DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ernst toestand noopt premier Chichester Clark tot aftreden Het Griekse kolonelsregiem beschuldigd Weer ernstige aardverschuiving in Peru Prijsstijging in 1971 zou wel meevallen Lente start met sneeuw in Frankrijk Het overleg confessionelen en de V.V.D. Het ziet er naar uit dat landbouwprijzen omhoog zullen gaan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 22 ïnaarl 1971 127ste jaargang Nr. 2084G WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tef. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. I. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vr.aagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Jubileum-musical Plattelandsvrouwenbond De problemen in Noord-Ierland LONDEN, 20-3. De crisis in Noord- Ierland is de laatste dagen duidelijk verscherpt en vond zijn dieptepunt in het aftreden van premier James Chichester Clark. Het aftreden der premier is duidelijk een gebaar, om althans iets te doen aan de moeilijk heden, want Chichester Clark heeft een meerderheid van minister achter zich en ook de meerderheid van zijn fraktie in het parlement te Belfast. Zaterdagavond kondigde Chiches- ter Clark definitief zijn heengaan aan. Hij zal zo goed als zeker door Brian Faulkner, de minister voor in dustriële ontwikkeling, worden op gevolgd. De toestand in Noord-Ierland is zo ernstig dat premier Heath besloot zijn driedaagse bezovek aan Bonn dat vandaag zou beginnen enkele weken' uit te stellen. Eerst had Chichester Clark's kabi net en daarna Heath getracht hem van deze voor Ulster uiterst riskante stap te weerhouden. Tenslotte volgde nog de dramatische interventie van de Britse minister van defensie Lord Carrington en de chef van de Britse generale staf Sir Geoffrey Baker, die zaterdag in Belfast probeerden Chi chester Clark op andere gedachten te brengen. Hun missie beoogde ook zijdelings de Noordierse bevolking ervan te overtuigen dat de genomen militaire maatregelen tegen de terroristen af doende zijn. Maar Chichester Clark moest voor de druk van de eigen extremisten en van rechts in het algemeen wijken, zonder dat dit voor hen veel uitzicht opent. ATHENE, 20-3. Een üd van de re- volutionaiie commissie die in april 1967 in Griekenland de macht greep heeft het kolonelsregiem ervan be schuldigd vooraanstaande commu nisten sleutelposities toe te vertrou* wen. Het is de gepensioneerde kolo nel Dmitrios Stamatelopoelos, die een belangrijke rol speelde bij de militaire putsch maar nu geen re- geiingsfunktie bekleedt. In het rechtse Atheense blad „Vra- dyni" schrijft hij dat „grote aantal len ongeschikte en onbekende perso nen, kennissen en vrienden van de militaire junta, na de staatsgreep in verschillende sleutelposities zijn be noemd. Onder hen bevinden zich personen die in het verleden een hoofdrol speelden in communistische activiteiten tegen Griekenland. Het Griekse volk kan bijvoorbeeld geen verklaring vinden voor het feit. dat de regering als voornaamste propa gandist een man heeft benoemd die de jeugd communistisch wil maken Met die man wordt bedoeld de on derminister van voorlichting, George Georgalas, die vorig jaar juli deel ging uitmaken van de regering Pa- padopoelos. Zeker 1000 mensen omgekomen LIMA, 20-3. Volgens uit de Peru aanse hoofdstad Lima komende be lichten heeft de aardverschuiving bij het mijnstadje Chungar aan zo'n 1000 mensen het leven gekost. Van het iets meer dan 1000 inwoners tel lende stadje zijn tot nu toe slechts 60 personen gered kunnen worden. Ze zijn allen met ernstige verwon dingen in ziekenhuizen opgenomen. Er bestaat weinig hoop dat onder de puinhopen (de aardverschuiving deed zich donderdagmiddag reeds voor) nog overlevenden worden aan getroffen. Voorzover de nu beschikbare ge gevens is de ramp ontstaan door een aardverschuiving (vermoedelijk ten gevolge van een lichte aardbeving) hoog in het Andesgebergte. Grote hoeveelheden aarde en rotsblokken hebben zich in een bergmeer gestort dat buiten zijn oevers trad. Het na bijgelegen Chungar werd daarop be dolven door een lawine van stenen modder en water. Engels bestuur? Dit betekent dat de val van Chi chester Clark de spanningen waar schijnlijk nog zal vergroten en dat het ogenblik naderbij komt dat Lon den gedwongen zal zijn de Noordier se grondwet te schorsen en zelf het bestuur in handen te nemen. Iets dat alleen zou gebeuren indien de toe stand catastrofaal zau zijn geworden. Hel Belfast-parlement is tol nu toe de buffer geweest dat voor Londen alle stoten moest opvangen. De Brit se regering gruwt van de gedachten dat zij zelf in een open conflict met het onbestuurbare Ulster zou komen. Een situatie welke het herstel van de Ierse eenheid zou bespoedigen. Dit is precies de redenering van de fanatici van de IRA 'die door de af schuwelijke moord op de drie jonge Britse soldaten hun eerste doel - na melijk de val van Chichester Clark hébben bereikt. De harde werkelijkheid is. dat de verblinde protestantse ultra's in hun houding versterkt door de jongste gruweldaad van de IRA, niet willen erkennen dat de terroristen niet ogenblikken kunnen worden uitge steld door maatregelen die zouden leiden tot de terugkeer van de vij andschap van de gehele katholieke bevolking. Dieven verkochten Mening C.N.V.-voorzitter clure beeldjes VLAARDINGEN, 20-3. In januari werden uit een winkel van kunst voorwerpen in de Hoogstraat in Vlaardingen twee beeldjes ont- vreemd. die afkomstig zouden zijn 1 uit Benin (Nigeria). De waarde zou volgens de winke lier f 35.000 per beeldje bedragen. Tevens werd er een bedrag van f 800 vermist. Omstreeks diezelfde tijd werden in een winkel van een 'ju welier een gouden schakelarmband ter waarde van f 425 en uit de win kel van een foto-optiek een filmca mera ter waarde van f 398 wegge nomen. De recherche heeft als verdacht van deze diefstallen aangehouden de 21-jarige D. E. P., de 22-jarige W. C. van E. en de 20-jarige P. H. G. van der B., allen wonende in Den Haag. De twee beeldjes werden bij een 18- jarige heler teruggevonden. Ze wa ren in een schuurtje onder de vloer verstopt. PARIJS, 21-3. Op de eerste lente dag heeft een ongekende sneeuw storm het verkeer in Zuidoost- Frankrijk opnieuw verlamd. Weer moest de zuidelijke autosnelweg worden gesloten, ditmaal tussen Tain en Chanas, bij Valence. Ook de hieraan parallel lopende rijksweg 7 onderging dit lot tussen Donzère en Pierlatte. Honderden au tomobilisten, op weg naar het zonni ge zuiden, brachten hier een Siberi sche nacht door. DRACHTEN, 20-3. De heer J. Lan- ser, voorzitter van het C.N.V., heeft vrijdagavond in Drachten de hoop uitgesproken dat de prijsstijging in 1971 beneden de 6,5 procent van het nationaal planbureau zal blijven. Weer uitstel in proces-My Lai WASHINGTON, 20-3. De jury in het proces tegen de Amerikaanse luitenant William Calley heeft de krijgsraad in Fort Benning (Georgia) gevraagd om opnieuw de getuigen verklaringen van vier kroongetuigen van de openbare aanklager te mogen horen. Dit is, onder heftig protest van Calley's verdediger, toegestaan. De verdediger. George Latimer, zei dat zijn cliënt - die wordt beschul digd van moord op 102 Zuidvietna- mese burgers in het dorp My Lai - hierdoor nodeloos wordt gekweld en dat dit alleen maar verder uitstel van het vonnis zou betekenen. De rechtszaak tegen luitenant Cal ley is al de langste in de geschiede nis van het Amerikaanse leger. „Ik heb niet de indruk dat de io nen zich zullen ontwikkelen in de richting van een explosie, alhoewel de situatie rond 1 juli kritiek kan worden. Er zit een risico in, maar jk hoop van harte dat het mee zal val len". De heer Lanser heeft op deze ver gadering vrij veel kritiek ontmoet naar aanleiding van de houding van het C.N.V. rond het uur staken op 17 december jl. „Iedereen, die er prin cipieel op tegen is, zal ik respecteren en ik breng begrip op voor mensen die in gewetensnood zijn geraakt door de oproep van de vakcentrales. Wij hebben het echter anders erva ren en het heeft geen zin om er ver der op in te gaan, omdat tegenstan ders .toch niet te overtuigen zijn. Op dat moment moesten wij een be slissing nemen. We konden niet aan het discussiëren blijven en wij heb ben een beslissing in alle verant woordelijkheid genomen", aldus de heer Lanser. VALENCIA, 20-3. Door het voor tijdig afgaan van een stuk vuurwerk zijn in de Spaanse plaats Valencia in de nacht van vrijdag op zaterdag honderd mensen licht gewond. Twee mensen o\'crleden. ALMELO, 20-3. Mr. B. W. Bies heuvel, lijsttrekker van de A.R.P. deelt de twijfel van mevr. G. V. van Someren-Downer, de voorzitster van de V.V.V., met betrekking tot het welslagen van het overleg tussen de V.V.D. en de drie confessionele par tijen. Zoals bekend wordt dit over leg vandaag (maandag) afgesloten. De heer Biesheuvel zei dit in Al melo op een gezamenlijke verkie zingsbijeenkomst van de K.V.P., A. R.P. en C.H.U. De A.R.-fractie-voor zitter zei, thans nog niet te weten hoe het overleg met de V.V.D. zal eindigen. Hij ontwikkelde bezwaren tegen de liberale motivering tot het sluiten van een stembusakkoord. De motivering in het V.V.D.-verkiezings- programma wijst naar zijn mening in de richting van een blokkenstel- sel in de Nederlandse partijpolitieke verhoudingen. „Een opdeling die ik verwerp". Uitspraak van dr. Mansholt AMSTERDAM. Speciaal uit Italië overgekomen, ontving de Nederland se sopraan Christine Deutekom de eerste drieplaats-cassette van de Mozart-opera „Die Zauberflöte", tij dens een ontvangst in de Amster damse Stadsschouwburg. Op een van de balkons van de schouwburg be trok „La Deutekom" ook de buiten wereld in het gebeuren. LUXEMBURG, 1.9-3. Dc vice- vcorzitter van de Europese Com missie di. S. L. Mansholt, heeft vrij dag in het Europese parlement in Luxemburg verklaard dat over een suggestie, de ministerraad voor te stellen dc melkpi(js met 6 in plaats van 5 procent te verhogen, te pra len valt, en dat een verhoging van dc tarwe- en gerstpr(jzen met 3 en 6 procent i.p.v. 2 en 5 procent (zoals dc Commissie de raad aanvankelijk heeft voorgesteld) „lood om oud Ijzer" is. Maar een verdere verho ging van de prijs voor suikerbieten en koolzaad zoals het Europese par lement wil. is onmogelijk. Hel parlement nam een resolutie a?n, volgens welke de door de Euro pese Commissie aanvankelijk voor gestelde verhogingen van de land bouwprijzen onvoldoende zijn ge zien de mate waarin de landbouw inkomens in de drie jaar dat het prijspeil bevroren is geweest, zijn achtergebleven bij de overige inko mens. Nieuwe voorstellen De Commissie moet volgens het parlement de ministerraad nieuwe voorstellen doen, zodanig dat de producenten van alle onder de m.arktverordening vallende produk- (en een prijsverhoging van tenmin ste gemiddeld vijf procent ontvan gen. Dc vicc-voorzittcr van dc Euro pese Commissie ontkende dat dc gesprekken in de ministerraad over de structuurvoorstellcn - het plan Mansholt - z(jn gcblokkcrd, inte gendeel, dc discussie gaat voort en tr is gegronde hoop dat er iets re delijks uit dc bus komt. Volgens de resolutie moet de mi nisterraad voor 1 april een beslis sing nemen over zowel de prijsvoor stellen als de beginselen van het plan Mansholt die onlosmakelijk met elkaar zijn verbonden, en die moeten worden gekoppeld aan een gemeenschappelijke monetaire fisca le, sociale en regionale politiek. Ge beurt dit niet. dan kan een bepaalde bedrijfssector grote economische en politieke gevaren opleveren. Overi gens wordt in de resolutie geconsta- ROTTERDAM. Het Tweede Kamer lid voor de P.v.d.A. drs. Hans van den Doel, promoveerde tot doctor in de economie aan de Economische Hogeschool te Rotterdam. Promotor prof. dr. J. Tinbergen overhandigde de oorkonde aan de nieuwe doctor, die als eerste na 1945 bij een promo tie aan de N.E.H. niet in rok was ge kleed. De foto toont het moment van overhandiging. Links dr. Van den Doel. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's teerd dat een uitvoering in fasen van plan Mansholt moeilijk te ver mijden zal zijn. Achterstand Dr. Mansholt had verklaard dat de Europese Commissie zich bewust was dat de aanvankelijk voorgestel de verhogingen onvoldoende waren om de achterstand in te lopen Daarom waren de prijsvoorstellen ook gekoppeld aan het structuurplan dat in inkomenstoelagen voorziet. Echter, tot de grote teleurstelling van de commissie heeft in de minis terraad slechts een land. Italië, zich voorstander getoond van inkomens toelagen. Een gemiddelde prijsverhoging van tenminste 5 procent zou. aldus de resolutie, neerkomen op bijvoor beeld een verhoging van 6 procent voor melk, 10 procent voor rundvlees 6 procent voor gerst, 3 procent voor tarwe cn rogge en 5 procent voor suikerbieten, rijst en koolzaad. De verder gaande verhoging dient ge paard te gaan met versnelde loon- hprmonisatie en onderzocht moet worden of aanpassing van dc markt ordening aan de huidige marktsitua tie is geboden. Verwachting tot dinsdagavond: Half- tot zwaarbewolkt Half- tot zwaarbewolkt met plaat selijk wat regen; eerst matige, aan de kust af en toe krachtige wind uit noord tot noordoost, later weinig wind; minimumtemperaturen om streeks 3, maxima ongeveer 7 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 23 maart. Zon op 6.38, onder 18.57. Maan op 5.18. onder 14.26. Nieuwe maan: 26 maart (20.24). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 23 maart 12.27 n.m. n.fh. BROUWERSHAVEN 23 maart 12.13 n.m. n.m. Doodtij: 22 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde ver toonde een geleidelijke overgang naar een weertype met lagere tem peraturen. Boven onze omgeving was de wind eerst nog zuidelijk, maar draaide later naar noordoost. Een en ander werd veroorzaakt door een de pressie, die zich van het Kanaal over Frankrijk naar hel Alpengebied ver plaatste. Het verdringen van de ta melijk zachte lucht door koudere ging met veel bewolking en op de meeste plaatsen met enkele millime ters regen gepaard. Inmiddels ver wijdert de depressie zich verder in de richting van de Balkan, terwijl een rug van hoge druk zich van de Britse eilanden uitbreidt naar Scan dinavië en de Noordzee. De wind blijft hierdoor in hoofdzaak noord oostelijk, maar neeml in kracht af Bovendien zullen opklaringen, die maandagmorgen al in het noordwes ten van hel land voorkwamen, dins dag ook elders voorkomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1