MARGARINE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Strijd in Laos ontwikkelt zich ongunstig voor Zuid-Vietnam Nieuw gebouw Waterniaatschappij Zeeland te Goes ge-opend Rechtse samenzwering ontdekt in Italië Kamer aanvaardt de huurharmonisatie P V Minder tabaksadvertenties, toch meer gerookt in 1970 Weer staking in Engeland REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (OHIO) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. I. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse' mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 o/o B.T.W. In dit nummer: Burgemeesters-instollatiefeest. Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 maart 1971 127ste jaargang Nr. 20844 WAARIN OPGENOMEN Bloedige strijd om (ontruimde) basis „Lolo" namees regiment vervolgt zijn op mars in zuidoostelijke richting en kamt het gebied van weg nr. 914 uit, waarbij men in botsing is gekomen met Noord Vietnamese troepen van de negende infanteriedivisie. Het ziet er naar uit, dat de tegen standers door een krachtig gebruik van het luchtdoelgeschut de over macht van de Amerikaanse lucht steun willen breken. De Noordvietna- mese minister van defensie, generaal Giap, schijnt er op' uit te zijn om el ke bevoorrading en evacuatie van Zuidvietnames militairen onmogelijk te maken. Overigens, aldus nog steeds Khe Sanh, maakt het slechte weer een doelmatig optreden van Amerikaanse helikopters thans niet goed mogelijk. Voort kunnen geen B-52-bommen- werpers worden ingeschakeld omdat de posities van de elkaar bestrijden de partijen te dicht bij elkaar zijn gelegen. Noodtoestand In het gebied van het vliegveld van Vientiane is van 18 tot 06 uur een avondklok van kracht. Van militaire zijde in de Laotiaanse hoofdstad, waar evenals in de rest van het land de noodtoestand is afgekondigd, is dit vernomen. Tot deze maatregel is besloten om to voorkomen, dat „communistische"' commando's liet vliegveld aanvallen. De woordvoer der zei, dat 600 ,man regeringstroe pen voor de verdediging zorgen. Op het vliegveld bevinden zich zo wel burger- als militaii-e installaties. De meeste vliegtuigen die er gebruik van maken, zijn die van de Ameri kaanse maatschappij „Air America" en „Continental", die gelieerd zijn met de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA. Genoemde maatschappij en laten hun toestellen 's nachts niet in Vientiane maar in Thailand over blijven, daar het vliegveld- van de Laotiaanse hoofdstad thans niet vol doende veilig geacht wordt. Bezorgdheid Van andere zijde is vernomen, dat een detachement Laotiaanse troepen naar Loeang Prabang is gezonden ter versterking van de verdediging van het vliegveld van de koninklijke re sidentie. De situatie in dit gebied heeft bij de autoriteiten in Vientiane bezorgdheid gewekt. Zij zeiden, dat het aantal communistische troepen in dit gebied in de afgelopen tijd is toe genomen. \eel tot stand gekomen. Maar het ligt volgens de staatssecretaris in de bedoeling nog in deze kabinetsperio de te komen met een voorstel tot wijziging van de waterleidingwet. Ce bewindsman sprak zijn waarde ring uit over de reorganisatie van de waferleidingbedrijven in Zeeland, die samen met die in Friesland als voorbeeld voor heel Nederland kun nen gelden. De grote achterstand die Nederland lange tijd op milieuhygi ënisch terrein heeft gehad is volgens de bewindsman de laatste jaren aar dig ingelopen. Belangrijk noemde hij de opsporing van zware metalen en andere schadelijke stoffen. Te wei nig aandacht wordt zijns inziens be steed aan de prijsmechanismen die de bevuiling bevorderen. Volgens de staatssecretaris worden er te lage prijzen berekend voor de vervuilen de produkten. Die kosten worden momenteel nog verhaald op de niet vervuilende produkten. NEW YORK. 17-3. De secretaris generaal van de V.N., Thant, heeft met afgevaardigden van de V.S. en de Sowjct-Unie gesproken over de eventuele vertegenwoordiging van de twee supermogendheden in een vredesmacht voor het Midden-Oos ten, zo heeft een V.N.-woord voerder woensdag megedeeld. KHE SANH, 17-3. De strijd om de basis Lolo in Zuid-Laos, die door de Zuid-Vietnamezen is prijsgegeven, is een van de bloedigste gevechten ge weest sinds het begin van het offen sief „Lam Son 719". Dit is woensdag cp het hoofdkwartier van generaal Lam in Khe Sanh meegedeeld. Een officier van de staf-chef zei, dat 66 Zuidvietnamese geniesoldaten zijn omgekomen en 192 zijn gewond. De Noordvietnamezen verloren 1.100 militairen in 48 uur t(jd. Na het verlaten van de basis Lolo hebben de Zuidvietnamezen woens dagavond een positie 4 km zuidelij ker ingenomen. Een ander Zuidviet- xt i i i ...ia BROUWERSHAVEN N<*<lerlan<Isu produktiu naar i miljard m 19 maart 7.08 v.m. 19.34 n.m. f)oodtij: 22 maart. ."MIDDELBURG. 17-3. De water- pinduktic in Nederland zal in dc ko mende dertig jaar toenemen van an- dcihalf tot vier miljard kubieke me ter pci jaar. Sta tssecretaris Krui- singa (Sociale Zaken cn Volksge zondheid) zei dit woensdag hij de opening van het nieuwe gebouw van de Waterniaatschappij Zeeland in Goes. In Nederland is inzake dc reorga nisatie van de waterleiding nog niet plantaardig,kuipje 49 Dq nieuwe Goudgoed catalogus is uit. Vraag uw VéGé-winkelier. Emigranten uit de Sowjet-Unie in Israël aangekomen TEL AVIV, 17-3. Een groep van meer dan honderd Joodse immigran ten uit de Sowjet-Unie is woensdag ochtend op de luchthaven Lod, bij Tel Aviv, aangekomen. De immigranten, die afkomstig zijn uit Riga, Wilna en Moskou, heb ben tegenover de pers verklaard, dat het sinds kort minder moeilijk ge worden is voor Joden-in de Sowjet- Unie een visum voor Israël te be machtigen. Ook de houding van de Russische functionarissen is volgens hen vriendelijker geworden. ZIERIKZEE. Burgemeester en me vrouw De Meester, tijdens de instal latie van de nieuwe magistraat, die plaats vond in een bijzondere raads vergadering in de trouwzaal. Men zie elders in dit nummer. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Men bemint het meisje om f J wat het is, de jongen om wat i f hij belooft. KESTON (Kent). Lyn Nicholson (29) en Sandra Kcrtzen (23) zijn dc eerste vrouwelijke politie-agenten, die opgeleid worden tot geleiders van honden, die speciaal getraind zijn voor het opsporen van verdovende middelen. De dames zullen met de „stuffsnuivers" „Barry" en „Snoopy" in het gehele po litiedistrict opereren. I gearresteerd op beschuldiging van het houden van een facistische de monstratie ,wat in strijd is mot de Italiaanse grondwet. Zweeds voorstel voor verbond chemische en biologische wapens GENEVE, 17-3. De Zweedse dele gatie bij de ontwapeningsconferentie in Genève heeft een conceptvoorstel ingediend voor een verbod op biolo gische en chemische wapens. In het document worden de categorieën wapens geklassificeerd naar gelang hun vernietigingskracht. Het voor stel voorziet in een verbod op de ont wikkeling, proef nemingen, produktie en opslaan van alle chemische en biologische wapens. Het verbod op de dodelijkste wapens, zoals mos terdgas en zenuwgas, zou het streng gecontroleerd moeten worden, moge lijk ter plaatse door een internatio naal bureau. Hotelbouw in Siberië MOSKOU, 17-3. In Siberië wordt een reeks hotels gebouwd met het oog op de verwachte toeneming van het aantal bezoekers en de sterke concentratie van wetenschappelijke instellingen in dat gebied. Dit heeft riet persbureau Tass bekend gemaakt Een van de in aanbouw zijnde hotels krijgt 24 verdiepingen met accom modatie voor in totaal duizend gas ten. DEN HAAG. 17-3. De Tweede Ka mer heft zich met ruime meerder heid achter de wetsontwerpen ge schaard die minister S,chut (Volks huisvesting en ruimtelijke Ordening) 'in staat moeien stellen zijn liuurha'r- monisatieplannen uit te voeren. De vier regeringspartijen KVP, ARP, VVD en'CHU. de groep Harm- sen, SGP en GPV steunden de voor stellen van de bouwminister. De oppositiepartijen PvdA, D'66, CPN, PSP, de groep-Aarden stem den, evenals de Boerenpartij, tegen. FvdA-woordvoerder Vellenga deelde mee dat zijn fraktie bezwaren koes- etrt tegen het dwangmatige karak ter van de huurharmonisatie. Ook de woordvoerders van D'66 en de groep-Aarden zagen in de plannen van de regering niet de juiste weg om tot een. verantwoorde vorm van harmonisatie te komen. De situatie in het Midden-Oosten WASHINGTON. 17-3. William Ro gers, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is van mening dat er een zeer gevaarlijke situatie zal ontstaan als er niet spoedig een regeling voor het midden-oosten tol stand komt. Amerika is bereid, zei hij, met En geland, Frankrijk, Rusland en an dere landen een V.N.-vredesmacht voor het midden-oosten te vormen. Zo'n leger zóu de door Israël en Egypte overeengekomen grenzen en de vrede in het algemeen garande ren. AMSTERDAM, 17-3. Vorig jaar is vcoi f 5 min minder in de dagbla den gcadvcitecid voor tabak en (a- bakspicduktcn. Dit is een daling van ruim 30 pet. ten opzichte van 196JF. In totaal plaatsten de tabakspro ducenten voor t 10 min. advertenties in de Nederlandse kranten. Boven dien daalde, ondanks verhoogde ad vertentietarieven, het totale bedrag aan tabaksadvertenties in dagbla den. familiebladen.' damesbladen, radio- cn t.v.-bladen en overige tijdschriften van f 21,6 min. tot f 17,7 min., aldus blijkt uil cijfers van het Bureau voor Budgetten- controle van dc Nederlandse dag blad pers. Het tabaksverbruik in 1970 is ech ter toegenomen. Zo werden b.v. 18,"7 miljard sigaretten op de binnenland se markt gebracht, tegen 16,2 mil jard in 1969. Uitgedrukt per hoofd van de bevolking steeg hel totaalbe drag dat aan tabaksprodukten werd besteed van f 136.58 tot f 148.0.9, zo zegt het CBS. De twee moties die waren inge diend haalden geen meerderheid. LONDEN, 17-3. Verwacht wordt dat. vandaag (donderdag) tussen de twee en drie miljoen Britse arbei ders het werk zullen neerleggen uit protest tegen de omstreden wet op de industriële betrekkingen die in hoofdzaak gericht is tegen wilde sta kingen. De staking van een dag, waaraan ondermeer zal worden deelgenomen door technici en ha ven- en transportarbeiders, zal het land komen te staan op een produk- tieverlies van naar schatting ruim 600 miljoen gulden. Verscheidene vakbonden zijn te gen de staking, waaronder de bond van gemeente- en andere arbeiders, de op twee na grootste van Enge land die 800.000 leden telt. Maar de twee grootste bonden, de transport- arbeidersbond met 1.600.000 leden en de bond van technici met 1.400.000 leden, staan er achter. Bank in Chicago mist miljoenen CHICAGO, 17-3. De Amerikaanse federale recherche (F.B.I.) stelt een onderzoek in naar de verdwijning van zes a zeven miljoen dollar (21 a 24.5 miljoen gulden) bij een bank in Chi cago. De zaak kwam aan het licht, toen een cliënt bekende dat hij al twee jaar samen rriet een bankbe diende onrechtmatig geld aan de bank onttrok. Het juiste bedrag kan pas worden vastgesteld na een uit voerig onderzoek in de boeken. De directeur verklaarde dat de bank in staat is het verlies te dra gen. Pompidou en het Frans PARIJS, 17-3. Preisdenl Pompidou heeft verzekerd, dat de Franse rege ring zal blijven ijveren voor het be houd van de Franse taal in Europa. Hij deed dit in antwoord op een brief van een dertigtal vooraanstaande personen uit de wereld van kunst en cultuur, die hun bezorgdheid had den uitgesproken over de mogelijke weerslag van een loetreden Van En geland tot de E.E.G. Verwachting tot vrijdagavond: Af en toe buien Veel bewolking met af en toe buien; matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde wind, aanvankelijk uit zuidoost tot zuid, morgen overdag draaiend naar westelijke richtingen; minimum-temperaturen omstreeks 4 en maxima ongeveer 7 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon1 tot 6. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max.-temperaturenomstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 19 maart. Zon op 6.47, onder 18.51 Maan op 2.38, onder 9.15 Laatste kwartier: 20 maart (3.31). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 19 maart 7.14 v.m. 19,39 n.m. HOME 17-3. Militante leden van de buitenparlementaire rechtse op positie in Italië zijn volgens het Ita liaanse persbureau „Ansa" betrok ken bij een samenzwering tegen '<Ie staat. Zij zouden een gewapende op stand hebben voorbereid. In Rome en andere delen van Italië zou de veiligheidspolitie de laatste dagen 700 huiszoekingen hebben verricht. In kantoren en gebouwen van ex treem-rechtse organisaties zouden grote wapen voorraden zijn ontdekt. Bij het Italiaanse ministerie van binnenlandse zaken wilde men geen correntaar geven op he.t bericht van „Ansa". Volgens welingelichte kringen zul len tegen een aantal mensen be schuldigingen worden ingediend we gens gewapende opstand tegen het gezag en politieke samenzwering. Het onderzoek zou worden geleid dcor de plaatsvervangend procu-' reur-generaal, Bracci. Afgelopen zondag hieden 3.000 mensen in Rome een demonstratie onder het roepen van leuzen als „genoeg chaos, wij willen de kolo nel", „Ankara, Athene en nu ook Rome", en „Duce, duce". De politie heft 27 organisatoren van de mars

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1