DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dwaze schcpenrace op Westerschelde eindigt met aanvaring Het prijzenoverleg Suiker Ben Goerion drie cent duurder acjlt vrefje jn Midden-Oosten mogelijk Britse P.T.T. staat op liet spel Akties voor Russische Joden Golf van stakingen overspoelt liet land Brand op booreiland Koopt China vlieg- - -1 Bijstandswet en „armenregeling" tuigen in Amerika! Stad in Flevoland Dr. Kruisinga over liet .sigarettenprobleem Hoe liet Gomoelka verging Tanker gezonken Israël en Egypte ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maunilag 1 maart 1971 127ste jaargang Nr. 20834 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. I. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v<h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers,25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer'. Toch goedgekeurde begroting Bruinisse StuulljV van maritiem „gekkenwerk" WEMELDINGE, 28-2. Een volgens de watcrpolitie „onverantwoordelij ke race" tussen twee met ruwe olie geladen tankschepen op de Wester schelde is zaterdagmiddag uitgelo pen op een aanvaring, waarbij beide schepen werden beschadigd. De rijkspolitie te water in Zeeland stelt een onderzoek in. De Libei'iaanse tanker Pana-Chi- kon (circa 40.000 ton) en het Belgi sche tankschip Esso Antwerp (roncl 42.000 ton) voeren achter elkaar de Westerschelde op. Beiden hadden een Belgische loods aan boord, en hadden Antwerpen als bestemming. Daar de Esso Antwerp als eerste in Antwerpen zou worden gelost spra ken de loodsen af dat de Esso Ant werp het Liberiaanse schip-zou gaan passeren. De oploopmanoeuvre werd bij de Sloehaven in Vlissingen-oost ingezet. Tevergeefs, l»ü Terneuzcn raakten de achterschepen elkaar, en kleefden enige tijd samen, waarna dc voor stevens uit elkaar liepen. De Esso Antwerp liep op dc Mid delplaat in de Westerschelde, maar kon een uur later met behulp van ruim tien sleepboten weer los komen en naar Antwerpen koers zetten. De Pana-Chaikon wist nog net de stei gers van Dow Chemicals in Terneu- zen te ontwijken en kon de reis naar Antwerpen vervolgen, 13jj dc aanvaring tussen dc Esso Antwerp en dc Pana-Chaikon is voor miljoenen guldens schade ontstaan. Van de Belgische tanker werd de romp ter hoogte van de machineka mer over een lengte van 25 meter een halve meter ingedrukt. Er ont stond een scheur in het dek, waarop een versplinterde sloep van de Libe riaan achterbleef. Aan ile ketting De verzekeraars van de Esso Ant werp hebben de Pana-Chaikon in Antwerpen onmiddellijk aan de ket ting laten leggen. De rijkspolitie te water uit. Wemeldinge heeft de be manning van de Belgische tanker gehoord, terwijl deze op de Middel plaat vastzat. Wanneer de bemanning van de Pana-Chaikon, die als de grootste boosdoener wordt beschouwd, kan worden gehoord, staat niet vast. 14 zceim ijlen Maar toen de Esso-Antwerp naast de Liberiaan voer, minderde deze geen snelheid. Beide schepen bleven over geruime afstand met een snel heid van ongeveer 14 zeemijlen per uur naast elkaar varen. Ter hoogte van de Braakmanpolder in Zeeuws- Vlaanderen riep de kapitein van de Esso Antwerp zijn collega nog toe dat dit gekkenwerk was en dat de Pana-Chaikon vaart moest minde ren. Weer ernstige onlusten in Noord-lerland BELFAST. 1-3. In de nacht van zond. g op maandag is in de Noord- In se stad Londonderry een Britse soldaat verbrand. Hij was met een collega op pa trouille toen zij door een menigte rooms-katholieken met stenen en benzinebommen werden bestookt. Het slachtoffer kreeg brandende benzine over zich heen en stierf. De andere soldaat wist te ontkomen. Eerder kreeg in Belfast een man in een vuurgevecht met militairen een schot in zijn buik. Hij is- in een ziekenhuis opgenomen. DEN HAAG. 27-2. Dinsdag 9 maart a.s. begint het dopr de minister van economische zaken, mr. R. J. Nelis- sen,' in uitzicht gestelde gesprek met de prijzenoverlegcommissie van werkgevers, ondernemers en consu menten. Dit gesprek zal o.m. betrek king hebben op de prijsstabilisatie- beschikking die half maart afloopt. DEN HAAG, 27-2. Met ingang van O J Gestroomlijnde bestellingen, gere organiseerde pakketpostdiensten en inschakeling van meer tijdelijke krachten zijn mogelijk het resultaat van een hardnekkig betalingsgeschil dat oppervlakkig weinig invloed heeft op het Britse leven, maar dat toch ernstige implicaties heeft. De staking duurt 38 dagen. Als zij nog veel langer duurt, zou de dood van de uitstekende postdienst kun nen betekenen, zo heeft een woord voerder van de posterijen meege deeld. LONDEN, 27-2. De langdurige sta king bij de Britse PTT roept twijfel op over de toekomst van de post dienst in zijn huidige vorm. Prak tisch voor het eerst sedert Oliver Cromwell in 1660 een monopoliestel sel veor briefbestellingen introdu ceerde, zien de autoriteiten intensief irit naar nieuwe wegen voor het overbrengen van het geschreven woord. Zwarte maandag voor Engeland DEN HAAG, 27-2. Met ingang van maandag 1 maart zal de consumen tenprijs van suiker met 3 cent per kg worden verhoogd tot f 1,23 per kg. Dit is bekendgemaakt door het centraal bureau levensmiddelenbe- drijven en bevestigd door het minis terie van economische zaken. LONDEN. 29.-2. Bijna 2.000 men sen, voor het merendeel Joden, heb ben zondag voor het Britse ministe rie van buitenlandse zaken in Lon den betoogd na afloop van een bij eenkomst op Trafalgar Square, ge houden uit protest tegen de behan deling van de Joden in de Sowjet- Unie. Een groep betogers gaf bij het ministerie een brief af, waarin de Britse regering verzocht wordt bij het Kremlin tussenbeide te komen opdat de Joden in de Sowjet-Unie naar Israël kunnen emigreren. BRUSSEL, 27-2. De vroegere Is raëlische eerste-minister David Ben Goerion heeft zich op een perscon ferentie in Brussel tamelijk /pessi mistisch uitgelaten over het lot van de Joden in de Sowjet-Unie. Ben Goerion zei dat naar zijn me ning, „de verklaring van Brussel", deze week aangenomen op het grote Joodse wereldcongres te Brussel, de houding van de Sowjets niet erg zal beïnvloeden. Wel achtte hij het mo gelijk, dat wat meer Joden de Sow jet-Unie zullen" mogen verlaten om naar Israël te gaan. Antwoord gevend op vragen over de situatie in het midden-oosten zei de Israëlische oud-premièr, dat Nas ser op het eind van zijn leven tot de overtuiging gekomen was. dat er vrede gesloten diende te-worden met Israël. Als de Sowjet-Unie wil mee werken, komt die vrede er ook wel. zo zei hij. Ben Goerion merkte ook op. dat de Sowjet-Unie zelf belang LONDEN, 28-2. De Britse indu strie zal vandaag (maandag) een ge voelige klap krijgen door de staking van een dag, uitgeroepen door de Britse bonden van technisch perso neel die samen zo'n 1 V>i miljoen le den tellen. Het grootste deel werkt in dc auto-industrie die dan ook het zwaarst getroffen zal worden. Twee Amerikaanse maatschappijen, Vaux- hall en Chrysler, en de Britse Ley- landfabrick hebben al laten weten dat dc produktic maandag zal stil liggen. Ook de Fordfabrieken in Engeland zullen gesloten zijn, maar die zijn al vier dagen dicht vanwege een loon- geschil dat tot een staking leidde. De krantenwereld wordt eveneens be dreigd gezien het feit dat technici daar sleutelposities innemen. Woord voerder van de bonden hebben ech ter toegegeven dat er vakbondsleden zijn die niet willen staken. Men ver wacht vooral verzet van de arbei ders bij de Rolls-Roycefabriek Mo gelijk zullen 6.000 arbeiders van de ze fabriek die toch al bang zijn voor hun baan in verband met de finan ciële crisis waarin de fabriek ver keert, het stakingsparool negeren. De staking is uitgeroepen uit pro test tegen de anti-stakingswet van de conservatieve regering. De rege ring heeft geen maatregelen geno men om tussenbeide te komen." -A i GREAT YARMOUTH. 27-2. - Bij een brand die op een Amerikaans booreiland in de Noordzee heeft ge woed, zijn twee mannen gewond ge raakt. Het voor de Engelse kust liggende eiland, de „Arpet A'\ eigendom van Phillips Petroleum Company, zond noodseinen uit, waarop twee heli kopters en een.reddingboot uit Great Yarmouth te hulp kwamen. Korte tijd later werd gemeld dat de brand bedwongen was. De twee gewonden zijn aan land gebracht. DEN HAAG, 27-2. Drie Tweede Kamer-leden voor de P.v.d.A.. mevr. Heroma-Meilink en de heren Egas en Franssen hebben de staatssecre taris van C.R.M. gevraagd of het waar is dat in bepaalde gemeenten de bijstandtrekkers zich wekelijks op een bureau moeten melden om aan gifte te doen van hun inkomsten. Dat zou moeten gebeuren om de hoogte van de bijstand vast te stel len met een maximum aan controle op de juistheid. De vragenstellers achten deze wij ze van uitvoering in strijd met de geest van de algemene bijstandswet en in sterke mate tenderend naar de vroegere armenregeling waarbij men zich periodiek bij de armenmecster moest melden. NEW YORK, 27-2. China is onder handelingen begonnen over de aan koop van Amerikaanse straalpassa- giersvliegtuigen van de typen Boeing -707 en Douglas DC-8. Het zou om een transactie van 1000 miljoen dollar (ongeveer 3,3 miljard gulden) gaan. Dit is vrijdag meege deeld door het radio- en televisie station „American Broadcasting Company" (ABC). De wetenschappelijke redacteur van ABC. Jules Bergman, vertelde dat Peking voor de aankoop contact heeft opgenomen met de firma Ja mes Ryan and Son. De Amerikaanse regering zou tegenover de Chinese belangstelling voor deze vliegtuigen zeer welwillend staan. DEN HAAG, 27-2. De nieuwe stad Almere. in Flevoland, moet een veel heid van samenhangende stadsker nen worden en niet één grote aan- eengebouwde stad. De eerste groei- fase zal moeten worden gesitueerd aan het Gooimeer. Dit zijn enkele conclusies uil een door de Rijksdienst voor dc IJssel- meerpolders uitgebracht studierap- port omtrent dc ontwikkeling van deze nieuwe stad. De ministerraad besloot vrijdag binnenkort het rapport voor publi- katie vrij te geven. Te Nieuwerkerk wordt flink pchpuwd. De foto geeft een beeld van de bouw in het bestemmingsplan I A (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). BUSSUM. 28-2. Dc .schadelijkheid vpii matig sigaretten roken is niet tc vergelijken niet de schadelijkheid van een even matig gebruik van ver dovende middelen. l)it liceft staats secretaris dr. It. J. IL Kruisinga van volksgezondheid zondagavond ge zegd in de N.O.S.-tclcvisicrubrick „Panoramick", die aan rookontwen- ning gewijd was. Dr. Kruisinga zei to hopen dat de c.pbiengst van 886 miljoen gulden aan tabaksncccijns tot nul zal dalen. Deze inkomsten voor de schatkist heeft bij een vredesregeling in het midden-oosten. Als Isi-ael vernietigd zou worden door de Arabieren, heb ben die Arabieren Rusland niet meer nodig en dan verliest Moskou zijn invloed in het midden-oosten. staan in geen verhouding lot de be dragen die gederfd worden door ziekten die verband houden met ro ken. de genezing, de verpleging er van en hel ziekteverzuim. Dr. Kruisinga verwacht binnen kort advies van de gezondheidsraad over een mogelijke intensivering van voorlichting over dc gevaren van het roken. De staatssecretaris sprak zich uit voor ccn behoedzame benadering.- Hij waarschuwde legen een angst aanjagende aanpak. BRUSSEL. Filmmaker Otlo Premin- ger aan hel woord tijdens de Joodse wereldconferentie in de Belgische hoofdstad. Preminger veroorzaakte een tumult, toen hij het organisatie comité met nazi's wilde vergelijken, doordat men de militante Ameri kaanse Joodse leider rabbijn Meier Kahane niet accepteerde. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De zogenaamde vrouwen- kelner kent meestal vr.ouwen, i t die hij beter niet had kunnen kennen. fi KOPENHAGE, 27-2. De Poolse cx- partijleider Wladislaw Gomoelka is op de 19e december van het vorig jaar zonder pardon van zijn bed ge licht, naar het gebouw van het Polit buro in Warschau gebracht en daar „zonder verdere formaliteiten" van zijn functie ontheven. De mededeling van officiële zijde dat hij op die dag „om gezondheids redenen" was afgetreden met ver lammingsverschijnselen en een ge brekkig gezichtsvermogen in een zie kenhuis werd opgenomen is geheel bezijden de waarheid. Pas twee da gen later, op 21 december ging zijn gezondheid sterk achteruit en moest hij om genoemde redenen voor be handeling naar een ziekenhuis. Dit schrijft de Deense journalist Per Hansen in zijn blad „Aktuelt". Hij werd aan het begin van deze maand uit Polen gezet, kort nadat hij zijn verhaal naar de krant had doorgebeld. Zijn dramatisch verslag van de situatie in die dagen heeft hij opgesteld aan de hand van inlichtin gen van Poolse arbeiderskringen. KAAPSTAD. 28-2. Duizenden li ters ruwe olie zijn voor de zuidkust van Zuid-Afrika in zee gestroomd toen de ruim 28.000 ton metende. Li beriaanse tankboot „Wafra" zondag bij kaap Agulhas zonk nadat men aan boord een lek in de machineka mer had geconstateerd. Een beman-; ningslid is om het leven gekomen cn een ander wórdt vermist. In Kaap stad vreest men dat de prachtige stranden rond kaap Agulhas. het zuidelijkste punt van Afrika door do olie bevuil zullen worden. De nog steeds zichtbare romp van do „Wa fra" die in ondiep water is gezonken, is omgeven door een olievlek van ruim 1 km. lengte. NEW YORK. 27-2. „Hel antwoord van dc Israëlische regering op dc Egyptische voorstellen moet beide landen in staat stellen een vredes verdrag tot in details uit tc werken", aldus de Israëlische vertegenwoor diger bij de Ver. Naties, Joseph Te- koah. nadat hij het antwoord aan de V.N.-bemiddelaar Jarring had over gebracht. Tekoah voerde eraan toe. dat het gesprek met Jarring nu in een se rieuze en constructieve fase is ge komen. Hij weigerde antwoord te geven op dc vraag van een verslaggever of in het Israëlische antwoord ook ge wag wordt gemaakt van het terug trekken van Israël uit de bezette ge bieden. Egypte heeft een algehele Is raëlische terugtrekking gevraagd uit de na de zesdaagse oorlog van 1967 bezette gebieden. Verwachting tot dinsdagavond: Vrij veel bewolking# Vrij veel bewolking met hier en daar enige sneeuw; overwegend matige noordelijke wind; minimumtempera turen van min 1 graad aan zee tol min 6 graden plaatselijk in het bin nenland. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tut 8. Min.-temperaturen: 2 tol 7 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 3 lot 7 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 2 maart. Zon op 7.25, onder 18.20. Maan op 8.56. onder 0.42. Eerste kwartier: 4 maart (3.02). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 2 maart 6.36 v.m. 18.58 n.in. BROUWERSHAVEN 2 maart 6.29 v.m. 18.49 n.m. Doodtij: 6 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 1-3. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen dagen is de luchtdruk boven noord Scandinavië geleidelijk tol boven 1060 mbar ge stegen. Over Polen daarentegen is de druk laag. Er wordt dientenge volge over west-Europa een krachti ge noordoostelijke stroming in stand gehouden, waarmee koude continen tale lucht wordt aangevoerd. Er trekken in deze stroming af en toe kleine storingen mee. die van tijd lot tijd wat sneeuw veroorzaken. Waar hel 's nachts opklaart vriest het matig tot streng. Een frontensys- tecm van een diepe depressie bij IJsland komt over Schotland lang zaam naderbij. De aanwezigheid van het hogedrukgebied belet echter ccn belangrijk verder opdringen van dit front. Vannacht kan tijdens opkla ringen dc temperatuur in het bin nenland tol dicht bij min 10 graden dalen. Het .ziel er naar uil. dal in deze weorsituatic voorlopig nog geen verandering komt. 4 k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1