|j95 MARTINI VERMOUTH DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oude Falange pleit voor strengere maatregelen tegen oppositie weekp3|tJU Textielfabriek gaat sluiten Vijf Nederlanders verongelukt bij verkeersongeval in Duitsland Washington achter „Ostpolitik" van Bonn Reggio: mokkend kind Meerderheid zal akkoord gaan met afsluiting Oosterschelde Egypte wil Israël als souvereine Joodse staat erkennen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donder/lag 18 februari 1971 127ste jaargang Nr. 20828 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. 1. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer: Landbouw doorgelicht te Oosterland Keer in Spanje MADRID. 17-2. Van de uit 113 leden bestaande raad van generaal Franco's Nationale Beweging (de oude Falange). hebben 43 gepleit voor strengere maatregelen tegen de oppositie. Zij hebben de Spaanse re gering ervan beschuldigd dat z(j te zacht optreedt. De aanval werd gedaan in een in harde bewoordingen gesteld rapport, getiteld „Vrijheid en veiligheid in de nationale gemeenschap", dat werd iiaueriemte rood of wit fles 0.75 liter Doe mee en win een prijs in de VéGé 500.000 prijzen-jacht. HELMOND. 18-7. De textielfabriek Tervvindt, Arntz en Holtes in Hel mond zal binnen afzienbare t(jd slui ten. niet uitzondering van de garen- fabriek. die onder leiding van een nieuwe directie wordt voortgezet. De directie van het bedrijf heeft dit woensdag in een communiqué meegedeeld. Met de vakbonden is overeenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling. Het communiqué vermeldt niet om hoeveel werknemers het gaat. De di rectie was woensdagavond laat niet meer te bereiken. In de laatste maanden zijn inten sieve onderhandelingen gevoerd om tot overname of tot samenwerking te geraken. Deze pogingen om het be drijf voort te zetten zijn echter mis lukt. Het is de bedoeling van de direc tie om de lopende orders in het nor male tempo af te wikkelen. BRUSSEL. Deze koe bleef nuchter tijdens de worsteling, welke ontstond tussen enige jonge boeren en zaal wachters in de conferentiezaal van de E. E.G.-ministers. Een groepje jonge boeren was met drie koeien het Congressenpaleis binnengedron gen om te protesteren tegen de prijs- en slruktmirvoorstellen van de Euro pese Commissie. aangeboden op een buitengewone vergadering van de raad. Deze werd woensdag achter gesloten deuren ge houden, om de politieke situatie in Spanje, na de moeilijkheden als ge volg van het proces in Burgos, te be studeren. Bittere aanval Volgens waarnemers behelst het rapport een bittere aanval op „de verbreiding van ondermijnende ak- tiviteit en verwarring" en een bij tende aanklacht jegens links-georiën- teerde intellectuelen, progressieve advocaten, Baskistische en Catelaan- se nationalisten en priesters en bis schoppen die kritiek op de regering leveren. Op de regering wordt een beroep gedaan onverdraagzaam te zijn voor degenen die koketteren met „ondermijnende aktiviteit" en strengere maatregelen te nemen te gen opstandige studenten of stakende arbeiders. Het Burgos-proces De rechtse bijeenkomsten, die n.a.v. het proces in Burgos werden gehou den, waren „een reactie op de neu traliteit of onstrijdhaftigheid van be paalde regeringskringen". (Het Franco-bewind had de von nissen van zes in Burgos ter dood veroordeelde Basken gewijzigd). Terugkeer lot de bronnen De 43 raadsleden eisen een terug keer tot de bronnen van de Falan- gistische ideologie, die volgens hen het bijeenhouden van het bewind se dert de burgeroorlog heeft verze kerd. Zij vcrooi'delen cle houding van de huidige x-e^ering, waarin de tech nocraten dorpxneren, die gelieex-d zijn met de Opus Dei. Zij verwerpen haar „ideologisch neutralisme" en waar schuwen voor de vexieiding te zeer de vooi-beeldenvan de vrije demo- cratie in het buitenland na te volgen. Op de zitting, die vermoedelijk en kele dagen zal dux*en, hebben 59 van de 105 aanwezige leden van de raad het woord gevx-aagd. Naar verluidt, zijn de redevoeringen die gehouden werden na de indiening van het door ultra-rechts opgestelde rapport. ge matigder dan verwacht werd. PADERBORN, 18-2. Vijf Neder landers zijn woensdag om het leven gekomen bij een verkeersongeval te Schloss Neuhaus bij Paderborn in Neoi di ijnland-Westfalen. Volgens de plaatselijke politie is een. personenauto, bestuurd door de echtgenote van een in West-Duits- land 'gelegerde sergeant, op een krui sing in botsing gekomen met een be tonmolen. De bestuurster van de personenauto zou door „rood licht" zijn gereden. De schok was zo hevig, dat de be tonmolen kiepte en op de personen auto tex-echt kwam, die verpletterd Slavenkamp in Brazilië RIO DE JANEIRO, 17-2. Een on derzoek van de Braziliaanse politie heeft het bestaan van een slaven kamp in de binnenlanden van de staat Matto Grosso aan het licht ge bracht. In een rappox-t dat de politie aan een federale i-echtbank heeft uitge bracht woi-dt gesproken van een „waar concentratiekamp waar hon- derden mannen in volledige slavernij leefden". Het kamp, een slechts per boot of vliegtuig bereikbax-e hacienda ge naamd „Santa Teresina", werd vorig jaar augustus ontdekt toen er brand uitbrak en velen van de 1.200 blan ke slaven ontsnapten. Een aantal van hen stierf aan malaria en voedsel gebrek tijdens hun zwerftocht dooi de jungle, maar andex-en slaagden er in de bewoonde wereld te bereiken, waar zij aan de toestanden in het aan de rivier de Araguiaia gelegen kamp bekendheid gaven. werd. Alle inzittenden kwamen om het leven. Het zijn de 24-jarige be- stuurster met haar dochtertjes van drie en vier jaar alsmede een 21-ja-». ri'ge eveneens Nedex-landse vrouw met haar ongeveer vier jaar oude dochtertje. De 32-jarige bestuurder van de betonmolen heeft slechts lichte ver wondingen opgelopen. Overstromingen op Java DJAKARTA, 17-2. Door overstro mingen op Midden-Ja va hebben ze ker 20.000 mensen uit hun huizen moeten vluchten. Tenminste één man is om het leven gekomen. In de provinciehoofdstad Semarang is een aantal huizen en openbare gebou wen verwoest. WASHINGTON, 18-2. De houding van de Ameiikaanse regering ten opzichte van de „Ostpolitik" van Willy Brandt is niet veranderd. De REGGIO Dl CALABRIA, 17-2. - Terwijl hier en daar schoten klon ken en op verscheidene plaatsen straatgevechten tussen burgers en politie werden gelevex-d tx-eux'de de Italiaanse plaats Reggio di Calabiia als een kind dat zijn zin niet heeft gekregen. De winkels sloten de deu ren en lieten de rolluiken zakken en op veel winkeldeux-en stond de me dedeling „Wegens officiële rouw ge sloten". De inwonex-s van Reggio zijn woest over het nu officiële besluit dat niet hun stad maar het kleinere Catan- zaï'o hoofdstad zal zijn van het nieu we gewest Calabria. Verenigde Staten blijven op het standpunt staan dat inhoud en doel van deze politiek juist zijn en geven daarmee te kennen dat ze de rege ling in Bonn niet alleen steunen maar ook aanmoedigen. Dit zei de Westduitse minister van buitenlandse zaken Walter Scheel tijdens een persconferentie in Was hington na afloop van een onder houd met de Amerikaanse 'president Nixon, diens adviseur Heni-y Kissin ger en de minister van buitenlandse zaken William Rogers. Een ander belangi'ijk ondex-werp dat tijdens het ondex-houd ter sprake kwam was de kwestie Berlijn. Scheel wilde hierover niet in details treden en volstond met de mededeling dat de standpunten van Amerika en West-Duitsland in deze volkomen gelijk zijn. Het onderhoud met Nixon vormde de afsluiting van een twee daags bezoek van Scheel aan Was hington. Hij gaat in de loop van de dag naar New York waar hij bespre kingen zal hebben met secretaris- generaal van de Vex-enigde Naties Oe Thant en vrijdag nog met de Amerikaanse ex-vice-president Hu- bert Humphrey. EERSTE KAMER DEN HAAG, 17-2. De meerderheid van de Eerste Kamer zal akkoord gaan met het plan tot afsluiting van de Oosterschelde. Bij de begrotingsbehandeling van Verkeer en Watex-staat stelden de afgevaardigden van P.v.d.A. en V.V.D. zich zonder meer achter de afsluiting. De K.V.P.-er ir. J. G. Gooden vroeg de regering, wat er gebeurt ais na de afsluiting zou blij ken, dat de tot nu toe gehanteerde normen niet kloppen. Hij di'ong ex- op aan de studiex-esultaten openbaar te maken, met name inzake de vei ligheidsaspecten, teneinde de groei ende onrust in de omgeving van de Oosterschelde weg te nemen. De P.S.P.-er mr. H. van Wijk drong aan op een kritisch ondex-zoek naar de situatie nu en moi-gen. De rol van de Schelde als kinderkamer voor visbx-oed wordt z.i. ernstig on derschat. De afsluiting zal naar zijn mening dan ook een massale kinder moord op platvis betekenen. Reactie minister Veel argumenten tegen de afslui ting van de Oosterschelde schijnen wel eens steekhoudend le zijn en de minister van Verkeer cn Watex-staat, dis J. F. Bakker, kan daar dan ook wel begrip voor opbrengen. De re gering heeft echter nooit eriige aar zeling getoond en dus ook nooit eni ge onzekerheid gewekt over die af sluiting. De bewindsman zei dit woensdagmiddag in de Eerste Ka mer, waar zijn begx-oting werd be handeld. De veiligheid is de belangrijkste beweegreden voor dit werk. Er kan een kustverkorting van enkele hon- derden kilometers ontstaan door de aanleg van een dijk van negen kilo meter en waar maar mogelijk zal al tijd naar zo groot mogelijke bevei liging van onze kust moeten wor den gestreefd. Daar kan niet mee worden gemai-chandeei*d, aldus mi nister Bakker, die ook wees op de economische stimulans voor de Zeeuwse gemeenschap, die van deze afsluiting zal kunnen uitgaan. Hij sprak de overtuiging uit, dat het Zeeuwse meer zo zuiver mogelijk kan worden gehouden en de toe stand ook in de toekomst in de hand zal kunnen worden gehouden. NEW YORK. 17-2. Egypte heeft voor het eerst aangeboden Israël de jure als een soevereine Joodse staat te erkennen, mits het de immigratie van Joden beperkt. De Egyptische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Mohammed Ei Zayyat. heeft dit maandag ge zegd in een dinsdag gepubliceerd vraaggesprek met de New York Post. Het interview vond plaats nadat EI Zayyat aan V.N.-bemiddelaar Gunnar Jarring het antwoord van zijn regering had overhandigd op diens recente vredesvoorstellen. Goedingelichte kringen noemden het antwoord positief. Dr. El Zayyat zei in het vraagge- CATANZARO. Voorzitter R. Cura- rasci middenvan de gewestelijke raad van Calabrië besluit hier de gehouden vergadering, waarin be slissingen werden genomen over de aanwijzing van Catanzaro als hoofd stad van het gewest. Reggio, dat ze ven maanden in een sfeer van op stand heeft verkeerd, wordt de zetel van het parlement van Calabrië. Het goedkeuren van de voorstellen, met 21 stemmen voor en 12 tegen, ge beurde eerst tegen de ochtend. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Voorwaarde: Beperking van immigratie sprek dat het de eerste maal in 25 jaar was dat de Israëliërs van Egyp te de erkenning als een socvei-eine staat krijgen aangeboden. Een der gelijke gelegenheid zou zich nooit meer voordoen, zei hij. Israel moei zich echter niet opwerpen als repre sentant of verzamelplaats van dé Joden over de gehele wereld. Der gelijke restricties mogen tegenover hen een „morele beperking" schij nen. „voor zover het ons aangaat is het een kwestie van veiligheid", al dus Zayyat. Elke regeling zou vol gens hem moeten vaststellen dat Is raël een land is dat voor alle Joden op de wereld „open" slaat of dat het beperkt moet blijven lot degenen die er thans wonen. Verwachting tot vrijdagavond: Vrij somber weer In het algemeen veel bewolking met plaatselijk x-egen of mist; zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en noox-d; min. tempei-atui-en van omstreeks 1 gx-aad in het nooi-d- oosten tot 4 graden in het zuidwes ten van het land; max. temperatu ren ongeveer 6 graden. Voor zaterdag: Aantal ui-en zon: 1 tot 6. Min. temperaturen: 0 tot 5 graden boven normaal. Max. temperaturen 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een dx-oge pex-iode van minstens 12 uur: 90 px-ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 19 febr. Zon op 7.49, onder 18.00. Maan op 3.44, onder 10.34. Laatste kwartier: 18 febr. (13.14). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 19 febr. 8.26 v.m. 21.04 n.m. BROUWERSHAVEN 19 febi'. 8.25 v.m. 21.02 n.m. Doodtij: 20 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 18-2. Het K.N.M.I. meldt Zachte en vochtige oceaan lucht blijft ook het komende etmaal naar onze omgeving stromen. Het weer zal een vrij somber karakter hebben, rrct vooral in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Op de oceaan tussen de Azoren en Portugal bevindt zich een vrij krachtig hogedrukgebied. Langs de noordflank ex-van Irekken depres sies naar de Britse eilanden en on ze omgeving. Een front veroorzaakte in de nacht van woensdag op donderdag in ons land op de meeste plaatsen regen, hier en daar viel ook enige natte sneeuw. Een volgend front bevond zich in de ochtend nog ongeveor 1000 km ten westen van Ierland. Het l?al zich aanzien, dat het ons land niet voor vrijdagavond zal bereiken, zodat de regenkanseh voor morgen klein zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1