De kleuren van '71 doen iets met uw huis Fabrieksgebouw Karei I en gebouw Handels-Mij in as gelegd STRFFKMF! Nieuwe dessins in Badhanddoeken Tafelgoed Lakens en slopen De financieringsmiddelen voor de lagere publiekrechterlijke lichamen Haamstede - steeds meer aanzien als een modern recreatiedorp Ceen gekozen formateur ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 februari 1971 Nr. 20829 Kolossale brand in Eindhoven EINDHOVEN, 19-2. Iir de nacht van donderdag op vrijdag is brand uitgebroken in de Karei I - sigaren fabriek in het stadsdeel Tongcrle te Eindhoven. Om kwart over vyf werd groot alarm geslagen voor een felle uitslaande brand die omstreeks twee uur was begonnen als een klein brandje dat zich niet ernstig liet aanzien. Het vuur werd bestreden door de Eindhovense brandweer in samenwerking met korpsen uit de omgeving. De omwonenden van de fabriek, die staat tussen de Tonger- lesestraat en de Havenstraat, werden door de politie gealarmeerd. Het fa briekscomplex beslaat een opper vlakte van 40.000 m-\ De brand brak omstreeks twee uur uit in een gedeelte van het Ka- rel I complex dat in verband met de geleidelijke verplaatsing van het si- garenbedrijf verhuurd was aan de handelsmaatschappij „Treffina". Vandaar breidde de vuurhaard zich uit over de oude sigarenfabriek. Omstreeks zeven uur vanochtend was een deel van het complex één geweldige vuurzee. Om acht uur stortte het aan de Tongelresestraat gelegen gebouw, dat door Karei I nog steeds zelf als opslagplaats wordt gebruikt, met donderend geweld in. Het vuur woedt thans nog voort in een ge- Tunnel onder kanaal door Zuid-Beveland DEN HAAG, 19-2. In de tweede helft van dit jaar gaat Rijkswater staat beginnen aan de bouw van een tunnel onder het Kanaal door Zuid- Beveland. Deze tunnel, de Vlake- tunnnel, komt te liggen in Rijksweg 58 een nieuwe oost-westverbinding op Walcheren en Zuid-Beveland. De lengte van de tunnel wordt 875 meter, waarvan 286 meter als geslo ten deel. Evenals de nieuwe rijksweg, krijgt ook de tunnel, die de basculebrug over het kanaal gaat vervangen, een dwarsprofiel van 2x3 rijstroken. Voorlopig zal de derde rijstrook dienst doen als vluchtstrook. Verdacht van dubbele moordpoging GRONINGEN, 18-2. De Gronin- ger politie heeft de 28-jarige A. V. uit Epe, verpleegde in het Mesdag asiel te Groningen, in verzekerde bewaring gesteld op verdenking van tweevoudige poging tot doodslag. De man kreeg dinsdagavond verlof en ging de stad in. In een bar ont moette hij de 23-jarige kleuterleid ster M. A. N. uit Groningen. Toen het meisje niet op de avances van V. inging en de bar verliet, werd ze door de man bij de keel gegrepen en ontstond een vechtpartij. Volgens de politie had de kleuterleidster dikke rode striemen aan de hals, waaruit ze afleidt, dat V. serieuse wurgpo- gingen had. Dezelfde nacht bezocht V. een 28- jarige prostituee, waar hij zich uit gaf voor politieman. Toen de vrouw naar zijn legimitatiebewijs vroeg ontstond wederom een vechtpartij. Nadat de vrouw V. uiteindelijk de deur had uitgewerkt, kon hij later in de nacht worden gearresteerd. bouw van vijf lagen, grenzende aan de Havenstraat en de Korte Haven straat. De brand wordt bestreden door de brandweerkorpsen van Eindhoven, Geldrop, Best en Veld hoven. Bü de Treffina, die een opslag ruimte van 2.000 m2 bezit, is de hele zomercollectie aan zonnebrillen en badgoed verloren gegaan. In een der verhuurde ruimten be vond zich de apotheek van het bin- nenziekenhuis. Door rook- en water schade kan deze niet meer gebruikt worden. De benodigde medicamenten worden nu van het diaconessenhuis betrokken. Ontruiming huizen De uitslaande brand heeft zich verder uitgebreid tot het gebouw van Karei I aan de Korte Haven straat, een der oudste gebouwen van de firma. Hierin zijn onder meer de kantoren gevestigd. Een 20-tal wo ningen aan de Korte Havenstraat, gelegen tegenover het brandende ge bouw, moest in allerijl met behulp van brandweer en politie door de bewoners worden ontruimd. Het vuur heeft tot nu toe onder meer 40 mil joen opgeslagen sigaren vernietigd. De schade aan materiaal en gebou wen loopt in de vele miljoenen. Om negen uur leek het erop of van de gehele Karel-I fabriek, de laatste sigarenfabriek in Eindhoven, geen steen meer op de andere zou blijven staan. Het grote, tientallen meters lange gebouw aan de Korte Havenstraat, waarin kantoren geves tigd waren, was toen al geheel uit gebrand. I-Ict vuur bedreigde daarna de Beltmanbouw, eveneens vier ver diepingen hoog, aan de Havenstraat. Geneesmiddelen en plasma In de Beltmanbouw is de apotheek van de drie Eindhovense ziekenhui zen gevestigd, onder meer ook de bloedbank. Geneesmiddelen en plas- ZIERIKZEE Heropening „Het Naaicentrum" Op woensdag 24 februari vindt de officiële opening plaats door loco burgemeester C. Bij de Vaate, van de uitgebreide en vernieuwde zaak in stoffen, fornituren on naaimachi nes „Het Naaicentrum" van de heer J. Rentier, in het pand Verrenieuw- straat 7, Zierikzee. Collecte D.E.L. De gehouden kollekte ten behoeve van het Algemeen Sociaal Fonds ter bevordering van de Volksgezondheid ..Draagt Elkanders Lasten" heeft op gebracht f 650,79. Namens de plaat selijke commissie wordt dank ge bracht voor de ontvangen giften en aan de kollektanten vanwege hun persoonlijke inzet, waardoor dit mooie bedrag t.b.v. „Draagt Elkan ders Lasten" bij elkaar kon worden gebracht. KERKWERVE Afd. Noordgouwe e.o. Plattelandsvrouwenbond Op donderdag 25 februari vindt in het verenigingsgebouw te Kerkwer- Advertentie HAVENPLEIN 4 ZIERIKZEE DEN HAAG. 18-2. Het Interprovin ciaal Overleg (IPO) en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) willen, dat de Minister van Finan ciën jaarlijks een garantie geeft voor een bepaald bedrag aan financie ringsmiddelen voor de lagere pu bliekrechtelijke lichamen. Dit quo tum - regelmatig te spreiden over het jaar - zou moeten gelden voor zowel nieuwe werken, onder handen zijnde werken als voor consolidatie van vlottende schuld. In een brief aan de Minister van Binnenlandse Zaken cn van Finan ciën heben IPO en VNG voorgesteld de hoogte van dit totale bedrag aan financieringsmiddelen vast te stellen aan de hand van de macro-econo mische verkenningen van het Cen traal Plan Bureau en de ramingen van de Raad voor de Gemeentefi- nanciën. Als de Bank voor Neder- landsche Gemeenten niet in staat mocht zijn dit bedrag op de kapi taal markt te lenen dan. aldus het voorstel van IPO en VNG, zou het Rijk de Bank aanvullende leningen moeten verstrekken. Eventueel zou het Rijk deze leningen vlottend moeten financieren. Hel voordeel van dit systeem zou volgens IPO en VNG zijn, dat de la gere publiekrechtelijke lichamen grotere zekerheid krijgen omtrent de in een jaar te verwachten langlo pende middelen. Voor het voeden van een weloverwogen en planmatig investeringsbeleid is dit een noodza kelijke voorwaarde. ma waren door rook- en waterscha de intussen 's nachts al onbruikbaar geworden. De ziekenhuizen zullen voorlopig van elders bevoorraad moeten worden. Do enorme brand werd door oen 100-tal brandweerlieden onder meer vanaf ladderwagens die onder an dere uit Tilburg gekomen waren, be streden. Voor verkeers- en veilig heidsmaatregelen werden 100* man van de Eindhovense politie ingezet. ve, de voorjaarsvergadering plaats van cle afdeling Noordgouwe e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen. Bestuursverkiezing vindt plaats i.v.m. het aftreden van mevr. A. Itiënne-Kouijzer, die niet her kiesbaar is. Enkele kleurenfilms zul len op deze vergadering worden ver toond. SEROOSKERKE Inbraak in B.P.-stalion Door het inslaan van een ruit in de deur van het BP-tankstation aan de Serooskerkseweg te Serooskerke hebben onbeeenden zich in de nacht van donderdag op vrijdag toegang tot het kantoortje weten te ver schaffen. Enkele voorwerpen werden gestolen: een (lege) geldkist, een transistorradio en wat kleine voor werpen. De politie stelt een onder zoek in. HAAMSTEDE N C V II. hield jaarvergadering De jaarvergadering van de N.C. V.B.-afdeling begon met het zingen van Ps. lüf> l en gebed. Vervolgens las de presidente, mevr. Hack-Engel een gedeelte uit Prediker 3 en hield naar aanleiding hiervan cle meditatie. Na een welkomstwoord werden do jaarverslagen gelezen door de secre taresse en penningmeesteresse. Hier na volgde de stemming voor twee nieuwe bestuursleden. Gekozen wer den mevr. Leeuwe-Rabouw en mevr. Sorgedrager-Knulst, in de plaats van mej. A. Slager en mevr. E. C. Slager- Visser. De scheidende dames kregen oen plant en een N.C.V.B.-tegel met thermometer aangeboden voor het vele werk dat ze deden voor de af deling. Een van de scheidende da mes bood de presidente een voorzit tershamer aan, ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan, die in dank door de presidente werd aanvaard. Na de pauze werden door alle leden collages gemaakt. In groepjes van vier dames werd ijverig geknipt en geplakt. De meegebrachte pakjes werden verkocht ter versteviging van de kas, waarna door een zeven tal dames een zelf gemaakte hoeden- show werd gehouden. Winnares werd mevr. Willemse uit Renesse. Na het zingen van Gez. 281 1-4 ein digde mevr. v. d. Sluis met dankge bed en werd gezamenlijk het bonds lied gezongen. WESTERSCHOUWEN Zeewering Oosteren- en Westerenban Rijkswaterstaat te Middelburg heeft het onderhouden van de rijks- zeeweering van de polders Ooste ren- en Westerenban op Schouwen- Duiveland alsmede de Grevelingen- dam met sluis en werkhoven aanbe steed. De laagste inschrijver was P. van Dongen te Haamstede met ZONNEMAIRE In memoriam dr. K. J. Hocke Hoogenboom O]) 76-jarige leeftijd overleed in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis mej. dr. K. J. Hocke Hoogenboom, een opvallende figuur te Zonnemaire, een intellectuele enerzijds, die an derzijds door haar eenvoud, zich een vaste plaats in dc gemeenschap had verworven. Mej. Hocke Hoogenboom studeerde en promoveerde tol doctor in de biologie aan de Amsterdamse universiteit. Na haar studie werkte ze in het toenmalige „Nederlands In- dië" en daarna op een laboratorium in Amsterdam, maar het liefst was zij te Zonnemaire, intens meelevend met dorp en eiland en vooral gepor teerd voor het behoud van hetgeen het verleden aan waardevols had na gelaten. Zij speelde reeds voor we reldoorlog II een grote rol als be stuurslid van de polder Zonnemaire en gaf vele jaren haar gaven aan de Groene Knuis-afdeling, het Kon. Zeeuwsch Genootschap en de So- roptimisten. Belangrijk was haar aandeel in de totstandkoming van het Zeeuws woordenboek. Kennis van de Schouwse woordenschat, paarde zij aan kennis van de streek geschiedenis in het algemeen. Met haar kennis en in haar eenvoud was mej. Hocke Hoogenboom een mar kante figuur, over wier heengaan ter plaatse en er buiten oprecht verdriet bestaat. De crematie vindt plaats op maan dag 22 februari in het crematorium Rotterdam-Zuid. Hel bn it en won en in de tweede woning HAAMSTEDE, 18-2. Het dorp Haamstede verandert van omtrek en opbouw. Was het 30 jaar geleden nog een echte dorpskern waar je van zes kanten binnen kon rijden en waar de huisjes nog onaangeroerd aan el kaar geklit stonden, nu is er geen „begin" of „einde" meer aan. Vooral de laatste vijf jaar is het dorp enorm uitgebreid. Daarvoor zijn zeer vele huizen in de dorpskern omgebouwd tct winkels of andere bouwsels waar ptodukten verkocht worden. Wie ou de ansichten bekijkt zal bijv. in de Ncoidstiaat en Zuidstraat maar en kele winkels kunnen vinden, maar tegenwoordig krijgt het midden- standshedrijf langzamerhand de overhand. Zomerhuizen telde men in cle pe riode 1930-1940 bijna niet. Zo gauw men buiten hel dorp kwam waren de wegen kaal, behalve de Hogezoom. die diende voor de oudere mensen om daar een woning te bouwen en van de „centje's" te gaan leven. Zelfs de weg tussen Haamstede en Burgh telde slechts enkele woningen, even als de Zandweg welke meer een uit breiding ondervond voor de werken de man. Het proto-type arbeiders huis, bekend rond de boerderijen, kreeg hier navolging, er werden er vele gebouwd. De prijs liep toen te gen de f 2000, Enkele zomerhuizen Een enkeling beschikte over een zomerhuis, deze stonden grotendeels aan zee. Te Westenschouwen werd er een 15-tal in de duinstrook van Toledo's Pad tot kort aan de Punt gebouwd. Bekende namen uit die tijd: Gelderman, Ribbens, Cor v. d. Lugt Melsert, Schimmelpenninck v. d. Ooije, de Hulu, Van Vessum enz. De bezetter besteedde in de oorlogs jaren de sloop van al deze woningen aan, zodat er practisch niet één over bleef. Meer landinwaarts waren ~De Stolpe" en enige woningen aan het Kampweegje (o.a. „Het Meezennest" bekend. Na de oorlog werden hier weer enkele woningen in moderner vorm herbouwd. De komst voor de oorlog van de „Vennoot" in de om geving Vliegveld, deed ook daar wat woningen verschijnen, die na het de bacle van deze vennootschap, wel als zomerwoningen werden verhuurd. Woningwetwoningen aan de Margrietstraat en omgeving. Kampeerterrcintje's In die tijd was Schouwen-Duive- land nog een eiland en de prachtige Westhoek, zeer moeilijk te bereiken. Velen zullen zich de 5 uren wach ten aan het veer te Zijpe nog wel herinneren. Toen reeds moest tijd gekocht worden, het werd te duur voor ménsen uit de Randstad en Brabant om hier een woning te bou wen en dan als forensen heen en weer te reizen. De vakanties echter weden hier in steeds toenemende mate doorgebracht; de toerist zocht zijn onderdak in hotel pensioen of nestelde zich in een tent. Er ont stonden dan ook enkele kampeerter- reintjes zonder ook maar enige voor ziening. De schop met het korte steeltje, de rugzak en de primus vierden toen hoogtij, ieder was te vreden. Doch de Grevelingendam was nog maar net voltooid of daar begon de intocht. Met de aansluiting van goede wegen vroeg een rit uit Rotterdam en omgeving slechts een uur. De eerste gesprekken werden met aannemers gevoerd om tot de bouw van een tweede woning te ko men. De meest uiteenlopende bouw sels verschenen rond Haamstede, het eerst aan de Strandweg en in het prachtige gebied rond de Vuurtoren. Doch Westenschouwen volgde en het Hoge Hillebos was zo volgebouwd. Al deze woningen stamden uit het I 90ÜWGR0M0 ft KOOP 2 Tic h nu g s e h r. s Tf r* «i Ji* fi 1 fi f' DEN HAAG, 182. Nederland krijgt geen rechtstreekse verkiezing van kabinetsformateur door de bevol king. Een overgrote meerderheid van de Tweede Kamer verwierp donderdag het initiatiefvoorstel van de P.v.d.A., D'66 en P.P.R. voor een rechtstreeks gekozen formateur. Hel voorstel kreeg alleen de steun van deze drie partijen. Besprekingen over Berlijn in een beslissend stadium BERLIJN, 18-2. Met de vijftiende bijeenkomst van de vier ambassa deurs zijn donderdag de besprekin gen over Berlijn in een beslissend stadium gekomen. Naar van welin gelichte zijde verluidt, heeft de Rus sische ambassadeur Abrassimow het bij het voorgaande gesprek ingedien de westelijke verdragsontwerp als basis voor onderhandelingen aan vaard. De Rus had een flexibel standpunt ten aanzien van het ont werp ingenomen. Stijging van aantal „Vicoenja's" MORGES, (ZWITSERLAND), 18-2. Dank zij beschermende maatregelen is het aantal Zuidamerikaanse vi coenja's (een soort lama) de laatste jaren weer toegenomen, aldus het Wereldnatuurfonds. In een reservaat in Peru, waar hun aantal in 1967 tot 814 was gedaald, zijn nu weer 1079 vicoenja's. De vicoenja werd door uitroeiing bedreigd omdat ze vanwege de kost bare roodbruine en witte wol bij duizenden werden geslacht. Advies Rijkswaterstaat: Geen spijkerbanden DEN HAAG, 18-2. Spijkerbanden tasten de wegen ernstig aan en ver hogen - onder de gemiddelde weers omstandigheden zoals wij die in Ne derland kennen - niet altijd de ver keersveiligheid. Het gebruik van spijkerbanden moet daarom ernstig worden ontraden. Tot deze conclusie is Rijkswater staat gekomen, na onderzoekingen in binnen- en buitenland en op grond van een aantal rapporten die in Zweden, Finland, Noorwegen, Duits land, Oostenrijk en Zwitserland over de voor- en nadelen van spijkerban den zijn opgesteld. Advertentie Zg. tweede \voningen, staande aan de Grevelingcnlaan en omgeving. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). particuliere initiatief. De gemeente Westerschouwen werkte op volle kracht om de bestemmingsplannen hiervoor aan te passen en zag zelf ook wel wat in een stimulering van de bouw van tweede woningen. De aankoopvereniging der gemeente, bekend als de Stichting Renesse loog op pad en kocht hier en daar gronden. Een dergelijk terrein is nu al volgebouwd in de omgeving Del taweg, ofschoon hier bijna alleen in gezetenen kwamen te wonen. Wat verderop kocht de stichting een stuk kaal poldergebied en op deze plaats staan nu reeds een 25-tal woningen die men rustig als tweede woning kan betitelen. De Grevelingenlaan werd de weg genoemd, die zich daar doorheen slingert. Vreemde namen kan men lezen op deze villa's, o.a. „De witten in Haamstede", ,,'t Schienbat" en „Atlantide". Inmid dels is aan dit gebied weer een strook boomgaard toegevoed (Welle- man) waar aan de eerste woning wordt gewerkt. De weg of laan die dit gebied doorkruist krijgt de naam Oosterscheldelaan. Plan Zuidwest Aan de andere kant van Haam stede, in het plan zuidwest ontwik kelde en veranderde de toestand zich zeer drastisch. Nog geen 5 jaar ge leden gingen hier de eerste heipalen de grond in voor een serie ratiowo- ningen en nu is het aantal de hon derd gepasseerd. Daartussen ook een rij premiewoningen, een postkantoor de huishoudschool, de gymnastiek zaal en binnenkort een gecombineer de school voor chr.-nat. en openbaar onderwijs. Het is voosal de fa. Den Hartog die hier de woningen uit de grond stampt. Aan de Beatrix-, de Juliana-, de Margriet- en de Bern- hardstraat wonen mensen uit de ge meente. een groot deel is afkomstig uit de Oostenrijkse woningen. Diver se typen woningen hier, die over het gehele eiland in diverse dorpen ook zijn te vinden en ook in plan West tc Zicrikzcc. Ruim. goed en doel matig. Dc gemeente heeft in deze omge ving nog meer grond gekocht en wanneer men de Streekplan-kaarten eens nakijkt dan zullen hier in de vorm van *n cirkclsegmcnt woningen aan de bestaande kern worden ge plakt. Haamstede krijgt een geheel ander aanzien en gaat snel de lichting uit van een modern recrea- ticdorp. Een der hoofdoorzaken van deze groei is de uitstekende leef baarheid door overvloedige frisse lucht en snelle verbindingswegen met de Randstad Holland. NUTSSPAARBANK Uw ideale geziiisbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank PERSOONLIJKE LENINGEN DREISCHOR: Ring, donderdags van 11.00- 12.00 uur. OVERDENKING Licht en duisternis Het echte geloof is daaraan ken baar, dat het altijd iets doet, iets uitwerkt, iets betekent. Als we gelo ven is dat niet alleen een innerlijke zaak, maar ons geloof moet naar buiten kenbaar zijn, anders is het geen geloof. We moeten de liefde, die God aan ons schenkt doorgeven aan de anderen, ons geloof moet uit de werken blijken. Nu hebben we aan energie niet te klagen in de kerk, maar het is zo vaak de vraag of het werkelijk van nut is wat we doen. Hoeveel uren kunnen we niet be steden aan nutteloze zaken, hoeveel denkkracht, vernuft en wilskracht wordt er niet verspild. Als we gaan optellen wat er ge daan, geschreven, gesproken en ver gaderd is, dan zouden we niet gauw tot een eind komen. Maar wat heeft al dat vergaderen, schrijven en polemiseren voor uit werking gehad? Vaak heel veel, maar niet veel goeds. Toch moet het echte geloof iets uitwerken ten goede, anders is het geen geloof, dan zijn wc er helemaal naast. We winden ons op. maken ons druk en zijn er helemaal naast. Naast Christus Paulus heeft het over „in Chris tus". We kunnen de dingen dus ook naast Christus doen. Wat oen mis verstand, wat een afschuwelijke ver gissing is het er naast te zijn. er naast te grijpen met onze kerke- raadsvergaderingen, gemeenteverga deringen en synode-vergaderingen, mot al ons geschrijf. Als je naast Christus grijpt, grijp je in een afgrond. In Christus heb je do zon van Gods liefde cn genade. Maar naast Christus heb jc alleen maar duisternis, theologische duister nis, vrome duisternis, aardige duis ternis» lieve duisternis, principiële duisternis, alle mogelijke soorten van duisternis. A. S. R

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3