Tinoccfïïo AGENDA Nieuwe Zuidweg wordt medio Pasen in gebruik genomen Euro-liart-week geopend Moord door kinderen Meer aandacht voor uw slaapkamer! Laatste vergadering afd. Haamstede/Burgh van Groene Kruis Portugese oesterbroedjes in vluchthaven Kortere verhinding vanaf Serooskerkseweg met Westerschouwen Verkeersplein Westenschouiven. BURGH, 22-2. De firma Gebr. de Vos uit Oude Tonge is bijna gereed met de aanleg der Zuidweg. Deze weg vormt een kortere verbinding vanaf de Serooskerkseweg met Wes tenschouwen. De kernen der dorpen Burgh en Haamstede worden, door gebruik te maken van de?e weg. vermeden, hetgeen een grote ver lichting zal zyn voor het verkeer dat vooral in het seizoen zo groot was, dat regelmatig filevorming ontstond. Nu wordt bij de omgeving vlasfa briek de Serooskerkseweg verlaten, hetgeen mogelijk gemaakt is door een groot kruispunt dat al enige ja ren gereed -is. Vandaar loopt de Zuidweg parallel aan de Moerweg, Kraaijesteinseweg en een deel van Dingenusweg naar de omgeving Kommertjesweegje - Paardenboseh waar de weg via een „flessehals" aansluit op de Hogeweg. Rond Pasen zal de Zuidweg klaar zijn en voor het verkeer opengesteld worden. De laatste asfaltlaag is aangebracht, hoewel over 10 maanden nog een de finitieve deklaag aangebracht moet worden. De eindoplevering moet eind april geschieden en daar ziet het volop naar uit. De oude Moerweg, Kraaijesteinse- en Dingenusweg wordt in de nabije toekomst een fietspad-bestemming gegeven, zodat deze gezamenlijk éen van de mooiste en breedste fietspa den gaat worden in de Westhoek. Het langzaam-verkeer moet ge bruik maken van de nieuwe weg. HAAMSTEDE, 2-2. Op de matig bezochte ledenvergadering van de afdeling Haamstede/Burgh van het Groene Kruis, sprak de voorzitter, de heer G. B. Heutink een bijzonder woord van welkom tot de bestuurs leden mevrouw J. v. d. Zande-Ho- genstein en de heer C. v. d. Maas, die na een ziekteperiode weer op een vergadering aanwezig waren. Ver der ook tot de heer K. A. van Lan- geraad als voorzitter van de Groene Kruis Vereniging Schouwen-Duive- lancL De voorzitter noemde op deze laatste, z.g. afwikkelingsvergadering twee hoogtepunten uit het bestaan der afdeling, n.I. de opening van het Wftkgebouw in 1951 en de viering van het 50-jarig bestaan in 1963 met daaraan een geweldige actie van de burgerij om de financiën te saneren. In het vervolg zal de diëtiste van het Groene Kruis iedere 2e en 4e woensdagmorgen van de maand spreekuur houden in het Wijkge- bouw te Haamstede. De penningmeesteresse, mevrouw Friderichs-Landegent gaf een toe lichting op de rekening 1970 en de inbreng van de saldi der zustervere nigingen in de nieuwe vereniging. Als lid van de kascommissie bracht de heer Chr. Rabauw een gunstig rapport uit over de boekhouding en het gevoerde financiële beleid. Zonder bezwaren van de aanwezi gen besloot de voorzitter in verband met de fusie de vereniging, met te rugwerkende kracht, op 1 januari 1971, op te heffen. Contactcommissie Tot leden van de plaatselijke con tactcommissie worden benoemd de zittende bestuursleden, de heren G. B. Heutink, P. M. van Dalsen. J. C. de Feiter, J. L. Kristelijn en de da mes A. Friderichs-Landegent en J. van de Zande-Hogenstein. De aftre denden uit het bestuur, de heren C. v. d. Maas, M. Vlaander en Joh. van Wavcren werd dank gebracht voor al het werk dat zij gedurende vele jaren voor het Groene Kruis hebben verricht. Bij de rondvraag werd geïnfor meerd naar de contributie voor al leenstaanden en er werd gedacht aan %van de gezinscontributic. Voor dit jaar is de contributie vastgesteld op f 17,Een andere vraag betreft het legateren van een bedrag bij testa ment aan de plaatselijke vereniging. De voorzitter antwoordde dat in zo n geval het legaat aan plaatselijke Het is nog niet bekend wanneer het laatste verbindingsstuk van de Ho geweg met het strand aanbesteed zal worden. De bedoeling van de Zuid weg is altijd geweest om de dorpen te ontlasten en een verdere, gemak kelijkere ontsluiting van het strand te verkrijgen. Deze ontsluiting wordt dan gezocht richting vuurtoren, doch Groene Kruis-belangen kan worden besteed. Burgemeester Everwijn dankte al len die nu en in het verleden veel hebben bijgedragen aan het werk van het Groene Kruis Haamstede- Burgh. Spreker gaf zijn beste wen sen aan het bestuur der nieuwe ver eniging. BRUINISSE, 22-2. Reeds eerder hebben wij gemeld, dat op percelen in de Grevelin&en op grond waar vroeger oesters in het wild werden aangetroffen, opnieuw oesters waren gezien. Naast grotere oesters zijn op di verse plaatsen ook dit jaar weer oes- terbroedjes aangetroffen. Dat was enige maanden geleden al het geval toen de sluisdeuren werden schoon gemaakt, werd daarop oesterbroed gevonden. De laatste vondsten date ren uit de vluchthaven en.... het wonderlijke van het geval was, dat daarbij ook oesterbroedjes waren van Portugese oesters. Portugeese oesters hebben een geheel afwijken de vorm. In 1960 werden Portugeese oesters op de Grevellngen gezaaid. DEN HAAG. 22-2. De plaatsver langend secretaris-generaal van so ciale zaken en volksgezondheid, mr. J. P. F. H. Kloppenburg, heeft maan dag in Den Haag de Euro-Hart-week geopend met het hijsen van de Hart- vlag op het hart van de hofvijver het eendeneiland. De vlag bedoelt de voorbijgangers er aan te herinneren, dat deze week de grote inzameling plaats heeft, die zaterdag ivordt be stoten met het vergaren van, naar de Nederlandse Stichting tot Bestrij ding van Hart- en Vnnlriekten i?er« trouwt, „hartzakjes" vol goede ga ven. zal heel wat natuurschoon van de Domeinbossen vergen. Geen voorrangsweg De Zuidweg wordt geen voor rangsweg, doch passeert wel vier voorrangskruisingen. Was de oude verkeersmogelijkheid via Moerweg enz. naar Westenschouwen al vol ge varen (er vielen al doden en ernstig gewonden), de nieuwe Zuidweg met zijn 7.20 meter brede rijstrook wordt niet minder gevaarlijk. Integendeel, deze weg nodigt uit om l'link door te trekken, snelheden van over ,de 100 km kunnen hier vlot bereikt worden. Gevaarlijkste kruising wordt die met de Meeldijk-Weeldeweg, waar het verkeer over de nooddijk, stammen de uit het rampjaar 1953, heen komt met geen enkel uitzicht op deze kruising. Hier kwamen al diversè botsingen voor, en auto's in de tuin van de heer Tuinman terecht. Toen was de Zuidweg er echter nog niet. De kruising met de Zandweg-Steurs- weg is voorzien van een aantal drup pels en hier moet het verkeer snel heid matigen. Dan nog de kruising met de Daleboutsweg, al éven ge vaarlijk en niet minder die met de Haaijmansweg en Wissewekken. Na tuurlijk zullen er verkeersborden aangebracht worden die op het ge vaar wijzen, doch die stonden er bij de Moerweg bijv. ook reeds. Wan neer een ieder zich precies aan de verkeersvoorschriften houdt zal er niets gebeuren, maar hoevelen doen dat wel, of' beter gezegd niet? Voor het aan- en afvoer-verkeer naar het strand, speciaal de dagjes mensen die niets in de dorpen te zoeken hebben, een prachtige oplos sing. De Zuidweg zal dan ook in een grote behoefte voorzien. Tot slot sprak de heer Heutink de wens uit dat de binding van de leden met de contactcommissie zo goed zal blijven als in het verleden met de plaatselijke verenigingen het geval was en sloot deze laatste vergade ring van de afd. Haamstede-Burgh van het Groene Kruis. We menen dat Portugeese oestérs op de Yerseke Bank taboe waren, juist omdat ze niet met de Zeeuwse of Franse oesters zouden worden ver mengd. Waar komen nu de Portugeese oesterbroedjes uit de Vluchthaven vandaan Ontvoerde Gomide in Uruguay vrijgelaten MONTEVIDEO. 22-2. Aloysio Dias Gomide, die bijna zeven maanden geleden door guerrilla's i'.» Montevi deo (Uruguay) werd ontvoerd, is gis- teien vrijgelaten. De vrijlating van Gomide viel sa men met het herstel van de grond wettelijke rechten in Uruguay, die de regering had opgeschort na de ontvoering van de Britse ambassa deur Jackson op 8 januari. De guerrilla-beweging Tupumaros had het herstel van de burgerrech ten geelst als voorwaarde voor de vrijlating van de Braziliaanse con sul. Dc consul kwam zondagnacht in een taxi bij zijn woning aan. Hij zag er vermoeid, maar gezond uit. Vóór zijn vrijlating heeft zijn vrouw on derhandeld met de Tupamaros. Er zijn berichten geweest over betaling van een losprijs van meer dan één miljoen gulden. De guerrilla's houden nu nog de Amerikaanse landbouwdeskundige Claude Fry vast - hij werd vorig jaar augustus ontvoerd - en de Britse ambassadeur Jackson. Diefstallen uit jii'wel ierszaken AMSTERDAM, 22-2. Uit do etalage van een juwelierszaak ana de Haar lemmerdijk in Amsterdam is in de nacht van zondag op maandag voor ca. f 30.000, aan gouden, met bril janten bezette horloges gestolen. Het rasterwerk dat ter bescherming voor de ruit was aangebracht, werd. door geknipt waarna de ruit werd inge gooid. Voorts werd tijdens het week end in Amsterdam de etalageruit van een juwelier in de eerste Van Swindenstraat vernield. Er werd voor ca. f 12.000,aan ringen en armbanden gestolen. Protest tegen wijziging van de huurwet AMSTERDAM, 21-2. In telegram- men aan de Tweede Kamer en mi nister Schut, hebben vertegenwoor digers van huurverenigingen in huuicomité's in Amsterdam gepro- testecid tegen de op handen zijnde wijziging van de huurwet. Van minister Schut verlangen de protesterende huurders een intrek king van het vyetsontwerp tot wijzi ging ven de huurwet en een huur- stop. Van de Tweede Kamer verlan gen zij een afwijzing van de wijzi ging in de huur wet. Voorts vragen zij de volksvertegenwoordigers zich in te zetten voor de bouw van goed kope woningen. De telegrammen werden verstuurd na een demon stratieve bijeenkomst in de Brakke Grond in Amsterdam, waar het woord werd gevoerd door onder an dere Tweede kamerlid van deC.P.N., de van 't Schip, H. Langenakker (P.v.d.A.) en de heren Schermacher, Wildeman en Kuster. Zuidvietnamese generaal verongelukt SAIGON, 23-2. De Zuidvietnamese generaal Do Cao Tri, bevelhebber van de troepen in de zestien provin cies rondom Saigon en leider van de Zuidvietnamese operaties in Cam bodja, is dinsdagochtend bij een he likopterongeluk om het leven geko men. Het ongeluk, dat in de Zuid vietnamese provincie Tay Ninh, aan de grens met Cambodja, gebeurde, kostte in totaal aan acht mensen het leven. Er is één overlevende. Generaal Tri was 41 jaar. Wereldraad van Kerken tegen operatie in Laos GENEVE. 22-2. De Wereldraad van Kerken in Genève heeft maan dag de „invasie in Laos van Zuid vietnamese troepen met steun van Amerikaanse strijdkrachten" scherp veroordeeld. Be raad spreekt in een schriftelijke stellingname van een - „schaamteloze schending, van de mensenrechten". Aan de bij de raad aangesloten kerken wordt gevraagd bij de regeringen tegen de oorlog in Indo-China te protesteren. Meisje in oog geraakt door kogeltje windbuks TEXEL, 22-2. De 17-jarige Jinny Zuidema uit Polder Eiland op Texel is maandagmiddag op korte afstand in een oog getroffen door een kogel tje uit een windbuks. De buks werd gehanteerd door een 16-jarige ei- landgenoot. Het meisje, dat het oog waarschijnlijk zal moeten missen, is opgenomen in het Wilhelmina-Gast- huis in Amsterdam. De buks was plotseling afgegaan toen de jonge man ermee manipuleerde. HOUSTON, 23-2. Drie kinderen, die beweren lid te zijn van „De kerk van satan", hebben bekend de 61-jarige mevrouw Zaynall C. New- som te hebben vermoord. Het zijn de 12-jarige Cindy Lee Horner, haar 13-jarige stiefbroer Kieth Hughes en de 19-jarige Patrick Teague, allen afkomstig uit Houston. Het drietal volgde mevrouw newsom naar haar woning in het nabijgelegen Frede ricksburg en ontvoerden haar in volgde mevrouw Newson naar haar haar eigen auto, na 150 dlr en enige geweren gestolen te hebben. Cindy Lee Horner bekende dat zij besloten hadden de vrouw te „eli mineren" en dat een van de jongens haar een nekschot had gegeven toen zij aan handen en voeten gebonden op de grond lag. De drie werden ge arresteerd door een patrouillerende politieman die het verdacht vond dat zij in een dure Cadillac rondre den. DUBLIN. Het in Panama geregi streerde vrachtschip „Ioli" van 900 ton is, naar gevreesd wordt, by de Ierse westkust vergaan. Het vaartuig had twaalf man aan boord, voor het merendeel Grieken. Advertentie MAAI» KINDEREN GELUKKIG Jeugdschoenen DE VRIEND VAN KINDERVOETEN Havenplein 13 Zierikzee, telefoon 2483 Horesca-vakbeurs ZUID-LAREN, 22-2. In de Prins Bernhardhoeve te Zuidlaren (Gr.) is maandagmiddag de elfde Horesca- vakbeurs voor Horeca- en aanver wante bedrijven geopend. De beurs beslaat een oppervlakte van 10.000 m2 waarop 150 standhouders uit het hele land vertegenwoordigd zijn. Mr. J. P. Gravesteijn, algemeen secreta ris van Horeca-Nederland ging bij die gelegenheid in op de problema tiek in de Horeca-sector. Veel be drijven hebben het volgens hem nog zeer moeilijk om zich te handhaven. Burgemeester Berger vroeg ontslag GRONINGEN, 22-2. Burgemeester J. J. A. Berger van Groningen hééft de minister van binnenlandse zaken gevraagd hem per 16 april aanstaan de ontslag uit zijn ambt te verlenen. De heer Berger heeft dit in de raadsvergadering meegedeeld. Dit is een persoonlijk besluit na het uittreden van de heer Berger uit de Partij van de Arbeid en zijn aan sluiting bij DS'70. De heer Berger is bijna zes jaar burgemeester van Groningen geweest. Nieuwe Nederlandse zomerpos tzegels DEN HAAG, 22-2. De zomerpost- zegels van dit jaar zullen van 20 april t/m 5 juni verkrijgbaar zijn. Op vier van de vijf zegels zijn de tails afgebeeld van laat-midde^eeuw- se houten beelden, die alle het eigen dom zijn van Nederlandse musea. Ze dateren uit de vijftiende eeuw. De vijfde zegel is gewijd aan het on langs gevierde gouden jubileum van de Bond van Nederlandse Volksuni versiteiten. Het ontwerp van de nieuwe zo- merpostzegels is verzorgd door Tel- Design Associated te 's-Gravenhage. De foto's van de afgebeelde plastie ken zijn gemaakt door de fotograaf Oosterwold uit Hengelo (O.). Proef met verlichting overdag legervoertuigen DEN HAAG, 22-2. Van 1 maart a.s. af zullen alle tienduizend voertuigen van het eerste legerkorps overdag groot gedimd licht gaan voeren. Ook op de kazerneterreinen zal dit licht overdag voor de militaire voertuigen gelden. Om stilstaande wagens bui ten de bebouwde kom beter zicht baar te maken zal buiten de be bouwde kom gebruik moeten wor den gemaakt van de parkeerlichlen. Deze maatregelen zijn onderdeel van een proef van de Koninklijke Landmacht, die daarmee hoopt te bereiken, dat legervoertuigen eerder opvallen, waardoor mogelijk het aantal ongevallen, waarbij militaire voertuigen zijn betrokken, vermin derd wordt. Priester moet Zuiil-Afrika verlaten ST. MICHAEL AAN ZEE (Natall. 222. Een in Natal wonende Rooms- katholieke priester, pater J. L. C. Paulsen, heeft van de Zuid-Afri kaanse regering opdracht gekregen voor eind maart het land te verlaten. Een reden is niet opgegeven. Pater Paulsen is de tweede pries ter die deze maand uit Zuid-Afrika wordt uitgewezen. Hij was in 1966 uit de V.S. naar dat land gekomen, waar hij werkte in parochies te Port Sheptone en Margate. Dinsdag 23 februari Zierikzee Stadhuis, 8 uur, vergadering ge meenteraad. Wijkgebouw, 7.00 uur, oriënterend gesprek N.V.S. R.K. Centrum, Mósselstraat, contact avond U.V.V. Haamstede „Het Kleuterbosje', 7.30 uur, ouder avond. Dreischor „De Drie Schorren", 7.00 uur alge mene vergadering Coöp. Landbouw- vereniging Dreiscjior. Woensdag 24 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.B.V. Nicuwerkerk Ger. vergaderlokaal Badhuisstraat, 8 uur, gez. vergadering Herv. en Ger. vrouwenvereniging. Burgh De Koebel, 7.30 uur, afd. W'schou- wen Vereniging van Huisvrouwen. Donderdag 25 februari Zierikzee Mondragon, 2 uur, Coöp. Centrum Zuidwestelijk Nederland. Kerkwerve Café Kenters, 7.30 uur, vergadering Groene Kruis. Vrijdag 26 februari Dreischor De Drie Schorren, 8 uur, Nutsavond met „Op Drift". Burgh Hotel Bakker, 19.45 uur vogelwacht Schouwen-Duiveland. Hotel Het Wapen van Burgh, 19.30 uur, sportvereniging D.F.S., feest avond. Ouwerkerk Dorpshuis, uitvoering van harmonie „Nieuw Leven". De hartchirurgische behandeling DEN HAAG. 22-2. Er bestaat in ons land een tekort aan mogelijkhe den tot hart-chirurgische behande ling. In de elf hart-chirurgische cen tra bestaan overal wachtlijsten. Deze wachtlijsten tezamen betreffen tegen de 800 patiënten. Minister dr. G. H. Veringa (onder wijs en wetenschappen) heeft dit maandag aan de Tweede Kamer meegedeeld. Inbrekers stalen voor 30.000 DEN HAAG. Inbrekers hebben maandag in een woning aan de Vliet- straal in Den Haag voor f 30.000 aan geld en waardevolle goederen buit gemaakt. De inbrekers bleken zich toegang tot de woning verschaft te hebben door een ruit aan de achter zijde te vernielen. VLIEGER De bekende K.L.M.-vlieger Willem van Veenendaal heeft in de vijftiger jaren een boeiend boek geschreven: „Tussen hemel en aarde", dat mij toevallig in handen kwam. Het won derlijke 27i dit boek is dat Schouwen- Duiveland er in opdraaft. Van Vee nendaal ivist tijdens db bezetting te ontsnappen naar Engelandf een avontuur apart), maar zat geruime tijd opgesloten aan de Loosdrechtse plassen, waar hij een „stekkie" uit gooide. Dit overigens terzijde. Van Veenendaal heeft zich met lezingen bezig gehouden, maar in het turbu lente gebeuren van en na de ramp, hadden we nimmer gehoord dat hij ook op Schouwen-Duiveland is ge weest. Zulks geschiedde destijds op uitnodiging van de burgemeester van Amsterdam, de stad die - gelijk be kend - het toen zo ongelukkige eiland te hulp snelde. De vlieger spreker ging op stap met de kleu renfilm: „Vakantie in Europa en - zo schrijft hij zelf in zijn boek - „ik trok er mee naar dat paradijselijke eiland, dat na droogmaking een zandwoestijn bleek te zijn". „Het was mijn persoonlijk num mer, als ik het zo zeggen mag: Zie rikzee, Dreischor, Zonnemaire, Noordgouwe, Bruinisse, Oosterland, Nieuwerkcrk Beijersdijkje(V. moet wel gedacht hebben met een apart dorpje te doen te hebben gehad) en de plaatsen in de Westhoek. Hij vervolgt: „Nimmer heb ik met meer voldoening mijn „honorarium" in ontvangst genomen, dan toen ik bij de familie V. te Zierikzee voor ecu schotel prachtige oesters zat: een blauw bord met de voorstelling van de sluiting bij Ouwerkerk en de woorden: ,De dijken dicht" - Luctor el Emergo - 0 november 1953". Het bord hangt bij mij thuis non de wand". Zo hoor je nog eens wat uit zo'n boek, dat verder gevuld is met soms ongelofelijke vliegaiyonturen uit de pionierstijd, in de periode huisje- boompje-beestje tot het eerste in- sirumentvliegen. Veel bladzijden moesten helaas gewijd aan de omgekomenen; non de eersten die zulke ontzaggelijke of fers over hadden voor de vliegerij, die hsn bijna magisch enthousiast mankte. Ook aan de in de oorlog om gekomen vliegers, want de strijd lette soms niet op durf, doorzettings vermogen en ..persona litj/". De een kwam er door en de ander sneuvel de. Dat is het mysterie van een oor logstijd. maar in vredestijd is het feitelijk niet anders. SCHIER EI LAN DM AN Advertentie Éénderde van uw leven broilgt U Voor velen is deze belangrijke plaats een achtergebleven gebied. in uw slaapkamer door Wacht niet langer. Begin opnieuw. Laat er eens een frisse wind waaien! Vele goede en mooie slaapmeubelen voor redelijke prijzen staan voor U klaar. Kom vrijblijvend eens kijken in „de meitbelshowrooni van Zierikzee Meelstraat 31 - DEURLOO Kruispunt Meeldijk. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Opgenomen in groter verband De wonderlijke natuur t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2