OOK VOOR HOGE SPAARRENTE SCHUIVEN MET PRINSJESDAG Jaarvergadering Contracttelersvereniging Schouwen-Duiveland oo met uw tijd mee-ga naardenmb Aanvoeren in seizoen 1970/71 te Yerseke BLIK DOOR HET WERELD ARAM EN DE GULDEN STEEN INGEZONDEN STUKKEN b Bloemenzaudlcelt gaf aardige uitkomsten ie zien COSTERLAND, 16-2. De contract teler svereniging „Schouwcn-Duive- land" hield in het café-restaurant „Even Buiten" de .jaarvergadering, onder leiding van de voorzitter, de heer P. Flikweert te Nieuwerkerk. Er was vrij goede belangstelling en in zjjn openingsrede gaf de voorzit ter gewoontegetrouw een overzicht van de conti actteelt in het afgelopen jaar. Voorjaar 1970 was koud en het duurde lang eer men tot zaaien en poten kon overgaan. Vooral de erw ten en tuinbonen gaven hierdoor geen hoge kilo-opbrengsten. Ook witlofwortels, vooral die op ruggen worden geteeld, gaven een slechte, of sonis totaal geen opkomst te zien. Vaak moest er met gezamenlijk goedvinden, tot contractverbreking worden overgegaan. De bloemzaadteelt, vooral die van de Phlox, gaf over het algemeen een aardige uitkomst, even als verschil lende stukken Leeuwenbekken, die goed uit de bus kwamen. Gewaar schuwd dient echter wel in deze bloemzaadteelt' tegen het euvel van dors vermenging met de combines, die van het ene perceel zaad naar het andere gaan, en zaadvermenging geeft onherroepelijk narigheid waar aan al vele goede percelen zaad zijn ten onder gegaan. Overigens weten we allen dat er donkere wolken hangen en er bij de boerenstand een mineurstemming heerst, en gezien de prijsbevriezing met veelal nog een verlaging inclu sief de kostenstijging der laatste ja ren wordt het meer dan bezwaarlijk om de inkomsten in de toekomst te verbeteren of zelfs maar op peil te houden. Een redelijke aanpassing is dringend noodzakelijk en naar het zich laat aanzien zullen de prijzen van de gegarandeerde produkten, Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. nederlandsche middenstandsbank de bank waar ook 0 zich thuis voelt! Het mosselltedrijf in cijfers ZIERIKZEE BRUINISSE 17-2. Tot men deel in 1970/71 123 kwekers, vo- en met 6 februari werden te Yerseke rige jaren resp. 144 en 138 kwekers, aangevoerd in het seizoen 1970-1971: Afgenomen werden door de han- 712.037 tonnen mosselen te weten uit del 622.407 tonnen en door het fonds Zeeland 367.215 tonnen en uit de 26.460 tonnen. Het vorig jaar wer- Waddenzee 281.652 tonnen. Geim- den geen mosselen in het fonds ge porteerd 63.170 tonnen. lost, door de handel werd toen af genomen 802.559 tonnen, in het sei- Vorige jaren waren deze cijfers: zoen 1968/69 werden in het fonds ge- seizoen 1969/70 Zeeland 357.655 ton- lost 8.398 tonnen en door de handel nen en Waddenzee 444.489 tonnen en 875.820 tonnen. Hieruit blijkt duide- import 19.334 tonnen en het seizoen lijk dat dit seizoen ver achter blijft 1968/69 Zeeland 278.779 tonnen en wat de export betreft, bij de ge- Waddenzee 685.479 tonnen, import noemde vorige jaren. Verzonden 25.890 tonnen. Aan.de levering na- werden: 1970- 71 1969-70 1968-'69 België 154.738 t. 183.892 t. 224.815 t. Frankrijk 209.519 t. 252.297 t. 289.639 t. West-Duitsland 2.745 t. 4.014 t. 3.797 t. Overige landen 1.128 t. 646 t. 271 t. Binnenland 18.448 t. 19.810 t. 17.008 t. Inleggerijen 92.320 t. 107.310 t. 94.632 t. Totaal 478.998 t. 567.969 t. 630.162 t. De leveringen capaciteitscijfer. Op 10 oktober waren 891 partijen Van de 144 kwekers leverden 21 geleverd, op 6 februari waren dat in het geheel niet; 2 leverden van 1 1967 tonnen. Van die partijen wer- tot 10 5 van 11 tot 20 °/o; 7 van den er 24 afgekeurd en 70 niet ver- 21 tot 30 4 van 31 tot 40 °/o; 15 kocht. Vorige jaren werden in de- van 41 tot 50 18 van 51 tot 60 zelfde periode 2493 partijen aange- 6 van 61 tot 70 9 van 71 tot 80 voerd en het jaar daarvoor 2663 par- 16 van 81 tol 90 °'o; 10 van 91 tot tijen. In 68/69 werden van de 2663 100 °/o; 24 van 101 tot 150 en 7 van tonnen er 115 afgekeurd, meer dan 151 van hun standaard- zoals tarwe, bieten etc. ongeveer de zelfde blijven voor het nieuwe sei zoen en naast deze produkten zijn er een aantal waarvoor geen prijsga rantie geldig is, t.w. aardappelen, uien, gladiolen en verschillende an dere gewassen. En het zijn juist deze produkten, die voor een groot deel bepalend zijn voor de inkomens van de landbouwers en waar'men nog de hoop op gevestigd heeft. Vlucht in contracttccltcn Er valt nu weer een grotere vlucht waar te nemen naar verdere con tractteelten, zoals witlof en bloem zaad. „Vergist u echter niet" zo ging de voorzitter verder „om zomaar met hectares te beginnen van deze teelten, omdat dit wel eens falikant kan uitkomen. U hebt het kunnen le zen in de circulaire dat de violen in prijs naar boven zijn gegaan. Deze teelt, die hier weinig voorkomt en zeer arbeidsintensief is, gaf toch bij de noorderburen een redelijke gel delijke opbrengst te zien". Na een welkomstwoord tot de aan wezigen, inzonderheid tot de heer Verbiest van de federatie, tot de he ren Vader en Stienstra van de Rijks Tuinbouw Voorlichtingsdienst en tot de vrienden uit Goeree-Overflakkee verklaarde de voorzitter de vergade ring voor geopend. Na de notulen voorlezing door de heer Matth. Bal Pz. secretaris, kwam het financieel overzicht door de penningmeester, de heer J. Boogert Jz. waaruit bleek dat de inkomsten over 70 waren f 328,55, de uitgaven f 81,05, alzo een batig saldo in kas van f 247,50. De rekening was gecontroleerd door de leden N. Flikweert en N. Krabbe en in goede ol-de bevonden, waar voor de penningmeester een dank woord ontving en hem decharge werd verleend. Hierna was het woord aan de heer Verbiest uit Som- melsdijk, secretaris van de groep Flakkee en van de Federatie, waar bij ook de vereniging „Schouwen- Duiveland" is aangesloten. Ook hij gaf een overzicht van het afgelopen seizoen en een resumé van de ver schillende teelten en hun opbreng sten. Inflatiespook In de verte zag de heer Verbiest het inflatiespook naderen en hij vreesde dat we op den duur allemaal millionairs zullen zijn met kruiwa gens vol bankpapier niet veel meer waard dan van de closetrol. Spre ker hoopte echter dat de regering alles zal aanwenden om een drei gende inflatie af te wenden. De overproduktie passeerde verder de revue en de verandere consumpties, met betrekking tot de teelt van ge wassen. „We mogen toch verlangen dat ook de contractteelt een redelij ke beloning in het vooruitzicht stel len kan". De witlofteelt werd verder onder de loupe genomen en- de weersgesteldheid van vorig jaar met haar invloed op de teelten. Verder de federatie-activiteiten, die zeer goed waren. Voorts wees de spreker op de verschillende bestrijdingsmid delen en hun resultaten. Ofschoon d.e zware concurrentiestrijd vele moeilijkheden oplevert en de toe komst allerminst rooskleurig lijkt, moeten we onze binding met de Ned. Contracttelers Vereniging intact houden, want dit bevordert een nauwer contact met de hogere in stanties. Verder waarschuwde spre ker de leden niet direct gereed te staan om de handtekening te zetten onder een contract, maar eerst de zaak zeventig maal zeven maal te bekijken en te bedenken. Bovendien is het nodig steeds het contract op papier te hebben en geen mondelin ge afspraken te realiseren, omdat dit vaak bij misgaan tot grote teleur stellingen leiden kan. Bij de bestuursverkiezing waarbij de voorzitter aftredend was, werd deze bij acclamatie herkozen en als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer N. J. Krabbe uit Zonnemaire. De heer W. de Wit uit Sommelsdijk vertoonde vervolgens een mooie se rie lichtbeelden betreffende de Del tawerken en veel fraaie natuurop namen. De heer Vader van de R.T.V.D. reikte vervolgens aan de leden cir culaires uit betreffende middelen ter bestrijding van onkruid in de bloe menteelt. In de rondvraag ontspon zich een langdurig gesprek onderling over al lerlei brandende vraagstukken de contractteelt betreffende, waarbij de heer Verbiest als vraagbaak fun geerde. Tenslotte eindigde de voor zitter deze vergadering met een dankwoord tot de aanwezigen. .4 i 'j iirir^nïwiiif^ i Prinsjesdag zal van de derde dins dag in september verhuizen naar de laatste dinsdag van augustus. Een initiatief van zes Kamerleden in die zin is aangenomen en als ook de nieuwe Kamer er een tweederde meerderheid voor oplevert kan de grondwet zo gewijzigd zijn. Niet zon der reden. De ervaring van de laatste jaren is dat de begrotingsbehandeling, waarvoor op prinsjesdag het start schot wordt gegeven, doorgaans niet voor februari, maart in de Tweede Kamer is voltooid. De eerste Kamer is dan meestal halverwege. Dat be tekent dat een regering al enige maanden bezig is geld te besteden waarvan ze niet weet of hét parle ment het haar toekent. Een democra- tich ongezonde situatie, die niet al leen door teveel gepraat der Kamer leden wordt veroorzaakt. Er is nu eenmaal veel en het meeste ervan is ingewikkeld - dat kan niet in een razende galop. Zelfs nu worden - zo als onlangs - fouten gemaakt die met ijlwetjes weer rechtgetrokken moe ten worden. Of de paar weken verschil genoeg zullen zijn is een andere zaak. Er is ook nog zoiets als de Europese sa- menwerking die zich langzaam maar onweerstaanbaar ook gaat uitstrek ken tot een gemeenschappelijk finan cieel-economische politiek. Daartoe zal het werk van de nationale parle menten veel meer op elkaar afge stemd móeten worden - de plicht om bepaald werk voor bepaalde data verricht te hebben kan dan alleen maar nog strenger worden. Algemene koers Sommigen zien een oplossing in een continue werkend parlement dat los van prinsjesdag en bijbehorend ceremonieel werk aanpakt zdora het er is. Dat zou dan ook inhouden dat de dorre troonrede van nu met zijn catalogus van plannen en voorne mens verdwijnt: immers die plannen komen dan het hele jaar door aan de orde. Maar wat dan? Er is gesuggereerd dat er een soort Staie-of-the-union-boodschap uitge sproken zou kunnen worden en dat lijkt geen kwaad idee. De Ameri kaanse presidenten hebben die vaak gebruikt niet óm hun congres, maar om hun landgenoten warm te maken voor ideeën waarvan de verwerke lijking lange termijnen zou vergen. Roosevelt propageerde zo zijn New Deal, Kennedy bracht zo een heel nieuwe geest over de Ver. Staten, nu tracht Nixon zo de gedachten van de Amerikanen te richten naar een veel betere toekomst. Het zou een ver ademing zijn als een Nederlandse troonrede ook op een dergelijke ma nier meer gebruikt kon worden om niet zozeer de plannen voor de ko mende twaalf maanden uit te stip pelen maar om het land geestdriftig te makèn voor een algemene koers naar een wel verre, maar toch nu reeds voor te bereiden betere toe komst. Het probleem hierbij is slechts dat een president van de V.S. zegt wat 21. De nacht verliep zonder verdere inci denten. De wind ging liggen en de zee be daarde. doch nauwelijks begon de dage raad te gloren, of Aram zag plotseling weer de vreemde vogels. In pijlsnelle vaart scho ten zij op het schip af. om. vlakbij geko men. er met ccn bliksemsnelle wending langs te schieten. In een ogenblik was de lucht vervuld van hun kreten. Seewnrt. die dit /.onderlinge schouwspel enige tijd had gadegeslagen, voegde zich met ccn bezorgd gelaat bij Aram. „Ik maak mij ernstig bezorgd, mijn vriend", begon hij. „Hebt gij enig idee waar deze vreemde monsters vandaan komen en of zij de be doeling hebben ons aan te vallen? Gij be grijpt, clat gij verantwoordelijk zijt voor elke schade aan mijn schip!" Aram schudde het hoofd. „Ik weet net zo min als jij wat zij van plan zijn, doch wanneer zij ons hadden willen aanvallen hadden zij dit vannacht reeds kunnen doen. Ik geloof niet dat er enige reden tot di recte ongerustheid bestaat". Er gleed een lick van misnoegen over het gezicht van de Handelaar. „Ik geloof anders, dat mijn mannen er anders over denken", antwoordde hij. „Zie maar eens naar het achterdek!" Toen Aram zich omwendde zag hij op het achterdek dc bemanning in groepjes bij elkaar staan. Er ging ccn dreigend ge mompel onder hen op en af en loc wierpen zij sombere blikken in de richting van de beide mannen op dc voorplecht. hem goeddunkt, terwijl de verant woordelijkheid voor wat in Neder land de vorstin zegt bij haar minis ters ligt, die doorgaans al met moeite in een coalitie zijn samengebracht om een paar opdrachten op korte termijn eensgezind uit te voeren en wier inzichten over de verdere toe komst allerminst harmoniëren. Veel hoop op echt de natie tot geestdrift stimulerende stale-of-the-union"- boodschappen Nederlandse stijl is er daarom niet. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Het is thans zeker dat ook het schilderij „Christus aan het kruis" van Rembrandt te zien zal zijn op de tentoonstelling „Hol landse schilderijen uit Franse mu sea", die tussen 6 maart en 23 mei in het Rijksmuseum in Amsterdam wordt gehouden. VALKENBURG. Ook de CHU zal zich vóór de komende verkiezingen niet uitspreken over een voorkeur voor politieke samenwerking. Vol gens prof! dr. J. W. van Hulst, de voorzitter van de CHU, is namelijk ook de verkiezingsuitslag één van de factoren die bepalend zullen zijn voor deze samenwerking. HELVOIRT. De 63-jarige M. van Gorp uit Berkel-Enschot (N.B.) is om het leven gekomen bij een verkeers ongeluk op de Rijksweg Tilburg- Den Bosch ter hoogte van de ge meente Helvoirt. ROTTERDAM. De oorzaak van de brand aan boord van het logements- vaartuig „mr. Jan Elshout" op de werf van de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij, waarbij vorige week acht mensen om het leven kwamen, hebben deskundigen niet kunnen vaststellen. TILBURG. De Tilburgse politie heeft een reeks van 104 inbraken op gelost die aan een groep Tilburgse mannen een buit ter waarde van bij na f 200.000 heeft opgebracht. Twaalf Tilburgers, in leeftijd variërend van 19 tot 42 jaar, hebben inmiddels be kend, dat zij voor een deel van de inbraken verantwoordelijk zijn. UTRECHT. Het A.R.-Tweede Ka merlid Kieft heeft vertegenwoordi gers van het in grote financiële zor gen verkerende club- en buurthuis werk telefonisch uitgenodigd om op korte termijn met leden van de vaste Tweede Kamer-commissie van C.R.M. over hun moeilijkheden te komen praten. AMSTERDAM. De drie panden van de Amro-bank op de hoek van de Keizersgracht en de Leidsestraat in Amsterdam, die op 24 december vorig jaar door Kabouters werden gekraakt,zijn op verzoek van de bank gerechtelijk ontruimd en af gesloten. DELFT. De minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening, ir. W. F. Schut, heeft op het terrein van het T.N.O.-complex Zuidpolder te Delft de eerste paal geslagen voor het nieuwe complex, dat huisvesting gaat bieden aan het instituut T.N.O. voor bouwmaterialen cn bouwcon structies. DRIEBERGEN. Dc 54-classcs (ker kelijke districten), waarin dc Neder landse Hervormde Kerk is ingedeeld zullen in de toekomst wat hun gren zen en indeling betreft, worden her zien. 54 classicale vergaderingen zenden ook ieder een afgevaardigde naar de synode. ROTTERDAM. Smit and Cory In ternational Port Towage Ltd., ccn in Engeland gevestigde onderneming van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst, heeft een tienjarig con tract gesloten met de Newfoundland Refining Co. Ltd. voor het verlenen van sleepdiensten bij een raffinade rij die thans in aanbouw is te Come by Change, Newfoundland. ZWOLLE. Minister Nelisscn (ccon. zaken) heeft de plannen goedgekeurd voor de bouw van een 380/22 kv-sta- tion van de N.V. Elcctriciteits Mij IJsselcentrale ten zuidwesten van Ens (N.O.P.) cn de aanleg van een hoogspanningslijn voor 220 kv van dit station naar hel 229/110 kv hoog spanningsstation in aanbouw hij Zwolle. BROUWERSHAVEN Recentelijk pu bliceerden wij een oproep voor oude foto's van hel pand naast het in res tauratie zijnde stadhuis te Brou wershaven. Hierop kwamen gunstige reacties. Frappant was vooral een foto van de heer P. J. van der Welle te Zierikzee, die een fraai exemplaar kon leveren. Het ligt in de bedoeling om het pand Noorddijkslraat 1 weer in oude luister te doen terugkeren, naar model van de foto. Merkwaar dig is te zien dat het dak van het huis dezelfde tweeledige vorm heeft als het dak van het stadhuis. Het architectenbureau, belast met de restauratie, was zeer ingenomen met deze fraaie foto van vóór 1914. Vakantie ook voor Mieke cn Rudie? Het duurt niet lang meer of voor dé meeste mensen breekt het grote vakantiefeest weer aan. Wij worden dan voor een tijdje verlost uit het leven van alledag. We hebben het verdiend, vinden we. In elk geval hebben wij het gevoel dat we er weer hard aan toe zijn. Mieke en Rudie hebben dat gevoel ook. Ze hebben een zwaar schooljaar gehad. Van de derde naar de vierde klas lagere school voor de één, van de zesde klas naar misschien de Ma vo voor de ander. De laatste weken horen zij haar vriendinnen en vriendjes steeds meer over vakantie praten. Bob gaat met pa en ma, zijn zusje en zijn broertjes twee weken naar een vakantiehuisje vlak bij het Zeeuwse strand. Paul gaat logeren bij zijn tante in de Achterhoek. Jan mag naar een zeilkamp in Friesland. En Mieke en Rudie? Ze praten niet mee. Ze hebben nog nooit een fijne vakantie gehad en ze durven er niet op te rekenen dat het dit jaar anders zal zijn. Mieke en Rudie wonen niet thuis. Ze wonen in een internaat. Dat is niet hun schuld. Er mankeert niets aan de kinderen. Ze zijn kinderen uit gezinnen waarvan de ouders niet te gen de normale problemen van het leven opgewassen zijn en zodoende hun kinderen geen goede opvoeding kunnen geven. Als hulp aan het ge zin in zulke gevallen geen uitkomst biedt, worden de kinderen in hun eigen belang in een „tehuis" ge plaatst. Honderden Nederlandse kinderen zijn goed verzorgd in zulke tehuizen. Ze komen niets tekort. Behalve dan al die fijne dingen, die je als kind alleen maar temidden van een ge woon goed gezin kunt krijgen, in zo'n kleine, gezellige gemeenschap met een vader en een moeder, die het heerlijk vinden als ze ook voor hun kinderen van een vakantie iets leuks kunnen maken. Zo'n vakantie kan het internaat een kind nooit geven. Mieke en Rudie lopen het risico dat zij moeten blijven zitten waar zij zitten. Ofhebben ze toch kans op een vakantie. Eerder hebben gezinnen hun deur open gezel voor Mieke en Rudie en al die andere kinderen in tehuizen. Het motief? „Wel, onze kinderen hebben een fijne jeugd. Zoveel an dere kinderen hebben hel minder goed getroffen. Waarom zouden wij zo'n kind niet een fijne vakantie ge ven?" Mieke en Rudie cn de andere kin deren hoeven niet mee op vakantie, ze willen best vakantie bij u thuis vieren .want dat is het voor hen. Een kind uit "een tehuis komt bij je thuis, je kunt er persoonlijk goed aan doen cn daarom doe je het ook zo graag. Dit is de enige kans voor de jon gens cn meisjes in de internaten om er ook eens „een paar weken tussen uit" le kunnen. Gunt u hun die kans? Wilt u met uw gezin voor deze kinderen een paar weken lang „vakantie-gezin" zijn? Laat het dan wel weten aan het adres, waar u alle verdere gewenste informatie kunt krijgen. Centrale voor pleeggezinnen in Zuid-Holland en Zeeland, Avenue Concordia 95, Rotterdam Bellen kan ook: 010-14.96^24. LONDEN. De directie van de Britse posteryen heeft het voorstel van dc vakbond tot benoeming van een bemiddelaar afgewezen. De di rectie wil dat bel conflict wordt op- gelest langs dc normale weg van arbitrage, maar dat wensen de sta kers niet. De staking duurt al bijna een maand.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4