Kritische kaasboeren prekenrevolutie Secr. Zeeuwse fVlelk feci era tie sprak voor vergadering C.M.M.C. Vergadering V.V.V. Brouwershaven Regionale Schoolraad Zeeland voor het prot. christelijk onderwijs ■- DUIVELAND. 27-2. De heer C. Zee, secretaris Zeeuwse Melkfedera- tie, heeft te Oosterland (Blauwe Ktet) een causerie gehouden op de CMMC vergadering, waarin hy en kele richtlenen gaf, voor het beleid van een melkveehqudersbcdt-yf. Ilij wees er daarbij op, dat in de eerste plaats zal moeten worden ge tracht zo rationeel mogelijk te wer ken. meer samenwerking onderling is gewenst en vergroting van de be drijven is eigenlijk bitter noodzake lijk. „Eén groot bedrijf voor geheel Schouwen-Duiveland, zou eigenlijk ideaal zijn. al is het natuurlijk niet te verwezenlijken", aldus de heer Zee. Nederland is geen graanland; geen suikerland en geen vleesproducerend land, gezien in E.E.G, verhoudingen want Nederland heeft in het E.E.G. gebied slechts 2,3 ü/u van de tarwe, 3,1 o van de gerst. 3,9 °/o van de overige granen, 9,6 van de aard appelen en 8.5 o van de suikerbie ten. De produktie van rundvlees is 7,3 o, van varkensvlees 10,6 °/o. Gaat het over de melkproduktie, dan komt Nederland echter goed voor de dag, natuurlijk zijn de totaal geproduceerde hoeveelheden in Frankrijk en West-Duitsland groter, maar de melkproduktie per koe is in Nederland 126 in België en Lux emburg 111 "u, in West-Duitsland 112 <"o, in Italië 83 °/u en in Frankrijk 93 °;u. Nederland produceert daar door 10,4 °.'o van alle melk in de E.E.G.. Verschil met Italië 34"/u, met Frankrijk 33 o. Nu is de melkprijs in de E.E.G. een typisch kleine boeren vraagstuk, in Duitsland werkt de kleine boer naast zijn bedrijfje in de industrie, ook in Walcheren komt dat.al voor. Intussen is het wel zeker- dat de melkprijs in het komende jaar om hoog zal gaan en met niet meer 35,3 cent maar 37,24 cent als richtprijs van melk met 3,70 °/o vet zal ontvan gen. Sanering van het boerenbedrijf zal een bijkomende factor zijn, omdat gedacht wordt over een gedefinieer de prijs, dat wil zeggen een kwan tum korting zal worden toegepast, wanneer te weinig wordt geleverd. De boeren coöperaties zullen naast melk ook frisdranken, bier en mar garine in hun assortiment verkoop artikelen moeten meenemen. Deze nevenartikelen werken kostenverla gend, dus komen ze ten goede aan de melkveehouders. Voordeel Schouwen-Duiveland ontvangt verder meer uit de melkvetpot, dan het er in stopt, een voordeel dus voor de Schouwen-Duivelandse boeren als gevolg van hun betere kwaliteit. Bij de bespreking van het referaat van de heer Zee, wees deze nog op de rentesubsidies, die Duitsers en Belgen ontvangen bij investeringen (concurrentievervalsing aldus de heer Zee) want de Nederlandse rege ring verleent deze rentesubsidies niet Een slechte pers, zorgt voor een verkeerde image van de boeren, de, boterberg van 60 miljoen kg is ver dwenen, maar ze bedroeg maar 4 u/u van de totale E.E.G.-produktie. De melkproduktie is in Duitsland, Frankrijk en Italië gedaald, de kunstmelk werd een debacle, het kaasverbruik is gestegen, allemaal hoopvolle tekenen voor de Neder landse veehouder. Rondvraag In de rondvraag werd nog gespro ken over de z.g. tankmclk waarbij de boer minder afhankelijk zou worden van de auto's die de melk ophalen, maar er zijn te weinig grote bedrij ven om melk in tanks te gaan opha len, naast het nu geldende bussen- vervoer. De f 0,40 die door de C.M.C. wordt gekort, wegens extra vervoerskos ten bleek toch wel hoog te zitten. De heer Beuzenberg uit Zierikzee, dankte de heer Schoof voor zijn werk en het leiden der vergaderin gen in de nu beëindigde periode. Jaarvergadering Alg. Bejaardeiibond - Nieuwerkerk NIEUWERKERK, 2-3. De afde ling Nieuwerkerk van de Algemene Bond van Bejaarden hield vorige week de tweede jaarvergadering, welke redelyk goed werd bezocht. De voorzitter verzocht de leden, na welkomstwoorden, een minuut staande met hem de 4 in 1970 over leden leden te herdenken. Er wai*en twee leden die resp. 69 en 68 jaar waren, en twee die de leeftijd van 81 en 78 jaar bereikten. Na opening las de secretaris het jaarverslag over Aap stookte vuurtje GRONINGEN, 1-3. Een uit de kooi ontsnapte aap is de oor zaak geweest van een brand die zaterdagmorgen omstreeks tien uur woedde op een zolder van een huis aan de Nieuw- straat in Groningen. De aap, die met een soortgenoot op zolder zat, moet het kacheltje, dat zijn bazin daar vroeg in de morgen voor de dieren had aangestoken, omver getrokken hebben, waardoor de vloer vlam vatte. De eigenares, die vrijwel onmiddellijk de brand ontdekte beidde de brandweer Deze kon met één hogedruk- straal voorkomen dat de brand verder om ziéh heengreep. De twee apen bleken overigens geen brandwonden te hebben opgelopen o/ nadelige gevol gen van de rookontwikkeling op de zolder te hebben onder vonden. Belangrijke lijst evenementen voor seizoen 1971 BROUWERSHAVEN, 27-1. Na dc uitvoerige inleiding van de voorzit ter, zijn op de jongste vergadering van V.V.V. Brouwershaven, nog ver schillende belangrijke zaken 'aan de orde gekomen. Na deze inleiding deelde dé admi nistrateur mede kontakten te heb ben gehad met de hengelsportvereni ging „Dx*eischor" en men is overeen gekomen dat ook VVV Brouwersha ven visvei-gunningen zou mogen uit schrijven, hetwelk voor vele sport vissers, komende naar het gebied Brouwei'shaven een uitkomst is. In zijn jaarverslag gaf de sekretaris, de heer Koster, een overzicht van de aktiviteiten der vereniging in het afgelopen jaar, terwijl ook een te rugblik in de geschiedenis van de vereniging werd gewoi-pen. Het le dental blijft vrijwel gelijk doch het verloop van leden, speciaal in de verhuursektor, is gi-oot. In deze sek- tor gaat men er meestal van uit dat het VVV ook verhuurkantoor is en als er dan in een seizoen door de VVV bemiddeling niet of onvoldoen de is verhuurd, is dit aanleiding het lidmaatschap te beëindigen. Dat de huurders evenwel gebruik maken van de VVV is in de praktijk vele malen gebleken. In 1970 werden aan 1271 personen inlichtingen verstrekt. Verder memoreerde de secretaris de velschillende evenementen in 1970 en gaf een overzicht van de te houden evenementen in 1971. De vol gende kei'kconcerten zullen worden georganiseerd: 25 juni ASAF koren uit Dordrecht; 7 juli Jeugdkoor uit Goes; 20 augustus Hulster Gemengd Koor uit Hulst. De openluchtavond zal weer in juli worden gehouden. De heer Koster dankte verder alle medewerkers die de organisatie van de concerten goed deden vei'lopen en noemde ook de medewerking van de zijde van het kerkbestuur. Door ziekte van het lid der kas- commissie, de heer Gunst, waren de kasstukken nog niet gecontro- leei"d. De heer Gunst werd beter schap toegewenst. De begroting gaf een tekort te zien van f 800 en het bestuur hoopte door toename van het aantal leden dit te kunnen on dervangen. De aftredende bestuurs leden Koster en De Moor werden bij akklamatie herkozen. Hierna volgde nog een uitgebreide diskussie over de door de watersportvereniging „De Kaag" te houden zeilwedstrijden in 1971 op de Grevelingen. De vergade ring was unaniem van mening dat de vereniging hieraan zijn volle me dewerking moest verlenen. Nadat de heer Holm, sekretaris der Streek- VVV, nog zijn waaixlering had uitge sproken voor de kerkconcerten, be sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. 1970. Hieruit bleek dat het ledental in 1970 groeide van 66 naar 95. De doelstelling op 1 jan. 1971 de 100 le den te. halen, ging niet geheel in ver vulling, echter thans is het ledental tot 105 gestegen. Verheugend is daarbij dat ook ménsen van bene den de 65 jaar werden ingeschreven. (De leeftijd voor toeti-eding is nl. 55 jaar.) Voorts werd in dit verslag ge releveerd welke aktiviteiten de af deling ontplooide.- Het was nog een hele lijst. Uit het financiële over zicht bleek dat de afdeling per 1 jan. 1971 een saldo had van f 100,51. Verhoging contributie? Bij de bespreking der verslagen kwam naar voi-en dat een contri butie verhoging van 1 dubbeltje per maand, wat niemand te veel vond, de armslag voor het bestuur om iets te organiseren wat ruimer zal ma ken. Het bestuur werd gemachtigd op de Rayonsvergadering dit punt ter sprake te bi'engen, teneinde dit landelijk te regelen. De aftredende, hei-kiesbare voorzitter werd bij schriftelijke stemming met grote meerderheid herkozen en verklaarde zich bereid op dezelfde wijze door te gaan. Hij prees de goede verhou ding in het bestuur, resulterend in een perfecte taakvei-deling. Bij het punt px-opaganda drong de voorzitter aan op persoonlijke leden werving, ieder in eigen kring. Be denk dat een afdeling van bejaarden een zeer' kwetsbare leeftijdsopbouw heeft. Er vallen dus voortdurend le den weg, wil de afdeling op peil blijven dan moet er ook voortduren de aanwas zijn. Een discussie over toetreding tot de Verenigingraad waarover de se cretaris meededeling deed leverde op, dat het bestuur werd verzocht hierover nader contact op te nemen, en indien nodig toetreding te over wegen. Echter wil de afdeling beslist zelf de propaganda aan zich houden. Gp het punt van een eventuele „Zo- mei*-reis-bejaarden" waren de leden van mening dat een te houden col lecte voor dit doel nauwelijks de in stemming heeft. Het bestuur zal hierover met nadere plannen komen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kei'k Beroepen te Almelo als zieken huispredikant: J. J. Ph. Valeton, Vriescheloo. Bedankt voor Vinkeveen: J. den Besten, Huizen. Geref. Kerken Aangenomen naar Amersfoort: W. de Vries, Bedum; naar Velp: P. Wij- benga, Vijfhuizen. Geref. Kerken Vrijgemaakt (buiten verband) Aangenomen naar Gorinchem- Giessendam: G. van Atten, Zwijn- di-echt. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Nooi'dscheschut A. W. Wubs, kandidaat te Apeldoorn die bedankte voor Hillegom, Lutten aan de Dedemsvaart en Wormerveer. Tweetal te Schiedam: A. W. Dreshsler, Den Haag-Z. en W. van Sörge, Bennekom. Geref. Gemeenten Bedankt voor Borssele: D. Hak kenberg, Dordiecht; voor Melissant: G. Schipaanboord te Rottei-dam-W.; voor Gorinchem: C. de Riddei-, Nun- speet. Tweetal te Rotterdaih-W.: A. Hoo- gerland, Werkendam en J. t'. West- strate. Meliskcrken: Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Oud-Alblas: R. H. Kieskamp, kand. te Utrecht, die bedankte voor Stavenissc (toe/.). Bedankt voor Goudswaard. Nicuw- Beijerland en Scherpenisse: kand. G. S. A. de Knegt. Delft. Ds. A. K. v. d. Schoot te Appel scha heeft nog geen beslissing geno men over het beroep van Voorscho ten. Ger. Kerken Beroepen te Goor: kand. H. G. Rang. Amsterdam: te Dubbeldam: D. N. Verschoor. Moordrecht, die geen verdere beroepen in overwe ging kan nemen; te Hengelo: W. L. Mulder, Gorinchem: te Kootwijk: J. Pruim. kand. te Nunspeet. die dit beroep heeft aangenomen. Gcr. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Zaandam en Kromme nie: A. Geelhoed. Hasselt. Ger. Gemeenten Beroepen te Goudswaard: J. C. Weststratc, Meliskcrkc; te Nieuwer kerk: P. Blok. Dirksland. (Ingezonden) Men schi-ijft ons: Nadat de tot nu toe in pi-otestants-christelijke onder wijskringen zo bekende bestuurs- en personeelsoi-ganisaties zich verenigd hebben iit Nederlands Pi'otestants- Chi'istelijke Schooli-aad, wordt de behoefte gevoeld om ook i*egionaal tot een nieuwe organisatievorm te komen. Hierbij wordt gedacht aan rayonschooli-aden, waarin evenals in de landelijke schoolraad bestuurs- en pei'soneèlsoi-ganisaties samenwer ken. Deze i-ayonschooli-aden kunnen een ti-ait-d'union vormen tussen de N.P.C.S. en de prot. chr-. scholen in een bepaald rayon en zullen regio naal een gericht beleid kunnen voe ren. Zo'n ï'ayönschoolraad kan sa menvallen of met het voedingsge- bied van een school voor christ. v.w.o. - h.a.v.o. of met dat van een christ. pedagogische akademie. Het bestuur van het 9e distrikt van de (oude) schoolraad en de in- spektie van het vroegere C.V.O. heb ben nu het plan opgesteld om ook het prot.-christ. kleuter-- en basison derwijs in Zeeland op een soortge lijke wijze als het voortgezet onder wijs te organiseren. Dan zou het be stuur van de toekomstigeregionale schoolraad Zeeland komen te be staan uit een gelijk aantal vertegen woordigers uit het voortgezet en het kleuter- en basisonderwijs (voor zo ver aangesloten bij de landelijke P.CIK.B.O. en H.C.B.C.). In beide afdelingen behoort de helft van het aantal bestuursleden voort te komen uit de bestuurssektor en de helft uit de personeelssektor. Alle Zeeuwse prot-christ. kleuter en basisscholen hebben hierover een circulaire ontvangen, waarin op de noodzaak van eendrachtig opti-eden wordt gewezen, maar tevens op het feit, dat deze samenwerking geens- Promotie op proefschrift „Zuid-Beveland" DEN HAAG, 2-3. Aan de univer siteit van Amsterdam is de heer C. Dekker gépromoveerd tol doctor in dc letteren op het proefschrift „Zuid- Bcveland, de historische geografie cn dc instellingen van een Zeeuws eiland in de Middeleeuwen". Promo tor was prof. dr. C. van de Kieft, ge woon hoogleraar in de algemene cn vardclandsc geschiedenis der Mid deleeuwen cn hulpwetenschappen der geschiedenis. Dr. Dekker, gebo ren in 1933 te Wemcldingc, is docent aan de Latijnse en Nederlandse pa leografie aan dc Rijksarchiefschool. J-bcmanning: N HAAG. Keizer ffirohito en keizerin Nagako ran Japan, die ge dagen privé in Nederland zullen blijven, liet Jajiansc kciz rnyt in hel najaar staatsbezoeken aan België, Engeland en VVr RIO DE JANEIRO. Dc politie in Rio de Janeiro heeft een bende op gerold, die op de effecten mark ten van Rio, Sao Paulo en Curitiba ruim 400.000 valse aandelen in omloop bracht. Apollo-] „Bemande ruimtevaart heeft zin" WASHINGTON. 2-3. Dc drie as- tronauten van maanlandingsvluchl Apollo-14 zien in hun onderneming een bewijs voor de zin van de be mande ruimtevaart Commandant Alan Shepard zei maandag op een persconferentie in Washington: 'wij hebben aangetoond dat de bemande ruimtevaart resul taat oplevert'. zins tekort zal doen aan de zelfstan digheid van de .afzonderlijke scho len, wat betreft grondslag en interne ï-egelingen. Aan alle schoolbestui-en en pei-so- neelsleden zal gelegenheid worden gegeven om op een drietal bijeen komsten zich nader op deze zaak te beraden. De vergadering voor „ove- i-ig Zeeland" is in de aula van het Chr. Lyceum voor Zeeland, Bei-g- weg 4 te Goes. SELMER. Deze man zit eenzdam tus sen de puinhopen van een huis een boterham te eten, na de wervelstorm welke een spoor van vernieling ach terliet. In deze plaats werden ca. dertig mensen gewond. Elders zijn tientallen doden te betreuren. ROME. Een bi-and in een van de grootste Italiaanse filmstudio's bij Rome heeft voor ca. 2,5 miljoen gul den schade aangericht. Er vielen geen gewonden. Honderd brand weerlieden bestreden het vuur, dat vex-moedelijk door kortsluiting was ontstaan. Kindje krijgenis duur UTRECHT, 1-3. De kosten van de kraamzorg worden voor 88 procent bepaald door personeelslasten (sa larissen, sociale lasten, pensioenpre mie, opleidingskosten). Die perso neelslasten zijn, mede tengevolge van een stevige optrekking van de salarissen - de kraamverzorgsters werden voordien vergeleken bij bij voorbeeld de gezinsverzorgsters zwaar onderbetaald - sinds 1967 met 63 procent gestegen. Deze cijfers noemt de nationale fe deratie het Wit-Gele Kruis in een uiteenzetting die zij heeft gepubli- •ceei'd naar aanleiding van de steeds vaker gehoorde klacht, dat „een kindje krijgen tegenwooi-dig zo duur is". Volgens het Wit-Gele Kruis heb ben de vrouwen zelf, die steeds meel de neiging krijgen hun bevalling buiten de vakantiemaanden te plan nen, ook een niet onbelangrijke in vloed op de kosten van de kraam- zoi-g. De kraamcentra moeten na melijk hun personeelsbestand af stemmen op de geboortepiek in de wintermaanden. Overigens vallen de kosten voor de gezinnen die onder de verplichte ziekenfondsvei-zekering vallen nogal mee. De fondsen betalen f 493,van de kosten en wié aanvullend verze kerd is kan nog op een extra uitke ring van maximaal f 187,rekenen. Maar de partikulier verzekei-den moeten praktisch de gehele kost prijs - gemiddeld f 730,voor tien dagen - zelf betalen. Enkele verze keringsmaatschappijen keren bij een bevalling wel een bedrag uit, maar dat is nooit meer dan f 250, In sommige gevallen schijnt een bevalling in ziekenhuis of kraamkli niek goedkoper. Maar het Wit-Gele Kruis attendeert erop, dat dan extra kosten moeten worden, gemaakt voor de vei'zorging van gezin en huis en voor bijvöoi'beeld bezoek aan het ziekenhuis. BURGERLIJKE STAND GEMEENTE BRUINISSE Geboren: 7. Adriaan Jacob z. van Jacob Knop en Wilhelmina Maria Flikweert; 10. Johannis Giljam, z. van Abraham Stouten en Huberdina van Moort; 13. Wijnand Reunis Hen drik, z. van Hendrik Ruitenbeek en Hendrika Langerak; 18. Teunis, z. van Wim Bestman en Elisabeth Adriana van Sti'ien. Gehuwd: 26. Klaas van Zielst, 21 j. (Dirksland) en Jacoba Cornelia Lemson, 19 j. Overleden: 5. Pieternella Reinhoud 64 j. ongehuwd; 7. Maatje Lindex-s, 70 j., echtgenote van H. J. Hage;'26. Krina Lemson, 88 j., ongehuwd. Vex-ti-okken: Mels de Zeeuw naar Vlissingen; Adriana Cornelia Schil- peroort (echtgenote van Hillebrand) naar Zierikzee; Maiinus de Jonge en gezin naar Zierikzee; Maria E. van den Ouden naar Kapelle; Henk J. van den Ouden naar Oud Beijerland. Naast kritische leraren en kritische artsen zijn er nu ook al kritische kaasboeren. In hun Gele Boekje staat: „Weg met de bevoorrechting van jonge en nog es jonge kaas uit 't vuistje! Geef elke kaas gelijke kans: ook de gekruide Leidse, de oeroude Goudse. Revolutie bij de borrel!" Helemaal niet zo gek. Kijk es kritisch naar uw vuistje. Nederlandse vrouw met kledingzaken bij de neus genomen DEN IIAAG. 1-3. Volgens het Consumenten Contact Orgaan is dc Nederlandse vrouw nog nooit 7.0 by dc neus genomen als dc afgelopen paar maanden door dc grote kle dingzaken. Terwijl al vast stond, dal er de komende zomer mini-shortjes zouden komen, drukte men, 7.0 schrijft het C.C.O. in het eerste num mer van zijn nieuwe orgaan „Koop kracht'', met behulp van reclame campagnes dc midi-modc er toch door. Met kreten als „de knie fini" heeft men vele vrouwen tot de aanschaf van een volledig nieuwe garderobe weten te brengen en volgens hef CCO zijn vooral dc Nederlandse vrouwen voor deze reclamekreten door de knieën gegaan. Naar verhou ding zijn er namelijk in Nederland meer .midi's verkocht dan in andere landen, meer zelfs dan in Frankrijk en Engeland. Het CCO beweert ook, dot cr ner gens zulke slechte midi's als in Ne derland worden gemaakt. Voo,ral de kleinere confectiefabrieken zouden voor een krats jarenoude dumpstof- fen hebben opgekocht cn er op een koopje midi's vön hebben gemaakt. Op een koopje wil zeggen, dat men de naden extra krap luim, dc ma chines afstelde op de grootste steek en katoen in plnafs van rayon garen gebruikte. „Zo kwam de meest in ferieure confectie sinds jaren op de markt". Die voorraden oude stoffen intus sen zijn nog lang niet op en voor de zomer hebben de textielfabarieken het weer op een akkoordje gegooid met een aantal confectiefabrieken. Men zal dan ook weer met een stra lend gezicht jurken van jaren oude stof voor gepeperde prijzen gaan verkopen, verwacht het CCO.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4