N .V. S- afdeling Schouwen-Duiveland organiseert gespreksuren Koeien in Brusselse congressenpaleis KON. NEDERLANDSCHE Toneelvereniging „Op Drift" heeft drukke HEIDEMAATSCHAPPIJ agenda Nogal wat misverstanden over diabetes ZIEKIKZEE, 15-2. De afdeling „SchGuwen-Duiveland" van de Ne derlandse Vereniging van Suikerzie ken gaat binnenkort een aantal „oriënterende gespreksuren" organi seren. met het doel méér informatie te verstrekken over de diabetes (sui kerziekte) dan tot nu toe gewend was. Vooral op het gebied van de dia betes bestaan er nog al wat misver standen, hetgeen vaak, bij laat in grijpen, ernstige gevolgen kan heb ben. Ten bate van alle Nederlandse diabeten bestaat er, al meer dan vijfentwintig jaar, de „Nederlandse Vereniging van Suikerzieken" (te Den Haag), die zich tot taak. heeft gesteld, o.a. het onderzoek van de suikerziekte te bevorderen en deze ziekte te bestrijden, voorlichting ge ven, een tehuis voor suikerzieke kin deren beheren, het vraagstuk van de suikerzieke bejaarden nader te on derzoeken en bevorderen, zodat met hun bijzondere levensomstandighe den rekening wordt gehouden door de overheid en andere instanties te nemen maatregelen uitlokken in het belang van de suikerzieken en mede werking te geven aan de uitvoering daarvan, enz. De N.V.S. heeft de be langstelling van alle artsen in Ne derland en is op medisch terrein ge bonden aan de adviezen van haar Medische Adviescommissie. Pastoor als koppelaar ASTI, 15-2. Twaalf jonge boe ren uit het Noorditaliaanse Camarano Casaco hebben zich het afgelopen weekeinde ge bogen over de brieven van 835 Italiaanse meisjes, die reageer den op hun huwelijksaanbod in een katholiek familieblad. In een brief aan dat blad be klaagden de twaalf boeren zich over de meisjes van hun dorp, die liever met jongens uit de stad trouwden. „Het af gelopen jaar waren er in onze kerk geen doopsels en geen huwelijken, alleen begrafenis sen". Meisjes, die zich aange trokken voelden tot gezonde, stevige jonge boeren met mooie comfortabele huizen werden aangespoord dit per brief aan de dorpspastoor te laten we ten, die voor de bemiddeling zou zorgen. Aan de hand van de 835 brieven en foto's maak ten de twaalf het afgelopen weekeinde hun keuze, waarbij uit praktische overwegingen de voorkeur werd gegeven aan kandidaten uit Piemont en aangrenzende delen van Lom- bardije. De brieven van de niet-uitverkorenen worden aan geïnteresseerde jonge mannen uit naburige dorpen doorge stuurd. Komen er vroedheden DEN HAAG, 15-2. De Europese Commissie beschouwt het niet als haar taak in richtlijnen over vryc vestiging nadrukkelijk voor te schrij ven dat ook mannen het beroep van vroedvrouw kunnen uitoefenen, al dus blijkt uit het antwoord dat zij heeft gegeven op vragen van een lid van het Europese parlement, de Luxemburgse socialiste Astrid Lul ling. Een administratieve rechtbank in Wiesbaden heeft onlangs een 38-ja- rige man toelating tot de vroedvrou wenschool geweigerd, omdat het uit oefenen van het beroep van vroed vrouw door een man „aantasting van de intieme sfeer van de vrouw", zou betekenen. De commissie van Sociale Zaken en Volksgezondheid van het Europese Parlement meent, dat de vrijheid van vestiging ook voor „vroedheden" moet gelden, niet alleen voor vroedvrouwen. De Europese Commissie heeft reeds laten blijken dat zij opheffing van de beperkingen voor vrije vesti gingen voor zowel vrouwen als man nen wil. Als regionale afdeling worden, om ook in onze kont reien zo veel moge lijk informatie door te kunnen ge ven, gespreksuren gehouden. Een in leiding over de diabetes en over de betekenis van de Nederlandse Vere niging van Suikerzieken, zal eerst worden gehouden, waarna men vrij is tot het stellen van vragen. De gespreksuren Donderdagavond zal het eerste ge- spreksuur in Haamstede worden ge houden. Aanvang 7 uur in het Groe- nekruisgebouw. Diezelfde avond is er ook een gespreks uur om 8.30 uur te Renesse, eveneens in het Groene- kruisgebouw. Het bestuur van de af deling nodigt iedereen van harte uit deze gespreksuren te bezoeken, sui kerzieken, al of niet lid van de N.V.S. maar opk „gezonden" zijn van harte welkom. De week daarop volgend zal er te Zierikzee een „oriënterend gespreksuur" zijn in het Groene Kruisgebouw, en wel op dinsdag 23 februari, 's avonds om 7 uur. Verder wordt nog de aandacht ge,- vestigd op de te houden Algemene Vergadering van de afdeling op 9 maart a.s. om 7.15 uur in de koffie kamer van het Huis van Nassau te Zierikzee, waar o.a. drs. A. J. van den Hoorn, geneeskundig direkteur- internist van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee een in leiding zal houden. Advertentie Bij Wehkamp kunt u uw autoverzekering per maand betalen Voorbeelden van maandpremies, bij hoofdzakelijk privé- gebruik van uw auto en na aftrek van max. no-claim korting: Personenauto w.a. all risks all risks eigen risiko geen f. 150.- f. 550.- nieuwwaarde t.m. f.5000.- 10,30 26,65 14,65 f. 6000.- 10,60 28,50 15,15 1. 7000.- 11,20 30,10 16,75 f. 8000.- 11,35 31,50 18,15 f. 9000> 11,60 33,- 19,65 Uw auto bij Wehkamp verzekeren heeft meer voordelen: o snelle afwikkeling in geval van schade o overname van uw no-claim korting tot max. 40% o gratis groene kaart Extra mogelijkheden: - aanvullende verzekering voor ongevallen inzittenden en rechtsbijstand voor maar f. 6.- per maand. - voordelige caravan/aanhangwagen verzekering Inlichtingen Wehkamp Postorders, afd. 2N ass. Antwoordnummer 400 te Zwolle, tel. 05200-73444, toestc! Vraag ook inlichtingen als u nog verzekerd bent. Verzekering is ondergebracht bij N.V. Verzekering Maatschappij Saturnus. Zaterdag 20 februari vieren Burgh/Haamstede Straö BURG/HAAMSTEDE, 15-2. Op de zaterdag die zeven weken voor Pa sen ligt, wordt in Burgh/Haamstede het Straófeest gevierd. Dit is jaren en jaren geleden al zo geweest en het zal, zolang er paarden blijven bestaan, doorgaan. Een 15-tal jaren geleden werd het feest twee dagen vroeger vastgesteld en wel op de za terdag voor de Vasten. Daarvoor werd de Straö op de maandag voor de Vasten gehouden en wel in de morgen en voormiddag. B\j de stal lantaarn werden toen de paarden al opgemaakt, goed geborsteld, goed gevoederd en van zeer veel papieren bloemen (rozen zei men toen) voor zien. Een echt Straö's uiterlijk kreeg de combinaite paard-mens pas, als de berijder een witte broek aan had. Bij wijze van gunst mochten deze', altijd vooraan rijden in de stoet van paarden. En dan hadden de vroegere berijders nog de handicap dat er geen sporen gebruikt werden. Alleen een kleurrijk kleedje op de paarden rug was voldoende en daar moest de toer of boerenknecht het dan maar mee doen. Bijna vier uren lang want de tocht was ver en koud. Doch ge lukkig bestonden er ook toen al hartversterkingen die trouwens nog steeds de Straörijders in conditie houden. Aan het paard wordt niet gedacht. De viervoeter mag lijdelijk toezien hoe zijn baas in de café's iets tot zich neemt, doch zelf moet hij wachten tot de rit naar de eenzame boerderij ergens in de polders is af gelopen. Dan is de waterbak een uit komst voor het dier en de welgevul de ruif is snel leeg. Menig dier kreeg in de straö-ver- halcn uit vroeger, dagen koliek en de veearts rekende er alt(jd wel op dat er iets mis kon gaan. Hij bleef dan ook thuis en wachtte op een ijl- boodschap of later op een telefoontje want de dierenarts was een der eer sten die een telefoonaansluiting had. Ook is de tijd voorbij dat vele ou deren onder ons zich te paard bega ven om te gaan straörijden. Wie de hedendaagse rijders bekijkt ziet lou ter jeugd en mensen boven de 40 be horen tot de uitzonderingen. Met hen verdwenen ook de zware Belgen met hun opgeknot staartje en de slanke rijpaarden met hun lange staarten kwamen ervoor in de plaats. Was het vroeger een strikt agrarische ge schiedenis, tegenwoordig is het aan tal boeren zeer afgenomen. De ama zone deed ook haar intrede en elke moderne straö toont een aantal paardrijdsters. Zaterdag a.s. de straö van Haam stede en Burgh. Des middags te 13.00 uur zal de stoet van Burgh naar het strand vertrekken en van die uitge breide tocht langs Burghsluis en Meeldijk omstreeks 15.00 uur in Burgh arriveren. De hoofdschotel van het aantal paarden zal gevormd worden door de landelijke rij vereni ging „Westelijk Schouwen" uit Haamstede. Of daar nog mensen en dieren van „De Scho'uwse Ruiters" bijkomen, is niet bekend. Wel wordt gezocht naar een terrein om „om der hardst" te rijden, omdat de Slotlaan waar deze race in het verleden werd gereden, door puin niet te bedraven is. Met goed weer mag weer flinke belangstelling verwacht worden, vooral nu het schaatsenrijden op de televisie achter de rug is. Overleden na aanrijding DEN HAAG, 15-2. De 60-jarige heer J. A. Zanoni uit Den Haag is maandagavond in het ziekenhuis Zuidwal overleden aan de gevolgen van een aanrijding, die hem kort daarvoor was overkomen. Het onge luk gebeurde op het kruispunt Grote Markstraat-Wagenstraat, waar de heer Zanoni met zijn fiets reed. Plot seling reed hij naar links en viel. Toen werd hij aangereden door een vrachtauto. ARNHEM, 15-2. Voor de Konin klijke Nederlandse Heidemaatschap pij is 1970 een redelijk goed jaar ge weest. Gesteld kan worden dat het veel beter was dan 1969: er is duidelijk sprake van een bedrijfsoverschot. In 1969 was het bedrijfsresultaat nega tief, maar door een fors bedrag aan bijzondere baten kon nog een batig saldo worden behaald van f 837.000. Men kan zich echter afvragen, of het nu behaalde resultaat ten op zichte van het eigen vermogen van ruim f 30 min. wel bevredigend kan worden geacht. Financieel directeur drs. J. van Dijk zet achter deze vraag een vraagteken. Over het ge- investeerde vermogen wordt mo menteel niet geheel het als normaal te beschouwen rendement gemaakt. Hij heeft echter goede hoop, dat dit in 1971 wel zal lukken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Stichting Streek- belangen Oostelijk Gelderland (S.S. O.G.) heeft in een brief aan minister Veringa de vraag opgeworpen of Oost-Gelderland niet een goede ves tigingsplaats voor het ministerie van onderwijs en wetenschappen zou zijn. DEN HAAG. In de Heemstraat in Den Haag heeft de 24-jarige Haagse voeger K. van der L. van 20 meter afstand met een pistool een schot ge lost op zijn 36-jarige zwager P. Zech. De kogel miste de man en boorde zich in diens auto. GORINCHEM. Een groep inwo ners van Gorinchem organiseert een protestactie tegen de Stichting van een woonoord voor Turkse gastar beiders in deze gemeente. De N.V. de Vries Rohbe kreeg reeds toestem ming van de gemeente om bij haar radiatorenfabriek een barakken kamp voor 240 Turken te bouwen. DEN HAAG. De Haagse politie ondervindt problemen bij de afwik keling van de alarmtelefoontjes door dat op de omslag van de nieuwe Haagse telefoongids alleen het alarmnummer van de politie ver meld staat en niet, zoals tot nu toe ook het nummer voor algemene ge sprekken. AMSTERDAM. Wegéns poging tot zware> mishandeling en mishandeling van zijn 38-jarige vrouw heeft de rechtbank in Amsterdam de 39-ja rige Antilliaanse kok Cyril Evan F. maandagochtend veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, de officier had anderhalf jaar geëist. SLOCHTEREN. In Froombos( ge meente Slochteren) is maandagmor gen 'de 40-jarige heer G. Roosjen uit dié plaats verongelukt. De man liep met zijn neefje aan de rechterkant van de weg en werd van achteren door een personenauto aangereden. Hij was op slag dood. Het jongetje bleef ongedeerd. DEN HAAG. Prins Bernhard heeft het voornemen op maandag 5 april aanstaande de officiële opening te verrichten van het Alphahotel aan de Europaboulevard in Amsterdam. UTRECHT. De tarieven voor het personenvervoer bij de Deutsche Bundesbahn word enmet ingang van 1 maart a.s. met gemiddeld 15 pro cent verhoogd. Tableau de la troupe" in Markus de Waterman". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). RENESSE, 15-2. Dat het werk van de amateurtoneelvereniging „Op Drift" uit Renesse alom zeer wordt gewaardeerd blijkt uit de bijzonder drukke agenda, die het gezelschap deze maand heeft af te werken. Op het programma staat het blijspel „Marcus de Waterman* van Dick van Maasland. Vorige week vrijdag speelde men in Ouwèrkerk voor de culturele ver eniging, terwijl een dag later in Zie rikzee werd opgetreden. Woensdag a.s. volgt dan een optreden in Goes voor het personeel en de oudste pa tiënten van Huize ter Berg. Vrijdag avond wordt in Wissekerke gespeeld, waar de plaatselijke muziekvereni ging „Apollo" een avond geeft. Za terdagavond is men dan weer pre sent in Renesse op de jaarlijkse uit voering van het fanfarekorps „Luc- tor et Emergo". Verder wordt nog gespeêld: in Dreischor voor het Nut op 26 febru&ri; op de 2e uitvoering van „L'uötor et Emergo" op 27 fe bruari en op 2 maart voor de. be- SCHIPHOL. Met 108 passagiers en 1 kind aan boord is de eerste Boeing 747 Jumbo Jet van de K.L.M. maan dagmiddag naar New York vertrok ken. Het is de eerste lijn vlucht van de „Mississippi" op deze route. DEN HAAG. De aantrekkings kracht, die in het buitenland uitgaat van de aanduiding „made in Hol land" is betrekkelijk gering. Dit is aan het licht gekomen bij een imago- onderzoek, dat Philips in acht Euro pese landen heeft ingesteld. Men is volgens Philips nog te weinig ver trouwd met Nederlandse elektrische apparaten. AMSTERDAM. Onbekenden heb ben in de nacht van zondag op maandag uit de etalage van een ju welierszaak in de Oudebrugsteeg in Amsterdam horloges ter waarde van ca f 10.000,gestolen. LIENDEN. Nabij een der kribben in de Waal bij de Gelderse gemeen te Lienden is het lijk gevonden van een onbekende vrouw. BRUSSEL, 15-2. Een aantal jonge landbouwers, leden van de Belgi sche „Jeunes Alliances Agricoles, zijn maandagmiddag met drie koeien alle trappen opgeklommen naar de zesde verdieping van het Brusselse congressenpaleis, waar de Europese ministers van landbouw een eerste bespreking wydden aan de land bouwprijs- en structuurvoorstellen van de Europese Commissie. De jon ge landbouwers drongen met hun dieren binnen in de vergaderzaal van de ministers. Ze verspreidden er strooibiljetten met een franse tekst waarin onder meer stond: de jonge landbouwers komen hier om een rechtstreeks ge sprek te hebben met u, technocraten, die van de landbouw geen kaas hebt gegeten. Het plan Mansholt heeft geen goed gedaan aan de voorlich ting over de landbouw. Financiers duwen de landbouwers steeds dieper in een schuldenlast om zich van de produktie meester te maken. Enkele zaalwachters slaagden er tenslotte in om, terwijl commissaris Mansholt stoicijns bleef onder deze demonstratie, de betogers en de koeien uit de zaal te verwijderen. De koeien droegen borden mee, waarop te lezen stond: „Mansholt aan de en „Wij willen leven". ARAM EN DE GULDEN STEEN 20. Aram had al spoedig in dc gaten, dat het schip van de Handelaar een oude schuit was, welke men nauwelijks meer zeewaar dig kon noemen. Doch Seewart verzekerde hem nadrukkelijk dat hij reeds meerdere reizen ermee gemaakt had. „Fin voegde hij er aan toe: „bovendien heb ik een uit stekende bemanning, op'wie wij staat kun nen maken". Ook dit laatste betwijfelde Aram, doch hij deed er verder wijselijk het zwijgen toe. Op de avond van de tweede dag werden zij door een verschrikkelijke storm over vallen. De wind huilde door het want en de golven sloegen over het dek. Fin plotse ling, als aangelokt door het geweld van de elementen verschenen er uit de jagende wolken een aantal van dezelfde reptiel achtige vogels, waarmee Aram reeds eer der had kennisgemaakt. Onder het uitsto ten van een rauw gekrijs cirkelden zij een paar maal om het schip heen. Een ogen blik leek het alsof zij het wilden aanvallen, doch even plotseling als zij gekomen wa ren, verdwenen zij ook weer. Dc beman ning was bij het zien van die vreemde monsters angstig bij elkaar gekropen en zij waren nauwelijks te bewegen weer aan het werk te gaan. De storm had het schip een eind uit dc koers geslagen, doch toen Aram het beeldje tevoorschijn haalde en in een bepaalde richting hield, begon het weer die vreemde glans uit te stralen .zodat zij wisten dat in die richting hun bestemming lag. Moordaanslag op cafébezoeker in Den Haag DEN HAAG, 15-2. Voor dc deur van het café „Survivor" aan het Buitenom in Den Haag is maandag ochtend vroeg de Hagenaar R. V. aan de dood ontsnapt, toen een salvo van kogels hem juist miste. Eén kogel schoot onder een oksel van de man door en boorde een gat in zijn kleding. De schoten werden afgevuurd vanuit een auto met twee mannen, die op een tiental meter van het café aan de overkant van de straat stond. De auto ging er na de aanslag in snelle vaart vandoor. Maandagmiddag waren, de inzitten den nog niet gevonden. V. had in het café een telefoontje gekregen met het verzoek of hij naar buiten wilde komen, omdat iemand hem zeer dringend moest spreken. Toen hij het café verliet werd er di rect op hem geschoten. De meeste kogels sloegen in een auto tussen V. en dc wagen met de schutters stond. Overval op hank te Heer MAASTRICHT, 15-2. Omstreeks twaalf uur maandagmiddag is een overval gepleegd op het bijkantoor van de Amrobank in Heer b(j Maas tricht. Er kwam een ongeveer 35-jarige man binnen, die aan de beheerder van hel bijkantoor vroeg of hij geld kon wisselen. Daarbij had hij zijn hand in zijn zak. Hij haalde daarop een, zoals de beheerder verklaarde, revolver uil te voorschijn. Hij riep daarbij „geef mij je geld". Dc be heerder heeft dc man op zijn ver zoek enkele grote coupures gegeven, waarop de man in een auto is ver trokken. De omvang van de buit is nog niet bekend, maar volgens de beheerder klein. jaardensociëteil van Renesse. Nog niet zeker is een optreden voor het personeel en bejaarden van de Cor nelia Stichting in Zierikzee. j Snert in Parijs DEN HAAG, 15-2. De Parijze- i naars zullen er gauw bij moe- f ten zijn, want het aanbod is f slechts bescheiden, maar ze f zullen er zijn: de zeer Neder- j landse gerechten erwtensoep i en uitsmijter. En wel in het zelfbedieningsrestaurant van f de Nederlandse inzending op i de internationale agrarische f tentoonstelling, die van 6 tót f en met 14 maart wordt gehou- f den in het „Pare des Expositi- f ons" in Parijs. Die tentoon- j stelling, vroeger helemaal op f de boer gericht, richt zich nu op boer en consument. Van- Sdaar dat ook de Nederlandse inzending een dubbel aange zicht zal hebben: INGEZONDEN STUKKEN Moet de muziektent werkelijk verdwijnen? Met ontstteltenis las ik in de Zie rikzeesche Nieuwsbode van 11 febru ari j.l. dat er in de gemeenteraad wordt gedacht om de muziektent op het Havenpark af te breken. Ik vraag me af, of dit nu toch werkelijk nodig is, ook al moet de restauratie veel geld kosten. U kunt toch niet zonder meer zo iets eigens, zo iets bij Zierikzee be horend slopen! Als u zich voorstelt hoe ons Havenpark er uit zal zien zonder de muziektent, zult u als stadsbestuurders niet tot afbraak van de tent overgaan, doch alles in 't werk stellen om aan de financiële middelen tot behoud van Zierikzee's muziektent te komen. Ruimte voor een plantsoen? Inderdaad. Maar waar vindt u een park midden in stad of dorp als het Zierikzeese? En is het niet juist de muziektent die aan het Havenpark zo'n bekoring geeft? De muziektent, 't Vrijpoortje, een gevel als die van 't Swaentje en alle andere om het Havenpark heen, ze horen bij elkaar met de muziektent in het midden. Wij oudere Zierikzee- enaars en oud-Zierikzeeënaars, wij helpen graag mee aan een actie „On derdak"; dit alles ter vernieuwing en verbetering van de stad. Wij zijn trots op een „Plan-West" en de uit breiding om Zierikzee heen. Maar laat u als kern van al dut nieuwe het Havenpark in ongewijzigde staat blijven. Niet veel plaatsen beschik ken over zo'n aantrekkelijk plant soen als Zierikzee. maar dan MET de muziektent. 's-Gravenhage, P. A. Matthijs-Ochtman Advertentie Blijven TOBBEN? NEE! Direkt INRUILEN JA! voor 'n moderne PFAFF zig-zag lichtgewicht naaimachine: DireKt doen, 't wordt al leen maar duurder NAAIMACHINEHUIS W. RIKKEN N.V. Korte Meestraat 17 BERGEN OP ZOOM Telefoon (01640)3 58 78 RON Voor gratis folders zenden aan: Pfaff. Antwoordnummer 102, Bergen op Zoom Naam Adres Plaats

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4