TUINMAN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gesprek tussen confessionelen en progressieven niet gelukt Jeugdbende opgerold te Rotterdam Dubcek hulpmonteur „Engeland politiek van belang voor Europa" Groot succes voor mevrouw Gandhi Huurharmonisatie 2 maanden uitgesteld Menselijke tragedie van zes Turken I Bent U een nieuwe woning in Plan-West 5 toegewezen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: tÊÊBÊHÊÊÊÊ Janneweklcen tl, Zierikzee, Postbus t, tel. (OlltO) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. 1. vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. 4 B.T.W. Vrijdag 12 maart 1971 127ste jaargang Nr. 20841 WAARIN OPGENOMEN fn dit nummer: Zandbanken voor kust omhoog In <le schaduw der verkiezingen Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ROTTERDAM. 11-3. De recherche van het hoofdbureau van politie in Rotterdam heeft de afgelopen weken negen jongens in de leeftijd van 15 tot 22 jaar aangehouden. Zij zouden zich schuldig hebben gemaakt aan een dertigtal inbraken, waarbij zij in lotaal voor ongeveer f 25.000 aan geld en goederen buit maakten. De zaak begon te rollen, toen de politie begin januari bij een vecht partij moest assisteren. Enkele bel hamels moesten mee naar het bureau om de zaak uit te praten. Op een van hen weid een kleine zaklantaarn gevonden, die afkomstig bleek van diefstal. De jongens verzamelden zich tel kens bij het metro-station „Beurs". Hier werden de plannen gesmeed. Zij braken o.a. in bij ccn radiohan- dcl. waar voor f 6.000 aan appara tuur werd gestolen. In een kantoor boekhandel werd voor f 3.000 ont vreemd. Op deze wijze werd voor f 25.000 aan geld en goederen buit gemaakt. Behalve deze winkeldiefstallen zijn de aangehoudenen volgens de politie ook schuldig aan het plunderen van automaten en van kraampjes langs de weg. Wanneer zij zin hadden in keet schoppen, oefenden zij terreur uit op de voorbijgangers. DEN HAAG. In Den Haac/ vond een gesprek plaats tussen de confessio nele partijen en de combinatie P.v. d.A., D '66 en P.P.R. Op de foto drukken links Den TJyl en Schmel- zer elkaar de hand, terwijl Vonde ling en Van Mierlo elkaar kennelijk een goede mop vertellen. Het mocht echter alles niet baten; het gesprek mislukte. Verwachting tot zaterdagavond: Later weer regen Veel bewolking met in de middag van het westen uit regen; matige, aan de kust later krachtige zuidwes telijke wind; minimumtemperaturen omstreeks4 graden, maxima om streeks 8 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 13 maart. Zon op 7.01, onder 18.39. Maan op 20.33, onder 7:04. 14 maart. Zon op 6.58, onder 18.41. Maan op 21.46/onder 7.15. 15 maart. Zon op 6.56, onder 18.43. Maan op 22,59, onder 7.27. Volle maan: 12 maart (3.34). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 13 maart 4.16 v.m. 14 maart 4.43 v.m. 15 maart 5.09 v.m. BROUWERSHAVEN 13 maart 4.03 v.m. 14 maart 4.30 v.m. 15 maart 4.57 v.m. Springtij: 14 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 12-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Donderdagavond zette in het westen van hel land sneeuwval in, die zich geleidelijk verder in oost- waartse richting uitbreidde. In het midden van het Jand viel ongeveer 5 a 6 centimeter. De sneeuwval was het teken van het opdringen van zachte lucht naar west-Europa. Hel warmtcfront, dat de voorste begren zing vormde van zachte lucht lag vrijdagmorgen om negen uur langs de lijn Den Heider-Maastricht. In de zachte lucht was om die tijd de tem peratuur in Zeeland bij opklaringen lot 6 graden opgelopen, terwij] hel in Groningen en Drente nog sneeuw de bij temperaturen even beneden het vriespunt. Op de oceaan heeft zich nu een west circulatie ingesteld, die in stand gehouden wordt door een depressie bij IJsland en een ho- gedrukgebied boven de Azoren. Het is daarom waarschijnlijk dat de zach te lucht in west-Europa nog wel ter rein zal kunnen winnen. 16.39 n.m. 17.04 n.m. 17.31 n.m. 16.13 n.m. 16.41 n.m. 17.09 n.m. eenstemming bestond of waarschijn lijk niet al tc moeilijk bereikt kon worden. Hij noemde het onderwijs, het milieubeheer, het woningbouw programma, de optrekking van de AOW en de Europese politiek.- Veel meer moeilijkheden zag hij echter in de t'inanciëel-economische politiek (belastingen: en uitgavenbe leid, inflatiebestrijding), de politieke en bestuurlijke structuur, de demo cratisering van de onderneming en andere maatschappelijke instituten, de defensiepolitiek, het zelfstandi- genbeleid, de zedelij kheidswetg'e- ving, de grondpolitiek. Verder liet hij weten dat eerst na een succesvol overleg, met de VVD of met PvdA, D'66 en PPR, de vol gende vraag zou zijn of en zo, welke afspraken kunnen worden gemaakt. Afspraken, die de partners ook na de verkiezingen binden. Afspraken „In beginsel zijn wij bereid tot het maken van afspraken, waaraan wij ons ook na de verkiezingen gebon den zullen weten. Wij streven daar ook naar, maar of wij zover komen is een open vraag, waarop wij aan het einde, maar niet bij het begin- van het ovei'leg een antwoord kun nen geven". Hij tekende daarbij uitdrukkelijk aan dat de confessionele partijen voor wat betreft die- afspraken meer mogelijkheden zien dan de ene die de andere gesprekspartners hadden gesteld. TEL AVIV, 11-3. Alexander Dub cek, de voormalige leider van de Tsjechoslowaakse communistische partij, werkt de laatste tijd als hulp monteur in een metaalfabriekje in een Slowaaks dorp, zo heeft een lei der van de Israëlische links-socialis tische „Mapam"-partij, Mordechai Oren, donderdag verklaard, Oren was in Tsjechoslowakije tot ver scheidene jaren gevangenisstraf ver oordeeld in het proces Slansky, om dat hij een „zionistische agent" zou zijn geweest. Oren werd later dooi de autoriteiten in Praag in zijn eer hersteld en kon toen naar Israël ver trekken. Hij zegt nu uit „volkomen zekere bron" vernomen te hebben dat Dubcek hulpmonteur is. „Hon derden arbeiders en studenten zoe ken hem als ware pelgrims op. Dub cek is in zijn dorp enorm bemind", aldus Oren. V. Sbinden de strijd aan tegen heroïne WASHINGTON, 11-3. Als alles verloopt naar de wens van senator Frank Church zal Amerika binnen kort drastisch gaan optreden om de grote stroom heroïne naar het land tegen te gaan. Een van de voornaam ste middelen daartoe zal dan zijn het stopzetten van de algehele hulp aan regeringen die niets of te weinig doen .om de uitvoer van dit verfijn de produkt van opium naar Amerika te beteugelen. Minister Luns: EDINBURG, 11-3. Minister Luns van Buitenandse zaken is van me ning dat bij onderhandelingen over toetreding van Engeland tot de EEG de politieke betekenis van zo'n toe treding veel meer centraal moet staan dan de prijs die beide partijen er voor moeten betalen. Natuurlijk is het voor een succes volle afloop van de onderhandelin gen onontbeerlijk dat overeenkom sten worden bereikt op punten als de grootte van de Britse financiële bijdrage, de prijzen van voedings middelen en de essentiële regelingen voor het Gemenebest. „Maar, aldus de bewindsman, ik voor mij ben ervan overtuigd dat de voorwaar den voor toetreding op zichzelf slechts een relatieve betekenis heb ben. Veel belangrijker is het feit dat de Gemeenschap niet langer zes maar tien (met Engeland, Denemar ken, Noorwegen en Ierland) leden zal tellen, dat de basis voor Europe se eenwording nieuwe dimensies zal hebben bereikt, dat een land als het Verenigd Koninkrijk met zijn grote belangen, zijn grote tradities en er varing in wereldzaken, zijn geduchte intellectuele en economische midde len een hand zal hebben in het vor men van de toekomst van deze nieu- we eenheid". Congrespartij krijgt grote meerderheid NIEW DELHI, 11-3. De congres partij van Indira Gandhi kan reke nen cp een grote meerderheid in het parlement, van de 286 kiesdistricten, waarvan de uitslag donderdagmor gen bekend was, gaan er 213 naar de congrespartij. Het Indiase Lagerhuis telt 521 zetels, en de absolute meer derheid wordt dus verkregen door behalen van 261 zetels. In de kiesdistricten, waar nog niet alle stemmen bekend zijn, hebben de kandidaten van de congrespartij over het algemeen een voorsprong. Een spectaculaire overwinning be haalde mevrouw Gandhi's partij in de staat Maharasjtra, warain Bom bay ligt. De congrespartij sleepte daar op twee na alle 45 zetels in de wacht. In de staat Rajasthan, een bolwerk van de Maharadjas die te gen mevrouw Gandhi zijn gekant omdat zij hen hun voorrechten wil ontnemen, is de congrespartij min der succesvol. Vrijwel alle leden van de huidige regering zijn herkozen. Ook een van de belangrijkste tegenstanders van mervouw Gandhi, de voormalige vi- ce-premier Morarji, Desai, is geko zen. DEN HAAG, 11-3. Dc datum van ingang van de huurharmonisatie zal met twee maanden worden uitge steld en eerst op I juli van dit jaar ingaan. Minister ir. W. F. Schut (volks huisvesting en ruimtelijke ordening) heeft dit donderdagmorgen in de Tweede Kamer meegedeeld. Hij kwam daarmee tegemoet aan hel verlangen van de regerings-partijen A.R.P. en C.H.U., die op dit uitstel hadden aangedrongen. Het wetsontwerp tot huurharmo nisatie komt. naar de mening van de minister, tegemoet aan de eis dat de omvang van de huurverhogingen voor de lagere inkomensgroepen niet een te zware belasting mogen zijn. Indien wordt uitgegaan van de woningen, die van 1965 tot 1971 zijn gereedgekomen, komen deze verho gingen neer op jaarlijkse huurstij- gingen in de orde van grootte van acht a twaalf gulden per maand voor woningwetwoningen en van f 12,— a f 15,per maand voor par ticuliere huurwoningen. Minister Schut, die donderdagmorgen het wetsontwerp verdedigde, wees er op, dat de voorgenomen huurharmoni satie ook huurverlagingen tot ge volg kan hebben of kan leiden tot het „overslaan" van huurverhogin gen. DEN IIAAG. 12-3. Het samen- werkingsgesprek tussen de drie con fessionele partijen KVP, ARP, CHU en de drie progressieve partijen PvdA, D'66 en PPR is mislukt. Na vier uur bijeen te zijn geweest in het gebouw van de Tweede Ka mer gingen de delegaties tegen half twee donderdagmiddag uiteen. Mr. Van der Stee, voorzitter van de KVP, deelde na afloop mee dat het overleg niet succesvol was ge weest. PvdA, D 66 en PPR stelden de eis dat prompt met rechtstreekse onder handelingen moest wofden begonnen over de kabinetsformatie. De drie confessionele partijen stonden op het standpunt dat het overleg open moest zijn, waarbij de programver- gèlijking centraal moest staan. Zij wezen de eis van de drie progres sieve partijen dan ook van de hand. Ir. feite hebben de delegaties zich de gehele ochtend bezig gehouden met het eerste punt dat op de agen da stond: het doel en de aard van het overleg. In de briefwisseling die aan het overleg voorafging hadden PvdA, D'66 en PPR laten weten dat zij het maken van bindende afspraken vooraf over een ontwerp-regerings- program als eis stelden. Van de zijde van KVP, ARP en CHU was daarop geantwoord dat deze eis voor hen onaanvaardbaar was. Dit geschilpunt hebben de de legaties niet kunnen overbruggen. De confessionele delegatie deelde mee te streven naar samenwerking na de verkiezingen met één of meer andere partijen op basis van over eenstemming over een program en van wederzijds vertrouwen. Vandaar Man clood na val AMSTERDAM, 11-3. De 66-jarige J. M. Paardenkoper is in de nacht van woensdag op donderdag op de Oudezijds Voorburgwal in Amster dam te water geraakt en enkele uren later in het Binnengasthuis aan de gevolgen overleden. De man, die met het hoofd voorover in de gracht dreef werd door een politieman nage sprongen en op het droge gebracht. SOEST, 11-3. Berooid en ontdaan van alle persoonlijke bezittingen zijn tfjdens een normale verkeerscontro le in Soest zes Turken aangehouden, die in hun land geronseld waren en op goed geluk naar Nederland wa- FRANKFURT. De Westduitse rege ring heeft haar in Oost-Pakistan wonende en werkende onderdanen opdracht gegeven het in opstand ge komen gebiedsdeel te verlaten. Een groep van 22 Westduitsers kivam uit Bangkok aan op de luchthaven bij Frankfurt, na evakuatie met een straalvliegtuig van de Westduitse luchtmacht uit Oost-Pakistan naar Thailand. Een van hen beantwoordt hier vragen van een radioverslag gever. dat zowel overleg is geopend met de VVD als met de drie progressieve partijen oni na te gaan of en zo ja, in welke mate en in welke vorm overeenstemming kan worden be reikt over het in de komende rege ringsperiode te voeren beleid. De inzet van dat overleg is voor de drie confessionele partijen een onderzoek naar de mogelijkheden om het confessionele urgentiepro- gram te realiseren, een onderzoek of en in hoeverre van een gemeen schappelijke politieke wil sprake is voor de komende kabinetsperiode van vier jaar. Punten van overeenstemming Mr. Van der Stee deelde de PvdA. D'66 en PPR mee dat over een aan tal belangrijke vraagstukken over- ren gekomen, zonder overigens in het bezit te zijn van de daarvoor be stemde papieren. De Turken, die door een landge noot ertoe waren overgehaald om naar Nederland te komen, hadden thuis al hun bezittingen verkocht om de overtocht te kunnen betalen. En kelen bleken bij hun aanhouding nog maar enkele guldens te hebben. De mannen bleken ook illegaal de grens te zijn overgekomen. Zij wer den aangehouden, omdat zij in een niet al te rijvaardig busje reden. De Turken zullen vrijdag weer op het vliegveld naar hun vaderland wor den gezet. Naar aanleiding van deze geschie denis, volgens hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer van de Soester politie een „menselijk tragedie", is een uit gebreid onderzoek naar de achter gronden van deze zaak gesteld. A. A A A-A. AA- A A A A A De volgende stap is dan naar een woninginrichter Komt U dan eens praten en kijken bij MOL 19 ZIERIKZEE TEL. 2887 X Wij hebben alles voor uw woning en staan altijd voor U klaar!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1