DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Sclieveningen, Katwijk en Noordwijk zijn vniie badplaatsen" Muiterij in liet Laotiaanse leger Redding van Iwee Franse alpinisten Benzineprijs één cent hoger op 1 niaart Vluchttunnel ontdekt bij Berlijnse muur Nixon dringt aan op nauwe samenwerking met het Westen Tientallen doden cholera Opper-Volta ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 februari 1971 127sle jaargang Nr. 20833 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. I. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. nummer: Zierikzee heeft nieuwe burgemeester Conclusie Consumentenbond na diepgaand onderzoek: Staulssocr. kruisiuga: Ik blijf rustig zwemmen DEN HAAG. 26-2. Schcvcningen, Katwijk en Noordwijk zijn vuile badplaatsen, evenals Vlissingcn, zo heeft dc Nederlandse Consumenten bond uitgemaakt na een diepgaand onderzoek op 347 plaatsen naar de kwaliteit van het zwemwater in ons land. In deze vier badplaatsen is het water in sterke mate verontreinigd door zogenaamde ecoli, een bacterie, die in de uitwerpselen van mens en dier aanwezig is. Als hét gehalte aan deze bacterie hoger is dan één per milimeter water, dan wordt aange nomen dat er sprake is van een ver vuilingsbron. Voot de vier meest vuile badplaatsen zijn de cijfers als volgt: Katwijk 28,5. Vlissingen tus sen de 20 en 30, Scheveningen 11 en 13 (twee meetpunten), Noordwijk aan Zee 7,4. Kijkduin en Wassenaar- se Slag vallen ook onder de categorie vuile badplaatsen. Langs de Noord zeekust van Noord- en Zuid-Hol land wordt het water schoner, naar mate men noordelijker komt. Natuurzwembaden en recreatie- plassen vertonen over het algemeen een gunstig beeld. Sommige meren zijn op enkele plaatsen sterk veront reinigd. Zwemmen op bepaalde plaatsen in de Veluwerandmeren' moet. gezien de aanzienlijke veront reiniging van het water, ook worden afgeraden. Reactie „Ik denk dat ik rustig in Scheve ningen blijf zwemmen, zo, verklaar de staatssecretaris Kruisinga (Volks gezondheid) donderdagavond in een eerste reaktic op de zwemwateren - fers van de Nederlandse Consumen tenbond. Binnenkort zullen ambtelijke cij fers over de kwaliteit van het water langs de Nederlandse kust verschij nen. zo zei de staatsseci-etaris. Ten aanzien van de cijfers over Scheve ningen - afkomstig van het Rijksin stituut Onderzoek Afvalwater - zei VIENTIANE. 26-2. Twintig solda ten van het koninklijke Laotiaanse leger, die behoorden tot de minder heidsgroep „Lao Theung", zijn vo rige week bij Pak Song in het zui den van Laos tot muiterij overge gaan. Nadat zij zes meerderen had- dert gedood zijn zij met medeneming van hun wapens naar de Pathet Lao overgelopen. Dit is donderdag in Vientiane meegedeeld. IIEGGIO Dl CALABItlA. Wal zal (leze Italiaanse grootvader vertellen aan zijn kleinzoon, als zij de rups voertuigen passeren, die de straat blokkeren',' Duizenden politiemannen en carabinieri hebben bezit genomen van de stad om de rust te herstellen na maanden van onlusten. Zoals be kend was de opstand een gevolg van het aanwijzen van e.en andere stad als hoofdplaats van cle provincie Calabria. de staatssecretaris: „Ze zijn aanmer kelijk lager dan zes jaar geleden". Hij liet merken dat het onderzoek van het rijksinstituut ook cijfers te zien zal geven over het al dan niet voorkomen van andere bacteriën in het zeewater. De directeur-generaal voor de volksgezondheid dr. P. Siderius ver klaarde donderdagavond dat het Rijksinstituut Gezondheidszorg bij onderzoek van het zeewater langs de Nederlandse kust nergens Salmonel la (verwekkers van paratyphus) heeft gevonden. Het onderzoek van drie Nederlandse rijksinstituten naar het zwemwater bij dc Nederlandse kust zal, zo zei hij, waarschijnlijk vandaag, vrijdag worden gepubli ceerd. Vergelijkende cijfers van 1959/60 en 1969/70 geven aan dal in clie pe riode van tien jaar een zekere verbe tering is ingetreden van het gehalte aan ecoli. Dr. Siderius noemde de cijfers van dc Consumentenbond „niet veront rustend'. Hij gaf wel toe dat het wa ter in de Zuid-Holiandsc badplaat sen „vuil" is. „Het is niet zo prettig om cr in te zwemmen". CIIAMONIX, 25-2. Vijf bergbe klimmers, door een helicopter naai de Walker-top in hel Montblanc- massicf gevlogen, zijn er donderdag in geslaagd de bekende Franse berg beklimmer Renc Desmaison te red den. Voor zijn metgezel, de 24-jarige Serge Gousseault, kwam de redding te laat. Hij was drie dagen geleden al aan uitputting bezweken. De ge strande Alpinisten waren al een week geleden door hun voedselvoor raad heen. Desmaison wist zich in leven te houden door het eten van sneeuw en het zuigen aan ijspegels. Hij is met enkele bevroren lichaams delen en moeilijkheden aan het hart en de nieren in ëen ziekenhuis in Chamonix opgenomen. Gesmaison en Gousseault waren op 10 februari begonnen aan hun tocht, die via een nieuwe route naar Twee Nederlandse meisjes in India gearresteerd NIEUW DELHI, '26-2. Twee Ne derlandse meisjes en een Franse zijn vrijdag in de Indiase plaats Hussai- niwala, aan de grens van India en Oost-Pakistan wegens het in bezit hebben van verdovende middelen gearresteerd. Als hun namen geeft het Franse persbureau AFP op:' Hooydonk, Warventena en Barre. Zij kwamen per auto uit Oost-Pakistan. De In diase douane vond bij hen 66 kilo gram hasjiesj. Amerikaanse senator wil stopzetting luchtsteun aan Zuid-Vietnam WASHINGTON. 26-2. Dc demo- cratischc senator Walter Mondale heeft donderdag in de senaat een amendement ingediend op de wet voor hulp aan het buitenland, waar in hij voorstelt Amerikaanse lucht steun aan Zuid-Viclnamese operaties tegen Noord-Vietnam te verbieden. Het initiatief van Mondale, die on middellijk steun kreeg van democra tische en republikeinse collega's, vertolkt het groeiende onbehagen van het congres en de publieke opi nie tegen een uitbreiding van de oorlog in Indo-China. de 4208 meter hoge Walker-top moest leiden. Die top was nog nooit in de winter beklommen. Tijdens dc eerste week verliep de tocht voor spoedig. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 25-2. Met ingang van 1 maart aanstaande zullen dc prezen voor benzine, zware olie en voor b(j- produkten als bitumen, flessengas en smeer-olie worden verhoogd. De prijs voor gewone benzine en voor super-benzine zal worden ver hoogd met 1 cent per liter. De zware olie wordt vier gulden per ton duur der en het flessengas zal 25 cent per. fles meer gaan kosten. De prijs van smeer-olie zal met vijf cent per liter worden verhoogd. Minister mr. R. J. Nelissen (econo mische zaken) heeft dit donderdag morgen in de Tweede Kamer meege deeld in antwoord op vragen over de overeenkomst van Teheran. Uit zijn antwoord bleek, dat nog verdere prijsstijgingen moeten worden ver wacht, zulks als gevolg van de nog gaande onderhandelingen over de Middelandse Zee-olie. Bankoverval Rotterdam ROTTERDAM, 25-2. Donderdag middag is een bijkantoor van de Boerenleenbank aan de Voorschoter laan in het centrum van Rotterdam beroofd. De overvaller, een jongeman in de leeftijd van ongeveer 25 jaar. heeft onder bedreiging van een vuurwapen het bankpersoneel 3.000 gulden afhandig gemaakt. Hij is' voortvluchtig. Onderzoek naar wantoestanden in kindertehuizen ROME. 25-2. In Rome is donder dag een gerechtelijk onderzoek be gonnen tegen 20 mensen, nadat een uitvoerig politie-onderzoek een groot aantal wantoestanden in de Romein se kindertehuizen aan het licht had gebracht. Het onderzoek, in 268 te huizen. was ingesteld nadat in een 'weeshuis het lijk van een méiSje was gevonden, dat de sporen van meer dan 30 beten droeg. Nauwe tussen banken anienwerking BERLIJN, 25-2. Een dag voordat hij in gebruik genomen zou worden hebben Oostduitse grenswachten donderdag een onder „de muur" in Berlijn gegraven vluchttunnel ontdekt. Door de 120 meter lange gang zouden vrijdag zeventien mensen uit Oost- Berlijn naar het westelijk stadsdeel vluchten. De tunnel was volgens de Westduitse politie door „vaklui" gegraven. Hij liep van de kelder van een huis in de Franse sector naar Oost-Bcrljjn. De tunnel werd donderdag ontdekt toen Oostduitse grenssoldaten met ineelwerkzaamheden bezig waren. Kort daarop verschenen auto's met ver sterking onder leiding van een generaal. BRUSSEL. 24-2. De Algemene Bank Nederland, de Bank van Brus sel en de Dresdner Bank. alle drie aandeelhouders van de Société Euro- peenne, en voorts de Bayerische Hy potheken- und Wechselbank hebben besloten tot een nauwe samenwer king in internationale zaken. Dat heeft de voorzitter van de Bank van Brussel. Louis Camu, woensdagmid dag in Brussel bekend gemaakt. Nog drie banken, de Banca Nazionale del Lavoro, de Banque Nationale de Pa ris en Barclays Bank, die ook aan deelhouder zijn van de S.F.E. zullen ook aan bepaalde gemeenschappelij ke projecten van de bovengenoemde bankengroep kunnen deelnemen. Streven naar ontspanning tfissen Oost cnWesl WASHINGTON. 25-2. President Nixon dringt er bij ,de westelijke bondgenoten aan bij hun streven naar ontspanning tussen oost en west zo nauw mogelijk met Amerika samen te werken. Hij waarschuwt er tegen in te gaan ontspanningsmaal- rc.gclcn die slechts voor dc Sowjet- Unie en een beperkt aantal weste lijke landen gunstig zijn. De Amerikaanse president zegt dit in een boodschap over de buiten landse politiek, die hij donderdag aan het congres heeft toegezonden. Als men naast elkaar gaat werken komen er spanningen tussen bond genoten. Het verlangen naar -ont spanning zou zodoende een instru ment van politieke oorlogvoering worden. Hierdoor zou een verzoe ning in Europa .niet bevorderd wor den. De westelijke bondgenoten moeten zich in 1971 samen verdiepen in de oorzaken van de spanning tussen oost en west en dc stappen die sa men moeten worden gedaan om haar te verminderen. De onderhandelingen van West- Duitsland met Moskou en Warschau over normalisering van de betrek kingen hadden de steun van Ameri ka en er heeft in hel westelijk bond genootschap volledig overleg oyer plaatsgevonden. Nixors boodschap beslaat een bock var 180 dichtbedrukte bladzij den. Le redaktie is voornamelijK het werk van zijn adviseur voor de buitenlandse politiek Henry Kissin ger. Nixon stolt vast dat in bepaalde fundamentele opzichten de Russische beschouwing van dc wereldpolitiek onverenigbaar is met een stabiel in ternationaal stelsel. Bepaalde akties van de Russdti in hot Midden-Oosten en Berlijn waren niet bemoedigend. Bij het nastreven van hun nationale belangen moeten de Sowjet-Unie en de V.S. zich ma tiging opleggen om con confrontatie te voorkomen. Zeer bezorgd toont Nixon zich over de groeiende strategische kern macht van dc Scnfrjet-Unic. Hij ge looft dat het aantal strategische wa pens van de Russen al groter is dan voor afschrikking alleen nodig is. Dc Sowjet-Unie had volgens Nixon eind vorig jaar 1440 intercontinen tale raketten lanceerklaar. tegen Amerika 1054. Als dc Russen in dit tempo doorgaan, zal Amerika ge dwongen zijn de strategische defen sie op te voeren. BRUSSEL De militante Amerikaan se Joodse leider rabbijn Meier Ka- mane middenpraat met journalis ten toeschouwers, tijdens zijn pogin gen om het Cpngrespaleis te Brussel binnen te gaan, om de wereldconfe rentie van Joodse gemeenschappen ten behoeve van cle Joden in de Sowjet-Unie bij te wonen. De toe gang werd hem versperd. Later nam de politie hem mee voor hei doen van een opgaaf over de reden van zijn bezoek aan België. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's OÜAGADOQGOU. 25-2. In de Afrikaanse staat Opper-Volta zyn bjj een cholcra-cpldciriic tot dusver veertig mensen overleden. De ge zondheidsdienst heeft 88 gevallen van deze ziekte in vyf over het land verspreide besmettingshaarden gc- icgisticerd. Meisje sprong in paniek uit ruaiti DORDRECHT. 25-2. De 13-jarige Toosje Henraat is donderdag van dc tweede verdieping van haar ouder lijk huis le Dordrecht uil het raam gesprongen. Zij was in paniek ge raakt. doordal in een. een verdieping lager gelegen keuken brand was uit gebroken en zij haar weg naar be neden versperd zag dooi- vlammen. Hel kind viel zes meter naar bene den. Zij werd met letsel in het zie kenhuis opgenomen. Hoe erg zij er aan toe is. is nog niet bekend. Haar moeder, die even weg was. kreeg toen zij terug kwam en het nieuws te horen kreeg een shock. Ook zij moest in het ziekenhuis worden op genomen. Verwachting tot zaterdagavond: Kouil Koude nacht met flinke opklaringen; matige tot lichte vorst in de nacht; opklaringen met zon overdag; enkele graden boven bet vriespunt. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 8. Min.-temperaturen: 2 tol 7 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal; 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 27 febr. Zon op 7.34. onder 18.13.' Maan op 8.01, onder 21.41. 28 febr. Zon op 7.30. onder 18.17, Maan op 8.16. onder 23.12. 1 maart. Maan op 8.33. onder Eerste kwartier: 4 maart (3.02). HOOGWATERSTANDEN ZlkRIKZEE 27 febr. 4.36 v.m. 17.06 n.m. 28 febr. 5.15 vjti. 17.45 n.m. 1 maart 5.57 v.m. 18.17 n.m. BROUWERSHAVEN 27 febr. 4.24 v.m. 16.41 n.m. 28 febr. 5.05 v.m. 17.23 n.m. 1 maart 5.48 v.m. 18.04 n.m. Springtij; 27 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 26-2. Het K.N.M.I. deelt mede; Koude lucht uit Scandinavië stroomt via de Noordzee en Dene marken naar onze omgeving. In dc komende nacht zal het in deze lucht, waarin flinke opklaringen voorko men. plaatselijk licht lol matig vrie zen. Overdag zal de zon. die in deze tijd van het jaar alweer vrij hoog boven de horizon komt, in staat zijn de temperaturen tot enkele graden boven nul te doen oplopen. Dc aan voer van dc koude lucht vindt plaats tussen een nog in betekenis toene mend hogedrukgebied boven Scan- dinavie en een depressie boven west Rusland. In midden- en noord Zwe den heerst al enkele dagen een ma tige lot strenge vorst. Dos nachts daalt het kwik er op sommige plaat* sen zelfs tot ongeveer 25 graden on der het vriespunt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1