de postgiro DE ZIERIKZEESCHE COURANT Drie vakcentrales stellen prioriteitenlijst op in programma Een 1")k9mylh,! voo,hii niet langer wachten: neem postgiro... alles, gratis en 21% rente toe! dak makkelijk! Ook Belgisch kustwater vervuild Gewonden bij boisin boeren en politie in gen tussen wijn zuid-Frankrijk Engelse postbeambten weer aan het werk Razende Joe Frazier sloeg Cassius Clay royaal op punten Zorgen om democratie in Turkije ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 maarl 1971 127ste jaargang Nr. 20829 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Janriewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. I. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per. losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer*. De watervoorziening van Zeeland Verhoging van overheidsuitgaven: 3500 miljoen UTRECHT, 8-3. De drie vakcen trales hebben in hun definitieve ac- tieprogiamma een prioriteitenlijst opgenomen waarvan de verwezenlij king neerkomt op een verhoging van de overheidsuitgaven in 1975 met f 3500 miljoen gulden. Daarvoor is per jaar in de periode 1971-1975 een stijging van de belastingdruk met 0.52 procent nodig. De „prioriteitenlijst" is tot stand gekomen nadat de drie vakcentrales hun achterban op allerlei manieren hadden geraadpleegd over hun geza- menlij ke concept-actieprogramma. Leden en kaderleden krijgen de keus uit drie beleidsalternatieven. Gp ba sis daarvan is de definitieve lijst op gesteld: hup, ERUSSEL, 8-3. Tijdens een in het afgelopen weekeinde in Brugge ge houden studiebijeenkomst is aan het licht gekomen dat het zeewater voor de Belgische kust zo is bevuild dat het onhygiënisch is er in te baden. Vorig jaar al was het zeewater op verscheidene plaatsen langs de kust zo bevuild dat volgens bestaande verordeningen van het ministerie van volksgezondheid er geen baders hrd mogen toegelaten worden. Schaatsen gereden wordt er nog al- ■tijd. Hier een beeld van de derde ontmoeting van de Holland-week te Heerenveen. Kees Broekman (inmid dels coach af) moedigt Atje Keulen- Deelstra aan op de 1500 meter. Re sultaat had het wel. De Friezin reed een nieuw baanrecord, twee minuten 22,5 seconden. 1. Opvoering van de woningbouw- produktie tot 140.000 per jaar (kosten in 1975 f 650 miljoen). 2. Optrekking belastingvrije voet voor gehuwden met twee kinde ren tot het minimumloon (300 miljoen). 3. Extra verkleining van de klasse grootte met tien procent bij het kleuter- en basisonderwijs (650 miljoen). 4. Leerplicht van het vierde tot het zestiende jaar (100 miljoen). 5. Partiële leerplicht voor jongeren tot achttien jaar (250 miljoen). 6. Vergroting van de bijdrage in de ontwikkelingssamenwerking (600 miljoen) 7. Milieuhygiëne (300 miljoen). 8. Uitbreiding van voorzieningen op het gebied van sport, recreatie en cultuur (300 miljoen). 9. Versnelling van de regionale ont wikkeling (250 miljoen). 10 Verhoging van de wedde der dienstplichtigen (100 miljoen). Drie pakettcn De leden en kaderleden van de vakbeweging hebben een .keus ge maakt uit drie „pakketten", die een extra bestedingsruimte voor de over heid in 1975 inhielden van respectie velijk f 3,7 miljard, f 2,5 miljard en f 1,4 miljard. De daarmee corespon- derende verzwaring van de belas tingdruk bedroeg per jaar respectie velijk 0,6, 0,45 en 0,3 procent. Bij het N.V.V. sprak 66,6 procent zich uit voor het duurste alternatief, bij het N.K.V. 41,2 procent en bij het C.N.V. 46,2 procent. Het tweede al ternatief kreeg 17,4 procent bij het N.V.V., 41,1 procent bij het N.K.V. en 44,9 procent bij het C.N.V. De voor zitter van het overlegorgaan van de drie vakcentrales, de heer H. ter Heide, zei dat men in het definitieve actieprogram nu tussen het eerste en het tweede alternatief terecht is ge komen. Volgens hem is gebleken, dat met name onder de kaderleden een vrij grote bereidheid bestaat om fi nanciële offers te brengen voor col lectieve voorzieningen, maar dat die bereidheid niet onbeperkt is. Een van de voorwaarden is een recht vaardiger inkomensverdeling. Vuurgevecht in Belfast BELFAST, 9-3. Bij een vuurge vecht tussen elkaar beconcurrerende Ierse groepen is maandagavond om streeks middernacht in de verduis terde straten van de katholieke wijk Falls Road in Belfast een lid van het verboden Ierse republikeinse leger doodgeschoten. Verscheidene ande ren werden gewond. De Britse militairen die buiten de ze wijk op wacht stonden, gingen bij het uitbreken van het vuurge vecht de wijk niet binnen. PAKIJS, 8-3. Bij hevige botsingen tussen betcgende wijnbouwers en de politie zijn bij Lezignan in het zui den van Fiankrij*k vijfendertig ge wonden gevallen. Uit protest tegen de invoer van wijn uit Algerije en Italië bezetten enkele honderden wijnboeren de spoorbaan tussen Nimes en Toulou-, se-Perpigr.an, schroefden de spoor staven los en legden op de spoorweg met behulp van oude banden en bielzen vuren aan. Toen vijftienhonderd man politie probeerden de boeren met traangas weg te jagen werden zij door hen op een' regen van stenen onthaald. Bij het daai'op volgende handgemeen vielen tientallen gewonden. Het was rond middernacht toen de rust op de spoorbaan was terugge keerden de treinen, die urenlang vertragingen hadden, weer konden rijden. Gok bij Marseille en in het depar tement Var hielden betogende boeren treinen tegen door de rails te barri caderen. Alsof liet kersttijd was LONDEN, 8-3. Bepakt en beladen alsof het kersttijd betrof z(jn maan- d.-.g de postbeambten in Groot-Brit- tannië na een staking van bijna ze ven weken weei met de besteldienst begonnen. Ze zullen voorlopig duch tig moeten aanpakken want in de soi teei afdelingen liggen zo'n elf mil joen poststukken op hen te wachten. Bovendien rekent men de komen de dagen vanuit het buitenland met een kleine 60 miljoen brieven, druk werken err paketten die vanaf het begin van de staking op 19 januari zijn „opgeslagen". Men verwacht dat alles pas na vijf, zes weken weer normaal zal draaien. De postboden brachten vele En gelsen maandag al slechte verras singen: in de bus vielen rekeningen en nog eens rekeningen, aanmanin gen en dwangbevelen. Het postbe drijf was oir, 06.00 uur in werking gesteld door de poetsvrouwen die het stof van 47 dagen poogden op te ne men. „Vroege starters" waren de be stellers aan de Westkust die al voor acht uur de eerste ronde deden. De telegrammendienst is maandag voor alsnog zeer traag op gang gekomen. Van de 1765 hoofdpostkantoren in Engeland zal een deel in ieder geval nog tot woensdag gesloten blijven. De tussenliggende tijd zal gebruikt wor den om het nog niet overal decimaal- geschoolde personeel met de nieuwe situatie vertrouwd te maken. Rechts winnaar Joe Frazier. NEW VORK, 9-3. Drieëneenhalf jaar inactiviteit van Cassius Clay, die in juni 1967 wegens dienstweige ring van zijn wereldtitel vervallen werd verklaard, zijn toch te veel ge weest vcor de man die beschouwd wordt als de beste zwaargewicht die de wereld heeft gekend. „Bluffer" Clay bleek maandag avond in de met 19.500 toeschou- weis uitverkochte New Madison Square Garden van New York niet opgewassen tegen de onblusbare aanvalsdrift van Joe Frazier, de voormalige slachter uit Philadelphia. Vijftien ronden heeft de botsing tussen de twee boksers van totaal verschillende stijl geduurd. Vijftien ronden waarin duidelijk tot uiting kwam dat Clay niet meer over die .snelheid en souplesse be^ schikt waarmee hij in het verleden zijn tegenstanders overklaste. Na^ een minuut in de vijftiende en laat ste ronde zorgde de duidelijk meer getekende Frazier voor een sensatie dcor zijn tegenstander met een link se hoek op de kaak naar het canvas te halen. Het was de derde maal in zijn carrière dat Clay een knock down moest verwerken. De laatste keer dat dit gebeurde, was op 18 juni 1963 toen de Engels man Henri Cooper, de huidige Eu ropese kampioen bij d<? zwaarge wichten .tijdens een gevecht om de wereldtitel in Londen Clay neerhaal de. Voor Joe Frazier, die, tijdens het gevecht herhaaldelijk door het pu bliek met „Joe, Joe" werd aange moedigd was de puntenoverwinning op Clay de zevenentwintigste sedert hij, nadat hij in Tokio Olympisch kampioen in de zwaarste klasse was geworden op 16 augustus 1965 met een k.o.-overwining op Woody Goss zijn debuut als professional maakte. ANKARA, 8-3. Als een climax van de vloedgolf van gewelddadigheid die al enige maanden Turkije over stroomt heeft de ontvoering van vier Amerikaanse militairen door een linkse studentengroepering plotse ling de latente crisis waarin het land vti keert blootgelegd. In bepaalde kringen heeft men al de meest pessi mistische stellingen geponeerd ten aanzien van de Turkse democratie. In Turkije ontvoerde Amerikanen vrijgelaten ANKARA, 8-3. De Amerikaanse ambassade in Turkije heeft maan dagavond te 22.30 uur (Ned. tijd) be kend gemaakt, dat de vier Ameri kaanse militairen die donderdag jl. door linkse elementen in Ankara werden ontvoerd, zijn vrijgelaten. Zij zijn gezond en wel naar hun woningen teruggekeerd. Brand aan boord tanker LONDEN, 9-3. Donderdagavond is na een ontploffing in de pompenka- mer brand uitgebroken aan boord van de ruim 66.000 ton metende Britse tanker Ocean Bridge. Het schip bevond zich toen in de Atlantische oceaan op ongeveer 50 mijl ten noordwesten van Kaap Fi- nisterre (Spanje). Bijna alle vijftig opvarenden zijn gered door de langszij liggende Brit se tanker British Comet van 22.740 ton. De kapitein wordt vermist. Om aan de situatie het hoofd te bieden schijnt het dat de eerste mi nister, Suleyman Demiral, na veel overwegingen toch maar heeft geko zen voor een politiek van de soepele lijn. Een dergelijke houding, zo rede neren waarnemers, stelt hem in staat tijd te winnen en ongetwijfeld ook een terugkeer van de meidagen 1960 tegen te gaan toen het leger de macht aan zich trok en de sterke man Adnan Menderes veroordeelde en executeerde. Bovendien zou hij er wellicht in slagen via het normale spel van democratische regels een serie krachtige wettelijke maatrege len aangenomen te krijgen om extre mistische uitbarstingen te onder drukken en sociale onrust tegen te gaan. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De mensen openbaren hun karakter door niets zo duide lijk als door hetgeen zij bela chelijk vinden. Advertentie i Woensdag 10 maart a.s. J zijn onze zaken .DE MAGNEET" „MEUBEL CASH 5 y tc Nieuwcrkcrk J wegens biddag do gehele dag GESLOTEN j Mei auto tegen slippende traktor EDE, 8-3. De 45-jarige heer T. H. G. Lentjes uit Ede is maandagmor gen op de oude rijksweg naar Arn hem met zijn personenauto tegen een slippende traktor gebotst. Hij was op slag dood. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Langzaam dringt de minder koude lucht ons land binnen. Ste gen maandagmiddag de temperatu ren in het noorden van het land plaatselijk tot 7 graden, in hel zuid oosten werd het niet warmer dan 0 graden. De afgelopen nacht werden in het noorden en midden van het land minimumtemperaturen van om streeks 2 graden gemeten, maar in het zuiden en zuidoosten daalde het kwik plaatselijk nog tot 2 graden onder nul. De minder koude lucht wordt aan-# gevoerd om een depressie heen, waarvan het centrum boven dc Oost zee ligt. Tussen deze depressie en een hogedrukgebied ten westen van Ierland staat oen noordwestelijke stroming over de Noordzee. Verwacht wordt dat het komende etmaal deze stroming zich zal hand haven. Wel wordt dc aangevoerde lucht'onstabieler van opbouw zodat er buien kunnen vallen. Hierbij blij ven de temperaturen in het noorden en midden van het land vrijwel het zelfde, maar in het zuiden zullen deze enkele graden hoger worden. Verwachting tot woensdagavond: Kans op een bui Noordwestelijke wind; hier en daar buien; normale temperaturen; in hel zuiden iets hogere temperaturen. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 7. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stons 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 10 maart. Zon op 7.08. onder 18.34. Maan op 17.04, onder 6.34. 11 maart. Zon op 7.05. onder 18.36. Maan op 18.14, onder 6.44. Volle maan: 12 maart (3.34). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 10 maart 2.41 v.m. 11 maart 3.15 v.m. BROUWERSHAVEN 10 maart 2.32 v.m. 11 maart 3.04 v.m. Springtij: 14 maart. 15.08 n.m. 15.40 n.m. 14.44 n.m. 15.14 n.m. MEPPEL. Maandagavond z(jn in dc gemeente Meppol in de huurt van Staphoist twee nieuwe gevallen van polio geconstateerd. Het aantal ge vallen van polio in en om Staphorst Is daarmee gekomen op 13.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1