AGENDA Kinderkoor „Westelijk Schouwen" verraste met goede operette De Spaanse gastarbeiders Landbouwcoöperaties in zuidwest-Nederland gaan samen Helft van de invaliden sterft aan hart- en vaatziekten Optimaal bedrijfsresultaat op akkerbouwbedrijf van 80 ba Vooral de meisjes excelleerden vokaal BURGH, 13-3. De eerste uitvoering van het Kinderkoor Westelijk Schou wen, vrijdagavond in de grote zaal van hotel „Het Wapen van Burgh" gehouden, zit er op en het is een for midabel succes geworden. Wat waren de kindertjes klein ditmaal, maar wat kwam het er allemaal fantas tisch uit! De propvolle zaal heeft dan ook enorm genoten en beloonde het koor met een langdurig applaus toen omstreeks elf uur het doek voor de laatste maal viel. De 23e opvoering van een operette zal de geschiedenis in gaan als ee^ der beste en deels is dat te wijten aan de vele uren van voorbereiding die de dirigent, de heer M. Hogen- stein zich samen met de pianiste, mevrouw E. Vos-Simons heeft ge troost om al de passages in te stude ren. Achter de schermen is er veel Gouverneurtroubadour, prins en koning in „De prins van Sint". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). geknipt, genaaid en geplakt om de juiste costuums gereed te maken. En dan voor het overgrote deel was het succes te danken aan vokale kwali teit bij de meisjes. Want het blijft altijd voor de kinderen nog een durf om op het toneel te komen en zeker te zingen. Prachtig stemmateriaal gepaard aan goede leiding en een omlijsting van nieuwe aangepaste décors maakten de operette: „De Prins van Sint", tot een juweeltje. Mieneke Schoonaard (in een dubbel rol), Helene Hanse, Elly Janse, An neke v. d. Klooster, Jopie den En gelsman (eveneens een dubbelrol) en Cora Vredenbregt, droegen deze ope rette, bijgestaan door leden van de hofhouding, elfjes, kabouters naar een grandioos succes. Woorden van bewondering Aan het slot sprak burgemeester Everwijn, zijn bewondering uit voor deze uitvoering. Spreker vond het altijd weer een opdracht om deze kinderen in wekelijkse repetities en voorbereidingen zo ver te krijgen. Hij feliciteerde het bestuur, de diri gent, mevrouw Vos-Simons en alle en alle andere medewerkenden bij zonder hartelijk^ mede namens het gemeentebestuur. In zijn welkomstwoord zei de voorzitter, de heer H. P. Verton dankbaar te zijn voor de medewer king der ouders. Het verheugde hem ten zeerste dat de belangstelling voor het koor, gezien de volle zaal, onverminderd blijft bestaan. Dank bracht hij aan het gemeentebestuur- voor het beschikbaar stellen van een repetitielokaal. Het koor telt momen teel 30 leden. De financiën kregen een grote knauw door de aankoop van een nieuwe piano, doch dank zij het Anjerfonds (f 1000,en het adoptie comité Burgh-Haamstede (f 250,is het instrument betaald. De heer Verton richtte zich in zijn welkomstwoord speciaal tot burge meester en mevrouw Everwijn en een deputatie van de zangvereniging „Nu met Hope", die uit deze kinde ren ongetwijfeld materiaal te over zal vinden. Een grote verloting met veel prijzen werd ten zeerste ge- waardeeud en de opbrengst zal mef vreugde aan de financiën worden toegevoegd. DEN HAAG, 13-3. Elf landbouw coöperaties in het zuidwesten van het land gaan, met behoud van ie ders bestaan als plaatselijke vereni ging, van 1 juli a.s. af al hun zake lijke activiteiten verrichten in een nieuwe coöperatie, genaamd „Cebe- co-Zuidwest". In elf plaatselijke ledenvergade ringen is hiertoe vrijdag besloten. Het zijn de coöperaties van Brielle, Nieuw Helvoet, Puttershoek, Middel- harnis, Fijnaart, St. Annaland, Zie- rikzee, Kortgene, Middelburg, Bres- kens en Terneuzen. Behalve deze elf zal ook de landelijke topcoöperatie „Cebeco" te Rotterdam, waarbij zij alle zijn aangesloten, lid kunnen wor den van de nieuwe gewestelijke coö peratie. Cebeco-Rótterdam krijgt ook recht op een bestuursplaats en zal tien procent aansprakelijkheid dra gen. Voordelen, die het samengaan zal kunnen bieden, zijn beter in de hand houden van de kosten; sterkere po sitie op de afzetmarkt door gebun deld aanbod; betere marktverken ning; minder risico bij prijsgaran ties; teeltcontracten; mestcontracten en andere financiële regelingen met de leden. Er zijn perspectieven zo wel voor de afzet van landbouwpro- dukten als aardappelen, uien, zaai zaden als voor de omzet van land- bouwbenodigdheden. De elf coöpera ties hebben tezamen een jaaromzet van 90 miljoen gulden. MIDDELBURG, 13-3. Bijna de helft van de invaliden sterft niet aan zjjn handicap, maar aan hart- en vaatziekten. Hun dagelijks werk kost hen meer inspanning dan ande re mensen. Zo moet een invalide werknemer met een onderbeenprothese 30 pro cent meer energie opbrengen dan zijn valide collega. Uit deze bevin dingen van onderzoek aan de V.U. te Amsterdam concludeert de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslacht offers (B.N.M.O.) dat de arbeidsvoor waarden voor invaliden moeten wor den verbeterd. „Het zou een normale zaak zijn dat een invalide óf meer vakantie óf aangepaste werktijden krijgt", zo zei de directeur van 't bondsbureau van de B.N.M.O., de heer Th. de Mooij zateardag op de jaarvergadering van de afdeling Zeeland in Middelburg. Hij noemde de ruim een miljoen Ne derlandse invaliden een vergeten groep, die ook door de politieke par tijen in de steek wordt gelaten. Betoging tegen Progil GENT, 13-3. Het Belgische anti- Progilcomité heeft zaterdagmiddag in Gent betoogd tegen de vestiging van een zwavelkoolstoffabriek van Progil in Kallo, op de linker Schel- de-oever. Aan deze betoging werd door on geveer 500 jongelui deelgenomen. De betogers droegen broden en spandoe ken mee met opschriften als „Pro gil zien is sterven", „Voor Progil helpt geen pil" en „Onze welvaart is adembenemend". Vreemde grap SANTIAGO, 12-3. Vermoede lijk als gevolg van een grap is donderdag in midden-Chili een trein met vakantiegangers een ravijn ingereden, waardoor ze ker vijftien mensen om het le ven kwamen en 55 toerden ge wond. Volgens de politie stond de trein stil ip het station van de plaats Gualliguaica op 450 kilometer ten noorden van Santiago. Terwijl de machinist en zijn hulp in de stationsres tauratie zaten te eten, zetten onbekenden de locomotief in beweging. De trein had spoe dig een flinke vaart, waardoor de locomotief en de vijf wa gons in een bocht uit de rails vlogen en in een dertig meter diep ravijn terecht kwamen. Tanzania vraagt Nederland poedermelk DAR ES SALAM, 13-3. Tanzania heeft zaterdag Nederland en Dene marken verzocht, poedermelk te le veren met het oog op de schaarste aan verse melk in de Tanzaniaanse hoofdstad. De produktie van melk in Dar es Salam is geslonken tot 13.000 liter per dag. Dit komt door de in Tanzania heersende droogte. Turkse regering onder militaire druk afgetreden ANKARA. 13-3. Onder druk van de militaire leiders is de Turkse re gering onder premier Sulcyman Dc- mirel vrijdagmiddag afgetreden. Eerder op de dag hadden de chef van de generale staf, generaal Nem- düh Tagmac. en de opperbevelheb bers van de drie onderdelen van de strijdkrachten laten weten, dat zij de macht zouden overnemen, als er niet spoedig een nieuwé regering zou ko men die het vertrouwen van het volk geniet. Meisje uit van de weg geraakte auto geslingerd RAAMSDONKSVEER. 13-3. De 0- jarige Monique Tilman uit Waalwijk is in Raasdonksveer bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Zij zat bij haar vader in de auto. die door een verkeerde inhaalmanoeuvre in de berm van de weg reed. omsloeg en in een sloot terecht kwam. Het meisje werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. Haar vader en twee andere inzittenden moesten naar het ziekenhuis in Waalwijk worden gebracht. Politie arresteert Amsterdamse tasjesrover AMSTERDAM. 13-3. In de Am- Sterdamse tuinstad Osdorp heeft de politie de 18-jarige marine machinist E. W. gearresteerd, die reeds 15 ge vallen van berovingen in West van vrouwen van hun tasjes sedert no vember heeft toegegeven. De in Dja karta geboren jongeman opereerde steeds op zijn bromfiets. Toen er vrijdagavond opnieuw een jonge vrouw van haar tasje was beroofd arresteerde de recherche W., die zij al enige tijd er van verdacht de ge zochte tasjesrover te zijn. Kunstwerken gevonden in Litouwen MOSKOU. 13-3. Een koliektic vr.n 16c- en 17e-ecuwsc schilderijen - waaronder werk van Rubens - is tijdens restauratiewerken in ecu kathedraal in Kaunas. Litouwen, achter muren verborgen, aangetrof fen. Volgens hel Russische persbureau Tass gelooft men, dal de kostbaar heden verstopt werden voor de nazi's die in 1943 en 1944 kunstwerken uit de bezette steden haalden. De Rubens, „Kruisiging", zou een werk zijn uit diens vroege periode. Onder de gevonden schilderijen be vindt zich voorts een van de Vlaam se schilder Frans Snyders, Man met een schaal". Tass meldde, dat de werken door vocht geleden hadden, maar her steld konden worden. Zij waren voor de oorlog in het bezit gekomen van het nationaal museum in Litouwen. MADRID, 13-3. Verreweg de meeste Spanjaarden die vorig jaar elders gingen werken, zijn naar West-E>uitsland getrokken, zo blijkt uit gegevens van het ministerie van arbeid in Madrid. In totaal verlieten in 1970 105.665 Spaanse arbeiders hun land. Van hen gingen er 40 977 naar de Duitse Bondsrepubliek. Zwisterland kwam op de tweede plaats rhet 26.821, ge volgd door Frankrijk en Nederland met respectievelijk 22 267 en 6.386 niéuwe arbeidskrachten uit Spanje. G.A.B. Amsterdam in geweer tegen koppelbazen UTRECHT, 13-3. Hel gewestelijk arbeidsbureau in Amsterdam heeft de loontechnische dienst van het mi nisterie van sociale zaken en volks gezondheid geadviseerd vergunnin gen aan koppelbazen te onthouden. Dit heeft de bij het N.K.V. aange sloten metaalbond St. Eloy verno men van de heer De Jong, directeur van het G.A.B. in Amsterdam. „De koppelbaas heeft nu al genoeg ellen de in ons land gebracht", meent de heer De Jong. In de hoofdstad zijn ongeveer 200 koppelbazen gevestigd. DODELIJKE ONGELUKKEN APPINGEDAM. De 56-jarige heer A. Mooi uit Leermens, is bij een ver keersongeval nabij Appingedam om het leven gekomen. De heer Mooi wilde met zijn bromfiets de rijks- weg-41 oversteken en werd aange reden door een personenauto. Hij was op slag dood. ROTTERDAM. De 75-jarige me vrouw K. Maijer uit Rotterdam is bij een verkeersongeluk "in de Maasstad om het leven gekomen. Zij liep ern stige verwondingen op, toen zij op de Wilgenplaslaan tegen een tram liep. Mevrouw Maijer overleed later in een ziekenhuis. HENGELO. In Hengelo is de 25- jarige in Enschedé wonendeSpan jaard E. Lopez Castro overleden, na een verkeersongeluk. EMMEN. In het Diaconessenhuis te Emmen is de 31-jarige heer T. L. Koning uit Ter Apel bezweken aan de verwondingen, die hij bij een ver keersongeluk in Nieuw Weerdinge (gemeente Emmen) opliep. Zijn echt genote, die bij hem in d eauto zat, werd toen éveneens naar dit zieken huis overgebracht. CUYK. In de Heerstraat te Cuyk is de 62-jórige heer H. M. Hendriks uit deze plaats door een personenauto aangereden, toen hij met zijn fiets aan de hand de weg overstak. De heer Hendriks werd zo zwaar ge wond, dat hij ter plaatse overleed. OUDESLUIS. Het 2Vè-jarige meis je R. Spamer uit Lijnden, gemeente Haarlemmermeer, dat met haar ouders op bezoek was bij een familie te Oudesluis (Noord-Holland), is in een onbewaakt ogenblik de Sport- laan overgestoken en door een perso nenauto gegrepen. Het kind overleed in het ziekenhuis. EINDHOVEN, Een traktor met aanhanger is in Bladel bij het ne men van een bocht om een weiland in te rijden, gekanteld en in de beek „De Beerze" terecht gekomen. De 19- jarige bestuurder, landbouwer P. J. Geerts uit Bladel, is daarbij om hét leven gekomen. CHAAM. De 14-jarige J. J. M. van den Buijs uit Chaam is in het zie kenhuis in Breda overleden aan de verwondingen die hij bij een ver keersongeluk heeft opgelopen. De jongen stak met zijn fiets plotseling de weg in Chaam over en werd door een achterop komende personenauto aangereden. SCHARMER. In zijn woonplaats Scharmer, gemeente Slochteren, is de vierjarige Tjeerd Kamps dodelijk verongelukt. Het kereltje stak plot seling de Woudbloemlaan over en werd gegrepen door een personen auto, bestuurd door de 39-jarige H. H. H. uit Scharmer. Hij was op slag dood. DEN HAAG. E en zestienjarig Haags meisje, Leuntje Spaans, is omgekomen door een verkeersonge val, dat gebeurde op het kruispunt Hogezand-Lange Besteenmarkt in Den Haag. De brommer van de 23- jarige E. H. van R., waar zij achter op zat, werd gegrepen door een taxi. VEENENDAAL. De zeventigjarige mevrouw Van de Pol uit Veenendaal is op de Prins Bernhardlaan in haar woonplaats verongelukt. Zij stak de rijbaan over en werd aangereden door een personenauto. Zij was op slag dood. Bing Crosby wil krijsgevangenen terug kopen BEVERLEY HILLS, 13-3. De be kende Amerikaanse zanger Bing Crosby en enkele andere rijke on derdanen van Washington zijn be reid Noord-Vietnam een losgeld in contanten of in natura te geven voor de vrijlating van Amerikaanse krijksgevangenen. Zij hebben een groep formeerd onder de naam „Missie voor vrijlating van krijgs gevangenen" die aan het begin van deze maand reeds een vertegenwoor diger naar de Laotiaanse hoofdstad Vientiane stuurde om op de Noord- Vietnamese ambassade haar voor stellen uiteen te zetten. Volgens Lar ry Crosby, een broer van de zanger, heeft men nog geen antwoord ont vangen. Duitse zeelieden vermist EL FERROL, N. W. SPANJE, 13-3. De Westduitse zeesleper Pacific mist vier bemanningsleden. Zij sloegen om met hun rubberboot toen zij pro beerden een kabel over te brengen van de Pacific naar de Britse tank boot „Ocean Bridge" van 66.000 ton, die op de Atlantische Oceaan in brand raakte. De Duitse sleepboot is met „Ocean Bridge" op weg naar Lissabon. Slachtoffer van frontale botsing APELDOORN, 13-3. Op de Amers- foortseweg onder Nieuw-Millingen is de 31-jarige C. A. Bezooyen uit Soes- terberg met zijn auto op de linkerrij baan gekomen en' in frontale botsing gekomen met een vrachtwagencom binatie. De chauffeur van de vracht wagencombinatie had nog vergeefs getracht met claxonneren de auto mobilist te waarschuwen. De heer Bezooyen overleed ter plaatse. Amexika huurt eilandjes voor raketproeven WASHINGTON, 15-3. De V.S. zijn vari plan proeven te nemen met ra ketten met meervoudige kernkoppen op de onbewoonde Zuidzee-eilandjes Canton en Enderbe'rry, 3200 km. ten zuidwesten van Hawaii, zo is zon dag in Washington vernomen. De eilandjes zijn gemeenschappelijk eigendom van de V.S. en Engeland. De V.S. zullen aan de Britse rege ring voor een gebruik van tien jaren 250.000 dollar betalen. Steekpartij in Amsterdams pension DEN HAAG, 13-3. In een pension aan de Amsterdamse Veerkade is vrijdagavond een Marokaanse fa brieksarbeider door een landgenoot met een mes in 'fie buik gestoken. Het slachtoffer, de 24-jarige A. N., moest met een steekwond in de buik en een snij wond aan het hoofd, in het ziekenhuis Zuidwal worden op genomen. De dader, de 22-jarige M. L., is aangehouden. De ruzie tussen beide mannen zou zijn ontstaan over het al dan niet aanzetten van een bandrecorder. Suggestie A.R.-fractie: accijns op frisdranken DEN HAAG, 13-3. Van de kant van de Anti-Revolutionaire fractie in de Tweede Kamer is de suggestie gelanceerd om per 1 juli een accijns van tien cent per liter te heffen op in ons land vervaardigde en inge voerde frisdranken. Met de opbrengst van deze accijns (voor 1971 geschat op f 35 miljoen en voor 1972 op rond f 70 miljoen) kan dan naar het oordeel van deze fractie de financiële positie van oud invaliden verbeterd worden. Geen vaste aftrekpost voor onkosten bij de inkomstenbelasting DEN HAAG. 13-3. Er komt geen vaste aftrekregeling voor de onkos ten van belastingplichtigen bij de be rekening van de inkomstenbelasting. Dit is de kern van een nota van staatssecretaris dr. F. H. M. Grap- derhaus van financiën, die binnen kort bij de Kamer zal worden inge diend. Minister-president P. J. S. de Jong heeft dit vrijdag meegedeeld na af loop van de ministerraadsvergade ring. Maandag 15 maaft Zierikzee Concordia, 8 uur, ulg. ledenvergade ring V.V.V. Zierikzee. Dinsdag 16 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, f0.30 uur en 13.30 uur, jeugdvoorstellingen voortgezet onderwijs Frank Koo- mans Poppentheater. Beurs, 7.30 uur, optreden folkloristi sche groep Markelo. Huis van Nassau, 2 uur, pubjieke 1 verkoping woonhuis, garage, tuin, Lange Blokweg 48, Verenigingsgebouw, 7.30 uur, Rode Kruiskorps. Haamstede Geref. kerk, 7.45 uur, vergadering afdeling Haamstede N.C.V.B. Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, afdeling Platte landsvrouwenbond. Sirjansland Verenigingsgebouw, ledenvergade ring, diploma-uitreiking afd. Duive- land Veilig Verkeer. Woensdag 17 maart Zierikzee Hervormd verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardensociëteit N.C.V.B. Huis van Nassau, 8 uur, jaarverga dering VARA-afdeling Zierikzee, (spreker de heer J. Pop). Herv. verenigingsgebouw, 8 uur, ver gadering afdeling Zierikzee N.C.V.B. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 7.45 uur, verga dering N.C.V.B. Donderdag 18 maart Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, voorlichtings avond Ned. Hartstichting. Renesse Dorpshuis, 7.30 uur, ledenvergade ring Coöp. Boerenleenbank „Schou wen". Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, alg. ledenvergadering Chr. kleuter school. Vrijdag 19 maart Zierikzee Mondragon, clubavond Delta-Foto. Hervormd verenigingsgebouw, 8 uur, Stichting Amstel Toneel, „Het sein staat op moord', (Z.V.U.). „De Kluut", 8 uur, C.J.P. en P.J.Z. Burgh Openbare lagere school, 8 uur, leden vergadering Strandreddingsbrigade „Westerschouwen". Westerschouwen Het Wapen van Burgh, 7.30 uur, uit voering kinderkoor Westelijk Schou wen. Dorpshuis, 8 uur, afdeling Noord- welle e.o., Plattelandsvrouwenbond. Schietpartij op eigen mariniers SAIGON, 13-3. Amerikaanse ge vechtshelikopters hebben woensdag bij vergissing op Zuidvietnamese mariniers in Laos geschoten, zo meldt het Amerikaanse opperbevel in Saigon. Er waren vier doden en 33 gewonden. Pleidooi voor gezinssportparkeii MIDDELBURG13-3. „Een gezins sportpark moet niet alleen een op telsom worden van een aantal voor zieningen, maar het moet een plaats zijn waar de mensen elkaar kunnen ontmoeten. Buiten de ruimte waar allerlei sporten beoefend kunnen ivorden, moet het ook een plaats zijn waar je kunt relaxen en ivaar voor al kinderen kunnen spelen. Boven dien moeten gezinssportparken ge makkelijk te bereiken zijn xmnuit de woonwijken, taant woning en woon omgeving mogen niet gescheiden zijn". Dit zei de heer J. M. A. Franse, regionaal consulent van de Stichting Ruimte voor de Jeugd, tijdens de jaarvergadering van de landelijke contactraad voor de gemeentelijke bemoeiingen met de lichamelijke op voeding en de sport, die vrijdag in Middelburg is gehouden. Rapport Landbouw-Economisch Instituut KHE SONII, (Zuid-Victnam). Dc Zuidvietnamese troepen in Laos zul len zich voor het eind van deze maand terugtrekken op buitenposten nabij dc Vietnamese grens, zo is van Zuidvietnamese militaire zijde in Khr Sonh meegedeeld DEN HAAG. 12-3. Op een dric- mans-akkcrhouwbcdrUf van onge veer 80 ha kunnen dc produkticfak- toren zó worden samengevoegd dat vrijwel een economisch optimaal be drijfsresultaat. gemeten In netto- overschot per hectare, kan worden verkregen. Dat is zo bij dc huidige prijsverhoudingen en technisch mo gelijkheden. Deze zuilen in 1980 ech ter zodanig veranderd zijn, dat men dan vijf a zes man en 240 4 300 ha nodig zal hebben om optimaal te kunnen werken. Het Landbouw-Economisch Insti tuut heeft dit uitgerekend en in een rapport gezet. Het is bij zijn onder zoek uitgegaan van dc situatie in dc Noordoostpolder, met gunstige pro- duktic-omstandighcdcn, zoals ruime gewasscnkcuze, goede kilogram-op brengsten per ha, goede verkaveling. Op die 80 ha die nu nog goed zijn voor een optimaal resultaat, is men het best uit met werktuigen met een naar verhouding kleine capaciteit. Met overschakeling op grotere werk tuigen en doelmatiger werkmetho den, kan men een groter netto-over schot per ha behalen, maar daar voor is ook onder de huidige om standigheden al oen aanpassing van de bedrijfsgrootte nodig: vijf a zes man en 160 a 180 hectare. Gezamenlijke exploitatie Akkerbouwers die dc nadelen van een le kleine bedrijfsoppcrvlaktc on dervangen willen, kunnen door ge zamenlijke exploitatie van machines en werktuigen voordelen behalen. Deze blijven echter beperkt als niet ook dc arbeidsbezetting op dc sa menwerkende bedrijven wordt aan gepast. Een volledig geïntegreerde samenwerking, waarbij twee bedrij ven worden samengevoegd tot een zelfstandige produktic-eenheid, biedt onder de huidige omstandigheden be drijfseconomisch gezien de gunstig ste mogelijkheden. In de jaren tot 1980 zullen echter verdere aanpas singen nodig zijn. Bij dc huidige bc- drijfsgroottestructuur zal het moei lijk zijn hiervoor door onderlinge samenwerking of inschakeling van loonwerkers een oplossing tc vinden, tenzij een groter aantal bedrijven bij dc samenwerking wordt betrokken. i 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2