DE ZIERIKZEESCHE COURANT Richtlijnen voor postdistricten voor veiligheidsmaatregelen Referendum V erolme-personeel Dc basis Khe Sanh De „smeerpijp in Groningen Aardbeving in oost-Perzië Britse poststaking duurt voort Vier prominenten verlaten de P.v.d.A. Felle uitval van Tass Consumentenprijs melk mag omhoog Landgoed gekraakt Prijsstijgingen in Polen ongedaan gemaakt WAT 2EQT VI BIL T i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 februari 1971 127ste jaargang Nr. 20827 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jarinewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. I. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/b Lakenman Ocbtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer1. Straö „toen" en straks weer Na inbraak en overval DEN 1IAAG, 15-2. De hoofddirec tie van de P.T.T. in Den Haag heeft naar aanleiding van de goed voor bereide inbraak in het postkantoor in Apeldoorn en de diefstal van een postwagen in Alkmaar algemene richtlijnen gegeven aan' de directies van de postdistricten in Nederland om de veiligheidsmaatregelen verder te verscherpen. De directies zullen de richtlijnen naar eigen behoefte moeten aanpassen aan de eisen van hun district. „Het is ons onmogelijk de onrust bij het Nederlandse publiek weg te nemen door de genomen maatrege len openbaar te maken. Wij zitten daarbij vast aan een „gentleman- agreement' met de landelijke werk groep bankbeveiliging om niets over beveiligingssystemen publiek te ma ken. aldus de heer J. H. Wiers, plaatsvervangend hoofddirecteur der ROTTERDAM, 15-2. De Werkne mers van het Verolme-concern zul len zich binnenkort in een referen dum uitspreken over het aanbod van scheepsbouwer Verolme om de werknemers, in ruil voor het afwij zen van een fusie met het Rü,1_ Schelde concern, het vruchtgebruik te geven van tweederde van zijn aandelenpa kket. Dit plan is afkomstig van de be leidscommissie (vertegenwoordigers van ondernemingsraden van het Verolme-concern) en is maandag ter sprake gekomen tijdens besprekin gen tussen de vakbonden en de be leidscommissie over de voorstellen van scheepsbouwer Verolme. Een uit vijf leden bestaande commissie - twee vakbondsvertegenwoordigers en drie van de beleidscommissie - gaan zich beraden over een ant woord aan de heer Verolme op diens voorsteller!. Dit antwoord wordt eind deze week verwacht. KHE SANH. 15-2. Op de basis Khe Sanh in het noorden van Zuid-Viet- nam, dichtbij de grens met Laos, is maandag ondanks dichte mist het eerste zware transportvliegtuig sinds drie jaar geland. De basis werd des tijds na een langdurig beleg van Noordvietnamese en Vietcongtroe- pen, door Amerikaanse mariniers ontruimd, en is kortgeleden aan de vooravond van de Zuidvietnamese inval in Laos weer bezet. De aan komst, maandag, van een C-130 transporttoestel luidde een luchtbrug van dagelijks veertig vliegtuigen van dat type in. De bevoorrading van de Zuidvietnamese troepen in Laos zal daardoor aanzienlijk verbeterd kun nen worden. UTRECHT. Een beeld van het roos teren vun 20 schapen tijdens het schapen/eest van de Nederlands- Arabische Kring, ter herdenking van Aid Al Adha in de Utrechtse markt hallen. posterijen in een vraaggesprek maandag op de hoofddirectie in Den Haag, waarbij tevens het hoofd dei- Centrale Afdeling Postexploitalie, de heer J. Langenberg, aanwezig was. „Gelijke wapens" De heer Wiers zei, dat de P.T.T. reeds jaren intensief bezig is de vei ligheidsmaatregelen zo te verbeteren en bij te stellen, dat het opkomend gangsterdom tenminste met gelijke wapens betreden kan worden. „De indruk, die men wel heeft, dat de P.T.T. stil zit en niets aan de veilig heid doet, is wellicht verklaarbaar door de ons toegepaste methode van anonimiteit, waarbij bijvoorbeeld geldtransport op een zo onopvallend mogelijke beveiligde manier wordt verzorgd. Een dergelijk transport is niet te onderscheiden van een ge woon transport. Dit is dan in tegen stelling tot bijvoorbeeld het Am sterdams gemeente vervoerbedrijf dat zijn geldtransport door aandacht trekkende oranje wagens met zwaai lichten laat uitvoeren", zo zei hij. „Het pakket verscherpte veilig heidsmaatregelen zal steeds uitge breider worden, totdat er iets gevon den wordt, waarin een reeks van dergelijke maatregelen gecompri- ceerd kan worden. De toepassing van de maatregelen ligt organisato risch bij zo'n bedrijf als de P.T.T. zeer moeilpk", vervolgde de heer Wiers. „Er zijn nu eenmaal grote ver schillen tussen de districten Amster dam en Groningen. Daarbij komt ook dat bij ons de veiligheid van het personeel en publiek prevaleert bo ven geld en goederen. Een tot de AMSTERDAM. 15-2. De werkgroep Smeerpijp van de Vrije Universiteit vraagt zich in een open brief aan minister Bakker vol vertwijfeling af hoe het mogelijk is dat een minister één van de uitgangspunten voor een wet inzake milieuverontreiniging, die door hem zelf is ondertekend, name lijk bestrijding bij de bron, met bei de voeten treedt. De werkgroep, waaraan 14 studenten in de biologie en chemie deelnemen, houdt zich al geruime tijd bezig met het afval waterprobleem in Oost-Groningen. Ze heeft vrijwel al het materiaal dat over deze zaak aanwezig is. intensief bestudeerd. tanden gewapende bemanning geeft nog geen garantie, dat én zending én personeel én omstanders veilig zijn. Zie bijvoorbeeld de Engelse post- treinroof. Onze keuze is beperkt, maar wij proberen het hele veilig heidsapparaat zo veel mogelijk tc perfectioneren. Indien de maatrege len openbaar worden dan betreuren wij dat zeer", aldus de plaatsvervan gend hoofddirecteur. Bescherming goederen De heer Langenberg zei, dat de P.T.T. het aanwenden van geavan ceerde technieken voor de beveili ging zeker niet buiten beschouwing laat. „We moeten de beveiliging ui teraard met inachtneming van dc doelmatigheid, zo goed mogelijk ma ken. De opgedane ervaringen leren ons veel. Daarbij wees hij op de be trekkelijk kleine buit bij de diefstal in Alkmaar. Hij voegde er nog aan toe, dat behalve service en exploi tatie de veiligheid van het geld en de bescherming van de goederen van het publiek als vaste punten op de agenda voorkomen bij de maande lijkse besprekingen van de hoofddi rectie met de regionale directies. TEHERAN, 15-2. In het oosten van Perzic heeft zich zondag in het ge bied van Charoud, in dc provincie Khorassan, een aardbeving voorge daan, die ep de schaal van Richter een sterkte van 5,2 had. Volgens de Perzische „Leeuw en zon" (het Rode Kruis) is een inwoner van Charoud om het leven gekomen. In de naburige dorpen werden tien mensen gewond. In de stad en omge ving werd aanzienlijk schade aange richt. De aardbeving werd zondag om streeks 17.30 uur Ned. tijd in Wenen geregistreerd. Indonesische arbeiders levend begraven CALCUTTA, 15-2. In de Indische staat Bihar zijn bij werkzaamheden aan een irrigatiesysteem dertig ar beiders levend begraven. Het onge luk gebeurde bij de industrieplaats Rantsji. Totdusver zijn vijf lijken gevonden. LONDEN, 15-2. De poststaking in Engeland, die al vier weken gaande is, duurt nog voort. De hoop op een spoedig einde werd maandagavond de bodem ingeslagen toen de bond van PT.T.-ambtenarcn het jongste aanbod van de P.T.T.-directie van dc hand wees. Bij de onderhandelingen die in het afgelopen weekeinde zijn gevoerd had deze gezegd bereid te zijn lot een salarisverhoging van negen procent mits er een produktiestijging komt. Dat betekende een stijging van één procent in vergelijking met een eerdere aanbieding. De bond heeft inmiddels zijn eis van vijftien tot twintig procent loonsverhoging laten zakken tot dertien procent. Vakbondsleider Tom Jackson stel de maandag voor bij verdere onder handelingen gebruik te maken van een bemiddelaar, waarbij hij duide lijk maakte dal hij daarmee geen bindende arbitrage bedoelt. DS. '70 en de „42' UTRECHT, 15-2. In twee Utrecht se vergaderzalen zijn dit weekeinde politieke bijeenkomsten gehouden die niet los van elkaar kunnen wor den gezien. MOSKOU, 15-2. Het Russische persbureau Tass heeft een felle aan val gedaan op de „Wereldconferentie over de situatie van de Joden in Ruslanddie op 24 februari in Brus sel wordt gehouden onder auspiciën van de voornaamste. Joodse organi saties in Europa en Amerika. Tass spreekt van een „nieuwe pro vocatie tegen Rusland" en zegt dat het thema van het congres - het voorgewende „probleem van de Jo den in de Sowjet-Unie" - ongegrond- is. Het is opgesteld door Amerikaan se propagandisten en Israëlische ex tremisten met het doel de aandacht af te leiden van de agressie die Is raël begaat. Volgens Tass is hel bo vendien geen toeval dal deze „zio nistische organisatie wordt gehouden in Brussel, dat zetel van de Navo", want „het is duidelijk dat de zionis ten goed staan met de valken van de Navo". DEN HAAG. 15-2. Met ingang van 22 februari 1971 zullen dc op dit mo ment toegestane maximumprijzen voor melk en mclkprodukten met een cent per verpakkingseenheid mogen worden verhoogd. In een gesprek met het produkl- schap voor zuivel heeft de minister van economische zaken hiermee in gestemd. Jaarlijks wordt per 1 april dc maximumconsumptieprijs voor melk voor het op die datum aanvan gende melkprijsjaar vastgesteld. Bij deze prijsvaststelling wordt rekening gehouden met de kostenverschillen tussen het lopende en komende melkprijsjaar. Gelet op het verloop van dc kostenontwikkeling en het belang van een evenwichtig prijs- verloop in deze sector, is. vooruitlo pend op dc nog nader voor het melk prijsjaar 1971-1972 vast te stellen toelaatbare maximum consumenten prijzen voor melk en mclkprodukten. dc bovenstaande verhoging gerecht vaardigd, zo deelt het ministerie van economische zaken mede. Allereerst vond het eerste verkie zingscongres van DS '70 plaats, de politieke partij die door ontevreden leden van de Partij van de Arbeid werd opgericht, maar die volgens de partijtop allang geen splinter meer is van de grote socialistische partij. .Ook in de Domstad bijeen waren de 42 verontruste „prominente" P.v.d.A. leden, die ook met plannen rondlo- pen om uit de P.v.d.A. te st:.v;>.en en die enige tijd geleden in een brief aan het P.v.d.A.-besluur hun be zorgdheid te kennen gaven over de koers die de partij de laatste jaren volgt. De laatste bijeenkomst resulteerde niet in een massale uittocht uit de P.v.d.A. Wel vertrok een groepje van vier naaf het congres van DS '70 om zich daar als leden aan te mel den. Dat waren Groningens burge meester Berger, de Amsterdamse uitgever Van Oorschot en drs. Wiersma en echtgenote. Zij .kregen van het tot dan rustig verlopen con gres - er bevonden zich weinig jon geren onder de congresgangers - een. warm onthaal en van voorzitter drs. Van Stuyvenberg de wens toege voegd dat zij veel constructief werk voor DS '70 zullen verrichten. Enkele anderen van de „42" tra den wel uit de P.v.d.A.. maar konden de oversteek naar de Democratisch. Socialisten nog niet maken. Dat dit geen gemakkelijke stap is bleek uit de woorden van burgemeester Ber ger, die zei een gewetensproces van jaren achter de rug te hebben alvo rens hij dit ingrijpende besluit had genomen. UTRECHT, 15-2. In alle stilte is in het afgelopen weekeinde het land goed Nieuw Ameliswccrd, eigendom van de gemeente Utrecht, gekraakt door de bewoners van het kraakpand Grcot Cracckcnborg aan de Oude Gracht in de Utrechtse binnenstad. Vijftien mensen hebben hun intrek genomen in het verlaten herenhuis, dat op het landgoed staat. Muisstil, zelfs onopgemerkt door de boswach ter hebben ze er het weekeinde door gebracht. Maandag ging mej. Emmy Lagrange, woordvoerster van de groep, praten met functionarissen van de gemeente om te bezien of de positieve uitlatingen die altijd van gemeentezijde zijn geuit over de leefgemeenschap in Groot Cracckcn borg gevolgd kunnen worden door een toestemming de gemenschap voort tc zetten in Amelisweerd, dat ook al lange tijd leeg staal. WARSCHAU. 15-2. De prijsverho gingen voor levensmiddelen in Polen z(jn ongedaan gemaakt. Premier Piotr Jaroszewiez zei maandagavond voor dc televisie, dat met ingang van 1 maart dc prijzen van voor 13 de cember weer gelden. Do indertijd verlaagde prijzen van verbruikte goederen zouden niet worden ver hoogd. De maatregelen waren mogelijk gemaakt door hulp van dc Sowjcl- Unie bij de levering van graan en door een te verwachten hogere pro- duktie in de veeteelt. DEN HAAG. Bij een verkeersonge luk op de Westduinweg in Den Haag, zijn twee mannen en twee vrouwen om het leven gekomen. De slacht offers zalen in een personenauto, die door nog onopgehelderde oorzaak tegen een aan de rechterzijde van de weg geparkeerde tankwagen reed. De personenwagen schoof door de klap van de botsing tot aan de ach terwielen onder de tankwagen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zo gauw men een zaak on der de knie heeft moet men een nieuwe leerling worden. *5-3 Verwachting tot woensdagavond: Ruslig weer In het binnenland in de nacht enkele graden beneden het vriespunt; be wolkt met nu en dan opklaringen. Voor donderdag: Aantal uren zon: U tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 17 febr. Zon op 7.53, onder 17.50. Maan op 1.12, onder 9.36. 18 febr. Zon op 7.51. onder 17.58. Maan op 2.29, onder 10.00 Laatste kwartier: 18 febr. (13.14). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 17 febr. 18 febr. 6.58 v.m. 7.37 v.m. 19.23 n.m. 20.09 n.m. De prijsverhogingen hebben in de cember vorig jaar tot bloedige on lusten in de Poolse Ooslzeesteden ge leid. Ook elders is gestaakt. Premier Jaroszewiez is zondag in gezelschap van hoge functionarissen naar Lodz gegaan voor oen bespreking met vertegenwoordigers van de arbei ders. In enkele textielfabrieken in de stad werd al enige dagen ge staakt. Maandag is het werk gedeel telijk hervat. De looneisen van dc textielarbeiders moesten worden af gewezen omdat de economische toe stand ze niet "toelaat. BROUWERSHAVEN 17 febr. 6.56 v.m. 19! 15 n.m. 18 febr. 7.36 v.m. 20.04 n.m. Doodtij: 20 febr. HET WEERO VERZICHT DE BILT, 16-2. Hol K.N.M.I. deelt mede: Als gevolg van een komplex lagedrukgebied, dal zich lot een noordelijke storing ontwikkelde, die langs de kust naar hel noordoosten trok. vier er vooral in de kustpro vincies vrij veel regen. Er werd daar op sommige plaatsen omstreeks 10 millimeter afgethpt. Luchtdrukstij gingen over Engeland kondigen dc nadering van een rug van hoge luchtdruk aan. Tengevolge van deze ontwikkeling neemt dc wind verder af en breekt de bewolking. Di twas in de nacht van maandag op dinsdag in Engeland het geval. Daar werd tijdens het voorbijtrekken van ge noemde rug op enkele plaatsen 4 a 5 graden vorst gemeten. De tempe raturen kunnen dan ook vannacht plaatselijk in het binnenland tol en kele graden onder het vriespunt da len. Morgen overdag is het nog rus tig weer. met nu en dan opklaringen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1