jawel, de postgiro DE ZIERIKZEESCHE COURANT GEEN STEMBUSAKKOORD CONFESSIONELEN-LIBERALEN in ruim 2300 postkantoren kunt u contant geld opnemen! Argentijnse president door leger afgezet Brandschade „Vitus"-studio: 12 miljoen Verolme-werknemers zijn tegen fusie Vijf doden bij brand in Belgisch dorp da's makkelijk! Acties van de NOVIB: Bijna 2 ton meer Bonn over de kwestie-Berlijn Nixon: Operatie in Laos is „mijlpaal voor Zuid-Vietnam" Overeenstemming Sjeik Moedjiboer en Jahja Chan De tunnel onder het Kanaal Boeren betogen Sleeswijk-Holstein ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 maart 1971 127ste jaargang Nr. 20847 WAARIN OPGENOMEN 1797 t889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. I. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Zierikzee en een ontsluitingsiveg DEN HAAG, 22-3. De drie confes sionele partijen KVP, ARP en CHU zullen voor de kamerverkiezingen van 28 apiil a.s. geen stembusak- kooid met de VVD aangaan. Tijdens het maandag in Den Haag afgeronde overleg tussen de delega ties van de confessionele partijen en de V.V.D. is het zelfs niet tot een in tentieverklaring gekomen. K.V.P.-voorzitter mr. Van der Stee deelde na afloop mee dat op een aan tal punten het beleid hetzij in rui me mate overeenstemming bestaat, hetzij overeenstemming bij nader overleg vermoedelijk kan worden be reikt. Hij noemde de inflatiebestrij- ding, een deel van de zedelijkheids wetgeving, het werkgelegenheids- en regionaal beleid, het middenstands- en landbouwbeleid, het milieubeheer, het bejaardenbeleid, het buitenlands en defensiebeleid. Op een aantal andere punten van beleid werden echter verschillen, van betekenis vastgesteld. Mr. Van der Stee: „onderdelen van het uitgaven en belastingbeleid, het huui beleid, de ontwikkelingshulp, het omroep beleid, bepaalde aspecten van de in komens- en vermogensverhoudingen en de financieiing van het onderwijs Mede gezien dé aard en betekenis van de verschilpunten willen wij on ze respectieve partij-organen voor stellen eerst de stem van de kiezer te laten spreken. Wij menen intussen dat het juist is ons na de verkiezin gen, gelet ook op de mate van steun en vertrouwen die het Nederlandse volk aan K.V.P., A.R.P. en C.H.U. op basis van hun eigen program en hun eigen mensen zal hebben gegeven, mede ook gezien de thans definitieve standpuntbepaling van de zg. „kleine drie", open te stellen voor voortzet ting van het op basis van vertrou wen met de V.V.D. gevoerde overleg. Na 28 april achten wij die mate van duidelijkheid in het politieke krach tenveld aanwezig, die gewenst is om conclusies over samenwerking te kunnen trekken" .aldus mr. Van der Stee. De liberalen De liberale delegatie toonde zich teleurgesteld over het resultaat van de besprekingen, die ruim vijf uur in beslag hadden genomen. VVD-voorzitster mevrouw Van Simei en-Downer sprolc over enige teleurstelling en mr. Geertsema, de fractievoorzitter in de Tweede Ita- i»ci meikte o.m. op dat je in het po litieke leven leert leven met teleur stellingen. BUENOS AIRES, 23-3. De bevelhebbers der Argentijnse strijdkrachten hebben dinsdagochtend vroeg president Roberto Levingston afgezet. De staatsgreep is zonder bloedvergieten verlopen. Enkele uren tevoren had de presi dent, die vorig jaar juni door diezelf de militaire leiders aan de macht was gebracht, de opperbevelhebber van het leger, genei-aal Alejandro Lanus- se, ontslagen omdat deze had nage laten de veiligheidsmaatregelen in de roerige provincie Cordoba te ver scherpen, zoals hem was opgedragen. Met dit ontslag verhaastte Leving ston zijn eigen val. De commandant van het derde legerkorps in Cordcba betuigde direct Lanusse zijn steun, spoedig gevolgd door de comman danten van andere legerkorpsen. De opperbevelhebber van marine en luchtmacht, de generaals Pedro Gna- vi en Carlos Reydie samen met La nusse de militaire Junta vormden die vorig jaar president Ongania „wipte" haastten zich te ontkennen dat zij het ontslag van Lanusse had den goedgekeurd zoals Levingston bad verklaard. De „oude" Junta kwam daarop weer bijeen en beslis te: ook deze president moet weg. ROTTERDAM, 22-3. De .beleids commissie van het Verolme concern (vertegenwoordigers ondernemings raden van de zes werkmaatschappij en) is tegen de door de Commissie- VVinsemius voorgestelde fusie met' met het Rijn-Schelde concern, zo is maandagavond in Rotterdam bekend geworden. De beleidscommissie tekende maan dagavond na wekenlang onderhande len met scheepsbouwer Cornel is Ve rolme een overeenkomst, waarin Ve rolme het vruchtgebruik van vijftig procent van de aandelen heeft toege kend aan de werknemers van het Verolme concern. De door de beleids commissie en Verolme ondertekende overeenkomst is nadrukkelijk afhan kelijk van het zelfstandig voortbe staan van het Verolme concern, zo deelde een woordvoei'der van de be leidscommissie het A.N.P. mee. HILVERSUM, 22-3. De brand in de Vitusstudio in Bussum heeft voor ongeveer twaalf miljoen gulden schade aan apparatuur aangericht. Cok het gebouw, eigendom van de Vitusparochie in Bussum, is geheel verloren gegaan. Van de kostbare schakel- en ampexapparatuur heeft men helemaal niets kunnen redden. Alleen duizend profcrammabanden Jzijn gered. Hoewel de brand in dit belangrijke schakel- en presentatiecentrum de NOS voor grote technisch problemen heeft gesteld, zal het publiek er be trekkelijk weinig van merken. Vol gens de heer J. W. Rengelink, pro grammacommissaris televisie van de NOS zal hoogstens de overschake ling van het ene op het andere pro gramma af en toe gepaard moeten gaan met een korte pauze. De voetbalwedstrijden, die de NOS woensdagavond uitzendt, Io^en g;eë"n gevaar. BONN, 22-3. De Westduitse rege ring heeft maandag te kennen gege ven, dat zij bereid is een deel van haar demonstratieve politieke activi teit in West-Berlijn te staken in ruil voor Russische garanties voor vrije toegang tot de stad en erkenning van de banden tussen dit stadsdeel en de Bondsrepubliek. DUINDIGT. - Men staat er in de provincie niet zo bij stil, maar elk weekeinde wordt in Nederland ook de drafsport beoefend. Een finish- foto van de in Duindigt verreden Sneeuwklokjesprijs. Eerstaankomen- de Eland met achterom kijkende S. I* 1*1*«51»!r a werkelijk de eerste is. DEN HAAG, 23-3. De acties, die de Nederlandse Organisatie voor Ont wikkelingssamenwerking (NOVIB) voert, hebben in 1970 een kleine twee ton meer opgebracht dan in 1969. Het zijn twee acties: de actie „Een gast aan tafel en de X-Y (X min Y) actie. Een gast aantafel leverde in 1970 f 775.648 op of ruim 75.000 gul den meer dan in 1969. De deelnemers aan de actie X-Y (ruim 7.000 in to taal) betaalden gezamenlijk f 611.645. Dit betekent een stijging van de op brengst van deze actie met ruim 110.000 gulden ten opzichte van 1969. Het aantal deelnemers aan X - Y is in 1970 met ongeveer 1.500 toegeno men. BRUSSEL, 22.-3. Vijf mensen, een 48-jarige vrouw en vier van haar kinderen, respectievelijk vijf, acht, negen en tien jaar oud, zijn maan dagochtend vroeg in de Belgische plaats Ronse, in de. vlammen van hun brandende woning omgekomen. De man uit dit gezin en de oudste twee kinderen hebben-zich kunnen redden. Dit drietal en een buurman liepen echter zodanige brandwonden op dat ze in een ziekenhuis moesten worden opgenomen, Vast staat wel dat de man, Elie Bockstael, i*ond vijf uur in de ochtend wakker werd en merkte dat er brand was uitgebro ken in zijn huis. De felle wind wak-, kerde het vuur aan en de man kon WASHINGTON, 23-3. President Nixon heeft maandagavond in een televisie-interview verklaard dat de inval in Laos een mijlpaal is geweest in de ontwikkeling van Zuid-Viet- nam en voortzetting van de Ameri kaanse terugtrekking heeft verze kerd. Hij zal nu volgende maand nieuwe terugtrekkingen kunnen aankondigen die minstens in het «huidige tempo van 12.500 per maand 7,ullen vérlopen. De operatie in Laos kan volgens de president niet worden beoordeeld in de gebruikelijke termen van over winning of nederlaag. Het doel er van was de verstoring van de Noord- vietnamese bevoorradingslijnen, niet de bezetting van het gebied. De actie droeg in aanzienlijke mate bij tot de verwezenlijking van de Amerikaanse doeleinden: verzekering van voort gezette terugtrekking uit Zuid-Viet- nam. vermindering van de dreiging voor de Amerikaanse troepen tijdens de terugtrekkingsfase, en het ervoor zorgen dat de Zuidvietnamezen zich zelf na het vertrek der Amerikanen kunnen verdedigen. Luchtsteun Nixon erkende dat sommige Zuid- vietnamese eenheden het niet zo best hadden gedaan, maar verklaarde dat 18 van de 22 bataljons zich buiten gewoon goed hadden gehouden. De president, voor het televisiestation A.B.C. geïnterviewd door door Ho ward Smith, verdedigde zijn opvat ting, door hem op zijn jongste pers conferentie al naar voren gebracht, dat de Zuidvietnamezen het in de toekomst alleen zouden kunnen kla ren. De enorme Amerikaanse lucht steun in de huidige operatie was vol gens hem noodzakelijk omdat 20.000 Zuidvietnamese militairen in Zuid- Lacs tegenover het dubbele aantal Noordvietnamezen hadden gestaan. Het zelfvertrouwen en moreel van de Zuidvietnamezen was ondanks de hevige gevechten versterkt. Ze had den zich onder moeilijke omstandig heden goed gehouden, aldus de pre sident. Aan de hand van de rapporten die Hj van de Amerikaanse opperbevel hebber in Vietnam, generaal Crcigh- ton Abrams. had ontvangen „moeten wij cor.eludcrcn dat de Zuidvietna mezen nu een mijlpaal in hun ont wikkeling 7.ijli gepasseerd". ATHENE. Circa 130 prominente Griekse burgers hebben in een ver klaring de wederinstelling van de volkssoevereiniteit, de vrijheid en de mensenrechten in hun land geëist. HAM NGHI. - Een Zuidvietnamese soldaatdie gewond is geraakt tij dens de hevige gevechten rond één van de bases in Laos, is door een evakuatiehelikopter in veiligheid ge bracht. Hij wel; anderen niet. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ternauwernood twee van zijn kin deren, de 17-jarige Edwige en de 13- jarige Jan. naar buiten brengen. DACCA, 23-3. President Jahja Chan en de Oostpakistaanse leider, sjeik Moedjiboer Rachman, hebben algemene overeenstemming bereikt over een oplossing van de politieke crisis. Dit is maandag op een persconfe rentie in Dacca meegedeeld door de leider van de Westpakistaanse linkse Volkspartij, Zoelfikar Ali Bhoetto. Hijzelf bestudeert nu de bepalingen van het akkoord in het licht van de Westpakistaanse belangen. LONDEN, 22-3. Britse en Franse ministers en een consortium van fi nanciers hebben maandag in Londen gesproken over de financiering van een tunnel onder Het Kanaal die En geland en Frankrijk verbindt. Des kundigen van de Britse en Franse regering hebben het schema van de financiers in grote lijnen bestudeerd. Naar men aanneemt zijn de regerin gen van de twee landen uitgegaan ven de voorstellen die in het schema worden gedaan en hebben zij een stadium bereikt waarin zij een gede tailleerde studie over de kosten en uitvoerbaarheid van het project overwegen. KIEL, 22-3. In West-Duilsland hebben maandag 30.000 boeren uit Sleeswijk-Holstein gedemonstreerd legen verhoging van de landbouw prijzen in de Europese Gemeenschap In telegrammen aan bondskanselier Brandt en minister van landbouw Ertl eisen ze dat de bondrepubliek een „hard standpunt" in zal nemen bij de orderhandelingen van de raad van ministers van landbouw van de zes, die maandag in Brussel zijn be gonnen. Verwachting tot woensdagavond: Hogere temperaturen In het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen; matige, aan de kust af en toe krach tige wind uit zuid-west of west; mi nimum-temperaturen omstreeks 2, maxima ongeveer 9 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 24 maart. Zon op 6.35, onder 18.59. Maan op 5.36, onder 15.58. 25 maart. Zon op 6.33, onder 19.00. Maan op 5.52, onder 17.30. Nieuwe maan: 26 maart (20.24). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 24 maart 1.00 v.m. 13.36 n.m. 14.33 n.m. BROUWERSHAVEN 24 maart 25 maart 0.55 v.m. 1.49 v.m. 13.17 n.m. 14.09 n.m. Springtij: 29 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 233. Het K.N.M.I. deelt mede: De straffe noordoostelijke wind, die maandag boven onze om geving heerste, werd door twee druk- systemen in stand gehouden: een depressiegebied. dat zich van de Al pen naar de Oostzêe uitstrekte en een rug van hoge druk boven de Britse eilanden. In de loop van de dag be gon vanuit het noordwesten de be wolking te breken, terwijl later de wind afnam. In de daaropvolgende heldere nacht daalde de temperatuur in het binnenland op vele plaatsen dan ook tot 2 5 graden onder nul. Genoemde rug van hoge druk ver plaatst zich intussen over onze om geving naar hel oosten terwijl een nieuwe depressie zich van IJsland naar Noorwegen uitbreidt. Dit bete kent. dat de wind naar westelijke richtingen zal krimpen. Met deze stroming zal het komende etmaal zachtere en vochtiger lucht tol ons land doordringen, wat tijdelijk ge paard zal gaan met veel bewolking en wat regen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1