Noorthvelle besloot februari met een prachtig Strafeest Tweede concertuitvoering „Luctor et Emergo" - Renesse STREEKNIEUWS Scheepsramp in Het Kanaal - 22 doden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 maait 1971 Nr. 20835 Topper van <le «lag: Ringsteken te paard NOORDWELLE, 27-2. Traditiese- trouw heeft men te Noordwelle op de laatste zaterdag in februari het Strafeest gevierd. Even na het mid daguur verzamelden zich zesentwin tig ruiteis en amazones op het dorpsplein om de versierde paarden aan de jury te tonen, die bestond uit de dames: L. v. d. Zande-Kik, N. Be velander en M. Vis. Om drie uur ver zamelde het muziekgezelschap „Wit te van Hacmstede" zich om de rui ters aan de Stoofweg af te halen. Een groot aantal toeschouwers za gen de muziek en de paaiden het dorp binnenkomen en verwelkom den hen op het dorpsplein. De voor zitter van het Stracomité de heer B. Kloosterman kon het voltallige college van b en w en enige raads leden alsmede het muziekgezelschap en de ruiters verwelkomen. Het ver heugde de voorzitter een groot aan tal belangstellenden voor dit al oude feest te mogen aantreffen te Noord welle. Het feest werd geaccentueerd door ringsteken te paard, een niet makkelijke opgave die nogal wat vaardigheid van dc kpmbinatie paard-ruiter vereist. In de middag uren hielden de schoolkinderen zich bezig met ringrijden maar dan in meer gemoderniseerde uitvoering nl. per fiets. „Hossen" Na al deze gebeurtenissen buiten verzamelde men zich in de zaal Lok- ker-v. d. Zande en de muzikanten gaven hun vrolijke liedjes weer, waarop gedanst werd. Het dansen ging al spoedig over in hossen en na al deze feestvreugde werden de prijswinnaars bekend gemaakt. De uitslagen luidden als volgt: ring steken voor de kinderen op de fiets: meisjes: 1. Mar ja van Keulen; 2. He- Nederlandse vrouwen omgekomen in Tirol INNSBRUCK, 1-3. Vier w.inter- sportbeoefenaars uit Nederland en West-Duitsland zijn in het Oosten rijkse Tirool door lawines om het le ven gekomen. De 36-jarige Anna Maria Henrika Mols en de eveneens 36-jarige Jo hanna Antor.ia Maria Wouters, bei den uit Tilburg, zijn na een zoekak- üe dood uit een lawine geborgen in het woudgebied tussen Shrvvald en Biberwier. (Adiiertentie) NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor Jengdpremiesparen 10 premie KERKWERVE: Ring, woensdags van 14.00- 15.00 uur. NIEUWERKERK. 1-3. Binnenkort zal de restauratie voltooid zyn van het monumentale herenhuis, voor heen bewoond door mevrouw Ba- icndrcgt-Licvcnsc aan dc Kerk straat te Nieuwerkcrk. Niet man en macht hebben vaklieden van aller lei pluimage van het bouw- en aan nemersbedrijf L. Tieleman te Haam- stedc/Nieuwcrkcrk gewerkt om dit projekt gereed te krijgen. Opdrachtgever is jhr. A, Mansvelt, Nederlands ambassadeur te Gonève. welke later hier zijn intrek in hoopt te nomen. Do restauratic stond o.l.v. leen Haase; 3. Mar ja Vervveel; 4. Er na Hanse. De uitslagen voor de jon gens: 1. André Vis; 2. Wim Dalebout; 3. Kees Verweel; 4. Rob v. d. Wiel. In de categorie versierde paar den: 1. R. Steur; 2. H. Smeets; 3. H. Krijger; 4. Connie Steur; 5. Loes Goedbloed. Ringsteken paarden: 1. R. Steur; 2. H. Vos; 3. M.. Geleijnse; 4. J. Han se; 5. Joh. Hogenboom; 6. H. Smeets; 7. K. Steur (Renesse). Z1ER1KZEE Woonruimtecommissie De secretaris van de Woonruimte commissie houdt niet woensdag a.s. spreekuur, maar op 8 maart a.s. ten stadhuize. Vergadering V.V.V. Op maandag 15 maart wordt in Concordia de algemene ledenverga dering gehouden van de Vereniging tot bevordering van het Vreemdelin genverkeer. Verkiezing van een vooi-zitter komt op deze vergadering aan de orde. in velband met het af treden van de heer J. Arkenbout, die niet herkiesbaar is. Vergadering C.B.T.B. en Aankoopvereniging Cp dinsdag 9 maart a.s. vindt een gecombineerde vergadering plaats van de Kring Schouwen-Duiveland t'?i C.B.T.B. en de Aan- en Verkoop vereniging. van de kring. De verga dering wordt gehouden in het Huis van Nassau. Op deze vergadering komen de jaarstukken aan de orde. Hierna volgt en bestuursverkiezing ir vei ba ird met aftreden van de he ven J. Boot (kandidaten: P. J. Boot en J. de Bakker), M. O. Hanse (her kiesbaar), L. M. Leeuwe (herkies baar). Vcor de C.A.V. wegens aftre den van de heer M. J. van Damme (herkiesbaar). Als spreker treedt op de heer M. Marinussen te Kloetinge over het onderwerp: „Is uw positie verbeterd?" Filmkring „Ziejook" De flimkring „Ziejook* brengt vrij dag 5 maart a.s. de film: „King Kong", een rolprent daterend uit 1933. Ondanks deze „leeftijd" is de film nog bijzonder de moeite waard. Een filmexpeditie brengt een be zoek aan een geheimzinnig eiland in de Stille Zuidzee. De ster van de film wordt ontvoerd door een wildé stam, die haar wil offeren aan zijn afgod King Kong. Dit blijkt een reusachtige aap te zijn, die er met het meisje vandoor gaat, juist op het moment, dat de mannen van de ex peditie op het punt staan haar te be vrijden. Op het spoor van de mens aap dringen de mannen steeds die per in de wildernis van het eiland door. Op dit eiland blijken nog voor historische dieren te leven. Na een zenuwslopend gevecht wordt het monster buiten gevecht gesteld met behulp van een bedwelmend.gas en in triomf meegevoerd naar New York. Daar aangekomen verbreekt de monsterachtige aap zijn boeien en richt in de stad een reusachtige cha os aan. Huizen storten ineen, treinen worden door de lucht geslingerd, mensenmenigte vertrapt. De voorfilms, alle van Nederlandse makelij, zijn: „Tussenspel bij kaars licht" (C. Huguenot van der Linden); „Een zondag (Johan van der Keu ken); „Schermerhoorn" (M. Seip). het architektenbureau M. van Doorn te Goes. Getracht' is het ge bouw in dc meest oorspronkelijke staat terug te brengen. Allereerst zijn de vloeren grondig vernieuwd en is er centrale verwarming in aan gebracht. Ook de wanden zijn van nieuwe betimmering voorzien. Een prachtig staaltje van vakmans kunst is de antieke keuken gewor den. De wanden ervan zijn bekleed met in totaal 3000 nieuw aange voerde tegeltjes, allen wit van kleur, plus do reeds aanwezige, en nog in goede staat verkerende exemplaren. Op de zolder onder de borstwering Jaarverslag C.B.T.B. Deze week verscheen het jaarver slag over 1970 van de Kring Sch.- Duiveland van de C.B.T.B. West- Nederland en van dc Coöp. Aankver. van de C.B.T.B. Uit het verslag blijkt o.a. dat het ledental constant op 204 bleef. Wat betreft de C.A.V. kwam gedurende het verslagjaar de overgang van het verenigings- naar het rechtstreekse- of individuele lid maatschap in behandeling. BURGH Dia-avond Huisvrouwen Vorige week kwamen de leden van de afd. Westerschouwen der Ned. Vereniging van Huisvrouwen in „De Koebel" te Burgh bijeen om te kij ken en te luisteren naar de heer W. E. Kolff uit Burgh, die met een schitterende begeleiding van kleu rendia's vertelde van een, tesamen met zijn echtgenote mevr. Kolff- Kruisinga, gemaakte tocht naar In dia, Maleisië en Thailand. De reis werd per „Lelijke Eend" gemaakt. Door bergen en woestijnen, vele Oosterse sleden en dorpen trokken zij naar deze vreemde landen, waar bij gedeeltelijk gebi uik werdge maakt van schepen en vliegtuigen. Aan het einde van de avond dank te de vice-presidente, mevrouw A. de Haas-Verton zeer hartelijk en bood een enveloppe met inhoud aan. Ook de heer J. Friderichs die zijn dia-apparatuur ter beschikking steide, werd in het dankwoord be trokken. Bejaarden zagen D.F S.-toneel Het D.F.S.-toneelgezelschap „De Hutspot" vertoonde zaterdagmiddag in de zaal van hotel „Het wapen van Burgh" voor de bejaarden uit de Westhoek het toneelstuk ,,'n Zee man ging uit Passagieren", waar mee het vrijdagavond de jaarlijkse D.F.S.-feestavond vulde. De bejaar den, afkomstig uit Burgh, Haamste de en Serooskerke werden een wel kom toegeroepen door dc-vice-voor zitter van D.F.S. de heer R. Saman. Na genoten te hebben van het to neel, de koffie en de gratis verloting met o.a. taarten als prijzen, dankte namens de bejaardensoos van Burgh mej. M. Speelman, namens soos Haamstede de heer M. Soeters en namens Serooskerke mevr. Linders- Tangeman. Zij boden allen een en veloppe aan. Mevr. Everwijn-v. d. Bout dankte de autobezitters voor hun medewerking en D.F.S. voor het gebodene. Tot slot sprak de heer Sa- man een dankwoord. DUIVENDIJKE Burgemeester H. R. Nieborg met pensioen DEN HAAG, 1-3. Bij K.B. is aan H. R. Ni'eborg op zijn verzoek met ingang van 1 april 1971 eervol ont slag verleend als burgemeester van de gemeente Nieuw-Lekkerland, met dank yoor de langdurige diensten als burgemeester bewezen. Voorheen was de heer Nieborg burgemeester van het toenmalige Duivendijke. DREISCHOR Scholier maakte val Even voorbij de Kadeweg is maandagmiddag - door onbekende oorzaak - de van Dreischor afkom stige scholier R. B. ten val gekomen. De jongeman werd onder zijn brom mer bewusteloos door zijn moeder aangetroffen. Hij werd met ernstig hersenletsel naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis vervoerd, maar op advies van de chirurg, overgebracht naar het „Dijkzigt'-ziekenhuis te Rotterdam, waar hij werd geope reerd. bevinden zich nog kasten met schar- nieiende deuren. Uit onderzoekingen gedurende de restauratie bleek, dat het herenhuis aan de Kerkstraat oorspronkelijk uit twee aparte hui zen bestond. Oude kloostermoppen in de oostbinnenmuur geven hier voor de nodige aanwijzingen. In oude staat Gp vakkundige wijze heeft men alles zoveel mogelijk in de oude staat teruggebracht. Bij de restau ratie kwamen een aantal rodeen blauwe plinttegeltjes bloot. Verder heeft men alles goed onder handen genomen. Vermeldenswaard is het dat voor deze restauratie veel green hout nodig is geweest. Le tweede oude „koekoeken" aan de noordzijde, met uitzicht op de Oude Noordstraat, zijn door nieuwe vervangen, en in een geheel andere stijl teruggebracht. In de achterge vel zit een grote gevelsteen, met het volgende opschrift: Jan de Bruyne - An 1779 - No. Boven het opschrift is een afbeelding van een meekrap- vat met vier hoepels erom. Wellicht is dc eerste eigenaar en bouwer van dit huis een welvarende meekrap handelaar geweest. Tot hoelang hij in dit huis heeft gewoond is niet be kend, wol enige andere bewoners. Dokter J. C. Lette (die volgens dc namen- en ambtenwijzer voor de steden Zierikzce en Brouwershaven uit 1842, heel- en vroedmeester ter plaatse was) is de oudst bij de be jaarden bekende inwoner van dit huis. Hierna zijn er diens zoon en dochter Anthonius Lette en juf frouw „Mietje" Lette woonachtig. In 1914 koopt dc heer T. Barendrecht het pand cn in 1919 neemt diens zoon II. P. Barendrecht er zijn intrek in. Na zijn overlijden blijft zijn echt genote tot 1969 hier woonachtig. Sindsdien is bovengenoemd bouw bedrijf bezig met de restauratie. Ho- penlijk dat het oude huis, dat vroe ger bekend stond als „het hoge huis" nog lang zal mogen prijken in do Kerkstraat, en zal blijven behoren tot één van de mooiste oude huizen die Nieuwerkcrk rijk is. RENESSE, 27-2. Luctor et Emergo concerteerde ten tweede male in het dorpshuis te Renesse. Betrof het dc eerste maal een uitvoering die alleen toegankelijk was voor leden en do nateurs, deze maal was het een open avond. Het programma was hetzelfde als dat tevoren en ook nu werd er weer uitstekend gespeeld. De over het al gemeen met jeugd gevulde zaal was na het optreden der muzikanten weer getuige van het blijspel „Mar kus de Waterman" dat werd ge- Dodelijke val In het Zweedse Rode Kruis zie kenhuis overleed de 90-jarige me vrouw C. Bal-Vijverberg. Zij werd naar het ziekenhuis overgebracht op grond van letsel, dat zij opliep bij een ernstige val uit het raam van een woning te Dreischor. NIEUWERKERK Huldiging opperwachtmeester J. Fluyt Maandagmorgen 1 maart jl. vond in de raadszaal van het Duivelandse gemeentehuis te Nieuwerkerk, de huldiging, plaats van opperwacht- meester-postcommandant der rijks politie, de heer J. Fluyt. In aanwe zigheid van b. en w. en van het vol tallige gemeentepersorieel collega's en familie. Als eerste spreker nam burgemeester J.D. de Kam het woord. Hij liet in vogelvlucht de loopbaan van de heer Fluyt als po litieman, de revue passeren. Spre ker releveerde dat de jubilaris be gonnen is in Rotterdam. Hierna ver trok h'ij naar Schouwen-Duiveland naar Zierikzee, om in mei 1968 als opperwachtmeester postcommandant der Rijkspolitie in Nieuwerkerk be noemd te worden. Namens de rijks politie ontving de jubilaris uit han den van de vertegenwoordiger van de distriktspolitie, de luitenant Haers het district Middelburg, de enveloppe met inhoud. Adjudant W. Vlam uit Bruinisse sprak namens de groep Bruinisse, waarvan de jubila ris zelf deel uitmaakt, waarderende woorden en overhandigde hem een cadeau. Voor mevrouw Fluyt waren er bloemen. Tot slot van de feestelijke bijéén komst sprak de jubilaris een dank woord. Vrouwenwereldgebedsdag Op vrijdag 5 maart a.s. is er in het hervormd vergaderlokaal een bijeenkomst in het kader van de vrouwenwereldgebedsdag. Feestavond BRUINISSE Bejaardenmiddag „Huize Gezelligheid" In de vorige week gehouden be jaardenmiddag van dc club „Huize Gezelligheid" te Bruinisse, die door de presidente mevrouw Van de Lin- de-Bczemer werd geopend, werd een bezoek gebracht door de leden van de Hervormde vrouwenvereniging, die gezamenlijk het spel „Dc Elf Provinciën" opvoerden. Iedere dame in klederdracht vertegenwoordigde daarbij een provincie cn declameer de een bijpassend gedicht. Het num mer oogstte veel succes en de dames werden met bloemen beloond. De nieuwe helpsters werden door me vrouw Van de Linde verwelkomd. speeld door de plaatselijke toneel vereniging „Op Drift". Tot laat in de nacht werd er tenslotte nog gedanst. Oude foto De bijgevoegde 1'oto geeft een beeld van „Luctor et Emergo" om streeks 1918. Op de plaats waar de foto werd genomen, staat thans de kleuterschool. Vroeger heette het hier „Het Monster". Op de folo staan: boven v.n.r. C. Oosterling, Lowie Kappers, Marien Bakker, Lisa van Felius, Jan Braber, gezamenlijk werd thee gedronken, met de daarbij behorende versnape ringen. Er werden diverse spelen beoefend als domino, biljart, sjoelbak enz., terwijl natuurlijk zang en orgelspel niet werd vergeten. Bij de koffie tot slot werd de tractatie van een jarige zeer gewaardeerd. Op de gebruikelij ke wijze werd geëindigd. (Te) volle postbussen De bekende rode brievenbussen, sinds jaren bij de PTT in gebruik, zoekt men bij het postkantoor te Bruinisse van vrijdag j.l. af te ver geefs. Het bleek namelijk dat de bussen op sommige dagen (avonden) zo vol waren, dat het niet moeilijk was, poststukken daar uit te halen. Om dit te voorkomen, heeft men nu weer de bekende gleuf in de muur en kan er van ontvreemding geen sprake meer zijn. Aantal auto's over Grevelingendam Op 1 februari 1971 stond de teller van het aantal auto's op de Greve lingendam op 8.203.012. Precies vier weken later op 1 maart was dat 8.323.587, alzo een aantal auto's van 120.575, die de teller in de maand februari passeerden. Zondag 28 fe bruari was dat voor het eerst weer meer dan zesduizend (6389), op 7 fe bruari waren het er 5350, op 14 en 21 februari resp. 4712 en 5691. Gedurende de laatste week van fe bruari kwam het aantal weer regel matig boven de 4.000, nadat het wel kenlang 3.000 a 3500 was geweest. Tekenen van een toenemend toeris tisch verkeer. Gevonden voorwerpen Op het bureau van de groepscom mandant der Rijkspolitie te Brui nisse zijn nadere inlichtingen te be komen over de volgende in de maand februari 1971 te Bruinisse gevonden voorwerpen. Een zwarte herenfiets (Gazelle), een groene S. de Feiter, Marinus v. d. Werf (di rigent), Piet de Blonde (opvolger v. d. Werf), Adriaan v. d. Have, Kees de Feiter, Kees Dorreman, Marien v. d. Noot, Jan Bieneveld, Piet v. d. Hoek en Jan v. d. Werf. Knielend van links naar rechts: Bestuurslid Maarten Jonker, de heer Scholder, de heer Bongers (niet ze ker) en Kees v. d. Have. Zittend van links naar rechts: Hui- brecht de Feiter, Hendrik Verseput, Klaas Janse en L, de Feiter. In het huidige korps spelen nog Klaas Janse en L. de Feiter. hoofddoek, 2 rode wantjes, een rode dameshandschoen, en een kinder wantje. ANNA-JACOBAPOLDER Ledenvergadering/ouderavond Christelijke School De ledenvergadering/ouderavond van de chr. school die in „Ons Dorpshuis" te Anna Jacobapolder werd gehouden stond- onder leiding van de voorzitter der vereniging, de heer A. C. van Strien. Na de jaarverslagen werd door de kinderen van de 5e en 6e klas een pantonieme opgevoerd van spreek woorden. Na een 10-jarige zitting als pen ningmeester der vereniging zag de heer Jac. Quist Azn de tijd aange- broeken als zodanig te stoppen. Als nieuw bestuui-slid werd gekozen me vrouw Quist-Quist. Dit gebeurde na een emotioneel geladen stemming. Na de pauze sprak het hoofd dei- school, de heer Heinen, over: „Wat verwachten de ouders van de school en wat verwacht de school van de ouders". Dit zijn belangrijke zaken om over te praten. We moeten ons er niet met een Jantje van Leiden van af praten. De ouders en de school moeten bij de opvoeding van de kin deren betrokken zijn. Dus een ge zamenlijke aanpak. De school brengt de kinderen de kennis bij en is een verlengstuk van de opvoeding thuis. Ook moet het personeel bij blijven. De school verwacht van de ouders dat ze met de school meeleven. Te vens zijn bij het onderwijs belang rijke vernieuwingen op komst. Er zullen dan verschillende onderwij zers komen, b.v. een groep-, een taak- en een vakonderwijzer. In de ze nieuwe wet zullen de ouders ook meer inspraak krijgen. Tijdens de bespreking die hierop volgde kwam onder andere naar vo ren dat er wel een leemte bestaat tussen het basisonderwijs cn het voortgezet ondrwijs. Bij de rondvraag gaf de heer Hei- nen een uiteenzetting voor een schoolverzekering voor de kinderen. openbare basisschool Dc jaarlijkse feestavond van de openbare basisschool te Nieuwerkerk zal dit jaar worden gehouden op vrijdag 12 maart a.s. in „Ons Dorps huis" en begint om 19.30 uur precies Het programma luidt: „Visserslatijn" en wordt geheel gevuld door de leer lingen onder leiding van de onder wijzers Provoost en Bastiaanse. De Macht van het Kleine Mevrouw E. v. d. Vaate-den Bleij- kcr deelt mee. dat voor het eerste kwartaal 1971 voor de „Macht van Het Kleine", is opgehaald: f 318. Gespecificeerd is dit: Cobv Mol f 140,50 cn Janny Folmer f 177.50. LONDEN, 1-3. In het Kanaal is zaterdagnacht opnieuw een schip ge zonken, maar hoe het drama zich precies heeft afgespeeld is niet be kend. In de vroege zondagochtend zijn in het Nauw van Calais tien lij ken gevonden. Men vreest dat ze afkomstig zijn van de 2400 ton metende Griekse vrachtvaarder NIKI. Onder dc tot nu toe tien geborgen lijken bevond zich dat van een vrouw. Er worden nog twaalf man vermist. Van het ge zonken schip is, niets dén de top van de mast zichtbaar. Veel zeelieden zijn intussen bui tengewoon verontrust door de reeks scheepsrampen in het Nauw van Ca lais, de drukst bevaren zee-engte ter wereld. Overwogen wordt of de Britse marine zal gaan patrouilleren om nog meer rampen te voorkomen. Nederlanders behoren tot de grootste eters DEN HAAG, 1-3. De Nederlanders behoren tot de grootste eters in het gehele O.E.S.O.-gebied, dat de Verenigde Staten, Canada, Japan en 19 landen in Europa omvat. Na dc Ieren zijn het dc Nederlanders, die de meeste calorieën tot zigh nemen. De Ieren, aldus blijkt uit een vergelijkende tabel van economische gegevens van dc O.E.S.O.-landcn, werken dagelijks 3,450 calorieën naar bin nen en komen daarmede op de eerste plaats. De Nederlanders ko men met 3.240 calorieën per dag op de tweede plaats, althans vol gens dc jongste gegevens, die betrekking hebben op 1967/68. De ver schillen met andere Westeuropesc landen zyn niet zo groot, maar er zijn toch ook landen, waar de bevolking veel matiger eet. De Zweden en dc Spanjaarden byv. komen aan 2.750 calorieën per dag en onderaan de lijst komen de Japanners met 2.460 calorieën.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3