NIEUWE BURGEMEESTER: 1)E HEER TH. H. DE MEESTER Duitse tankers na aanvaring in brand AGENDA Grote (Friese) belangstelling voor nieuwe landbouwsaneringsregeling Ledenvergadering van de C.M.M.C. Oostelijk Duiveland ARAM EN DE GULDEN STEEN Jubileumbijeenkomst Bond „Heemschut" Psychiatrisch centrum op Zuid-Beveland Zierikzee krijgt weer magistraal ZIERIKZEE, 26-2. Per 16 maart krijgt Zierikzee een nieuwe burgemeester als opvolger van burgemeester D. W. Kastelein. Het is de 45-jarige heer Th. II. tie Meester, de huidige burgemeester van de Overijsselse gemeente Markelo en oud-burgemeester van West- kapelle, in de periode 1959—1966. Burgemeester De Meester is gehuwd en heeft; vier kinderen: twee dochters van respekticvclyk 13 en 11 jaar en twee zoons van 9 en 5 jaar. De heer De Meester is aangesloten bij de V.V.D., is lidmaat van de Ned. Hervormde Kerk en heeft vóór zijn tfjd in de magistratuur een marinecarriëre achter de rug. Hij werd in 1926 te Buitenzorg - in het toenmalige Ned. Indië - geboren. frekwent af in de Zierikzeese haven. Hij is weliswaar minnaar van het oude Zierikzeese stadschoon, maar beseft - zo vertelde hij ons - dat „de stad" het daarvan wel voor een deel, maar niet geheel hebben moet. „Er is meer, b.v. verdere uitbouw van de stad, dat durend aan de orde zal komen". De heer De Meester ontving zijn militaire opleiding in 1964 en volgde (toen nog) in Engeland, de officiers opleiding aan het Kon. Instituut voor de Marine. Hij maakte reizen naar Amerika en het Verre Oosten en verliet de Kon. Marine in de rang van luitenant ter zee le klas in 1959. De burgemeester verwacht wel en kele overeenkomsten in de taakvoe- ring te Zierikzee, in vergelijking met zijn huidige gemeente Markelo („tenslotte heeft de planologie aller lei raakvlakken), maar er zullen toch ook grote verschillen zijn. Opvallend is dat hij - vertoevend in het oosten des lands - zich altijd voor Zeeland Burgemeester De Meester kent js blijven interesseren, zodat hij glo- Zierikzee goed. Hij is een fervent zei- baalweg redelijk op de hoogte is van Ier en als toenmalig lid van de Veer- de provinciale en regionale proble- se jachtclub, meerde hij zijn zeilboot matiek. LEEUWARDEN, 25-2. „Voor de nieuwe landbouwsaneringsregeling, die 1 januari is ingevoerd, bestaat in Friesland grote belangstelling. Ge durende de eerste zes weken van dit jaar zijn 340 aanvragen ingediend, hierbij is ongeveer 4000 ha grond betrokken. Dit is éénvyfde deel van alle in Nederland binnengekomen aanvragen. Van januari 1968 tot ja nuari 1971, dus over drie daaraan voorafgaande jaren, was het aantal aanvragen in Friesland 430". Dit zei donderdagmorgen, ir. G. J. A, Bouma, voorzitter van de Friese Maatschappij van Landbouw, tijdens de algemene voorjaarsvergadering in de Beurs in Leeuwarden. Minister ir. Lardinois van land bouw was ook op de vergadering aanwezig. Er voltrokken zich grote veranderingen in de Friese land bouw, aldus de voorzitter. Het aantal veehouders verminderde in de laatste zes jaar met ruim 4.000. In 1964 had 15 pet. van de bedrijven meer dan dertig koeien. Deze lever den 35 procent van de melk. In 1970 had 30 procent van de bedrijven meer dan 30 melkkoeien, die 60 pet. van de Friese melk leverden. Het inkomen van de boer bleef belang rijk achter. 140 graslandbedrijven boven de 250 hectare hadden over het afgelopen boekjaar 1100 gulden lager netto overschot dan het jaar daarvoor. Het bedroeg 2850 gulden. De berekening gebeurde op pacht- basis. Deze grotere bedrijven lever den op eigenaarsbasis zelfs verlies op. HU kan ergens op inhaken en vooral ook de recratie (ook dat is te Markelo een punt), zal hier zUn aan dacht krügen, zowel in stedelijk als in regionaal verband. Er zijn meer burgemeesters en ook meer' „marinemannen" geweest in het geslacht De Meester en als ver tegenwoordiger van de derde gene ratie zet hij het burgemeestersschap voort, thans pog te Markelo, straks te Zierikzee, dat - naar ons gevoe len een magistraat krijgt, die typisch aansluit bij de traditionele karakte ristiek, die lange tijden de magistra tuur hier heeft gekenmerkt. Het staat wel vast dat voor de heer De Meester hier een boeiende werkkring ligt te wachten, tegen de achtergrond van een historisch dé cor, dat stellig een type man als hij is, zal aanspreken. Engels vliegtuigje vermist DEN HAAG, 25-2. Van de marine vliegbasis Valkenburg zijn omstreeks kwart voor één een Neptune en een Augusta-Bell helicopter opgestegen om te zoeken naar een vermist En gels particulier vliegtuigje, een Pi- per-Command, met twee inzittenden. Het toestel was onderweg van En geland naar de luchthaven Rotter dam. De laatste positie, die werd opgegeven, was 8 mijl noord-oost van Valkenburg. De Neptune speurt de Noordzee af en de helicopter zal boven het duin gebied zoeken. Oudste krant ter wereld stopt verschijning KOPENHAGEN, 26-2. De oudste krant ter wereld - het Deense blad „Berlingske Aftenavis" - heeft don derdag va een bestaan van 222 jaar opgehouden als dagblad te bestaan. Het zal verder als weekblad ver schijnen. De directie heeft de verschijning stop gezet omdat er jaarlijks één tot anderhalf miljoen gulden bij moest. De oplaag tvas de laatste jaren te ruggelopen tot 10.000. Februari-s taking herdacht in Amsterdam AMSTERDAM, 25-2. Meer dan duizend mensen hebben donderdag middag in Amsterdam gevolg gege ven aan de oproep van burgemees-' ter en wethouders van Amsterdam om de februaristaking van 1941 te herdenken. Dit gebeurde bij het beeld „de dokwerker" op het Jonas Daniël Meijerplein waar burgemees ter Samkalden als eerste een krans legde. Melkveehouders van Oosterland en Bruinisse bijeen DUIVELAND, 25-2. Woensdag avond kwam de Melkveehoudersver eniging afd. Oost-Duiveland (Ooster- land-Bruinisse) bijeen onder leiding van der heer A. F. Schoof uit Oos terland. Deze stelde na een kort welkomst woord eerst de verkiezingen aan de orde, de slijters M. de Ronde, Brui nisse en M. P. Beije te Gosterland, Kik, Nieuwerkerk en Hendrikse, Ouwerkerk werden bij acclamatie herkozen. De heer Schoof memoreer de vervolgens de prijsverhogingen van 4 ct. per 1, de z.g. wintermeik- toeslag, (die natuurlijk zeer welkom was voor de veehouders). Deze pe riode liep van 27 september tot 13 februari, gedurende 18 weken werd f 4,25 per 10 kg melk extra vergoed, gedurende 4 weken f 2,-. Het is na tuurlijk niet gemakkelijk om de koeien juist in deze periode te laten kalven, maar toch is dat verschillen de veehouders aardig gelukt. De volgende periode voor het in leveren van wintermeik is 28 sep tember 1971 tot 29 januari 1972 (toe slag f 4,25 per 100 kg melk, van 30 januari tot 28 februari 1972: toeslag f 2,- per 100 kg). De fabriek ontving tot 1 januari 40 ton melk meer dan vorig jaar. Het werkt dus wel, de CMC wil graag minder melk in de zomer, meer melk in de winter. Feiten en data Spreker was verheugd over de goede opkomst en gaf een overzicht van diverse feiten en data in 1970. Het aantal koeien op'het eiland loopt terug, 28.000 koeien in 1969 (meitel ling), 2677 koeien per 1 mei 1970. De melkplas per koe stijgt, maar dooi de daling van het aantal koeien was de aanvoer 10,8 miljoen tegen 10,3 miljoen kg. In 1964 waren er nog ruim 3.000 koeien die toen 10,7 mil joen kg melk leverden, in 1967 was de produktie op hel eiland 10,6 mil joen kg. Eesprekingen werden gevoerd met directie en hoofddirectie van de C.M.C. om een zo góed mogelijke prijs te bedingen, de leden van de CMC (Goeree Overflakkee) schijnen 40 cent minder vervoerkosten te moeten betalen, men behield liever vrijheid van handelen, dan zich de finitief aan de CMC te binden. Het is echter niet gemakkelijk, om zijn melk b.v. af te leveren in Walche ren of West-Brabant, daarvoor is de melkplas van 10 miljoen kg niet aantrekkelijk genoeg. In 1966 telde iren op het eiland nog 455 leveran ciers, dit daalde in 1970 tot 325 le veranciers en is nu wellicht beneden de 300. Geleverd werd aan de MUR, in Rotterdam, vroeger V.Z., maar gelieerd met eerst de Melkunie en later met de CMC. Met waardering sprak de voorzit- tetr over de melkcontroleur de heer Visser, en memoreerde verschillen de feiten en data, het speet hem dat de melkcontrole te weinig deelne mers telde enz. Een bezoek werd ge bracht aan de K.I. stieren op het station te Hazerswoude. Heemskerk en Hei wijnen werden eveneens be zocht. Op de fokveedag werden 12Ó dieren aangevoerd. De kalveropfok- club was daar ook weer tegenwoor dig. KIEL, 26-2. In de nacht van don derdag op vrijdag zUn in de Kieler Föerde, een inham in de Kieler Bocht, de Westduitse tanker „Bo- min* en de Oostdultse tanker „Aue" door een nog onbekende oorzaak met elkaar in aanvaring gekomen. Aan boord van beide schepen brak on middellijk brand uit. Van de „Bomin" sprong een aantal opvarenden overboord en wist de wal te bereiken. Van de 37 beman ningsleden moesten er 21 met lichte verwondingen in ziekenhuizen in Koningin en prins naar Bondsrepubliek DEN HAAG, 26-2. Op uilnodi- ging van de president der Bondsre publiek Duitsland en mevrouw Hei- nemann zullen II.M. de Koningin en Z.K.H. de Piins der Nederlanden van 26 tot 29 oktober a.s. een staats bezoek aan de Bondsrepubliek bren gen, teneinde het staatsbezoek van de president en mevrouw Ileine- mann in november 1969 aan Neder land te beantwoorden. Overval op pompbediende BRUNSSUM, 26-2. Bij een overval die donderdagavond om omstreeks elf uur plaats vond op het tanksta tion Texaco aan de Akerstraat in Brunssum hebben twee mannen, die met nylonkousen hun gelaat hadden gemaskerd, de pompbediende J. Birkholzer van achteren neergesla gen. Zij zijn er daarna met de geld tas met een inhoud van qngeveer 700 gulden tussenuit gegaan. De heer B. was nog -instaat de po litie telefonisch te waarschuwen. Hij moest naar het Brunssumse zieken huis vervoerd worden, om zich aan verwondingen aan het hoofd te laten verzorgen. Doden en gewonden bij verkeersongeluk TILBURG, 26-2. In de nacht van donderdag op vrydag omstreeks één uur is, komende vanaf de Ring baan-oost in Tilburg, een personen auto met vier inzittenden op het kruispunt met de Ringbaan-zuid met grote snelheid tegen een vracht autocombinatie gebotst. Bij dit ongeval zijn twee personen .overleden en twee levensgevaax'lijk gewond. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek de 24-jarige J. Verhagen uit Schijndel reeds te zijn overleden. Kort na aankomst overleed de 20- jarige mejuffrouw M. van der Leest uit Son. Ook de beide andere inzit tenden van de personenauto werden naar het ziekenhuis overgebracht. Van beiden, de 22-jarige mejuffrouw J. van Weert en de 17-jarige W. van der Leest, uit Son, is de toestand kritiek. Flitsen uit het buitenland BONN. De onbekende ontvoer ders hebben donderdag de sinds maandag uit Niederbaehem, bij Bonn, verdwenen 7 jaar oude jongen Michaël Luhmer, wegens „onvoor ziene moèilykheden" by de over handiging van het losgeld van 200.000 mark, nog niet vrygèlaten. RANGOON. Een rebellengroepe ring, zich noemend het „Onafhanke- lijkheidsleger van Kachin", heeft in het noorden van Birma een aanslag gepleegd op een personentrein. Min stens 16 personen kwamen om het leven en 15 raakten gewond. WASHINGTON. Het Amerikaanse leger beschikt over een net van meer dan 1.500 „spionnen" in burger die alle soorten van politiek protest nauwlettend in het oog houden. Dit hebben twee voormalige geheime agenten, Christopher Pyle en Ralph Stein, verklaard voor een subcom missie van de senaat. VANCOUVER. Een man heeft don derdagavond een Boeing-737 van Western Airlines, die met 92 passa giers en zeven bemanningsleden een vlucht maakte van San Francisco naar Seattle, gedwongen naar Van couver te vliegen. Het toestel is daar inmiddels geland. De man is gear resteerd. 26. Een reusachtige beer kwam plotseling grommend uit het kreupelhout tevoor schijn. Toen hij dc twee mensen zag. bleef hij een ogenblik aarzelend staan. Op het zelfde ogenblik echter, dat Aram zijn zwaard trok. sprong het beest onverwacht naar voren. Seewart, die eveneens zijn zwaard getrokken had, werd door deze on verwachte aanval zó volkomen verrast, dat hij vergat toe te steken. Vóór hy wist wat er gebeurde, zag hij een donkere massa langs zich heen suizen. Hij voelde een schok en werd tegen de grond geworpen. Aram zag het monster mot wijd geopende muil op zich afstormen, doch de jonge krij ger bleef tot het allerlaatste ogenblik on bewegelijk staan, sprong toen met een blik semsnelle beweging opzij en joeg vervol gens zijn zwaard met alle kracht waarover hij beschikte in het lichaam van het beest, dat als een blok neerviel. Nog sidderend en bleek kwam de Han delaar. die inmiddels overeind gekrabbeld was, naderbij. ,.Ge hebt mij het leven ge red", merkte hij op. „Ik zal dit niet ver geten, wanneer wij tenslotte tot de afreke ning komen! Wat een monster! Ik wist niet dat et nog zulke woudreuzen bestonden". „In ieder geval zal hij ons van warme pelzen voorzien", zei Aram, terwijl hij meteen aan het werk ging. Binnen korte tijd had hij het dier vakkundig gevild. Hij sneed de huid in twee stukken en aange zien het inmiddels was gaan sneeuwen, waren ze dubbel verheugd over deze aan winst. De sneeuw viel in zulke grote hoeveel heden en met zo'n snelheid, dat ze nog geen uur later er reeds tot de enkels in wegzonken. Kiel worden opgenomen. De mees ten van hen konden in de loop van de nacht weer vertrekken. Aan boord van de Oostduitse „Aue" werd niemand gewond. De brand weer gaf groot alarm. (Advertentie) KOUWENBERG gasverwarming Postsiraat 48 S tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. Bom ontploft in Belfast BELFAST, 25-2. In de Katholieke wijk Crumlin Road in Belfast is donderdag een vrouw ernstig gé- wond door een exploderende ge- lignietbom. Twee politiemannen die een groep schoolkinderen escorteer den werden licht gewond. De oorzaak van het incident is niet bekend. De bom werd gegooid van uit een menigte mensen die de twee politiemannen met stenen bekogel den. Ongedeerd na val van 13 meter DELFT, 25-2. Een 10-jarige jongen heeft woensdag in Delft een val van dertien meter gemaakt en is daarbij ongedeerd gebleven. De jongen was met vriendjes op de vierde verdie ping van een in aanbouw zijnde flat gebouw aan het spelen toen hij naar beneden stortte. Hy kwam daarbij cp de onverharde grond terecht. In een ziekenhuis werd geconstateerd, dat hij zelfs geen schram had opge lopen. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 27 en zondag 28 februari Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110)-2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter v. d. Waarden. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer kerk. tel. (01114)-1388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster A. K. Werkman. Kerltwerve, tel. (01110)-2309, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bcrgsma, Zierikzee, tel (01110)2180 heeft dienst. De weekeinde-diensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien, voor Haamslede-Renesse-Brouwers- haven: aanvang zaterdagochtend om negen uur. Vrijdag 26 februari Zierikzee Schoolgebouw Manhuisstraat, 8 uur, grote avond R.S.G. „Prof. Zeeman". R.K.-Kerk, 8 uur, concert Amster damse Philharmonisch Orkest, (ZVU) Dreisehor De Drie Schorren, 8 uur, Nutsavond met „Op Drill". Burgh Hotel Bakker, 19.45 uur vogelwacht Schouwen-Duiveland. Hotel Het Wapen van Burgh, 19.30 uur, sportvereniging D.F.S., feest avond. Dorpshuis, uitvoering van harmonie „Nieuw Leven". Zaterdag 27 februari Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, Watersport vereniging Zierikzee. Dinsdag 2 maart Zierikzee Technische School, 8.15 uur, Ver. voor Techn. School Schouwen Dui veland. Huis van Nassau. 20.00 uur, Vex-, van Oudleerlingen Tuinbouwwintercur- sus. Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, film- en dis cussieavond „In de ban van het ge- beux-en" (Gez. Commissie Vrouwen- vex-enigingen). Haamstede Hotel Bom, vex-gadering Pomona. Woensdag 3 maart Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 7.30 uur, vergadering C.P.B. Huis van Nassau, Graanbeux-s, 2 uur, Alg. Bond van Bejaax-den, afdeling Zierikzee. Donderdag 4 maart Zierikzee Regenboogstraat 1, 7.30 uur, be- stuux-svergadering k.v. All Ready. Dreisehor De Dx-ie Schorren, toneeluitvoering Crescendo. Vrijdag 5 maart Zierikzee Mondx-agon, clubavond Delta-Foto. Zaterdag 6 maart Dreisehor De Drie Schorren, toneeluitvoering Cx-escendo. Gaswolk op de maan HOUSTON, 23-2. Instrumen ten die door de bemanning van Apollo-14 op de maan waren opgesteld hebben in het gebied Fra Mauro een grote gaswolk geregistreerd, zo heeft dr. Ga ry Latham meegedeeld. De wolk is zondag een uur lang waargenomen. „Tot op dit mo ment weten, we nog niet waar deze gaswolken vandaan ko men en zelfs niet of de wolken zich verplaatsen", zei hij op een persconferentie. Mogelijk is hel gas afkomstig uit de maanbodem in het gebied waar het instrument slaat. Het kan ook een voorbijdrijvende wolk zijn die door een ver verwij derde meteorietinslag is ver oorzaakt. De seismometers die door Apollo-12 en Apollo-14 waren opgesteld hebben geen maanbevingomstreeks die tijd geregistreerd. De aard van hel gas kan door de instru menten op de maan niet wor den vastgesteld. PARIJS. President George Pompi dou van Frankryk heeft donderdag zijn kabinet bijeengeroepen om zich te beraden over de nationalisatie van dc Franse oliemaatschappyen in de Sahara door Algeryë. AMSTERDAM. 25-2. Ter gelegen heid van zyn 60-jarig bestaan heeft de Bond Heemschut donderdagmid dag in Amsterdam een byzondcrc algemene vergadering gehouden, die van regeringszijde werd bijgewoond docr minister Schut (volkshuisves ting) en staatssecretaris Van de Poel (C.R.M.). Mr. Van de Poel zei in zijn toe spraak, dat Heemschut bij elke aan tasting van de schoonheid van ons land. vaak met succes, in het strijd perk is getreden. Hij noemde de bond het symbool in Nederland van het behoud van het schone en het waardevolle in het woon- en leef milieu. Het grootste compliment dat hij de bond kon maken was volgens de staatssecretaris, dat het bestuur nimmer zonder reden de degen heeft getrokken, maar was dit eenmaal het geval, het wapen nooit zonder eer weer in dc schede werd gesto ken. BERGEN OP ZOOM. 25-2. De Vereniging tot Christelijke Verzor ging van Gccstcs- cn Zenuwzieken in Zeeland zal overgaan tot de bouw van een nieuw psychiatrisch cen trum op Zuid-Beveland, met een ca paciteit van 300 bedden en centrale voorzieningen voor 400 bedden in verband met eventuele uitbreidingen in de toekomst. Het nieuwe centrum zal een be stuur krijgen met een bredere opzet dan de vereniging thans heeft. Zij omvat nu enkel het Hervormde cn Gereformeerde volksdeel van Zee land. De Zeeuwse vereniging ex ploiteert al 61 jaar het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren bij Bergen op Zoom. In dit zieken huis zijn ruim 800 patiënten opgeno men. Wanneer het nieuwe centrum in Zeeland klaar zal zijn. zal de capa citeit van VrederusJ met 200 worden verminderd ten behoeve van het nieuwe centrum op Zuid-Beveland. Het bestuur van Vrederust kreeg begin van dit jaar bericht van staatssecretaris Kruisinga van So ciale zaken en volksgezondheid, dat hij in beginsel akkoord gaat met de bouw van een nieuw psychiatrisch centrum op Zuid-Beveland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2