sandalen gezond enijzersterk! Bronzen plastiek bij hoofdingang openbare basisschool Renesse Late winter slaat flink toe in Europa AGENDA "Pinoccfiïo VERTON'S SCHOENEN Duitse minister van verkeer bracht bezoek aan Deltawerken Schouwen-Duiveland Auto's kunnen veel zuiverder werken Vragen over „race" op de Westerschelde Accent bij industrialisatie moet verlegd naar schone bedrijven Sowjet-Unie wil spoedvergadering van Grote Vier Goede medewerkring aan de volkstelling I Gemeenteraad Westerschoiiweu HAAMSTEDE, 1-3. In de maan dagavond gehouden raadsvergade ring met een ogenschijnlijk minder belangrijke agenda, kwam toch nog een extra kluifje aan de orde. Ge heel onverwaeht toonde de voorzit ter, burgemeester II. P. Everwijn, een schets van een bronzen plastiek of ornament dat na realisering door de heer Ad Braat te Zierikzee een gang van de nieuwe o.l. school te Renesse. Het ornament dat ca 70 x 35 cm zal worden toont spelende kinderen en zal ca f 2000,gaan kosten. De voorzitter vroeg de raad om zijn oordeel. De heer Tieleman (P.C.) vond het een goed idee en bijzonder, prettig dat een kunstenaar uit de omgeving was aangetrokken. Mevrouw Fride- richs-Landegent (VVD) had liever een kunstprodukt gezien waar op of waarmede de kinderen konden spe len, zoals b.v. het kunstwerk op het H. J. Doelemanplein te Zierikzee. Hier kon de voorzitter echter niet achterstaan. Het speet de heer Krijnse Lokker (VVD) dat de kun stenaar Van Strien uit Renesse niet gevraagd was. Destijds bood- deze jonge kunstenaar geheel belangeloos reeds een beeldje aan. De voorzit ter vond het gepn usance om diverse kunstenaars te vragen een kunst werk te maken. Ook de heer Kloos terman (VYD) opperde bedenkingen en zag het geld liever besteed aan speelobjecten in de buurt der school. Dit raadslid was tegen omdat de kinderen er toch niets aan hadden. „Bij het uitgaan der school draaien de kinderen zich toch niet meer om, om te kijken'. Doch de voorzitter meende dat de heer Kloosterman een verkeerde vergelijking maakte. „Op 't platteland lopen we wat cultuur betreft, toch al een stuk achter". „We heben al meer scholen geopend zonder kunstwerken", merkte de heer Hendrikse (PvdA) op, „zijn we opeens zoveel rijker geworden? Neem iets wat V:: goedkoper is en besteed dan de rest voor meer speel- mogelijkheden voor de kinderen. Wie heeft deze gedachte uit gevon den?" De voorzitter antwoordde dat reeds in het vorige college deze zaak werd voorgesteld omdat het steeds meer traditie wordt daarvoor 1 pro cent der aannemingssom te bestem men. De aankoop zou bovendien bin nen het toegestane krediet vallen. De heer Lustig (PvdA) had geen enkel bezwaar omdat het in de stichtings- kosten der school was opgenomen. ,,'t Hoort erbij". (Advertentie) stoere, sterke, stevige voor jongens en meisjes Havenplein 13, Zierikzee Telefoon 2488 Nogmaals zei de heer Hendrikse het bedrag veel te hoog te vinden. Hij moest reeds denken aan de nieVA we combi-school in Haamstede, waarvan de aannemingssom nog veel hoger ligt. „Liever een kunst voorwerp waarmede de kinderen op kunnen spelen". Voor een gemeente huis zou ik er geen bezwaar tegen hebben. Doch de heer Dqlebout (PC) meende er niet voor te moeten gaan bezuinigen en noemde als voorbeeld het kunstwerk in de Huishoudschool. Besloten werd om dit kunstwerk aan te schaffen doch dat een vol gende keer gedacht zal worden aan iets waar de kinderen meer aan hebben. De heer Kloosterman wens te in de notulen vermeld te zien dat hij tegen was Het verheugde hem echter wel dat iedereen zo veel met de kinderen op had. Vertegenwoordiging in Waterleiding-M\j. Bij de ingekomen stukken vroeg de heer Tieleman nadere inlichtin gen over hetgeen de heer Sprengel- meijer een week geleden in de kran ten publiceerde betreffende de be noeming van burgemeester Everwijn tot commissaris der Waterleiding Mij Zeeland. Hij vond de uitdrukkingen zeer beledigend voor onze vertegen woordiger. De voorzitter wenste niet op kran- teberichten in te gaan, doch had daarover de notulen opgevraagd. Spreker was wel bereid daarover een persoonlijke reactie te geven. Bij de fusie Waterleiding Mij Schou- wen-Duiveland met Zuid-Beveland waren stemmen opgegaan om het lid van de Raad van Bestuur uit Wes- terschouwen (burg. Ev.erwijn) 'voor te dragen tot lid van de Raad van Commissarissen der nieuwe water leidingmij „Midden Zeeland". De voorzitter was echter van mening dat (ie toenmalige voorzitter van wa- terlèidingmij Schouwen-Duiveland daarvoor in aanmerking moest ko men. Er is echter toen een compro mis gevonden in de vorm van een rouleringssysteem van vier jaren. Burgemeester Kastelein is toen be noemd als commissaris van „Midden Zeeland". Toen kwam de fusie die leidde naar de Watermij Zeeland en ook toen werd burgemeester Kaste lein als zodanig voorgesteld, doch door zijn benoeming in Loosdrecht rezen er moeilijkheden. Er werd contact opgenomen met de andere burgemeesters van Schouwen-Dui veland en er werd-besloten om bur gemeester Everwijn als commissaris voor te dragen. Slechts één gemeen te stelde voor om een wethouder van Zierikzee voor te dragen in de vorm van loco-burgemeester Bij de Vaate. Deze zou dan tot aan de benoeming der nieuwe burgemeester als zoda nig fungeren.Bij de stemming ver kreeg bui'gemeester Ever wijn 2400 en loco-burgemeester Bij de Vaate 600 stemmen. Spookrit van vrachtauto SOESTERBERG, 1-3. Een aan een Hilversums bedrijf toebehorende vrachtwagen heeft in Soesterberg nogal wat consternatie veroorzaakt, toen het voertuig zonder chauffeur alleen op stap ging. De vrachtwa gen stond normaal op een parkeer- strook geparkeerd. De portieren wa ren afgesloten en het voertuig stond in de eerste versnelling en op de handrem. Niettemin moesten een paar late voorbijgangers machteloos toezien, hoe op een gegeven moment de motor aansloeg en cle auto aan het rijden ging, dwars door plant soenen en tuinen, een straat over en een andere tuin in, waar de wagen, afgeremd door de hoge en dichte beplarting tenslotte op enkele cen timeters afstand van een woning tot stilstand kwam. De vrachtwagen had toen een kleine honderd meter afge legd en onderweg ook nog een per sonenauto beschadigd. BRUINISSE, 1-3. De Duitse mi nister dr. G. Leber van Verkeer heeft maandagmiddag in gezelschap van staatssecretaris Keijzer en een aan tal Nederlandse en Duitse autoritei ten, per helikopter de Deltawerken bezichtigd. Be vliegtocht werd ge maakt met een Sikorski SLN, waar in zich 18 personen bevonden. Hoofdingenieur directeur H. Fer guson van Rijkswaterstaat, afdeling Deltadienst, vertelde het gezelschap bijzonderheden over de Deltawer ken. Eerst werd stormstuw te Capelle a. d. IJssel bekeken, waarna via de grote rivieren naar de Grevelingen- dam te Bruinisse werd gevlogen. In Bruinisse werd de lunch ge bruikt, waar commissaris der Ko ningin in Zeeland, mr. J. van Aart- sen, zich bij het gezelschap voegde. 's Middags werd de vliegtocht weer voortgezet. Via de werken te Scharendijke en Burghsluis werden de afsluitingen van de Grevelingen en de Oosterschelde bezichtigd. Bij de Zeelandbrug daalde de helikop- Riskante overheveling van giftige vloeistof BLERICK, 1-3. Onder uitgebreide voorzorgsmaatregelen is maandag op een afgelegen rangeerterrein in de gemeente Blerick 26 ton zeer giftige vloeistof, uit een defecte tankwagon naar een andere overgepompt. De vloeistof, acrynitril, is behalve giftig ook brandbaar en explosief.De ris kante operatie verliep zonder onge lukken. Man verdronken EEMNES, 3-1. De 62-jarige rijks ambtenaar W. C. J. Ederveen uit Doest is in de Eem verdronken. Hij zou werkzaamheden gaan verrichten aan zijn motorboot die in de Eem bij het watersportcentrum de Wa termolen te Eemnes ligt. De politie neemt aan dat de heer Ederveen, staande op de steiger, bij het open maken van het zeil van de kajuit is uitgegleden en tussen twee boten te water geraakt. Hij kon niet zwem men. ter opnieuw. Hierna keerde het ge zelschap naar het vliegveld Ypen- burg terug. Autoverzekerings maatschappij failliet i LONDEN, 1-3. Een van de grootste automobielverzekeringsmaatschap pijen in Groot-Brittannië, 'Vehicle and General Insurance Company' is failliet. De maatschappij waar schuwde haar ongeveer een half miljoen verzekerden maandagavond zich met onmiddellijke ingang el ders te verzekeren. Man schiet op vrouw KATWIJK, 2-2. Een man heeft maandagavond in Katwijk met een Amerikaans legerpistool zeven scho ten afgevuurd op zijn vrouw, van wie hij gescheiden leeft. Zij werd hierbij zwaar gewond. De man, de 34-jarige S. uit Oestgeest, meldde zich direct na zijn daad bij de politie Hij is op het politiebureau te Kat wijk ingesloten. De 26-jarige mevrouw S. is in ern stige toestand in het Academisch ziekenhuis te Leiden opgenomen. Garantieregeling voor vakantiereizen HILVERSUM, 2-3. De heer F. Benningen, voorzitter van 'de Alge mene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (A.N.V.R.), deelde heden (dinsdag)morgen in een radio-uitzen ding van de N.O.S. mede dat 1 okto ber door zijn vereniging een garan tie-regeling voor vakantiereizen wordt ingevoerd. Deze regeling ga randeert vakantiegangers die een reis boeken bij een van'de 313 bij de A.N.V.R. aangesloten bureaus de heen- en terugreis op of ten naaste bij de overeengekomen data. Verder worden kwaliteitsgaranties gegeven ten aanzien van de reis en het va kantieverblijf. Op het deze week donderdag en vrijdag te houden A.N.V.R.-congres in Scheveningen wordt deze regeling besproken. TWEEDE KAMER DEN IIAAG, 2-3. Het Tweede Ka merlid Berkhouwer (V.V.D.) heeft zich met schriftelijke vragen tot de ministers van verkeer en waterstaat en van buitenlandse zak^n gericht in verband met de „race" tuisen een Liberiaanse en een Belgische olie tanker op de Westcrscheldc vorige week zaterdag, die in een aanvaring eindigde. De heer Berkhouwer die spreekt van een „onverantwoordelijke race" op een der „gevaarlijkste waterwe gen" van Europa, vraagt of de be- Vcrkiczingsbezoek Den Uyl aan Zeeland MIDDELBURG. 1-3. Dp induslri- alisatic in Zeeland moet niet wor den stopgezet. Het accent moet ech ter verlegd worden naar schone be dreven. Als dat niet gebeurt krÜRt Zeeland het ongure klimaat, dat vaak samenhangt met zware indu strieën. Zeeland moet bijv. niet worden als het Rijnmondgebied. Dit zei de heer Den Uyl, lijstaanvoerder van de P.v.d.A. na een werkbezoek aan Zee land tijdens een persconferentie in Vlissingen. Het P.v.d.A.-Tweede-Kamerlid Van den Doel, die ook deel van het ge zelschap uitmaakte, toonde zich erg verontrust door de terugloop van de woningbouw in Zeeland. De/.c terug gang is acht procent, terwijl het lan delijk gemiddelde slechts twee pro cent bedraagt, aldus het kamerlid. De woningbouw moet drastisch wor den opgevoerd, vond Van den Doel. Geen zinkput Sprekende over de afsluiting van de Oosterschelde, meende de heer Den Uyl dat deze nu eenmaal een feit is. Wel moeten er volgens hem garanties komen dat de Oosterschcl- IIAMBURG, 1-3. Kort voor het begin van de lente heeft de winter in Europa nog eens goed toegesla gen, van Finland tot Italië. In het noorden van Zweden en Finland daalden de temperaturen 's nachts onder de min. 40 graden, de Ita liaanse Alpen onder min. 20. in het zuidoosten van Zweden en in de Zuiditaliaanse Apenijnen zijn dorpen door sneeuwverstuivingen geïsoleerd. Volgens de weerkundigen zal de late winter nog enkele dagen aanhouden. Een hogedrukgebied boven het noorden van de Sowjet-Unie en een depressie boven het zuiden van dat land zijn de oorzaak van de koude luchtstroom. In Sauerland (West-Duitsland) is de dikste sneeuwlaag van deze win ter gemeten. In de Beierse Alpen is het gevaar van lawines door he vige sneeuwval nog 'groter gewor den. In minder dan 24 uur is in de da len van de Alpen 20 tot 30 cm sneeuw gevallen en hogerop 30 tot 40 cm. In de Harz heeft het 40 uur onafgebroken gesneeuwd. Miljoencnschade bij brand in Heidelberg STUTTGART, 1-3. Bij een zware brand in Heidelberg-Kirchheim in de Westduitse deelstaat Baden- Württemberg is zondagnacht een schade van vier miljoen gulden aan gericht. Het vuur woedde in een pa piergroothandel, een kunststoffenfa- briek en een transportbedrijf. Overval op postkantoor ALKMAAR, - 1-3. Vlak voor slui tingstijd (zes uur) is maandagavond een gewapende overval gepleegd op het postkantoor te Avenhorn. De dader, naar schatting een 25-jarige jongeman van ongeveer 1.70 m lang, donkerblond haar, die een grijze stofjas aanhad, is met een auto weg gereden, mogelijk richting Hoorn. Er wordt een bedrag van f 983, vermist. D'66, P.P.R. en P.v.d.A. willen praten niet confessionelen AMSTERDAM, 1-3. De besturen van D '66, PPR en P.v.d.A. hebben in een brief aan de besturen van ARP, CHU en KVP gevraagd of deze in beginsel bereid zijn tot overleg, waarbij het maken van bindende af spraken voor de verkiezingen over samenwerking in een' regering na de verkiezingen, de hoofdlijnen van het uit te voeren regeringsprogramma en kandidaat-ministers voor de opposi tiepartijen zowel een volstrekte voor waarde als doelstelling van dit over leg is. DEN HAAG, 1-3. Als alle Neder landse automobilisten hun motor la ten bijstellen, zal de luchtverontrei niging die auto's teweeg brengen bij na gehalveerd kunnen worden. Dit concludeert Shell Nederland NV n.a. v. een proef op negen benzinesta tions in Zuid Limburg met 'appara tuur voor het meten van koolmo- xyde in -uitlaatgassen. Het beter af stellen van de carburateurs gaf een belangrijke beperking van de lucht verontreiniging. Bij de proef - 1500 auto's - bleek slechts 34 percent te voldoen han de eis dat uitlaatgas ten hoogste 4,5 percent koolmonoxyde mag bevat ten. Een eis waaraan met ingang van 1 ektobf»r alle auto's in Neder land wettelijk zullen moeten vol doen. DEN HAAG. De buit bij de over val op het postagentschap aan de Hildebrandstraat te Den Haag be draagt f 13.126, zo is gisteren morgen definitief vastgesteld. windslieden het niet dringend gebo den achten dat zodanige voorzienin gen worden getroffen, dat dergelijke gebeurtenissen in de toekomst kun nen worden voorkomen. Hij stelt daarbij dat zulke „races" tot de „grootste rampsoeden" kunnen lei den. Tevens wil hij van de ministers weten of niet ten strengste kan wor den opgetreden tegen de „onverant woordelijke elementen" die zich schuldig maken aan wat hij noemt „dit misdadig wangedrag" in een in ternationaal vaarwater, waarover Nederland jurisdictie heeft. Lammeren-vierling OOSTERLAND, 1-3. Een drieling in de schapenwereld komt nog wel eens voor, en kan nog niet direct als een unicum worden betiteld. Als echter een schaap vier lamme ren ter wereld brengt wordt dit wel anders en kan dit wor den aangemerkt als een zeld zaamheid. Dit gebeurde maan dagmorgen bij de landbouwer A. F. Schoof alhier. De bore- lingetjes maken het nog wel, hel waren er twee van het mannelijk en twee van het vrouwelijk geslacht. Uiteraard waren ze wel kleiner als men gewoon is bij lammetjes die allleen of als tweeling ter we reld komen. Ook in Oost-Duitsland en Oosten rijk heeft het overvloedig ge sneeuwd. In Wenen lag maandag ochtend 25 cm, bij een temperatuur van min 10. In Tsjechoslowakije wordt het spoorwegverkeer door sneeuw bemoeilijkt. In Zwitserland is het eveneens erg koud. NEW YORK, 1-3. Dc Sowjet-Unie heeft maandag aangedrongen op een spoedvergadering van de Grote Vier ter bespreking van de weigering van Israël zich te verplichten tot algehe le ontruiming van het bezette Ara bische gebied. Frankrijk steunt naar verluidt dit voorstel en Engeland zou er geen be zwaar tegen maken, maar Amerika zou er weinig voor voelen. De Russische ambassadeur in Washington, Anatoly Dobrynin, heeft maandag een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken William Rogers over het Midden-Oosten. Flitsen uit het buitenland WEST BERLIJN. De autoriteiten van West- en Oost-Berlijn hebben maandag van gedachten gewisseld over de toelating van Westberlyners die met Pasen verwanten in het oos telijke stadsdeel willen bezoeken. LONDEN. Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië en prinses Anne hebben maandagavond de vertoning van een film bijgewoond waarvan de opbrengst bestemd was om het langzaam in het water wegzakkende Venetië te redden. SOEDERHAMN. In een gerechts gebouw in de Zweedse stad Soeder hamn zijn maandag vier mensen doodgeschoten. De rechter, een vrouw en twee advocaten werden dodelijk getroffen. De politie zoekt een ongeveer 60-jarige man. De rechtbank behandelde een moord zaak. Soederhamn ligt ongeveer 225 km ten noordoosten van Stockholm. LONDEN. Het Britse museum „National Gallery" heeft maandag voor nog geen half miljoen pond (4,3 miljoen gulden) een portret van de Vlaamse schilder Rogier van der Weyden. gekocht. HOUSTON. Een laborante - de 22- jarigé Nancy Klein - h'eeft zich bij een onderzoek van het maanstof dat door de Apollo-XIV op aarde is ge bracht met een injectienaald geprikt'. Zij is onmiddellijk voor tenminste drie dagen in quarantaine geplaatst bij de Apollobemanning, de astro nauten Alan Shepard, Edgar Mit chell en Stuart Roosa. NEW YORK. In New York is een nieuwe leterjj begonnen waarin de hoefdprys een levenslange jaarlijkse uitkering van 25.000 dollar (ruim 90.000 gulden) is. Een lot kost 2 dol lar (f 7,25). MCSKCU. In de Sowjet-Unie zijn de prijzen van een aantal ver- bruiksartikelen verlaagd, kennelijk als nakoming van de toezegging van regeringszijde aan de consument. CAIRO. President Anwar Sadat van Egypte heeft zondag in een toe spraak tot de Palestijnse Nationale Raad - het parlement van Palesina - verklaard dat hij zal blijven aan- dringen op een politieke oplossing van het conflict met Israël. VIENTIANE. De Laotiaanse pre mier prins Soevanna Phoema heeft een beroep gedaan op secretaris-ge neraal Oe Thant van de V.N., te stre ven naar het doen terugtrekken van alle vreemde troepen uit Laos. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Woensdag 31 maart is in het congrescentrum van de RAI in Amsterdam het openingsfeest van de 25ste boekenweek, die van 1 tot en met 10 april wordt gehouden. De openingsavond zal bestaan uit een literair songfestival. DORDRECHT. De C.H.U.-lijsttrck- ker' minister B. J. Udink heeft maandag in Dordrecht verklaard dat het programma dat D'66, P.v.d.A. en P.P.R. hebben bekendgemaakt, niet nuchter is. BEN JIAAG. Be voorzitter ven het A'gemcen Nederlands Verbond, dr. W. H. van den Berge, heeft in de Rolzaal in Den Haag dc dertien Necrlandia pi ijzen 1970 uitgereikt, die het verbond heeft toegekend aan elf personen en instellingen uit Ne derland en aan twee uit Vlaanderen. Het ging om een totaalbedrag van f 61.500,—. dc geen zinkput wordt. Do P.v.d.A. zal dc nieuwe rapporten, die onlangs over de Oosterschelde werden uit gebracht nog eens goed bestuderen en daaraan haar conclusies verbin den. In gesprekken met Zeeuwen had de heer Den Uyl veel positieve reacties gehoord over de samenwer king van de P.v.d.A., dc P.P.R. en D'66, zo vertelde hij. Ook was hij tijdens gesprekken tot de conclusie gekomen, dat de kiezers zo langza merhand genoeg hebben van de ver- splinteringen. De P.v.d.A.-lijsttrek- ker vond het een gelukkige omstan digheid dat de drie partijen het eens zijn geworden over een onlwerp- verkiezingsprogram. kluis afgesloten kantine van het be volkingsregister waar ze een soort „Bcrlijnse muur" vormen. AMSTERDAM. 1-3. Dc medewer king van het Amsterdamse pi/blick aan de volkstelling valt ontzettend mee, zei maandagavond een woord voerder van dc burgerlijke stand. Een steekproef uit dc vrijdag j.l. reeds ingenomen ca., 10.000 kaarten deed hem hoopvol gestemd zijn over dc beantwoording der vragenformu lieren door het publiek. De kaarten worden opgeborgen in eierdozen, die worden opgeslagen in dc als een Een der tellers kon de door hem afgegeven kaarten niet komen terug halen, omdat hij tijdens een voetbal wedstrijd een sleutelbeen had ge broken. Een teister moest verstek la ten gaan. omdat zij. toen dc riem van haar tas met dc kaarten brok en vah dc trap viel, bij een poging de tas tc grijpen een enkel verstuikte. Dinsdag 2 maart Zierikzee Technische School, 8.15 uur, Ver. voor Techn. School Schouwen Dui- veland. Huis van Nassau, 20.00 uur, Ver. van Oudleerlingen Tuinbouwwintercur- sus. Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, 1'ilm- en dis cussieavond „In de ban van het ge beuren" (Gez. Commissie Vrouwen verenigingen). Haamstede Hotel Bom, vergadering Pomona. Woensdag 3 maart Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 7.30 uur, vergadering1 C.P.B. Huis van Nassau, Graanbeurs, 2 uur, Alg. Bond van Bejaarden, afdeling Zierikzee. Burgh Hotel Bakker, 7.30 uur, landbouw- 'vereniging „C et C." Donderdag 4 maari Ziejrikzec Regenboogstraat 1, 7.30 uur, be stuursvergadering k.v. All Ready. Dreischor De Drie Schorren, toneeluitvoering Crescendo. Vrijdag 5 maart Zierikzee Mondragon, clubavond Delta-Foto. Geref. kerk, bovenzaal, filmavond Ned. Chr. Reisvereniging. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, film avond „Ziejook". Nieuwerkerk Hervormd vergaderlokaal, 2.30 uur, Vrouwen wereldgebedsdag. Zaterdag 6 maart Dreischor De Drie Schorren, toneeluitvoering Crescendo. UTRECHT. Volgende maand ver trekt een kleine groep astronomen van de Utrechtse sterrenwacht naar de Portugese zuidkust voor een on derzoek naar de -beste vestigings plaats voor een Europees zonne-ob- servatorium. DEN HAAG. De directeur-gene raal van de Unesco, de heer R. Ma- heu, heeft maandagochtend in Den Haag de minister-president, de heer P. J. S. de Jong, de zilveren Unesco- medaille overhandigd. Dit is de hoogste onderscheiding van de Unes co. Twintigduizend kuikens verbrand MILL. 1-3. Waarschijnlijk door kortsluiting is maandagmiddag in Mill (N.B.) een pluim veebedrijf ge deeltelijk door brand verloren ge gaan. 20.000 kuikens kwamen hierbij in de vlammen om. De schade be draagt ruim f 100.000.De eigenaar van het bedrijf, de heer Goossen was verzekerd. HEEMSCHUT Feitelijk zouden alle mensen in een oude stad of in oude sleden het jubileumnummer moeten lezen van Heemschuthet orgaan van de Bond Heemschut, de uit 1911 stam mende organisatie, die zoveel heeft gedaan aan behoud van stads- en natuurschoon. Rijk met plaatjes ver sierd, blijkt wat er allemaal is be houden, maar niet alleen behouden; ook gerestaureerd en als 't kan weer funktioneel gemaakt. Als het nog nel niet op instorten staal, kan een ge bouw meestal op fantastische wijze worden gerestaureerd, maar (helaas) het kost doorgaans wel een lieve cent. De strijd die Heemschut voerde speelde zich doorgaans af tussen de polen: vergeefs ijveren en geslaagd verzet. Dat wordt mooi in het num mer vit de doeken gedaan. Ergens in een Nederlandse stad wordt een to ren fraai gerestaureerd. De kanteel- tjes cn de lijntjes ranken weer prachtig naar de lucht. Er is een fraaie onderbreking van de huizen rij, maar daar kruipt wel een groot handel in textiel tussen, die haar tgroothandelsschap met koeieletlers aan hel publiek kond doel. Hel was een geval van ..vergeefs ijveren", maar (andere bladzijdeer stoof wel een fenomenale foto vün een land huis in een puntgaaf park. Het huis - met mooie klokke torentjes - is ge red en het park (plus vijver) ligt er puntgaaf bij en het uitzicht wordt door niets belemmerd: g'cslaagd ver zet. Wat eens dc strijd was Van dc - toch wel wat vreemde geachte - „erudieten" is nu veel meer gemeen goed geworden, maar die strijd blijft nog altijd noodzaak: tegen het vellen van bomen, hel afbreken van mo numenten, hel ontsieren door recla me. foute plaatsing nan palen en borden, kortom het waken over de schoonheid in een. land, dat hier en daar de verlelijking in het vaandel schijnt te hebben géschreven; hel was toen nodig en nog altijd aan de orde. Soms zeggen drealisten: „man ruim hel toch op; het wordt niks meer.". Maar vaak is het gelukt iets weer heel mooi te maken. Na af loop gaat mén eens kijken en het wordt een uitgerekend ..Heemschut tersfeest". „En het is wel de moeite waard" - *o schrijft het jubileum nummer - „om voor zo'n resultaat af en toe door realisten voor gek te uwrden versleten". SCH/ERE! LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2