DE ZIERIKZEESCHE COURANT Geslaagd Straf eest Burgh-H aamstede Israëlische regering vindt de Egyptische houding positief X AERO f AERO Franse luchtverkeer komt stil te liggen De volkstelling Kwart miljoen schade door brand NEDERLAND DRUGCENTRUM? Hoessein niet naar Cairo Maanstenen ontpakt Om een wettelijke pensioenplicht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 22 februari 1971 127ste jaargang Nr. 20830 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (OHIO) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. I. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bi; vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn .exclusief 4 «/o B.T.W. In dit nummer Enig licht in Midden-Oosten? JERUZALEM, 21-2. De Israëlische regering: heeft zondagavond in een communique verklaard, dat zq be reid is met Egypte te onderhandelen over alle onderwerpen met betrek king tot een vredesakkoord. Israël „beschouwt de Egyptische houding als positief, indien dit land heeft be sloten over een vredesakkoord te gaan onderhandelen. „De Israëlische regering kan niet instemmen met de volledige terug trekking van de Israëlische troepen achter de bestandslijnen van voor de zesdaagse oorlog van 1967. Wel is Israël bereid zijn tx-oepen terug te trekken achter veilige en erkende grenzen, die in een vredesakkoord vastgelegd zouden moeten worden", aldus het communiqué. Het Israëlische kabinet heeft het communiqué uitgegeven na een be raad in Jeruzalem, dat vier uur heeft geduurd. Vrijdag berichtte de „New York Times', dat de Egypti sche regering aan V.N.bemiddelaar Jarring had meegedeeld dat ze be reid is een vredesverdrag te teke nen, als Israël alle gebieden ont ruimt die het sinds de juni-oorlog van 1967 bezet houdt. Daarop werd de Israëlische am bassadeur in Washington Yitzhak Rabin, naar Jeruzalem geroepen over overleg over de ontwikkelingen rond het vredesoverleg. De Israëlische regering dringt in het communiqué niet aan op directe onderhandelingen. Egypte heeft steeds directe vredesonderhandelin gen geweigerd. De vredesbesprekingen onder au spiciën van Gunnar Jarring zouden voortgezet moeten worden ten einde overeenstemming te bereiken over De komfortabele schoen voor de man van vandaag een vredesverdrag, aldus het comu- niqué. Het kabinet heeft premier Golda Meir en minister van buitenlandse zaken Abba Eban opgedragen het Is raëlische standpunt over te brengen aan ambassadeur Jarring. Grote kloof In het communiqué wijst de Isra ëlische regering erop dat er een grote kloof is tussen dé standpunten van Israël en Egypte, met name wat be treft de kwesties van de grenzen en de Palestijnse vluchtelingen. In een radio-interview na het ka binetsberaad zei minister van bui tenlandse zaken Abba Eban dat men „in een nieuw stadium is gekomen sinds de Egyptische regering zich bereid heeft getoond een vredesver drag met Israël te sluiten". Hij waarschuwde echter „zelfs tegen een voorzichtig optimisme, want wij hebben nog een lange weg vol ob stakels te gaan". Ook het Egyptische kabinet heeft zondag overlegd over de ontwikke lingen in het Midden-Oosten. Minis ter van buitenlandse zaken Mah- moed Riad deelde het kabinet mee dat het Egyptische antwoord op het recente vredesinitiatief van Gunnar Jarring de steun heeft gekregen van talrijke regeringen. PARIJS, 20-2. De Franse burger luchtvaart staat voor een zeer zware krachtproef in die zin dat vanaf van daag (maandag) het gehele door Franse maatschappijen verzorgde luchtverkeer zal komen stil te lig gen. HILVERSUM, 21-2. Driekwart van de Nederlanders is bereid aan de volkstelling mee te werken, 20 pro cent zegt „we weten het nog niet" en vijf procent zegt „we doen niet mee". Aldus de uitkomsten van een op 15 februari afgesloten makro- test-enquête, die zondagavond in de NOS-TV-rubriek „Panoramiek" be kend werden gemaakt. De onwil om mee te werken is vol gens de Punoramiekredactie sterk gedaald terwijl de twijfel inzake meedoen, die eerst zeer sterk toenam de laatste weken iets gedaald is. ..Panoramiek" heeft deze conclusie getrokken na vergelijking vgn de uit komsten van de makro-test-enquête met die van het VAR A-onderzoek van eind janurai. EMMEN. 21-2. In Emmen heeft zondagmorgen om ongeveer vier uur een felle brancl het gebouw „Arbeids vreugd" voor mindcr-validen aan dc Wolfsbcrgerweg grotendeels ver woest. De schade bedraagt zeker een kwart miljoen. Twee bedrijfsruimten, waarin een aantal machines stonden, werden een prooi der vlammen. Een derde be drijfsruimte liep grote schade op. De brandweer van Emmen bestreed het vuur. De oorzaak van de brand is nog onbekend, maar is vermoedelijk ontstaan in een gedeelte waarin zich balen oud papier bevonden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Helm dragen wordt verplicht DEN HAAG, 20-2. Met ingang van 1 juni 1972 wordt het dragen van een helm door bestuurders van motor voertuigen op twee wielen met of zonder zijspan verplicht gesteld. Dit heeft minister-president De Jong vrijdag bekend gemaakt na af loop van de wekelijkse minister raadsbijeenkomst, waarin het voor stel tot wijziging van het reglement verkeersregels en verkeerstekens werd goedgekeurd. De premier zei dat het afschuwe lijke hersenletsel dat deze categorie weggebruikers bij ongevallen op loopt maatregelen dringend noodza kelijk maakte. Voor de berijders van bromfietsen worden eveneens maatregelen over wogen. DEN HAAG, 20-12. Als het waar is dat de Mafia tracht de Nederland se markt in drugs binnen te dringen door soms gratis of zeer goedkoop heroine aan te bieden, vinden de Tweede-Kamerleden mejuffrouw Haars en de heer Tilanus, beiden C.H.U., dat de staatssecretarissen van justitie en sociale zaken en volksgezondheid een onderzoek moeten laten instellen. De Kamerleden vragen de minis ters of deze hiertoe bereid zijn, vra gen zich af welke illegale organisa ties hierbij betrokken zijn en langs handelskanalen pogingen worden gedaan om Nederland tot een inter nationaal centrum voor de illegale drughandel te maken. Maatregel bij weigering bloedtransfusie UTRECHT, 20-2, Ouders hebben geen onbeperkte macht over hun kinderen. Als een wisseltransfusie nodig is - bijvoorbeeld bij een rhe- susbaby - moet de arts, als de ouders toestemming weigeren, de officier van justitie telefonisch op de hoogte stellen. De officier kan het kind ogen blikkelijk aan de ouderlijke macht onttrekken. Deze aanbeveling staat in een rap port van de „Commissie ter bestude ring van het probleem van de wei gering van bloedtransfusies door Je hova's getuigen". De commissie, waarin ook theologen zitting hadden, is ingesteld door de protestants- christelijke artsenorganisatie en de katholieke artsen vereniging. Fabriek dicht door stankoverlast? VLAARDINGEN, 21-2. Het colle- ge van b. en w. van Vlaardingen zal dinsdag 23 februari beslissen of het de directie van Internationaal Rub ber Production N.V. opdracht zal ge ven, het bedrijf wegens stankover last te sluiten. Op talrijke klachten uit de omgeving van de fabriek had den b. en w. de directie verzocht, te zorgen dat de overlast zou verdwij nen. Er trad na deze sommatie geen verbetering in. Het gemeentebestuur werd door de Kroon in het gelijk gesteld, waarna contact opgenomen werd met de vak bonden over de gevolgen van een sluiting voor de 60 werknemers. De drie grootste maatschappijen, Air France, de dochtermaatschappij en Uta en 'Air-Inter, hebben vrijdag alle piloten en ander vliegend per soneel voor onbepaalde tijd uitgeslo ten. De uitsluiting, bedoeld als ant woord op een staking van piloten die maandag afloopt, treft zo'n 2400 piloten, tweede piloten, boordwerk tuigkundigen en radioverbinding's- mensen. Air France is de derde grootste internationale luchtvaart maatschappij en vliegt op 75 landen, Uta verzorgt lijndiensten op Afrika en Air-Inter het binnenlandse net in Frankrijk. CAIRO, 22-2. Koning Hoessein van Jordanië heeft zijn voorgenomen be zoek aan Caix-o afgezegd, omdat zijn premier Wasfi Teil daar niet wel kom is, zo heeft het gezaghebbende Egyptische blad Al Achram maan dag verklaard. Volgens deze krant had de Egyp tische regering zich aanvankelijk ingenomen verklaax-d met het ver zoek van de vorst om hem te ont vangen. Als datum stelde zij 25 fe bruari voor. Toen echter bleek dat de koning zijn eerste minister wilde meenemen, liet. de regering in Cairo weten dat liet haar niet schikte Wasfi Teil te ontvangen. In Caix-o is men tegen de benoe ming van Teil gekant, omdat hij be schouwd wox-dt als vijandig tegen over Egypte en de Palestijnse com mando's. Ontginning Zuidelijk Flevoland ZUIDELIJK FLEVOLAND, 20-2. Dti jaar zal in Zuidelijk Flevoland meer gi-ond ontgonnen worden dan aanvankelijk de bedoeling was. De Rijksdienst voor de iJsselmeerpol- dei-s hoopt ongeveer 4.700 ha. te ont ginnen, verdeeld over vier gi-ote stukken. Het zogenaamde gebied „Al- mere" (de toekomstige stedelijke ves tiging in de zuidwest-punt) vormt hiervan de hoofdmoot. In dit gebied zullen wellicht al volgend jaar de eerste bomen worden geplant. Oostelijk Flevoland is nu wat de ontginning betreft gereed. HOUSTON, 20-2. Achter de glazen wand die de ruimtevaarders van de Apollo-14 in quarantaine houdt heeft Edgar Mitchell in de nacht van don derdag op vrijdag in Houston de grootste steen die ooit van de maan gehaald is uitgepakt. Voor de glazen wand begonnen de geleerden van Houston spontaan te applaudisseren. De grijze, ongeveer 9 a 10 kilo we gende steen is ongeveer zo groot als een basketbal. Ook de vei-langde twee stenen van de gi-ootte van een voetbal werden voor het eerst ge toond. DEN HAAG, 20-2. De pensioen commissie van de Stichting van de Ai-beid is het er unaniem over eens dat er wettelijke pensioensplicht voor alle werknemers moet komen. Die plicht zal er, zo zegt de commis sie in haar interim-rapport dat vrij dagavond openbaar is geworden, toe moeten leiden dat alle werknemers -•bij veertig pensioensplicht jaren. een pensioeninkomen krijgen - inclusief de uitkering van de A.O.W. - van ongeveer zeventig px-ocent van het laatstgenoten (tot een nader vast te stellen maximum in aanmerking te nemen), loon. Veroline-'werknemers willen vijftig procent van de aandelen ROTTERDAM, 20-2. Dc Beleids- commissie van de endernemersraden van het Verolme-concern heeft in een brief gereageerd op het voorstel van de scheepsbouwer C. Verolme de aandelen over te dragen aan de werknemers. Zij stellen voor dat vijftig procent van de aandelen wordt overgedragen aan de Stichting Werknemersbezit Aandelen Vex-olme. De helft van het bestuur van de Stichting Verolme- trust zal moeten bestaan uit verte genwoordigers van de Stichting Werknemersbezit. Van de eventuele uit te kex-en winst zal het werkne mersbezit 25 procent bestemmen ter financiering van het C. Vei'olme Fonds. Deze voorstellen zullen na overleg met de achterban nader worden uitgewerkt en met de heer Verolme worden besproken. Er zijn niet voldoende fietsenhandelaren AMERSFOORT. 20-2. Er 7.ijn nil'l genoeg fietsenhandelaren meer. heeft de directeur van dc Gazelle rijwielfabriek, de heer W. Brcukink, In het weekblad van het V.N.O. meegedeeld. De rijwielindustrie is op gx-ond van de margebeschikking niet vrij de winstmarge voor de detaillist zelf te bepalen. Door die beperking van de winstmarge zijn heel wat midden standszaken terziele gegaan. Van de 13.000. die er enkele jaren geleden nog waren, zijn er nu nog maar 7.000 over. Dat is een te sterke sanering geweest, die de verkoopkanalen van de rijwielindustrie aantast, hetgeen de fabrikanten moeilijkheden ople vert. Voorzichtig met strooizout AMERSFOORT, 20-2. Het strooien van 50 tot 100 gram zout per vier kante meter, zoals 's winters in ons land gebeurt, is verspilling. 10 tot 15 gram strooizout per vierkante meter, de norm van de Commissie Glad- heidsbestrijding, is voldoende. Dit heeft het hoofd van de afde ling' teelt van loofbomen van. het bosbouwpi-oef station in Wageningën, iiv J. L. Guldemond, gezegd op de vrijdag in Amersfoort gehouden jaax-lijkse studiedag van de Ned. Ver. van Hoofden van Gemeentelijke Be plantingen. Bij het zien van strooiauto's en het strooien van zout, krijgt de toe schouwer het idee, dat het personeel denkt met zand te doen te hebben. Er wordt zelfs gestrooid als de vrachtauto's voor een verkeerslicht moeten stoppen. Bij het strooien op voetpaden komt het zout buiten de paden terecht en de strooiers van de auto's zijn vaak slecht afgesteld, zo vervolgde hij. De olie- en benzineprijs DEN HAAG, 20-2. Op het ministe rie van economische zaken heeft vrijdag een eex-ste gesprek over de olie- en de benzineprijs plaatsgevon den met vertegenwoordigers van de grote oliemaatschappijen. Minister-president De Jong deelde na afloop van het wekelijkse kabi netsberaad mee dat van dit gesprek nog geen resultaat verwacht kan wox'den. Hij zei dat de afspraken met de olieproducerende landen in het Midden-Oosten, die de helft van de wereldproduktie voor hun reke- Ining nemen, uiteraax-d tot hogere kosten voor Nederland zullen leiden. Popfestivalinensen niet ontmoedigd ROTTERDAM, 20-2. De organisa- toren van het „Holland Popfestival", dat eind juni vorig jaar in het Kra- lingse Bos in Rotterdam werd ge houden, zijn door hun faillissement niet ontmoedigd. Het komende sei zoen zullen diverse nieuwe aktivilei- ten worden ontplooid waai-onder een popfestival dal op vier „geheime" plaatsen in Nederland wordt gehou den. De curator in het faillissement van de stichting „Holland Popfestival", mi*. F. H. Kernkamp, deelde mee dat men hoopt de schuld van f 800.000 met de opbrengst uit deze aktivitei- ten aan de ongeveer honderd schuldeisers af te lossen. PRAAG, 20-2. Hoewel dc meeste Tsjechoslowaken zich al lang hebben verzoend met de gedachte dat de aanwezigheid van Russische troepen in hun land definitief is, bestond er toch altijd nog een „papieren over eenkomst" waarin die aanwezigheid als „voorlopig" stond aangegeven. Aan dit laatste schijnt men nu toch ook een einde te willen maken, blijkens een rectificatie die net pers bureau C.T.K. kort na de publikatie van een verklaring heeft aange- WASH1NGTON. De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken Wal ter Scheel, die op het ogenblik een bezoek brengt aan de Verenigde Sta ten, hier in gesprek met president Nixon. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Voor ontevreden mensen be staan er geen gemaktfceltijke stoelen. Verwachting tot dinsdagavond: Zonnige perioden Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer; in de nacht en ochtend hier en daar mist; weinig wind; minimumtempex-aturen van 3 graden aan zee tot ongeveer min 2 gx-aden plaatselijk in het binnenland; maxima omsti-eeks 8 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 lot 5. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een di-oge periode van min stens 12 uur: 90 pi-ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 23 febr. Zon op 7.40, onder 18.07. Maan op 6.56, onder 15.29. Nieuwe maan: 25 febr. (10.49). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 23 febr. 1.21 v.m. 13.58 n.m. BROUWERSHAVEN 23 febr. 1.11 v.m. 13.36 n.m. Springtij: 27 febr. Lappen in hongerstaking jjET WEEROVERZICHT De Russische troepen blijven in Tsjecho-Slowakije bracht. Het persbureau gaf vrijdag middag een verklaring uit waarin werd gezegd dat generaal Nicolas Bachtannikow. „vertegenwoordiger van de Russische regering belast met zaken betreffende de voorlopige sta tionering van Russische troepen in Tsjechoslowakije dooi de Slowaakse regeringsleiders was ontvangen. En kele uren kwam C.T.K. met de rec tificatie dat in bovenstaande tekst hot woord „voorlopig" moest verval len. STOCKHOLM, 2-2. De 23 manne lijke inwoners van het Zweedse dorp Stora Blaasjoen in Lapland z(jn al vier dagen in hongerstaking uit pro-/ test tegen dc weigering van de Zweedse autoriteiten hun werk te verschaffen. De mannen zijn boos omdat de Zweedse legering de ijzermijn bij het dorp niet in gebruik wil stellw. Premier Olaf Palme van Zweden die een brief van de Lappen heeft gekregen met het verzoek tussenbei de komen, heeft laten weten dat hel besluit van de regering om de mijn gesloten te houden, genomen is in verband met de economische situa tie in het gebied waarin het dorp ligt, en dat hij niet kan wijken voor chantage. DE BILT. 22-2. Het K.N.M.I. deelt mede: In het komende etmaal wordt overwegend droog weer met zonnige perioden verwacht. Aangezien ech ter dc wind zwak zal zijn .zal in dc nacht en ochtend plaatselijk mist vooi-komen. Een hogedrukgebied, af komstig van het zeegebied rond dc Azoren, zal namelijk met zijn kern dicht bij ons land komen te liggen. Het centrum lag maandagmoi-gen vlak voor dc ingang van Hel Kanaal. Dit luchtdrukmaximum is gevuld met van oorsprong polaire lucht, die ons land in het afgelopen weekeind is binnengestroomd. In deze lucht zal overdag de temperatuur tot om streeks 8 graden oplopen, maar in de komende nacht moet op flinke afkoeling worden gerekend, waarbij het kwik op veel plaatsen tot enkele eraden onder het vriespunt zal dalen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1