordvoerders van de Europese boeren kunnen zijn. De raad zal zich voor een zeer ernstige crisis geplaatst zien, als er op hot stuk van de prijzen en struc tuur dit keer geen beslissingen val len. Duitsland,maar ook België en Luxemburg hebben te kennen ge geven, dat als de raad geen besluit neemt, er besluiten op nationaal ni veau zullen moeten komen. De raad heeft dan ook alles in het werk ge steld om - in oen besloten zitting van de minister - het probleem van den prijzen en de structuur dichter bij elkaar te brengen. Verwachting tot vrijdagavond: Plaatselijk buien Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien, mogelijk met hagel; matige tot krachtige wind tussen west en noordwest; minimumtempe raturen omstreeks 4, maxima mor gen ongeveer 8 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon:. 1 tot 6. Min.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 26 maart. Zon op 6.31, onder 19.02. Maan op 6.06, onder 19.02. Niéuwe maan: 26 maart (20.24). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 26 maart 2.46 v.m. 15.19 n.m. BROUWERSHAVEN 26 maart 2.35 v.m. 14.53 n.m. Springtij: 29 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-3. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie-activiteit op de oceaan is geleidelijk weer op gang gekomen. Fronten, behorende bij oceaandepressies dringen west-Euro pa binnen en zorgen er voor tame lijk wisselvallig weer. De keerzijde van deze weermedaille is evenwel, dat door deze ontwikkeling wat zach tere lucht de koude lucht heeft kun nen verdrijven. De temperaturen be wegen zich in geheel west-Europa rond de 10 graden, waarden, die voor de tijd van het jaar normaal te noe men zijn. In de landen rond de Mid dellandse zee lopen de temperaturen alweer op tot 16 18 graden. Kou van betekenis komt alleen nog in Rusland voor. In dit gebied wordt aan de achterzijde van een diepe de pressie met krachtige winden zeer koude lucht aangevoerd, waarin het nog matig tot streng vriest. De weer- situatie heeft zich nu zo ontwikkeld, dat het aanhouden van het enigs zins wisselvallige weer nog wel waarschijnlijk te achten is. BELFAST. Brian Faulkner is dinsdagochtend dooi de fraktie van dc Unoinistische party in het par lement tot nieuwe premier van Neord-Ierland gekozen. LONDEN, 24-3. De minister van defensie, lord Carrington, en de Britse minister van justitie, sir Pe ter Rafwlinson, zijn woensdag naar Washington gevlogen om zich te voe gen bij de Britse onderhandelings delegatie die pogingen in het werk stelt het Rolls Royce motorproject te redden. Lord Carrington en sir Peter Rawlinson voeren donderdag be sprekingen met de Amerikaanse mi nister van financiën, John Connally. DEN HAAG, 24-3. Het bosschap heeft woensdag in zijn openbare be stuursvergadering in Den Haag een beleidsprogramma voor de bosbouw vastgesteld voor de komende vijf jaar. In dit programma, dat aange boden zal worden aan de kabinets formateur en aan de kamerfracties van de politieke partijen, wordt ge pleit voor instandhouding, maar evenzeer uitbreiding van het bos- areaal in de komende jaren. Daarbij zal zoveel mogelijk gestreefd moeten worden naar handhaving van de huidige gespreide eigendommen. TRIPOLI, 24-3: Woensdag zijn in Tripoli de onderhandelingen voort gezet om een oplossing te vinden voor de moeilijkheden die een vlotte overeenstemming tussen Libië en de westerse oliemaatschappijen in de weg staan. Libië voert de onderhan delingen voor zichzelf, Algerije, Sa- oedi-Arabië en Irak. Het zijn landen die olie via havens aan de Middel landse zee uitvoeren. De moeilijkheden zijn omvangrijk maar niet onoplosbaar, zo zei een vertegenwoordiger van een der olie maatschappijen woensdag. Wij zijn hoopvol gestemd en wij zijn er opti mistisch over dat de vraagstukken zullen worden opgelost. GENEVE, 24-3. „Van de vier mil joen bewoners van Zuid-Soedan is cên miljoen verdwenen. Duizenden zijn vermoord, anderen van de honger omgekomen, weer an deren zwerven door de rimboe waar zij met pantserwagens en vliegtui gen worden achtervolgd door een re gering en een volk, waarmee zij nietsgemeen hebben". Dit heeft de secretaris van het „Genootschap te gen de slavernij", kolonel Patrick Montgomery, verklaard voor dc V.N.-commlssie voor de rechten van de mens in Öenève. De kolonel veroordeelde scherp de „samenzwering van het stilzwijgen" over deze kwestie. Unie meer voor zijn vaderland te kunnen doen dan daar binnen. Do heer Demchenko is afkomstig uit Kiev. De heer Demchenko blijkt zich maandag 22 maart 's morgens bij het hoofdbureau van politie in Den Haag te* hebben gemeld. 1-Iij vroeg om asiel iri Nederland. De Haagse politie heeft de man, in afwachtig van het naar hem ingestelde onderzoek, voor zijn eigen veiligheid op een niet na der te noemen plaats voorlopig on dergebracht. STUTTGART, 24-3. Naar het oor deel van 68 procent van de Westber- lyners, moet de oostelijke eis wor den afgewezen, dat er geen parle mentaire commissies uit Bonn meer in West-Berlijn vergaderen. Dit blijkt uit een onderzoek van het in Stuutgart gevestigde Instituut Al- lensbach. 65 procent van de ondervraagden vond, dat de Westduitse bondspresi dentsverkiezingen in West-Berlijn mceten worden gehandhaafd. Vijf tien procent was daar tegen gekant. De rest had geen mening. Slechts 56 procent verklaarde dat hun zeer veel gelegen lag aan het verkrijgen van een vergunning voor een bezoek aan Oost-Berlijn terwijl 40 procent daar niet zeer veel waar de aan hechtte. BUENOS AIRES, 24-3. In de Ar gentijnse hoofdstad is officieel be-- kend gemaakt, dat een driemanschap de macht in Argentinië in handea genomen heeft. Dit driemanschap wordt gevormd door de bevelhebbers van de drie le geronderdelen. In de afgelopen weeken heeft 20 procent van de Westberiijners ge poogd met verwanten en vrienden in het oostelijke stadsdeel te telefone ren. Bijna de helft gaf de moed ech ter op, toen zij naar hun mening te lang moesten wachten. VIENTIANE, 24-3. De Laotiaanse regeringstroepen hebben drie stellin gen vl.-k ten noorden van de konin klijke hoofdstad Loeang Prabang betoverd op de Nooidvietnamese strijdkrachten, zo heeft de woord voerder van het Laotiaanse ministe rie ovan defensie, generaal Thong- panh Knoksy, woensdag in Vientiane meegedeeld. Hei zei dat de toestand rond de stad na de aanval van de Noord- v ietnamezen in de loop van de vo rige week, aanzienlijk- verbeterd is. Van andere regeringszijde is mee gedeeld dat de Laotiaanse regerings troepen dinsdag bij de gevechten bij Loeang Prabang rond 100 man aan doden en gewonden verloren hebben. Aan Noordvietnamese zijde sneu velden 1Ó0 man. - -4 Gemeld bij Haagse politie DEN HAAG, 24-3. De 24-jarige Russische instructeur by de Komso mol (Sowjet-Russische jeugdorgani satie) Jevgeni Bimitrievitch Dem chenko hteft de Nederlandse autori teiten gevraagd in ons land te mo gen blyven. Hy heeft verklaard zich niet langer te kunnen verenigen met het systeem in zyn land. De heer Demcheno was enige da gen in Nederland na een bezoek met een gezelschap Sowj et-studenten aan Chili en Peru. De dag, voordat het gezelschap - dat bezoeken had gebracht aan Amsterdam, Rotter dam en Den Haag - naar Rusland terug zou keren, meldde hij zich bij de Nederlandse politie. Hij verklaar de dat hij dacht buiten, de Sowjet- Advert entte rood of wit 0.75 liter SAX 3f De nieuwe Goudgoed catalogus is uit. Vraag uw VéGé-winkelier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1