Jaarvergadering afdeling Zierikzee Ver. Openbaar Onderwijs Opnieuw uitbarsting van geweld in Reggio jeugdschoenen, Verton's Schoenen Roken tijdens de lessen ongewenst Vragen over olieprijzen AGENDA Cholera in Indonesië Voor de veiligheid Rijdt veilig met melk Catanzaro wordt hoofdstad van Calabrië i Nieuwe basisschool straks niet veilig bereikbaar? Vergadering ontdaan over aankondiging aanleg van een nieuwe autoweg dwars door plan-West ZIERIKZEE. 1G-2. In de gisteren- (maandag)-avond in de koffiekamer van het Huis van Nassau gehouden jaarvergadering van de afdeling Zie rikzee van de Vereniging van Open baar Onderwijs heeft wethouder C. Linders naar aanleiding van de voorgenomen bouw van een nieuwe openbai e school in plan West mede delingen gedaan die b(j de aanwezi gen schiikreacties teweeg hebben gebracht en uitspraken ontlokten als „hoe is dat nu mogelijk" en „dit is absurd". De mededeling van de wet houder betrof niet de eigenlijke scholenbouw' maar wel de direkte omgeving. IIdeelde namely k mee dat Ged. Staten plannen hebben ge- picjecteerd die al „op tekening staan", voor de aanleg van een au toweg dwars door de nieuwe wijk West. Advertentie de vriend van kindervoeten! Havenplein 13 Zierikzee Telefoon 2488 Bouwstenen uit vuilnis Net als andere landen worstelt Japan met het drukkende probleem van de snel toenemende hoeveelheid huishoudelijk afval. De laatste jaren is ook daar de stroom van vuilnis angstwekkend toegenomen. Dit dicht bevolkte land heeft echter een op lossing gevonden, waardoor het vuil nis goede diensten kan bewijzen bij de bouw van huizen en wegen. Daar toe is een zware pers ontwikkeld, waarmee het huisvuil in betonharde blokken wordt geperst. Het volume wordt daardoor met ongeveer 90 pet. verminderd. Deze blokken worden in asfalt of cement gedoopt. Na af koeling of droging ontstaat een blok, dat vrijwel niet verweert en hygi ënisch volkomen verantwoord is (door het afsluitende cement of as falt). In Japan verwacht men veel van deze vuilnisverwerking, vooral omdat in dat land ook de bouwstof fen niet voor het opscheppen liggen. ADDIS ABEBA, 15-2. Hoewel er dagelijks naar schatting 22.000 men sen sterven in Afrika, stijgt het be volkingsaantal jaarlyks met negen a tien miljoen. In het jaar 2000 zal Afrika meer dan 650 miljoen inwo ners tellen, btfna twee maal zo veel als in 1968. AMSTERDAM. De zangeres mevr. Grè van Swol-Brouwenstein gaf haar af scheidsvoorstelling in de Am sterdamse schouwburg. Prinses Bea trix en prins Claus, die haar bewon derden in de opera „Fidelio"', namen na de voorstellintg afscheid van de zangeres. Deze nieuw gedachte „uitvalsweg" zou komen vanaf de Zeelandbrug via een verbinding over het havenka naal bij de keersluis, dwars door plan West naar de nieuwe z.g. ei- landweg. Wethouder Linders be greep uiteraard dat voor zijn mede deling inzake deze nieuwe weg wei nig enthousiasme te vinden zou zijn bij de bestuurders van het openbaar onderwijs in Zierikzee. Hij bracht een en ander dan ook onder de aan dacht rpet de bedoeling dat de vere niging zich hierover nader zal kun nen beraden. Algemeen was men in ceiste instantie nogal ontdaan over de wijze waarop deze weg „op pa pier' 'vorm is gegeven, vlak langs de lang verwachte nieuwe school, een „onding", een weg welke elke mi nuut van de dag levensgevaar gaat oplevbren voor de kinderen die straks hun eigen wijkschool gaan bezoeken. In deze vergadering, die onder lei ding stond van de voorzitter van de afdeling, de heer H. M. van der Post, bestond een algehele oppositie tegen de aanleg van deze weg, die als tus senschakel in de verbinding met de Zeelandbrug, ongetwijfeld zeer druk bei eden z»l worden. Wat betreft de eigenlijke scholen bouw kon wethouder Linders mede delen dat de plannen definitief rond zijn, maar datzelfde geldt nog niet voer dp financiering. „Er kan dan ook nog" niet gezegd worden: „we gaan van start", aldus de wethouder. De bouwplannen betreffen zoals be kend een nieuwe openb. basisschool, waarbij de mogelijkheid is openge houden voor de bouw van een open bare kleuterschool. De voorzitter zei in dit verband dat de vereniging gelukkig is met het feit dat, zolang dat nodig zal blijken te zijn, voor het openb. kleu teronderwijs een lokaal gehuurd zal kunnen worden van de nieuwe Chr. kleuterschool in West. (Een omge keerde situatie dus als thans in Mal ta m.b.t. het kleuteronderwijs het geval is). Jaarverslagen Bij de aanvang van de vergadering sprak de voorzitter woorden van welkom tot de aanwezigen: een me de als gevolg van het bijzonder slechte weer - vrij gering aantal. Uit het financieel verslag van de pen ningmeester de heer G. C. de Jonge, bleek de afdeling per 31-12-'70 te beschikken over een batig saldo groot f 409,De kascommissie, die bestond uit mej. P. Schell en de heer J. Goedhart, had de rekeningen ge controleerd en in orde bevonden. In het jaarverslag van de secreta- resse, mevrouw J. Asma-Broere, werd herinnerd aan de activiteiten van het afgelopen jaar, o.a. de ge slaagde feest- en propaganda-avond en de uitgave van een speciale V.O.- krant. Het ledental ondervond in 1970 een lichte achteruitgang. Per 1 januari j.l. telde de afdeling 284 ge wone leden en 59 huisgenoot-leden. In verband met deze cijfers, die wat Zierikzee betreft volgens het be stuur ongetwijfeld hoger kunnen zijn, werd besloten tot het voeren van een ledenwerfactie op „korte termijn". Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing waren aan de beurt van aftreden mevr. M. Huneman-Brinkhuis en de heer J. J. De econonfische commissie voor Afrika van de Verenigde Naties, die deze gegevens onlangs publiceerde, meent dat deze snelle bevolkings groei ernstige gevolgen kan hebben voor de ontwikkeling van Afrika. De voedselproduktie houdt geen gelijke tred met de bevolkingsgroei, zodat de levensstandaard van de Afrikaan wordt bedreigd. De Afrikaanse bevolking neemt jaarlijks met 2,5 procent (nu negen miljoen mensen) toe, en naar schat ting zal de bevolkingsgroei inl980 zijn gestegen tot 2,7 procent. Afrika zou daarmee het werelddeel met de grootste bevolkingsgroei zijn gewor den, aldus het V.N.-rapport. D. van Male, beiden herbenoemd bij acclamatie. Aftredend en niet her kiesbaar was ds. J. B. Assendorp. In zijn plaats werd benoemd de heer H. Mouthaan. De voorzitter bracht ds. Assendorp dank voor zijn werk ge durende een groot aantal jaren voor het openbaar onderwijs verricht. In de nieuwe kascommissie werden be noemd de heer Brandenburg en mej. Barendse. De jaarlijkse feestavond werd in principe vastgesteld op 13 maart a.s. De voorzitter sprak zijn vreugde uit over het feit dat hel hoofd van de Theo Thijssenschool, de heer J. G. Brugman, thans na een ziektepe riode weer aan de beterende hand is. Wat betreft de autoweg langs de nieuw te bouwen school in plan West besloot de vergadering dat het be stuur zich hierover nader zal bera den. D/.t gaat gebeuren op 4 maart a.s. Het bestuur komt dan byecn ten stadhuizc om zich over de nieuwe situatie nader te informeren in een bespreking met de wethouder. De wethouder waarschuwde in deze vergadering het bestuur voor even tuele pogingen cm de school, n.a.v. de nieuwe ontwikkelingen, te ver plaatsen: dat zal wel eens heel erg veel tijd kunnen gaan kosten. De voorzitter constateerde deze avond verder een duidelijke groei van het openbaar onderwijs te Zie rikzee. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 15-2. De bewindslie den van onderwijs en wetenschap pen achten het roken op school tij dens de lessen ongewenst. Minister Veringa en staatssecretaris Groshei de hebben dit maandag meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Vonhoff (VVD). Zij delen het inzicht van deskun digen, dat het roken zeer schadelijk voor de gezondheid is en de sterfte kans, o.a. aan longkanker en hart envaatziekten, vergroot. Ten aanzien van het gemeentelijk en bijzonder onderwijs hebben zij echter geen bevoegdheid een rook verbod op te leggen. Aan de direk- teuren van de rijksscholen is reeds in 1964 verzocht erop toe te zien dat de Jeraren tijdens de lessen niet ro ken, aldus de minister en de staats secretaris. DEN HAAG, 15-2. De Tweede-Ka merleden dr. ir. A. P. Oele en mevr. Brautigam (P.v.d.A.) hebben minis ter Nelissen (economische zaken) schriftelijk gevraagd welke gevolgen het akkoord tussen de oliemaatschap pijen en de olieproducerende landen rond de Perzische Golf zal hebben voor de consument. Zij vragen de minister een over zicht te geven van de te verwachten prijsverhogingen van autobenzine, huisbrandolie, stookolie en stroom- prijzen. „Welke gevolgen zullen deze prijsverhogingen hebben voor het in dexcijfer?", zo willen deze Kamer leden weten. Ook vragen dr. Oele en mevr. Brautigam o.m. welke consequenties de schoksgewijze verhoging van de prijzen in de oliesector zal hebben voor de aardgasprijzen en met name voor de prijs van het te exporteren aardgas. Brits militair in Belfast overleden BELFAST, 15-2. In Belfast is een Britse soldaat bezweken aan de ver wondingen die hij tijdens de ongere geldheden van vorige week in deze stad opliep. Hij werd op 8 februari door een onbekende aanvaller in een katholieke wijk in het hoofd gescho ten. Het is de tweede militair die in Noord-Ierland sedert het uitbreken van de ongeregeldheden, twee jaar geleden, omkwam. Op 6 februari werd tijdens straatgevechten in Bel fast een Britse soldaat gedood. REGGIO, 15-2. De Zuid-Italiaanse stad Reggio di Calabria heeft maan dag een nieuwe uitbarsting van ge weld ondergaan, waarbij minstens politieagenten werden gewond en een 16-jarige knaap moest met zwaar hoofdletsel in een ziekenhuis worden opgenomen nadat hij een traangasgranaat in het gezicht had gekregen. De nieuwe onlusten wa ren een uiting van de grote span ning die de gehele dag in de stad heerste rond de afloop van een bij eenkomst van de regionale raad vna Calabrië die nu definitief over cle kwestie van de hoofdstad moet be slissen. Volgens een compromis voorstel van de regering-Colombo zal het door de inwoners van Reggio CATANZARO, 16-2. Catanzaro en dus niet Reggio, wordt - na gehou den stemming in de gewestelijke laad - hoofdstad van het Zuid-Ita liaanse gewest Calabrië. Reggio wordt zetel van het parlement. Bij de stemming over de kwestie Catanzaro of Reggio waren zeven onthoudingen. De beslissing viel na een nachtelij ke vergadering. De gewestelijke raad van Calabrië heeft de vorige maand door de Ita liaanse premier, Emilio Colombo, voorgestelde compromisoplossing goedgekeurd. Colombo had voorge steld Catanzaro als hoofdstad van Calabrië aan te wijzen en Reggio als zetel van het gewestelijke parlement, dat overigens ook in Catanzaro en Cosenza bijeen zou kunnen kómen. Het derde punt van Colombo's voor stel, was de nieuwe universiteit in Cosenza te plaatsen. De gewestelijke raad van Calabrië heeft de regering in Rome nog ver zocht, industrialisatie in Calabrië te bevorderen, die ongeveer 15.000 mensen werk zal verschaffen. Rouwstemming Bij de voorgestelde industrialisatie in Calabrië zou vooral Reggio be trokken moeten worden. Maar in Italiaanse politieke kringen vraagt men zich af, of het toekennen van een belangrijke economische rol aan Reggio bij de bewoners van de stad zal opwegen tegen het aanwijzen van Catanzaro als hoofastad van Calabrië. In elk geval is de reactie in Reggio op dc besluiten van de gewestelijke raad niet veelbelovend. In de stad heerste dinsdagochtend een rouw stemming. De besluiten van de regionale raad te Catanzaro zijn door de bevolking Indonesische gast arbeiders naar Nederland DEN HAAG, 15-2. In mei of iuni a.s. zal een eerste „zending* van 135 Indonesische gastarbeiders, die in Nederland komen werken onder een regeling, getroffen tussen het Ver bond van Christelijke Arbeiders (Kespekri) en de „Stichting werk voor u" te Amsterdam, naar Neder land worden gevlogen. De heer R. H. Mantiri, voorzitter van de „Stichting werk voor u", die zich in Indonesië bevindt om de laatste voorbereidingen te treffen, zoekt werkloze Indonesiërs uit. Zij moeten minstens 21 jaar oud zijn en op zijn minst een middelbare school opleiding hebben. De heer Mantiri heeft Antara meegedeeld, dat Neder landse ondernemers zeer veel prijs stellen op het in dienst nemen van Indonesische arbeidskrachten. De Indonesische regering heeft haar fiat gegeven. Scheepvaart berichten Acmaea. 15-2 verw. Stockholm. Calamares, 13-2 135 m. n. Madeira. Diloma, 13-2 450 m. w. Cap Frio. Kellctia. 14-2 aank. Karachi. gehate Catanzaro de regionale hoofd stad blijven en de zetel van het uit voerend orgaan. Het regionale par lement zal van Catanzaro naar Reg gio verhuizen maar de parlements- bijeenkomsten zullen zowel in Reg gio, als in Catanzaro als in de derde stad van het district Cosenza wor den gehouden. Cosenza krijgt dan bovendien een universiteit. Aan de eisen van Reggio wordt verder nog tegemoet gekomen door de industrie een nieuwe injectie te geven met het vestigen van de vijfde staalfabriek van de door de staat beheerde maat schappij „Iri". De bijeenkomst zou pas laat in de avond worden afgesloten. van Reggio met bitterheid en ver ontwaardiging ontvangen. Men heeft het gevoel dat de onlusten zullen op laaien. „Het wordt een permanente guerrilla en zij hebben het gewild", aldus een jonge stakende functiona ris in - Reggio. Rondom Reggio enop de belang rijke punten in de stad staan stei'ke afdelingen van de Italiaanse rijkspo litie en politie paraat. „E LA N D" In „De Elandglaasje bier gedron ken. Dat zegt u wellicht niets, maar de mededeling heeft toch echt grond onder de voeten, want „De Eland" staat in Amsterdam aan de Elands gracht. Het is een Jordaanachtig etablissement, hetgeen vertaald be tekent, een echte wat rokerige, smal le, donkere Amsterdamse kroeg, meestal rol typische mensen, die hier inspiratie komen opdoen of ge woon wat sikkeneurigheid willen vergeten bij een glaasje. Met dat alles zou „De Eland" al leen nog maar „De Eland" zijn, maar er is meer vrienden Het is ook een literair café, want Simon Carmiggelt komt hier vaak zijn „kronkels" schrij ven en dat is het interieur aan te zien. Aan één der ivanden hangt een viertal van zijn literaire cursieve produkten, netjes in mahonie geënca dreerd. Wellicht de grootste eer, die een schrijver kan overkomen, want ivat is er heerlijker dan gelezen te ivorden „door het volk". „De Eland" is opgevuld met snuis terijen. die passen bij het eigen sfeer tje: planten, antieke dingetjes, oude strijkijzers, wandborden en foto's van bezoekers in duidelijk uitrusten de toestand. De ramen hebben rer- schrikkelijk antieke horren, met van die krullerige vormen in de belij ning. Ze stonden vroeger stijfjes voor de ramen van boerenhuizen en het is nu al heel moeilijk ze op de kop te tikken, want nieat alleen in ..De Eland" vinden ze ze interessant en pikant op het punt van sfeerver menging. Kennis gemaakt met de baas. een zeer uitgebalanceerde ros- sine man. die meester is in de geba- rentaal van klanten, die iets irillen bestellen. Ook mevrouw Eland ont moet. eigenares van een zeer bemind, hij de klanten goed ingevoerd .hondje dat luistert vaar de naam Penelope. Aan de bar zal een handvol stam gasten. zeer typisch, onderling zeer verschillend, maar één in de kout rond het pilsje en het glaasje. Wat afzijdig zat een duidelijke schippers- ona een plans je bier te drinken. Hij huist - met anderen - in het bejaar denhuis niet ver van de Elands gracht en lardeert zijn dagschema meal een keclsmecrderlje hier. Ook „ome Loe" was er, een al bejaard, maar gezond heer uit zeer welvaren de familie, naar wie de anderen wel moeten luisteren, tvanl rpn leven moet wel rijk aan transakties en ge- gebeurtenissen zijn geweest. Per soonlijk wel zo eigenwijs geweest te gaan zitten aan het tafeltje waar Kronkel s(;ti cursieve bevallinkjes regelt. Een mij volstrekt onbekende Pin offreerde een biertje. Ik heb een on het tafelblad staande kaars aan- nestoken en toen maar wat rondge keken en nagedacht. Ja, Kronkel heeft gelijk: er rolt daar best wat te schrijven! schiereilandman Dinsdag 16 februari Zierikzee Geref. Kerk, 7.45 uur, forumavond C.N.V. Ger. jeugdgebouw St. Domusstraat, 7.30 uur, jaarvergadering Chr. Plat telandsvrouwenbond afd. Schouwen- Duiveland. Hervormd Verenigingsgebouw, 7.30 uur, Rode Kruis-korps. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 7.30 uur, afd. Duive- land Plattelandsvrouwen Bond. Oosterland Café „Even Buiten", 7.30 uur, Coöp. Landbouwver. „D.E.S.' Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, Plattelands vrouwen Bond. Haamstede Gereformeerde kerk, 7.30 uur, jaar vergadering Nederlandse Christen Vrouwenbond. Woensdag 17 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, vergadering N.C.V.B. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 7.45 uur, jaar vergadering N.C.V.B. Donderdag 18 februari Zierikzee Mondragon, 8 uur, afd. Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Haamstede Recreatiezaal Ger. Kerk, 8 uur, Nutsavond. Wijkgebouw, 7.00 uur, oriënterend gesprek N.V.S. Renesse Wijkgebouw, 8.30 uur, oriënterend gesprek N.V.S. Bruinisse Kerk Ger. Gemeente, 7.30 uur Tijd- rede S.G.P. Vrijdag 19 februari Zierikzee Huis van Nassau, -8 uur, jaarverga dering H.S.V. Oosterschelde. Hotel Bakker, 7.30 uur, varkenshou dersvereniging „De Opgaande Zon". Haamstede Wijkgebouw, 8 uur, vergadering Groene Kruis. Dinsdag 23 februari Dreischor „De Drie Schorren". 7.00 uur alge mene vergadering Coöp. Landbouw- vereniging Dreischor. Zierikzee Stadhuis, 8 uur, vergadering ge meenteraad. Wijkgebouw, 7.00 uur, oriënterend gesprek N.V.S. Woensdag 24 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.B.V. Donderdag 25 februari Zierikzee Mondragon, 2 uur, Coöp. Centrum Zuidwestelijk Nederland. DJAKARTA, 15-2. In de eerste vijf weken van dit jaar zijn in Indo nesië 26 mensen aan cholera over leden. Aldus heeft maandag een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid in Djakarta mee gedeeld. In het afgelopen jaar hebben 6.390 mensen aan deze ziekte geleden. Van hen zijn er 1323 overleden. (Advertentie) Een glas melk onderweg maakt u minder moe, laat u sneller reageren en scherper zien. Help ook anderen daaraan te denken. Plak het Rijdt veilig met melk- embleem op uw achterruit. U krijgt het gratis als u een brief (kaart) je stuurt aan NZB, postbus 4530, Rijswijk (ZH) V.N. bezorgd over bevolkingsexplosie in Afrika MAAN. Astronaxit Shepard bij een rotsblok op de maan, tijdens de maan- wandeling, een onderdeel van de Apollo-14 missie. Burgh LAATSTE NIEUWS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2