SUCCESJES De ongeluksstaat Pakistan Nieuw architectenbureau te Nieuwerkerk in twee gebouwen Flitsen De werktuigendagen in Liempdê ARAM EN DE GULDEN STEEN BLIK DOOR HET WERELD NIEUWERKERK, 8-3. Het nieuwe door burgemeester J. D. de Kam van wDuiveland geopende architetenbu- reau te Nieuwerkerk, bestaat uit twee vierkante gebouwen, elk voor zien van een piramidevormig dak. Deze z(jn verbonden door een platte constiuktie, die voor een groot deel de entree uitmaakt. Het ene vierkant (aan de Ooststraatzijde) is ingericht als tekenkamer. Door een vakkundi ge indeling van het vertrek heeft de ontwerper kans gezien om alles zo ruim en overzichtelijk te houden. Het. tweede vierkant is ingedeeld als direktieruimte, waarnaast een ruime lichtdrukkamer, archiefkamer en monsterkamer. Een keukentje en een toilet hebben plaats gekregen in het „platgedeelte". De heer Tieleman heeft op artistie ke wijze het nuttige met het aange name verenigd, door zich te omrin gen met zijn unieke (antieke) hand- koffiemolen kollekte. De koffiemo lens zijn door heel het gebouw te vinden. Verder ziet men aan de wan den een groot aantal moderne wer- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ken van de kunstenaar Joh an v. d. Riet. In de tekenkamer zelf, wordt men behalve met de koffiemolens, ook nog geconfronteerd met een aantal oude „timmermansgereedschappen" die de bezoeker direkt herinneren aan de verbondenheid van de archi- tekt met de bouw. Kleurentegels Het nieuwe kantoor is grotendeels geplaveid met geglazuurde kleuren tegels. Het donkerbruine balken- werk van de kapconstruktie steekt prachtig af tegen de witte betimme ring. De wanden zijn voorzien van een aantal prikborden, waarop' ge durende de receptie diverse afbeel dingen van ontwerpen' van huizen door de heer Tieleman, waren aan gebracht. Vermeld zij nog dat naast de in gang aan de Esdoornstraat een ge velsteen is ingemetseld, waarop de architekt staat afgebeeld tijdens de uitvoering van zijn plannen. De bou wer van dit moderne kantoor is aan nemersbedrijf L. Tieleman te Haam- stede/Nieüwerkerk. Elektriciteit en waterleiding e.d. werd verzorgd door „Elektro" Lievense. Het schilder werk nam het schildersbedrijf C. A. Lieven'se voor zijn rekening, terwijl het stucadoorswerk werd verricht door C. Linders te Zierikzee. De cen trale verwarming werd aangelegd door Korporaal te Oud-Beijerland, het meubilair kwam van meubelhuis Pauwe te Zonnemaire. Receptie Gedurende de receptie waarvan familie, zakenrelatie en belangstel lenden gebruik maakten, was er ge legenheid om het nieuwe kantoor te bezichtigen. Vermeld zij dat de ruimten overvloedig voorzien waren van bloemen. Bovendien ontving de heer Tieleman een aantal cadeau's. Al met al betekent deze uitbreiding een aanwinst voor de gemeente Dui- veland. LAND- EN TUINBOUW Als op woensdag 12 en donderdag 13 mei a.s. de vlaggen op het in de Noord-Brabantse gemeente Liempde gelegen buiten Velder weer wappe ren tussen het ontluikende groen van de fraaie bomen, zullen de tien duizenden bezoekers daar weer met het verlangen, wijzer te worden om trent de toekomst, van het boeren- en tuindersbedrijf, komen. Het valt dan ook op, hoe laag de gemiddelde leeftijd van de bezoekers ligt: de jon gelui, dikwijls als met een land- of tuinbouwopleiding achter de rug, in teresseren zich voor de nieuwste ont wikkelingen, die hun bedrijfsresul taten in de toekomst zullen beïn vloeden. Velen vragen zich af, hoe het zal gaan met agrarisch Nederland, nu het maxiplan van dr. Mansholt met zijn geweldgie boerderijen, via een midiplan al bij mini is uitgekomen met een nieuw motto: niet de om vang van het bedrijf, maar het in komen, dat men ermee bereikt, is be langrijk. Mais De landbouwpresentatie met de demonstraties in de Ring als middel punt. verdiept zich in nieuwe moge lijkheden, zoals de volledig geme chaniseerde maisteelt, die in de be langstelling staat omdat er behoefte is aan een produkt, dat een betere wisselbouw mogelijk maakt en om dat de maisteelt door het vormen van kernen een moderne bedrijfs- SPORT BILJARTEN vorm van landbouw lijkt in te lui den. Veredelingslandbpuiw Velen zullen met belangstelling kennis nemen van het geautomati seerd voederen van mestvarkens, een stap verder op weg naar dé geïndus trialiseerde landbouw met minder gx-ond, minder handenarbeid, maar betere uitkomsten. Voor de vlees producenten zullen zeker ook de rundveekruisingen, die in de stallen te zien zullen zijn, bijzonder inte ressant blijken. Pluimveehouders, die nog vertrouwen op een betere toekomst hebben, kunnen demon straties zien met speciale spanten, waarmee men zelf hokken bouwt, gezien de hoge bouwkosten een be langwekkend aspect. Tentoonstelling en demonstratie Op het tentoonstellingsterrein zal men weer naar hartelust kunnen kijken en vergelijken; alle mogelijke trekkers, land- en tuinbouwappara- tuur zullen daar opgesteld staan en eventuele kopers kunnen alle moge- lij ke, onpartijdige voorlichting krij gen. Op het demonstratieterrein zal weer, zoals gewoonlijk, alles in vol bedrijf kunnen worden bezichtigd. Tussen de grote machines zal men de kleine stands vinden, die kleiner gereedschap en andere hulpmiddelen aanbieden; ook daar houdt men de nieuwste ontwikkelingen bij, die de aanschaf verantwoord maken. L. C. Canters (Zierikzee)" kampioen driebanden OUWERKERK, 8-3. In dc biljart zaal van dc heer Vijverberg te Ou- werkerk is de heer L. C. Canters er in geslaagd beslag te leggen op het kampioenschap, welk toernooi dit weekend werd georganiseerd door de biljartvereniging Concordia. Aan het eind van dit kampioen schap overhandigde de penning meester van het district, de heer J. J. Smits, de wisselbeker aan de kam pioen. De voorzitter van Concordia, dc- heer Brouwer, reikte dc prijzen uit aan de deelnemers. Dc kampioen sprak woorden van dank namens de spelers aan de biljartvereniging Concordia voor dc prima organisa tie en dc fam. Vverberg voor het be schikbaarstellen van het materiaal. De uilslag L. C. Cantors 141 372 5 10 0.379 P. D. Vijverberg 148 308 5 9 0.481 J. Sinkc 143 329 5 9 0.450 A. Ligtendag 142 334 4 5 0.425 F. de Groot 138 353 4 5 0.390 L. Lou worse 133 324 4 4 0.410 M. de Rijke 95 312 4 0 0.304 HENGELEN H.S.V. Oosterschelde Aanstaande zaterdag 13 maart, or ganiseert de H.S.V. „Oosterschelde", voor haar leden de eerste wedstrijd van het seizoen. Deze wedstrijd zal plaats vinden bij de Noordbout, aan vang 14.00 uur. De vooruitzichten voor deze wedstrijd zijn gunstig aan gezien de platvis zeer bijtlustig is. Tijdens deze wedstrijd bestaat te vens de gelegenheid om zich op te geven voor de internationale hen- gelwedstrijd te Schore op 27 maart. BADMINTON Senioren: Jong Ambon IZierikzee I 53 Afgelopen week kwam de b.c. „Zierikzee" tweemaal in de zaal. Het seniorenteam speelde tegen Jong Ambon in Vlissingen en verloor eer vol met 5-3. Opvallenste feit uit deze wedstrijd was wel de niet verwachte nederlaag van mejuffrouw Berre- voets in haar enkel-partij. Zij ver loor in drie sets. Mede hierdoor ont ging Zierikzee een eventueel gelijk spel 4-4. Verdere winstpunten voor Zierikzee waren, het damesdubbel', het le gemengd dubbel en het 2e da mesenkel. Uit alles blijkt dat de he ren van Jong Ambon sterker war.en dan hun Zierikzeese collega's. Het was een sportieve wedstrijd. Er rest nu nog Zierikzee I-Marathon II, wel ke wedstrijd is vastgesteld op 13 maart a.s. Junioren: Wings I-Zierikzee I 0-8 Het juniorenteam speelde j.l. vrij dagavond tegen Wings I uit Koud.e- kerke en was twee klassen beter dan de thuisspelende club. Zonder ook maar één set weg te geven werd het voor het juniorenteam een formida bele 8-0 overwinning. Het blijkt dat Wings I in deze klasse verreweg de zwakste is. In deze klasse moet nog één wedstrijd worden gespeeld, n.I. Marathon I-Zierikzee I. De wedstrijd zal eveneens 13 maart a.s. worden gespeeld. CAIRO. De leider van de Pales tijnse guerrilla's, Yasser Arafat, heeft maandagavond in Cairo een gesprek gehad met president Sadat var Egypte. Bijzonderheden over dit onderhoud zijn niet meegedeeld. uit het buitenland LONDEN. Ongeveer 2000 Oost- Pakistani hebben voor het gebouw van de Pakistaande hoge commissa ris in Londen gedemonstreerd tegen West-Pakistan. NEUSTADT. Bij een brand in het Duitse Neustadt is de kousenfabriek „Ergee" in de as gelegd. De schade wordt op bijna honderd miljoen mark geschat doordat het zeer kostbare machinepark geheel verloren is ge gaan. Het bedrijf heeft zeventien honderd werknemers. MADRID. Ongeveer 1500 studen ten aan de Somosaguas-universiteif in Madrid zijn in hongerstaking uit protest tegen „pngemakken en be perkingen" in dé universiteit. WARSCHAU. De Room-Katholie- ke Kerk iri Polen is voorzichtig op timistisch over de vooruitzichten van een geleidelijke normalisering van de betrekkingen met de communisti sche autoriteiten. SYDNEY. Twee Australische ,ar.t- sen - M. McCall cn N. Stenhouse - hebben in een publikatie in het tijd schrift „Australian Medical Journal" gewezen op het verband tussen luchtvervuiling en longkanker. SALVADOR. Tenminste drie men sen zijn om het leven gekomen en 2000 g'ewond geraakt bij een voet balwedstrijd in de Braziliaanse stad Salvador. COLOMBO. Premier mevrouw Si- rimavo Bandai-anaike van Ceylon heeft de strijdkrachten onmiddellijk in paraatheid gebracht om recht en orde in het land te handhaven. PORT ELIZABETH. In de zwarte wijk Gelvandalë van de Zuid-Afri kaanse stad Port Elizabeth heeft de politie waarschuwingsschoten in de lucht gelost toen ongeveer 300 kleur lingen drie politie-auto's omsingël- den en begonnen ze met stenen te bekogelen. WASHINGTON. Amerikaanse hii- litaire deskundigen maken zich be zorgd voer de mogelijkheid dat de Russen de capaciteit van hun aan- valsraketten aan het uitbreiden zijn. SAIGON. Twee Amerikaanse 'ge vechtshelikopters en een gevechts- bommenwerper - zijn boven Zuid- Laos neergeschoten, zo heeft een Amerikaanse militarie. ^oordvoerder in Saigon bekend gemaakt. Alle in zittenden zijn gered. PARIJS. De leider van de Noord- vietnamese onderhandelingsdelegatie Xoean Thoey in Parijs heeft privé- besprekingen gevoerd met de Ame rikaanse delegatieleider David Bruce Xoean Thoey zei dit tijdens een on derhoud met leden van Amerikaanse vredésgroeperingen, die zich in Pa rijs van het verloop, vari het vredes overleg op de hoogte komën te stel len. LONDEN. Een van de tien grote Britse landelijke dagbladen, de Daily Sketch, gaat verdwijnen. Het zal in mei worden opgenomen in de Daily Mail. Beide bladen make.n deel uit van dezelfde groep, de Associated Newspapers. ANKARA. De Turkse hoge raad heeft maandag eerdere uitspraken vernietigd, volgens welke .de kapers (vader en zoon) van een Russisch vliegtuig op politieke grónden heb ben gehandeld en niet voor uitleve- rig in aanmerking komen. KERKNIEUWS Woensdag 10 maart (Biddag) Gereformeerde Kerk ZONNEMAIRE: 10 uur ds. De Bres 7 uur de heer Lodder, Rotterdam. Ger. Gemeente Oude Tonge Woensdag 10 maart (biddag): 2.30 en 7.30 uur ds. P. Blok. Scheepvaartberichten Ameland, 8-3 75 m. w. Cape San Lu cas. Atys, 6-3 vertrek Singapore naar Honolulu. Apipenan, 6-3 70 m. z.z.o. Okinawa. Diloma, 6-3 verw. Mena AI Ahmadi. Kenia, 6-3 vertr. Newcastle naar Geelong. Koratia, 8-3 aank. Rastanura. Zafra, 6-3 430 m. z. Karachi. 32. Inmiddels vloog het monsterachtige dier, mot dc Handelaar nog steeds op zijn rug, verder naar hel noorden. Krampachtig klemde Seewart zich aan de vogel vast, ieder ogenblik vrezend dat hij in de diepte te pletter zou vallen. Na wal h een eeuwigheid toescheen, mankte het Ivest aanstalten om te dalen en een ogenblik later wierp het zijn be lijder mei een onverwachte beweging van zijn rug Even stond Sccwort als verdoofd doch al spoedig begon hij om zich heen te kijken. Hij stond op het dak van een of ander gebouw cn alles om hem heen ademde zo'n vreemde, bijna spookachtige sfeer, dat hij onwillekeurig huiverde. Hier en daar groeiden exotische gewassen, doch van enig lovend wezen was niets te be speuren. Er hing een zware, beklemmende stilte. Plotseling slaakte de Handelaar cm op gewonden kreet. Hij had iets zien flonke ren in het zonlicht cn tegelijkertijd ont dekte hij dat dc leuningen vanh ct pla teau, waarop hij was neergezet, van hel zuiverste goud waren. Er verscheen een wild begerige uitdrukking in zijn ogen. doch zijn vreugde over deze vondst werd getemperd door het gevoel van onrust, dat steeds sterker werd. Hij was echter zó ver diept in het gezicht vóór hem. dat hij niets merkte van do vreemde wezens die hem van achter beslopen. •Engeland en de E.E.C. LONDEN, 8-3. Ca. tachtig pro cent van alle Britten wenst volgens een opinie-onderzoek van Harris Poll" een referen dum over de toetreding van Groot-Brittannie tot de E.E.G. Volgens de uitslag die maan dag in het rechtse blad „Daily Express" gepubliceerd werd, ivil zeventien procent de be slissing over toetreding aan de regering overlaten. Drie pro cent wist bepaald geen ant woord. Uit het antwoord op een tweede vraag bleek, dat het aantal tegenstanders van toetreding in de loop van het vorige jaar gering is afgeno men. In februari 1970 sprak 63 procent zich tegen toetreding uit tegen 60 procent in dezelf de maand van dit jaar. Het aantal dat. geen mening kon geven, was dit jaar 22 procent tegen 18 procent vorig jaar. Voor het Britse lidmaatschap sprak zich nu 18 procent uit tegen 19 procent in 1970. V eevoer derhandelaars veroordeelt wegens malversaties BRUSSEL, 5-3. Het hof van beroep in Brussel heeft vrijdag in totaal een twaalftal Belgische veevoederhande laars in tweede instantie tot gevan genisstraffen veroordeeld omdat ze het Europese Landbouwfonds voor een totaalbedrag van meer dan 14 miljoen gulden hadden opgelicht. De handelaars hadden dit voor elkaar gekregen door voor te wenden dat het maismeel waarin ze handelden naar een niet E.E.G.-staat'werd uit gevoerd. Ze streken zodoende on rechtmatig een premie van ongeveer dertien cent per kilo verhandeld meel op. BERLIJN. Een rechtbank in de Oostduitse stad Halle heeft twee Westduitsers op beschuldiging "van economische sabotage tot ongewoon zware vrijheidsstraffen veroordeeld. Te koop Auto-aanhangwagens. Ruime keuze! Telef. (01106) 1659. Furore eetaardappelen (40 mud). C. Zwager, Molenweg nr. 30, Ooslerland. Enkele inruilbrommers: Ba- tavus, Berini, Honda, enz., zonder versnelling. - A. van Hese, Weststr. 5-7, Ziei-ikzee. Nog enkele z.g.an. oliehaar den; óók dubbelbranders. - OK oliehandel, Bruinisse. Tel. (01113) 329. Zes stacaravans, aangesloten op water en elektrisch, met staanplaats te Renesse. Tel. (01116) 408. Supersportfiets, 4 vers.; da mesfiets, geen sport; enkele kinderfietsen. A. van Hese, Weststraat 5-7, Zierikzee. Wegens verandering: 2 olie kachels met muurtank en lei dingen f 135,—. Franco huis. Spoed! Te bevragen: F. J. v. Strien, Oost Kerkstraat 16, Wolphaartsdijk. Tel. (01198) 357. Eiken cylinder schrijfbureau, groot 130 .bij 67 cm. Telefoon (na 20.00 uur): 01110-2379). Moderne Koelstra kinderwa gen. Hoog model. Poortdijk- straat 9, Brouwershaven. Tel. (01119) 244. Slagerij Leen Simmers, Sint Domiisstraat 26, telef. (01110) 2588. Nu 5 kilo karbonade vóór f 30, Een goede kolenconvector, tegen elk aannemelijk bod. Rotte, Jannewekken 14, Zie rikzee. Telef. (01110) 2935. Goed tehuis gezocht voor 3 zwarte keeshondjes, teefjes, (chow-chow), 6 weken oud. - Telefoon (01116) 429. Een kleine witte poedel (Mal tezer leeuwtje). C. Geelhoed, Bogerdweg 24, Dreischor. Pakistan is een kunstmatig ge vormde staat - het zijn de gebieden van het vroegere Brits-Indië waar toevallig de meerderheid van de be volking mohammedaans was, en geen lust had in een hihdoësiaat të leven. Toevallig ook ontstonden zo twee aaneengesloten gebieden, van elkaar gescheiden door 1600 kilome ter India's grondgebied. Is dit al een ongelukkige könstruktie, bovendien waren dè twee stukken Pakistan ook nog cultureel en economisch sterk verschillend. West-Pakistan heeft ook een heel eigen psychologische atmosfeer die geheel anders is dan die van Oost-Pakistan. Dat de westelijke van de twee staatshelften in feite het belang rijkst werd kwam doodeenvoudig doordat hier al het best opgezette bestuursapparaat bestond waarop men kon voortbouwen, alsmede de bekwame krachten om dit te doen. De levensstandaard was er, zeker voor de beter betaalden in de in dustrie, de handel en de vrije beroe pen, ook hoger. Tegenstellingen konden uiteraard niet uitblijven en ze zijn er haast voortdurend geweest. Ze zouden ook al veel eerder dan nu tot uitbarsting zijn gekomen als niet twaalf jaar lang militairen geregeerd hadden met de uit hun vak bekende metho den om de tucht erin te houden. Bcstuursstrijd Nu komen de uitbarstingen pas goed los nadat eindelijk verkiezin gen zijn gehouden en in Dacca een parlementair college bijeen zou ko men om een nieuiue grondwet samen te stellen. Het begon ermee dat de Westpakistaanse leider Bhoetto die grondwetscommissie dreigde te boy cotten waarbij een massale staking in West-Pakistayi zijn eisen zou on dersteunen. We mogen aannemen dat wat Bhoetto het meest dwars zat was dat zijn partij wel in West-Pa kistan als de voornaamste mag wor den beschouwd .maar dat ze maar 85 zetels in het parlement verwierf, waarin de Oostpakistaanse sjeik Moedjiboer Rachman met 160 zetels de absolute meerderheid heeft. Dat zou erop neerkomen dal de sjeik kan bepalen hoe de eerst? niet-militaire regering eruit zou komen te zien. En West-Pakistaners hebben niet veel zin door een Oost-Pakislani gere geerd t» worden. Omgekeerd echter hebben deOost- Pakistaanse politici geen lust vanuit het zestienhonderd kilometer verder gelegen westelijke landsdeel be stuurd te worden. De ?iiet bepaald gelukkige ervaringen met hulpver lening na de overstromings- en or kaanramp ligt hun nog vers i"n het aehniinev - ~e voelen zich nog slech ter behandeld dan wanneer ze een koloniet ivaren geweest. Als kat en hond De oplossing lijkt duidelijk: twee staten vormen, Pakistan in hel wes ten en Bengalen in het oosten. Maar daarvoor voelt de sjeik voorlopig ook niet veel. Hij weel te goed dat elk apart wel wat zwakjes staat tussen de tirpn nrote staten India cn China waarbij heat westelijk deel dan nog het voordeel heeft ook tegen de Sowjet-Unie aan te liggen die even tueel als tegenwicht kan dienen. De sjeik komt niet graag in de kou te staan. Zijn buur Birma kan hem trouwens leren dat het niet in alle opzichten een pretje is onafhanke lijk te zijn maar zwak als de Chinese macht dichtbij is. En hij heeft reden om van India niet veel meer soepel heid te verwachten. En zo blijven de twee landsdelen min of meer gedoemd bij elkaar te blijven, desnoods samenlevend als hond en kat. Tenzij de roep om on afhankelijkheid onder de Oost-Paki- stani's zo sterk wordt dat 'ook de nuchtere sjeik er niet meer aan voor bij kan. De stakende massa's, de plunderaarsbrandstichters - om wier akties nu een soort staat van beleg is afgekondigd - zijn niet zo nuchter. FINANCIËN EN ECONOMIE Bokma bij het Heineken-concem AMSTERDAM, 8-3. Dc Friese dis- tilleerdery Bokma zal worden over genomen door het Heineken-concem De overneming geschiedt tegen een niet bekendgemaakt bedrag in con tanten. De directie van Bokma heeft het besluit om zich bij Heineken aan te sluiten genomen om zich hierdoor van de continuïteit van haar sterke positie als merkartikelenfabrikant in de gedistileerdmarkt tc verzeke ren. Voorts zet Heineken door de verwerving van Bokma een belang rijke stap op de weg naar vergro ting van haar gedistilleerdbelang, aldus hebben beide bedrijven be kendgemaakt. Heineken heeft thans reeds een belang van 50 pet cn optie op de overige aandelen van Coebergh. Na de overneming van Bokma neemt het concern nu ongeveer 15 pet. van de Nederlandse godihtillccrdmarkt voor haar rekening. MARKTBERICHTEN Aardappelen ROTERDAM, 8-3. Klei-aardappen voor het binnenland: Bintje 35 mm opwaarts in twee malen f 7,50-8,50; Bintje 35-55 mm f 7,50-8,00; Bintje 40 mm opwaarts f 8,00-9.00; Bintje 50 mm opwaarts f 8,50-9,00; Bintje 35 mm opwaarts f 8,50-9,00; Eigen heimers 35 mm opwaarts f 15.00- 17,00; Eigenheimers 40 mm opwaarts f 17,00-18,00; Furore 40 mm opwaarts f 12.00-14,00. Zand-aardappclen voor het bin nenland: Bintje 35 mm opwaarts f 7,00. Klei-aardappelcn voor dc export: Bintje 35-50 mm f 7,50-8,00; Bintje 45 mm opwaarts bestemd voor Italië f 8,75-9,00; Bintje 50 mm opwaarts f 8,50-9,00; Bintje 55 mm opwaarts f 8.50-9,00. Zand-aardappclen voor de export: pintje 35 mm opwaarts f 7.00. Voer-aardappelen f 2,50-4,75. Stemming: binnenland en export rustig. Prijzen (exclusief omzetbelasting) vastgesteld per 100 kg af bedrijf op auto volgons kwaliteitseisen binnen land c.q. export. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 6