Ook voor iroevers is er nu femevrije koffie. Nkn Douwe Egberts. Veel problemen doorgepraat op vergadering „Luctor et Emergo" Sneeuwstormen in zuid-Italië en Spanje Nog gespannen toestand in Oost-Pakistan Schouwen-Duivelands accent op inhoud van Zeeuws Tijdschrift Sprookjesland in Westhoek door sneeuw 1 ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 maart 1971 Nr. 20839 Belangrijk punt: deelnemen aan een concours Losgeld meldde zichzelf CARACAS, 9-3. In Venezuela is een losgeld opgespoord.door clc radio-actieve elastiekjes die om de bundels bankbiljet ten zaten, zo deelt het minis terie van binnenlandse zaken in Caracas mee. Het bedrag van ruim 3 miljoen gulden, dat moest worden betaald voor de vrijlating van de 13-jarige zoon Leon Jacobo Taxirel van een Vènezolaanse multimiljo nair. Met behulp van een gei gerteller werd de politie naar het geld geleid en ook de ont voerders van de jongen kon den worden gepakt. Egyptische B.B. oefent CAIRO, 8-3. In de Egyptische pro vincie Sjarkieh, die nabij het Suez- kanaal ligt, zijn maandag overal oefeningen van de organisatie voor de bescherming van de burgerbevol king gehouden. De minister van binnenlandse za ken, Gomaa, heeft de politie opdracht gegeven er op toe te zien, dat de ver duisteringsbepalingen met ingang van maandagavond in acht worden genomen. Met zijn naaste medewer ker besprak de minister maatrege len die genomen moeten worden, nu Egypte het bestand langs het Suez- kanaal niet heeft verlengd. HANOI. De Chinese premier Tsjoe En-Lai, is maandag naar zijn land teruggekeerd van een bezoek van vier dagen aan Noord-Vietnam. Hij leidde een delegatie van hoge partij- en regeringsfunctionarissen. Nog koude in liet zuiden DACCA. 8-3. De toestand in Oost- Pakistan blijft gespannen, al biedt de hoofdstad Dacca na de terugtrek king van troepen de schijn van een normaal leven. De Oostpakistaanse leider, sjeik Moedjiboer Rachman, heeft een sta king van een week bij de regerings bureaus en een belastingboycot af gekondigd. West-Duitsland is maan dag begonnen met de evacuatie van onderdanen uit het gebied. Eep ge charterde Boeing van de Lufthansa vertrok uit Dacca met ongeveer een kwart van de Westduitse kolonie in Oost-Pakistaan. Ook de Verenigde Naties hebben hun personeel in het gebied aangeraden, met hun gezins leden te vertrekken. De 50-jarige sjeik Moedjib, wiens Awami-liga in het nieuwe parlement over de absolute meerderheid be schikt, heeft het afgelopen weekein de in een grote toespraak en een reeks andere verklaióngen zijn voor waarden opgesomd voor het bijwo nen van een uiterst belangrijke par- lementszitting waarvan de opening door president Jahja Chan is vastge steld voor de 25ste maart. De na tionale vergadering zal op die zitting een nieuwe grondwet moeten opstel len die terugkeer van een militair naar een burgerlijk bestuur mogelijk moet maken. AMSTERDAM. Het Rijksmuseum in Amsterdam heeft een uitzonder lijk hoog aantal bezoekers ontvangen op haar expositie van Hollandse meesters uit Franse musea. Advertentie De echte koffiekenners proeven dat: verse, geurige koffie en tóch coffeïnevrij Snelfilter-gemalen en vacuumvers verpakt. Douwe Egberts koffie, dus lekkere koffie, 'l QJÏ 250 gram lekkere koffie! Hel nieuwe nummer RENESSE. De muziekvereniging „Luctor et Emergo" uit Renesse hield de algemene ledenvergadering in hotel ,Het Wapen van Zeeland". De voorzitter de heer J. A. Kou man opende de vergadering, die maar matig was bezocht en waarop bijna alle tamboers ontbraken. Na dat de voorzitter even was blijven stilstaan bij het overlijden van het lid de heer L. Dorreman, dankte hij voor de goede samenwerking en sfeer binnen de vereniging. Als re sultaat zag hij de bijzonder goede beurt, die op de jaaruitvoering was gemaakt. Deskundigen hadden lo vende woorden voor het optreden gehad. De penningmeester De heer S. de Feiter deed de financiële positie van de vereniging uit de doeken. Er bleek een batig saldo van f 1435,70 te bestaan. Een S. kornet moet hier echter nog van betaald worden. Voor instrumenten was in totaal f 5779,65 uitgegeven. „Het Geschen kenhuis" te Renesse had de vereni ging hiervoor 10 °/o korting verleend. Vorig jaar had men geld aan de uit voering kunnen overhouden. Ook dit Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale geziiisbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor HYPOTHEKEN op aantrekkelijke voorwaarden BURGH-HAAMSTEDE: J ulianastraat/Bernhardstraat, dinsdags van 11.00-12.30 uur. Een stil wit laantje. WESTHOEK, 6-3. Dc witte cn kou de start van maart kwam voor velen onverwacht, want niemand had nog op een dergelijke „opstand" van Ko ning Winter gedacht. Het beetje vorst in dc nachten was voldoende om over de bevroren landerijen kunstmest tc zaaien, doch toen vrij dagavond dc weersverwachtingen voücdig werden bwaarheid cn twee snecuwdeprcssics kwamen opzetten, was het weer volop winter. Met windstil weer .viel in dc nacht van 8-10 cm sneeuw. In dc nanacht draafde dc wind plotseling op om uit het oosten dc sneeuw op hopen te blazen. Het werd toen bitter koud en in de nacht van zaterdag op zondag werd 10 graden jaar verwacht men er weer uit te springen. Aan oud papier haalde men voor f 1831,op. Het uniform fonds heeft ,een batig saldo van ruina f 3000. Voor f 1252,90 werd er het afgelopen jaar aan de uniformen fee steeds. In de reiskas, die dit jaar werd opgeheven bleek nog f 100 te zitten. De leden besloten deze f 100 rustig te laten staan. Bij dè bestuurs verkiezing werden de heren S. de Feiter en C. Dorreman vrijwel met algemene stemmen herkozen. De voorzitter herinnerde vervol gens aan het uitwisselingsconcert dat men in Dirksland had gegeven. Dirksland heeft tot op heden nog geen concert in Renesse gegeven. Men zal Dirksland vragen aan zijn verplichtingen te vojdoen. Over het deelnemen aan een con cours waren de meningen vervplgens verdeeld. Het is in Renesse, vooral voor de middenstanders onder de le den, altijd moeilijk om tijdens het zomerseizoen veel aktiviteiten op verenigingsgebied te ontplooien. Men wjlde wel, maar anderen zagen deze positieve woorden in schrille tegen stelling tot de realiteit. Men vreesde dat er onvoldoende kon worden ge repeteerd. Het eruitbreken is dan ook niet het punt, vond direkteur J. H. Blom,,„maar het repeteren. Daarom ook valt het concours in Middelburg (o*ktober) te vroeg. De heer Blom vond het ergens wel prettig dat het Bruinisser concours in het voorjaar valt. Dat is dan een goede voorbe reiding op de zomermaanden, waarin weinig wordt gerepeteerd. Wat be treft de zomerconcerten dacht hij dat de l^euze van de nummers wel in* de smaak was gevallen. Hij vond, dat men in de zomer geen concoursnum mers moet g£an spelen. Hierrpee ko men de muziekanten meer aan hun trekken, maar in de zomer hebben wij een dienende taak, zo stelde hij. De heer W. Kostense stelde als va riatie in de zomer een soort taptoe voor. De direkteur had hier wel oren naar. Hij was het niet eens met de mening van de heer Everwijn, die op de uitvoering had gezegd dat het korps in de afdeling uitmuntendheid zeer goed voor de dag zou kunnen komen. „Voor de uitvoering kon ik de nummers zelf 'uitzoeken en af stemmen op het korps. Bij een con cours is dat wel anders. Mede door (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). onderbezetting van o.a.de bugels zullen we dan niet tot een perste prijs komen". Hij vond het niet goed voor de sfeer in een korps als er niet met een 1ste prijs huiswaarts kon worden gekeerd. Hij stelde voor dit jaar in de le afdeling te spelen het geen werd aanvaard. Bij de rondvraag had onderdirek- teur de heer L. de Feiter kritiek op de organisatie rond de lantaarns. Bij avondoptreden is het te vaak voor gekomen dat de lampen te laat wer den ontstoken waardoor oponthoud ontstond. De heer Joh. Verboom was hiervoor verantwoordelijk en er werd besloten dat er een uur voor het opteden iemand bij de lampen moet zijn. Problemen rond Stra Omdat er bij het exerceren nogal eens moeilijkheden waren opgetre den deelde de heer Blom mee, dat er in de toekomst in hét Dorpshuis gerepeteerd gaat worden. De heer A. de Vos meende dat er aan het Strafeest nog wel wat meer aan dacht kon worden besteed. Van pers- zijde was er geen aankondiging ge geven en ook V.V.V. had niet in die richting gewerkt. Verschillende voor en tegenstanders van de „Stra" de den hierna hun zegje. De heer A. Padmos vroeg zich af wat de Stra nu eigenlijk nog wel was. „Als de Stra zo geforceerd moet gaan als het dit jaar is gegaan dan mag Renesse van mij het eerste dorp zijn dat het af schaft", stelde hij. „Toch was de pu blieke belangstelling niet gek", was de reaktie van de voorzitter, maar de heer Blom bestreed dit. Toch moeten we dit oude feest in ere houden meende de voorzitter, die wel toegaf dat een Stracomité in Re nesse niet samen te stellen viel. De heer Hoogerhuis vroeg of het in Haamstede dan zo veel beter was ge gaan. De voorzitter antwoordde dat het daar ook een tegenvaller was geworden. De heer W. Kostense vond de organisatie rond de gereserveerde plaatsen tijdens de uitvoerig onvol doende. De heer Blom had toch ook nog kritiek op de uitvoering. Hij heeft te lang geduurd. In totaal heb ben de mensen 5 uur op hun stoel moeten zitten kijken. De heer Blom kwam hierna nog met het voorstel een zanger(es) of zangkoor bij de uitvoering in te schakelen. De meer derheid was hiertegen. „Misschien kunt u er volgend jaar nog eens mee komen", vond de voorzitter,' maar daar voelde de heer Blom niets- voor. Tenslotte werd nog een brief van de tamboers besproken. Hierin werd ge vraagd om een ander uniform zodat men van het fanfarekorps ook in dit opzicht te onderscheiden zou zijn. Dit zal worden bekeken. De heer J. A. Kouman sloot hierna deze geani meerde vergadering. Schoonzuster van prinses Irene moet Spanje verlaten MADRID, 8-3. Prinses Cecilia van Bourbon-Parma, een van de drie zusters van prins Carel Hugo, de echtgencot van prinses Irene, moet öp last van het ministerie van bin nenlandse zaken in Madrid dinsdag Spanje verlaten. Dit heeft desecretaris-generaal van de Carlisten, José de Zabale, maandag in Madrid bekend gemaakt, De prinses dié helpster van het Rode Kruis in Biafra is geweest, kwam op 17 februari in de Spaanse hoofdstad aan, waar zij zich voor een tropische kwaal heeft laten beT handelen. Zij bevond zich in de wo ning van prins Carel Hugo en prin ses Irene, toen haar het uitwijzings- bevel werd overhandigd. Zij gaat naar Parijs. Prinses Cecilia is het tweede lid van de familie Bourbon-Parma dat wordt uitgewezen. Op 20 december 1968 moest prins Carel Hugo Spanje verlaten. Hij woont nu, evenals de andere leden van de familie, in Frankrijk. Ontslagen verwacht bij „Rolls Royce" LONDEN8-3. De leiding van de Britse Labour-partij houdt er reke ning mee, dat, indien de vliegtuig motor RB-211 voor de Tristra'-Iucht- bus van het Amerikaanse bedrijf Lockheed - zoals algemeen wordt verwacht - niet wordt gebouwd. Rolls Royce 20.000 a 30.000 werknemers zal moeten ontslaan. Onafhankelijk van het RB-211-project verwacht de par tijleiding. dat de komende dagen reeds 10.000 werknemers van Rolls Royce h'un ontslagbrief zullen ont vangen. Brand verwoest fraai Belgisch kasteel ZIERIKZEE. 9-3. Het ioiigslc nummer van het Zeeuws Tijdschrift kreeg een duidelijk Schouwen-Dui velands accent cn maakt het voor de streek derhalve dubbel interessant. Het nummer bevat een uitvoerig ar tikel van de rcdaktcur. de heer M. J. Bij dc Vaatc over dc Zierikzeesche Nieuwsbode, die in 1969 het 125-ja- rig jubileum vierde. Het artikel is voor een deel identiek aan het his torisch overzicht, dal destijds in de jubilcumkrant verscheen. Het wordt verlicht met enkele ter zake doende illustraties. „De vroegere Waalse gemeente te Zierikzee" is een onderwerp dat de heer J. Schot BWzn behandelt. Put tend uit historische archieven, ver telt hij over de gemeente, die het ter plaatse uithield tot 1828. Be tend uit historische archieven, die kende Waalse families waren o.a, Dc Brnuw, Schuurbeque Boeyc, Van der Baan, Jumclct, Van der Vliet e.a. MADRID, 8-3. Maandag hebben in Zuid-Italië en grote delen van Span je sneeuwstormen gewoed. In de randgemeenten van Madrid lag een sneeuwlaag van 30 cm. Het internationale luchtverkeer naar de Spaanse hoofdstad moest naar Lissa bon verlegd worden. De nacht-sneltrein uit Santander ontspoorde, door vastgekoekte sneeuw tussen de wissels, bij het in rijden in de Madrileense noordelijke station. Slechts een klein aantal van de 10.000 taxi's in de drie miljoen in woners tellende hoofdstad van Span je tornde op tegen de sneeuwmassa's Alleen al op maandagochtend Dezelfde schrijver besteedde aan dacht aan „Dc Slavenkas" te Zierik zee, het bekende - maar voor vreem delingen altijd weer opzienbarende - uit 1735 daterend verzekeringsfonds, eenmaal gesticht om gekaapte zee lui van Zierikzee los tc kunnen ko pen uil handen van Algerijnse zee rovers. In het „Zeeuws Prentenboek" van L. W. de Brce en M. P. de Bruin wordt, aandacht besteed aan Drei- schor, inzonderheid aan een moord in 1906 door de veldwachter van dat dorp en meer in hel algemeen, dc toestanden ih die tijd. „Apart dorp" In het kader van een gesprekje - ingelast in het ..Dreister-verhaal" - vertelt dijkgraaf A. M. Geluk over de jacht vroeger en nu en de schrij vers komen dan weer - „al babbe lend" - terug op Dreischor, het apar te dorp, vroeger al en nu nog wel moesten meer dan honderd mensen rret beenbreuken en verstuikingen in ziekenhuizen opgenomen worden, nadat zij op straat uitgegleden wa ren. De ongewoon grote sneeuwval be lemmerde het verkeer zodanig, dat het personeel van fabrieken en kan toren pas tegen de middag voltallig op het werk aanwezig was. In de Zuiditaliaanse provincie Ca- serta lag op sommige plaatsen de sneeuw drie meter hoog. Wolven zijn 's nachts op zoek naar voedsel uit de bergen naar de bewoonde dalen af gedaald. In de provincie Avellino, ten oos ten van Napels, moest een aantal busdiensten gestaakt worden. wat, maar dan in de positieve be tekenis des woords. De rijke inhoud van dit nummer wordt aangevuld met een beschrij ving van het slot Oostende te Goes: „een vergeten hoofdstuk uit de Goo se geschiedenis", een artikel van F. van Rosevcll over „Zeeuws Ameri ka" en „Sporen van Zeeuwse in vloed in Guyana" van Ir. J. van Dut- vendijk. J. L. van Leeuwen schreef over de Romeinse opgravingen te Aatden- burg.#aan dc begintijd waarna de naam van Jan van Hinte is verbon den. Mr. Casper van Heel publi ceerde een artikel over het hecrolo- gium van Monster cn G. R. Hecre- bout schreef een interessant artikel over: „Twee strandkrabben met ab normale scharen". Tot slot dc „Zeeuwse Kroniek" van M. P. dc Bruin en mededelingen van het Ko ninklijk Zeeüwsch Genootschap der Wetenschappen. vorst gemeten. Schade deed ze ech ter niet, want alle groen lag veilig onder een laag sneeuw. De witte wereld deed dc Westhoek veranderen, waarvan zeer velen heb- in een prachtig winters landschap ben genoten, ondanks dc last die ze anderen aandeed. Want de wegen- zoutploeg van de gemeente moest plotseling weer aantreden en bijna iedereen kon dc sneeuwbezem of schuif weer tevoorschijn halen om stoep cn trottoir beloopbaar te ma ken. Zondag kwam het kwik weer boven nul en verscheen het eerste zwart van onder het witte sneeuw dek. De sneeuw weerheild vele weekenders ervan de rit naar de Westhoek tc maken en dat was dui delijk zichtbaar. Die er waren heb ben echter ihtens genoten van de prachtige besneeuwde laantjes, den nen en duinen. BRUSSEL, 8-3. Maandag is in Rijkhoven in Belgic het uit dc veer tiende eeuw daterende kasteel Aide Biczen volledig dcor brand verwoest Het vuur is waarschijnlijk over geslagen van enkele open haarden die de eigenaar had aangemaakt omdat hij belangrijke gasten ver wachtte. Een aantal, waardevolle schilderijen en meubelen kon uit het vuur gered worden. Kasteel Aide Biezen, het „grootste kasteel tussen Rijn en Loire", waar van alleen al de daken van dc ge bouwen een oppervlakte hadden van drie ha. was het enige kasteel van de ..Teutoonse Orde" in West-Europa. Het was een gewezen verblijfplaats van de landcommandeur van deze Teutoonse of Duitse Orde, een van de geestelijke ridderorden die in de tijd van de kruistochten ontstonden. Installatie burgemeester Th. H. de Meester 16 maart ZIERIKZEE, 9-3. De installatie van de nieuw benoemde burgemeester van Zierikzee, de heer Th. H. de Meester te Markelo, zal plaats vinden, tijdens een bijzondere openbare raadsvergadering, die gehouden wordt op dinsdag 16 maart in de trouwzaal ten stadhuize. Na afloop van de raads vergadering en de daarop volgende bijeenkomst bestaat, tijdens een te hou den receptie, gelegenheid tot kennismaking met burgemeester De Meester en diens echtgenote. Gevolg van „staart van maart"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3