00K VOOR HOGE SPAARRENTE AGENDA cPinoccfup Verton's Schoenen „Nota gemeentelijke herindeling" b. en w. van Westerschouwen Heiwerk R.T.M.-kantoor alleen AARDIG (ER) Flitsen uit het buitenland Maison Descartes gametuwtydmee-ganaardenmb ARAM EN DE GULDEN STEEN Suggestie voor gezamenlijke studie voor de meest gunstige bestuursvorm van Sehouwen-Dniveland WESTERSCHOUWEN, 18-3. „W(j weten geen concreet antwoord te ge ven op de vraag óf het in het belang van Schouwen-Duiveland zou zijn als dit gebied bestuurlijk één geheel zou vormen. We achten de „Nota Brouwershaven" nuttig om een ge sprek en een studie over deze mate rie aanhangig te maken. Een emotio nele benadering van dit vraagstuk heeft geen enkele zin. Evenmin heeft het enige zin om zonder nadere stu die te stellen dat het beter ware als Schouwen-Duiveland één gemeente zou vormen". Aldus concluderen b. en w. van Westerschouwen in een „Nota ge meentelijke herindeling" welke in de komende raadsvergadering - te Re- nesse - zal worden aangeboden. Het college stelt onder meer dat het onjuist zou zijn als de gemeente besturen van de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland de gehele pro blematiek van gemeentelijke herin deling en gewest vorming stilzwij gend aan zich voorbij zouden laten gaan. De gemeentebesturen zouden dan tekort schieten in hun taak want aldus b. en w. „we zijn als gemeen tebestuurders geroepen om de belan gen van onze gemeente te behartigen en te bevorderen. En die taak houdt in een regio als de onze niet op bin nen de grenzen van onze eigen ge meentes". Het college voegt hieraan toe: „Als we zelf niet in staat zijn om een juiste oplossing aan de hand te doen. dan moeten we het initiatief durven nemen om gezamenlijk deze zaak in studie te geven". Verder wordt ge constateerd: „doen we dat niet dan zullen we ook niet in staat zijn om ons een gefundeerde mening te vor men en dan zullen we binnen enkele jaren naar alle waarschijnlijkheid geconfronteerd woi'den met maatre gelen van „boven-af" waar we dan de hand niet in hebben gehad. We zullen dan weer te laat zijn. want dan heeft een hogere overheid al Advertentie weer zoveel over ons en zonder ons geregeld waar we weinig verande ring meer in zullen kunnen brengen. Dat heeft tot op heden de gemeente lijke herindeling wel bewezen", aldus het college in hun nota. Zelf initiatief nemen Herinnerd wordt aan de circulaire van de minister van binnenlandse zaken van 14 sept. '70. Daarin dringt de bewindsman er bij de gemeente besturen op aan om zodra zij daar toe door Ged. Staten worden uitge nodigd, medewerking te verlenen aan het totstandbrengen van een struc tuurschets voor de bestuurlijke inde ling. De conclusie van b. en w. van Westerschouwen luidt als volgt: „La ten we niet wachten tot Ged. Staten een dergelijk verzoek tot de gemeen tebesturen van Schouwen-Duiveland richten. Laten we zelf als besturen van de zes gemeenten het initiatief nemen om voor gezamenlijke reke ning, volgens een ander overeen te komen verdeelsleutel voor wat de kosten betreft, een studie aanhangig te maken over het vraagstuk: „Welke bestuursvorm zal voor de regio Schouwen-Duiveland de meest gun stige zijn in het belang van dit ge bied en haar huidige en toekomstige bewoners". Het college verzoekt de raad in stemming te betuigen met de inhoud en de conclusie van de nota. In dal geval wordt voorgesteld de volgende besluiten te nemen: 1.) de nota ter kennis te brengen van het college van G.S. van Zee land en de gemeentebesturen op Schouwen-Duiveland; 2.) met de be sturen van de ovex-ige gemeenten op Schouwen-Duiveland in overleg te treden met het doel te komen tot het vei'lenen van een gezamenlijke stu die-opdracht als bedoeld. In naturel Juchtenleer jeugdschoenen zijn sterk genoeg Havenplein 13, Zierikzee Telefoon 2488 Er zijn met name te Zierikzee, maar elders in de regio ook wel, al lerlei vernauwingen, die voor het verkeer de nodige problemen ople veren. Komt men - gelijktijdig met ander weggebruikers - in zo'n situ atie terecht, dan maakt men zich klein om de ander te laten passeren. De doorgang Poststraat-Appelmarkt is zo'n voorbeeld. Een wacht- en uit wijkmogelijkheid biedt het uiteinde van de Dam. Nu wachten we daar duizenden keren per jaar en het verkeer uit de Meelstraat trekt dan op. Het opval lende daarbij is echter dat de chauf feurs zulks de grootste vanzelfspre kendheid van de wereld vinden en er noch met een opgestoken vinger, noch met een blik ooit voor „bedan ken". Zulks in tegenstelling (het zal wel een vaderlandse eigenschap zijn) met het buitenland, waar chauffeurs altijd reageren, hetzij met hun vin ger van het stuur of een lichte stoot op de claxon( mag daar, hier niet). Ongelofelijke staaltjes wegbeleefd- heid kunnen hier verteld. Een zuide lijk strand was te bereiken via een smal paadje, afgesloten met zo'n schuin, scherp toevallend hek. Vaak hielden zich daar jongelui op, die (ook op weg naar het strand) altijd braaf wachtten op achteropkomers om het hek open te houden. Ze zei den altijd: ,,S' il vous plait monsi eur", lieten de mensen doorgaan en deden daarna het hekje dicht. In de Vogezen stuitten we eens op een wegversperring, jnaar er kwam onmiddellijk een man aanlopen om de „boom" omhoog te halen, zodat de daar toen passerende automobi listen niet behoefden uit te stappen. Zowel in Zwitserland als in Scandi navië is het usance dat een kalm rij dende auto de eerste uitstulping in de bergweg benut om achteropko mende sneller rijdende auto's de kans te geven te passeren. Weder zijds wordt er dan gegroet en be dankt met gebaartjes. Allemaal klei ne beleefdheden, die het klimaat er wel een stuk prettiger op maken. Tweewielers hebben in dit land heel andere, nare ervaringen. Feite lijk „bestaan" ze niet, ivant bij de meeste passages zijn ze goed voor de berm of de stoeprand. Fietsers weten daar ook trieste verhalen over te vertellen. Het wordt lente en wie wil nu echt boos zijn. Maar soms denk je. de mensen zouden toch veel aardiger voor elkaar kunnen zijn. Op de weg bijvoorbeeld! SCHIEREILANDMAN. ANKARA. De gearx-esteerde lei der van een groep Turken die op 4 maart vier Amerikaanse militairen ontvoerden, Deniz Gezmis, zal wor den beschuldigd van feiten waarvoor hij in totaal 107 jaar gevangenisstx*af kan krijgen. Dit deeld het hoofd van het openbaar ministerie in Ankara woensdag op een persconfei'entie mee. RIO DEN JANEIRO. Pele, de be gaafde Braziliaanse voetballer die zowel in 1958, 1962 en 1970 deel uit maakte van het elftal dat de we reldbeker veroverde, zal nog slechts een wedstrijd voor het Braziliaanse elftal spelen. DJAKARTA. In Djajapura, de hoofdstad van West-Irian, is een be- i'oepsopleidingscenfrum geopend, dat met gelden van de I.L.O., de inter nationale ai'beidsoi'ganisatie, en F. U.N.D.W.I., het V.N.-ontwikkelings- fonds voor West-Irian, tot stand is gekomen. BELGRADO. Premier Tsjoe en Lai van Communistisch China heeft in een vx-aaggesprek met het Zuid- Slavische weekblad „Vus" en het Italiaanse weekblad „Epoca" ver klaard dat de^ nieuwe grondwet van China die dit* jaar nog zal worden aangenomen, het i'echt op vrije me ningsuiting en staking zal garande ren. ATHENE. De Griekse regei'ing zal eind april de depoi'tatiekampen van Leros en Ortpos sluiten. Dit heft de staatsseci'etai'is van voor lichting, Georges Gheorgalas, woensdag op een persconferentie in Athene meegedeeld. MILAAN. Drie gewapende jonge mannen tussen de zeventien en ne gentien jaar hebben bii een overval op een bank in Sarono, nabij Milaan, een bedrag van 50 miljoen lire (ca. 280.000 gulden) buitgemaakt. HAVANNA. Gp Cuba kan men voortaan niet meer ongestraft lui zijn. In Havanna is woensdag een wet uitgevaardigd die voorziet in maximaal twee jaar gevangenissti'.af voor hen die weigeren te werken. OSLO. Noorwegen heeft donder dag bekendgemaakt, dat het voorne mens is, stappen te doen in de rich ting van het aanknopen van diplo matieke betrekkingen met Noord- Vietnam. SAIGON. De Zuid-Vietnamese troepen hebben de vorige week bij gevechten in Indo-China 773 man aan doden verlox-en. Dit waren er 123 meer dan de week daarvoor. De Amerikanen hadden 45 doden. Deze cijfers heeft een militaire wooi'd- voerder in Saigon donderdag mee gedeeld. CAIRO. De vice-premier en mi nister van industrie van Egypte, Aziz Sidky, is uit Moskou in Cairo teruggekeerd met Russische lenin gen tot een totaalbedi'ag van 376 miljoen roebel (ruim 1,5 miljard gul den) ten behoeve van de economi sche ontwikkeling van Egypte. LOS ANGELES. De open bare aan klager in het proces Manson heeft donderdag de jury verzocht alle vier beklaagden naar de gaskamer te zen den. Hij noemde hen „menselijke monsters". Een onderzee- ïnaminoettanker SAN DIEGO, 17-3. De Ameri kaanse maatschappij „Gene ral Dynamics" heeft een plan bestudeerd voor de bouw van een onderzeetanker van 255.000 ton, die olie zou moeten gaan vervoeren van Alaska of de arctische eilanden van Cana da naar Groenland of New- Foundland. Het mammoetschip zou zich met een snelheid van zeventien knopen op een diep te van 120 m. onder het pool ijs kunnen voortbewegen. Op Groenland of Newfoundland kan de lading overgebracht worden in gewone tankschepen die de olie dan verder naar de grote oliemarkten vervoeren, DODELIJKE ONGELUKKEN DEN HAAG. De 36-jarige W. B. Nootenboom uit Oud Beijerland is bij een verkeersongeluk onder deze gemeente om het leven gekomen. Hij is door onbekende oorzaak met zijn auto van de weg gex-aakt en tegen een lichtmast gebotst. Het slachtof fer wei'd uit de wagen geslingei'd en overleed ter plaatse. BERGEIJK. Op een kruising in de gemeente 'Bei'geijk is de 19-jarige F. H. Schreuder uit deze plaats met zijn bromfiets aangei'eden door een vrachtauto, waarvan de bestuui'der hem geen voorx*ang had vei'leend. De jongeman overleed ter plaatse aan de gevolgen van de botsing. SCHIPHOL, 18-3. Met een Mystere 20 straalvliegtuig is de Fx*anse mi nister van buitenlandse zaken, Mau rice Schumann, donderdagmiddag kort voor half een uit Pax-ijs op Schiphol gearriveex-d. Hij werd vanaf het platform terstond per auto naaf het nieuwe Maison Descai'tes in Am sterdam gebracht, dat drie uur latei- of ficieel werd geopend. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De jury voor de Marianne Philipsprijs, bestaande uit Hella Haase, H. J. Smeding en Jean ne van Schaik Willing, heeft de Ma rianne Philipsprijs voor 1971 met al gemene stemmen toegekend aan Sjoerd Leiker, schrijver van poëzie, romans en novellen, voor diens ge hele oeuvre. AMSTERDAM. De groep ernstige delicten van de Amsterdamse politie heeft een montagefoto samengesteld van de jongeman die er van woi'dt verdacht op vrijdag 5 maart in de bar van het hotel „The Silver Dol- lar" op de Oudezijds Voorbui'gwal het barmeisje Tine Marijke de Roos te hebben vermoord. UTRECHT. In de loop van april zullen de ongeveer vijftig personeels leden van het Amstex-damse atelier van het gei'enommeerde modehuis Maison de Bonneterie moeten af vloeien. De zware heimachine van de N.V. Steging's Aannemingsbedrijf uil Vlissin- gen is maandag begonnen met het omvangrijke hsiwerlc voor het nieuwe hoofdkantoor van de R.T.M. aan de Grachtweg. Wanneer dit werk'voltooid zal zijn, wordt onmiddellijk begonnen met het storten van de fundering. Het oude station zal na het gereedkomen van het nieuwe gebouw worden gesloopt, (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Advertent te Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. nederlandsche middenstandsbank de bank waar ook zich thuis voelt! SCHIJNDEL. Mannen van de rijks politie, geassiteerd door distx-ictsre- chex-cheux'S uit Den Bosch, hebben dondei'dagmoi-gen op verschillende plaatsen in Oploo en Vierlingsbeek invallen gedaan en naar wapens ge zocht. Aan de actie, die ongeveer 2% uur duui'de, namen circa 50 politie mannen deel. DEN HAAG. De B-25 Mitchel bommenwei*per uit de tweede we reldoorlog, die de Indonesische x-ege- ring prins Bernhard tijdens diens be zoek aan Indonesië had toegezegd voor plaatsing in het luchtmachtmu seum in Soesterberg, wordt om streeks 10 mei in Rotterdam ver wacht. ROTTERDAM. De 400 werknemers van Swarttouw's constructiewerk plaatsen en machinefabrieken N.V. in Schiedam blijven voorlopig nog in het onzekere over het voortbestaan van hun bedrijf. DEN HAAG. De Tweede Kamer koestert over het algemeen geen be zwaren tegen het wetsontwerp nieu we regeling inzake de uitoefening van de detailhandel, ook wel de ves tigingswet detailhandel genaamd. SPORT Zestal „Prof. Zeeman" verloor van Zcldenrust College Het schaakzestal van de Rijkscho lengemeenschap „Prof. Zeeman" is er in de finale voor Zeeuws school teams niet in geslaagd te zegevieren over het Zeldenrust College uit Ter- neuzen. Desalniettemin kunnen de Zierikzeese jongelui terugzien op een zeer spannende en gelijkopgaan- de strijd. Zo kon b.v. na 2 uur in spannende schaakarbeid nog nie mand voorspellen hoe de uiteinde lijke score zou zijn. Tenslotte echter wisten de betrekkelijk jonge den- kers van het Zcldenrust College zich via een 3 Vb-2^2 overwinning te plaatsen voor de regionale voorwed strijden. Ie bord, W. S. de Vos-J. v. d. Vreede 0-1; 2e bord B. Leeuwe-A. Rouw M>-Vfe; 3e bord. H. Uil-J. Ra- mondt Xiz-Vz\ 4e bord. K. Steketec- D. v. Dijk 0-1; 5e bord, M. Krijger - K. Nieuwelink 1-0; 6e boi'd, L. Flik- weert-P. de Kraker Mx-Vb. 37. Een ogenblik stond Aram als verlamd. Dc sprong en het lange zwemmen hadden veel van zijn krachten gevergd en even werd hij overmand door dc wanhoop. Zou hij ooit zijn doel bereiken? Doch toen hij de angstaanjagende wezens met gevelde lansen op zich zag afkomen, had hij zich spoedig hersteld. Dreigend flitste zijn zwaard uit de schede en de eerste aanval ler voelde het koude staal in zijn borst, nog vóór hij zijn eigen zwaard kon laten dalen. Met een ijselijke kreet sloeg hij ach terover, doch reeds werd zijn plaats inge nomen door een tweede krijger en daar achter doemde nog een aantal anderen op. die onder het slaken van afschuwelijke kreten op Aram losstormden. Nog twee van de wezens wist de jonge krijger buiten ge vecht te stellen, doch steeds dromden an deren in hun plaats en hij besefte dat hij deze ongelijke strijd niet lang meer zou kunnen volhouden. Hij vcrschaflo zich met enkele geweldige houwen van zijn zwaard de nodige ruimte en sprong toen haastig een eind terug. Dc aanvallers, door die plotselinge be weging volkomen verrast, aarzelden een ogenblik en dat ogenblik was voor Aram voldoende om zo snel mogelijk dé aftocht te blazen. Hij kwam echter niet ver weg. want plotseling voelde hij zich tot aan de kniccn in de drassige bodem wegzinken. Hij was in een moeras verzeild geraakt cn achter zich hoorde hij reeds het woedende gehuil van zijn achtervolgers! Vrijdag 19 maart Zierikzee Mondragon, clubavond Delta-Foto. l-Iervormd verenigingsgebouw, 8 uur, Stichting Amstel Toneel, „Het sein staat op moord', (Z.V.U.). „De Kluut", 8 uur, C.J.P. en P.J.Z. Burgh Openbare lagere school, 8 uur, leden vergadering Slrandreddingsbrigade „Westerschouwen". Café de „Westhoek", vergadering hengelsportvex-eniging „De Krabbe". Westerschouwen Hel Wapen van Burgh, 7.30 uur, uit voering kinderkoor- Westelijk Schou wen. Dorpshuis, 8 uur, afdeling Noord- welle e.o., Plattelandsvrouwenbond. Zaterdag 20 maart Sei-ooskerke Dorpshuis, 7.30 uur, strafeest met ringsteken, (bal na). Zondag 21 maart Burgh Zeedijk bij de Westbout, 8.00 uur hengelwedsti-ijd „De Krabbe". Maandag 22 maart Zierikzee Stadhuis, 8.30 uur, vergadering ge- meenteraad. Gemeentehuis Nieuwerkerk, 7.30 uur vei'gadering gemeenteraad. Doi'pshuis, 7.30 uur, afd. Duiveland Plattelandsvrouwenbond. Oosterland Café „De Pleistei'plaats", 7.30 uur al gemene ledenvergadering Coöp. Raif- feisenbank. Dinsdag 23 maart Zierikzee De Lichtboei, 8 uur, filmvooi'stelling. Oosterland Kerkgebouw Ger. Gem., 7.30 uur, S.G.P.-vex-gadering. Zonnemaire Café Van Almkerk, 7.30 uur, afd. Noordgouwe e.o., Plattelandsvrou wenbond. Donderdag 25 maart Zierikzee Herv. Vex-enigingsgebouw, 7.30 uur, voorlichtingsavond baggei'bedrijf. Mondi-agon, 2 uur, voorjaarsvergade ring Plattelandsvrouwen Bond afde ling Schouwen. Renesse Doi*pshuis, 7.30 uur, vei'gadering raad Westerschouwen. Vrijdag 26 maart Brouwershaven Oude school Zuiddijk, 7.30 uur, film voorstelling. Burgh-Haamstede Hotel R.T.M.-Station, 8 uur, Oi'anje- vereniging Burgh-Haamstede. Zaterdag 27 maaart Westenschouwen Wandeltochten A.N.W.B. Zondag 28 maart Westenschouwen Wandeltochten A.N.W.B. Scheepvaartberichten Abida, 13-3 te Rotterdam. Acmaea. 16-3 te Bodo. Camitia, 16-3 te Valparaiso. Diloma, 22-3 te Tabangao. Geeststar, 16-3 30 m. z.w. Azoreh. Gulf Swede, 16-3 160 m. z.z.w. Cape- blanc. Kara. 15-3 te Lavera. Koi-enia, 15-3 te Bangkok. Mississippilloyd, 16-3 verw. te New York. Vlieland. 16-3 te Yucatan. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 20 en zondag 21 maart Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110)-2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter v. d. Waarden. De wcckcindcdicnst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter W. J. Terpstra. Brouwersha ven, tel. (01119) 280. neemt waar voor dokter Simons cn dokter St enger. De weekeindedienst Haamstedc- Renessc-Brouwershaven gaat in za terdagmorgen 9.00 uur cn eindigt maandagochtend 8.00 uur. Dokter H. Speelman. Oosterland. tel. (01114)-]280. neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Dokier E. E. Vleugels Sehutter, Zie rikzee, te). (01)10)2780. neemt waar voor dokter v. d. Zande. Zuster Kurtz. Renesse. telcf. (01116)- 303 neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee. tel (011)0) 2180 heeft dienst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2