DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bevolking Roermond schrikt van korte, krachtige aardbeving X TAPIJTEN en GORDIJNEN TUINMAN ViAT UQT Dl BILT Hiswa '71 groter clan voorgaande jaren Antwoordvan Israël spoedig verwacht Veel vliegers alcoholist Naar verplichte ziekteverzekering in V.S. Zeer omvangrijke loon- en prijsinflatie verwacht dit jaar Nieuwe geweld-golf in West - Bengalen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag ]9 februari 1971 127ste jaargang Nr. 20829 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTie EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag ,dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Fikse inbraken te Zierikzee en Serooskerke Huizen stonden te schudden ROERMOND, 19-2. Een korte maar krachtige aardbeving heeft de bevolking van Roermond vannacht opgeschrikt. Om 00.43 uur precies klonk in de stad en in een aantal plaatsen in de omgeving een hevig gerommel dat te vergelijken was met het lawaai van een overvliegende straaljager. Het gerommel ging ge paard met het schudden van de hui zen. Vooral in de wijk „Donderberg" in Roermond, waar onder meer flat gebouwen van dertien etages staan trilden de muren van de huizen he vig. De schokken en het gerommel hield enkele minuten lang aan. De telefoon van politie en brandweer stonden tegen één uur rood gloeiend. Hier en daar werd lichte schade ge meld, voornamelijk beschadiging aan binnenmuren, waar door de schok ken kalk van afgevallen was. In de brandweerkazerne werden de brandweerlieden gewekt door het lawaai en de hevige schokken. Het hele gebouw stond te schudden, al dus een zegsman van de brandweer in Roermond. Dezelfde reactie kwam van de rijkspolitie in deze plaats. De biandweer rukte niet uit maar bleef wei in paraatheid. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Als gevolg van de aardbeving in Roermond en omgeving is de elek trische centrale van de provinciale Limburgse Elektriciteits Maatschap pij (PLEM) te Buggenum bij Roer mond plotseling stoom af gaan bla zen. Het lawaai dat dit veroorzaakte werd in de wijde omtrek - tot in Roermond - waargenomen. t 4 Gaat U trouiven X TT of nat U X X verhuizen Komt en laat U zich eens vrij- 4 4 blijvend inlichten over de grote sortering: J BANKSTELLEN EETKAMERS WANDMEUBELEN X I 1 4 U zult er geen spijt van hebben. 4 4 want de prijzen vallen U beslist mee bij 4 WONINGINRICHTING MOL 17-19 ZIERIKZEE Telefoon 2887 X SCHAGEN. Het Nederlandse zang duo Saskia en Serge gaat ons land vertegenwoordigen op het Eurosong- festival te Dublin. Een woordvoerder van de PLEM. de heer Huijskens, vertelde dat dit het gevolg was van het reageren van de automatische beveiliging van een der transformatoren op de aard schok. De transformator - een van de drie - viel hierdoor uit. Onmid dellijk daarna begon het stoomafbla- zen. Een en ander heeft echter geen ge volg gehad voor de elektriciteits voorziening. Deze werd overgeno men door het landelijk koppelnct aldus de heer Huijskens. De aardbe ving heeft ongeveer vijf seconden geduurd en niet enige minuten zoals aanvankelijk werd gemeld. De beving werd hoofdzakelijk waargenomen in het zuiden en het midden van de provincie, alsmede in Noord-Limburg tot Velden, ten noor den van Venlo. Er zijn tot dusver geen meldingen over schade of per soonlijke ongelukken ontvangen. I Het K.N.M.I., dat de aardschok heeft geregistreerd, stelt een onder zoek in. DE BILT, 19-2. Het KNMI in De Bilt heeft de aardschok die van nacht waarneembaar was in Roer mond en wijde omgeving duidelijk geregistreerd. Om half negen van morgen was het wachten nog op be richten van de buitenstations om de intensiteit en het epicentrum precies te kunnen v ststellen. Wel is al duidelijk geworden dat de intensiteit geringer was dan die van de schok in november 1932 in Udcn, toen een beving van 4,3 op de Richteiscliaal werd geregistreerd. Bij die aardbeving sneuvelde een aantal schoorstenen. Verwacht wordt dat de schok van vannacht van een sterkte van 3,5 magnitude op de Richtcrzaal zal blijken te zijn. FRANKFORT AAN DE MAIN. Een deel van' het station in Frankfort aan de Main, het grootste kopstation in Europa, wordt tijdelijk „geconser veerd". Voor de bouw van een on dergronds stadstrein-station zal de noordelijke vleugel afgebroken en later weer volgens de oude plannen opgebouwd worden. Experts bere kenden, dat deze ongewone procedu re goedkoper is dan de omvangrijke steun- en beveiligingsmaatregelen, die nodig waren geweest bij de bouw van dit stadstrein-object als men het station had laten staan. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's AMSTERDAM, 18-2. De Hiswa. de internationale watersport en kampeertentoonstelling die van vrijdag 5 tot en met zondag 14 maart in het RAI-gcbomv in Amsterdam Prijzen in januari met één procent gestegen DEN HAAG, 18-2. Het prijsindex cijfer van de gezinsconsumptie, zoals het Centraal Bureau voor de Statis tiek dat maandelijks samen stelt op basis 1964 is gelijk 100, gaf een stij ging te zien van 135,1 in december tot 136,4 in januari. Dit komt neer op een prijsstijging van 1 ®/t. wordt gehouden, zal dit jaar groter z(jn dan alle voorgaande jaren. Het aantal exposanten is gestegen tol 305, het aantal exposerende lan den tot 28. De tentoonstelling, geor ganiseerd door de Nederlandse ver eniging vóór handel en industrie op het gebied van scheepsbouw en wa tersport (Hiswa) wordt gehouden in alle hallen van het RAI-complex, een oppervlakte van 45.000 m2. Er zijn meer dan 1000 vaartuigen te zien, waarvan vijftig schepen, die zwaarder zijn dan vijf ton. Deze worden uit de rivier de Amstel ge licht en naar het RAI-complex ge transporteerd. Het grootste schip van de tentoonstelling is een 17 me ter lang schoenerkieljacht, dat bui ten het RAI-gebouw voor de hoofd ingang wordt geplaatst. Verwachting tot zaterdagavond: Rustig weer Vannacht opklaringen, maar ook hier en daar mist en min. temp. rond het vriespunt; morgen meer bewolking maar geen regen van be tekenis en max. temp. ongeveer 7 graden; zwakke tot matige, naar zuid krimpende wind. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temperaturen: 3 tot 8 graden boven normaal. Max. temperaturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 20 febr. Zon op 7.47, onder 18.02. Maan op 4.52, onder 11.24. 21 febr. Zon op 7.45. onder 18.04. Maan op 5.47, onder 12.33. 22 febr. Zon op 7.42, onder 18.06. Maan op 6.27, onder 13.57. Nieuwe maan: 25 febr. (10.49). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 20 febr. 9.38 v.m. 22.2.9 n.m. 21 febr. 11.16 v.m. njn. 22 febr. 0.04 v.m. 12.51 n.m. BROUWERSHAVEN 20 febr. 9.32 v.m. 22.24 n.m. 21 febr. 11.04 v.m. 23.57 n.m. 22 febr. 12.34 n.m. n.m. Doodtij: 20 febr. Eindliovense politie vindt kilo hasj in auto EINDHOVEN. 18-2. De politie van Eindhoven heeft in de nacht van woensdag op donderdag een aulo aangehouden waarin drie jongeman nen zaten. Een tas met een kilogram hasjiesj ter waarde van 4000 werd daarin gevonden. De jongensde 18-jarige J. D.. de 19-jarige H. V. en de 17-jarige N. H.. allen uit Eindhoven, zijn aangehou den. Zij ontkennen Iets van de tas af te weten. De Egyptische voorstellen JERUZALEM/CAIRO, 18-2. Het antwoord van Israël op de jongste Egyptische stellingname In het con flict in het Midden-Oosten zal ver moedelijk komend weekeinde wor den gegeven. Volgens welingelichte kringen in Jeruzalem zal het ant woord zondag ter goedkeuring wor- voorgelegd op de wekelijkse bijeen komst van het Israëlische kabinet. Het Egyptische antwoord op het vragenpakket van V.N.-bemiddelaar Gunnar Jarring is donderdag tij dens een speciale bijeenkomst van het Israëlische kabinet slechts glo baal onder de loep genomen. Naar het heet zou Egypte zich bereid heb ben verklaard tot onderhandelingen over een vredesregeling met Israël over te gaan, mits Israël zich ver plicht de resolutie van de Veilig heidsraad van november 1967 ten uitvoer te brengen. Totnutoe heeft Israël op het standpunt gestaan dat LONDEN, 18-2. Meer dan twee op elke honderd piloten en andere le den van vliegtuigbemanningen zijn verslaafd aan alcohol. Deze krasse beschuldiging uitte de Britse medi cus Geoffrey Bennett, chef-arts van het ministerie van handel, donder dag op een luchtvaartveiligheidscon- ferentie in Londen. Volgens Bennett heeft van alle Britse industrieën de luchtvaart nog het meest met het alcoholprobleem te kampen. Hij weet dit o.m. aan verveling en de mogelijkheid ac cijnsvrije drank te kopen. Andere problemen waarmee dr. Bennet en zijn collega's bij het medisch toe zicht op de zesduizend leden tellen de groep vliegtuigbemanningen in Engeland worden geconfronteerd zijn de leeftijd en angst voor afkeu ring. N.S. krijgt elektronisch reserveringssysteem UTRECHT, 19-2. Dank zij de com puter kan vanaf medio 1973 een Ne derlandse reiziger die boekt voor een internationale trein, binnen twee minuten weten of er plaats is voor hem. De N.S. voert namelijk,' naar ver wacht, in de tweede helft van dat jaar een elektronisch reserverings systeem in voor internationale trei nen. De boekingsapparatuur komt, behalve op een aantal grote stations, waarschijnlijk ook bij enkele vesti gingen van grote reisbureaus. Bij kleinere stations, waar ook buiten landse kaartjes worden afgegeven, moet de reservering telefonisch bij een op de apparatuur aangesloten station worden aangemeld. CALCUTTA. 18-2. Terwijl bur gerlijke en militaire autoriteiten spreken over verscherping van de veiligheidsmaati egelen met het oog ep de komende verkiezingen zijn in West-Bengalen in,een nieuwe golf' van geweld vier mensen gedood. De politieke strijd van de afgelo pen maand heeft gemiddeld per dag vijf mensenlevens gekost. Nieuwe slachtoffers zijn een geldschieter en zijn zoon, een jongeman en een man die omkwam in een bus die in brand werd gestoken. Een politieman werd ernstig gewond door een messteek op straat. In Calcutta werd brand gesticht in enkele lokalen van een college en ,in.„ Santiniketan ging .een ;?<-.tkan- loor in vlammen op. Het geweld, dat de verkiezingen voor de parlementen van de deel staat en het land dreigt te verstoren, heeft tot nu toe o.m. de dood van drie verkiezingskandidaten tot ge volg gehad. WASHINGTON, 18-2. President Nixon heeft donderdag een voorstel tot verplichte ziekteverzekering voor alle werknemers ingediend. Hij wil de werkgevers verplichten basisverzekeringen te sluiten voor de werknemers met een jaarinkomen boven de 5.000 dollar. Voor hen die minder verdienen, zal de regering de nodige middelen beschikbaar stellen. Nixon wil ook maatregelen nemen om de artsendichtheid te vergroten. Centraal economisch plan voor 1971: Cairo allereerst de bereidheid moet tonen tot bindende vredesafspraken te willen komen voordat over ande re problemen als grenskwesties kan worden gediscussieerd. DEN HAAG, 19-2. Het Centraal Planbureau verwacht, dat de loon- en prijsinflatie dit jaar zeer omvang rijk zal zijn. In het het vrijdag ge publiceerde centraal economisch plan 1971 wordt de verwachting uit gesproken, dat de loonstijging inclu sief sociale lasten 12 procent zal be dragen. In de consumptieve sfeer verwacht het planbureau prijsstij gingen van 6 a 6,5 procent. De stij ging van het reëel vrij beschikbaar inkomen zal bij deze loon- en prijs stijgingen 2,6 procent bedragen, ver geleken met 5,9 procent in 1970. Ongunstig blijft volgens het plan bureau ook de lopende rekening van de betalingsbalans, waarop het te kort nu op 1,25 miljard gulden wordt begroot. Zonder bijsturing zou het 'tekort 1,75 miljard hebben be dragen. Het centraal planbureau ziet 1971 als. een jaar waarin behalve van de buitenlandse vraag ook "van de bin nenlandse bestedingen in het alge meen zwakkere impulsen uitgaan. Daarbij wordt de stijging van het investeringsvolume van het bedrijfs leven vrijwel uitsluitend nog gedra gen door reeds eerder aangevangen dan wel geplande omvangrijke pro jecten. Zonder deze zou nauwelijks van een volumestijging der bedrijfs investeringen sprake zijn. In samen hang daarmede, maar ook als gevolg van de aanzienlijke loonkostenstij gingen in de afgelopen jaren, wordt een vermindering van de bestaande, grote spanningen op de arbeids markt verwacht. De verzwakking van de volumeconjunctuur wordt te vens teruggevonden in de groei van de produktie, die 4,5 procent zou be dragen, hetgeen minder is dan met zijn historische trend overeenkomst. Een opmerkelijk element in deze conjunctuurfase vormt de stijging van het loonaandeel in het nationaal inkomen - de zgn. arbeidsinkomens quote - tot boven 80 procent, die zijn weerspiegeling vindt in de daling van het rendement op het in kapi taalgoederen geïnvesteerde vermo gen. Zeer waarschijnlijk moet daar uit tot een aanmerkelijk verzwakte investeringsneiging worden gecon cludeerd. Daarmede lijkt - in een verder perspectief, mogelijk reeds tegen het einde van 1971 - een verscherpte af zwakking van de volumeconjunctuur aannemelijk. reden waarom het be sturingsprogramma niet omvangrij ker werd gekozen. Deze afzwakking zal des te scherper zijn al naar ge lang de loonstijgingen dit jaar groter zjjn en/of de monetaire verkrapping geprononceerder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1