HE WITTE BONEN Reeks van ernstige incidenten in gemeenteraad van Amsterdam DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kind bij brand te Dordrecht omgekomen Middenstanders van Nieuwdorp en Borssele maken zich ernstig bezorgd „Garantiefonds" voor vakantiegangers WAT m Ir. Knottnerus: Invoering landelijke landbouw-c.a.o. verbetering Bijeenkomst Egyptische top China lanceert tweede kunstmaan In 115 van de 873 gemeenten werden alle vragenlijsten volkstelling opgehaald Gewapende overval op postkantoor Wylre REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, Postbus t, tel. (OttlO) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25;' per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J' 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: De sluiting van het Brouwershavense Gat Vechtpartijen op de publieke tribune ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4' maart I97Ï 127ste jaargang Nr. 20820 WAARIN OPGENOMEN AMSTERDAM, 4-3. Burgemeester Samkalden heeft woensdagavond na een reeks van ernstige incidenten in de gemeenteraad, zoals vechtpartijen op de publieke tribune, het Kabou terraadslid Frans van Bommel op grond van het reglement van orde de verdere toegang tot de raadsver gaderingen ontzegd. Aanleiding tot de incidenten was de behandeling van de nota van b en w over het Bickerseiiand en in het bijzonder de aanbeveling van het college om een bouwvergunning voor het kantoorpand „De Narwal" te verlenen. Naarmate de raad kenbaar maakte het voorstel van b en w te accepteren, steeg de ontevredenheid op de publieke tribune, waar zich o.a. het actiecomité Bickerseiiand be vond. Het tumult ontstond toen wet houder H. Lammers (stadsontwikke ling) aan het woord kwam om zijn visie op de zaak te geven. Tijdens de schorsing, die drie kwartier duur de, wierp Van Bommel een stink bom voor de tafel van b en w. Een groep politiemannen trachtte de pu blieke tribune overeenkomstig 'dé DORDRECHT, 4-3. Rond midder nacht is in Dcidiecht de 11-jarige Karin van den Berg bjj een brand in de oudeilijke woning aan de Wees- kindetendijk omgekomen. Advertentie in tomaten saus pot 37 cl. 76- 59 Haar twee broertjes, haar zusje en de ouders konden aan de vuurzee entsnappen. Een van de broertjes moest echter met zeer ernstige brandwonden in een ziekenhuis wor den opgenomen. De vader liep brandwonden op aan gezicht en han den en moedei- kreeg een shock. Toen de heer Van den Berg bij zijn thuiskomst tegen middernacht een petroleum-kooktoestel aanstak om hiermee het toilet tegen bevriezing te teschei-men, moet hij over de hond zijn gestruikeld, waarna brandende pa'troleum zich verspreidde, en zeer snel een kamer in vlam zette. Met zijn met brandwonden overdekte ge zicht snelde de man de trap op om zijn gezin, dat op de eerste verdie ping sliep, te alarmeren. De drie jongste kinderen en zijn vrouw red de hij door hen uit een raam te gooien. Zij kwamen via het schuin aflopende dak van de keuken terecht in de sneeuw op de achterplaats van het huis. Zijn dochtertje Karin was echter-naar een slaapkamer gevlucht waar de vlammen voedsel vonden in de houten wanden, die de heer Van den Berg, die timmerman is, enige weken geleden had gemaakt. Het verkoolde lijkje werd enkele uren later onder e enledikant aangetrof fen. Het huis is geheel uitgebrand. De aangrenzende panden hebben aan zienlijk waterschade opgelopen. NIEUWDORP. 4-3. De midden standers van de dorpen Nieuwdorp en Borssele (gemeente Borsele, Zuid- Beveland) maken zich ernstig zorgen over hun toekomst. Dit bleek woens dagavond tijdens een hearing, die in Nieuwdorp werd gehouden in aan wezigheid van het voltallige college van b. en w. van Borsele. De discussie van de aanwezige middenstanders spitsten zich toe op de uitwerking van de industrialisatie in dit gebied op hun bestaan door LAKE HAVASCU CITY (Arizona). De London Bridge uit de Engelse hoofdstad, wordt steen voor steen opgebouwd in Lake Havascu City, een stad die in de Amerikaanse staat Arizona uit de grond wordt ge stampt. Op het eerste gezicht doet de brug in de woestenij wat over bodig aart, maar in de toekomst zal water uit de Coloradorivier door een kanaal aangevoerd worden en rond de peilers klotsen. het opdringen van de groot-industrei aldus werd aangevoerd, moet het agrarisch deel van de bevolking in het zogenaamde buitengebied van de dorpen vertrekken. De middenstan ders vertelden dat zij daardoor hun klantenkring kleiner zien worden. De rijksmiddenstandsconsulenl voor Zeeland Wees de aanwezigen op het bestaan van de zogenaamde zelf standigenregeling voor het midden- en kleinbedrijf. Via het economisch bureau voor de middenstand, zo voerde hij aan, is het mogelijk om voor elk aantoonbaar schadegeval een redelijke vergoeding te krijgen. Daarbij moet wel aangetoond kun nen worden dat teruggang in de om zet het gevolg is van structurele wij zigingen. Het college van b. en w. bleek ove- ligcns veel vertrouwen te hebben in het voortbestaan van de leefbaar heid in de drie dorpen van de ge meente. Omdat aan te tonen werd van de kant van b. en w. gewezen op kit eerder deze weck genomen be sluit de bouw van woningwetwonin gen voort te zetten. opdracht van de burgemeester te ontruimen, waarop vechtpartijen ontstonden. De politie slaagde erin een vijftal demonstranten naar bui ten te werken, maar moest daarna voor de overmacht zwichten Het hoofdbureau werd gealarmeerd, dat een peloton mobiele eenheid naar de binneplaats van het stadhuis zond. Inmiddels waren vele jongeren, die voor de aanvang van de raadszitting strijdliederen hadden gezongen en spreekkoren hadden aangeheven de vergaderruimte binnengedrongen. Toen bekend werd dat op de binnen plaats politie stond opgesteld, kwam uit het actiecomité het voorstel het stadhuis vrijwillig te verlaten en voor nader beraad naar het buurt huis op het Bickerseiiand te gaan. Bij de hervatting van de zitting noemde burgemeester Samkalden Van Bommels optreden onaanvaard baar en stelde voor hem te verwij deren met uitzondering van de ka bouterfractie en de P.8:P. aanvaard de de raad deze maatregel. Het Ka bouterraadslid Conny Bos verklaar de, dat zij voor het raadslidmaat schap bedankte. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Velen zouden stom door het leven gaan als hun werd ver.- a hinderd zichzelf te loven en kwaad te spreken van anderen f DEN HAAG, 3-3. Vakantiegangers, die een reis bespreken bij een reis bureau dat lid is van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbu reaus (A.N.R.V.). zullen na 1 oktober 1971 niet meer bet kind van de re kening worden wanneer een van dc organisatoren van zijn vakantiereis het af laat weten. De Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus heeft woens-' dag op haar in Scheveningen gehou den congres een garantiefonds in het leven geroepen, waardoor vakantie gangers. die zich ten tijde van een deconfiture in het buitenland bevin den, zich door de zorgen van dit ga rantiefonds van hun vakantie ver zekerd mogen welen en met het oor spronkelijk geboekte vervoermiddel naar Nederland zullen worden terug gebracht. Wanneer men zich nog niet op reis heeft begeven zal een gedupeerde vakantieganger door de zorgen van hetzelfde fonds of een alternatieve reis worden aangeboden, dan wel restitutie krijgen van de reeds be taalde reissom. Om de regeling le realiseren zul len dc leden van de A.N.V.R. hun fi nanciële zekerheid verhogen en deze zal gaan variëren van 15.000 gulden tot 100.000 gulden. Voor zover het leden betreft, die optreden als reis organisatoren. ligt het in de bedoe ling in do komende jaren dc door hen gestelde zekerheid te verdubbe len. LECH. De koninklijke familie voor de wintersport in Lech am Arlberg bijeen, poseert voor de fotografen. V.l.n.r.: prinses Margriet, prins Claus, HM. de Koningin, mr. P. van Vol lenhoven, prinses Irene en prins Charles Hugues met op zijn arm prins Hugo. Daarvoor v.l.n.r.: prins Maurits, prins Constantijn en prins Willem-Alexander op de schoot van prinses Beatrix. 01 &ILT Aanhoudend winterweer Tijdelijk veel' bewolking met plaat selijk sneeuw; matige tot vrij krach tige noordoostelijke wind; minimum temperaturen van min 4 tot min 10, maxima ongeveer min 2 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 7. Min.-temperaturen: 4 of meer gra den onder normaal. Max.-tempei-aturen: 4 of meer gra den onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur; 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 5 maart. Zon op 7.19, onder 18.25. Maan op 11.04, onder 4.25. Eerste kwartier: 4* maart (3.02). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 5 maart 9.06 v.m. 21.48 n.m. BROUWERSHAVEN 5 maart 9.02 v.m. 21.49 n.m. Doodtij: 6 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 4-3. Het. K.N.M.I. deeli mede: De nacht van woensdag op donderdag was de koudste die sedert hel begin van de waarnemingen te De Bilt in de maand maart werd ge registreerd. Het kwik daalde in de vroege ochtend tot 12 graden bene den het vriespunt. Dit was het ge volg van een heldere hemel en een oostelijke wind waarmee zeer koude lucht van Siberische oorsprong aan gevoerd werd. De oostelijke lucht stroming die momenteel het weer in grote delen van Europa in een win terse greep houdt zal zich naar het laat aanzien voorlopig nog niet laten verdrijven. Wel koerst een storing die gepaard gaat met een sneeuw- zone over Duitsland in onze richting, king de nachtelijke minima iets min- zodat door toename van de bewol- der laag zullen zijn. Daar tegenover staat dat overdag met meer wind en minder zon het weer een nogal grim mig karakter kan krijgen. DEN HAAG, 3-3. De invoering van één landelijke cao voor dc landbouw is een grote verbetering. Deze mening gaf ir. C. S. Knottne rus, voorzitter van het Landbouw schap, in de woensdag gehouden be stuursvergadering van het schap. CAIRO, 3-3. Onder leiding van president Anwar Sadat komen don derdag (vandaag) in Cairo de hoog ste Egyptische politieke en defensie organen bijeen, zo is woensdag be kendgemaakt. Verwacht wordt dat er op deze bijeenkomst - drie dagen vóór het aflopen van het bestand langs het Suezkanaal - zal worden vastgesteld, wat de. volgende stap van Egypte zal zijn. Egypte heeft V.N.-bemiddelaar Jarring laten weten, dat het bereid is een vredesverdrag met Israël te sluiten, als dit land alle bezette Ara bische gebieden ontruimd. Dit heeft Israël geweigerd. WASHINGTON, 4-3. China heeft woensdag zijn tweede kunstmaan ge lanceerd. 1-Iet Amerikaanse ministe rie van defensie, dat dit bekend maakte. zei dat het luchtverdedi- gingsnet van de Amerikaanse lucht macht de omstreeks 13.15 uur gelan ceerde kunstmaan volgt. China's eerste kunstmaan werd op 21 april van het vorige jaar van een basis in Sjoeang Sjeng Tzoe, in mid- den-China, gelanceerd. De woensdag in een baan om de aarde geschoten satelliet heeft een omlooptijd van 106 minuten. De baan varieert van 269 km tot 1800 km af stand van de aarde. Zoals bekend hebben de betrokken organisaties overeenstemming be reikt over het afsluiten van zo'n lan delijke cao in plaats van de negen regionale cao's. De voor de invoe ring van die landelijke cao noodza kelijke wijziging, zo vertelde ir. Knottnerus, kunnen echter pas na afloop van de loonmatigingsperiode worden ingevoerd. De anders gebrui kelijke ingangsdatum van 1 maai't heeft men daarom nu moeten laten voorbijgaan. Het 'oude systeem: een landelijk „mantelcontract" met regionale cao's leidde volgens ir. Knottnerus tot veel communicatiestoornissen en onnodig tijdverlies. Toch was de invoering van dat mantelcontract in 1946-'47 indertijd een belangrijke stap voor uit in verhouding tot de vooroorlog se situatie. In 1939 bedroeg het aan tal cao's in land- en tuinbouw teza men 372. Sedert de totstandkoming van de eerste na-oorlogse cao's, 24 in getal, is het aantal werknemers in akkei'bouw en veehóuderij gedaald van., ongeveer 140.000 tot omstreeks 20.000. In het nieuwe systeem, zo meende ir. Knottnerus, zal de nodige speel ruimte per onderneming moeten worden toegekend aan de betrokken werkgever en werknemer, teneinde tegemoet te komen aan de bezwa ren die aan te grote uniformiteit kleven. DEN HAAG, 3-3. Tot woensdag middag hadden 115 van de 873 ge meenten in Nederland alle vragen lijsten vcor de volks- en woningtel ling bij de ingezetenen opgehaald. Het zijn overwegend kleine gemeen ten met in totaal 1,707.000 inwoners. Van deze inwoners weigerden 2700 gegevens te verstrekken. Dit bete kent een percentage van 0,15 pro cent. In dit cijfer kan nog verandering kernen. Enerzijds is het percentage te hoog, omdat aan hen die hebben geweigerd, bij een hernieuwd bezoek zal worden gevraag alsnog de ge vraagde gegevens te verstrekken an derzijds is het percentage te laag, omdat bij de niet thuis getroffen personen ook weigeraars kunnen zijn Een derde punt dat bij controle van de ponskaarten (vragenlijsten) door het CBS zal blijken is, hoe veel getelde personen maar iets hebben ingevuld. Een hernieuwd bezoek aan de wei geraars zal in veel gevallen succes hebben, aldus het C.B.S.. In Roosen daal waren vier weigeraars, van wie er bij het tweede bezoek nog één hardnekkig bleef weigeren op prin cipiële gronden. Het C.B.S. zal donderdagavond een instructie aan de gemeenten zenden, waarin zal staan hoe dient te wor den gehandeld met degenen die ook na een tweede verzoek geen gege vens willen verstrekken. Hun namen zullen moeten worden doorgegeven aan de.,officier van justitie in het betreffende arrondissement. Hoe het vervolgingsbeleid zal zijn, zal door de justitie worden beslist. WYLRE, 2-3. Dinsdagavond is een gewapende overval gepleegd op het postkantoor in Wylre, niet ver van Valkenburg in Zuid-Limburg. Twee mannen gewapend met pistolen dtcngen het postkantoor binnen en zagen kans zich een bedrag van f. 5.394,to ete eigenen. Na de overval stapten de twee ge wapende mannen in een grijze Opel. die in de nabijheid van het postkan toor stond te wachten. In deze per sonenwagen zaten nog twee man nen en een meisje. Alle betrokkenen worden door dc politie omschreven als „Amfconese typen". Nadat de twee overvallers waren ingestapt reed de wagen met grote snelheid in de richting Gulpen- Maastrieht. De politie in Zuid-Lim burg is een uitgebreide speuractie begonnen. Verwachting tot vrijdagavond:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1