DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bomaanslag op Kapitool had wellicht politieke achtergrond Egypte en liet Israëlische antwoord Meer dan 100 slachtoffers bij zware overstromingen in Brazilië Buit van ruim 132.000 bij gewapende overval in Eindhoven Britse economische toestand is somber Griekenland wil Olympische Spelen Jordanië wil vrede met Israël ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 maart 1971 127ste jaargang Nr. 20835 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken.11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 21S8. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. I. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij vh Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Lósse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! '4 B.T.W, In dit nummer: Ook Noordivelle had zijn Strd - WASHINGTON. 1-3. De bomaan slag op het Kapitool, het parlements gebouw in Washington, heeft ver moedelijk een politieke achtergrond. De politic deelde mee, dat vannacht, een half. uur voor de aanslag, in een anoniem telefoongesprek werd mee gedeeld: „evacueer het gebouw. Mis schien heeft u at vaker dergelijke mededelingen gekregen, maar dit keer is het ernst. Het is de vergel ding voor de invasie in Laos. De bom zal over .dertig minuten ontplof fen". Maandagochtend, ca vijf uur na de aanslag, werd een beambte van het Kapitool in een tweede telefoonge sprek gewaarschuwd, dat er nog meer te verwachten was en dat voor alles de gangen en tunnels onder het gebouw gecontroleerd zouden moe ten worden. Een nieuw onderzoek leverde echter geen aanknopings punten op voor een tweede aanslag. President Nixon, die maandagoch tend Washington voor een reis naar Des Moines (Iowa) verlaten had, ver klaarde aan boord van zijn vliegtuig, dat de explosie „een schokkende ge welddaad was. die alle Amerikanen kwaad zal maken". Bij de explosie werd niemand ge wond, maar in zeven kamers in de vleugel, waar de senaat gevestigd is. werd schade aangericht aan muren, vloeren en ruiten. De 80-jarige democratische voor zitter van de senaat, Allen Allender, meende, dat de bom opzettelijk was geplaatst in de buurt van de zaal waar het geld voor de oorlog in Viet nam toegewezen wordt. Senator George McGovern, tot nu toe de enige die zich gemeld heeft voor de democratische kandidatuur voor het presidentschap, sprak van een nieuwe daad van zinloos geweld, die voortkomt uit een verstoring van de Amerikaanse samenleving, ver oorzaakt door de oorlog in Vietnam. „Het is het soort barbaars gedrag dat onze maatschappij vergiftigt als gedeeltelijk gevolg van onze offici eel vergoelijkte slachting in Zuid- Oost-Azië. Het is niet mogelijk een hele generatie te leren te bombarde ren en andere te vernietigen in een onverklaarde, ongerechtvaardigde, eindeloze oorlog in het buitenland, zonder een verschrikkelijke prijs te betalen voor de ontwrichting van onze maatschappij". De leider van de republikeinse fractie in de senaat, Hugh Scott, ver klaarde, dat het congres zich niet zal laten intimideren door degenen die terroristisch optreden in de senaat. De democratische senator Robert Byrd zei, dat er strengere veilig heidsmaatregelen moeten worden genomen. Hij vond dat sommige-de len van het 170 jaar oude gebouw buiten bereik van het publiek moe ten zijn. Hij waarschuwde echter, dat het openbaar karakter van het gebouw bewaard moest blijven. „Dit gebouw is eigendom van het Ame rikaanse volk". CAIRO, 1-3. Egypte heeft de di plomatieke vertegenwoordigers van de „Grote Viei" maandag laten we ten, dat het de wens van Israël om een deel van de bezette Arabische gebieden te behouden, beschouwt als een flagiante uitdaging van de vol- keienoiganisaties. In zijn besprekingen met de vier ambassadeurs van Amerika, Rus land, Engeland en Frankrijk herin- ncide de minister van Buitenlandse Zaken, Machiroed Riad, de „Grote Vier" aan hun verantwoordelijkheid \oor de viede in het Midden-Oosten. Naar in welingelichte kringen in Cairo verluidt, heeft Egypte in dit stadium niet om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad gevraagd. Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten maakte intussen Lekend, clat de „Grote Vier" en V.N.- temiddelaar Jarring het Israëlische antwoord op Jarrings voorstellen als negatief beschouwen. Als bron roemde het persbureau diplomatie ke kringen in Cario. RIO DE JANEIRO, 2-3. Bij zware overstromingen in de Braziliaanse staten R10 de Janeiro en Guanabara zijn in de afgelopen vijf dagen 135 mensen omgekomen. Meer dan vierhonderd personen worden vermist, aldus een oficiële mededeling. Honderden huizen en een aantal bruggen zijn vernield. Het water maakte voorts veel slachtoffers on der het vee. De dorpen Parati en Cachoeira de Macacu, in de staat Rio de Janeiro, zijn geheel van de bui tenwereld afgesneden. De bewoners worden door hefschroefvliegtuigen van het leger en landingsvaartuigen van de Marine bevoorraad. In het noorden van de staat, Gua nabara, waar de schade zeer groot is. zijn vierduizend mannen gemobili seerd om hulp te verlenen. Vliegtuig van premier Gandhi stond in hrand NIEUW DELHI, 2-3. De premier van India, mevrouw Indira Gandhi, is maandag aan eën vliegtuigongeluk ontsnapt. Tijdens een vlucht in de staat Orissa, waar mevrouw Gandhi een verkiezingstournee maakt, raak te een van de motoren van het vlieg tuig in brand. De piloot wist het toe stel op een vliegveldje aan de'grond te zetten, waar het vuur werd ge blust. Alle inzittenden bleven onge deerd. Gemaskerde mannen overvielen geldtransport EINDHOVEN, 1-3. Maandagmid- dag om vyf uur is een roofoverval gepleegd cp de bank van Van Lan- schot nabij de Bowling aan de Rond weg te Eidhcven. De overval werd gepleegd door twee personen, die er op een scccter vandoor gingen. De DEN HAAG. Oncler goedkeurende, blikken van scheidsrechter Lau van Ravens hebben de ADO-spelers Joop Kor'evaar (I) en Harry Hestead tij dens de internationale kattenten toonstelling in het congresgebouw de „sportkat" van het jaar gekozen, Korevaar koos voor „Beauty of Co logne", terwijl Hestad zijn voorkeur voor „Siverrocho" toonde. gemaskerde daders waren gewapend. De buit bedraagt ruim 132.000 gul den. De daders zijn voortvluchtig. Gin tien over half vijf wilde een bankemployé concierge van het hoofdkantoor, de geldtrommel met de ontvangsten van de dag (ruim 132.000 gulden), in de geldauto zet ten die hij voor de bank gereden had om er mee naar de hoofdbank te gaan. Twee andere bankbedien den, die :hem op zijn rit naar. de bank zouden vergezellen, sloten de deur van het bijkantoor af. De 53-jarige concierge F. Schol- tens voelde plotseling een pistool in zijn rug. Aan de schrikreakties van zijn collega's had hij al gemerkt dat er iets aan de hand was. Een over valler sommeerde hem met de uit roep „het is menes" het geld over te geven. Toen de man de geldtrom- rrel neerzette werd deze door een onbekende man, die een pistool drei gend in de hand had, weggepakt. Daarna nam deze.de vlucht naar een man, die met een motor stond te wachten. Beiden verdwenen over de Limburglaan. De concierge schreeuwde het onthutste personeel toe direct, de politie te waarschuwen, „Ik ga er achter aan", riep hij. Daar op zette hij met een auto de achter volging in. De duozitter op de motor draaide zich om, toen de concierge met zijn wagen te dicht naderde en richtte het pistool op hem. Nabij de Karei de Grote-Laan reden de over vallers tussen een paar paaltjes door een tegelpad op, dat voor de auio onberijdbaar was. De gealarmeerde .politie vond la ter achter een schuurtje aan de Kas- teehveg de motor, een pistool een paar helmen, twee pruiken en enkele overals, die de daders hadden ge bruikt. Volgens de politie waren de overvallers jongemannen, die zich waarschijnlijk met een auto verder uit de voeten hebben gemaakt. .Gevolg van stakingen LONDEN, 1-3. Door een staking van technisch personeel lag maandag in honderden Britse fabrieken het werk stil. Bijzonder zwaar getroffen werden de autofabrieken en scheeps werven, maar ook de landelijke dag bladen, die niet konden verschijnen in tegenstelling tot de provinciale kranten. De staking was door de bonden af gekondigd uit protest tegen de anti- stakingstvet van de conservatieve regering. Er namen naar schatting ruim een miljoen arbeiders aan deel. Een nieuwe eendagsstaking is vast gesteld voor 18 maart. Het einde van de malaise in het bedrijfsleven is nog niet in zicht. De staking van ruim 200.000 postbeambten gaat ATHENE, 1-3. De Griekse minister van economische zaken Nicoalos Ma- karfesos heeft in Athene bekend ge maakt dat zijn land gaarne in 1980 de Olympische Spelen binnen de grenzen zou hebben. Over een stad is nog niet gesproken, maar naar al le waarschijnlijkheid zal Athene zich kandidaat stellen. Gouddiefstal opgelost SCHIPHOL, 1-3. In een bagage- kluis van het Centraal Station te Amsterdam heeft de dienst lucht vaart van het korps rijkspolitie bij kans de gehele voorraad gouden sierraden teruggevonden, die vorig jaar augustus uit de KLM-vracht- Ioods op Schiphol was verdwenen. Verdacht van deze diefslal. dan wel verduistering, is 1 de 38-jarige loodsbaas A. van der W. uit Amster dam vorige week gearresteerd en voorgeleid aan de officier van justi tie te Haarlem. Wel heeft hij nog een blanco strafblad, doch volgens de politie is thans gebleken, dat hij nog meer diefstallen in de loods heeft gepleegd. LONDEN. 3-1. Jordanië is bereid met Israël een vredesverdrag te slui ten als dit land zich volledig uit de na de zesdaagse oorlog van juni 1967 bezette Arabische gebieden terug trekt. Dit heeft koning Hoessein ver klaard in een vraaggesprek met het Britse bald „The Observer", dat zon dag is gepubliceerd. Dc koning wil Israël ook officieel erkennen. Hij sprak zich verder uit voor een volledig onafhankelijke Pa lestijnse staat. De westelijke oever zou' volgens hem door een corridor mot de strook van Gazn verbonden moeten worden. woensdag de zevende week in, en 21 Fordfabrieken liggen al drie weken stil. Economische deskundigen zien de toestand somber in. Stakingen in Engeland LONDEN, 1-3. In Engeland zijn maandag ruim een miljoen werkne mers thuis geblaven om te proteste ren tegen het wetsvoorstel tot beper kingen van het stakingsrecht. Door deze officiële 24-uursstaking van technisch personeel lag het werk stil op de werven, in de autofabrieken en bij talrijke andere bedrijven, zo als de dagbladen. Jongen voor tweede keer ontvoerd CARACAS, 1-3. De 13-jarige zoon van de Venozolaanse multimiljonair Jacobo Taurel is maandag voor de tweede keer in 14 maanden ontvoerd Bij de eerste ontvoering werd Leon Taurel na drie uur al vi-ij gelaten, nadat zijn vader een half miljoen bolivares. (ongeveer 400.000 gulden) had betaald. Amerikaanse auto's in Moskou beschadigd MOSKOU, 1-3. Van twee Ameri kaanse verslaggevers is maandag in Moskou de auto beschadigd. Van de ene zijn de achterbanden lekgesto- ken. een zijruit stukgeslagen en de ruitenwissers plus de zijspiegel ge stolen. Van de andere is de achter ruit ingeslagen. MARKELO, 27-2. Het college van b. en iv. van Zierikzee bracht, in ge zelschap van gemeentesecretaris R. van Ommeren een kennismakingsbe zoek aan burgemeester Th. H. de Meester van Markelo, die per 16 maart a.s. is benoemd tot burge meester van Zierikzee. Het college kreeg een uitstekende indruk van het echtpaar De Meester, dat er echt naar uitziet de taak te Zierikzee te beginnen. Reeds in het verleden waren de gedachten van de heer De Meester uitgegaan naar Zie rikzee, maar het zou „dus" 1971 wor den, voordat de benoeming afkwam. Mevr. De Meester is een charmante burgemeesterse, met een brede be langstelling en is duidelijk ingeno men met de benoeming van haar echtgenoot te Zierikzee. De foto toont de burgemeester staandein gezelschap van de Zie- rikzeese delegatie. Links zittend: mevrouw De Meester. (Foto welwillend afgestaan door Dagblad „Tubantia"). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 2-3. Het K.N.M.I. meldt; Over het oosten van de oceaan is de luchtstroming in de bovenlucht noordwestelijk geworden. Een fron tensysteem. dat Vanochtend boven de Britse eilanden lag werd daar door naar het zuidoosten gestuurd en bracht sneeuwval in een groot deel van Engeland, de Benelux en Noord- Frankrijk. Het ziet er naar uit. dat boven Frankrijk een klein lagedruk gebied tot ontwikkeling komt. dat in de richting van de Rivièra verder zal trekken. Hel nog steeds boven Noord Eourpa aanwezige hogedrukgebied van bijna 1060 mbar ondergaat aan zijn westflank een versterking door een over het zeegebied ten westen van Ierland naar het noordoosten koersend hogedrukgebied van 1030 mbar. Gezien deze ontwikkeling is het waarschijnlijk dat het winterse ;yeer zal aanhouden. Verwachting lot woensdagavond: AanhmulewL koml Aanvankelijk nog zwaar bewolkt met plaatselijk sneeuw, maar mor gen ook opklaringen en hier en daar een sneeuwbui; overwegend matige wind draaiend naar richtingen lus sen noord en oost; minimumtempe raturen van min 2 lot min 8 graden, maxima morgen dicht bij het vries punt. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 7. Min.-temperaturen: 2 tot 7 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 3 tot 8 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 3 maart. Zon op 7.23, onder 18.22 Maan op 9.26, onder 2.08 Eerste kwartier: 4 maart (3.02). HOOGWATERSTANDEN /.IFRIK7,F> 3 maart 7.16 v.m. 4 maart 8.02 v.m. BROUWERSRAVEN 3 maart 4 maart 7.10 v.m. 7.57 v.m. 19.40 n.m. 20.32 n.m. 19.35 n.m. 20.31 mm. Doodtij: 6 maart.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1