TUINMAN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuw systeem voor kapitaalvoorziening provincies/gemeenten Raad Staphorst dringt aan op vaccinatie VASTSTELLING HUURWAARDE VOOR DE LOONBELASTING Bnt U een nieuwe woning in Plan-West toegewezen i Smokkelwaar op Nederlands schip Bonn en Praag gaan praten Metaalarbeiders in Brussel staken Nota gedragspatroon rond nat. monument Europees parlement: Grotere verhoging van de landbouwprijzen OPWEKKING TOT „INHAAL-VACCINATIE" TEGEN POLIO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 maart 1971 127stc jaargang Nr. 20815 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, Postbus 1, tel. (OHIO) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand J 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Grotere brandveiligheid in Domeinen Dit nummer bestaat uit 10 pagina's DEN 1IAAG, 18-3. Ter bevordering van een zo rechtvaardig mogelijk sy steem van verdeling van de schaarse kapitaalmarktmiddclcn, waarbij ge lijktijdig in het belang van een wel overwogen en planmatig investe ringsbeleid meer zekerheid en re gelmaat wórdt geboden in de kapi taalvoorziening voor nieuwe werken van provincies en gemeenten hebben de ministers van financiën en van binnenlandse zaken besloten tot het toepassen van een nieuw systeem, waarbij maandelijks over de ge meenten en provincies een vast be drag voor nieuw werk zal kunnen worden verdeeld. Dit bedrag zal met ingang van 1 april a,s. voorshands 1' 100 miljoen per maand bedragen. Het rijk zal daartoe aan de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten het uiterlijk na 12 maanden beschik baar komen van dit bedrag garande ren voor het geval dat de bank voor dien geen of onvoldoende middelen in een maand ter beschikking zou krijgen. Op deze wijze kan de vaste financiering van de objecten waar voor geld worden aangewezen, als verzekerd worden beschouwd. De aan de gemeenten en provincies toe gezegde leningen zullen dan ook worden aangeboden, wanneer de bank de gelden zal kunnen aantrek ken en op de daarvoor gebruikelijke voorwaarden. De verdeling van dit bedrag over de gezamelijke gemeenten in de ver schillende provincies zal maandelijks in beginsel blijven geschieden naar rato van een bekende tot nu toe reeds gehanteerde objectieve sleutel, ontleend aan het Gemeentefonds. Al le overige bij de bank beschikbaar komende gelden zullen worden be stemd voor consolidatie van vlot tende schuld en verdere financie ring van onderhanden werken en eveneens in beginsel worden ver deeld naar rato van bedoelde sleutel, uiteraard indien en voorzover de in dividuele kapitaalbehoefte en liqui diteitspositie zulks noodzakelijk ma ken. Het vorenstaande is neergelegd in een circulaire van de minister van binnenlandse zaken aan de colleges van Gedeputeerde Staten. Wenken In deze circulaire is voorts een aantal wenken en mededelingen op genomen, waarvan de voornaamste zijn: Een oproep aan alle provinciale- en gemeentebesturen om de wet ka pitaalsuitgaven stipt na te leven. De verlenging van het tijdvak waarvoor de vaste financiering van nieuwe werken verzekerd moet zijn van 12 tot 15 maanden. Teneinde een billijke werking van het nieuwe systeem zoveel mogelijk te bevorderen, wordt de mogelijk heid tot het verlenen van ontheffing tot het aangaan van leningen buiten de centrale financiering om, inge trokken (behalve wanneer de ge meente de koopsom van grond als lening tegen marktvoonvaarden of daar beneden van de verkoper aan geboden krijgt). STAPHORST, 18-3. De gemeente raad van Staphorst heeft donderdag avond een informele bijeenkomst ge houden. Onderwerp van gesprek was de polio-explosie in het dorp. Na af loop van de bijeenkomst werden twee verklaringen uitgegeven, één van de burgemeester, secretaris en tien leden van de raad en één van vier SGP-raadsleden en een lid van de Boerenpartij. In de eerste verklaring dringen de burgemeester, de secretaris en de tien leden er bij de ouders', wier kin deren nog niet zijn ingeënt, ten zeer ste op aan van de gelegenheid tot in enting gebruik te maken in het be lang van de gezondheid van hun kin deren. Zij stellen daarbij de eigen verantwoordelijkheid van de ouders voorop. Volgende week zal in Staphorst met een nieuwe serie inentingen worden begonen. Alle jongeren (van twee maanden tot en met 18 jaar) kunnen dan worden gevaccineerd. Het betreft ditmaal een echte ..prik". Het in de afgelopen weken toege diende suikerklontje met het Sabin- vaccin zal niet worden toegediend. De vijf raadsleden zijn in hun ver klaring van oordeel, dat zij geen aanbeveling voor al dan.niet inenten mogen uitspreken, doch dit moeten De volgende stap is dan naar een woninginrichter Komt U dan eens praten en kijken bij MOL 19 ZIERIKZEE TEL. 2887 Wij hebben alls voor uw woning 4 DEN "HAAG, 18-3. In verband met de huurverhoging per 1 april 1971 deelt het minsiterie van financiën mede dat voor de heffing van de loonbelasting en premie AOW-AWW de geldswaarde van het gebruik van woningen met ingang van dezelfde datum worden bepaald volgens de onderstaande normen: „Vrije sector"-woningen 190 pet. van de huurwaarde die geldt voor de heffing van de perso nele belasting 1970-1971. PremiewoHingen Percentages van de huurwaai'de - Gereedgekomen in: Personele be lasting 1970- 1971 1963 of eerder 150 1964 160 1965 170 1966 en 1967 175 1968 180 1969. 1970 en 1971 190 Oudbouwwoningen Oudbouwwoningen (woningen ge reedgekomen voor 5 mei 1945) in de regel 150 pet. van de huurwaarde personele belasting 1970-'71. Voor de volgende categorieën van oudbouw woningen gelden echter afwijkende percentages: voor woningen waarvan de huur waarde op 31 december 1965 - af hankelijk van de gemeenteklasse - minder bedroeg dan f 900, f 840, of f 720 per jaar: 125 pet. indien de woning voor 1 januari 1921 is gereedgekomen; 145 pet. indien de woning na die datum, doch voor 5 mei 1945 is ge reedgekomen. Voor woningen waarvan de huur waarde op 31 december 1965 - af hankelijk van de gemeenteklasse - meer bedroeg dan f 1620, f 1500, of f 1320 per jaar: 155 pet. indien de woning na 1 ja nuari 1921. doch voor 5 mei 1945 is gereedgekomen. MONTEVIDEO, 18-3. De douane van Uruguay heeft donderdag" in de ha ven van Montevideo aan boord van het Nederlandse schip „Straat Hol land" een grote partij smokkelwaar aangetroffen. De bemanning van het schip be staat geheel uit Chinezen, die zich tegen het doorzoeken van de hutten verzetten. De kapitein moest tussen beide komen om het de douanebe ambten mogelijk te maken hun plicht te doen. In een van de 34 hutten werden 12000 horloges gevonden, terwijl in andere delen van het schip televisie toestellen, radioapparaten, grammo foons en bandrecorders bleken te zijn verborgen, alles van Japans fabri kaat. Wenselijkheid verplichte vaccinatie tegen polio wordt bekeken BILTIIOVEN, 18-3. Slaalssccre- taris dr. R. J. H. Kruisinga van Volksgezondheid zal opnieuw beka ken of het wenselijk is, vacinatic te gen kinderverlamming verplicht te stellen. Dit dceld hij donderdag mee op een bijeenkomst op het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid 111 Bilthovcn. Ook in het verleden is de ze vraag ter sprake gekomen, maar dit leidde niet tot een wettelijke re geling. Hel probleem is, dat in be paalde streken van Nederland de vaccinaticgiaad laag is. In liet aller grootste deel ligt dc vaccinatiegraad rend dc 95 pet. Internationaal ge zien is dit zeer hoog. BONN, 18-3. West-Düitsland en Tsjeclioslowakije zullen op 30 maart in Praag inleidende besprekingen beginnen die moeten uitmonden in onderhandelingen over een verdrag tot normalisering van de betrekkin- «C|ï* BRUSSEL. In en rond Seraing is donderdag een verwarde situatie ontstaan toen vele duizenden me taalarbeiders, men spreekt zelfs van 15.000, tegen de verwachting in niet aan het werk gingen. overlaten aan de ouderlijke verant woordelijkheid. De beide verklaringen zullen ge zamenlijk in een circulaire bij de be volking huis-aan-huis worden ver spreid. Zweden wijst E.E.G.-lidmaatscliap af STOCKHOLM, 18-3. Zweden zal niet als lid toetreden tot de Europese Gemeenschappelijke markt maar zal er wel naar'streven tot een bepaalde samenwerking met de zes te komen. Het besluit om het lidmaatschap af te wijzen als zijnde onverenigbaar met de neutraliteit van Zweden werd donderdag openbaar gemaakt door premier Olof Palme. Kotter KW 222 gezonken Bemanning gered DEN HAAG, 19-3. Bij het eiland Anglesey in de Ierse Zee is de Kat- wljkse kotter Maarten Cornelis (KW 222) vrijdagochtend vroeg aan de grond gelopen en gezonken. De zeven opvarenden, die met een rub- bervlot van boord waren gegaan, zijn opgepikt door het Nederlandse schip „Helena". Jongetje door trein overreden ECHT. .18-3. Het 7.-jarige jongetje H. Maessen uit Echt is bij het over steken van de met ahob beveiligde spoorwegovergang Kèrkveldweg te Echt om liet leven gekomen. De jongen heeft met zijn fiets voor de gesloten spoorbomen gewacht tot een stoptrein, komende uit de rich ting Sittard, gepasseerd was. Daarna reed hij de overweg op en werd ge grepen door een van Roermond ko mende sneltrein." Het knaapje, dat op slag dood was, woonde vlak bij de spoorwegovergang. Verwachting tot zaterdagavond: Lokale buien Opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien; matige tot zwakke, langs de kust eerst nog vrij krach tige zuidelijke wind; minimumtem peraturen omstreeks 5, maxima mor gen ongeveer 9 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: 0 lot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN, MAANSTANDEN 20 maart. Zon op 6.45, onder 18.52. Maan op 3.37, onder 10.15. 21 maart. Zon "op 6.42, onder 18.54. Maan op 4.21, onder 11.30. 22 maart. Zon op 6.40, onder 18.56. Maan op 4.55, onder 12.56. Laatste kwartier; 20 maart (3.31). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 20 maart 8.02 v.m. 21 maart 22 maart 20.36 n.m. 9.14 v.m. 21.56 n.m. 10.52 v.m. 23.42 n.m. Ilel jeugd toerisme in dc hoofdstad AMSTERDAM, 18-3. B. en w. van Amsterdam hebben in de raad zowel een nota jeugdtocrismc als een nota over het gedragspatroon rond het National Monument op Dc Dam aangekondigd. Er wordt gewerkt aan dc voorbe reiding van onderdak van de jeug dige toeristen, die deze zomer weer in de hoofdstad kunnen worden ver wacht. Van gemeentewege wordt ge streefd naar 2000 slaapplaatsen waarbij nog de voorzieningen in de particuliere sector komen. Ook zal worden gezorgd voor uitwijkmoge lijkheden voor extra drukke dagen. Overwogen wordt het komende seizoen op de Westermarkt een „vrijmarkt" in te stellen, waar jonge toeristen eigengemaakte produkten aan de man kunnen brengen. Ge hoopt wordt dat met dergelijke markt conflicten met de geregelde straat handel en in de portieken van win kels kunnen worden voorkomen. BROUWERSHAVEN 20 maart 7.57 v.m. 20.35 n.m. 21 maart 9.10 v.m. 21.57 n.m. 22 maart 10.43 v.m. 23.40 n.m. Doodtij: 22 maart. IIET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-3. Het K.N.M.I. deelt medé: Een depressie boven Wales blijft het komende etmaal het weer in onze omgeving bepalen. Het centrum verplaatst zich slechts langzaam in de richting van de Noordzee. Met zuidelijke wind zal hierdoor engiszins onstabiele lucht worden aangevoerd, waarin naast opklaringen plaatselijk ook een bui tot ontwikkeling kan komen. De in vloedssfeer van de depressie reikt tot diep in Oost- en Zuidoosleuropa. Een bijbehorend front strekte zich vrijdagmorgen van Algerije via Ita lië cn Oostenrijk tot Denemarken uit. Daar viel plaatselijk wat regen. In Zuid-Zweden werd op uitgebrei de schaal ook sneeuwval gemeld. LUXEMBURG, 18-3. Het Europe se parlement zal zich lieden vrydag vrijwel zeker uitspreken voor een grotere verhoging van dc landbouw prijzen dan is voorgesteld door dc Europese Commissie. Het wil een algemene prijsverho ging van tenminste vijf procent in doorsnee, en dc Europese Commissie dient de ministerraad verder gaan de prijsvoorstellen te doen. Hel Tweedekamerlid mr. T. Brou wer (KVP) diende door de land- bouwcommissie met 11 tegen 2 stem men goedgekeurde resolutie in. waarin een prijsverhoging van ten minste 5 procent wordt gevraagd. Dit zou bijvoorbeeld kunnen neerko- De Westherl ijners koesteren nieuwe hoop. Als het aanbod van de D.D.R. aan de Westberlijnse Senaat, over pasjes te onderhandeten. niet alleen een tak- tische manoeuvre is, zullen zij misschien al met Pasen hun vrienden en familieleden in Oostberlyn en omgeving kunnen bezoeken en het verkeer op de stadsantobahn (zie foto) in oostelijke richting aanzienlijk drukker maken. Vooral het feit. dat minister-president Willi Sloph in zijn brief aan de regerende burgemeester van Herlijn. Klaus Sehütz. voor de eerste maal dc voorrang van overeenkomsten van de grote vier boren andere regelingen rkent. doet vermoeden, dat de D.D.R.-leiding haar harde koers inderdaad gewijzigd heeft. DEN HAAG. 18-3. Naar aanleiding van dc poliouitbarsting iu Staphorst heeft dc geneeskundige hoofdinspec teur van dc volksgezondheid in oen rondschrijven aan artsen cn provin ciale entadministraties nog eens ex tra de aandacht gevestigd op dc mo gelijkheid lot het verrichten van ..inhaal-vaccinatics" voor personen in dc leeftijd tol en met 18 jaar, die niet of onvolledig togen poliomyeli tis zijn ingeënt. Als onvolledig legen polio gevac cineerde personen worden aange merkt, die in het verleden ten hoog ste tweemaal tegen kinderverlam ming werden ingeënt. Degene, die reeds driemaal of vaker daartegen werd ingeënt, wordt beschouwd als voldoende tegen de ziekte te zijn be schermd. Als schema voor de „inhaal-vac- cinaties" wordt in het rondschrijven aangegeven tweemaal cert inenting met de D.T.P-vaccin (D.T.P. is Dif terie. Tetanus, Poliomyelitis) met een tussenpoos van een maand, ge volgd door een derde D.T.P.-incn- ling een half jaar later. Deze oproep lot „inhaal-vaccina- lie" geld tuiteraard niet voor perso nen, die reeds in dc landelijke ent- campagne meelopen, zij moeten hun normale inentingsschema afmaken. De geneeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid beveelt in zijn rondschrijven deze „inhaal-vac- cinaties" krachtig aan. Hij wijst erop. dal bij de polio-explosie die zich de afgelopen jaren hebben voorgedaan in Kesteien (1962 63). Tholen (1963), Elspeet en Uddel (1966) cn Rijssen en enkele gemeenten in dc Hoekse Waard (1969) en thans In Staphorst geen der patiënten tegen poliomye litis waren ingeënt. Hieruit blykt wel. al dus hei rond schrijven, cle hoge raad van bescher ming tegen kinderverlamming, wel ke ita een volledige enting met D.T.P. wordt bereikt. De ervaring leert dat. wanneer jaarlijks een vol doende hoog percentage van dc kin deren wordt gevaccineerd, een be langrijke barrières opgeworpen te gen hel optreden van Ccn plaatselij ke epidemie van kinderverlamming. Voorts wordt in het rondschrijven gezegd, dat het optreden van polio in een gebied dat onvoldicnde is ge vaccineerd (mindef dan 75 van de zuigclingenpopdlatie) aanleiding geeft zo spoedig mogelijk over te gaan tot massa-vaccinatie met het Sabin-vaccin. Dc „bedekking met ccn Sabindeken" van het bedreigde gebied werpt als het ware een dam tegen verdere uitbreiding van dc ziekte. Met deze methode zijn in de afgelopen jaren goede resultaten bereikt. Het staal echter vast. dat Sabin-vaecinatie slechts bescher ming biedt tegen besmetting met het poliomyelitisvirus van het overeen komstige type. aldus de hoofdinspec teur in zijn rondschrijven. men op een verhoging van de prijs, van melk met 6 procent, van rundvlees met 10 procent, van gerst met 6 procent, van zachte tarwe en rogge met 3 procent en van suiker- bicten, rijst cn koolzaad met 5 pro cent. Voorts zou dc commissie ook prijs verhogingen moeten voorstellen voor produkten die in hel oorspronkelijke voorstel aan de ministerraad niet zijn genoemd. Verband De vice-voorzitter van de Europe se Commissie, dr. S. L. Mansholt, verklaarde de opvatting van de landbouwcommissie. dat er een on losmakelijk verband bestaat lussen de prijs- cn slruetuurvoorstellen (het plan-Mansholt) te zien als een aansporing aan de Europese Com missie. in dc moeilijke besprekingen die zij dc volgende week mei de mi nisterraad moet voeren vast tc hou den aan haar standpunt dat beide groepen voorstellen moeten worden gekoppeld. Maar het is onmogelijk de raad een verdere verhoging van de prijs van suikerbieten cn koolzaad voor te stellen zo voegde hij hier aan loc. Over ccn verhoging van dc melk prijs met 6 procent (i.p.v. 5 procent zoals dc Commissie heeft voorge steld) „valt te praten maar het is eveneens uitgesloten dat dc Com missie terugkomt van haar eerdere voorstellen voor oen verhoging van de graanprijzen. Een prijsverhoging Van 5 procent voor gerst en van 2 procent voor tarwe, zoals de Com missi e heeft voorgesteld, is redelijk, aldus dr. Mansholt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1