MIJN VROUW, MIJN SUPERIEUR Een zeventig-jarige weegbrugvereniging te Oosterland Een echte Europese gemeenschap Ik kijk naar wat een wasmiddel doet. En... wat ik er voor betalen moet. Simpel toch? BLIK DOOR HET WERELD Algemene vergadering van de landbouwvereniging Bruinisse ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 februari 1971 Nr. 20833 OOSTERLAND. Op 8 februari j.J. was het precies 70 jaar geleden dat de weegbrugvereniging: „Even Bui ten" alhier werd opgericht. Door een 20-tal personen werd hiertoe de stoot gegeven, het eerste bestuur be stond uit burgemeester J. C. van der Have, de grote promotor van dit plan en de heren Joost Flohil, Jac. Bouman, D. Viergever en J. M. de VVeeze. Al spoedig bleek dat deze „fairbank" zoals de vroegere bena ming luidde, in een behoefte voor zag. Men vraagt zich af onwillekeurig, hoe of men dit vroeger maakte met de levering van landbouwprodukten, zoals aardappelen, bieten en wat niet al. Vooreerst zij opgemerkt dat de komst van de stoomtram op het eiland één der belangrijkste drijfve ren was voor de oprichting van een weegbrug omdat de RTM die een stoomtram ging exploiteren, in het jaar 1901, het plan had opgevat om bieten te gaan vervoeren per tram. Voordien werden de bieten per schip afgevoerd meestal, voor wat Ooster land aangaat, via de haven te Brui- nisse. Deze werden mand voor mand gewogen eer ze in het schip gewor pen werden op een bascule, een zeer omslachtige methode van werken. En zo ging het voordien ook met an dere landbouwprodukten, men was op de bascule aangewezen. Daarom was de eerste weegbrug, hoe gering ook van capaciteit, een reuze verbe tering voor de agrarische bevolking in -het bijzonder. Hij woog maar tot 4.000 kg. Er werd een weeghuisje ge bouwd bij de halte Oosterland en met weegwerktuig en al bedroegen de kosten toen f 775,-. Het liep goed desondanks bedroegen de inkomsten in het eerste jaar f 58,35. waar va n de onkosten nog af moesten. Er wer den aandelen verkocht in den begin ne groot f 25,- per stuk maar dit ging bijzonder moeizaam men moest hemel en aarde bewegen om de aan delen aan de man te krijgen, tot op 3 na gelukte het tenslotte, die de eerste voorzitter dan tenslotte maar voor zijn rekening nam, met de voorwaarde dat ze het eerst aan bod zouden komen wanneer er gevraag naar kwam. De bestrating van het |errein liep ook stroef en de mede werking met de trammaatschappij was miniem. Grotere brug Zo ging men voort tot 1916 toen de brug verlegd moest worden we gens reorganisatie van de tramlijn. Irj de tweede helft van de dertiger jaren werd het gemis aan een gro tere brug steeds meer aktueel, mede omdat de luchtbandenwagen zijn in trede had gedaan, en ook het ver voer per auto meer en meer in zwang kwam. Men stak de hoofden bijéén en na veel wikken en wegen werd besloten om een weegbrug te maken met een capaciteit van 20.000 kg. Kosten inclusief het weeghuisje f 2200.Men was nu een heel eind vooruit met deze grote brug en het ging steeds exelsior met de exploi tatie ondanks oorlogsgeweld en wa tersnoodramp. die echter wonder bo ven wonder niet zo heel veel aan de weegbrug verwoestte. Weer echter raakte de brug te klein, de steeds grotere vrachtwagens moesten twee maal gewogen worden eerst van ach ter en daarna van voren wat op den duur een onuithoudbare toestand werd. Weer stak het bestuur de hoofden bijeen en werd prijsopgaaf gevraagd van een bug met een weeg vermogen van maar even 50.000 kg. Men kreeg echter de schrik in de benen toen bleek dat de stichtings- kosten van zo'n reus op niet minder dan f 52.000,kwam te staan. Toch heeft het energieke bestuur toen doorgebeten waar men nimmer spijt van heeft gehad. In het jaar 1963 werd dit werk gerealiseerd. Tot op heden is het steeds opwaarts gegaan met de weegbrug, dankzij mede de energieke weger die met hart en ziel de belangen van dit onontbeerlijk weegwerktuig behartigd. De wegers Als wegers hebben in de afgelopen 70 jaar gefungeerd de heren L. Fon- teine, caféhouder-wachtlokaal RTM, daarna de heer Jac. van der Have, L. de Jonge, Jasper Stoutjesdijk Jacz., Mar. Krakeel, L. Steenpoorte en toen de huidige functionaris, de heer J. A. Beije. De opéénvolgende caféhouders fungeerden meestal als hulpweger omdat in de eerste jaren de weegbrug hoofdzakelijk werd ge bruikt voor het wegen van bieten die aan de halte Oosterland werden aangevoerd. In het kort een opsom ming van de ups en downs van deze jubilerende vereniging. Verenigingen die 70 jaar lang hebben bestaan vin den we nu niet zo dik gezaaid. Tal loze dorpsgenoten hebben aan dit werk hun beste krachten gegeven als bestuurslid en voorzitter enz. In dit verband wijzen wij nu ook, zonder echter andere medewerkers tekort te doen aan de huidige secretaris, dc heer L. M. van der Maas Johz. die samen met de vereniging jubileert, doordat hij 25 jaar lang de volijve rige secretaris van de vereniging is geweest. Tot besluit voor de curiosi teit nog enige cijfers ter vergelij king De. eerste brug kostte met huisje en al f 775,de laatste com pleet f 52.000,De inkomsten in 1901 bedroegen f 58,35, die in 1970 \f 35.998,07. Het eerste presentiegeld op de vergadering was 10 cent, nu een gulden. Rest nog te vermelden dat bij de laatste brugvergroting de vereniging werd omgezet in een Coöperatieve vereniging. De grote omzetten der laatste decennia zijn te danken, hoofdzakelijk aan de vesti ging van verschillende grote export bedrijven in onze gemeente. Overi gens wordt er gewogen voor mensen uit geheel Zeeland, West-Brabant, zelfs van personen uit de Noordoost polder. Oosterland, L. A. C. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ALMELO. De Almelose politie heeft in een onbewoonbaar verklaar de woning 300 gram marihuana en een hele collectie waterpijpen, fles jes en slangetjes aangetroffen en in beslag genomen. Enkele pillen en capsules - die ook zijn gevonden - zullen verder worden onderzocht. DEN HAAG. Zonder hoofdelijke stemming is de Tweede Kamer ak koord gegaan met de wet rechtstoe stand dienstplichtigen. Dit wetsont werp, waarin is vastgelegd, welke arbeidsvoorwaarden van de dienst plichtigen bij algemene maatregel van bestuur moeten worden gere geld. DEN HAAG. Op het congres van de politieke partij Democraten '66, zaterdag in Amsterdam, zullen een reeks moties ter sprake komen, die alle ten nauwste samenhangen met het al dan niet aanvaarden van een samenwerkingsverband van D '66 met de Partij van de Arbeid en met de Politieke Partij Radikalen (PPR). Met een omweg naar De belangrijkste ontwikkeling in de E.E.G. is op dit moment dat de vijf landen een soort akkoord heb ben bereikt om over drie tot vijf jaar een economische en monetaire unie aan te gaan. Dat wil zeggen dat dan niet alleen zoals nu allerlei econo mische faciliteiten en regelingen voor allen gelden, maar dat zij ook aktief een gemeenschappelijke koers uitzetten. Waarbij dan een soort Euromunt ontstaat - er wordt al over gedacht daarvoor de oude Franse Ecu te laten herleven - met vaste wisselkoersen ten opzichte van gul dens, marken, lires en diverse soor ten franken, alsmede eventueel het pond en enige Scandinavische valu ta's. Dobbelman.., als u gewoon bijzonder goed wit en kleur wilt wassen,.. 6,15 Praalje over „proefboerderij nieuwe stijl' BRUINISSE, 25-2. De heer L. Bij de Vaate, vroeger bedrijfsleider van „De Scheldemonden" te Bruinisse, thans in gelijke betrekking werk zaam op de proefboerderü nabij Co- lijnsplaat heeft voor de landbouw vereniging te Bruinisse een causerie gehouden over „Proefboerderij nieu we stijl". De heer Bij de Vaate begon met te herinneren aan de „oude stijl". In het begin waren dat de landbouwle- raars, die experimenteerden met stalmest en kunstmest, (50 jaar gele den was dat de Guano, uit Zuid- Amerikd). Omstreeks 1930 kwamen de land- bouwconsulenten en begon men met het aanleggen van proefvelden voor rassenonderzoek. Dit duurde tot on geveer 1945. Toen stond men in het Zuidwestelijk kleigebied voor de ge volgen van de door de Duitsers ver oorzaakte inundatie met zout zee water, een probleem op zichzelf voor de geleerden om op te lossen, maar daarnaast ging" men zich toeleggen op chemische onkruidbestrijding, ziektebestrijding, rassenonderzoek enz. en waren de landbouwconsulen- ten niet meer direct aan de land- PARIJS. Elk wat wils. Twee creaties van de zg. Molyneux-evolutiekant en klare mode voor de komende lente en zomer. Links een japonnetje van bedrukt katoen in multikleuren; rechts een linnen ensemble, bestaande uit een short en een sportjasje in Sahara-st\jl. bouwscholen verbonden. Men kreeg toen veel assistenten die de land bouwer kwamen voorlichten of die verschillende proeven namen, niet in het minst met chemische middelen. Toen begon ook de proefboerderij werkelijkheid te worden. Reeds in 1938 had men in Zeeland een proef boerderij bij Katseveer, die proeven nam voor de NAC. (Zaaizaadcontro le). Een proefboerderij van 8 later uitgebreid lot 13 ha. Scheldemonden In de tweede helft van de veerti ger jaren kwamen er meer proef boerderij en, in 1949 werd te Bruinis se ook de Scheldemonden ingebruik genomen een bedrijf van plm. 30. ha op lichte zavelgrond. Men had op Schouwen-Duiveland toen ook een landbouwconsulent, een veeteelt consulent enz. Op de proefvelden •van de proefboerderij werden vele proeven genomen. Een technisch team werkte hard aan rassenonder zoek, ziekten en plagen, onkruidbe strijding, verbetering in zaaiïng en oogst enz. Er worden ook proefvelden aange legd voor onder andere de SNUIF (uienonderzoek) en de NIBEM (brouwgerstonderzoek). In 1970 ging men het anders doen. Er werden tal van reorganisaties doorgevoerd, alles werd op grotere leest geschoeid. De instituten in Wa- geningen werden omgezet en onder geschikt aan het proefstation Akker en Weidebouw, dat weer werd ge scheiden in Akkerbouw en Rundvee houderij en zijn zetel kreeg in Den Haag. Ook de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst werd gereorgani seerd en het technisch onderzoek op de proefvelden kwam 'los 'van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. Men krijgt nu meer een samenstel van eén samenspel met de vakinsti tuten. Een en ander werkt zeer gun stig. Coördinatie Vroeger was er veel minder sa menspel, nu is er een coördinatie van praktijk onderzoeken, als voorbeeld noemde spreker, het onderzoek naai de krulziekte in de aardappelen, naast een plantenkundig onderzoek heeft men tevens allerlei andere on derzoeken onder andere naar de luis, die de krulziekte veroorzaakt (men weet nog niet welke luis het is, maar wel dat het een luis moet zijn,) ge lijktijdig wordt aangepakt. Vroeger ging dat allemaal gescheiden. Men moet overheid en bedrijfsleven ad viseren en men heeft een gelijk voorlichtingsniveau. Men moet ook funktioneel leiding geven en op iede re proefboerderij is een medewerker van het proefstation. Er zijn in Ne derland 15 van dergelijke boerderij en. samen 1200 ha groot (9 akker bouw - 6 rundveehouderijbedrijven) Nu is er meer een opzet naar ge bied en men is verzekerd over be drijven te beschikken van voldoen de grote. Oost-Flevoland een bedrijf van 100 ha geeft verschillende te verrichten werkzaamheden door aan de regio, men is ook altijd voldoende bemand om de opgedragen werk zaamheden te verrichten. Ook het bestuur heeft nu een geheel andere samenstelling dan voorheen, het mi nisterie van landbouw houdt ccn stevige vinger in de pap. Medio augustus wordt een pro gramma vastgesteld, van de werk zaamheden die men in het volgend jaar op een bepaalde proefboerderij moet verrichten. Het nadelig saldo van een proef- boederij wordt voor 50 procent ge dragen door de regering, de óndere 50 procent zal uit de regio moeten komen. Na de interessante causerie van de heer Bij de Vaate, werden verschil lende vragen gesteld over ziekte be strijding en onder meer het verband tussen pok op de aardappelen en de voormalige weidegrond, waarin zij zijn geteeld. Ook op de krulziekte die dezelfde verschijnselen vertoont als de vroegere bladrol, maar toch iets anders is, werd nader ingegaan. j MAASTRICHT. Bij een inbraak in een kasteeltje in Houthem-Sint Ger- lach bij Valkenburg (Z.-Limburg) zijn naar schatting voor enkele tien duizenden guldens aan antieke voor werpen buitgemaakt. WINSCHOTEN. Het comité „Nood klok Oost-Groningen" heeft de Ver eniging tot behoud van Natuurmo numenten gevraagd het recreatiea- gebied in Westerwolde in oostelijk Groningen ten behoeve van de re creatie van het Nederlandse volk aan te kopen. DEN HAAG. Op zaterdag 27 fe bruari zal een door de Centrale Ka mer van Handelsbevordering geor ganiseerde Nederlandse economische misie naar Maleisië en Singapore vertrekken. De missie zal tot 4 maart a.s. in Maleisië vertoeven en van 4 tot 11 maart Singapore bezoeken. HAARLEM. De politierechter in Haarlem heeft bij verstek dertien rijkszeeloodsen, die vóór 1966 betrok ken zijn geweest bij de zogenaamde loodsenaffaire, wegens het aanne men van een gift veroordeeld tot een boete van f 800 elk. Twee kregen een boete van f 600 en één van f 300. AMSTERDAM. Een schilderij van Cornells Springer „Gezicht op het stadhuis in Haarlem" heeft op de kunstveiling bij Mak van Waay in Amsterdam de top prijs van die dag gehaald,namelijk 41.000 gulden. Een Duitse particuliere verzamelaar kocht het kunstwerk. HILVERSUM. Het stoffelijk over schot van de op de rijksweg bij La ren verongelukte dramaturg van de N.C.R.V. David Koning (51) zal maandagmiddag (1 maart) in Wes- terveld worden gecremeerd. De N.C. R.V. heeft dit woensdagavond mee gedeeld. Dit alles heeft niet geringe konse- kwenties. Het betekent dat een in stantie in Brussel zich ermee zal bemoeien hoe in lidsaten de begro tingen eruit zien, want van de al ge ringe vrijheid van de landen om een beetje te re- of te devalueren blijft dan bijvoorbeeld niets meer over. Dat wil ook zeggen dat vanuit Brus sel zeggenschap uitgeoefend moei kunnen worden in nationale ontwik kelingen die wel uit zouden moeten lopen op dergelijke munt-manipula- ties. Mogelijke moeilijkheden De Fransen zijn hiermee ook ak koord gegaan, maar juist dit feit van een absolute zeggenschap vanuit Brussel moet hen zwaar op de maag liggen. De Fransen vooral zijn er niet op gebrand ook maar iets van hun soevereiniteit op te geven - en dat zal in dit geval toch moeten. Juist met het oog hierop is in het voorlopig akkoord ook de bepaling opgenomendat als over drie of vijf jaar het stichten van een dergelijk monetair-economisch gezagsorgaan niet tot stand komt, alles wordt te ruggedraaid wat men in de tussen tijd al aan voorbereidingen treft. Men rekent er duidelijk op dat al voorbereidend zulke voordelen ont staan dal de Fransen het zich dan eenvoudig niet meer kunnen permit teren niet door te zetten. Maar het zijn niet alleen de Fran sen die enige moeilijkheden mogen gaan voorzien. In theorie kan een toestand ontstaan dat de nieuwe Brusselse commissie zegt tegen bij voorbeeld de Italiaanse regering: dit en dit moet met de begroting gebeu ren anders wordt de lire ons te zwak. Maar de Italiaanse regering is ook verantwoording schuldig aan het eigen parlement en als dit nu zegt: wat Brussel gelast gaat ons te ver? Wie moei dan hoe de knoop door hakken? Europees parlement Een Europees parlement, lijkt het logische antwoord: dat is een insti tuut dat al sinds jaar en dag wordt bepleit, maar dan met echte be voegdheden in plaats van de advise rende stem die het huidige gezel schap in Straatsburg tot dusver slechts heeft. Ingekapseld in de mo netair-economische voornemens die nu in Brussel zijn bekokstoofd ligt diLS ook wel degelijk de verplichting het voor die tijd ook eens te worden over een echte organisatie van een Europees politiek instrument - een zaak waarover al sinds jaar en dag met weinig vrucht wordt beraad slaagd. - - De noodzaak ervan ziet ieder wel, maar ieder wil ook zoveel mogelijk iieiligheidskleppen ingebouwd zien opdat men nooit al te onaangenaam getroffen kan worden door een be sluit van zo'n lichaam. Misschien dat deze sluitsteen van de E.E.G.die daaruit pas echt een gemeenschap maakt, er zo via de omweg van eco nomische noodzaak wel komt nadat de zuiver ideële besprekingen faal den. BELLINGWOLDE. In Bellingwol- de heeft eèn felle brand een land- bouwkapschuur van de landbouwer P. L. Dinkla, in de as gelegd. De schade bedraagt plus minus f 75.000. De heer Dinkla is verzekerd. FEUILLETON „U kunt zeker wel goed met hem overweg?" „Zeker, waarom niet? Hij is niet lastig. Ik ben wel eens ingevallen bij baas Van Wingerden, als zijn sekre- taresse met vakantie was, maar die is ongemakkelijk. Zou ik liever niet permanent bij werken". „Ria KersbergenHij her haalde overluid haar naam. „Vroeger kende ik een meneer Kersberger, be neden, bij de expeditie". „Dat is mijn vader". Het gezicht van het meisje betrok. „Hij is nu in valide. Weet u dan niet, dat hij hier een ongeluk heeft gehad?" Er komt zoiets in zijn herinnering. Zo'n hijskarretje was gekiept door onoordeelkundig wenden van de chauffeur. Kersberger raakte onder een aantal pakken. Nu weet hij het weer. „Hoe is het met uw vader?" Het meisje zocht naar geschikte woorden. „Als je de omstandigheid in aanmerking neemt, dat hij zijn rechterarm kwijt is, verder tamelijk goed. Hij is er nu zo'n beetje over heen. De eerste tijd had hij het na tuurlijk slecht". Erik knikte nadenkend. „Ik herin ner me uw vader nu weer. Nogal een prettige baas. altijd opgewekt, niet waar?" „Iets van zijn oude. zonnige hu meur komt terug. Gelukkig. Hij gaat waarschijnlijk hier weer werken. Als nachtwaker. Vader is nog geen vijf tig, begrijpt u? Al heeft hij een mooi pensioen van het bedrijf". „Kan hij zich een beetje redden met één hand?" „Hij heeft nu een jaar een pro these en het gaat. Iedere dag wat beter". De muziek was afgelopen. Erik wandelde met haar terug naar de ta fel. maar halverwege, hield hij haar vast. Ze keek hem vragend aan. „Mag ik u nog eens vragen voor een dans?" Ze knikte. „Jawel. Maar niet da delijk. Ik wil liever een beetje uit blazen. Ofehwaarom komt u niet bij ons aan de tafel zitten? Bent u alleen?" „Vindt uw baas dat goed?" „Kom nu, meneer van Bootwe vieren vanavond feest. Doet u het alstublieft. Baas Kool verbeeldt zich dal. hij me chaperonneert. Hij voelt zich verantwoordelijk voor me". Erik glimlachte. „Heeft hij dat ge zegd?" „Nee, maar ik voel het". „In orde, ik kom bij u zitten. Zal ik wat te drinken voor u halen?" „Iets fris graag. Alcoholvrij". Steven Kolenbrander keek één ogenblik verstoord, toen het meisje rustig zei: „Ik heb meneer van Boot uitgenodigd aan onze tafel te komen zitten". „Hoe meer zielen, hoe meer vreugd", antwoordde hij, een tikje afgemeten, hetgeen Ria niet ontging. Erik kwam met twee glazen en zette die op tafel, waarna hij zich formeel voorstelde aan de direkteur. Deze glimlachte vriendelijk. „Van Booto ja, u bent in de buiten dienst. nietwaar? Ik herinner me u. Schuift u bij. Ria wil het en haar wil is aan deze tafel vanavond wet". „Nou. zo ergprotesteerde het meisje flauwtjes. De leider van de band kondigde een spelletje aan. Aan de tafel keek men belangstellend toe. hoe enkele jongelui begonnen te dansen. Op fluitsein van de leidèr moesten de paren elkaar loslaten en nieuwe danspartners zoeken. Zelf had hij enkele dames uit het gezelschap naar de dansvloer gevoerd, van wie hij gezien had. dat ze zelden of niet ge vraagd werden. Ze moesten nu een heer zoeken. Een magere, ietwat spichtige jongedame, in wie Erik een meisje van de expeditieafdeling her door LENA SCHAGEN kende, kwam recht op hem af en boog. Beleefd stond hij op. net nog in de gelegenheid Ria een knipoogje te geven. Ze was eerlijk en onbevan gen. toen ze zei: „Meneer van Boot. ik heb vanavond gehoopt met u te kunnen dansen. Vindt u het erg?" Erik lachte. „Helmaal niet. Ik zou haast zeggen: integendeel. U danst uitstekend". „U kunt het ook hoor. Ben ik erg brutaal als ik vraag: komt u me nog eens een keer halen?" „Daar kunt u op rekenen", ant woordde Erik en voegde er galant aan toe: „dat genoegen laat ik me niet ontgaan". Het kind bloosde van verrukking. „Meent u het?" „Eerlijk". Het fluitje weerklonk en ze lieten elkaar los. „He. wat jammer verzuchtte het meisje: „het ging net zo prettig". Hij fluisterde, dicht bij haar ge zicht. „Tot straks. Gaan we samen walsen". „Hè ja, dat doe ik graag". Erik vroeg nog een andere dame. wat ouder, danste er een minuut mee en toen het fluitje opnieuw klonk, maakte hij van de drukte gebruik om zich weer bij Ria en baas Kool te voegen. „Nu wil ik ook eens een poosje uitblazenverzuchtte hij. „Warm?" informeerde de direk- teui'. En zonder het antwoord af te wachten, vervolgde hij: „In m'n jon ge jaren was ik voor het bedrijf in IndiëIndonesië, zoals dat tegen woordig- heet. Een zakenrelatie no digde me uit voor een balavond. Al heb je zowat niets aanenkel een tropenkostuum. dan heb je binnen tien minuten geen droge draad meer aan je lichaam. Dan gaat het hier nog"! (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7